Niebezpieczne produkty i substancje stosowane w domu



Podobne dokumenty
Kosz na śmieci analiza odpadów

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania

Czyszczenie bez chemii

Wójt Gminy Jordanów Śląski ul. Wrocławska Jordanów Śląski

2. Metody prezentacji informacji

ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH (PSZOK) Zlokalizowany na dawnym składowisku odpadów w Konradowie (dz. nr 582/2)

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

Zasady optymalnej segregacji

Sortuj z głową! Czysty Szczecinek

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK I TYDZIEŃ

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Segregacja śmieci jak to robić? Jak segregować odpady komunalne?

WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK I TYDZIEŃ

WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK I TYDZIEŃ

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

ul. 1 Maja 5c, Malczyce tel./fax tel muk@mukmalczyce.pl

HURTOWNIA CHEMII GOSPODARCZEJ ANTYBAKTERYJNY PREPARAT DO CZYSZCZENIA PREPARAT DO USUWANIA PLEŚNI I GRZYBÓW. PREPARAT DEZYNFEKUJĄCO- CZYSZCZĄCY 4 w 1

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ I

POGLĄDOWY, CAŁA ZAWARTOŚĆ DOSTĘPNA JEST W PEŁNEJ WERSJI EBOOKA, ZAMÓW NA STRONIE: WWW: PIEKNEPRZYDATNE.PL

1. Ceny przyjęcia odpadów do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych Barycz w Krakowie.

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Puławy za 2014 rok

Numer identyfikacji podatkowej (NIP)

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Spytkowice za 2016 rok

ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE LUBNIEWICE

Zostań młodym ekologiem

Numer identyfikacyjny REGON. Rodzaj odbieranych odpadów komunalnych. rejestrowy 1/GK/2012

Jak być zieloną gdy jesteś zielona? Wyzwanie. #eko dla zielonych. Tydzień 6 Zielone sprzątanie. jestem zielona

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych z terenu Gminy Zielonki

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

Urząd Gminy Luzino. Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Luzino za 2013r.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Regulamin Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK),,Słabomierz-Krzyżówka

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W GDAŃSKU

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

6. W PSZOK bezpłatnie przyjmowane są odpady zielone przywiezione własnym transportem przez zarządców i administratorów nieruchomości wielorodzinnych.

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zwany dalej rejestrem.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Nowe zasady segregacji śmieci

Numer identyfikacji podatkowej (NIP) Podano poniżej

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

ANALIZA STANU GOSPODARKI ODPADAMI NA TERENIE GMINY OŻAROWICE W 2016r.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji. wymienić różnice pomiędzy kryptologią, kryptografią i kryptoanalizą;

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych z terenu Gminy Zielonki

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

REGULAMIN PUNKTU SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH. UL. MAGAZYNOWA 3 w Kielcach

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Wpływ kwaśnych deszczy i innych czynników na rośliny test sprawdzający

REJESTR DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI GMINY ZBICZNO

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

REJESTR DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA. Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w SIEWIERZU przy ulicy Ściegna 11 DEFINICJE

UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W KOSZALINIE. z dnia r.

Lawendowy peeling solny

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

PSZOK Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

GMINA CEWICE HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH: SEGREGOWANYCH I ZMIESZANYCH. LIPIEC GRUDZIEŃ 2018r. Cewice

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Ocena działania systemu odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców Miasta Kobyłka

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

Wykaz podmiotów wpisanych do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Spytkowice za 2014 rok

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Puławy za 2015 rok

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Spytkowice za 2013 rok

Wspólny System Segregacji Odpadów

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

2. Graficzna prezentacja algorytmów

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Jak segregwać odpady?

Polisacharydy skrobia i celuloza

Kod odpadu Grupy, podgrupy i rodzaje odpadów Opłata stawka bazowa netto 2011 [zł/kg]

Transkrypt:

Niebezpieczne produkty i substancje stosowane w domu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - zna rodzaje niebezpiecznych substancji stosowanych w domu, - potrafi wymienić niebezpieczne produkty i substancje stosowane w domu. b) Umiejętności Uczeń: - potrafi ograniczać stosowanie substancji chemicznych w swoim domu, - dostrzega niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem niebezpiecznych produktów i substancji. 2. Metoda i forma pracy - pokaz, - prezentacja multimedialna, - pogadanka, - ćwiczenie, - praca z całą klasą, - praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne - komputer (z programem MS PowerPoint), - prezentacja multimedialna pt. Niebezpieczne produkty i substancje stosowane w domu, - rzutnik multimedialny, - tablica, - zeszyty. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i etapami jego realizacji. Uświadamia uczniom cele lekcji. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną Niebezpieczne produkty i substancje stosowane w

