Publikowanie w Internecie - Historia pocztówkowej krainy

Podobne dokumenty
Julka i Kuba publikują w internecie Zadanie 2

Ja i mój komputer Zadanie 1

Co to jest komunikat? Zadanie 1

Chmurne archiwum - Zadanie 3

Komputer skrzynią wspomnień Zadanie 4

Media a prawa dziecka

Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów

Julka, Kuba, Psotnik i komputery Zadanie 1

Czy to jest reklama? Zadanie 3

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Przyjazne i dostępne kino

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Język komputera - Zadanie 2

Dzielni poszukiwacze informacji

Świat aplikacji - Zadanie 2

Wielkie porządki w komputerze Zadanie 4

Piaski, r. Witajcie!

Dzieci tworzą stają się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę.

JAK RADZIĆ SOBIE W SYTUACJI DOŚWIADCZENIA PRZEZ UCZNIA ZJAWISKA HEJTU. materiał dla uczniów

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Zabawa i nauka w mediach Zadanie 1

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Hektor i tajemnice zycia

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie

Konspekt zajęć. Data zajęć: r. Temat zajęć: ABC bezpieczeństwa w sieci. Czas: 2 x 45 min.

Poczta elektroniczna ( ) służy do przesyłania i odbierania listów elektronicznych np.: wiadomości tekstowych, multimedialnych itp.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 6 LUTEGO. Opracowała: Joanna MAŃKOWSKA

Jak poruszać się po TwinSpace

Emocje w kropkach i kreskach Zadanie 4

SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ

GAZETKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 340 IM. PROF. BOGUSŁAWA MOLSKIEGO W WARSZAWIE NR II CHRONISZ SWOJE DANE CHRONISZ SIEBIE

1. Święto Zesłania Ducha Świętego

CO NAPISAĆ - kiedy dziewczyna wyśle Ci TYLKO oczko, uśmieszek lub buziaczek?

Czy na pewno jesteś szczęśliwy?

Grzecznie i skutecznie o zasadach dobrej komunikacji Zadanie 2

Jak etycznie publikować w sieci?

4. po Wielkanocy CANTATE

Kampanie społeczne by zmieniać świat na lepsze

CYBERPRZEMOC PORADNIK DLA RODZICÓW

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych.

we współpracy z Empatia wychodzi na dobre materiał edukacyjny dla uczniów w wieku lat

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Centrum Misji i Ewangelizacji /

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Ankietowani: Klasy uczniów. Klasy uczniów

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Pielgrzymka, Kochana Mamo!

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

Elementy aktywne w aplikacjach Zadanie 3

Friedrichshafen Wjazd pełen miłych niespodzianek

DIAGNOZA LOKALNA Krok po kroku o tym, jak się czegoś dowiedzieć i nie zwariować

16. niedziela po Trójcy Świętej

mnw.org.pl/orientujsie

Bałagan w Encyklopedii Internetowej Zadanie 1

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE. Szkolenie dla osób korzystających z portali społecznościowych

Dowód osobisty. Dowód osobisty mówi, kim jesteś, jakie masz imię i nazwisko, gdzie mieszkasz. Dowód osobisty mówi, że jesteś obywatelem Polski.

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W ten dzień prowadziłem lekcję w dwóch klasach pierwszych.

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Psotnik a zdrowa żywność Zadanie 5

- wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, - robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Jak zwabić dziewczynę na fotka.tv

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Manipulacja informacją materiał pomocniczy. Instrukcja dla namawiających I. Instrukcja dla namawiających II. Instrukcja dla namawianych

Warsztaty Facebook i media społeczniościowe. Część 1 Anna Miśniakiewicz, Konrad Postawa

Kielce, Drogi Mikołaju!

