PR-owcu, co wiesz o social media?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PR-owcu, co wiesz o social media?"

Transkrypt

1 PR-owcu, co wiesz o social media? Czy jest coś, co chciałbyś wiedzied o mediach społecznościowych, ale boisz się zapytad? Warszawa, maj 2011

2 In God we trust, all others bring data Sentencja z lat 60tych w NASA Johnson Space Center

3 Co i po co badaliśmy? Czego oczekujemy od działao komunikacyjnych w mediach społecznościowych? Czy jeśli podejmujemy działania w mediach społecznościowych to je mierzymy? A może nie mierzymy, bo social media, to tylko przejściowa moda? Na te i inne pytania odpowiedzi wśród respondentów z branży szukało PRoto.pl wraz z Instytutem Monitorowania Mediów. Zapraszamy do lektury wniosków z badania.

4 Główny wniosek z badania? Potrzebna jest edukacja

5 Media społecznościowe bardzo chętnie wykorzystam, ale PR-owcy bardzo chcieliby komunikowad się za pośrednictwem serwisów społecznościowych, o czym świadczą deklaracje związane z planami wykorzystania tego kanału komunikacji, ale media społecznościowe są nadal niezgłębionym tematem. 63% ankietowanych przyznało, że social media oferują narzędzia o dużym potencjale komunikacyjnym, ale nie wiadomo jak je skutecznie wykorzystad. Połowa badanych stwierdziła, że każda firma powinna byd obecna w social media. Wynika to z powszechnego przeświadczenia, że media społecznościowe są bardzo atrakcyjnym, tanim, modnym i łatwym w obsłudze kanałem komunikacji, natomiast brakuje wiedzy o jego ograniczeniach i zagrożeniach.

6 Social media receptą na sytuacje kryzysowe? Dla 77% pożądanym rezultatem komunikacji w social media jest sprawniejsze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, ale Tylko 28% badanych ma spisane zasady i scenariusze komunikowania się z otoczeniem w Internecie na wypadek kryzysu.

7 SEO i RSS narzędzia nieskuteczne czy nieznane? Na samym koocu w rankingu skutecznych narzędzi znalazły się kanały RSS oraz prowadzenie firmowego blogu. Jednak wcale nie oznacza to, że uważane są za złe rozwiązania. Po prostu ponad 50% badanych nie miało zdania (zatem możemy założyd, chod nie znamy odpowiedzi na to pytanie, że nie wykorzystuje lub nie zna żadnych danych) na temat skuteczności RSS. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku SEO.

8 Monitoring komunikacji wciąż niepopularny Badanie przyniosło wiele dowodów niedostatecznej edukacji na temat zasad działania w tym kanale komunikacji: od kwestii potencjalnych zagrożeo związanych z samą obecnością firmy w mediach społecznościowych, po możliwośd wykorzystania wyników monitoringu w budowaniu strategii i bieżącej komunikacji. Brak jest świadomości potrzeby ewaluacji i wykorzystywania tych danych chociażby do poprawy komunikacji. 4% badanych nie ma wiedzy na temat swojej obecności w sieci z żadnego z dostępnych zakresów i rodzajów monitoringu.

9 Chętni nieprzygotowani 84% badanych specjalistów wykorzystuje media społecznościowe w komunikacji PR i/lub marketingowej. 99% badanych chce znad liczbę nieprzychylnych komentarzy, wpisów i publikacji na temat swojej marki bądź firmy. Wychwycenie negatywnych informacji na temat firmy/marki jest dla specjalistów zajmujących się komunikacją ważniejsze nawet niż ogólna liczba publikacji. Niestety, posiadanie pełnej wiedzy na temat wydźwięku wszystkich publikacji na swój temat jest bardzo ważne jedynie dla 16% specjalistów.

10 Twitter medium przyszłości 21% badanych chce w przyszłości komunikowad się przez Twittera, a nie robi tego obecnie. To bardzo optymistyczny wynik biorąc pod uwagę znikomą popularnośd tego kanału wśród polskich internautów.

11 Czym są media społecznościowe dla specjalistów public relations?

12 16% badanych przyznało, że media społecznościowe powinny służyd wyłącznie rozrywce. Co piąta osoba przyznała, że szał na social media może byd jednak tylko modą, która kiedyś przeminie. Prawie wszyscy (93%) zgodzili się ze stwierdzeniem, że media społecznościowe są narzędziem wspomagającym komunikację z grupami docelowymi. Dla połowy badanych (56%), to po prostu kolejne medium, z którym przyszło im pracowad i nie jest to dobry sposób na komunikację firmy z pracownikami.