domu. Spis treści prezentacji: - Wstęp - Podział niebezpiecznych odpadów z gospodarstwa domowego - Co powinniśmy robić z niebezpiecznymi odpadami naszego gospodarstwa? - Pomysły na ograniczenie używania substancji chemicznych - Ćwiczenie - Bibliografia c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie sprawdzają poprawność odpowiedzi z ćwiczenia. 2. Nauczyciel żegna uczniów. 5. Bibliografia 1. Gołębiewska, P. Metera, Ochrona środowiska z perspektywy gospodarstwa domowego, Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska w Warszawie, Krajowe Centrum Edukacji Ekologicznej. 2. M. Koszmider, G. Kozanecka, Zielone zadania. Ochrona środowiska w zadaniach chemicznych, WSiP, Warszawa 1997. 3. S. Piontek, P. Metera, Jak zorganizować zbieranie, sortowanie i przetwarzanie odpadów z pożytkiem dla środowiska, Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska w Warszawie, Krajowe Centrum Edukacji Ekologicznej. 4. Tyralska-Wojtycza, Śmieci mniej ziemi lżej. Pakiet edukacyjny, Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krakowie, Kraków 2003. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Ćwiczenie Odpowiedz na pytanie: Jakie niebezpieczne substancje znalazły się na wysypisku wraz z wyrzuconymi tam: bateriami z zegara, termometrem rtęciowym i workiem z pozostałością sztucznego nawozu? b) Notatki dla nauczyciela Wiele produktów stosowanych w domu zawiera związki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i całego środowiska. Niebezpieczne odpady z gospodarstwa domowego: 1. Środki czyszczące 2. Materiały samochodowe 3. Materiały malarskie

4. Środki owadobójcze 5. Środki używane w ogrodzie 6. Inne artykuły używane w domu ŚRODKI CZYSZCZĄCE - Proszki i płyny do czyszczenia zlewów i toalet - Pianki czyszczące do piekarników - Środki do przetykania rur - Odplamiacze, wybielacze i środki do prania MATERIAŁY SAMOCHODOWE - Płyn hamulcowy - Płyn do chłodnicy - Płyn do szyb - Olej, akumulatory - Odmrażacze - Środki czyszczące i woski MATERIAŁY MALARSKIE - Farby i lakiery - Rozpuszczalniki - Płyny do impregnacji drewna - Kleje - Woski do polerowania - Farby w aerozolu ŚRODKI OWADOBÓJCZE - Płyny, proszki i aerozole przeciw owadom - Kulki na mole - Trutki na szczury - Pudry i krople przeciwpchelne dla psów i kotów ŚRODKI UŻYWANE W OGRODZIE - Nawozy - Środki owadobójcze - Środki chwastobójcze INNE ARTYKUŁY UŻYWANE W DOMU - Baterie - Leki - Woda utleniona - Lakiery i zmywacze do paznokci - Farby do włosów i płyny do trwałej - Kleje - Masy plastyczne do klejenia CO POWINNIŚMY ROBIĆ Z NIEBEZPIECZNYMI ODPADAMI NASZEGO GOSPODARSTWA? - Nie wyrzucaj ich na śmietnik. - Nie przechowuj ich w miejscach, do których dostęp mają małe dzieci.

- Nie wylewaj ich do umywalki, zlewu ani toalety. - Nie zakopuj ich w ogrodzie. - Nie próbuj ich spalić. - Jeśli ich używasz, zachowaj odpowiednią ostrożność. - Przechowujemy je w bezpiecznym miejscu. Oznaczamy je etykietami. - Zużyte baterie, akumulatory, opony i rozpuszczalniki oddajemy do specjalnych punktów je składujących. - Staramy się używać produktów bezpiecznych dla środowiska lub podlegających biodegradacji. POMYSŁY NA OGRANICZENIE UŻYWANIA SUBSTANCJI CHEMICZNYCH: 1) DO CZYSZCZENIA PLAM Do litra wody dodaj jedną łyżkę soku z cytryny lub octu winnego, dobrze wymieszaj i nanieś na plamę. Gdy plama nie chce zejść, dolej więcej soku lub octu. W wypadku plam na blacie kuchennym lub w wannie wypróbuj sodę oczyszczoną. 2) DO CZYSZCZENIA PIEKARNIKA Do czyszczenia piekarnika można użyć wiórków metalowych (do kupienia w supermarketach) i sody oczyszczanej. Trudne do usunięcia plamy dodatkowo posyp solą. 3) ZATKANY ZLEW Wystarczy raz w tygodniu wlać do niego wrzącą wodę. Do oczyszczania rur używa się specjalnego wężyka lub przepychacza. Jeśli trzeba użyć detergentu, najlepiej wybrać przyjazny dla środowiska. 4) SZYBY Do litra wody dodaj soku z cytryny lub octu winnego. Wycieraj szybę starymi gazetami. 5) DO CZYSZCZENIA TOALET Wystarczy nasypać do muszli sody oczyszczonej, a następnie wyczyścić ją szczotką. Soda oczyszcza, ale nie dezynfekuje. 6) USUWANIE PRZYKRYCH ZAPACHÓW Należy stosować naturalne odświeżacze w postaci drewnianych kulek nasączonych olejkami zapachowymi, mieszanek roślinnych (lawenda, mięta, cytryna) lub kominków aromaterapeutycznych. Wiele z naturalnych zapachów odstrasza mole i inne owady. 7) ZAMIAST ŚRODKÓW CHWASTOBÓJCZYCH Stosuj metody organiczne przynieś do ogródka kilka drapieżnych owadów lub żab. Chwasty wystarczy wyrwać ręcznie. 8) ZAMIAST ŚRODKÓW PRZECIW KARALUCHOM Tych nieproszonych gości skutecznie odstraszy posypywanie boraksem wszystkich dziur w podłodze, otworów, miejsc przy rurach i innych, w których lubią przebywać. 7. Czas trwania lekcji 45 minut

8. Uwagi do scenariusza Do scenariusza dołączona jest prezentacja multimedialna pt. Niebezpieczne produkty i substancje stosowane w domu.