Zawartość i możliwości wykorzystania Bazy Edukacyjnej Scenariusz warsztatów doskonalących Czas trwania: 2 godz. Uczestnicy: studenci pierwszego roku różnych kierunków Cele ogólne: - zapoznanie studentów z Bazą Edukacyjną - wykształcenie umiejętności samodzielnego posługiwania się Bazą Edukacyjną Cele operacyjne: Student zna: zakres treściowy i chronologiczny Bazy Edukacyjnej. Student potrafi: ocenić przydatność bazy w celu wykonania konkretnego zadania, wyszukać potrzebne informacje dotyczące pozycji książkowych i artykułów z czasopism. Metody pracy: pokaz, ćwiczenia, instruktaż Formy pracy: praca indywidualna studenta Środki dydaktyczne: Baza Edukacyjna, zestawy ćwiczeń Przebieg zajęć: 1. Wstęp 1.1. Powitanie uczestników. 1.2. Przedstawienie zasadniczego tematu oraz celu zajęć: poznanie Bazy Edukacyjnej i wykształcenie umiejętności samodzielnego posługiwania się nią w celu szybkiego odnajdywania informacji. 1.3. Krótka charakterystyka Bazy Edukacyjnej. 2. Część zasadnicza 2.1. Ogólne informacje o Bazie Edukacyjnej: dostęp, zawartość. Prowadzący podaje definicję terminu: Baza danych to: uporządkowany zbiór informacji (danych) z określonej dziedziny lub tematyki, przeznaczony do wyszukiwania. 1 Prowadzący podaje studentom adres strony internetowej PBW biblioteka@pbw.bielsko.pl i prosi o jej otwarcie. Następnie wskazuje hiperłącze Baza Edukacyjna on-line. Prowadzący podkreśla, że dokumenty zawarte w bazie są dostępne wyłącznie na miejscu w czytelni PBW w Bielsku-Białej oraz częściowo w czytelniach w filiach zgodnie z oznaczeniami dostępności. Następnie szczegółowo charakteryzuje zawartość bazy. Baza bibliograficzna jest tworzona przez pracowników Wydziału Informacyjno- Bibliograficznego i Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej oraz filii w Cieszynie, Milówce, Skoczowie i Żywcu. Jest źródłem informacji z zakresu pedagogiki i innych nauk humanistycznych, przeznaczonym dla nauczycieli, studentów i wszystkich zainteresowanych. Baza zawiera ponad 36 tys. opisów bibliograficznych z ok. 80 tytułów 1 Słownik encyklopedyczny informacji, języków i systemów informacyjno-wyszukiwawczych. Oprac. Bożenna Bojar. Warszawa : Wydaw. SBP, 2002, s. 27 1
czasopism oraz książek wydanych po 1997 r. Jest uzupełniana na bieżąco i umożliwia szybki dostęp do aktualnych informacji. 2.2. Sposoby wyszukiwania informacji w bazie. Prowadzący demonstruje sposoby wyszukiwania informacji w Bazie Edukacyjnej. Wyszukiwanie wg indeksów: - Wg opisu - w polu warunku wpisujemy słowo (słowa), system przeszukuje elementy opisu bibliograficznego i słowa kluczowe - Wg słów kluczowych - w polu warunku wpisujemy słowo (słowa) charakteryzujące przedmiot naszych poszukiwań - Wg haseł przedmiotowych - w polu warunku wpisujemy temat i (lub) określnik języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej - Wg osoby - w polu warunku wpisujemy nazwisko (i imię) autora, redaktora - Wg tytułu artykułu - w polu warunku wpisujemy tytuł poszukiwanego artykułu z czasopisma lub jego fragment - Wg tytułu czasopisma/książki - w polu warunku wpisujemy tytuł czasopisma lub książki. W przypadku czasopisma wynik możemy ograniczyć rokiem i numerem np. Niebieska Linia 2008 nr 2. Po wpisaniu tytułu książki otrzymamy opisy bibliograficzne jej rozdziałów zawartych w Bazie Edukacyjnej. - Wg sygnatury - wpisując w polu warunku sygnaturę książki otrzymujemy informacje o znajdujących się w bazie opisach bibliograficznych jej rozdziałów - Wg roku publikacji w polu warunku wpisujemy wybrany rok publikacji książek i czasopism, otrzymamy listę pozycji znajdujących się w Bazie Edukacyjnej wydanych w określonym roku Można łączyć warunki wyszukiwania spacją, a końcówki wyrazów zastępować gwiazdką (*) - system wyszuka słowo w różnych odmianach. System nie różnicuje małych i dużych liter. Dla wybranych wyników wyszukiwania poprzez indeksy, jest dostępna opcja bibliografii roboczej. Wybrane pozycje przesłane za pomocą ikony znajdującej się pod listą wyników trafiają do opcji Zapamiętane rekordy. Wyszukiwanie zaawansowane: Wyszukane poprzez wybrane indeksy dane przesyłamy do Historii klikając w ikonę z żółtą strzałką. Opcja Historia umożliwia stosowanie wybranych strategii wyszukiwawczych. Wyszukiwanie nowości. Prowadzący omawia istniejącą możliwość przeglądania najnowszych pozycji wprowadzonych do bazy. Używa się w tym celu opcji Nowości, gdzie należy wprowadzić żądaną ilość dni. Wyniki wyszukiwania ukazują się po lewej stronie ekranu. Można dokładnie analizować każdy z osobna, po kliknięciu myszką w opis bibliograficzny na prawej części ekranu otrzymujemy całkowitą charakterystykę: bibliograficzną i rzeczową. 2.3. Ćwiczenia w wyszukiwaniu informacji w Bazie Edukacyjnej. Studenci otrzymują zestawy ćwiczeń, odszukują konkretne informacje w bazie, następnie wypełniają rewersy. Prowadzący na bieżąco dokonuje instruktażu wyszukiwania, zwraca również uwagę na elementy bezwzględnie obowiązkowe przy wypełnianiu rewersów (sygnatura książki lub tytuł i rok czasopisma). 2
3. Zakończenie zajęć Prowadzący prosi studentów o pytania dotyczące zajęć i odpowiada na nie, następnie podsumowuje zajęcia zachęcając uczestników do korzystania z Bazy Edukacyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Rozdaje ankiety ewaluacyjne, prosi o wypełnienie. Po zebraniu wypełnionych ankiet żegna studentów, zaprasza ich także do uczestnictwa w kolejnych warsztatach. Ewaluacja zajęć: Wypełnione ankiety będą poddane analizie, która pozwoli udoskonalić warsztaty przeprowadzane dla kolejnych grup. Wnioski z analizy, podjęte działania i ich efekty, będą stanowiły istotną część dokumentacji realizacji programu Przysposobienie do korzystania ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej i bibliotecznych baz danych: Prolib OPAC i Bazy Edukacyjnej. Opracowała: Halina Szpak Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej 3
Zestawy ćwiczeń do zajęć: Zawartość i możliwości wykorzystania Bazy Edukacyjnej I ZESTAW 1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: Działania OHP zapobiegające niedostosowaniu społecznemu. 3. Proszę odszukać artykuły z nr 2/2009 czasopisma Bliżej Przedszkola. 4. Proszę odszukać literaturę na temat komunikacji niewerbalnej. II ZESTAW 1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: Nauczyciele wychowania fizycznego wobec niedostosowania społecznego dzieci. 3. Proszę odszukać artykuły z nr 3/2009 czasopisma Niebieska Linia. 4. Proszę odszukać literaturę na temat przestępczości nieletnich. III ZESTAW 1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: Podstawy biblioterapii w pracy z lekko upośledzoną młodzieżą z obszarów niedostosowania społecznego. 3. Proszę odszukać artykuły z nr 3/2009 czasopisma Przegląd Humanistyczny. 4. Proszę odszukać literaturę na temat alkoholizmu kobiet. IV ZESTAW 1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: Posłanie i cele w pracy z osobami niepełnosprawnymi i niedostosowanymi społecznie w Diakonii Śląskiej. 3. Proszę odszukać artykuły z nr 9/2009 czasopisma Znak. 4. Proszę odszukać literaturę na temat bezrobocia młodzieży. 4
V ZESTAW 1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: Profilaktyczno-resocjalizacyjny wymiar dramy w młodzieżowych środowiskach niedostosowania społecznego. 3. Proszę odszukać artykuły z nr 3/2009 czasopisma Pamiętnik Literacki. 4. Proszę odszukać literaturę na temat bezdomności. VI ZESTAW 1. Proszę odszukać artykuł pod tytułem: Więzi emocjonalne w rodzinie a niedostosowanie społeczne nieletnich. 3. Proszę odszukać artykuły z nr 4/2009 czasopisma Praca Socjalna. 4. Proszę odszukać literaturę na temat rodziny niepełnej. 5