PR-owcu, co wiesz o social media?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PR-owcu, co wiesz o social media?"

Transkrypt

1 PR-owcu, co wiesz o social media? Czy jest coś, co chciałbyś wiedzied o mediach społecznościowych, ale boisz się zapytad? Warszawa, maj 2011

2 In God we trust, all others bring data Sentencja z lat 60tych w NASA Johnson Space Center

3 Co i po co badaliśmy? Czego oczekujemy od działao komunikacyjnych w mediach społecznościowych? Czy jeśli podejmujemy działania w mediach społecznościowych to je mierzymy? A może nie mierzymy, bo social media, to tylko przejściowa moda? Na te i inne pytania odpowiedzi wśród respondentów z branży szukało PRoto.pl wraz z Instytutem Monitorowania Mediów. Zapraszamy do lektury wniosków z badania.

4 Główny wniosek z badania? Potrzebna jest edukacja

5 Media społecznościowe bardzo chętnie wykorzystam, ale PR-owcy bardzo chcieliby komunikowad się za pośrednictwem serwisów społecznościowych, o czym świadczą deklaracje związane z planami wykorzystania tego kanału komunikacji, ale media społecznościowe są nadal niezgłębionym tematem. 63% ankietowanych przyznało, że social media oferują narzędzia o dużym potencjale komunikacyjnym, ale nie wiadomo jak je skutecznie wykorzystad. Połowa badanych stwierdziła, że każda firma powinna byd obecna w social media. Wynika to z powszechnego przeświadczenia, że media społecznościowe są bardzo atrakcyjnym, tanim, modnym i łatwym w obsłudze kanałem komunikacji, natomiast brakuje wiedzy o jego ograniczeniach i zagrożeniach.

6 Social media receptą na sytuacje kryzysowe? Dla 77% pożądanym rezultatem komunikacji w social media jest sprawniejsze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, ale Tylko 28% badanych ma spisane zasady i scenariusze komunikowania się z otoczeniem w Internecie na wypadek kryzysu.

7 SEO i RSS narzędzia nieskuteczne czy nieznane? Na samym koocu w rankingu skutecznych narzędzi znalazły się kanały RSS oraz prowadzenie firmowego blogu. Jednak wcale nie oznacza to, że uważane są za złe rozwiązania. Po prostu ponad 50% badanych nie miało zdania (zatem możemy założyd, chod nie znamy odpowiedzi na to pytanie, że nie wykorzystuje lub nie zna żadnych danych) na temat skuteczności RSS. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku SEO.

8 Monitoring komunikacji wciąż niepopularny Badanie przyniosło wiele dowodów niedostatecznej edukacji na temat zasad działania w tym kanale komunikacji: od kwestii potencjalnych zagrożeo związanych z samą obecnością firmy w mediach społecznościowych, po możliwośd wykorzystania wyników monitoringu w budowaniu strategii i bieżącej komunikacji. Brak jest świadomości potrzeby ewaluacji i wykorzystywania tych danych chociażby do poprawy komunikacji. 4% badanych nie ma wiedzy na temat swojej obecności w sieci z żadnego z dostępnych zakresów i rodzajów monitoringu.

9 Chętni nieprzygotowani 84% badanych specjalistów wykorzystuje media społecznościowe w komunikacji PR i/lub marketingowej. 99% badanych chce znad liczbę nieprzychylnych komentarzy, wpisów i publikacji na temat swojej marki bądź firmy. Wychwycenie negatywnych informacji na temat firmy/marki jest dla specjalistów zajmujących się komunikacją ważniejsze nawet niż ogólna liczba publikacji. Niestety, posiadanie pełnej wiedzy na temat wydźwięku wszystkich publikacji na swój temat jest bardzo ważne jedynie dla 16% specjalistów.

10 Twitter medium przyszłości 21% badanych chce w przyszłości komunikowad się przez Twittera, a nie robi tego obecnie. To bardzo optymistyczny wynik biorąc pod uwagę znikomą popularnośd tego kanału wśród polskich internautów.

11 Czym są media społecznościowe dla specjalistów public relations?

12 16% badanych przyznało, że media społecznościowe powinny służyd wyłącznie rozrywce. Co piąta osoba przyznała, że szał na social media może byd jednak tylko modą, która kiedyś przeminie. Prawie wszyscy (93%) zgodzili się ze stwierdzeniem, że media społecznościowe są narzędziem wspomagającym komunikację z grupami docelowymi. Dla połowy badanych (56%), to po prostu kolejne medium, z którym przyszło im pracowad i nie jest to dobry sposób na komunikację firmy z pracownikami.

13 Media społecznościowe to dla mnie * 87% źródło informacji o konkurencji 63% mają duży potencjał, ale jak je wykorzystad? 21% moda, która przeminie 73% wspomaganie obsługi klienta * Wybory całkowicie się zgadzam i zgadzam się w 5- stopniowej skali (całkowicie się zgadzam, zgadzam się, nie mam zdania, raczej się nie zgadzam, nie zgadzam się) dotyczące stwierdzeo z listy media społecznościowe to dla mnie.

14 Media społecznościowe to dla mnie * 93% 56% 16% narzędzie wspomagające komunikację z grupami docelowymi po prostu kolejne medium narzędzie, które powinno służyd tylko rozrywce * Wybory całkowicie się zgadzam i zgadzam się w 5- stopniowej skali (całkowicie się zgadzam, zgadzam się, nie mam zdania, raczej się nie zgadzam, nie zgadzam się) dotyczące stwierdzeo z listy media społecznościowe to dla mnie.

15 Efekty oczekiwane dzięki komunikacji w social media wzrost świadomości marki zwiększanie lojalności klientów poprawa lub zmiana wizerunku dotarcie do grup docelowych gromadzenie wiedzy o grupie docelowej pozyskiwanie nowych klientów większy buzz na temat marki w mediach sprawniejsze zarządzanie w sytuacji kryzysowej wsparcie obsługi klienta wzrost sprzedaży produktów

16 Liczy się świadomośd a nie efekt finansowy Najbardziej oczekiwane rezultaty komunikacyjne to wzrosty: świadomości, wizerunku oraz lojalności wobec marki Kluczowe w strategii komunikacyjnej dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej znalazło się dopiero na czwartym miejscu wśród wskazao bardzo ważny rezultat. A przecież najczęściej wskazywany wśród używanych kanałów Facebook, daje duże możliwości jeśli chodzi o kierowanie informacji do konkretnych grup. Na dalekich pozycjach znalazły się: pozyskanie nowych klientów i obsługa klienta, mimo, że dają widoczne, mierzalne efekty. Kolejny raz widzimy tu efekt braku konkretnych informacji i wiedzy na temat działania i konsekwencji wykorzystania mediów społecznościowych.

17 Wzrost świadomości - najbardziej, wzrost sprzedaży najmniej ważny* wzrost świadomości marki zwiększanie lojalności klientów poprawa lub zmiana wizerunku firmy/marki dotarcie do określonych grup docelowych większy buzz na temat firmy/marki w mediach pozyskiwanie nowych klientów sprawniejsze zarządzanie w sytuacjach kryzysowych gromadzenie wiedzy o grupie docelowej, konkurencji, rynku wsparcie obsługi klienta wzrost sprzedaży produktów 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% bardzo ważny ważny nie mam zdania niezbyt ważny nieważny *Odpowiedzi na pytanie o to, jaką istotnośd dla badanych mają podane na liście oczekiwane rezultaty zawodowej komunikacji w mediach społecznościowych.

18 Social media revolution a w PR jednak tradycyjnie

19 Jeszcze bez social media revolution Prowadzenie firmowego profilu w serwisie społecznościowym za bardzo skuteczny sposób komunikacji uznał co trzeci badany. Proste jest piękne? 98% badanych uznało, że firmowa strona internetowa jest skutecznym narzędziem w komunikacji PR.

20 Blogi, RSS, mailing i inne nieefektywne narzędzia Jako nieefektywny został oceniony mailing prawdopodobnie dlatego, że jest kojarzony z aktywnością czysto marketingową Na samym koocu w rankingu skutecznych narzędzi znalazły się kanały RSS oraz prowadzenie firmowego bloga. Jednak wcale nie oznacza to, że uważane są one za złe rozwiązania. Po prostu ponad 50% badanych nie miało zdania (zatem najprawdopodobniej nie wykorzystuje lub nie zna żadnych danych) na temat skuteczności RSS. Podobnie rzecz miała się z pozycjonowaniem strony w wyszukiwarkach (35%), blogami firmowymi (29%) oraz interakcjami z blogerami, gdzie 26% nie wyraziło jednoznacznej opinii.