13 Media społecznościowe to dla mnie * 87% źródło informacji o konkurencji 63% mają duży potencjał, ale jak je wykorzystad? 21% moda, która przeminie 73% wspomaganie obsługi klienta * Wybory całkowicie się zgadzam i zgadzam się w 5- stopniowej skali (całkowicie się zgadzam, zgadzam się, nie mam zdania, raczej się nie zgadzam, nie zgadzam się) dotyczące stwierdzeo z listy media społecznościowe to dla mnie.

14 Media społecznościowe to dla mnie * 93% 56% 16% narzędzie wspomagające komunikację z grupami docelowymi po prostu kolejne medium narzędzie, które powinno służyd tylko rozrywce * Wybory całkowicie się zgadzam i zgadzam się w 5- stopniowej skali (całkowicie się zgadzam, zgadzam się, nie mam zdania, raczej się nie zgadzam, nie zgadzam się) dotyczące stwierdzeo z listy media społecznościowe to dla mnie.

15 Efekty oczekiwane dzięki komunikacji w social media wzrost świadomości marki zwiększanie lojalności klientów poprawa lub zmiana wizerunku dotarcie do grup docelowych gromadzenie wiedzy o grupie docelowej pozyskiwanie nowych klientów większy buzz na temat marki w mediach sprawniejsze zarządzanie w sytuacji kryzysowej wsparcie obsługi klienta wzrost sprzedaży produktów

16 Liczy się świadomośd a nie efekt finansowy Najbardziej oczekiwane rezultaty komunikacyjne to wzrosty: świadomości, wizerunku oraz lojalności wobec marki Kluczowe w strategii komunikacyjnej dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej znalazło się dopiero na czwartym miejscu wśród wskazao bardzo ważny rezultat. A przecież najczęściej wskazywany wśród używanych kanałów Facebook, daje duże możliwości jeśli chodzi o kierowanie informacji do konkretnych grup. Na dalekich pozycjach znalazły się: pozyskanie nowych klientów i obsługa klienta, mimo, że dają widoczne, mierzalne efekty. Kolejny raz widzimy tu efekt braku konkretnych informacji i wiedzy na temat działania i konsekwencji wykorzystania mediów społecznościowych.

17 Wzrost świadomości - najbardziej, wzrost sprzedaży najmniej ważny* wzrost świadomości marki zwiększanie lojalności klientów poprawa lub zmiana wizerunku firmy/marki dotarcie do określonych grup docelowych większy buzz na temat firmy/marki w mediach pozyskiwanie nowych klientów sprawniejsze zarządzanie w sytuacjach kryzysowych gromadzenie wiedzy o grupie docelowej, konkurencji, rynku wsparcie obsługi klienta wzrost sprzedaży produktów 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% bardzo ważny ważny nie mam zdania niezbyt ważny nieważny *Odpowiedzi na pytanie o to, jaką istotnośd dla badanych mają podane na liście oczekiwane rezultaty zawodowej komunikacji w mediach społecznościowych.

18 Social media revolution a w PR jednak tradycyjnie

19 Jeszcze bez social media revolution Prowadzenie firmowego profilu w serwisie społecznościowym za bardzo skuteczny sposób komunikacji uznał co trzeci badany. Proste jest piękne? 98% badanych uznało, że firmowa strona internetowa jest skutecznym narzędziem w komunikacji PR.

20 Blogi, RSS, mailing i inne nieefektywne narzędzia Jako nieefektywny został oceniony mailing prawdopodobnie dlatego, że jest kojarzony z aktywnością czysto marketingową Na samym koocu w rankingu skutecznych narzędzi znalazły się kanały RSS oraz prowadzenie firmowego bloga. Jednak wcale nie oznacza to, że uważane są one za złe rozwiązania. Po prostu ponad 50% badanych nie miało zdania (zatem najprawdopodobniej nie wykorzystuje lub nie zna żadnych danych) na temat skuteczności RSS. Podobnie rzecz miała się z pozycjonowaniem strony w wyszukiwarkach (35%), blogami firmowymi (29%) oraz interakcjami z blogerami, gdzie 26% nie wyraziło jednoznacznej opinii.