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Audiopamiętnik Julki i Kuby Zadanie 2

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Wprowadzenie do prywatności

Edukacja kulturalna Warsztat ewaluacyjny zespołu

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM

BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH

temat lekcji: Niebezpieczne treści

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. A. Awantura

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

SPOSÓB INFORMOWANIA UCZNIÓW EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ O CELACH LEKCJI

Karta pracy 9. Multimedia i korzystanie z nowych technologii

RAPORT Z BADAŃ NA TEMAT ZACHOWAŃ DZIECI W INTERNECIE

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Facebook, Nasza klasa i inne. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

temat lekcji: Ciemna strona Internetu, czyli zagrożenia w sieci Śmieciuch Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Internet. łączy pokolenia

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Fragmenty mojej tożsamości

Transkrypt:

Publikowanie w Internecie - Historia pocztówkowej krainy Pomysł na lekcję Uczniowie będą mieli okazję poznać opowiadanie Stasia Publikowanie w Internecie historia Pocztówkowej Krainy, które przestrzega przed nieprzemyślanym publikowaniem w sieci informacji, zdjęć i filmików o sobie i innych. Podpowie także, jak się zachować, kiedy niepożądany materiał mimo wszystko trafi do Internetu. Cele operacyjne Dzieci: wiedzą, że treści raz zamieszczonych w Internecie nie można usunąć; wiedzą, jak zareagować w przypadku publikacji niechcianych materiałów na swój temat; wiedzą, że prawo do anonimowości nie oznacza bezkarności można zidentyfikować osobę publikującą informacje pod pseudonimem; wiedzą, jakie mogą być konsekwencje wynikające z publikacji wizerunku i informacji o sobie i innych. Pomoce zalecane do przeprowadzenia zajęć: pocztówka z Pocztówkowej Krainy, Materiał pomocniczy Opowiadanie Stasia, kartki podzielone na cztery okienka, kredki, magnesy, brystol A1, markery.

Przebieg zajęć Przed zajęciami przygotuj kartki A-4 podzielone markerem na cztery części (ćwiartki), kredki, brystol A1 i magnesy. Stwórz także pocztówkę, na której z jednej strony będzie rysunek lub zdjęcie gór, niebieskiego, słonecznego nieba i domków na tle tego krajobrazu oraz napis: Pocztówkowa Kraina. Z drugiej strony wpisz dane adresata (Marek Kowalski, ul. Smyczkowa 2/2, 02-222 Skowronki) oraz treść pocztówki: Kochany Dziadku. Jesteśmy z rodzicami w Pocztówkowej Krainie. Jest tu bardzo pięknie i mieszkańcy są bardzo mili. Cały czas świeci słońce. Tylko w piątek było troszkę deszczu, ale nam to nie przeszkadzało. W ogóle tu jest super! Wszyscy przesyłamy Ci pozdrowienia i uściski. Staś. Naklej też znaczek i wykonaj imitację stempelka pocztowego. Krok 1 Powiedz uczniom, że zapraszasz ich dziś do Pocztówkowej Krainy, którą kiedyś odwiedził ze swoimi rodzicami Staś. Od tamtego czasu zaszło w tym uroczym miejscu wiele zmian, a wszystkiego dowiedzą się z opowiadania Stasia pt. Publikowanie w Internecie historia Pocztówkowej Krainy (Materiał pomocniczy Opowiadanie Stasia ). Zanim jednak przejdziecie do czytania, zaproponuj krótką grę. Na początek zapytaj dzieci, czy wysyłają/otrzymują pocztówki z wakacji? Co na nich piszą? Przypomnij, że pocztówka bez koperty może być odczytana przez wiele przypadkowych osób, więc wysyłając ją przekazujemy pozdrowienia i ogólne informacje, a nie osobiste zwierzenia. Następnie poproś, by dzieci usiadły na podłodze lub krzesełkach jeden obok drugiego, tworząc łańcuszek - taki, jak przy zabawie w głuchy telefon. Pierwszej osobie z brzegu wręcz pocztówkę z Pocztówkowej Krainy i poproś, by przekazała ją osobie obok, a ta kolejnej i tak do ostatniej osoby. Zapytaj \, co było na pocztówce? Czy pamiętają jakieś szczegóły z rysunku/zdjęcia? Z jakiego miejsca była to pocztówka? Kto ją wysłał? Jaka była treść pocztówki? Do kogo była zaadresowana? Czy ta pocztówka trafiła dzisiaj w ręce adresata? Czy była dla nas przeznaczona? Czy powinniśmy ją oglądać i czytać? Oczywiście nie. Podobnie bywa z informacjami, zdjęciami i filmikami, które zamieszczamy w Internecie. Często trafiają do osób, dla których nie były przeznaczone. Może z tego powodu wyniknąć wiele kłopotów. Jakich dokładnie, dowiemy się z opowiadania Stasia. Czas: 5 min Metoda: rozmowa, zabawa ruchowa pocztówka z Pocztówkowej Krainy, Materiał pomocniczy Opowiadanie Stasia,

