Marketing Teoria i praktyka reklamy

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Marketing Teoria i praktyka reklamy"

Transkrypt

1 Marketing Teoria i praktyka reklamy

2 MARKETING REKRUTACYJNY Marketing rekrutacyjny (zwany również jako employer branding) Strategia działania firmy, której celem jest wypracowanie jej wizerunku jako atrakcyjnego i pożądanego miejsca pracy. To połączenie dwóch obszarów: marketingu i HR-u. HR-owcy dostarczają informacji na temat grupy docelowej - mają świadomość jakie są jej oczekiwania wobec pracodawców, priorytety, potrzeby rozwojowe itd. A marketerzy wiedzą, jak do niej dotrzeć i co komunikować, żeby wypracować zamierzony wizerunek pracodawcy, czyli jego markę! Czym jest HR? Human Resources, czyli zarządzanie zasobami ludzkimi.

3 MARKETING REKRUTACYJNY Kto należy do grupy docelowej? Potencjalni pracownicy; Obecni pracownicy; Klienci, kontrahenci, rodziny pracowników, lokalna społeczność każdy kto może podzielić się opinią na temat pracodawcy z innymi.

4 MARKETING REKRUTACYJNY CASE: PZU Kampania: Tymczasem w internecie

5 MARKETING REKRUTACYJNY Na portalu gowork: _czytaj,361 CASE: PZU

6 MARKETING REKRUTACYJNY Do poczytania Książka: Marek Kozłowski, Employer Branding. Budowanie wizerunku pracodawcy krok po kroku, Wolters Kluwer Polska, 2012 rok. www:

7 Przejdźmy na drugą stronę mocy Skoro mówiliśmy o employer brandingu, czas na pracowników i ich udział w procesie rekrutacyjnym! Skoro pracodawcy zajmują się budowaniem wizerunku w oczach pracowników i budowaniem swojej marki, to pracownicy też powinni to robić! Proces tworzenia marki osobistej nazywany jest: PERSONAL BRANDING

8 DEFINICJA Kreowanie własnej marki, tzw. marki osobistej. Czyli świadome zarządzanie swoim wizerunkiem. Rozumienie, że wszystko coś znaczy i świadomość tego, jak chcemy być postrzegani w oczach innych. Jaka to jest dobra marka? czytelna, spójna, wyróżniająca się.

9 Możemy kreować swoją markę w różnych celach, np. wśród znajomych, rodziny, na potrzeby prezentacji, którą będziemy prowadzić. Personal branding rozpatrywany jest najczęściej w kontekście kariery zawodowej - wizerunku osobistego w oczach pracodawców.

10 Szybka powtórka Tożsamość marki konstrukcja marki zaprojektowana przez specjalistów, jej twórców. Wizerunek marki obraz marki w oczach konsumentów. Idealna sytuacja: TOŻSAMOŚĆ MARKI = WIZERUNEK MARKI

11 TOŻSAMOŚĆ MARKI = WIZERUNEK MARKI Jak do tego doprowadzić w przypadku marki osobistej?

12 Na jaki temat moglibyśmy kłamać, tworząc markę osobistą na potrzeby zawodowe? Na temat umiejętności, wykształcenia, doświadczenia, naszej osobowości. Jeśli nie jesteśmy dobrymi aktorami, nasze ciało samo zaprzeczy temu, co mówimy.

13 Komunikacja werbalna i niewerbalna Czyli nasza mowa a mowa ciała. Mowa ciała: Wygląd, Ruchy ciała, gesty, postura, Mimika, wyraz twarzy, spojrzenie, Głos, Dotyk. Komunikaty niewerbalne informują o naszych emocjach, intencjach, osobowości, temperamencie, stosunku do rozmówcy i oczekiwaniach wobec niego, pozycji społecznej, wykształceniu, samoocenie. Zdradzają nas, jeśli mówimy nieprawdę.

14 Komunikacja werbalna i niewerbalna znaczenie komunikatu Źródło: Komunikacja_niewerbalna.pdf

15 Komunikacja werbalna i niewerbalna W przypadku niezgodności komunikatów werbalnych i niewerbalnych, które wysyłamy, to nasze słowa uznawane są za nieprawdziwe! Dlaczego? Komunikacja werbalna jest spontaniczna i ciągła.