21 Najskuteczniejsze sposoby komunikacji w sieci* własna strona internetowa 66% publikacje w sieci na nasz temat profil firmowy w serwisie społecznościowym SEO newsletter interakcje z blogerami udostępnianie filmów wpisy na forach i grupach dyskusyjnych mailing blog firmowy kanały RSS 39% 34% 26% 24% 24% 24% 19% 18% 10% 5% 0% 25% 50% 75% 100% *odpowiedzi bardzo skuteczne na prośbę o wskazanie jaki stopieo skuteczności mają sposoby podane na liście wg 6- stopniowej skali (bardzo skuteczne, skuteczne, dośd skuteczne, raczej nieskuteczne, nieskuteczne, nie mam zdania).

22 Wszyscy w pracy siedzą na Facebooku i nie Bardzo Lubią Informowad Przyjaciół

23 Facebook pozostaje niezaprzeczalnie królem i wyprzedza najbliższą konkurencję o 4 długości. Ponad połowa badanych (55%) nigdy nie korzystała w celach zawodowych z Twittera. Na trzecim miejscu wśród najczęściej stosowanych kanałów komunikacji znalazł się YouTube. Rodzimy mikroblog - Blip - jest najrzadziej wykorzystywanym medium obecnym na liście badania.

24 Na przeciwstawnych biegunach: FB i Nk.pl Drugie w kolejności, wśród najczęściej wykorzystywanych kanałów komunikacji, fora internetowe są używane 4 razy rzadziej niż FB. Czy to ma oznaczad, że na forach internetowych firmy uprawiają raczej marketing szeptany, zwany również w Polsce szemranym? 65% bardzo często korzysta z Facebooka zawodowo 7% nie korzystało dotąd z Facebooka w tych celach Badanie PRoto.pl i IMM potwierdza: nk.pl mimo dużej liczby użytkowników nie jest atrakcyjnym kanałem komunikacji zdaniem specjalistów ds. komunikacji. Czy winne są narzędzia (lub ich brak), inna grupa docelowa, inny poziom i cel zaangażowania użytkowników?

25 Jak często wykorzystujesz podane media w komunikacji PR i/lub marketingowej?* Facebook 65% 7% fora 16% 26% You Tube 15% 16% blogi 9% 24% Twitter 7% 55% GoldenLine 7% 28% Nk Blip 1% 3% 66% 64% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% bardzo często nigdy *Odpowiedzi na pytanie o to, jak często badani wykorzystują w komunikacji PR i/lub marketingowej media podane na liście wyboru. Wśród odpowiedzi inne znalazły się pojedyncze wskazania: SlideShare, Flickr, LinkedIn, Vimeo i Grono.net.

26 Twojej firmy nie ma w Internecie? Sprawdź to!

27 Monitorowanie aktywności w sieci 1% badanych NIE WIE, czy monitoruje obecnośd swojej firmy lub marki w sieci } 2% w mediach społecznościowych 3% NIE MONITORUJE swoich aktywności na tradycyjnych stronach internetowych } 8% w mediach społecznościowych 72% REGULARNIE MONITORUJE obecnośd swojej firmy/marki w sieci } 51% w mediach społecznościowych

28 4% niewiedzy to za dużo o 4% 86% badanych wskazało na skutecznośd komunikacyjną publikacji na swój temat w Internecie. A mimo tego 1% badanych nie wie, czy monitoruje obecnośd swojej firmy lub marki w sieci. 3% przyznaje, że nie monitoruje swoich aktywności na tradycyjnych stronach internetowych, a 10% - że tego nie robi lub nie wie, czy to robi w mediach społecznościowych. Jedną z przyczyn może byd brak wiedzy na temat dostępu do czytelnych, tanich i łatwych w obsłudze narzędzi do monitorowania treści. Monitoring prowadzony samodzielnie jest trudniejszy: angażuje czas, etaty, nie zawsze jest prowadzony regularnie. Co jednak najważniejsze często jest wynikiem braku odpowiedniego przygotowania, know-how.

29 50% respondentów monitoruje regularnie i kompleksowo Drugą kwestią jest prawdopodobnie pokutujące nadal przekonanie, że skoro nie prowadzimy komunikacji w Internecie czy mediach społecznościowych, to nie musimy jej monitorowad. Opinie konsumentów, klientów o naszej firmie czy marce zawsze mogą istnied w sieci, nieważne, czy aktywnie w sieci się komunikujemy czy jesteśmy przekonani, że skoro nas tam nie ma, to nie ma też dyskusji na nasz temat. Cieszy, że ponad połowa badanych monitoruje obecnośd w mediach społecznościowych regularnie i kompleksowo. W całej sieci robi to prawie ¾ badanych.