21 Najskuteczniejsze sposoby komunikacji w sieci* własna strona internetowa 66% publikacje w sieci na nasz temat profil firmowy w serwisie społecznościowym SEO newsletter interakcje z blogerami udostępnianie filmów wpisy na forach i grupach dyskusyjnych mailing blog firmowy kanały RSS 39% 34% 26% 24% 24% 24% 19% 18% 10% 5% 0% 25% 50% 75% 100% *odpowiedzi bardzo skuteczne na prośbę o wskazanie jaki stopieo skuteczności mają sposoby podane na liście wg 6- stopniowej skali (bardzo skuteczne, skuteczne, dośd skuteczne, raczej nieskuteczne, nieskuteczne, nie mam zdania).

22 Wszyscy w pracy siedzą na Facebooku i nie Bardzo Lubią Informowad Przyjaciół

23 Facebook pozostaje niezaprzeczalnie królem i wyprzedza najbliższą konkurencję o 4 długości. Ponad połowa badanych (55%) nigdy nie korzystała w celach zawodowych z Twittera. Na trzecim miejscu wśród najczęściej stosowanych kanałów komunikacji znalazł się YouTube. Rodzimy mikroblog - Blip - jest najrzadziej wykorzystywanym medium obecnym na liście badania.

24 Na przeciwstawnych biegunach: FB i Nk.pl Drugie w kolejności, wśród najczęściej wykorzystywanych kanałów komunikacji, fora internetowe są używane 4 razy rzadziej niż FB. Czy to ma oznaczad, że na forach internetowych firmy uprawiają raczej marketing szeptany, zwany również w Polsce szemranym? 65% bardzo często korzysta z Facebooka zawodowo 7% nie korzystało dotąd z Facebooka w tych celach Badanie PRoto.pl i IMM potwierdza: nk.pl mimo dużej liczby użytkowników nie jest atrakcyjnym kanałem komunikacji zdaniem specjalistów ds. komunikacji. Czy winne są narzędzia (lub ich brak), inna grupa docelowa, inny poziom i cel zaangażowania użytkowników?

25 Jak często wykorzystujesz podane media w komunikacji PR i/lub marketingowej?* Facebook 65% 7% fora 16% 26% You Tube 15% 16% blogi 9% 24% Twitter 7% 55% GoldenLine 7% 28% Nk Blip 1% 3% 66% 64% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% bardzo często nigdy *Odpowiedzi na pytanie o to, jak często badani wykorzystują w komunikacji PR i/lub marketingowej media podane na liście wyboru. Wśród odpowiedzi inne znalazły się pojedyncze wskazania: SlideShare, Flickr, LinkedIn, Vimeo i Grono.net.

26 Twojej firmy nie ma w Internecie? Sprawdź to!

27 Monitorowanie aktywności w sieci 1% badanych NIE WIE, czy monitoruje obecnośd swojej firmy lub marki w sieci } 2% w mediach społecznościowych 3% NIE MONITORUJE swoich aktywności na tradycyjnych stronach internetowych } 8% w mediach społecznościowych 72% REGULARNIE MONITORUJE obecnośd swojej firmy/marki w sieci } 51% w mediach społecznościowych

28 4% niewiedzy to za dużo o 4% 86% badanych wskazało na skutecznośd komunikacyjną publikacji na swój temat w Internecie. A mimo tego 1% badanych nie wie, czy monitoruje obecnośd swojej firmy lub marki w sieci. 3% przyznaje, że nie monitoruje swoich aktywności na tradycyjnych stronach internetowych, a 10% - że tego nie robi lub nie wie, czy to robi w mediach społecznościowych. Jedną z przyczyn może byd brak wiedzy na temat dostępu do czytelnych, tanich i łatwych w obsłudze narzędzi do monitorowania treści. Monitoring prowadzony samodzielnie jest trudniejszy: angażuje czas, etaty, nie zawsze jest prowadzony regularnie. Co jednak najważniejsze często jest wynikiem braku odpowiedniego przygotowania, know-how.

29 50% respondentów monitoruje regularnie i kompleksowo Drugą kwestią jest prawdopodobnie pokutujące nadal przekonanie, że skoro nie prowadzimy komunikacji w Internecie czy mediach społecznościowych, to nie musimy jej monitorowad. Opinie konsumentów, klientów o naszej firmie czy marce zawsze mogą istnied w sieci, nieważne, czy aktywnie w sieci się komunikujemy czy jesteśmy przekonani, że skoro nas tam nie ma, to nie ma też dyskusji na nasz temat. Cieszy, że ponad połowa badanych monitoruje obecnośd w mediach społecznościowych regularnie i kompleksowo. W całej sieci robi to prawie ¾ badanych.

30 Co chcesz wiedzied o Twojej komunikacji w sieci?

31 99% chce znad liczbę nieprzychylnych komentarzy, wpisów i publikacji na temat swojej marki bądź firmy. Około 15% badanych nie ma zdania na temat tego, czy ważna jest dla nich wiedza na temat najaktywniejszych autorów publikacji i stron na których najczęściej pojawiają się treści na ich temat. Jeden na trzech badanych za bardzo ważną informację zwrotną z monitoringu uznał: liczbę wyświetleo danej publikacji, liczbę fanów, obserwujących. Nie zauważono korelacji z określoną branżą, regionem czy stanowiskiem zajmowanym przez respondentów, którzy najczęściej udzielali odpowiedzi nie mam zdania.

32 Dokładne dane mile widziane? Przełom w świadomości PR? Wydźwięk informacji wreszcie ważniejszy niż ich goła liczba? Tak, ale tylko tych negatywnych. Znaczny odsetek badanych nie miał zdania na temat informacji zwrotnych w postaci danych, miar, wskaźników, jakie chcieliby uzyskad w wyniku monitorowania sieci. Wychwycenie negatywnych informacji na temat firmy/marki jest dla specjalistów od komunikacji ważniejsza niż ogólna liczba publikacji. I nie ma w tej kwestii niezdecydowanych osób. Co w tej sytuacji zastanawiające, chęd posiadania kompleksowej informacji na temat wydźwięku wszystkich publikacji deklaruje tylko 70% badanych, a bardzo ważna jest ona jedynie dla 16% specjalistów. To mniej, niż chętnych na poznanie liczby publikacji o konkurencji.

33 Pożądane informacje zwrotne z sieci 99% 86% 16% chce znad liczbę nieprzychylnych informacji w sieci* chce znad liczbę swoich fanów, śledzących, komentujących itp.* tylko dla nich informacja na temat wydźwięku publikacji jest bardzo ważna** *Odpowiedzi bardzo ważne i ważne w 5- stopniowej skali (bardzo ważne, ważne, nie mam zdania, niezbyt istotne, nieistotne) na pytanie o oczekiwane informacje zwrotne z monitoringu sieci. **Odpowiedzi bardzo ważne do powyższego pytania.

34 Nie do kooca nie ważne jest, jak i gdzie o nas mówią Jeden na trzech badanych za bardzo ważną informację zwrotną z monitoringu uznał: liczbę wyświetleo danej publikacji, liczbę fanów, obserwujących itp., analizę semantyczną i przestrzeo marki w Internecie oraz informacje o randze czy popularności strony, na której znalazła się publikacja. Dane dotyczące ruchu w sieci i zaangażowania użytkowników w komunikację na temat marki były dla badanych ważniejsze, niż porównanie marki z konkurencją w sieci Media społecznościowe zaistniały w branży na większą skalę w roku , kiedy triumfy zaczęła święcid najpierw nk.pl, a potem angażujący polskich użytkowników Facebook. W związku z tym, zarówno umiejętności wykorzystania narzędzi, jak i świadomośd na temat sposobów i narzędzi do mierzenia ich efektywności, nie tylko w Polsce zresztą, dopiero się rozwijają. Należy śledzid trendy i testowad różne rozwiązania, by wybrad te najlepiej dostosowane do potrzeb prowadzonej przez firmę strategii komunikacyjnej.

35 Jakie informacje zwrotne są ważne?* liczba nieprzychylnych publikacji, komentarzy, wpisów 66% 1% powiadomienia o publikacjach kryzysowych 58% 0% liczba publikacji na temat firmy/marki liczba wyświetleo danej publikacji (wpisu, filmiku, artykułu) 40% 57% 1% 0% liczba fanów, obserwujących itp. w mediach społecznościowych 34% 1% tematyka poruszana w publikacjach analiza semantyczna, przestrzeo marki 34% 27% 1% 2% ranga, popularnośd, atrakcyjnośd strony strony o największej liczbie publikacji na temat firmy/marki 27% 25% 2% 1% liczba publikacji na temat konkurencji częstotliwośd ukazywania się publikacji w sieci w danym okresie 23% 22% 1% 1% najaktywniejsi autorzy 22% 1% charakter publikacji: blogi, fora, serwisy społecznościowe, nacechowanie emocjonalne publikacji nasycenie publikacji słowem kluczowym 17% 16% 16% 6% 3% 3% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% bardzo ważne nieistotne *Odpowiedzi na prośbę o wskazanie jaki stopieo istotności mają informacje zwrotne otrzymane w wyniku monitorowania obecności marki/firmy w sieci (podane na liście wyboru). Tylko skrajne odpowiedzi.

