PROWADZĄCY: mgr Marzena Kowalska DATA: 8.05.2018r. 9.05.2018r. CZAS TRWANIA: 1h KLASA: IV c grupa I IVc grupa II KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI TEMAT LEKCJI: Tworzymy tekst komputerowy tworzymy akapity i je wyrównujemy, zmieniamy parametry czcionki. PODSTAWA PROGRAMOWA: II. Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych. 3)przygotowuje i prezentuje rozwiązania problemów, posługując się podstawowymi aplikacjami (edytor tekstu [ ]) na swoim komputerze lub w chmurze, wykazując się przy tym umiejętnościami: b)tworzenia dokumentów tekstowych: dobiera czcionkę, formatuje akapity, wstawia do tekstu ilustracje, napisy i kształty, tworzy tabele oraz listy numerowane i punktowane, III. Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi. 1) b) wykorzystuje komputer lub inne urządzenie cyfrowe do gromadzenia, porządkowania i selekcjonowania własnych zasobów; 2) wykorzystuje sieć komputerową (szkolną, sieć internet): d)organizuje swoje pliki w folderach umieszczonych lokalnie lub w sieci. IV. Rozwijanie kompetencji społecznych. 3) respektuje zasadę równości w dostępie do technologii i do informacji, w tym w dostępie do komputerów w społeczności szkolnej; CEL GŁÓWNY: - kształtowanie umiejętności zasad pisania w edytorze tekstu. CELE OPERACYJNE: - wymienia przykładowe narzędzia i materiały, które dawniej służyły do pisania; - wie, jak tworzy się akapity w nowym dokumencie tekstowym; - ustawia wcięcie pierwszego wiersza akapitu; - zapisuje dokument tekstowy w pliku w utworzonym folderze; - formatuje akapity według podanych reguł; - stosuje wyrównywanie do środka, do lewej i do prawej oraz justowanie; - zmienia odstęp między akapitami, stosuje interlinię - zmienia parametry czcionki (krój, rozmiar, kolor, pogrubienie, pochylenie); - wstawia puste wiersze między akapitami; - pisze krótki tekst (pół strony), stosując poznane zasady edycji tekstu; -otwiera gotowy dokument tekstowy i modyfikuje go: poprawia błędy, zmienia parametry formatowania; -zapisuje plik pod tą samą lub inną nazwą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: komputer, projektor, podręcznik (str.91-100), tablica interaktywna, prezentacja multimedialna, ćwiczenia interaktywne na platformie edukacyjnej Learning.apps METODY : krótkie wprowadzenie, pokaz z wykorzystaniem projektora, samodzielna praca z podręcznikiem, ćwiczenia praktyczne, gry dydaktyczne, waloryzacyjne, FORMY: - indywidualna, - zbiorowa, PRZEBIEG ZAJĘĆ Powitanie. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności. Podanie tematu i celu lekcji. Nauczyciel omawia urządzenia oraz materiały służące do pisania, stosowane w czasach, gdy nie było jeszcze komputerów. Prezentuje prezentacje multimedialną na tablicy. Nauczyciel omawia przydatne wiadomości na temat tworzenia nowego dokumentu tekstowego, w jaki sposób zapisuje się nowy dokument w pliku, inny- jak tworzy się własny folder oraz w jaki sposób i jakie parametry czcionki zmieniali podczas korzystania z narzędzi Tekst w programie Paint i korzystając z projektora, pokazuje zastosowanie poszczególnych właściwości edytora tekstu. Nauczyciel pokazuje, korzystając z projektora, w jaki sposób ustawia się wcięcie pierwszego wiersza akapitu oraz omawia zasadę tworzenia akapitów. Uczniowie zapisują w zeszycie notatkę z lekcji. Dokument komputerowy składa się z akapitów, a akapity z wierszy. Naciskając klawisz Enter, kończymy jeden akapit i zaczynamy następny. W tekście komputerowym można stosować różne parametry czcionki (krój, rozmiar, kolor, pogrubienie, pochylenie, podkreślenie). Tekst można wielokrotnie zmieniać i poprawiać. Można zastosować różne sposoby wyrównywania akapitów do lewej, do środka, do prawej, justowanie. 7. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 1. (str. 92) - tworzą nowy dokument tekstowy, ćwiczenia 4. str. 96. - wyrównują akapity-do prawej i do środka, ćwiczenie 6. (str. 97)- ustalają odstępy po akapicie i interlinię, ćwiczenie 8. (str. 98)- zmieniają parametry czcionki w tekście. Nauczyciel na bieżąco obserwuje wykonywanie ćwiczeń przez uczniów. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania ćwiczeń i pomaga nieradzącym sobie uczniom. 8. Podsumowując zajęcia uczniowie wchodzą na stronę Learning.apps oraz wynagrodzenie najlepszych uczniów oceną bardzo dobrą lub plusem za aktywność. -Test z Ms Word (1)- Test jednokrotnego wyboru. -Edytor tekstu- podstawowe wiadomości (3)- Test jednokrotnego wyboru. -Edytor tekstu- podstawowe formatowanie(1)- Millioner. 9. Praca domowa. Uczniowie mają przeczytać i zapoznać się z materiałem z podręcznika ze stron 91-100. 10. Pożegnanie.
PROWADZĄCY: mgr Marzena Kowalska DATA: 15.05.2018r. 16.05.2018r. CZAS TRWANIA: 1h KLASA: IV c grupa I IVc grupa II KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI TEMAT LEKCJI: Metody stosowane w komputerowym pisaniu operacje na fragmencie tekstu. PODSTAWA PROGRAMOWA: II. Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych. 3)przygotowuje i prezentuje rozwiązania problemów, posługując się podstawowymi aplikacjami (edytor tekstu [ ]) na swoim komputerze lub w chmurze, wykazując się przy tym umiejętnościami: b)tworzenia dokumentów tekstowych: dobiera czcionkę, formatuje akapity, wstawia do tekstu ilustracje, napisy i kształty, tworzy tabele oraz listy numerowane i punktowane, III. Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi. 1) b) wykorzystuje komputer lub inne urządzenie cyfrowe do gromadzenia, porządkowania i selekcjonowania własnych zasobów; 2) wykorzystuje sieć komputerową (szkolną, sieć internet): d)organizuje swoje pliki w folderach umieszczonych lokalnie lub w sieci. IV. Rozwijanie kompetencji społecznych. 3) respektuje zasadę równości w dostępie do technologii i do informacji, w tym w dostępie do komputerów w społeczności szkolnej; CEL GŁÓWNY: - kształtowanie umiejętności zasad pisania tekstu. CELE OPERACYJNE: - zapoznaje się z przykładowym problemem i analizuje sposób jego rozwiązania, korzystając z podręcznika; - wykonuje operacje na fragmencie tekstu: zaznaczanie, wycinanie, kopiowanie i wklejanie go w inne miejsce w tym samym dokumencie - procuje aktywnie na zajęciach ŚRODKI DYDAKTYCZNE: komputer, projektor, podręcznik (str.101-103), tablica interaktywna, ćwiczenia interaktywne na platformie edukacyjnej Learning.apps METODY : krótkie wprowadzenie, pokaz z wykorzystaniem projektora, FORMY: - indywidualna, - zbiorowa,
samodzielna praca z podręcznikiem, ćwiczenia praktyczne, gry dydaktyczne, waloryzacyjne, PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Powitanie. 2. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności. 3. Podanie tematu, celu lekcji oraz sprawdza zadanie domowe. 4. Nauczyciel omawia operacje wykonywane na fragmencie tekstu, porównując je do operacji na fragmencie rysunku. Korzysta z projektora i wspólnie z uczniami analizuje przykład 1. (str. 102). Odpowiedni dobór przykładu (wiersz Rzepka ) ułatwia uzasadnienie stosowanej metody. 5. Nauczyciel wyjaśnia metodę wyboru opcji z menu kontekstowego. Uczniowie przypominają inne poznane metody pracy (wybór opcji z menu, korzystanie ze skrótów klawiaturowych). 6. Nauczyciel przypomina najważniejsze zasady przenoszenia fragmentu jednego dokumentu do innego. Poleca przypomnienie przykładu 3. zamieszczonego na str. 43 (temat 4.). 7.Uczniowie zapisują w zeszycie notatkę z lekcji. Ułatwienia, z których można korzystać przy komputerowym pisaniu, to: wykonywanie operacji na fragmentach tekstu (wycinanie, kopiowanie, wklejanie w tym samym dokumencie). wklejanie fragmentu tekstu do innego dokumentu. 8.Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 2 i 3 (str. 103). Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia. Nauczyciel na bieżąco obserwuje wykonywanie ćwiczeń przez uczniów. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania ćwiczeń i pomaga nieradzącym sobie uczniom. 9.Podsumowując zajęcia uczniowie wchodzą na stronę Learning.apps. Wynagrodzenie najlepszych uczniów oceną bardzo dobrą lub plusem za aktywność. -Edytor tekstu cz.2- Pasujące pary. -Edytor tekstu- podstawowe wiadomości- Test jednokrotnego wyboru. 10.Praca domowa. Uczniowie mają przeczytać i zapoznać się z materiałem z podręcznika ze stron 101-103 oraz przyswoić skróty klawiaturowe ze strony 102. 11. Pożegnanie.