30 Co chcesz wiedzied o Twojej komunikacji w sieci?

31 99% chce znad liczbę nieprzychylnych komentarzy, wpisów i publikacji na temat swojej marki bądź firmy. Około 15% badanych nie ma zdania na temat tego, czy ważna jest dla nich wiedza na temat najaktywniejszych autorów publikacji i stron na których najczęściej pojawiają się treści na ich temat. Jeden na trzech badanych za bardzo ważną informację zwrotną z monitoringu uznał: liczbę wyświetleo danej publikacji, liczbę fanów, obserwujących. Nie zauważono korelacji z określoną branżą, regionem czy stanowiskiem zajmowanym przez respondentów, którzy najczęściej udzielali odpowiedzi nie mam zdania.

32 Dokładne dane mile widziane? Przełom w świadomości PR? Wydźwięk informacji wreszcie ważniejszy niż ich goła liczba? Tak, ale tylko tych negatywnych. Znaczny odsetek badanych nie miał zdania na temat informacji zwrotnych w postaci danych, miar, wskaźników, jakie chcieliby uzyskad w wyniku monitorowania sieci. Wychwycenie negatywnych informacji na temat firmy/marki jest dla specjalistów od komunikacji ważniejsza niż ogólna liczba publikacji. I nie ma w tej kwestii niezdecydowanych osób. Co w tej sytuacji zastanawiające, chęd posiadania kompleksowej informacji na temat wydźwięku wszystkich publikacji deklaruje tylko 70% badanych, a bardzo ważna jest ona jedynie dla 16% specjalistów. To mniej, niż chętnych na poznanie liczby publikacji o konkurencji.

33 Pożądane informacje zwrotne z sieci 99% 86% 16% chce znad liczbę nieprzychylnych informacji w sieci* chce znad liczbę swoich fanów, śledzących, komentujących itp.* tylko dla nich informacja na temat wydźwięku publikacji jest bardzo ważna** *Odpowiedzi bardzo ważne i ważne w 5- stopniowej skali (bardzo ważne, ważne, nie mam zdania, niezbyt istotne, nieistotne) na pytanie o oczekiwane informacje zwrotne z monitoringu sieci. **Odpowiedzi bardzo ważne do powyższego pytania.

34 Nie do kooca nie ważne jest, jak i gdzie o nas mówią Jeden na trzech badanych za bardzo ważną informację zwrotną z monitoringu uznał: liczbę wyświetleo danej publikacji, liczbę fanów, obserwujących itp., analizę semantyczną i przestrzeo marki w Internecie oraz informacje o randze czy popularności strony, na której znalazła się publikacja. Dane dotyczące ruchu w sieci i zaangażowania użytkowników w komunikację na temat marki były dla badanych ważniejsze, niż porównanie marki z konkurencją w sieci Media społecznościowe zaistniały w branży na większą skalę w roku , kiedy triumfy zaczęła święcid najpierw nk.pl, a potem angażujący polskich użytkowników Facebook. W związku z tym, zarówno umiejętności wykorzystania narzędzi, jak i świadomośd na temat sposobów i narzędzi do mierzenia ich efektywności, nie tylko w Polsce zresztą, dopiero się rozwijają. Należy śledzid trendy i testowad różne rozwiązania, by wybrad te najlepiej dostosowane do potrzeb prowadzonej przez firmę strategii komunikacyjnej.

35 Jakie informacje zwrotne są ważne?* liczba nieprzychylnych publikacji, komentarzy, wpisów 66% 1% powiadomienia o publikacjach kryzysowych 58% 0% liczba publikacji na temat firmy/marki liczba wyświetleo danej publikacji (wpisu, filmiku, artykułu) 40% 57% 1% 0% liczba fanów, obserwujących itp. w mediach społecznościowych 34% 1% tematyka poruszana w publikacjach analiza semantyczna, przestrzeo marki 34% 27% 1% 2% ranga, popularnośd, atrakcyjnośd strony strony o największej liczbie publikacji na temat firmy/marki 27% 25% 2% 1% liczba publikacji na temat konkurencji częstotliwośd ukazywania się publikacji w sieci w danym okresie 23% 22% 1% 1% najaktywniejsi autorzy 22% 1% charakter publikacji: blogi, fora, serwisy społecznościowe, nacechowanie emocjonalne publikacji nasycenie publikacji słowem kluczowym 17% 16% 16% 6% 3% 3% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% bardzo ważne nieistotne *Odpowiedzi na prośbę o wskazanie jaki stopieo istotności mają informacje zwrotne otrzymane w wyniku monitorowania obecności marki/firmy w sieci (podane na liście wyboru). Tylko skrajne odpowiedzi.