36 Jaki stopieo istotności mają informacje otrzymane w wyniku monitorowania obecności marki/firmy w sieci? * liczba nieprzychylnych publikacji, komentarzy, wpisów liczba publikacji na temat firmy/marki liczba wyświetleo danej publikacji (wpisu, filmiku, artykułu) liczba fanów, obserwujących itp. w mediach społecznościowych powiadomienia o publikacjach kryzysowych ranga, popularnośd, atrakcyjnośd strony liczba publikacji na temat konkurencji tematyka poruszana w publikacjach analiza semantyczna, przestrzeo marki częstotliwośd ukazywania się publikacji w sieci w danym okresie strony o największej liczbie publikacji na temat firmy/marki nacechowanie emocjonalne publikacji najaktywniejsi autorzy charakter publikacji: blogi, fora, serwisy społecznościowe, nasycenie publikacji słowem kluczowym 66% 33% 0% 1% 57% 35% 2% 5% 1% 40% 52% 3% 5% 0% 34% 52% 4% 9% 1% 58% 28% 12% 2% 0% 27% 55% 9% 7% 2% 23% 56% 8% 13% 1% 34% 45% 12% 9% 1% 27% 48% 15% 7% 2% 22% 53% 12% 12% 1% 25% 48% 14% 12% 1% 16% 54% 13% 13% 3% 22% 42% 17% 18% 1% 17% 40% 23% 14% 6% 16% 39% 22% 19% 3% 0% 20% 40% 60% 80% 100% bardzo ważne ważne nie mam zdania niezbyt istotne nieistotne *Odpowiedzi na prośbę o wskazanie jaki stopieo istotności mają informacje zwrotne otrzymane w wyniku monitorowania obecności marki/firmy w sieci (podane na liście wyboru).

37 A plany na przyszłośd?

38 Twitter był najczęściej wskazywany jako kanał, w którym specjaliści chcą rozpocząd komunikację w przyszłości. 0% - tylu badanych powiedziało, że w przyszłości nie chce monitorowad obecności swojej firmy/marki w Internecie. W większym stopniu ma zostad też zagospodarowana blogosfera. Prawdopodobnie głównie przez nawiązywanie relacji z blogerami, ponieważ prowadzenie blogu firmowego nie zostało w badaniu ocenione wysoko w rankingu skutecznych narzędzi PR w sieci.

39 W przyszłości podobno będziemy dwierkad* Twitter to źródło znane głównie z nazwy, w Polsce ma niewielu użytkowników i zwolenników. Nadal wolimy pozyskiwad informacje z bardziej tradycyjnych źródeł. Twitter 21% GoldenLine 10% Blip 14% blogi 16% You Tube 19% Znikoma popularnośd Twittera jako narzędzia komunikacji skorelowana z deklaracjami 21% badanych na temat chęci wykorzystania go w przyszłości, może wynikad z braku przykładów do naśladowania oraz własnych pomysłów na zagospodarowanie obecnej w tym serwisie nielicznej wciąż grupy polskich użytkowników. *Procent wskazao na źródło, z którego badani nie korzystają obecnie, ale chcą je wykorzystywad w przyszłości.

40 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% W przyszłości 100% chce się monitorowad 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 72% regularnie 75% tak 51% 60% 10% 15% tylko na wybranych stronach 24% 12% 12% tak, ale tylko wybrane strony 14% 24% nieregularnie nie nie wiem 11% Obecnie prowadzę monitoring: 3% Internet 8% 1% 1% 4% 0% raczej tak raczej nie nie 2% media społecznościowe W przyszłości chcę monitorowad: 1%

41 Komentarze do badania

42 Komentarz Magdalena Popielewicz* PR-owcy chcą wykorzystywad serwisy społecznościowe w komunikacji, o czym świadczą ich deklaracje i przeświadczenie wśród 34 proc. badanych o skuteczności tego kanału komunikacji, ale Ale media społecznościowe są nadal niezgłębionym tematem, w którym na polskim rynku nadal niewiele jest dobrych praktyk mogących stad się wzorem do naśladowania. Stosunkowo niewiele jest również projektów wykorzystujących innowacje w komunikacji marketingowej. Może to wynikad z konieczności podążania komunikacji kanałami, które wykorzystuje klient, czy konsument. Byd może po prostu w Polsce klienci jeszcze nie wykorzystują tak aktywnie i na masową skalę mediów społecznościowych. A grupa, będąca siłą zakupową korzysta z sieci społecznościowych w małym stopniu, w przeciwieostwie do grupy lojalnościowo wizerunkowej : młodych i studentów (15-25 lat). *Współautorka badania. Zgłębia tajniki social media zawodowo i hobbystycznie. Interesuje się powiązaniami sieci społecznościowych z komunikacją marketingową. Od 2009 roku pracuje w Instytucie Monitorowania Mediów. Studentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Faculty of Social Sciences University of Southern Denmark.

43 *Współautorka badania. Socjolog, od ponad dekady bada media. Autorka projektów z zakresu mierzenia efektów działao PR w mediach oraz analiz komunikacji. Od 2004 roku w IMM, obecnie kierownik oddziału marketingu i PR. Pisze specjalistycznego bloga 3M poświęconego zagadnieniom komunikacyjnym i media relations w PR. Tematyce tej dedykuje również warsztaty dla specjalistów z branży PR i zajęcia dla studentów. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych) i Szkoły Głównej Handlowej (Podyplomowe Studia Public Relations). Komentarz Magdalena Grabarczyk Tokaj* Badanie przyniosło wiele dowodów niedostatecznej edukacji na temat zasad działania w tych mediach. Od kwestii potencjalnych zagrożeo związanych z samą obecnością firmy w mediach społecznościowych, po możliwośd wykorzystania wyniku monitoringu w budowaniu strategii i bieżącej komunikacji. Brak jest świadomości potrzeby ewaluacji i wykorzystywania tych danych chociażby do poprawy komunikacji. O ile może nie dziwid, że 15% nie ma zdania na temat potrzeby posiadania analizy semantycznej czy przestrzeni marki, o tyle niepokojące jest, że podobny odsetek nie ma zdania na temat tego, czy ważna jest dla nich wiedza na temat najaktywniejszych autorów publikacji, stron na których najczęściej pojawiają się treści na temat firmy czy wydźwięku materiałów dla znaczenia wizerunku.

44 Komentarz Kinga Kubiak* Wyniki badania dotyczące wykorzystania mediów społecznościowych przez PR-owców skłaniają do refleksji na temat kondycji PR-u w Polsce w ogóle. PR-owcy cenią sobie media społecznościowe, bo te mają im dostarczyd wiedzy o konkurencji oraz pokazad kto i za co nie lubi ich marek, a więc co (a nawet kto) może się stad zarzewiem trudnej lub kryzysowej sytuacji w firmie. Jednak ponad 70 proc. przebadanych nie ma scenariusza na wypadek takiej sytuacji. Co zrobią więc z niezadowolonym klientem/użytkownikiem/grupą? Po co im ta wiedza? Trudno orzec. Co więcej, wiedza na temat pozytywnych komentarzy nie liczy się prawie wcale (tylko 16 proc. przebadanych chce znad pełen wynik monitoringu obecności marki w social mediach) PR-owcy nie chcą ich wykorzystad do budowy komunikacji, nie potrzebują grupy wsparcia, którą można by moderowad; interesują ich tylko potencjalne kryzysy (na które zresztą nie mają recepty ). I chod większośd z zapytanych PR-owców twierdzi, że social media to coś więcej niż moda i rozrywka, to ja po analizie ich odpowiedzi odnoszę wrażenie, że social media to dla większości po prostu świetna zabawa, liczenie fanów i odsłon, z którego niewiele więcej dla strategii komunikacji wypływa. A szkoda *Dyrektor Wydawnicza PRoto.pl.

45 Jak i kogo zbadaliśmy?

46 Metodologia badania Metodologia badania: Badanie CAWI przygotowane przez zespół PRoto.pl i Instytutu Monitorowania Mediów Przeprowadzone za pomocą ankiety dostępnej na PRoto.pl między 1 a 20 kwietnia 2011 roku n=102, pracownicy branży PR w Polsce

47 Charakterystyka respondentów.

48 Region zatrudnienia* 10% DOLNOŚLĄSKIE 10% 8% POMORSKIE WIELKOPOLSKIE 6% KUJAWSKO- POMORSKIE ŚLĄSKIE 4% ŁÓDZKIE 8% 42% MAZOWIECKIE 1% ŚWIĘTOKRZYSKIE 10 MAŁOPOLSKIE 1% PODLASKIE *Jeden z respondentów zatrudniony w czasie badania poza Polską.

49 Miejsce zatrudnienia 7% 1% dział PR i/lub marketing w firmie prywatnej 13% 33% 47% agencja PR/reklama/marketing dział PR i/lub marketing w firmie paostwowej NGO Wielkośd firmy inne 15% poniżej 10 osób 37% powyżej 250 osób 24% osób 25% osób

50 Chcesz się z nami skontaktowad?

51 Magdalena Grabarczyk Tokaj Marta Cieślak Magdalena Popielewicz Kinga Kubiak Instytut Monitorowania Mediów sp. z o. o. Al. Jerozolimskie 53, Warszawa tel. (+48 22) tel./fax (+48 22)

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR : O badaniu Cel Deklarowany zakres wykorzystania mediów społecznościowych w komunikacji public relations i marketingowej Opinie pracowników branży PR & marketing na temat ich oczekiwań związanych z tego

Bardziej szczegółowo

25 listopada 2010 r. Hotel InterContinental Warszawa. Media społecznościowe jako narzędzie PR Projekt badawczy Millward Brown SMG/KRC

25 listopada 2010 r. Hotel InterContinental Warszawa. Media społecznościowe jako narzędzie PR Projekt badawczy Millward Brown SMG/KRC 25 listopada 2010 r. Hotel InterContinental Warszawa Media społecznościowe jako narzędzie PR Projekt badawczy Millward Brown SMG/KRC Projekt badawczy Realizacja Specjaliści PR PRowcy w agencjach PRowcy

Bardziej szczegółowo

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca Bydgoszcz, dnia..2014 r. SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE Usługodawca Talem Technologies Sp. z o.o. ul. Cieszkowskiego 22/1; 85-052 Bydgoszcz Tel. 52 366 70 73; Infolinia: 801 080 238 NIP: 967-12-41-356;

Bardziej szczegółowo

Firmowe media społecznościowe dla pracowników

Firmowe media społecznościowe dla pracowników Firmowe media społecznościowe dla pracowników Raport z badania Maciej Dymalski, Szymon Góralski Wrocław, 2012 ul. Więzienna 21c/8, 50-118 Wrocław, tel. 71 343 70 15, fax: 71 343 70 13, e-mail: biuro@rrcc.pl,

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie monitoringu mediów w PR

Wykorzystanie monitoringu mediów w PR Wykorzystanie monitoringu mediów w PR Wyniki badania ankietowego skierowanego do specjalistów ds. komunikacji w Polsce Badanie przeprowadzone przez PRoto.pl Partner badania Instytut Monitorowania Mediów

Bardziej szczegółowo

Future Advert. Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji.

Future Advert. Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji. Future Advert Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji. Nasza Agencja Profesjonalna obsługa Public Relations dla Twojej firmy. Posiadamy

Bardziej szczegółowo

OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU. KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko

OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU. KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko O nas 2 1 2 Efektywność ponad W skrócie: wszystko Nie uznajemy kompromisów i nie zadowalamy się średnimi wynikami. Naszym celem

Bardziej szczegółowo

KONFERENCJA Dolnośląski rynek pracy dziś i jutro

KONFERENCJA Dolnośląski rynek pracy dziś i jutro KONFERENCJA Dolnośląski rynek pracy dziś i jutro Rekrutacja i selekcja pracowników w mediach społecznościowych Wałbrzych, 18.10.2012 r. Martyna Dąbrowska Menedżer projektów Human Partner Sp. z o.o. Zakres

Bardziej szczegółowo

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje Nie chcemy, żeby ludzie Cię zobaczyli. Chcemy, żeby Cię zapamiętali. Jak zbudujemy Twój wizerunek w Internecie? Kompleksowa oferta działań interactive obejmuje

Bardziej szczegółowo

O Agencji Celem ImPress PR Kompleksowe podejście do budowania wizerunku marki/produktu Oferta szyta na miarę - Wiedza

O Agencji Celem ImPress PR Kompleksowe podejście do budowania wizerunku marki/produktu Oferta szyta na miarę - Wiedza OFERTA ImPress PR O Agencji Celem ImPress PR jest w pełni mierzalne kreowanie wizerunku Państwa firmy przy wykorzystaniu najlepszych praktyk PR i marketingu Zajmujemy się tworzeniem kompleksowych strategii

Bardziej szczegółowo

Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie!

Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie! Jedyna tak dopasowana usługa do potrzeb marketingowych w social media. Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie! Nadanie marce osobowości społecznej w świecie social media Budowa

Bardziej szczegółowo

WYNIKI badania Stan marketingu cyfrowego w centrach handlowych Benchmark - Social Media Index. PRCH Marketing Club 26 marca 2015

WYNIKI badania Stan marketingu cyfrowego w centrach handlowych Benchmark - Social Media Index. PRCH Marketing Club 26 marca 2015 WYNIKI badania Stan marketingu cyfrowego w centrach handlowych Benchmark - Social Media Index PRCH Marketing Club 26 marca 2015 AGENDA 1. Badanie ankietowe roli marketingu cyfrowego w działaniach marketingowych

Bardziej szczegółowo

JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE. Badanie wykonane na zlecenie Interactive Intelligence, marzec 2015

JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE. Badanie wykonane na zlecenie Interactive Intelligence, marzec 2015 JAKOŚĆ OBSŁUGI KLIENTA W POLSCE Bada wykonane na zlece Interactive Intelligence, marzec 2015 Informacje o badaniu Cel badania Celem badania była szczegółowa diagnostyka użytkowania poszczególnych rodzajów

Bardziej szczegółowo

Creative Media. Marketing szeptany i nie tylko. Centrum Usługowo-Handlowe Robert Kiljańczyk

Creative Media. Marketing szeptany i nie tylko. Centrum Usługowo-Handlowe Robert Kiljańczyk Centrum Usługowo-Handlowe Robert Kiljańczyk Creative Media Marketing szeptany i nie tylko 2016 0 05-6 5 0 S u ł k o w i c e, u l. L i p o w a 9 O nas Jesteśmy grupą najlepszych specjalistów w dziedzinie

Bardziej szczegółowo

Chcemy Wam opowiedzieć o.

Chcemy Wam opowiedzieć o. Chcemy Wam opowiedzieć o. Naszej agencji Naszych wybranych projektach Naszych Klientach Naszej ofercie Kontakcie do nas Nasza agencja Good One PR jest agencją Public Rela ons należącą do Good One Group.

Bardziej szczegółowo

Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress

Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress Agencja Public Relations ComPress zrealizowała badanie mające na celu poznanie opinii dziennikarzy zajmujących się nowymi technologiami na temat preferowanych

Bardziej szczegółowo

MONITORING MEDIÓW W SŁUŻBIE BEZPIECZEŃSTWA. Cele i metodyka. Gdańsk 7 maja 2015

MONITORING MEDIÓW W SŁUŻBIE BEZPIECZEŃSTWA. Cele i metodyka. Gdańsk 7 maja 2015 MONITORING MEDIÓW W SŁUŻBIE BEZPIECZEŃSTWA Cele i metodyka Gdańsk 7 maja 2015 Agenda: 1 Kto i po co monitoruje? 2 Dlaczego rola monitoringu rośnie? 3 Funkcje monitoringu na rzecz bezpieczeństwa. OTO MEDIA

Bardziej szczegółowo

Efektywny wymiar. Nie zmieniamy rzeczywistości, tworzymy ją. w marketingu.