Krok 2 Poproś uczniów, by powrócili na swoje miejsca i wysłuchali pierwszego fragmentu opowiadania Stasia. Przeczytaj je na głos. Rozdaj dzieciom przygotowane wcześniej kartki i kredki. Poproś, by każdy w pierwszym okienku spróbował narysować Pocztówkową Krainę opisaną przez Stasia wraz z jej uśmiechniętymi mieszkańcami, pięknym słońcem, domkami i górami. Podczas pracy nad pierwszym rysunkiem przeczytaj dzieciom drugi fragment opowiadania Stasia. Czas: 10 min Metoda: praca indywidualna kartki podzielone na cztery okienka, kredki, Materiał pomocniczy Opowiadanie Stasia. Krok 3 Poproś uczniów, by w drugim okienku narysowali opuszczoną Pocztówkową Krainę, jaką opisał Staś. Z pustymi, zaniedbanymi domkami, smutnymi mieszkańcami, z szarym niebem i bez pięknego słońca. Podczas pracy nad drugim rysunkiem przeczytaj dzieciom trzeci fragment opowiadania Stasia Czas: 10 min Metoda: praca indywidualna kartki podzielone na cztery okienka, kredki, Materiał pomocniczy Opowiadanie Stasia.

Krok 4 Poproś uczniów, by narysowali zdjęcia Stasia z rodzicami z czasów, kiedy spędzali udane wakacje w Pocztówkowej Krainie. Podczas pracy nad trzecim rysunkiem przeczytaj uczniom czwarty, ostatni już fragment opowiadania Stasia. Następnie poproś o narysowanie strzałki od ostatniego (wolnego) okienka do okienka pierwszego, pokazującej, że Pocztówkowa Kraina znów jest szczęśliwa, piękna i odwiedzana przez zachwyconych wczasowiczów. Czas: 10 min Metoda: praca indywidualna kartki podzielone na cztery okienka, kredki, Materiał pomocniczy Opowiadanie Stasia. Krok 5 Zaproś dzieci do powieszenia swoich prac na tablicy za pomocą magnesów i wspólnego obejrzenia wystawy. Zapytaj, jakie wnioski wyciągnęliby z opowiadania Stasia, np.: powinniśmy mówić prawdę, nie wolno publikować nieprawdziwych informacji temat innych osób; mamy prawo poprosić o usunięcie zdjęć; na których się znajdujemy ze strony albo portalu społecznościowego; co raz trafi do Internetu już tam zostaje; uważajmy, co publikujemy, bo możemy siebie lub kogoś bardzo skrzywdzić; osoby, które łamią te zasady nie pozostaną bezkarne nawet, jeśli ukrywają się pod pseudonimem albo nickiem. Pod koniec zajęć koniecznie powiedz dzieciom, że zgodnie z prawem profile na portalach społecznościach mogą mieć dzieci powyżej 13 roku życia. Wszystkie wnioski spisz na brystolu wielkości A1. Możesz je także przepisać po zajęciach, wydrukować i wręczyć uczniom na kolejnym spotkaniu. Czas: 10 min Metoda: rozmowa, burza mózgów magnesy, brystol A1, markery

