SCENARIUSZ ZAJĘĆ ANTYNIKOTYNOWYCH W KLASIE II.



Podobne dokumenty
Sprawozdanie z realizacji. Przedszkolnego Programu Edukacji Antynikotynowej. Czyste powietrze wokół nas. zrealizowanego w roku szkolnym 2015/2016

ODPOWIEDZIALNI: Wszyscy pracownicy szkoły.

Na koniec mamy dobre wiadomości dla długoletnich palaczy:

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Postrzeganie reklamy zewnętrznej - badania

podręcznik z ćwiczeniami dla klasy pierwszej

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Opracowała Anna Kaszkowiak

Jak wytresować swojego psa? Częs ć 1. Niezbędny sprzęt przy szkoleniu psa oraz procesy uczenia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZASADY WYPEŁNIANIA ANKIETY 2. ZATRUDNIENIE NA CZĘŚĆ ETATU LUB PRZEZ CZĘŚĆ OKRESU OCENY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

RAPORT Z KONKURSU,,PORTRET WODNEGO SUPERBOHATERA, KTÓRYM CHCĘ BYĆ

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

czyli dlaczego warto rozwijać pozytywne uczucia i emocje?

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny. dla klasy trzeciej

STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ W MIĘKINI

PROGRAM AKCJI ZIMA W MIEŚCIE BEŁŻYCE dla ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W BEŁŻYCACH

JĘZYK ANGIELSKI. Przedmiotowy system oceniania w klasach 1-3

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Przedmiotowy system oceniania z religii Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Przechlewie

Kwestionariusz AQ. Imię i nazwisko:... Płeć:... Data urodzenia:... Dzisiejsza data:...

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PODSTAW PSYCHOLOGII W KLASIE DRUGIEJ. Ocenianie wewnątrzszkolne na przedmiocie podstawy psychologii ma na celu:

ZP Obsługa bankowa budżetu Miasta Rzeszowa i jednostek organizacyjnych

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

TEMAT: Kolorowe rytmy

Edukacja plastyczna Wykonanie plakatu techniką collage promującego zdrowy sposób odżywiania się.

TEMAT EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ : Jak motywować uczniów do świadomego uczęszczania do szkoły.

Szanowni Rodzice. Niniejsze zasady nie obejmują przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych przez inne podmioty niż Gmina Olsztyn.

INSTYTUCJE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI WARSZAWA, LIPIEC 2000

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne. Przedmiot Regulaminu

Wyciąg ze Statutu Przedszkola Miejskiego Nr 12 w Pruszkowie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

Witajcie. Trening metapoznawczy dla osób z depresją (D-MCT) 09/15 Jelinek, Hauschildt, Moritz & Kowalski; ljelinek@uke.de

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO!

Rekrutacja do Szkoły Podstawowej w Lubiszewie w roku szkolnym 2016/2017

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KROŚNIE

REGULAMIN PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO LICEUM PLASTYCZNEGO W KOLE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

REGULAMIN RADY NADZORCZEJ. I. Rada Nadzorcza składa się z co najmniej pięciu członków powoływanych na okres wspólnej kadencji.

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Projekty uchwał XXIV Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia POLNORD S.A.

REKRUTACJA DO KLAS I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

II edycja akcji Przedszkolak pełen zdrowia

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III GIMNAZJUM

Warszawa, czerwiec 2015 ISSN NR 81/2015 POLACY WOBEC PROBLEMU UCHODŹSTWA

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Sprawiedliwi w filmie

Substancje szkodliwe zagrażające zdrowiu młodego człowieka a profilaktyka szkolna

Uchwała Nr XXII / 242 / 04 Rady Miejskiej Turku z dnia 21 grudnia 2004 roku

Jakość oferty edukacji kulturalnej w Warszawie Raport z badania

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

1. Od kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?

REGULAMIN FINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY KOSZTÓW STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Przedmiotowy system oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania

PRACOWNIA ZARZĄDZANIA, DIAGNOZY EDUKACYJNEJ I SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO ODN W ZIELONEJ GÓRZE

ORGANIZACJA SZKÓŁ DLA DOROSŁYCH

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Jak pomóc dziecku w n auc u e

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 9 W BARTOSZYCACH

MUP.PK.III.SG /08 Lublin, dnia r.

REGULAMIN RADY RODZICÓW Liceum Ogólnokształcącego Nr XVII im. A. Osieckiej we Wrocławiu

Plan pracy Szkolnego Koła PCK w roku szkolnym 2011/2012

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Przedmiotowy System Oceniania Język polski

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego

MIĘDZYSZKOLNY PROGRAM SZKOŁA WOLNA OD AGRESJI I PRZEMOCY

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

Warszawska Giełda Towarowa S.A.

Regulamin Rady Rodziców

Uchwała Komendy Hufca Ziemi Wodzisławskiej nr 8/2016 z dnia 5 lutego 2016

Podatek przemysłowy (lokalny podatek od działalności usługowowytwórczej) :02:07

MUP.PK.III.SG /08 Lublin, dnia r.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

Czytam i piszę. klasa II. część. Seria. dla klasy drugiej szkoły podstawowej. Ćwiczenia dla klasy drugiej szkoły podstawowej.

Innowacja organizacyjna

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

Aneks nr 3 do Statutu Zespołu Szkół Nr 3 wprowadzony uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 8 grudnia 2010r. Szkoła dzienna

W trakcie kontroli ustalono, co następuje:

UMOWA NR... NA ŚWIADCZENIE USŁUG SZKOLENIOWO - DORADCZYCH

3 4 5 Zasady udzielania urlopów 6 7 8

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Raport z ewaluacji wewnętrznej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ANTYNIKOTYNOWYCH W KLASIE II. Hasło dnia: Dorośli, nie trujcie nas. Cele uczeń w wyniku zajęć: ma świadomość szkodliwości palenia tytoniu, poznaje negatywne skutki palenia tytoniu dla środowiska i organizmu człowieka dorosłego i dziecka, zna korzyści zdrowotne i finansowe płynące z uwolnienia się z nałogu, wykształca w sobie postawę antynikotynową, rozwiązuje zadania matematyczne o treści antynikotynowej, w formie plastycznej ukazuje szkodliwość palenia. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Metody pracy: mapa mentalna, rozmowa kierowana, doświadczenie, zabawy dydaktyczne i integracyjne, pogadanka, praca z tekstem z lukami, działalność praktyczna. Środki dydaktyczne: arkusze szarego papieru, mazaki, różne przedmioty o przyjemnych zapachach (mydła, perfumy, dezodoranty), popielniczka z niedopałkami papierosów, czysty szalik i przesiąknięty dymem papierosowym, kartki z treścią zadań tekstowych i z tekstem z lukami, bloki rysunkowe i farby plakatowe. Czas pracy: 1 dzień zajęć. Przebieg zajęć: 1.Zintegrowanie grupy. Zabawa,,Witam tych wszystkich, którzy...,, Uczniowie stoją obok ławek. Jedna osoba stoi pośrodku i rozpoczyna zdanie: Witam tych, którzy lubią...np. długo spać, rysować, jeść słodycze itp. Dzieci, które podobnie jak osoba stojąca pośrodku lubi daną czynność, macha rączką. Następuje zmiana prowadzącego, którego wybiera poprzednik. 2.Tworzenie mapy mentalnej wokół tematu,,dym,, Uczniowie podzieleni na 4 grupy (według zasady: wymieniamy kolejne pory roku) wykonują prace na wspólny dla wszystkich grup temat: na arkuszu szarego papieru rysują mazakami wszystko, co kojarzy im się ze słowem,,dym,, Po zakończonej pracy każda grupa przedstawia swoje skojarzenia, wszyscy analizują rodzaje dymów, ich pochodzenie i omawiają ich szkodliwość. Próbują wyodrębnić dym, który według nich najbardziej szkodzi bezpośrednio ludziom (dym z papierosa). 3.Rozmowa o tym, skąd bierze się dym w papierosie.

Uczniowie podają różne wyjaśnienia, kierowani przez nauczyciela i wspólnie dochodzą do wniosku, że papieros dymi, bo spala się w nim tytoń, zawierający niebezpieczną substancję nikotynę. 4.Porównanie zapachów przyjemnych z zapachem tytoniu. Uczniowie sprawdzają węchem różne zapachy: perfum, mydeł, dezodorantów, odświeżaczy powietrza, a potem zapach wydobywający się z popielniczki z niedopałkami papierosów. Pokazują gestem i mimiką swoje samopoczucie w momencie wąchania zapachów przyjemnych i niemiłych. Rozmowa na temat, jak długo utrzymuje się odór tytoniu, co przesiąka nim w mieszkaniu na długo (zasłony, firany, ubrania). Na potwierdzenie tego nauczyciel demonstruje dwa szaliki i poleca rozpoznać, który z nich pochodzi z szafy palacza. 5.Poznanie niektórych skutków palenia tytoniu. Praca w grupach. Każda grupa otrzymuje tekst i polecenia z nimi związane (Załącznik nr 1). Po zakończeniu pracy grupy prezentują swoje wyniki pozostałym osobom. Następuje dyskusja, czy można ustalić, które skutki palenia tytoniu są bardziej lub mniej ważne. 6.Indywidualne rozwiązywanie zadań tekstowych o treści związanej z paleniem papierosów (Załącznik nr 2). Praca o zróżnicowanym stopniu trudności. Wspólne dojście do wniosku, że palenie papierosów to również strata finansowa. 7.Utrwalenie informacji o szkodliwości palenia papierosów. Każdy uczeń otrzymuje tekst z lukami (Załącznik nr 3). Praca polega na uzupełnieniu tekstu dotyczącego szkodliwości palenia, Korzystając z wybranych wyrazów zamieszczonych w ramce. 8.Zabawa Mój pajacyk jest.... Uczniowie stoją w kręgu. Jeden trzyma w ręku pajacyka i kończy zdanie podane przez nauczyciela np. Mój pajacyk jest pachnący jak..., po czym przekazuje pajacyka kolejnej osobie. Co kilka osób nauczyciel zmienia zdanie, np. Mój pajacyk jest wesoły jak..., okrągły jak..., lekki jak..., ogromny jak... 9.Namalowanie plakatów pt. Dorośli, nie trujcie mnie. Uczniowie wykonują indywidualne prace plastyczne na zadany temat malując farbami plakatowymi. Po zakończonej pracy plakaty zostają wywieszone na gazetce w klasie i omówione przez uczniów. 10.Ewaluacja zajęć. Każdy uczeń wyraża, w jakim stopniu według niego palenie papierosów jest szkodliwe, zaczerniając rysunek twarzy dziewczynki lub chłopca (Załącznik nr 4). Im więcej czerni, tym większa szkodliwość palenia.