36 Jaki stopieo istotności mają informacje otrzymane w wyniku monitorowania obecności marki/firmy w sieci? * liczba nieprzychylnych publikacji, komentarzy, wpisów liczba publikacji na temat firmy/marki liczba wyświetleo danej publikacji (wpisu, filmiku, artykułu) liczba fanów, obserwujących itp. w mediach społecznościowych powiadomienia o publikacjach kryzysowych ranga, popularnośd, atrakcyjnośd strony liczba publikacji na temat konkurencji tematyka poruszana w publikacjach analiza semantyczna, przestrzeo marki częstotliwośd ukazywania się publikacji w sieci w danym okresie strony o największej liczbie publikacji na temat firmy/marki nacechowanie emocjonalne publikacji najaktywniejsi autorzy charakter publikacji: blogi, fora, serwisy społecznościowe, nasycenie publikacji słowem kluczowym 66% 33% 0% 1% 57% 35% 2% 5% 1% 40% 52% 3% 5% 0% 34% 52% 4% 9% 1% 58% 28% 12% 2% 0% 27% 55% 9% 7% 2% 23% 56% 8% 13% 1% 34% 45% 12% 9% 1% 27% 48% 15% 7% 2% 22% 53% 12% 12% 1% 25% 48% 14% 12% 1% 16% 54% 13% 13% 3% 22% 42% 17% 18% 1% 17% 40% 23% 14% 6% 16% 39% 22% 19% 3% 0% 20% 40% 60% 80% 100% bardzo ważne ważne nie mam zdania niezbyt istotne nieistotne *Odpowiedzi na prośbę o wskazanie jaki stopieo istotności mają informacje zwrotne otrzymane w wyniku monitorowania obecności marki/firmy w sieci (podane na liście wyboru).

37 A plany na przyszłośd?

38 Twitter był najczęściej wskazywany jako kanał, w którym specjaliści chcą rozpocząd komunikację w przyszłości. 0% - tylu badanych powiedziało, że w przyszłości nie chce monitorowad obecności swojej firmy/marki w Internecie. W większym stopniu ma zostad też zagospodarowana blogosfera. Prawdopodobnie głównie przez nawiązywanie relacji z blogerami, ponieważ prowadzenie blogu firmowego nie zostało w badaniu ocenione wysoko w rankingu skutecznych narzędzi PR w sieci.

39 W przyszłości podobno będziemy dwierkad* Twitter to źródło znane głównie z nazwy, w Polsce ma niewielu użytkowników i zwolenników. Nadal wolimy pozyskiwad informacje z bardziej tradycyjnych źródeł. Twitter 21% GoldenLine 10% Blip 14% blogi 16% You Tube 19% Znikoma popularnośd Twittera jako narzędzia komunikacji skorelowana z deklaracjami 21% badanych na temat chęci wykorzystania go w przyszłości, może wynikad z braku przykładów do naśladowania oraz własnych pomysłów na zagospodarowanie obecnej w tym serwisie nielicznej wciąż grupy polskich użytkowników. *Procent wskazao na źródło, z którego badani nie korzystają obecnie, ale chcą je wykorzystywad w przyszłości.

40 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% W przyszłości 100% chce się monitorowad 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 72% regularnie 75% tak 51% 60% 10% 15% tylko na wybranych stronach 24% 12% 12% tak, ale tylko wybrane strony 14% 24% nieregularnie nie nie wiem 11% Obecnie prowadzę monitoring: 3% Internet 8% 1% 1% 4% 0% raczej tak raczej nie nie 2% media społecznościowe W przyszłości chcę monitorowad: 1%