KONSPEKT ZAJĘĆ USPOŁECZNIAJĄCYCH PROWADZĄCY: mgr Marzena Kowalska DATA: 9.05.2018r. CZAS TRWANIA: 1h KLASA: IIId UCZEŃ: Szymon Piotrowicz, Antoni Piotrowicz ZAPIS W DZIENNIKU: Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej. Doskonalenie koncentracji uwagi, orientacji przestrzennej. Utrwalenie figur geometrycznych. OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: 2.1- Dbałość o zdrowie: przyjmowanie prawidłowej pozycji ciała przy nauce. 4.1- Rozwijanie percepcji wzrokowej i spostrzegania- w toku obserwacji i na obrazkach. 7.3- Czytanie i pisanie, poprzedzonym starannym przygotowaniem rozwijanie sprawności manualnej, 8.1,2 - Elementy umiejętności matematycznych- porównywanie, odwzorowywanie. 11.2 Twórczość artystyczna- aktywność muzyczna, plastyczna, parateatralna, 14.1.- Kształcenie techniczne- poznanie materiałów i produktów codziennego użytku, ich właściwości i zastosowań, CEL GŁÓWNY: usprawnianie funkcji wzrokowych w zakresie : spostrzegania, pamięci wzrokowej, syntezy i analizy wzrokowej, ćwiczenia koordynacji wzrokowo ruchowej, doskonalenie koncentracji uwagi, utrwalenie nazw figur geometrycznych, ćwiczenia z tablicą interaktywną, CELE SZCZEGÓŁOWE: spróbuje posegregować klocki wg poleceń nauczyciela, postara się kreślić ósemki z pomocą nauczyciela, spróbuje dopasować w pary takie same figury, postara się zbudować dom z klocków z pomocą nauczyciela, postara się ułożyć dom wg wzoru z figur z pomocą nauczyciela, CELE WYCHOWAWCZE: potrafi zachować się podczas pracy z nauczycielem, stara się słuchać oraz rozumie polecenia nauczyciela, stara się stosować zasady bezpieczeństwa podczas pracy, uporządkuje miejsce pracy, potrafi pracować z tablicą interaktywną, ŚRODKI DYDAKTYCZNE: klocki drewniane, karta pracy, kredki,
pisaki, tablica interaktywna, METODY: FORMA: - pokaz, - indywidualna, - obserwacja, - oparte na słowie, - działania praktyczne, - zabawowo-naśladowcza, - zadaniowa, - gry dydaktyczne, PRZEBIEG ZAJĘĆ 1.Powitanie. 2. Leniwe ósemki. Uczeń stara się kreślić ruchem leniwe ósemki naśladując nauczyciel. Najpierw kciukiem jednej ręki, następnie drugiej, potem obiema splecionymi rękami ( w powietrzu, kredą po tablicy). 3.Zabawa kierowana klockami. Nauczyciel rozsypuje na stole drewniane klocki. Następnie zadaniem ucznia jest posegregować je wg koloru, kształtu. Razem z nauczycielem stara się budować dom z klocków. 4.Karta pracy nr 1. Zadaniem ucznia będzie połączyć w pary figury takiego samego kształtu. Uczeń wspólnie z nauczycielem połączy figury takiego samego kształtu wg poleceń nauczyciela. 5.Następnie uczeń będzie miał na tablicy interaktywnej spróbować wykonać zadania ze strony Learning.apps. - kolorowe figury klasyfikacja, - figury geometryczne klasaoo9,- pasujące pary - Jaki to kształt?- kategoryzacja. - Rozpoznaj figury geometryczne- Pasujące pary. 6.Uporządkowanie miejsca pracy, posprzątanie ze stolika. 7.Omówienie i podsumowanie pracy. 8. Pożegnanie.