Załącznik nr 1. 1. Mama Zosi ma przyjaciółkę, panią Zosię. Często spotykają się w domu Zosi. Dziewczynka bardzo ją lubi, chociaż musi po jej wizycie długo wietrzyć pokój pani Zosia bez przerwy pali papierosy. Pewnego dnia obie panie rozmawiały o kosmetykach co robić, aby mieć zdrową cerę, piękne włosy i białe zęby. Po wyjściu pani Zosi mama Zosi stwierdziła, że jej koleżance nic nie pomoże. Zawsze będzie miała szarą cerę, matowe włosy i żółte zęby. /Zastanówcie się, dlaczego mama tak powiedziała. Narysujcie twarz pani Zosi i mamy./ 2. Rodzina Jarka miała małe, ale przytulnie urządzone mieszkanie. Rodzice chłopca palili papierosy, nie udawało im się rzucić nałogu. Jarek odrabiał lekcje w oparach papierosowego dymu. Wietrzenie niewiele pomagało. Od pewnego czasu chłopiec czuł się źle, bolała go głowa, nie mógł się skoncentrować podczas nauki, z trudnością zasypiał. W dodatku szybko przeziębiał się, kaszlał. /Jak myślicie, co było powodem złego samopoczucia Jarka? Narysujcie pokój Jarka i pokój innego chłopca, którego rodzice nie palą./ 3. Mateusz zawsze chciał chodzić do sportowej klasy w gimnazjum. Dużo trenował po lekcjach, uczęszczał na kółko sportowe, systematycznie pływał. Osiągał świetne wyniki na zawodach sportowych. Od pewnego czasu jest zaprzyjaźniony z grupą chłopców, którzy od sportu wolą palenie papierosów. Na początku Mateusz odmawiał, gdy go częstowali. Z czasem zaczął ulegać ich namowom, choć nie palił tak dużo, jak oni. W szóstej klasie nie był już najlepszy na szkolnych olimpiadach, szybko się męczył. Inni zawodnicy przewyższyli go siłą, kondycją, a nawet wzrostem. Dlaczego zmniejszyły się szanse Mateusza na dostanie się do sportowej klasy w gimnazjum? Narysuj Mateusza i jego niepalącego kolegę z klasy./

Załącznik nr 2. Poziom I. 1. Jeżeli palacz wydaje dziennie 5 złotych na paczkę papierosów, to ile pieniędzy straci na papierosy: a/ w ciągu tygodnia, b/ w ciągu 20 dni, c/ w ciągu miesiąca? Obliczenie: a/... b/... c/... Poziom II. 2. Jeżeli palacz wydaje dziennie 4 złote 50 groszy na paczkę papierosów, to ile pieniędzy straci na papierosy: a/ w ciągu tygodnia, b/ w ciągu 20 dni, c/ w ciągu miesiąca? Obliczenia: a/...... b/...... c/......

Załącznik nr 3. Palacze... zapadają na choroby. Ciało i ubranie palacza nasiąka zapachem....... Od nikotyny... zęby. Palacze mają... oddech. Dzieci palących rodziców... uczą się w szkole. Palacze... przy uprawianiu sportów. Palenie to duża... finansowa. KOLEGO! RÓB, CO CHCESZ, TYLKO...! rzadziej * częściej * kwiatów, *dymu tytoniowego żółkną * bieleją * przyjemny * nieprzyjemny * gorzej lepiej * męczą się * cieszą się * korzyść * strata pal * nie pal

Załącznik nr 4.