CEL LEKCJI - Poznanie podstawowych zasad użytkowania programu Autodesk 123D Design. - zaprojektowanie breloka dla mamy lub taty.

Podobne dokumenty
TWORZENIE SZEŚCIANU. Sześcian to trójwymiarowa bryła, w której każdy z sześciu boków jest kwadratem. Sześcian

TWORZENIE SZEŚCIANU. Sześcian to trójwymiarowa bryła, w której każdy z sześciu boków jest kwadratem. Sześcian

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Edytor tekstu MS Word 2010 PL: grafika. Edytor tekstu MS Word umożliwia wstawianie do dokumentów grafiki.

Praktyczne przykłady wykorzystania GeoGebry podczas lekcji na II etapie edukacyjnym.

Główne elementy zestawu komputerowego

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Włączanie/wyłączanie paska menu

PLAN WYNIKOWY Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY 6

mcourser platforma edukacyjna z multimedialnymi mlibro Zestaw darmowych aplikacji do zainstalowania

Dodawanie stron do zakładek

Projektowanie baz danych za pomocą narzędzi CASE

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI. Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA: 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

GRAFIKA INŻYNIERSKA POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY KATEDRA MECHATRONIKI. Instrukcja do ćwiczenia laboratoryjnego.

Plan lekcji Optivum. 1. W programie Plan lekcji Optivum otwórz plik z ułożonym planem lekcji.

1.3. Tworzenie obiektów 3D. Rysunek 1.2. Dostępne opcje podręcznego menu dla zaznaczonego obiektu

Dodawanie stron do zakładek

Prezentacja MS PowerPoint 2010 PL.

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Uruchom polecenie z menu Wstaw Wykres lub ikonę Kreator wykresów na Standardowym pasku narzędzi.

Tworzenie prezentacji multimedialnej Microsoft PowerPoint

Tworzenie nowego rysunku Bezpośrednio po uruchomieniu programu zostanie otwarte okno kreatora Nowego Rysunku.


Instrukcja dodawania pakietów z symbolami do programu MÓWik PRINT 2.0

RYSUNEK TECHNICZNY I GEOMETRIA WYKREŚLNA INSTRUKCJA DOM Z DRABINĄ I KOMINEM W 2D

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

LOGOWANIE DO SUBKONTA

ColDis Poradnik użytkownika

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

W każdej sali najważniejszym narzędziem są prawdopodobnie Zasoby. Przyjrzyjmy się teraz temu narzędziu, któremu zmieniono poniżej nazwę na Wspólne

Instrukcja instalacji programu szkoleniowego (DEMO) dla pracowników Spółki medycznej GDAŃSK-POŁUDNIE

Ćwiczenie 1 Automatyczna animacja ruchu

Temat: Konstrukcja prostej przechodzącej przez punkt A i prostopadłej do danej prostej k.

Wirtualna tablica. Padlet: Padlet nazywany jest wirtualną tablicą, ścianą lub kartką strony internetowej.

Jak wypełnić zeznanie podatkowe przez Internet PIT-37, e- pity

Cel: Uczeń, przy użyciu programu GeoGebra, stworzy model symetrii osiowej i pozna jej własności

UWAGA: poniższe procedury przygotowane zostały w oparciu o program HiTi PhotoDesiree 2 w wersji

Instrukcja korzystania z portalu. Diagnoza z Nową Erą

Materiały szkoleniowe Moduł Mapa inwestora. Starostwo Powiatowe w Chełmie

INSTYTUT INFORMATYKI STOSOWANEJ MODELOWANIE CZĘŚCI Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU SOLID EDGE

Laboratorium - Harmonogramowanie zadania przy użyciu GUI i polecenia AT w systemie Windows Vista

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie

Wprowadzanie danych organizacyjnych szkoły

4.6 OpenOffice Draw tworzenie ilustracji

54. Układy współrzędnych

Modelowanie części w kontekście złożenia

Instrukcja korzystania z portalu Diagnoza Nowej Ery

Simba 3D LOGO. Cele zajęć: - Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. - Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami.

Autokształtów Autokształt AUTOKSZTAŁTY Wstaw Obraz Autokształty Autokształty GDYNIA 2009

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Laboratorium - Monitorowanie i zarządzanie zasobami systemu Windows 7

Przewodnik instalacji i rejestracji ASN RadioOS

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Laboratorium - Zarządzanie systemem plików poprzez wbudowane oprogramowanie w systemie Windows Vista

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Jak przesłać mapę do urządzenia lub na kartę pamięci?

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU SENTO DESIGNER

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Misja#3. Robimy film animowany.

Laboratorium - Instalacja Virtual PC

Wprowadzenie do rysowania w 3D. Praca w środowisku 3D

Kadry Optivum, Płace Optivum

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku

edycja szablonu za pomocą programu NVU

WSKAZÓWKA: Kliknij znak + obok folderu w galerii, aby go rozwinąć i sprawdzić jego zawartość.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA V. Wymagania podstawowe (dostateczna) Uczeń:

Instrukcje dotyczące systemu Windows w przypadku drukarki podłączonej lokalnie

Instrukcja użytkowania

Próbny sprawdzian szóstoklasisty z Nową Erą

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader

Spisz na kartce dane sieci Wi-Fi, którą będzie generował router: nazwę sieci SSID oraz hasło do sieci WIFI KEY.

6.4. Efekty specjalne

BRELOK DO KLUCZY. ZADANIE Stwórz breloczek z nazwą twojej szkoły 1. Szkic breloczka z napisem MAKER

Ćwiczenie 1: Pierwsze kroki

Sekretariat Optivum. Jak przygotować listę uczniów zawierającą tylko wybrane dane, np. adresy ucznia i jego opiekunów? Projektowanie listy

Instrukcja instalacji programu szkoleniowego (DEMO) dla personelu białego

Sigma moduł Arkusz. Jak przygotować zestawienie podsumowujące opis organizacji jednostki oraz inne dokumenty dotyczące organizacji pracy jednostki?

Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej

narzędzie Linia. 2. W polu koloru kliknij kolor, którego chcesz użyć. 3. Aby coś narysować, przeciągnij wskaźnikiem w obszarze rysowania.

Konfiguracja programu CorelDRAW dla drukarki Ricoh z profilem ICC

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

1. Platforma e-learningowa

Instrukcja logowania się i wprowadzania ocen do systemu USOSweb

Przykładowe plany zajęć lekcyjnych Design the Future Poland

Memeo Instant Backup Podręcznik Szybkiego Startu

Makropolecenia w PowerPoint Spis treści

Instrukcja. importu dokumentów. z programu Fakt do programu Płatnik. oraz. przesyłania danych do ZUS. przy pomocy programu Płatnik

Transkrypt:

Temat: Projektowanie 3D CEL LEKCJI - Poznanie podstawowych zasad użytkowania programu Autodesk 123D Design. - zaprojektowanie breloka dla mamy lub taty. Realizacja podstawy programowej. Uczeń: Korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów. Opisuje przykłady wykorzystania komputera i sieci Internet w życiu codziennym. Realizuje projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu wizerunku i otoczenia człowieka oraz upowszechnianiu kultury w społeczności szkolnej i lokalnej (stosując także narzędzia i wytwory multimedialne). Przed lekcją: Sprawdź czy sprzęt jest sprawny i prawidłowo skonfigurowany; Pobierz program 123D Design (http://www.123dapp.com/design) i zainstaluj go na wszystkich komputerach w pracowni. Zapoznaj się z tym programem. Zaprojektuj prosty obiekt, który uczniowie będą mogli potem powtórzyć na lekcjach; Włącz swój komputer, projektor oraz uruchom program; Przebieg lekcji: 1. Opowiedz dzieciom krótko, jakiego typu programem jest 123D Design i do czego służy. Program 123D Design jest programem typu CAD, czyli służy do wspomaganego komputerowo projektowania (z ang. Computer Aided Design). Oprogramowanie takie jest wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach, szczególnie w inżynierii. 123D Design umożliwia projektowanie trójwymiarowych obiektów, które można potem wydrukować na drukarce 3D. Program można pobrać bezpłatnie z portalu Autodesk 123D. Pokaż uczniom przykładowe projekty wykonane w programie CAD.

2. Następnie pokaż uczniom program i jego podstawowe funkcje. Kiedy będziesz wykonywał jakieś działania, poproś uczniów o powtórzenie ich na ich komputerach. Na co warto zwrócić uwagę: * Projektowany obiekt musi być umieszczony na niebieskiej płaszczyźnie (nie może wisieć nad nią); *Wskaż dzieciom, gdzie mogą znaleźć podstawowe, gotowe kształty do wykorzystania (symbol sześcianu i kuli na pasku narzędzi);

*Pokaż, jak zmieniać wielkość wybranego obiektu (gdy wybierzesz obiekt u dołu ekranu, pojawia się ramka, w której widnieją parametry obiektu możesz je dowolnie zmieniać). *Pokaż uczniom, jak obracać i przesuwać obiekty (gdy klikniesz na obiekt, pojawiają się osie służące do przesuwania obiektu. Kliknięcie na kółko nad obiektem umożliwia jego obracanie); *Pokaż uczniom, jak uzyskać złożone kształty poprzez łączenie kilku obiektów w jeden (po zaznaczeniu obydwu kształtów klikamy przycisk merge widoczny po rozwinięciu opcji combine na górnym pasku narzędzi);

*Pokaż uczniom jak narysować obiekt na płaszczyźnie; *Powiedz dzieciom, jak zapisać model, aby mogli go dalej modyfikować wybierając w menu głównym opcję save ; *Powiedz dzieciom, jak zapisać model, aby móc go wydrukować wybierając w menu głównym opcję export, a następnie format STL; *Poinformuj ich także, że pewne formaty są lepiej dostosowane do druku 3D.

3. Poleć uczniom, aby w parach wykonali jeden element, wcześniej zaprojektowany przez Ciebie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, naprowadź uczniów na prawidłowe rozwiązanie. Daj uczniom na wykonanie zadania 20 minut. Jeżeli któraś z grup nie zdąży, będzie mogła kontynuować z Twoją pomocą, podczas gdy inne dzieci przejdą do drugiego zadania. Sposób wykonania breloka dla mamy lub taty: a) rysujemy brelok na płaszczyźnie pamiętając, że jedna kratka to 5mm

b) z płaskiej figury tworzymy bryłę wyciągając ją do góry (najpierw trzeba zaznaczyć figurę i wybrać funkcję extrude); c) następnie należy wpisać wartość (grubość) jaką będzie miała bryła i potwierdzić Enterem, tak samo należy zrobić z drugą figurą i wybrać funkcję merge, aby bryły się scaliły

d) wstawiamy napis na brelok wykorzystują funkcję text (ikonka T) e) następny krok to wyciągnięcie napisu do góry funkcją extrude text

f) gotowy brelok należy wyeksportować do formatu STL i zapisać na dysku twardym lub przenośnym g) zapisany brelok można już drukować na drukarce 3D. 4.Podsumuj krótko lekcję, zwróć dzieciom uwagę na to, co powinny zapamiętać. - Do czego służą programy typu CAD? - Co możemy zrobić potem z plikiem zaprojektowanym w takim programie?

Możemy pokazać uczniom także portale z gotowymi projektami 3D. Przykładowo: http://www.thingiverse.com/ http://tf3dm.com/3d-models/all http://archive3d.net/ http://www.3dmodelfree.com/ http://archibase.co/gdl Jeżeli pozwala na to czas, możemy poświęcić na ćwiczenie projektowania 3D więcej lekcji. Jest to dla dzieci bardzo ciekawy temat.