Ewaluacja Czy po przeprowadzeniu zajęć dzieci: wiedzą, że treści raz zamieszczonych w Internecie nie można usunąć, wiedzą, jak zareagować w przypadku publikacji niechcianych materiałów na swój temat, wiedzą, że prawo do anonimowości nie oznacza bezkarności można zidentyfikować osobę publikującą informacje pod pseudonimem, wiedzą, jakie mogą być konsekwencje wynikające z publikacji wizerunku i informacji o sobie i innych. Opcje dodatkowe Jeśli masz więcej czasu poproś uczniów, by narysowali także ilustrację do czwartego fragmentu opowiadania Stasia. Informacje Scenariusz: Anna Walczak Konsultacja merytoryczna: Dorota Górecka Konsultacja metodyczna: Joanna Góral-Wojtalik Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0

Materiały Materiał pomocniczy Opowiadanie Stasia Publikowanie w Internecie historia Pocztówkowej Krainy autor: Staś Kowalski (13 lat) I FRAGMENT Latem pojechaliśmy z rodzicami do Pocztówkowej Krainy. Spędziliśmy tam cały czerwiec. Początkowo nie chciałem jechać, bo Pocztówkowa Kraina leży w górach. No i cały miesiąc!? Strasznie długo. Namawiałem rodziców, żebyśmy pojechali tam na dwa tygodnie, a potem na drugie dwa tygodnie nad morze; ale oni powiedzieli, że na pewno mi się spodoba ta Pocztówkowa Kraina i jeszcze po miesiącu będzie mi żal wyjeżdżać. Mieli rację! W Pocztówkowej Krainie są piękne góry, śliczne drewniane domki z czerwonymi dachami. Przyjeżdża tu mnóstwo wczasowiczów. Mieszkańcy są bardzo mili, a jeszcze trafiliśmy na świetną pogodę i prawie cały czas świeciło słońce. Tak mi się spodobało, że aż wysłałem kartkę do dziadka, żeby mu opowiedzieć, jak tu wspaniale. No i na koniec faktycznie bardzo żałowałem, że wyjeżdżamy, ale rodzice powiedzieli, że jeszcze kiedyś do Pocztówkowej Krainy wrócimy. II FRAGMENT Po przyjeździe do domu od razu umieściłem na swoim profilu na portalu społecznościowym nasze zdjęcie z wakacji i zaprosiłem dziadka, żeby mu pokazać stronę internetową Pocztówkowej Krainy. Dziadek nie mógł mnie tak szybko odwiedzić i przed komputerem zasiedliśmy wspólnie dopiero na początku sierpnia. Szukając strony Pocztówkowej Krainy, wpadłem na forum dyskusyjne, gdzie bardzo dużo ludzi zostawiało komentarze na temat tego miejsca. Zacząłem czytać i nie mogłem uwierzyć swoim własnym oczom. Ktoś napisał, że w Pocztówkowej Krainie jest okropnie i że jej mieszkańcy są gburowaci. Potem mnóstwo osób napisało, że w takim razie nigdy tam nie pojadą. Ktoś zamieścił też zdjęcie, na którym to nie była już ta sama Pocztówkowa Kraina, co w czerwcu. Opuszczone domki, smutni mieszkańcy i szare niebo. To było straszne! III FRAGMENT Powiedziałem dziadkowi, że Pocztówkowa Kraina wcale tak nie wygląda, że ona wygląda, jak na pocztówce, którą mu wysłałem i na zdjęciu, które umieściłem na swoim profilu. Chciało mi się płakać. Rodzice też przyszli zobaczyć to forum i byli tak samo smutni i zaskoczeni, jak ja. Przeczytali też na jakiejś stronie internetowej, że mieszkańcom Pocztówkowej Krainy jest teraz bardzo trudno, bo ich nikt nie odwiedza. Możliwe, że będą musieli się gdzieś przeprowadzić, bo dotąd żyli z turystyki, a teraz Pocztówkowa Kraina świeci pustkami. Strasznie mi było ich szkoda i żałowałem też, że muszą się przeprowadzić, bo już wtedy nie będę mógł pojechać do Pocztówkowej Krainy w przyszłym roku. Dziadek poradził mi, żebym napisał na tym forum, że ja byłem w Pocztówkowej Krainie w czerwcu, że jest tam bardzo ładnie i polecam wakacje tam. Napisałem tak i jeszcze dodałem, że tam prawie cały czas świeci słońce. Podpisałem się pod swoim postem i dumny z siebie opublikowałem go na forum. Odwiedziłem je następnego dnia. I to było najstraszniejsze! Ktoś znalazł moje zdjęcie z rodzicami, jak byliśmy w Pocztówkowej Krainie

to, które zamieściłem na moim profilu na portalu społecznościowym, przykleił nas na tle opuszczonych domków i szarego nieba. Mamie dorysował brodę i wąsy, tacie jakiś dziwny kapelusz, a nad moją głową umieścił strzałkę, a nad nią napis głupek. Popłakałem się. IV FRAGMENT Tata powiedział, że przypominał mi, żebym nie upubliczniał wszystkiego na moim profilu, żeby to było dostępne tylko dla moich zaufanych znajomych i pocieszył mnie, że mogę poprosić, żeby ten ktoś usunął to okropne zdjęcie z forum turystycznego. Tak zrobiłem, ale ta osoba nie odpowiedziała i nie usunęła. Nawet nie wiedziałem, kto to jest, bo wszystko było zamieszczone pod nickiem Żartowniś. Nie znałem jej imienia i nazwiska. Mama zadzwoniła do burmistrza Pocztówkowej Krainy i powiedziała, że chyba wie dlaczego wczasowicze już nie przyjeżdżają. Opowiedziała też o tym, jak broniłem Pocztówkowej Krainy i co się potem stało. Burmistrz podziękował mi i mamie i wszystko zgłosił na policję, która znalazła Żartownisia. Okazało się, że to mieszkaniec sąsiedniej Gburowatej Krainy, gdzie nikt nie chciał dotąd przyjeżdżać. Po tym jak oczernił Pocztówkową Krainę i wszystkich, którzy jej bronili, wczasowicze zaczęli się zjeżdżać do Gburowatej. Zdjęcie moje i rodziców usunął administrator forum. Ja zastrzegłem swój profil na portalu społecznościowym tylko dla zaufanych znajomych, Żartowniś musiał przyznać, że napisał wcześniej nieprawdę, zamieścić przeprosimy i się pod tym wszystkim podpisać, a do Pocztówkowej Krainy znowu wrócili turyści i słońce. Pamiętajcie, nie wierzcie we wszystko, co przeczytacie w Internecie, nie zamieszczajcie sami nieprawdziwych informacji o innych, a informacje o sobie, zdjęcia swoje i innych i Wasze filmiki udostępniajcie tylko zaufanym osobo. Mam nadzieję, że Wasze przygody z Internetem będą bezpieczne i przyjemne, a w Waszych krainach będzie zawsze świeciło słońce i otaczało Was mnóstwo przyjaciół. Wasz starszy kolega Staś. P.S. Już za kilka miesięcy znów jadę do Pocztówkowej Krainy. Tym razem i z rodzicami, i z moim dziadkiem :).

Słowniczek Czytelnia adresat nadawca portal społecznościowy profil na portalu społecznościowym Cyfrowa wyprawka, [on-line], Fundacja Panoptykon, [dostępny w Internecie: 26.11.2015], http://cyfrowa-wyprawka.org/-