Środki dydaktyczne: tablica, komputer (z Notatnikiem i przeglądarką www) pliki ramkapion.zip, ramkapoziom.zip, zagniezdzenieramek.zip.



Podobne dokumenty
Za pomocą atrybutu ROWS moŝemy dokonać podziału ekranu w poziomie. Odpowiedni kod powinien wyglądać następująco:

Cel ogólny lekcji: Wprowadzenie dodatkowych znaczników. Wprowadzenie odsyłacza, tabeli, listy numerowanej i wypunktowanej.

I. Wstawianie rysunków

Tworzenie stron internetowych w kodzie HTML Cz 7

Tutorial. HTML Rozdział: Ramki

Cel ogólny lekcji: Wprowadzenie do tworzenia stron WWW w języku HTML. Wprowadzenie pojęć: strona WWW, język HTML, dokument HTML.

Ćwiczenie 4 - Tabele

Tworzenie stron internetowych w kodzie HTML Cz 5

Formularze Pobierają dane od użytkownika strony i wysyłają je do przetworzenia na serwerze (gdzie potrzebne są skrypty,któredaneprzetworzą najczęściej

CSS. Kaskadowe Arkusze Stylów

Ćwiczenie 6 Ramki. Spakowane pliki do zadań do pobrania ze strony w pliku pliki_cw6.zip

Tworzenie stron internetowych RAMKI

Przed Tobą znajduje się kilka prostych zadań praktycznych dotyczących języka HTML.

9. TABELE KURS HTML.

PROJEKT CZĘŚCIOWO FINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ. Opis działania raportów w ClearQuest

Języki programowania wysokiego poziomu. HTML cz.2.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Wprowadzenie do języka HTML

Programowanie WEB PODSTAWY HTML

Dział O atrakcyjnym przedstawianiu i prezentowaniu informacji (program PowerPoint oraz język HTML tworzenie stron WWW)

Justyna Klimczyk Nauczyciel informatyki Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Tabele. Przykład 15a.htm. <HTML><HEAD><TITLE> Cennik</TITLE></HEAD><BODY><H3>Cennik</H3> <TABLE BORDER="1"> <TR>

Adobe InDesign lab. 2 Jacek Wiślicki, Paweł Kośla. Spis treści: 1 Dokument wielostronicowy Książka Eksport do PDF... 7.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

8. Projektowanie stron www cz.2 (Informacje o stronie sekcja <head>, formatowanie strony sekcja <body>)

Podstawowe znaczniki języka HTML.

Zadanie 9. Projektowanie stron dokumentu

Kurs HTML. Wykład 4. Tworzenie tabel na stronie WWW. Umieszczanie grafiki w komórkach tabel.

OGÓLNOPOLSKI SYSTEM OCHRONY ZDROWIA OSOZ STRONA INTERNETOWA APTEKI

Wypełnianie protokołów systemie USOSweb

ABC języka HTML i XHTML / Maria Sokół. wyd. 2. Gliwice, cop Spis treści

Jak zmniejszać rozmiar fotografii cyfrowych dr Lech Pietrzak

Zaznaczanie komórek. Zaznaczenie pojedynczej komórki polega na kliknięciu na niej LPM

Edukacja na odległość

Ćwiczenie 8 Kolory i znaki specjalne

Podstawy obsługi aplikacji Generator Wniosków Płatniczych

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Instrukcja uŝytkowania

z :16

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika. korzystać z Edytora postaci programu Logomocja;

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

HTML cd. Ramki, tabelki

Wykład 2 Tabele i ramki 1. Tabele 1.1. Podstawy budowy tabel na stronach WWW

Formatowanie komórek

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Ćwiczenie 9 - CSS i wstawianie CSS

WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA KLASA 2 GIMNAZJUM

Wykład 2 TINT. XHTML tabele i ramki. Zofia Kruczkiewicz

5. Administracja kontami uŝytkowników

Podstawy technologii cyfrowej i komputerów

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

HTML (HyperText Markup Language) hipertekstowy język znaczników

Praca w programie Power Draft

Wymagania edukacyjne z informatyki na poszczególne oceny klasa III. Dział VIII O atrakcyjnym przedstawianiu i prezentowaniu informacji

KOMUNIKACJI AGENTA/GESTORÓW KONTENERÓW Z SYSTEMEM KOMPUTEROWYM GCT.

Tworzenie stron internetowych z wykorzystaniem HTM5, JavaScript, CSS3 i jquery. Łukasz Bartczuk

TWORZENIE RYSUNKU PROTOTYPOWEGO

1. Przypisy, indeks i spisy.

OPCJE PROGRAMU Widoczne u góry na szarym pasku.