16 Komunikacja werbalna i niewerbalna Co mówią o nas nasze gesty? Od czego zaczynamy? Od uścisku dłoni! Jak to jest w czasie rozmowy rekrutacyjnej? Co z tym kłamaniem? Mikroekspresje.

17 Parajęzyk brzmienie naszego głosu, czyli jego wysokość, ton, tempo, dykcja itp. Kinezyka mowa ciała, czyli gesty, mimika, spojrzenie, poza, kontakt wzrokowy. Proksemika relacje przestrzenne między osobami, odległość od rozmówcy. Haptyka zachowania dotykowe, np. powitanie. Wokalika wszystkie dźwięki, które wydajemy.

18 ZADANIE Komunikacja werbalna i niewerbalna praca w parach. Wyobraź sobie dwie sytuacje, w których jesteś rekrutowany na stanowisko grafika/spec. ds. reklamy w firmie X. 1. Wybierasz się w podróż i czekasz na pociąg na dworcu. Spotykasz znajomego, który wybiera się w podróż służbową ze swoim szefem (stoi nieopodal). Od słowa do słowa, kiedy okazuje się, czym się zajmujesz, przedstawia Cię swojemu szefowi, bo rekrutują pracownika na takie stanowisko. Ponieważ jest to praca od zaraz i miałbyś zaczynać od razu po ich powrocie z delegacji, znajomy postanawia przedstawić Cię swojemu szefowi. Szefa widzisz na oczy pierwszy raz. Kolega zostawia Was na chwilę samych idzie załatwić coś pilnego. Obywacie rozmowę rekrutacyjną w niestandardowych warunkach. Wciel się w rolę pracownika. Zwracaj uwagę na sygnały niewerbalne, które wysyłasz podanie dłoni, odległość między wami, Twoje gesty, posturę, dotyk itd.

19 ZADANIE Komunikacja werbalna i niewerbalna praca w parach. Wyobraź sobie dwie sytuacje, w których jesteś rekrutowany na stanowisko grafika/spec. ds. reklamy w firmie X. 2. Wybierasz się w podróż i czekasz na pociąg na dworcu. Spotykasz znajomego, który prowadzi firmę. Kiedy dowiaduje się, czym się zajmujesz, okazuje się, że na gwałt potrzebuje w swojej firmie na takie stanowisko. Odbywacie szybką rozmowę rekrutacyjną. Wciel się w rolę pracownika. Zwracaj uwagę na sygnały niewerbalne, które wysyłasz. Zastanów się, czym różni się Twoja mowa ciała od tej z poprzedniej sytuacji.

20 Marka Zespół cech, które budują jej pozycjonowanie. Pozycjonowanie marki kojarzenie marki z kategorią produktu, do której należy, np. Milka słodycze (POP Point of Parity) oraz kreowanie wizerunku marki, czyli skojarzeń mających na celu wyróżnienie marki w danej kategorii produktu (POD Point od Difference). Zajmujemy się marką osobistą grafika. Co może łączyć go z innymi grafikami? Jakie cechy? Umiejętności? Co jest pożądane? Czym może się wyróżniać na tle innych grafików? A jak to będzie wyglądało w przypadku, powiedzmy, adwokata?

21 Wizerunek marki grupa skojarzeń związanych ze znaczeniem marki dla nabywców. Mamy 7 typów takich skojarzeń.

22 1. Wizerunek sytuacji zakupu lub użycia. Preparat witaminowy może być postrzegany jako zapobiegający chorobie albo do stosowania jako wsparcie w leczeniu. Spodnie mogą być postrzegane jako codzienne, do noszenia w sytuacjach nieformalnych, albo eleganckie na szczególne okazje. Co to może być w przypadku marki osobistej grafika?

23 2. Wizerunek typowego użytkownika. Skojarzenia demograficzne oraz psychograficzne. Nabywca wybiera marki, dla których wizerunek użytkownika jest zgodny z ich wizerunkiem lub wizerunkiem osoby, którą chcieliby być. Co to może być w przypadku marki osobistej grafika?