41 Komentarze do badania

42 Komentarz Magdalena Popielewicz* PR-owcy chcą wykorzystywad serwisy społecznościowe w komunikacji, o czym świadczą ich deklaracje i przeświadczenie wśród 34 proc. badanych o skuteczności tego kanału komunikacji, ale Ale media społecznościowe są nadal niezgłębionym tematem, w którym na polskim rynku nadal niewiele jest dobrych praktyk mogących stad się wzorem do naśladowania. Stosunkowo niewiele jest również projektów wykorzystujących innowacje w komunikacji marketingowej. Może to wynikad z konieczności podążania komunikacji kanałami, które wykorzystuje klient, czy konsument. Byd może po prostu w Polsce klienci jeszcze nie wykorzystują tak aktywnie i na masową skalę mediów społecznościowych. A grupa, będąca siłą zakupową korzysta z sieci społecznościowych w małym stopniu, w przeciwieostwie do grupy lojalnościowo wizerunkowej : młodych i studentów (15-25 lat). *Współautorka badania. Zgłębia tajniki social media zawodowo i hobbystycznie. Interesuje się powiązaniami sieci społecznościowych z komunikacją marketingową. Od 2009 roku pracuje w Instytucie Monitorowania Mediów. Studentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Faculty of Social Sciences University of Southern Denmark.

43 *Współautorka badania. Socjolog, od ponad dekady bada media. Autorka projektów z zakresu mierzenia efektów działao PR w mediach oraz analiz komunikacji. Od 2004 roku w IMM, obecnie kierownik oddziału marketingu i PR. Pisze specjalistycznego bloga 3M poświęconego zagadnieniom komunikacyjnym i media relations w PR. Tematyce tej dedykuje również warsztaty dla specjalistów z branży PR i zajęcia dla studentów. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych) i Szkoły Głównej Handlowej (Podyplomowe Studia Public Relations). Komentarz Magdalena Grabarczyk Tokaj* Badanie przyniosło wiele dowodów niedostatecznej edukacji na temat zasad działania w tych mediach. Od kwestii potencjalnych zagrożeo związanych z samą obecnością firmy w mediach społecznościowych, po możliwośd wykorzystania wyniku monitoringu w budowaniu strategii i bieżącej komunikacji. Brak jest świadomości potrzeby ewaluacji i wykorzystywania tych danych chociażby do poprawy komunikacji. O ile może nie dziwid, że 15% nie ma zdania na temat potrzeby posiadania analizy semantycznej czy przestrzeni marki, o tyle niepokojące jest, że podobny odsetek nie ma zdania na temat tego, czy ważna jest dla nich wiedza na temat najaktywniejszych autorów publikacji, stron na których najczęściej pojawiają się treści na temat firmy czy wydźwięku materiałów dla znaczenia wizerunku.

44 Komentarz Kinga Kubiak* Wyniki badania dotyczące wykorzystania mediów społecznościowych przez PR-owców skłaniają do refleksji na temat kondycji PR-u w Polsce w ogóle. PR-owcy cenią sobie media społecznościowe, bo te mają im dostarczyd wiedzy o konkurencji oraz pokazad kto i za co nie lubi ich marek, a więc co (a nawet kto) może się stad zarzewiem trudnej lub kryzysowej sytuacji w firmie. Jednak ponad 70 proc. przebadanych nie ma scenariusza na wypadek takiej sytuacji. Co zrobią więc z niezadowolonym klientem/użytkownikiem/grupą? Po co im ta wiedza? Trudno orzec. Co więcej, wiedza na temat pozytywnych komentarzy nie liczy się prawie wcale (tylko 16 proc. przebadanych chce znad pełen wynik monitoringu obecności marki w social mediach) PR-owcy nie chcą ich wykorzystad do budowy komunikacji, nie potrzebują grupy wsparcia, którą można by moderowad; interesują ich tylko potencjalne kryzysy (na które zresztą nie mają recepty ). I chod większośd z zapytanych PR-owców twierdzi, że social media to coś więcej niż moda i rozrywka, to ja po analizie ich odpowiedzi odnoszę wrażenie, że social media to dla większości po prostu świetna zabawa, liczenie fanów i odsłon, z którego niewiele więcej dla strategii komunikacji wypływa. A szkoda *Dyrektor Wydawnicza PRoto.pl.

45 Jak i kogo zbadaliśmy?

46 Metodologia badania Metodologia badania: Badanie CAWI przygotowane przez zespół PRoto.pl i Instytutu Monitorowania Mediów Przeprowadzone za pomocą ankiety dostępnej na PRoto.pl między 1 a 20 kwietnia 2011 roku n=102, pracownicy branży PR w Polsce

47 Charakterystyka respondentów.

48 Region zatrudnienia* 10% DOLNOŚLĄSKIE 10% 8% POMORSKIE WIELKOPOLSKIE 6% KUJAWSKO- POMORSKIE ŚLĄSKIE 4% ŁÓDZKIE 8% 42% MAZOWIECKIE 1% ŚWIĘTOKRZYSKIE 10 MAŁOPOLSKIE 1% PODLASKIE *Jeden z respondentów zatrudniony w czasie badania poza Polską.