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Pokaz slajdów na stronie internetowej

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ (CMS) STRONY INTERNETOWEJ SZKOŁY PRZEWODNIK

Poszczególne pozycje górnego menu umoŝliwiają wyświetlenie: strony tytułowej. spisu treści. spisu notatek. spisu zakładek

Wymagania z informatyki na poszczególne oceny przy realizacji programu i podręcznika Informatyka wyd. Operon dla klasy III.

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Ustawianie lokalizacji dla indeksów Ustawianie lokalizacji dla indeksów spis kroków

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY. Przedstawianie i prezentowanie informacji

Przewodnik... Tworzenie Landing Page

Test z przedmiotu. Witryny i aplikacje internetowe

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Rozdział 2. Konfiguracja środowiska pracy uŝytkownika

Wykład 5. Cel wykładu. Korespondencja seryjna. WyŜsza Szkoła MenedŜerska w Legnicy. Informatyka w zarządzaniu Zarządzanie, zaoczne, sem.

Proste kody html do szybkiego stosowania.

Widżety KIWIPortal. tworzenie umieszczanie na stronach internetowych opcje zaawansowane. Autor: Damian Rebuś Data: Wersja: 1.

Podział na strony, sekcje i kolumny

Układy witryn internetowych

Tworzenie menu i authoring w programie DVDStyler

Instrukcja obsługi programu Creative Fotos

Instrukcja zarządzania kontami i prawami

Formularze i ramki w HTML

2. Konfiguracja programu Outlook Express


Laboratorium 1: Szablon strony w HTML5

Adobe InDesign lab.1 Jacek Wiślicki, Paweł Kośla. Spis treści: 1 Podstawy pracy z aplikacją Układ strony... 2.

Podstawowe informacje o obsłudze pliku z uprawnieniami licencja.txt

Ćwiczenie 1 Deklarowanie metainformacji.

Być może jesteś doświadczonym programistą, biegle programujesz w Javie,

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

Kontrolka ActiveX Internet Explorer w aplikacji wizualizacyjnej InTouch

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Kreślenie drukowanie plotowanie rysunków

Ćwiczenie nr 12: Tworzenie stron internetowych z użyciem języka HTML Wstęp

HTML 1. Gimnazjum nr 1 w Barcinie gimbarcin.pl

Konspekt lekcji redagowanie wiadomości w programie Outlook Express Cele lekcji:

Skrócona instrukcja korzystania z Platformy Zdalnej Edukacji w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości

Często używanym elementem języka HTML są tabele, które wykorzystuje się do wygodnego rozmieszczania informacji i obrazów.

Spis treści. spis treści wygenerowany automatycznie

Transkrypt:

Piotr Chojnacki IV rok, informatyka chemiczna Liceum Ogólnokształcące Nr I we Wrocławiu Wrocław dn. 26 lutego 2006 roku Czas trwania zajęć: 45 minut, przedmiot: TI Temat lekcji: Zastosowanie ramek w tworzeniu strony internetowej. Cel ogólny lekcji: Wprowadzenie zastosowania ramek do tworzenia strony www. Cele operacyjne: Uczeń wie: 1. Do czego słuŝą ramki. 2. Jak zapisać odpowiednie dokumenty, aby utworzyć ramki w pionie. 3. Jak zapisać odpowiednie dokumenty, aby utworzyć ramki w poziomie. 4. Jakie są parametry ramek. Uczeń umie: 1. Podać przykłady zastosowania ramek. 2. Zapisać odpowiednie dokumenty, aby utworzyć ramki w pionie. 3. Zapisać odpowiednie dokumenty, aby utworzyć ramki w poziomie. 4. Wymienić i wytłumaczyć parametry ramek. Metody pracy: wykład, pogadanka, ćwiczenia praktyczne Forma pracy: indywidualna Środki dydaktyczne: tablica, komputer (z Notatnikiem i przeglądarką www) pliki ramkapion.zip, ramkapoziom.zip, zagniezdzenieramek.zip. Piotr Chojnacki 1

Przebieg lekcji: 1. Wstęp: Sprawdzenie obecności. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji. Poznane znaczniki. Sformułowanie tematu lekcji: Zastosowanie ramek w tworzeniu strony internetowej. 2. Część właściwa: Wprowadzenie ramek: Ramki słuŝą do umieszczenia w róŝnych obszarach okna przeglądarki kilku dokumentów na raz. Aby to zrobić naleŝy wcześniej zdefiniować kaŝdy z dokumentów w osobnym pliku zapisanym na serwerze. Dokument odwołujący się do nich, logicznie je scalający, w zasadzie nie niesie ze sobą Ŝadnych informacji, poza określeniem obszarów, w których poszczególne dokumenty się znajdują. Jako jedyny nie ma równieŝ sekcji <BODY>. Ramki moŝna układać w pionie, jak i w poziomie. MoŜna je równieŝ zagnieŝdŝać. Umieszczanie ramek w pionie: <HTML> <TITLE> ramki w pionie </TITLE> <FRAMESET COLS= szer1, szer2, szer3, > <FRAME NAME= identyfikator_ramki1 SRC= dokument1.html > <FRAME NAME= identyfikator_ramki2 SRC= dokument2.html > <FRAME NAME= identyfikator_ramki3 SRC= dokument3.html > Piotr Chojnacki 2

gdzie szer1, szer2, szer3 oznaczają wysokość okna przeznaczoną dla wyświetlenia kolejnego dokumentu; moŝna podawać wartość liczbową - i wówczas oznacza ona ilość pixeli, lub * która oznacza pozostałą ilość dostępnego miejsca po odjęciu wysokości wszystkich ramek o określonej w pixelach wysokości od całkowitej wysokości okna przeglądarki. JeŜeli wartość tą uŝyjemy więcej niŝ raz - to kaŝda z ramek otrzyma 1/n - tą wolnej przestrzeni. MoŜna równieŝ uŝywać wielokrotności dostępnego miejsca pisząc 2* dla dwukrotności, 3* dla trzykrotności. Wówczas taka ramka otrzyma dwukrotnie (2*) lub trzykrotnie więcej miejsca niŝ pozostałe. Umieszczanie ramek w poziomie Ramki moŝna umieścić w poziomie wpisując <HTML> <TITLE> ramki w poziomie </TITLE> <FRAMESET ROWS= wys1, wys2, wys3, > <FRAME NAME= identyfikator_ramki1 SRC= dokument1.html > <FRAME NAME= identyfikator_ramki2 SRC= dokument2.html > <FRAME NAME= identyfikator_ramki3 SRC= dokument3.html > gdzie wys1, wys2, wys3 oznaczają wysokość okna przeznaczoną dla wyświetlenia kolejnego dokumentu; moŝna podawać wartość liczbową - i wówczas oznacza ona ilość pixeli, lub *, którego znaczenie jest analogiczne do * uŝywanej w pionie. ZagnieŜdŜanie ramek Ramki moŝna zagnieŝdŝać wpisując w miejscu dokumentu HTML kolejny układ ramek: Piotr Chojnacki 3

<HTML> <TITLE> ramki w poziomie </TITLE> <FRAMESET ROWS="100, 5*, *"> <FRAME NAME="naglowek" SRC="naglowek.html"> <FRAMESET COLS="120, *"> <FRAME NAME="spistresci" SRC="spistresci.html"> <FRAME NAME="zawartosc" SRC="zawartosc.html"> <FRAME NAME="stopka" SRC="stopka.html"> Parametry ramek: W ramkach moŝna określać następujące parametry: MARGINWIDTH=n - gdzie n oznacza Ŝądaną szerokością (w pixelach) odstępu między lewą i prawą krawędzią ramki a jej zawartością, np: <FRAME NAME= xxx SRC= xxx.html MARGINWIDTH=n>, przy czym marginesy są zawsze tego samego koloru co tło ramki. MARGINHEIGHT=n - gdzie n oznacza Ŝądaną wysokością (w pixelach) odstępu między górną i dolną krawędzią ramki a jej zawartością, np: <FRAME NAME= xxx SRC= xxx.html MARGINHEIGHT=n> SCROLLING=sposób, gdzie sposób określa, czy mają być wyświetlane paski przewijania. Wartość yes oznacza, Ŝe tak; wartość no oznacz, Ŝe nie. MoŜna teŝ uŝyć wartości auto oznaczającej, Ŝe paski będą wyświetlane tylko wtedy, gdy będą potrzebne i jest to ustawienie domyślne. Piotr Chojnacki 4

dla ustawienia krawędzi ramek na n pixeli naleŝy uŝyć parametru BORDER=n; w szczególności, gdy chcemy, aby ramka nie miała krawędzi ustawiamy BORDER=0; atrybut ten moŝna uŝyć równieŝ w znaczniku <FRAMESET> i wówczas odnosi się do wszystkich ramek dla ustawienia koloru krawędzi ramek naleŝy uŝyć parametru BORDRECOLOR= kolor aby uniemoŝliwić uŝytkownikowi zmianę rozmiaru ramek moŝna uŝyć parametru NORESIZE wewnątrz znacznika FRAME aby stworzyć wersję strony dla przeglądarek nieobsługujących ramek naleŝy po ostatnim znaczniku umieścić sekwencję <NOFRAMES> <BODY> </BODY> </NOFRAMES> 3. Podsumowanie: Wspólnie z klasą podsumowanie tworzenia strony internetowej przy pomocy ramek. Piotr Chojnacki 5