24 3. Wizerunek cech produktu. Skojarzenia dotyczące fizycznych właściwości produktu. Vanish nie zawiera chloru. Olej Kujawski pochodzi z pierwszego tłoczenia. Co to może być w przypadku marki osobistej grafika?

25 4. Wizerunek korzyści funkcjonalnych. Odpowiedź na pytanie: co wynika dla konsumenta z cech posiadanych przez markę. Najczęściej to skojarzenia powstałe na bazie negatywnych motywów zakupowych, takich jak usunięcie lub uniknięcie jakiegoś problemu. Vanish unikasz zniszczenia tkaniny przez chlor. Co to może być w przypadku marki osobistej grafika?

26 5. Wizerunek korzyści emocjonalnych. Odpowiedź na pytanie: co czuje nabywca, gdy ma kontakt z marką. Najczęściej to skojarzenia powstałe na bazie pozytywnych motywów zakupowych, takich jak np. przyjemne doznania zmysłowe. Mydło Dove doznanie jedwabistości skóry. Co to może być w przypadku marki osobistej grafika?

27 6. Wizerunek korzyści symbolicznych. Skojarzenia z pozytywnym motywem zakupowym, jakim jest budowa swojego własnego wizerunku. Poprzez marki przekazujemy innym informacje o tym, kim jesteśmy lub chcielibyśmy być! Okulary Ray-Ban jestem indywidualistą. Gucci jestem zamożny i elegancki. Co to może być w przypadku marki osobistej grafika?

28 7. Wizerunek osobowości marki. Skojarzenia charakteryzujące markę w taki sposób, w jaki charakteryzuje się człowieka. Nabywcy wybierają marki na takiej zasadzie jak swoich przyjaciół. Lubią tych, którzy odpowiadają im w sposób emocjonalny. Osobowość marki może wynikać z tego, że promuje się daną osobę jako markę, np. perfumy marki Gabriela Sabattini. Ale osobowość marki powinna być również elementem wizerunku marek niepromowanych za pomocą wizerunku celebryty. Co to może być w przypadku marki osobistej grafika?

29 W jaki sposób prezentujesz swoją markę osobistą przed pracodawcą? komunikacja werbalna i niewerbalna, CV, sposób przesłania cv oraz załączone dokumenty (np. referencje, prace), wizytówka, portfolio, blog, strona www, Social media (prywatne, zawodowe linkedin.com, goldenline.pl),

30 Te wszystkie komunikaty powinny być spójne i wiarygodne. Tworząc swoją markę osobistą, nie wymyślasz jej, tylko zastanawiasz się nad samym sobą i eksponujesz: Swoje mocne strony, Te umiejętności, wykształcenie i doświadczenie, które są istotne w przypadku branży lub konkretnej oferty, Te cechy Twojej osobowości, które Cię wyróżniają.

31 Kilka słów na temat dobrego cv: Po pierwsze poprawność: co jest nie tak? Wykrztałcenie

32 Kilka słów na temat dobrego cv: Po drugie kreatywność i marka: Video cv Inna forma (gra Mario) (produkt na Amazonie).

33 Kilka słów na temat dobrego cv: Po drugie kreatywność i marka: Papierowe, ale niezwykłe

34 Kilka słów na temat dobrego cv: Po drugie kreatywność i marka: Papierowe, ale niezwykłe

35 Kilka słów na temat dobrego cv: Po drugie kreatywność i marka: Papierowe, ale niezwykłe

36 Na co należy uważać, tworząc kreatywne cv? Poprawność, Czytelność, Przerost formy nad treścią.

37 ZADANIE Stwórz swoją markę osobistą - zawodową. 1. Określ swoją profesję (grafik? Specjalista ds. reklamy?.?) 2. Odpowiedz na pytanie: kim jestem? Jaki jestem? Co mnie wyróżnia? Co potrafię najlepiej? Jak powinienien się zaprezentować? Jak chciałbym być postrzegany? 3. Przygotuj odpowiedź na pytanie: kim jestem, swój claim. 4. Stwórz cv, które zaprezentuje Twoją markę.