49 Miejsce zatrudnienia 7% 1% dział PR i/lub marketing w firmie prywatnej 13% 33% 47% agencja PR/reklama/marketing dział PR i/lub marketing w firmie paostwowej NGO Wielkośd firmy inne 15% poniżej 10 osób 37% powyżej 250 osób 24% osób 25% osób

50 Chcesz się z nami skontaktowad?

51 Magdalena Grabarczyk Tokaj Marta Cieślak Magdalena Popielewicz Kinga Kubiak Instytut Monitorowania Mediów sp. z o. o. Al. Jerozolimskie 53, Warszawa tel. (+48 22) tel./fax (+48 22)

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR : O badaniu Cel Deklarowany zakres wykorzystania mediów społecznościowych w komunikacji public relations i marketingowej Opinie pracowników branży PR & marketing na temat ich oczekiwań związanych z tego

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY

WYKORZYSTANIE MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W REKRUTACJI PRACOWNIKÓW I ICH WPŁYW NA BUDOWANIE WIZERUNKU ATRAKCYJNEGO PRACODAWCY STUDIA OECONOMICA POSNANIENSIA 2014, vol. 2, no. 9 (270) Monika Kampioni-Zawadka Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wydział Zarządzania, Katedra Zarządzania i Analizy Zasobów Przedsiębiorstwa monika.kampioni@ue.poznan.pl

Bardziej szczegółowo

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy sierpień 2010 spis treści 5 Szeptanie jest w cenie W informacje znalezione w sieci wierzy niemal trzy czwarte Polaków. Jedynym europejskim narodem, który wyprzedza

Bardziej szczegółowo

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com

Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Partnerzy Wydawca Marta Smaga kierownik ds. rozwoju w Dziale IT i Rozwoju Money.pl Tomasz Bonek redaktor naczelny portalu Money.pl redaktor naczelny i prezes zarządu Interaktywnie.com Marta Smaga jest

Bardziej szczegółowo

PARTNER GŁÓWNY PARTNER MERYTORYCZNY

PARTNER GŁÓWNY PARTNER MERYTORYCZNY PARTNER GŁÓWNY PARTNER MERYTORYCZNY BADANIA MARKI PRACODAWCY W INTERNECIE ANALIZA PROCESU REKRUTACYJNEGO BUDOWANIE EVP EDUKACYJNE WARSZTATY EMPLOYER BRANDING KOMPLEKSOWE DORADZTWO EMPLOYER BRANDING I REKRUTACJA

Bardziej szczegółowo

Katalog usług promocyjnych dla miast

Katalog usług promocyjnych dla miast REKLAMA Media INTERNET eventy strategia Katalog usług promocyjnych dla miast outdoor i regionów 2011/2012 public relations KATALOG.indd 1 11-11-16 13:20 Czy wiesz jak wyglądać będzie gmina, miasto, region,

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych

RAPORT. Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych RAPORT Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych dr Łukasz Mamica na podstawie badań i raportu

Bardziej szczegółowo

OPINIE O SEO Przypisywanie konwersji DO ŹRÓDŁA Jak podnieść CTR W WYNIKACH ORGANICZNYCH

OPINIE O SEO Przypisywanie konwersji DO ŹRÓDŁA Jak podnieść CTR W WYNIKACH ORGANICZNYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 6 maj 2011 ISSN 2082-3894 #6 OPINIE O SEO Przypisywanie konwersji DO ŹRÓDŁA Jak podnieść CTR W WYNIKACH ORGANICZNYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte

Bardziej szczegółowo

POLSKIE PUBLICZNE UCZELNIE AKADEMICKIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

POLSKIE PUBLICZNE UCZELNIE AKADEMICKIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH POLSKIE PUBLICZNE UCZELNIE AKADEMICKIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH marketing instytucji naukowych i badawczych POLSKIE PUBLICZNE UCZELNIE AKADEMICKIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH mgr Agnieszka Chwiałkowska

Bardziej szczegółowo

SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU

SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU SOCIAL MEDIA KLUCZEM DO PROMOCJI BIZNESU Michał Majek, Tomasz Bakalarz Akademia Morska w Gdyni Streszczenie Istnieje wiele możliwości promowania przedsiębiorstw za pomocą social media. Dysponują one bowiem