Efektywny wymiar. Nie zmieniamy rzeczywistości, tworzymy ją. w marketingu. Efektywny wymiar marketingu Nie zmieniamy rzeczywistości, tworzymy ją Scaleeffect to nowoczesne spojrzenie na marketing. Jesteśmy agencją bez kompleksów, która nie podąża utartymi przez innych ścieżkami,

Bardziej szczegółowo

PR i Internet. Dzień pod patronatem. Kuba Antoszewski PR Manager, MillwardBrown SMG/KRC. Badania wśród członków społeczności InternetPR

PR i Internet. Dzień pod patronatem. Kuba Antoszewski PR Manager, MillwardBrown SMG/KRC. Badania wśród członków społeczności InternetPR KONGRES PR, Rzeszów 2007 Badania wśród członków społeczności InternetPR Kuba Antoszewski PR Manager, MillwardBrown SMG/KRC Dzień pod patronatem Wprowadzenie 1. Cel badań: opinie o roli Internetu w działaniach

Bardziej szczegółowo

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE,

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE, MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE, DARMOWE KANAŁY POZYSKIWANIA KANDYDATÓW ZA GRANICĄ ale, czy aby na pewno? i czy potrafimy z nich korzystać? Uczelnie w SM, Socjomania.pl 2014 W 2014 roku agencja Socjomania przeprowadziła

Bardziej szczegółowo

Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie!

Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie! Jedyna tak dopasowana usługa do potrzeb marketingowych banku. Kreatywne SOCIAL MEDIA Oferta promocyjna, miesiąc próbny w prezencie! Nadanie marce banku osobowości społecznej w świecie social media Budowa

Bardziej szczegółowo

Rynek marketing technologies w Polsce. Czerwiec 2015

Rynek marketing technologies w Polsce. Czerwiec 2015 Rynek marketing technologies w Polsce Czerwiec 2015 Wprowadzenie Niniejszy raport przedstawia wyniki badania zrealizowanego wśród użytkowników technologii marketingowych tj. rozwiązań online działających

Bardziej szczegółowo

Analiza. Przedstawiamy raport popularności wybranych marek bankowych w Internecie. W badaniu uwzględniono ponad 52 tysiące publicznych wzmianek

Analiza. Przedstawiamy raport popularności wybranych marek bankowych w Internecie. W badaniu uwzględniono ponad 52 tysiące publicznych wzmianek Analiza. Przedstawiamy raport popularności wybranych marek bankowych w Internecie. W badaniu uwzględniono ponad 52 tysiące publicznych wzmianek pochodzących z listopada i grudnia 2011. Liczba wzmianek.

Bardziej szczegółowo

Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu szeptanego w internecie

Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu szeptanego w internecie Jak działa Brandle? Narzędzie online do organizacji i sprawdzania efektów marketingu szeptanego w internecie Brandle to narzędzie do organizacji, prowadzenia i sprawdzania efektów kampanii marketingu szeptanego

Bardziej szczegółowo

DEDYKOWANE SZKOLENIA I DORADZTWO MŚP / NGO / INSTYTUCJE KULTURY

DEDYKOWANE SZKOLENIA I DORADZTWO MŚP / NGO / INSTYTUCJE KULTURY DEDYKOWANE SZKOLENIA I DORADZTWO MŚP / NGO / INSTYTUCJE KULTURY Kliknij i wybierz interesującą Cię tematykę: Social media naucz się budować i zarządzać społecznościami. Web development zbuduj serwis, którego

Bardziej szczegółowo

Najefektywniejsze formy marketingu w Internecie to według respondentów strona WWW produktu (73% wskazao), SEO (50% wskazao) i SEM (44% wskazao).

Najefektywniejsze formy marketingu w Internecie to według respondentów strona WWW produktu (73% wskazao), SEO (50% wskazao) i SEM (44% wskazao). Główne wnioski Branża interaktywna wierzy w efektywnośd marketingu i reklamy w Internecie (83 proc.). Na dalszych miejscach pod względem efektywności znajdują się działania public relations (71%), prasa

Bardziej szczegółowo

Interactive Research Center

Interactive Research Center Interactive Research Center Interactive Research Center agencja specjalizująca się w badaniach i konsultingu marketingowym w obszarze digital i interactive. Głównym obszarem działalności spółki jest: realizacja

Bardziej szczegółowo

Oferta dla firm ROZWIĄZANIA DLA BIZNESU I MARKETINGU

Oferta dla firm ROZWIĄZANIA DLA BIZNESU I MARKETINGU Oferta dla firm ROZWIĄZANIA DLA BIZNESU I MARKETINGU Xevin Consulting agencja strategiczna doradzająca klientom pragnącym wykorzystać Nowe Media i innowacyjne rozwiązania w marketingu i sprzedaży. Spółkę

Bardziej szczegółowo

Co to jest. Skup się na strategii i pomysłach, ipresso zajmie się resztą.

Co to jest. Skup się na strategii i pomysłach, ipresso zajmie się resztą. Co to jest Skup się na strategii i pomysłach, ipresso zajmie się resztą. System zintegrowanego marketingu, który integruje w 1 miejscu m.in. e-mail marketing ze śledzeniem kontaktów i szczegółowym raportowaniem.

Bardziej szczegółowo

Brand Spirit Agency. Wzbudzamy emocje!

Brand Spirit Agency. Wzbudzamy emocje! Brand Spirit Agency Wzbudzamy emocje! Pierwsza w Polsce Agencja Marketingowa, które oferuje swoje usługi w formie abonamentu! Oferta skierowana do wszystkich Start-Up ów i mikroprzedsiębiorstw, które przy

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Marketing internetowy Dr Leszek Gracz Uniwersytet Szczeciński 25 marca 2015 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL O czym dzisiaj będziemy mówić

Bardziej szczegółowo

Efekt ROPO Jak obecność online wpływa na wzrost sprzedaży offline Wyniki badania marketingowego. Patronat branżowy

Efekt ROPO Jak obecność online wpływa na wzrost sprzedaży offline Wyniki badania marketingowego. Patronat branżowy Efekt ROPO Jak obecność online wpływa na wzrost sprzedaży offline Wyniki badania marketingowego Patronat branżowy Efekt ROPO Efekt ROPO (ang. Research Online Purchase Offline) polega na realizowaniu przez

Bardziej szczegółowo

to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do

to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do to agencja specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marek w mediach społecznościowych. Dzięki specjalistycznemu know-how, dopasowaniu oferty do indywidualnych potrzeb oraz silnemu wsparciu technologicznemu,

Bardziej szczegółowo

e-izba IZBA GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ www.ecommercepolska.pl www.ecommercepolska.pl Poradniki e-commerce Polska OFERTA ZAKUPU REKLAM

e-izba IZBA GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ www.ecommercepolska.pl www.ecommercepolska.pl Poradniki e-commerce Polska OFERTA ZAKUPU REKLAM e-izba IZBA GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ www.ecommercepolska.pl www.ecommercepolska.pl Poradniki e-commerce Polska OFERTA ZAKUPU REKLAM e-izba - IZBA GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ 2013 Fundacja Rozwoju Gospodarki

Bardziej szczegółowo

F a c e b o o k - d l a F i r m

F a c e b o o k - d l a F i r m F a c e b o o k - d l a F i r m Oferta działań marketingowych dla firm związanych z tenisem ziemnym O nas: jesteśmy Agencją Marketingu Interaktywnego; świadczymy usługi w zakresie prezentacji oraz obecności

Bardziej szczegółowo

Komentarz do wyników polskiej wersji badania Blanchard Corporate Issues 2011

Komentarz do wyników polskiej wersji badania Blanchard Corporate Issues 2011 Komentarz do wyników polskiej wersji badania Warszawa, maj 2011 r. 1.Wprowadzenie Badanie zostało zrealizowane metodą ankiety elektronicznej między 14 grudnia 2010 a 16 stycznia 2011. Polska wersja badania,

Bardziej szczegółowo

Generacja Y o mediach społecznościowych w pracy

Generacja Y o mediach społecznościowych w pracy Generacja Y o mediach społecznościowych w pracy Raport z badania sierpień 2013 r. O badaniu Media społecznościowe powoli zmieniają organizacje. Nie dzieje się to tak szybko, jak się spodziewano kilka lat

Bardziej szczegółowo

Oddział Śląsk. INTERNET PR Marcin Janowski. Szkolenie dla organizacji pozarządowych

Oddział Śląsk. INTERNET PR Marcin Janowski. Szkolenie dla organizacji pozarządowych Oddział Śląsk INTERNET PR Marcin Janowski Szkolenie dla organizacji pozarządowych Katowice, 12 stycznia 2012 Polskie Stowarzyszenie Public Relations Oddział Śląsk we współpracy ze Stowarzyszeniem Wzajemnej

Bardziej szczegółowo

Promuj swój biznes... samodzielnie! StartAP Akademia Przedsiębiorczości, 19 marca 2014

Promuj swój biznes... samodzielnie! StartAP Akademia Przedsiębiorczości, 19 marca 2014 Promuj swój biznes... samodzielnie! StartAP Akademia Przedsiębiorczości, 19 marca 2014 Informatykiem Kim jestem? Kim jestem? Informatykiem Przedsiębiorcą Kim jestem? Historia Patrz.pl 3 studentów ocena

Bardziej szczegółowo

OFERTA SZKOLEŃ SOCIAL MEDIA

OFERTA SZKOLEŃ SOCIAL MEDIA OFERTA SZKOLEŃ SOCIAL MEDIA DLACZEGO SZKOLENIA SM? TWOI KLIENCI ANGAŻUJĄ SIĘ W KOMUNIKACJĘ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH I SPĘDZAJĄ W NICH BARDZO DUŻO CZASU - WYKORZYSTAJ TO, BY DO NICH DOTRZEĆ DOWIESZ SIĘ

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING E-MARKETING Skuteczny marketing = skuteczna sprzedaż. Nasi klienci coraz więcej czasu spędzają w internecie i to tu szukają produktów i usług. Siła oddziaływania informacji umieszczonej w sieci jest ogromna.

Bardziej szczegółowo

WIZERUNEK BRANŻY CENTRÓW HANDLOWYCH W INTERNECIE. Robert Stalmach

WIZERUNEK BRANŻY CENTRÓW HANDLOWYCH W INTERNECIE. Robert Stalmach WIZERUNEK BRANŻY CENTRÓW HANDLOWYCH W INTERNECIE Robert Stalmach monitoring mediów: internet, social media, prasa, RTV usługi analityczne content marketing szkolenia Wspieramy działalność naszych klientów

Bardziej szczegółowo

PR to nie potwór. Po co firmie PR?

PR to nie potwór. Po co firmie PR? Oferta W swojej codziennej pracy pomagamy firmom w budowaniu dobrego wizerunku i wzmocnieniu pozycji marki. Staramy się wykorzystać jak najwięcej dostępnych form i narzędzi komunikacji, aby dotrzeć z informacją

Bardziej szczegółowo

Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing

Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing // Search Engine Marketing Commerce PRO to autorskie rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Prezentacja usług Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Twórcy firmy 7 lat doświadczenia w zakresie e-commerce Zarządzanie i tworzenie sukcesów największej polskiej apteki internetowej Domzdrowia.pl

Bardziej szczegółowo

Generacja Y o mediach społecznościowych w miejscu pracy

Generacja Y o mediach społecznościowych w miejscu pracy Generacja Y o mediach społecznościowych w miejscu pracy Raport z badania Szymon Góralski Wrocław, 2013 ul. Więzienna 21c/8, 50-118 Wrocław, tel. 71 343 70 15, fax: 71 343 70 13, e-mail: biuro@rrcc.pl,

Bardziej szczegółowo

Konsystem, Friedrich-Ebert-Str. 20, 15234 Frankfurt

Konsystem, Friedrich-Ebert-Str. 20, 15234 Frankfurt Dochodowy e-biznes czyli jak zaistnieć i zarabiać w sieci Anna Konopa Spis treści Czy warto zaistnieć w sieci? (internauci w Polsce) Jak zaistnieć w sieci? Jak rozpocząć działalność w sieci? Plan działania

Bardziej szczegółowo

Państwa cel jest naszym celem, Państwa sukces jest naszym sukcesem. Dlaczego my?

Państwa cel jest naszym celem, Państwa sukces jest naszym sukcesem. Dlaczego my? Państwa cel jest naszym celem, Państwa sukces jest naszym sukcesem Profesjonalny wizerunek firmy to zbiór spójnych o niej opowieści tworzonych za pomocą słowa (strategia komunikacyjna) i obrazu (identyfikacja

Bardziej szczegółowo

Czym jest. Inbound Marketing?

Czym jest. Inbound Marketing? Czym jest Inbound Marketing? Co to jest Inbound Marketing? Inbound Marketing to skuteczny marketing internetowy służący do promocji biznesu i marki za pośrednictwem Internetu. Jest to strategia marketingowa

Bardziej szczegółowo

OGÓLNOPOLSKIE BADANIE MBE STUDENT INDEX 2013: FINANSE I BANKOWOŚĆ. Audyt, Zarządzanie ryzykiem Doradztwo: Podatkowe, Transakcyjne, Biznesowe

OGÓLNOPOLSKIE BADANIE MBE STUDENT INDEX 2013: FINANSE I BANKOWOŚĆ. Audyt, Zarządzanie ryzykiem Doradztwo: Podatkowe, Transakcyjne, Biznesowe OGÓLNOPOLSKIE BADANIE MBE STUDENT INDEX 2013: FINANSE I BANKOWOŚĆ Audyt, Zarządzanie ryzykiem Doradztwo: Podatkowe, Transakcyjne, Biznesowe SPIS TREŚCI 1. WSTĘP 2. PROFIL RESPONDENTA 3. AUDYT I USŁUGI

Bardziej szczegółowo

TEMATYKA PRAC. Zarządzanie Studia stacjonarne II stopień I rok

TEMATYKA PRAC. Zarządzanie Studia stacjonarne II stopień I rok TEMATYKA PRAC Zapisy dnia 18.02.2015 r. o godz. 9.45 Prof.nzdz. dr hab. Agnieszka Sitko-Lutek Zapisy pok. 309 Zarządzanie Studia stacjonarne II stopień I rok 1. Uwarunkowania i zmiana kultury organizacyjnej

Bardziej szczegółowo

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 Gdzie jesteśmy Polska (Adkontekst.pl & 6 innych sieci) Ukraina (Adpower.com.ua) Dania (Openadex.com) Litwa, Łotwa (Textads) Norwegia (Adpower) Bułgaria,

Bardziej szczegółowo

SKŁADOWE SUKCESU. Wiedza. Doświadczenie. Relacje. Zaangażowanie. Kreatywność. Współpraca

SKŁADOWE SUKCESU. Wiedza. Doświadczenie. Relacje. Zaangażowanie. Kreatywność. Współpraca Leaders Try More O NAS Jesteśmy prężną agencją PR. Zajmujemy się budowaniem efektywnej komunikacji oraz promocją firm i instytucji. Stawiamy na innowacyjne i skuteczne narzędzia. Ponad 10-letnie doświadczenie

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie narzędzi Web 2.0 do promocji działań edukacyjnych. Marta Klimowicz. Co to jest Web 2.0?

Zastosowanie narzędzi Web 2.0 do promocji działań edukacyjnych. Marta Klimowicz. Co to jest Web 2.0? Zastosowanie narzędzi Web 2.0 do promocji działań edukacyjnych Marta Klimowicz Co to jest Web 2.0? Epoki literackie http://polakna5.blox.pl/resource/epo KI_LITERACKIEramy_czasowe.jpg Web 2.0 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/web20buzz_pl.jpg

Bardziej szczegółowo

Monitoring mediów i Human Resources

Monitoring mediów i Human Resources Monitoring mediów i Human Resources Prezentujemy materiał, dzięki któremu dowiesz się, jak monitoring internetu i mediów tradycyjnych może wspomagać działania Human Resources w Twojej firmie. 1 Jak funkcjonuje

Bardziej szczegółowo

Jak Polacy wybierają mieszkania? - Raport z badania

Jak Polacy wybierają mieszkania? - Raport z badania Jak Polacy wybierają mieszkania? - Raport z badania Warszawa, Styczeń 2015 Wstęp Od kilku lat w Polsce rośnie liczba sprzedawanych mieszkań. Jak wynika z danych Eurostatu z 2014 roku, dotyczących mieszkalnictwa,

Bardziej szczegółowo

Narzędzia do analizy działań marketingowych w internecie: Google Analytics & Webmaster Tools, analityka social media

Narzędzia do analizy działań marketingowych w internecie: Google Analytics & Webmaster Tools, analityka social media 2012 Narzędzia do analizy działań marketingowych w internecie: Google Analytics & Webmaster Tools, analityka social media Maciej Jankowski Fundacja Rozwoju Branży Internetowej Netcamp Mierzenie skuteczności

Bardziej szczegółowo

Mirosław Usidus (firma iem) Portfolio projektów i osiągnięć internetowych i w social media

Mirosław Usidus (firma iem) Portfolio projektów i osiągnięć internetowych i w social media Mirosław Usidus (firma iem) Portfolio projektów i osiągnięć internetowych i w social media 1. Wstęp: kreacja i projekty w ramach działalności indywidualnej w ramach prac etatowych i zleceo (okres 1996-2008)

Bardziej szczegółowo

Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym

Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym Nawyki komunikacyjne w przekroju pokoleniowym Raport z ilościowego projektu badawczego Warszawa, październik 2011 Cele badania Celem badania była diagnoza różnych form kontaktu oraz różnic w nawykach komunikacyjnych

Bardziej szczegółowo

Podstawy Efektywnego Marketingu dla ecommerce. Tomasz Kryk z ekspercimarketingu.pl

Podstawy Efektywnego Marketingu dla ecommerce. Tomasz Kryk z ekspercimarketingu.pl Podstawy Efektywnego Marketingu dla ecommerce Tomasz Kryk z ekspercimarketingu.pl Tomasz Kryk 727-903-288 2 Dla kogo? Do 10 000 UU Przy średnim koszyku 150 zł Przy średniej konwersji 1,7% Zatrudniający

Bardziej szczegółowo

a urzędnik też człowiek, czyli zarządzanie relacjami z petentem w praktyce

a urzędnik też człowiek, czyli zarządzanie relacjami z petentem w praktyce Łukasz Szymański, Specjalista ds. e-marketingu III Kongres Innowacyjnego Marketingu w samorządach 22.11.2013 Przychodzi człowiek do urzędu a urzędnik też człowiek, czyli zarządzanie relacjami z petentem

Bardziej szczegółowo

Nasi czytelnicy to mieszkańcy dużych miast

Nasi czytelnicy to mieszkańcy dużych miast Nasi czytelnicy to mieszkańcy dużych miast Katowice 4% Łódź 4% Gdańsk 3% Rzeszów Lublin 3% 2% Szczecin 2% Wrocław 11% Warszawa 42% Poznań 12% Kraków 17% Profil czytelnika Social Press głównie osoby między

Bardziej szczegółowo

Liberty Group i Egzo Group Oferta współpracy PR oraz IR

Liberty Group i Egzo Group Oferta współpracy PR oraz IR Liberty Group i Egzo Group Oferta współpracy PR oraz IR Liberty Group i Egzo Group nasza filozofia Dobre zarządzanie biznesem to zarządzanie jego przyszłością, a zarządzanie przyszłością to zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne narzędzia marketingu na rynku edukacyjnym

Nowoczesne narzędzia marketingu na rynku edukacyjnym Nowoczesne narzędzia marketingu na rynku edukacyjnym dr Grzegorz Mazurek O czym chciałbym dziś Państwu powiedzieć 1. Specyfika rynku edukacyjnego dla szkół wyższych 2. Rola Internetu jako kluczowego środka

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz zrobić w Marketingu Internetowym Ten ebook jest skierowany do właścicieli małych przedsiębiorstw. Zawarliśmy w nim porady dla

Bardziej szczegółowo

Artur Skiba, SAZ Przegląd sytuacji na rynku agencji zatrudnienia Overview of the market situation of employment situation

Artur Skiba, SAZ Przegląd sytuacji na rynku agencji zatrudnienia Overview of the market situation of employment situation Artur Skiba, SAZ Przegląd sytuacji na rynku agencji zatrudnienia Overview of the market situation of employment situation 3rd International Recruitment Congress 2015 Od początku istnienia celem SAZ jest

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie klientami i marketingiem w branży kosmetycznej i SPA. Możliwości i kierunki rozwoju.

Zarządzanie klientami i marketingiem w branży kosmetycznej i SPA. Możliwości i kierunki rozwoju. Zarządzanie klientami i marketingiem w branży kosmetycznej i SPA. Możliwości i kierunki rozwoju. Poznań, 2014 Agenda Cechy rynku kosmetycznego Marketingowe cele prowadzenia firmy kosmetycznej i SPA Kim

Bardziej szczegółowo

Komunikaty, wydarzenia i artykuły firmowe w Serwisach branżowych xtech.pl

Komunikaty, wydarzenia i artykuły firmowe w Serwisach branżowych xtech.pl Komunikaty, wydarzenia i artykuły firmowe w Serwisach branżowych xtech.pl Spis treści: Użytkownicy Serwisów xtech.pl... 3 Promowanie komunikatów i wydarzeń firmowych... 4 Artykuły... 5 Kontakt:... 6 4

Bardziej szczegółowo

Spis treści: Wprowadzenie. Rozdział 1. Badania w public relations

Spis treści: Wprowadzenie. Rozdział 1. Badania w public relations Badania w public relations. Wprowadzenie. Anna Miotk Książka to pierwsza na polskim rynku pozycja, która w sposób przekrojowy, a przy tym przystępny, prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z prowadzeniem

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH. Studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne Kierunek Zarządzanie Specjalność MARKETING INTERNETOWY I E-COMMERCE

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH. Studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne Kierunek Zarządzanie Specjalność MARKETING INTERNETOWY I E-COMMERCE Studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne Kierunek Zarządzanie Specjalność MARKETING INTERNETOWY I E-COMMERCE Profil Absolwenta - studenci są przygotowani do: pełnienia funkcji menedżerskich i budowania

Bardziej szczegółowo

Podstawowe obszary, jakie wchodzą w zakres kształcenia, są następujące:

Podstawowe obszary, jakie wchodzą w zakres kształcenia, są następujące: PROGRAM NAUCZANIA NA KIERUNKU: Komunikacja wizerunkowa (reklama, public relations, branding) SPECJALNOŚĆ: public relations FORMA STUDIÓW : niestacjonarne POZIOM KSZTAŁCENIA : II stopnia PROGRAM OBOWIĄZUJĄCY

Bardziej szczegółowo

I. Opis systemu. Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

I. Opis systemu. Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Do zapytania ofertowego zgodne z zasadą konkurencyjności w związku z realizacją projektu nr WND- POIG.08.01.00-14-198/12 pt.: Planujemy budowę - Stworzenie kompleksowego

Bardziej szczegółowo

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 Oferta artur.banach@netsprint.eu 2 Sieć kontekstowo-behawioralna Adkontekst największa polska sieć reklamy kontekstowej umożliwiająca emisję reklam

Bardziej szczegółowo

SZCZEPIENIA. W y n i k i b a d a n i a C A T I b u s d l a

SZCZEPIENIA. W y n i k i b a d a n i a C A T I b u s d l a SZCZEPIENIA W y n i k i b a d a n i a C A T I b u s d l a Październik 2015 WNIOSKI Z BADANIA WNIOSKI Z BADANIA Polacy mają bardzo wysoką świadomość skuteczności szczepień jako narzędzia do zwalczania chorób

Bardziej szczegółowo

Najbardziej opiniotwórcze social media w Polsce

Najbardziej opiniotwórcze social media w Polsce Najbardziej Opis badania Najbardziej Analizę Najbardziej przeprowadzono na podstawie 544 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 30 czerwca 2012 r, w których

Bardziej szczegółowo

Usługi finansowe. Raport z badania ilościowego przeprowadzonego w Internecie. 7-25 października 2004

Usługi finansowe. Raport z badania ilościowego przeprowadzonego w Internecie. 7-25 października 2004 Usługi finansowe Raport z badania ilościowego przeprowadzonego w Internecie 7-25 października 2004 Spis treści Podsumowanie... 3 O badaniu... 6 Znajomość dostępnych w Internecie usług finansowych. Źródła

Bardziej szczegółowo

Nasi czytelnicy to mieszkańcy dużych miast

Nasi czytelnicy to mieszkańcy dużych miast Nasi czytelnicy to mieszkańcy dużych miast Katowice 4% Łódź 4% Gdańsk 3% Rzeszów Lublin 3% 2% Szczecin 2% Wrocław 11% Warszawa 42% Poznań 12% Kraków 17% Dane na podstawie Google Analytics za okres od 1

Bardziej szczegółowo

zakres usług septemberevents

zakres usług septemberevents zakres usług septemberevents Kompleksowo organizujemy eventy, imprezy i wydarzenia kulturalne. Naszym atutem jest kreatywna praca i profesjonalizm. Nasz team zadba o to, aby Państwa impreza lub wydarzenie

Bardziej szczegółowo

WITAMY W CONNECTION! www.connection.com.pl

WITAMY W CONNECTION! www.connection.com.pl WITAMY W CONNECTION! www.connection.com.pl ZAPRASZAMY! O NAS: Celem naszej działalności jest szeroko pojęty marketing narzędzie niezbędne w nowoczesnym biznesie, które odpowiednio wykorzystane przyczyni

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie. Co to takiego?

Pozycjonowanie. Co to takiego? Pozycjonowanie Co to takiego? WSTĘP SEO to akronim angielskiej nazwy Search Engine Optimization, czyli optymalizacja witryn internetowych pod kątem wyszukiwarek. Pozycjonowanie w uproszczeniu skupia się

Bardziej szczegółowo

Inicjatywy i przedsięwzięcia w placówce medycznej. Jak pozyskać niezbędne fundusze? Elżbieta Brzozowska

Inicjatywy i przedsięwzięcia w placówce medycznej. Jak pozyskać niezbędne fundusze? Elżbieta Brzozowska Inicjatywy i przedsięwzięcia w placówce medycznej. Jak pozyskać niezbędne fundusze? Elżbieta Brzozowska PR jest bezpłatny PRowiec bez budżetu PRowiec rzecznik prasowy, ktoś, kto się tłumaczy, reaguje na

Bardziej szczegółowo

Skuteczne sposoby budowania lojalności w Internecie

Skuteczne sposoby budowania lojalności w Internecie Skuteczne sposoby budowania lojalności w Internecie Dr (Uniwersytet Warszawski i SmartNet Research & Solutions) O czym powiem? Dlaczego warto interesować się społecznościami internetowymi? Jak funkcjonują

Bardziej szczegółowo

Agenda. BizRunner Content Marketing

Agenda. BizRunner Content Marketing Agenda BizRunner Content Marketing BizRunner // Efektywny Biznes w Internecie Klienci, projekty i nagrody: Castorama: content marketing, opisy, zdjęcia, baza danych oraz utrzymanie i moderacja intranetu

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI. Zapytanie ofertowe

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ GOSPODARKI. Zapytanie ofertowe KSENS Waldemar Kardasz ul. Urocza 11 15-240 Białystok tel. + 48 508 111 323 Waldek.kardasz@ksens.pl www.ksens.pl Białystok, 07.04.2014 Zapytanie ofertowe I. ZAMAWIAJĄCY KSENS Waldemar Kardasz ul. Urocza

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLENIA Marketing internetowy i jego wykorzystanie do promocji firmy oraz aspekty prawne - MOJA FIRMA W SIECI

PROGRAM SZKOLENIA Marketing internetowy i jego wykorzystanie do promocji firmy oraz aspekty prawne - MOJA FIRMA W SIECI oraz aspekty prawne - MOJA FIRMA W SIECI Miejsce szkolenia: Kraków, ul. Karmelicka 55/3 Organizatorzy szkolenia: Pro Innowacja Agnieszka Rożek i Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych Prowadzenie: Piotr Chmielewski

Bardziej szczegółowo

Ben Yoskovitz & Susan Burns dla czytelników HRstandard.pl:

Ben Yoskovitz & Susan Burns dla czytelników HRstandard.pl: Ben Yoskovitz & Susan Burns dla czytelników HRstandard.pl: nethr 2009 HR w internecie, czyli o wynikach BadaniaHR Charakterystyka próby Kiedy zbierano dane? wrzesień-listopad 2009 Kto był badany? specjaliści

Bardziej szczegółowo

Apple Polska kontra Samsung na Facebooku

Apple Polska kontra Samsung na Facebooku Warszawa, 25 listopada 11 r. kontra Samsung na Facebooku Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej reklamy Samsunga Galaxy (w ciągu dwóch dni w internecie obejrzało ją ok. 1,5 mln osób), w której pojawia

Bardziej szczegółowo

Strategia obecności marki w mediach społecznościowych i technologiach mobilnych. Dedykowany workshop wg metodologii TRUE prowadzi dr Albert Hupa.

Strategia obecności marki w mediach społecznościowych i technologiach mobilnych. Dedykowany workshop wg metodologii TRUE prowadzi dr Albert Hupa. workshops Strategia obecności marki w mediach społecznościowych i technologiach mobilnych. Dedykowany workshop wg metodologii TRUE prowadzi dr Albert Hupa. Cel warsztatu: Przekazanie wiedzy i umiejętności

Bardziej szczegółowo

Badanie o badaniach 2013

Badanie o badaniach 2013 Badanie o badaniach 2013 Wizerunek badań marketingowych w polskich przedsiębiorstwach Patroni: Patroni medialni PRoto polski portal tematyczny, przeznaczony dla środowiska public relations. Wysyła newsletter

Bardziej szczegółowo

Marketing internetowy dla branży budowlanej i branży wyposażenie wnętrz

Marketing internetowy dla branży budowlanej i branży wyposażenie wnętrz Blue Vision Internet Marketing ul. Popiołka 16, 01-496 Warszawa Tel: 22 423 11 11, 22 425 32 32 E:mail: info@bluevision.pl www.bluevision.pl Marketing internetowy dla branży budowlanej i branży wyposażenie

Bardziej szczegółowo

CZYM JEST MARKETING W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH?

CZYM JEST MARKETING W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH? Media społecznościowe szybko doganiają pocztę emailową, która nadal jest podstawowym sposobem przekazywania wiadomości i informacji online. Facebook ma ponad 1 miliard użytkowników, ponad 55 milionów wiadomości

Bardziej szczegółowo

ZASIĘG BLOGOSFERY W POLSCE

ZASIĘG BLOGOSFERY W POLSCE ZASIĘG BLOGOSFERY W POLSCE ANDrzEj GArAPICH Polskie Badania Internetu Social Media Social Media BLOGI (ORAZ MIKRO- I MINIBLOGI) NALEŻĄ DO SZEROKIEJ KATEGORII SERWISÓW I APLIKACJI ZWANYCH SOCIAL MEDIA Blog

Bardziej szczegółowo

Człowiek, który zmienił świat IT

Człowiek, który zmienił świat IT Warszawa, 7 października 2011 r. Człowiek, który zmienił świat IT Geniusz, wizjoner, mentor, niesamowity człowiek, silny, charyzmatyczny, przyjaciel to tylko niektóre z określeo twórcy i przywódcy Apple

Bardziej szczegółowo

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów.

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów. Czaty dla firm Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów Partnerzy Czaty biznesowe Czaty biznesowe, stworzone przez Grupę IPO.pl, dedykowane

Bardziej szczegółowo

WYPADANIE WŁOSÓW. Wybrane zagadnienia z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Dr Kurt Wolff GmbH & Co. KG Styczeń/Luty 2016

WYPADANIE WŁOSÓW. Wybrane zagadnienia z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Dr Kurt Wolff GmbH & Co. KG Styczeń/Luty 2016 WYPADANIE WŁOSÓW Wybrane zagadnienia z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Dr Kurt Wolff GmbH & Co. KG Styczeń/Luty 2016 GfK Polonia Styczeń/Luty 2016 1 Informacje o badaniu 2 Cel badania Głównym

Bardziej szczegółowo

Social media w ocenie inwestorów indywidualnych

Social media w ocenie inwestorów indywidualnych Social media w ocenie inwestorów indywidualnych Celem badania było poznanie opinii inwestorów indywidualnych na temat wykorzystanie mediów społecznościowych do pozyskiwania informacji na rynku kapitałowym.

Bardziej szczegółowo

Appki.com.pl strona 1

Appki.com.pl strona 1 Appki.com.pl strona 1 Serwis Appki.com.pl powstała w marcu 2013 roku jako odpowiedź na zwiększone zainteresowanie światem mobilnym. Jest źródem informacji dla wszystkich użytkowników smartfonów, tabletów

Bardziej szczegółowo

MOŻEMY DORADZIĆ. Jak nie przepłacać za powierzchnię reklamową? (np. kupować CPM za 2 zł na witrynach biznesowych)

MOŻEMY DORADZIĆ. Jak nie przepłacać za powierzchnię reklamową? (np. kupować CPM za 2 zł na witrynach biznesowych) MOŻEMY DORADZIĆ Jak nie przepłacać za powierzchnię reklamową? (np. kupować CPM za 2 zł na witrynach biznesowych) Jak precyzyjnie i tanio docierać do Twojej Grupy Docelowej? Jakie efektywne modele komunikacji

Bardziej szczegółowo

Obsługa e-marketingowa Salonu z Aplikacją Gabi.NET.pl. Natalia Waldowska, Gabi.NET w sieci

Obsługa e-marketingowa Salonu z Aplikacją Gabi.NET.pl. Natalia Waldowska, Gabi.NET w sieci Obsługa e-marketingowa Salonu z Aplikacją Gabi.NET.pl Natalia Waldowska, Gabi.NET w sieci Internet- platforma komunikacji między Salonem, a Klientem Gwałtowny rozwój nowych technologii sprawił, że pojawiły

Bardziej szczegółowo

Serwis, proszę! - Czy europejskie sklepy internetowe spełniają oczekiwania swoich klientów?

Serwis, proszę! - Czy europejskie sklepy internetowe spełniają oczekiwania swoich klientów? Serwis, proszę! - Czy europejskie sklepy internetowe spełniają oczekiwania swoich klientów? Jak wiadomo, udane zakupy często zależą od dobrego doradztwa. Tak uważają nie tylko klienci w centrach handlowych,

Bardziej szczegółowo