Pomysł na biznes Kreatywny

Pomysł na biznes Kreatywny Pomysł na biznes Kreatywny przedsiębiorca Pomysł na biznes redakcja naukowa recenzenci dr Sławomir Jarka dr Andrzej Filipowicz dr Anna Marianowska prof. dr hab. Janina Sawicka Kreatywny przedsiębiorca

Bardziej szczegółowo

SEO PR w kontekście employer brandingu

SEO PR w kontekście employer brandingu Artykuł pochodzi z publikacji: Employer Branding w teorii i praktyce, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2014 SEO PR w kontekście employer brandingu Krzysztof Kubiak Marek Janicki Abstract

Bardziej szczegółowo

Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA

Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA Opracowanie przewodnika: Dorota Tomaszewicz Przewodnik dystrybuowany bezpłatnie Nakład: 5 000 egz. Przewodnik wydany w ramach projektu Komercjalizacja

Bardziej szczegółowo

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW Strona1 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy Załącznik 2 PODRĘCZNIK

Bardziej szczegółowo

W jaki sposób poszukiwać nowej pracy

W jaki sposób poszukiwać nowej pracy W jaki sposób poszukiwać nowej pracy W obecnych czasach szukanie zatrudnienia staje się coraz powszechniejsze. Zwolnienia grupowe nie są rzadkością. Jak jednak przystosować się do zmieniającego rynku oraz

Bardziej szczegółowo

PUBLIC RELATIONS W NGO

PUBLIC RELATIONS W NGO PUBLIC RELATIONS W NGO Budowanie wizerunku organizacji pozarządowych Człowiek najlepsza inwestycja Autorki publikacji dołożyły wszelkich starań, aby opublikowane informacje były zgodne z najnowszym stanem

Bardziej szczegółowo

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji BUDOWANIE WIZERUNKU ORGANIZACJI KOMUNIKACJA: JA - ORGANIZACJA - OTOCZENIE WSPÓŁPRACA

Bardziej szczegółowo

MARKETING I PR W OGRANIZACJI POZARZĄDOWEJ Trener: Marcin Krukar NERAIDA szkolenia z pasją 1 SPIS TREŚCI PUBLIC RELATIONS - WPROWADZENIE... 3 ELEMENTY PUBLIC RELATIONS W PRAKTYCE... 4 AUTOPREZENTACJA...

Bardziej szczegółowo

Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje

Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje Umiejętności: przygotowanie menedżerskie, marketing, zasady współpracy, wizerunek firmy, sprzedaż, negocjacje ZAGADNIENIA: Menedżer w małej i średniej firmie. Narzędzia skutecznego zarządzania. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PRAKTYKI. www.pracuj.pl/e-praktyki OFERTY PRACY, PRAKTYK I STAŻY

PRZEWODNIK PRAKTYKI. www.pracuj.pl/e-praktyki OFERTY PRACY, PRAKTYK I STAŻY PRZEWODNIK PRAKTYKI www.pracuj.pl/e-praktyki OFERTY PRACY, PRAKTYK I STAŻY Najszersza oferta praktyk i konkursów dla studentów! Zapoznaj się z naszą ofertą! Szczegóły na stronach: 44 i 45 Czy SYMULATOR

Bardziej szczegółowo

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Autorzy: Ben Yoskovitz i Susan Burns Wydawca w Polsce: HRstandard.pl Tłumaczenie: Magdalena Nowacka, SETENTA 1 Spis treści: Wstęp Dlaczego właśnie

Bardziej szczegółowo

Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym

Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym Liczy się każde słowo Liczy się każde słowo Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym www.textbroker.pl Odnieś sukces dzięki wyrazistym tekstom Twoich e-marketingowych kampanii Wysokiej jakości

Bardziej szczegółowo

Kariera w Finansach i Bankowości 2012/13

Kariera w Finansach i Bankowości 2012/13 Kariera w Finansach i Bankowości 2012/13 Potencjał. Idea. Inicjatywa Uwolnij swoją karierę Polska na celowniku Jakie szanse daje sektor BPO/SSC Nowoczesny kandydat Tradycyjne CV już nie wystarczy O krok

Bardziej szczegółowo

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata?

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Czy jesteśmy w stanie w pełni obiektywnie ocenić drugiego człowieka? str. 14 02 2011 System MBO lekarstwo czy trucizna? Chodzi o to, aby robić

Bardziej szczegółowo

Podręcznik świadczenia nowej usługi doradczej o charakterze proinnowacyjnym

Podręcznik świadczenia nowej usługi doradczej o charakterze proinnowacyjnym wsparcie 3D Diagnoza. Definicja. Działanie. Podręcznik świadczenia nowej usługi doradczej o charakterze proinnowacyjnym AUDYT MARKETINGOWY MŁODEJ FIRMY Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego

Bardziej szczegółowo

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU MARKI NA PRZYKŁADZIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH VOLVO

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU MARKI NA PRZYKŁADZIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH VOLVO Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego Dagmara Remer KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU MARKI NA PRZYKŁADZIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH VOLVO Praca dyplomowa napisana pod kierunkiem mgr Sebastiana

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY STUDIA OECONOMICA POSNANIENSIA 2014, vol. 2, no. 9 (270) Monika Kampioni-Zawadka Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Zarządzania, Katedra Zarządzania i Analizy Zasobów Przedsiębiorstwa monika.kampioni@ue.poznan.pl

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak dobrze się sprzedać.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak dobrze się sprzedać. Rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak dobrze się sprzedać. Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie z pracodawcą, w trakcie którego masz szansę przekonać go, Ŝe jesteś człowiekiem, którego szuka. WaŜne jest, abyś

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

PORADNIK AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY

PORADNIK AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY PORADNIK AKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY Białystok, marzec 2008 r. Copyright by RCS Sp. z o.o. WSTĘP Celem niniejszego opracowania jest przekazanie Państwu praktycznych wskazówek dotyczących poruszania się

Bardziej szczegółowo

PARTNER GŁÓWNY PARTNER MERYTORYCZNY

PARTNER GŁÓWNY PARTNER MERYTORYCZNY PARTNER GŁÓWNY PARTNER MERYTORYCZNY BADANIA MARKI PRACODAWCY W INTERNECIE ANALIZA PROCESU REKRUTACYJNEGO BUDOWANIE EVP EDUKACYJNE WARSZTATY EMPLOYER BRANDING KOMPLEKSOWE DORADZTWO EMPLOYER BRANDING I REKRUTACJA

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To Nr 1/2011 DRODZY CZYTELNICY Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To edycja specjalna dobrze Wam znanego Software Developer s Journal, w całości poświęcona tematowi kariery w branży

Bardziej szczegółowo

SKUTECZNY PLAN PROMOCJI

SKUTECZNY PLAN PROMOCJI SKUTECZNY PLAN PROMOCJI SPIS TREŚCI 1. Promocja jako składowa marketingu... 3 2. Definicje promocji i jej znaczenie... 3 3. Formy promocji... 4 3.1 REKLAMA... 4 3.2 AKWIZYCJA, SPRZEDAŻ OSOBISTA... 7 3.3

Bardziej szczegółowo

Jestem niepełnosprawny, idę do pracy

Jestem niepełnosprawny, idę do pracy ROZWÓJ POTENCJAŁU I OFERTY DYDAKTYCZNEJ POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ Anna Twarda Jestem niepełnosprawny, idę do pracy Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

Elżbieta Bowdur. Wstęp do zagadnienia. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Elżbieta Bowdur. Wstęp do zagadnienia. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Elżbieta Bowdur Komunikacja i informacja Wstęp do zagadnienia 1 Wstęp spółczesny świat wprowadza w życie człowieka wiele paradoksów. Otóż, z jednej strony należy stwierdzić, że komunikacja międzyludzka

Bardziej szczegółowo

Rozprawa habilitacyjna

Rozprawa habilitacyjna Rozprawa habilitacyjna Produkt, Marka, Otoczenie projektowanie holistyczne całościowe zarządzanie wzornictwem Andrzej Śmiałek, 2013 Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Wydział Form Przemysłowych

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII z siedzibą w Suchej Beskidzkiej

WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII z siedzibą w Suchej Beskidzkiej WSTiE WYŻSZA SZKOŁA TURYSTYKI I EKOLOGII z siedzibą w Suchej Beskidzkiej KIERUNEK: Politologia SPECJALNOŚĆ: Komunikacja społeczna RENATA STĘPIEŃ KREOWANIE WIZERUNKU PLACÓWKI OCHRONY ZDROWIA NA PRZYKŁADZIE

Bardziej szczegółowo