Teksty z obrazkami Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Teksty z obrazkami 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: zdefiniować pojęcie ClipArt; opisać różnice między obrazami Clipart i obrazami z pliku; wyjaśnić sposób wstawiania obrazów do dokumentu tekstowego; 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: wstawić do dokumentu tekstowego obraz z galerii Clipart oraz z pliku; zmienić położenie rysunku w tekście; zmienić rozmiar rysunku; zmieniać styl otaczania rysunku; usunąć z dokumentu wstawiony obraz. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym programem Microsoft Office Word 2003. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym programem Microsoft Office Word 2003; projektor multimedialny. 1
Teksty z obrazkami Scenariusz lekcji 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (3 min) - sprawdzenie obecności - zalogowanie się do systemu Faza przygotowawcza wprowadzenie do tematu lekcji (3 min) - podanie tematu lekcji - krótka pogadanka na temat tekstów ilustrowanych - rozmowa podkreślająca znaczenie umiejętności wstawiania obrazów do tekstu Faza realizacyjna pokaz operacji umieszczania obrazów w dokumencie tekstowym (7 min) - pokaz tekstu ilustrowanego - zaprezentowanie sposobu wstawiania obrazów z galerii Clipart (wyszukiwanie rysunków na podany temat) oraz zapisanych na dysku w postaci pliku - pokaz zmiany rozmiaru wstawionego obrazu - pokaz różnych stylów otaczania obrazu, omówienie zastosowania poszczególnych stylów (zwrócenie uwagi na różnice w zaznaczeniu obrazu w zależności od stylu otaczania) Program Microsoft Office Word 2003 - pokaz sposobu usuwania obrazu z dokumentu 3
Faza podsumowująca ćwiczenia dotyczące wstawiania obrazów do dokumentu tekstowego (10 min) ilustrowanie tekstu wiersza Jana Brzechwy Na straganie (15 min) podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji (7 min) - uruchomienie programu Word - otworzenie wcześniej przygotowanego tekstu - ćwiczenie operacji wstawiania obrazów do dokumentu tekstowego oraz formatowania wstawionych obrazów wstawianie plików z galerii Clipart (zwrócenie uwagi na właściwe określanie tematu rysunku oraz wskazywanie miejsca wstawienia) zmiana rozmiarów obrazu (zwrócenie uwagi na konieczność zaznaczenia obiektu formatowanego oraz wybór odpowiedniego znacznika w celu proporcjonalnej zmiany wielkości obrazu) korzystanie z karty Układ okna Formatuj obraz lub ze skrótu Rysuj Menu Zawijanie Tekstu paska narzędzi Obraz w celu zmiany stylu otaczania obrazu (sprawdzenie możliwości, jakie dają poszczególne style, np. ustawianie obrazu jako tła dla tekstu) usuwanie obrazów przy użyciu klawisza Delete - samodzielna praca uczniów polegająca na wstawieniu w odpowiednie miejsca tekstu ilustracji warzyw znajdujących się w plikach folderu warzywa - otworzenie dokumentu wiersz.doc (zapoznanie się z treścią wiersza, zwrócenie uwagi na występujące w nim nazwy warzyw) - obejrzenie zawartości folderu warzywa - wykonanie zadania (zwrócenie uwagi na dobór właściwego stylu otaczania rysunków oraz możliwość usuwania źle wstawionych obrazów) - zapisanie pracy na dysku - przegląd, omówienie i ocena pracy uczniów (zwrócenie uwagi na estetyczny wygląd pracy, ciekawe rozmieszczenie grafiki, odpowiednie dobranie wielkości rysunków) - utrwalenie treści lekcji (zwrócenie uwagi na podniesienie atrakcyjności tekstu poprzez wstawienie do niego grafiki) Dowolny tekst przygotowany wcześniej przez nauczyciela i zapisany na dysku w postaci pliku programu Word Tekst wiersza Jana Brzechwy Na straganie zapisany w pliku wiersz.doc folder Warzywa zawierający pliki z rysunkami warzyw Załącznik 8.1 przykład zilustrowania tekstu 4
7 BIBLIOGRAFIA [1] D. Kiałka, K. Kiałka, J. Klimczyk, J. Kutkowski, D. Kozaczko, Informatyka Europejczyka. Podręcznik dla szkoły podstawowej, Helion, Gliwice 2006. [2] W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski, Lekcje z komputerem, WSiP, Warszawa 2004. 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Przykład zilustrowania tekstu Na straganie Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie Koprze. Cóż się dziwić, mój Szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku! Rzecze na to Kalarepka: Spójrz na Rzepę - ta jest krzepka! Groch po brzuszku Rzepę klepie: Jak tam, Rzepo? Coraz lepiej? Dzięki, dzięki, panie Grochu, Jakoś żyje się po trochu, Lecz Pietruszka z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może. A to feler Westchnął Seler. 5
Naraz słychać głos Fasoli: Gdzie się pani tu gramoli?! Nie bądź dla mnie taka wielka! Odpowiada jej Brukselka. Widzieliście, jaka krewka! Burak stroni od Cebuli, A Cebula doń się czuli: Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony? Burak tylko nos zatyka: Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą. A to feler Westchnął Seler. Zaperzyła się Marchewka. Niech rozsądzi nas Kapusta! Co, Kapusta?! Głowa pusta?! A Kapusta rzecze smutnie: Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie! A to feler Westchnął Seler. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut 6