Bardziej szczegółowo

SEO PR w kontekście employer brandingu

SEO PR w kontekście employer brandingu Artykuł pochodzi z publikacji: Employer Branding w teorii i praktyce, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji, Warszawa 2014 SEO PR w kontekście employer brandingu Krzysztof Kubiak Marek Janicki Abstract

Bardziej szczegółowo

RAPORT MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

RAPORT MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE 2015 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE Partner złoty Partnerzy Wydawca peshkova - Fotolia.com Media społecznościowe

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA Open Access MINIB, 2014, Vol. 12, Issue 2 INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 1 Spis treści Wprowadzenie... 3 I. Charakterystyka projektu... 4 1. Główne założenia... 6 2. Analiza trendów w obszarze rozwoju technologii... 7 3. Analiza szans i zagrożeń... 7 4. Cele...10 Cel strategiczny...10

Bardziej szczegółowo

edycja 2013 Zwyczaje zakupowe Polaków Warszawa, kwiecień 2013 r.

edycja 2013 Zwyczaje zakupowe Polaków Warszawa, kwiecień 2013 r. edycja 2013 Zwyczaje zakupowe Polaków Warszawa, kwiecień 2013 r. RAPORT CZĄSTKOWY Analiza rynkowa branży Retail&Fashion 2013 Jak zmienia się retail w Polsce? Wpływ aktywności e-commerce na sprzedaż tradycyjną

Bardziej szczegółowo

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata?

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Czy jesteśmy w stanie w pełni obiektywnie ocenić drugiego człowieka? str. 14 02 2011 System MBO lekarstwo czy trucizna? Chodzi o to, aby robić

Bardziej szczegółowo

WAKACJE PRZEZ INTERNET

WAKACJE PRZEZ INTERNET STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WAKACJE PRZEZ INTERNET www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

raport media online Sponsor Partnerzy

raport media online Sponsor Partnerzy raport media online Sponsor Partnerzy wrzesień 2010 1 spis treści 3 Najmłodsze medium połyka konkurencję Internet na rynku mediów rozpycha się łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło

Bardziej szczegółowo

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 2 styczeń 2011 ISSN 2082-3894 SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany ul. Studzienna

Bardziej szczegółowo

Inwestuj w innowacje!

Inwestuj w innowacje! RAPORT i Uczestnicy wszystkich edycji projektu Inwestuj w innowacje! Twoje zdrowie w dobrych rękach Spis treści Wstęp Wstęp 5 Szanowni Państwo, Relacje inwestorskie kluczem do sukcesu spółki? 6 Prezentacje

Bardziej szczegółowo

WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji

WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji 2 3 WYSOKIE STANDARDY W CENIE 36 analityków z 13 domów maklerskich odpowiadając na 35 pytań opisało najważniejsze

Bardziej szczegółowo

RAPORT POLSKIEGO STOWARZYSZENIA ZARZĄDZANIA KADRAMI STAN KAPITAŁU LUDZKIEGO W POLSCE

RAPORT POLSKIEGO STOWARZYSZENIA ZARZĄDZANIA KADRAMI STAN KAPITAŁU LUDZKIEGO W POLSCE RAPORT POLSKIEGO STOWARZYSZENIA ZARZĄDZANIA KADRAMI STAN KAPITAŁU LUDZKIEGO W POLSCE ROK 2008 Raport Stan Kapitału Ludzkiego został przygotowany w ramach obchodów Roku Kapitału Ludzkiego w Polsce PATRONAT

Bardziej szczegółowo

e-profit Coworking Jak efektywnie wykorzystać siłę internetu?

e-profit Coworking Jak efektywnie wykorzystać siłę internetu? Czy Twój startup jest bezpieczny? Czy skutecznie chronisz swoje dane? strona 30 wszystko o e-biznesie Numer 07-08/2013 Coworking fun czy tylko takie ładne słowo Jak efektywnie wykorzystać siłę internetu?

Bardziej szczegółowo

RAPORT 2012. BIURA PODRÓżY W INTERNECIE

RAPORT 2012. BIURA PODRÓżY W INTERNECIE RAPORT 2012 BIURA PODRÓżY W INTERNECIE w okresie 1 kwiecień - 15 czerwiec 2012 Partner Branżowy Partner Badawczy Partner technologiczny Patron Medialny RAPORT BIURA PODRÓŻY W INTERNECIE 3 Spis Treści RapoRtu

Bardziej szczegółowo

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 5 kwiecień 2011 ISSN 2082-3894 #5 PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 MARKETING MOBILNY www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo