Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów"

Transkrypt

1 Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów

2 StudiawNiemczech? Goracopolecam! Dorota Iwaszczuk z Polski jest studentka studiów doktoranckich na kierunku Geodezja na Technische Universität München. Plakat powstał w Monachium i przedstawia zdjęcie termograficzne Katedry Najświętszej Marii Panny.

3 Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów wydanie piąte

4 Wydawca DAAD Deutscher Akademischer Austauschdienst German Academic Exchange Service Kennedyallee 50, Bonn (Deutschland) Referat: Informationen für Ausländer zum Bildungs- und Forschungsstandort Deutschland, Kampagnen Koordynacja projektu dr Ursula Egyptien Gad, Anne Münkel, Silvia Schmid Tekst dr Dagmar Giersberg, Bonn Tłumaczenie Arkadiusz Jasiński Redakcja Łukasz Wołosz, Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie Układ typograficzny i łamanie LPG Loewenstern Padberg GbR, Bonn Zdjęcia Norbert Hüttermann, Düsseldorf Druk Warlich Druck Meckenheim GmbH, Meckenheim klimaneutral natureoffice.com DE gedruckt Nakład Maj DAAD Publikacja została dofinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN.

5 Kierunek Niemcy 3 Spis treści 5 Prawie u celu 6 Chętnie Ci pomożemy! 8 Czym zajmuje się DAAD? 9 Studia w Niemczech 10 Plany i przygotowania 12 Typy uczelni, kierunki studiów, rodzaje dyplomów 17 Przyjęcie na studia 22 Koszt i finansowanie pobytu 28 Aplikacja na studia 33 Struktura organizacyjna uczelni 42 Lista kontrolna: Co należy załatwić przed wyjazdem? 44 Lista kontrolna: Co koniecznie trzeba spakować? 47 Życie (studenckie) w Niemczech 48 Krótki przewodnik po Niemczech 56 Niezbędne formalności 63 Wsparcie i osoby kontaktowe na miejscu 73 Mieszkanie 81 Opieka medyczna 88 Pieniądze i konto w banku 94 Praktyki zawodowe 97 Praca dorywcza 100 Język 108 Telefon, internet, poczta

6 4 Kierunek Niemcy 116 Święta i uroczystości 120 Rozrywka i czas wolny 131 Życie towarzyskie 139 Pogoda i ubranie 141 Jedzenie i picie 149 Korzystne zakupy 154 Ochrona środowiska 160 Równouprawnienie i tolerancja 162 Bezpieczeństwo 164 Mobilność i podróżowanie 176 A to Niemcy właśnie! 182 Mapka miast uniwersyteckich

7 Prawie u celu 5 To świetnie, że chcesz studiować w Niemczech! Wielu młodych ludzi na całym świecie decyduje się wyjechać na studia właśnie do Niemiec. Obecnie więcej niż 10 procent studentów niemieckich uczelni to studenci zagraniczni jest ich ponad ! Nie musisz się zatem obawiać, że będziesz się jakoś wyróżniał pod tym względem. Z pewnością nasuwa Ci się jednak wiele pytań. Dlatego bardzo przyda Ci się książeczka, którą trzymasz teraz w ręku. Znajdziesz tu odpowiedzi na dużą część Twoich pytań oraz wiele dodatkowych informacji dotyczących studiowania i życia w Niemczech. Przy okazji zdradzę Ci jeszcze jedną specjalną informację: wraz z przyjaciółmi nagraliśmy kilka filmów poruszających właśnie te tematy. Przed kamerą próbuję krótko i zwięźle odpowiedzieć na szereg najważniejszych pytań związanych z pobytem studyjnym w Niemczech. Filmiki są dostępne na stronie Koniecznie tam zajrzyj! Do zobaczenia! A tymczasem: miłej lektury i powodzenia!

8 Chętnie Ci pomożemy! Cześć, mam na imię Michael. Jestem z USA. Studiuję w Niemczech już od ponad dwóch lat. Pierwotnie miałem zamiar tu zostać tylko na pół roku. Jednak z czasem zacząłem czuć się tu jak w domu Mam nadzieję, że i Tobie się tu spodoba. Serwus, jestem Julia. Pochodzę z małego miasteczka na północy Niemiec. Wyjechałam na studia na drugi koniec kraju, na południe. Było to dla mnie spore wyzwanie. Dlatego doskonale rozumiem, jak możesz się czuć na samym początku Twojego pobytu w Niemczech. Chętnie podzielę się z Tobą moim doświadczeniem.

9 A ja jestem Max. Właściwie kończę już studia magisterskie to mój ostatni semestr. Ale dobrze pamiętam, jak to było na samym początku, gdy wszystko było dla mnie nowe i nieznane. Zawsze jednak znalazł się ktoś, kogo można było poprosić o pomoc lub o coś zapytać. Dlatego dzisiaj chętnie odpowiem na Twoje pytania. Cześć, Łukasz jestem. Przyjechałem z Polski. Już pół roku tutaj studiuję, jak na razie, bez większych problemów. Po przyjeździe do Niemiec trzeba załatwić parę spraw, ale udało mi się szybko z tym uporać. Chętnie Ci zdradzę, jak to zrobić. Witaj, mam na imię Taorang. Półtora roku temu przyjechałam tu z Chin. Miałam sporo obaw, gdy wsiadałam do samolotu. Jednak początek pobytu wcale nie okazał się taki straszny, jak myślałam. Mogę dać Ci kilka wskazówek, jak uniknąć niepotrzebnego stresu.

10 8 Kierunek Niemcy Czym zajmuje się DAAD? Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) jest wspólną organizacją niemieckich szkół wyższych. Naszym zadaniem jest wspieranie współpracy pomiędzy uczelniami na całym świecie, przede wszystkim poprzez wymianę studentów i naukowców. Więcej informacji na temat studiów w Niemczech znajdziesz na naszych stronach internetowych. Pod adresami: oraz publikujemy obszerny zbiór informacji, wskazówek i odnośników do innych stron w Internecie. Obejrzyj również filmy wideo zamieszczone na stronie www. studyin.de/student-life. Na naszym blogu (www.daad.de/blog) znajdziesz wpisy zagranicznych studentów, w których dzielą się oni swoimi doświadczeniami z pobytu w Niemczech. Oczywiście możesz też kontaktować się z pracownikami naszych lokalnych przedstawicielstw i centrów informacyjnych (www.daad.de/offices), bądź zwrócić się bezpośrednio do naszej centrali w Bonn. Wszędzie tam dostępne są również broszury zawierające obszerne informacje na temat organizacji pobytu studyjnego w Niemczech, takie jak np. Studieren in Deutschland. Praktischer Leitfaden für internationale Studierende.

11 9 Studia w Niemczech

12 10 Kierunek Niemcy Plany i przygotowania Michael: Osobiście bardzo mi pomogło korzystanie z terminarza, w którym wyznaczałem sobie ramy czasowe niezbędne do załatwienia spraw związanych z przygotowaniem pobytu w Niemczech. Po przyjeździe jest przecież sporo spraw do ogarnięcia. Dobrze jest mieć kontrolę nad tym, co trzeba załatwić i kiedy należy to zrobić. Przygotowałem sobie dokładny terminarz, który powiesiłem na ścianie w pokoju. W ten sposób miałem zawsze pełen obraz sytuacji i nic ważnego nie mogło mi umknąć. Na kolejnych stronach opisujemy wiele kwestii związanych z organizacją pobytu studyjnego w Niemczech. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w broszurze pt. Studieren in Deutschland. Praktischer Leitfaden für internationale Stu die rende. Można ją otrzymać bezpłatnie w każdym biurze DAAD (adresy naszych placówek podane są na stronie

13 Plany i przygotowania 11 Terminarz 3 Rok przed planowanym wyjazdem do Niemiec Uzyskaj informacje o możliwościach zorganizowania pobytu studyjnego. Sprawdź, czy spełniasz odpowiednie wymagania. Czy dysponujesz dyplomem ukończenia szkoły średniej / świadectwem maturalnym? Czy będziesz musiał zaliczyć test znajomości języka? Ustal sposób, w jaki sfinansujesz swój pobyt studyjny. 3 Pół roku przed wyjazdem Dokonaj wyboru uczelni oraz kierunku studiów. Skontaktuj się z Biurem Współpracy z Zagranicą na wybranej uczelni miesięcy przed rozpoczęciem studiów Przygotuj i wyślij podanie o przyjęcie na studia. Pamiętaj o dotrzymaniu terminu składania podań! 3 Po uzyskaniu decyzji o przyjęciu na studia (Zulassungsbescheid) Jeśli planujesz zamieszkać w domu studenta, złóż już teraz podanie o miejsce w akademiku. Jeżeli potrzebujesz wizę, złóż wniosek o jej wystawienie. Jeśli Twoje ubezpieczenie zdrowotne jest honorowane w Niemczech, postaraj się o odpowiednie zaświadczenie tygodnie przed wyjazdem Sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty. Zapewnij sobie lokum, w którym spędzisz pierwsze dni po przyjeździe. Ustal mailowo termin ewentualnych oględzin mieszkania, które zamierzasz wynająć. 3 Startujemy!

14 12 Kierunek Niemcy Typy uczelni, kierunki studiów, rodzaje dyplomów Łukasz: Doskonale pamiętam stres związany z planowaniem mojego pobytu w Niemczech. Na początku myślałem: Hm, jaki kierunek studiów powinienem wybrać? Jaką uczelnię? W Niemczech jest przecież tyle możliwości studiowania i tak wiele różnych szkół. Na szczęście skorzy stałem z porady lektorki DAAD pracującej na moim uniwerku. Wspólnie szybko znaleźliśmy optymalne rozwiązanie. Typy uczelni W Niemczech funkcjonują trzy typy szkół wyższych: uniwersytety szerokoprofilowe (Universitäten) studia przygotowujące do pracy naukowej, uniwersytety nauk stosowanych (Fachhochschulen / Universities of applied Sciences) studia zorientowane na zastosowania praktyczne, uczelnie artystyczne (Kunst, Film und Musikhochschulen) studia na kierunkach artystycznych. Studenci uniwersytetów szerokoprofilowych stanowią ponad dwie trzecie całkowitej liczby około 2 milionów osób studiujących obecnie w Niemczech.

15 Typy uczelni, kierunki studiów, rodzaje dyplomów 13 Michael: Gdy planowałem mój pobyt, za wszelką cenę chciałem zamieszkać w wielkiej metropolii najlepiej w Berlinie, Hamburgu, Kolonii albo w Monachium. W końcu jednak wylądowałem w mniejszym mieście. Dziś bardzo się z tego cieszę. Życie tutaj jest o wiele spokojniejsze i znacznie tańsze. Bardzo szybko się tu odnalazłem i poznałem wiele ciekawych osób. Większość szkół wyższych w Niemczech jest finansowana przez państwo. Działa tutaj również ponad 100 prywatnych szkół wyższych, z których większość oferuje studia zorientowane na zastosowania praktyczne. Zarówno uczelnie państwowe jak i prywatne zapewniają porównywalnie wysoką jakość kształcenia. Przeważająca większość młodych osób decyduje się na studiowanie na uczelni państwowej. Tylko około czterech procent studiujących realizuje studia na uczelniach prywatnych, gdzie często trzeba opłacać wysokie czesne. W Niemczech można podjąć studia na jednym z kierunków oferowanych przez 381 akredytowanych szkół wyższych (110 uniwersytetów szerokoprofilowych, 216 uniwersytetów nauk stosowanych, 55 uczelni artystycznych), które działają w ponad 170 mniejszych i większych miastach (por. mapę na str. 182).

16 14 Kierunek Niemcy Kierunki studiów Niemieckie uczelnie oferują bardzo szeroki wachlarz kierunków studiów, jak również wiele możliwości ich realizacji. Niezależnie od poziomu dotychczasowego wykształcenia warto tu zatem przyjechać, aby: po uzyskaniu matury rozpocząć studia pierwszego stopnia, w trakcie studiów pierwszego lub drugiego stopnia na macierzystej uczelni zrealizować część programu studiów w ramach pobytu za granicą, po uzyskaniu dyplomu podjąć studia drugiego stopnia, studia podyplomowe lub studia doktoranckie. Szczególnie interesującą ofertą edukacyjną jest możliwość podjęcia studiów na jednym z ponad kierunków międzynarodowych (International Bachelor, Master and Doctoral Programmes in Germany). Studia takie odbywają się w ramach specjalnie ustrukturyzowanego programu zajęć, realizowanego przy zapewnieniu intensywnej opieki dydaktycznej. Językiem wykładowym na kierunkach międzynarodowych jest język angielski. Więcej informacji: 3 Wybierając kierunek studiów należy uwzględnić nie tylko typ docelowej specjalizacji, ale również rodzaj dyplomu, jaki można uzyskać po ukończeniu studiów. Uczelnie niemieckie oferują następujące dyplomy ukończenia studiów wyższych: licencjat (B.A., B.Sc., Bachelor of Engineering itp.) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia 6 do 8 semestrów studiów podstawowych magister (M.A., M.Sc., Master of Engineering itp.) dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia 2 do 4 semestrów studiów uzupełniających

17

18 16 Kierunek Niemcy egzamin państwowy egzamin zaświadczający ukończenie studiów na kierunkach takich jak prawo, medycyna, stomatologia i farmacja oraz studiów o specjalności nauczycielskiej stopień doktora stopień naukowy nadawany po pomyślnej realizacji studiów doktoranckich w okresie ok. 4 do 10 semestrów, połączonych z pracą naukową i przygotowaniem rozprawy doktorskiej (dysertacji) Pomoc w podjęciu decyzji Wszechstronną pomoc oraz bardziej szczegółowe informacje na te - mat studiów w Niemczech uzyskasz w następujących instytucjach: Przedstawicielstwo DAAD w Warszawie (www.daad.pl) lektorzy i wykładowcy zatrudniani przez DAAD w szkołach wyższych na całym świecie, placówki Goethe-Institut oraz niemieckie ambasady i konsulaty. Więcej informacji: 3 Terminy targów edukacyjnych na całym świecie Taorang: Skorzystaj z profesjonalnych porad! Również w Twoim kraju uzyskasz poradę i pomoc w zaplanowaniu pobytu studyjnego w Niemczech. Ja na przykład pierwsze istotne informacje zdobyłam na targach edukacyjnych w Chinach.

19 Przyjęcie na studia 17 Przyjęcie na studia Taorang: Niestety, moje dotychczasowe wykształcenie matura uzyskana w Chinach nie było w pełni akceptowane w Niemczech. Nie dysponowałam wówczas też wystarczającą znajomością języka niemieckiego. Dlatego po przyjeździe do Niemiec przez rok uczęszczałam na kurs przygotowujący do pojęcia studiów, po czym przystąpiłam do egzaminu potwierdzającego równoważność wykształcenia. Po pomyślnie zdanym egzaminie zostałam przyjęta na studia. Zajęcia w ramach tego kursu były bardzo interesujące; w tym czasie nawiązałam też wiele ciekawych znajomości, które trwają do dzisiaj. Świadectwo ukończenia szkoły średniej Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia muszą dysponować tzw. Świadectwem uprawniającym do podjęcia studiów (Hochschulzugangsberechtigung). Potwierdzeniem zdobycia uprawnień wymaganych do przyjęcia kandydata na studia może być odpowiednie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Polska matura z liceum ogólnokształcącego zdana po 1994 roku honorowana jest przez wszystkie niemieckie uczelnie. Absolwenci liceów profilowanych i techników zmuszeni będą natomiast do zdania egzaminu stwierdzającego równoważność wykształcenia (Feststellungsprüfung).

20 18 Kierunek Niemcy Szczegółowe informacje dotyczące uznawalności wykształcenia uzyskanego w innych krajach przez kandydatów na studia na niemieckich uczelniach można znaleźć na stronach internetowych: Decyzja o przyjęciu kandydata na studia leży wyłącznie w gestii władz administracyjnych danej szkoły wyższej. Dlatego należy odpowiednio wcześnie zwrócić się z zapytaniem o uznanie dotychczasowego wykształcenia do Biura Współpracy z Zagranicą na wybranej uczelni. Niemieckie uczelnie oferują także specjalne kursy przygotowawcze (Studienkollegs), w ramach których można uzyskać kompetencje będące przedmiotem egzaminu potwierdzającego równoważność wykształcenia (Feststellungsprüfung). Kursy przygotowawcze trwają z reguły dwa semestry. Chociaż jednym z komponentów egza - minu jest test językowy, to już samo uczestnictwo w kursach wymaga znajomości języka niemieckiego na podstawowym poziomie. Więcej informacji: 3 Julia: Jeśli dręczy cię pytanie, czy niezależnie od Twoich świadectw i ocen jesteś wystarczająco przygotowany do pobytu studyjnego w Niemczech, to zajrzyj na stronę Kompetencje językowe Językiem wykładowym na większości kierunków studiów w Niemczech jest język niemiecki. Wyjątek stanowią międzynarodowe kierunki studiów, gdzie zajęcia odbywają się głównie w języku angielskim (www.daad.de/international-programmes).

21 Przyjęcie na studia 19 Łukasz: Moje polskie świadectwo maturalne jest honorowane w Niemczech. Przed wyjazdem musiałem zatem tylko zdać test znajomości języka niemieckiego TestDaF. Wynik testu był O.K. i tym samym mogłem zostać przyjęty na studia w Niemczech. Mam znajomego, który wybrał studia na kierunku międzynarodowym on nawet nie musiał zdawać języka niemieckiego, tylko angielski. Obcokrajowcy ubiegający się o przyjęcie na studia w Niemczech są zobligowani do poświadczenia odpowiedniej znajomości języka niemieckiego. W tym celu należy zdać jeden z dwóch egzaminów: Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber (DSH), bądź też egzamin TestDaF (www.testdaf.de). Z egzaminu językowego zwolnione są osoby, które uzyskały świadectwo maturalne w szkole z wykładowym językiem niemieckim lub uzyskały jeden z następujących certyfikatów: Kleines Deutsches Sprachdiplom, Großes Deutsches Sprach diplom, Zentrale Ober stufenprüfung wystawiane przez placówki Goethe-Institut, Deutsches Sprachdiplom (Stufe II) der Kultus ministerkonferenz. Niektóre uczelnie zwalniają z obowiązku poświadczenia znajomości języka niemieckiego osoby zamierzające studiować tylko przez jeden lub dwa semestry. Więcej informacji: 3 film nr 3: Wie viel Deutsch brauche ich in Deutschland?

22

23

24 22 Kierunek Niemcy Koszt i finansowanie pobytu Michael: A ile to będzie kosztowało? taka była pierwsza reakcja moich rodziców, gdy oznajmiłem im, że chciałbym studiować w Niemczech. Na szczęście mogłem ich od razu uspokoić, bo wybrałem uniwersytet, na którym studia są nieodpłatne. Poza tym okazało się, że życie tutaj wcale nie jest tak drogie, jak sobie to wyobrażali. Należy liczyć się z następującymi wydatkami: (ewentualne) opłaty za studia, opłata semestralna, koszty ubezpieczenia zdrowotnego oraz koszty utrzymania (mieszkanie, jedzenie, odzież, książki, kserokopie, rachunki za telefon, ). Opłaty za studia Większość niemieckich szkół wyższych finansowana jest przez państwo. Na części uczelni państwowych nauka jest bezpłatna, a niektóre z nich pobierają niezbyt wygórowane opłaty za studia (Studiengebühren). Opłata za jeden semestr studiów wynosi średnio około 500 euro. Władze każdego z 16 krajów związkowych decydują w sposób niezależny o tym, czy studia na uczelniach państwowych zlokalizowanych na danym obszarze będą odpłatne, czy też nie.

25 Koszt i finansowanie pobytu 23 Gdzie obowiązują opłaty za studia? Brema Szlezwik- Holsztyn Hamburg Dolna Saksonia Meklemburgia- Pomorze Przednie Brandenburgia Berlin Nadrenia Północna- Westfalia Nadrenia- Palatynat Kraj Saary Hesja Badenia- Wirtembergia Turyngia Saksonia- Anhalt Bawaria Saksonia obowiązkowe czesne opłaty za studia nadterminowe lub studia na drugim kierunku brak opłat za studia Stan: maj 2012 W niektórych krajach związkowych kwestia wprowadzenia opłat za studia wyższe jest nadal dyskutowana. Najbardziej aktualne informacje na ten temat znajdują się na stronie StudInfo/Gebuehren. Na niektórych kierunkach studiów typu Master mogą obowiązywać znacznie wyższe opłaty nawet ponad euro za rok. Za naukę w szkołach prywatnych przeważnie także należy opłacić wysokie czesne.

26 24 Kierunek Niemcy Wydatki: od podania o przyjęcie do immatrykulacji Od momentu ubiegania się o przyjęcie na studia aż do immatrykulacji Łukasz poniósł następujące wydatki: uwierzytelnione kopie i tłumaczenia dokumentów 30 złożenie podania o przyjęcie na studia 43 składka semestralna (+ bilet na środki komunikacji miejskiej) 230 czesne za studia 500 razem 803 Opłata semestralna Wszyscy studiujący zobowiązani są do uiszczania tak zwanej opłaty semestralnej (Semesterbeitrag). Z pieniędzy tych finansowane są m.in. stołówki studenckie, akademiki oraz uczelniane obiekty sportowe, jak również część kosztów administracyjnych. Opłata semestralna niejednokrotnie pokrywa również koszty biletu okresowego, który uprawnia do bezpłatnego korzystania z lokalnych środków komunikacji publicznej przez pół roku. Wysokość tej opłaty może się różnić w zależności od uczelni. Z reguły jest to wydatek rzędu około 200 do 250 euro za każdy semestr studiów. Ubezpieczenie zdrowotne Każda osoba studiująca na wyższej uczelni musi być ubezpieczona na wypadek choroby. Jeśli ubezpieczenie zdrowotne zawarte przez Ciebie w kraju nie jest uznawane w Niemczech (por. informacje na stronach 81 84), musisz wykupić ubezpieczenie w jednej z niemieckich kas chorych. Koszt składki ubezpieczeniowej to około 80 euro na miesiąc.

27 Koszt i finansowanie pobytu 25 Miesięczne wydatki W ciągu miesiąca pobytu w Niemczech Łukasz ponosi następujące wydatki: czynsz plus opłaty dodatkowe za mieszkanie w WG 265 wyżywienie i utrzymanie 160 odzież 50 kserokopie, papier, książki itp. 35 ubezpieczenie zdrowotne, wizyty u lekarza, lekarstwa 70 telefon, Internet, abonament radiowo-telewizyjny 35 czas wolny, życie kulturalne, sport 65 razem 680 Dwa razy w roku dochodzą koszty składki semestralnej oraz czesnego / opłaty za studia. Koszty utrzymania W porównaniu z innymi państwami europejskimi koszty życia w Niemczech nie należą do najwyższych. Ceny żywności, opłaty mieszkaniowe, wydatki na ubrania, życie kulturalne itp. utrzymują się na poziomie europejskiej średniej w tym zakresie. Trudno jest ustalić konkretną kwotę, jaką należałoby przeznaczyć na miesięczne utrzymanie w Niemczech. Potwierdza się jedynie ogólna zasada, że życie w mniejszych miastach wymaga mniejszych nakładów finansowych niż utrzymanie się w dużej aglomeracji. Według statystyk osoby studiujące w Niemczech ponoszą wydatki na życie w wysokości około 800 euro na miesiąc.

28 26 Kierunek Niemcy Max: Bardzo ważne podczas planowania wyjazdu na studia do Niemiec jest zabezpieczenie odpowiedniego źródła finansowania. Każdy student zagraniczny musi przedłożyć odpowiednim władzom zaświadczenie o sposobie finansowania studiów. Najczęściej potrzebne jest ono już w momencie ubiegania się o wizę, najpóźniej przy składaniu wniosku o zezwolenie na pobyt. Deklaracja finansowa Każdy student zagraniczny musi udokumentować odpowiednim władzom fakt, iż dysponuje on kwotą zabezpieczenia finansowego w wysokości około euro na rok pobytu w Niemczech. Można tego dokonać na wiele sposobów: np. poprzez zaświadczenie o dochodach i sytuacji majątkowej rodziców, zdeponowanie kwoty zabezpieczenia na zablokowanym koncie bankowym, uzyskanie gwarancji bankowej lub poręczenia cywilnego od znajomej osoby zamieszkałej w Niemczech, bądź też uzyskanie stypendium jednej z fundacji stypendialnych. Szczegółowe informacje na temat sposobów udokumentowania źródeł finansowania studiów w Niemczech można uzyskać w każdej niemieckiej placówce dyplomatycznej. Uwaga: Deklaracja finansowa (Finanzierungsnachweis) jest bardzo ważna. Jej brak może zniweczyć Twoje plany i uniemożliwić Ci podjęcie studiów w Niemczech!

29 Koszt i finansowanie pobytu 27 Stypendia Zagraniczni studenci mogą korzystać z ofert stypendialnych wielu różnych fundacji i stowarzyszeń. Niezastąpionym źródłem informacji na temat dostępnych źródeł dofinansowania studiów za granicą jest opracowana przez DAAD baza danych (www.fundingguide.de). Dla studentów zamieszkałych w krajach członkowskich UE dostępne są także dodatkowe programy stypendialne: program ERASMUS oraz Free Mover-Stipendienprogramm (FMS) (www.eu.daad.de). Więcej informacji: 3 film nr 1: Was kostet das Studium in Deutschland? oraz film nr 2: Was kostet das Leben in Deutschland?

30 28 Kierunek Niemcy Aplikacja na studia Julia: Istnieją różne sposoby zapewnienia sobie miejsca na studiach na niemieckiej uczelni. To, w jaki sposób powinieneś to zrobić, zależy od wybranego przez Ciebie kierunku studiów, a niekiedy także od miejsca zamieszkania. W przypadku większości kierunków będziesz mógł złożyć swoje dokumenty bezpośrednio w Biurze Współpracy z Zagranicą lub w sekretariacie uczelni, bądź też skorzystać z serwisu internetowego uni-assist. Pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą chętnie doradzą Ci również w tej kwestii. Na niektóre kierunki studiów obowiązują w Niemczech limity przyjęć. W związku z tym możemy rozróżnić dwa przypadki: kierunki studiów, na które obowiązuje krajowy limit przyjęć (tzw. Numerus clausus, niezależny od konkretnej uczelni) są to studia, na które liczba kandydatów przewyższa liczbę dostępnych miejsc (obecnie krajowym limitem przyjęć objęte są studia na kierunkach takich jak medycyna, farmacja, weterynaria oraz stomatologia). kierunki studiów, na które nie obowiązują żadne limity przyjęć, bądź też objęte tzw. uczelnianymi limitami przyjęć (obowiązującymi tylko na niektórych uczelniach).

31 Aplikacja na studia 29 Studia objęte krajowym limitem przyjęć Ogólnokrajowym limitem przyjęć objęte są te kierunki studiów, na które liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc dostępnych we wszystkich niemieckich uczelniach. Aplikacja na te studia przebiega na specjalnych zasadach. Miejsce składania podań o przyjęcie na szczególnie oblegane kierunki studiów zależy od kraju zamieszkania kandydata oraz od uzyskanego świadectwa dojrzałości. Do składania podań przez powołaną do tego celu placówkę Stiftung für Hochschulzulassung (www.hochschulstart.de) zobligowani są kandydaci pochodzący z jednego z krajów członkowskich UE, bądź też z Księstwa Liechtenstein, Islandii lub Norwegii, kandydaci, którzy uzyskali świadectwo maturalne w Niemczech lub w jednej ze szkół niemieckich za granicą. Pozostali kandydaci na kierunki studiów objęte krajowym limitem przyjęć mogą wysyłać swoje aplikacje bezpośrednio do wybranej uczelni lub skorzystać z serwisu uni-assist. Co to jest uni-assist? uni-assist to stowarzyszenie zrzeszające ok. 130 niemieckich uczelni oraz liczne instytucje oświatowe w celu ułatwienia studentom z zagranicy ubiegania się o miejsce na niemieckiej uczelni. Serwis internetowy uni-assist umożliwia przeprowadzenie całej procedury rekrutacyjnej online, począwszy od przygotowania podania, poprzez zebranie kompletu wymaganych dokumentów w formie elektronicznej, aż po nawiązanie kontaktu z uczelnią i przesłanie aplikacji. Zaletą tej formy jest możliwość równoczesnego ubiegania się o miejsce w kilku uczelniach korzystając z jednego zestawu dokumentów. Więcej informacji: 3

32 30 Kierunek Niemcy Taorang: Procedura rekrutacyjna wymaga przygotowania sporej ilości różnych dokumentów, ich uwierzytelnionych kopii oraz ewentualnych tłumaczeń. Zacznij odpowiednio wcześnie kompletować te dokumenty, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu. Pozostałe kierunki studiów Podania o przyjęcie na kierunki studiów, na które nie obowiązuje krajowy limit przyjęć, można składać bezpośrednio w Biurze Współpracy z Zagranicą albo w sekretariacie ds. studenckich na wybranej uczelni, bądź też korzystając z serwisu uni-assist. Formularze zgłoszeniowe i wymagane dokumenty Formularze zgłoszeniowe są dostępne w sekretariacie uczelni oraz w serwisie uni-assist, można je też pobrać ze strony internetowej DAAD lub ze strony Uwierzytelnione kopie dokumentów Są to kopie dokumentów, których zgodność z oryginałem została skontrolowana przez uprawnioną do tego jednostkę. Dokumenty osób prywatnych można uwierzytelniać np. w niemieckich placówkach dyplomatycznych. Uwaga: Rozpatrywane są tylko podania z załączonym komplet - nym zestawem wymaganych dokumentów oraz po twier dze - niem uiszczenia opłat manipulacyjnych!

33

34 32 Kierunek Niemcy Opłaty manipulacyjne Aplikacja w serwisie uni-assist: Koszt jednokrotnej (lub pierwszej z kilku) aplikacji wynosi zależnie od kraju pochodzenia maksymalnie 68 euro (obywatele z krajów należących do UE uiszczają opłatę w wysokości 43 euro). Aplikacja bezpośrednio w szkole wyższej: Niektóre uczelnie wymagają uiszczenia opłaty manipulacyjnej za opracowanie podania o przyjęcie na studia. Aplikacja poprzez Stiftung für Hochschulzulassung: bezpłatna. Terminy składania podań Podania o przyjęcie na studia przyjmowane są z reguły na kilka miesięcy przed rozpoczęciem danego semestru. W większości uczelni podania należy składać: rozpoczynając studia w semestrze zimowym: od końca maja do 15 lipca, rozpoczynając studia w semestrze letnim: od początku grudnia do 15 stycznia. Na niektórych uczelniach obowiązują inne terminy. Dlatego należy pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześnie uzyskać informacje o dokładnych terminach przyjmowania podań przez wybraną uczelnię. Uwaga: Podania złożone po upływie ustalonego terminu nie zostaną uwzględnione.

35 Struktura organizacyjna uczelni 33 Struktura organizacyjna uczelni Julia: Naturalnie na każdej uczelni studiowanie wygląda nieco inaczej, również kierunki studiów mają swoją specyfikę. Niemniej jednak jest też sporo cech wspólnych, które postaramy się tutaj omówić tak, żebyś uzyskał ogólną orientację. Jedno jest pewne: po przyjeździe do Niemiec bardzo szybko ogarniesz wszystkie szczegóły. Instytuty, katedry, wydziały Pomieszczenia administracyjne każdego kierunku studiów mieszczą się w obiektach należących do określonej katedry (Seminar / Lehr stuhl) lub instytutu (Institut). Mogą one znajdować się w osobnych budynkach lub zajmować wydzielone piętra w głównym budynku uczelni. Swoje gabinety mają tu pracownicy naukowo-dydaktyczni (profesorowie, docenci itd.). Często znajduje się tu także biblioteka instytutu. Na poszczególnych kierunkach działają tzw. wydziałowe samorządy studenckie (Fachschaften). Są to zorganizowane grupy studentów, które reprezentują na forum uczelnianym interesy wszystkich osób studiujących na danym kierunku (por. informacje na str ). Na większych uczelniach poszczególne specjalności reprezentowane są w ramach odrębnych wydziałów (Fakultäten / Fachbereiche). Przykładowo jako student germanistyki możesz de facto studiować

36

37 Struktura organizacyjna uczelni 35 na Wydziale Filozofii (Philosophische Fakultät), a jako student stomatologii na Wydziale Medycyny (Fachbereich Medizin). Większość niemieckich szkół wyższych nie dysponuje typowym kampusem akademickim, na terenie którego znajdowałyby się wszystkie uczelniane instytucje. Budynki należące do uczelni najczęściej zlokalizowane są w różnych miejscach miasta. Dwa semestry w roku Rok akademicki na niemieckich uczelniach podzielony jest na dwa semestry. Najczęściej jest to semestr zimowy i semestr letni (chociaż w niektórych uczelniach obowiązuje podział na semestr wiosenny i semestr jesienny). Każdy semestr studiów dzieli się na dwa etapy: okres zajęć dydaktycznych (Vorlesungszeit) oraz okres wolny od zajęć dydaktycznych (vorlesungsfrei) tzw. przerwa semestralna. Dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia semestru zależy od rodzaju uczelni. Z reguły obowiązują następujące terminy: uniwersytety szerokoprofilowe: semestr letni (Sommersemester/SS) od kwietnia do września semestr zimowy (Wintersemester/WS) od października do marca uniwersytety nauk stosowanych: semestr letni od marca do sierpnia semestr zimowy od września do lutego Uwaga: Studia na większości kierunków rozpoczynają się w semestrze zimowym.

Oferta stypendialna DAAD w roku akademickim 2017/2018

Oferta stypendialna DAAD w roku akademickim 2017/2018 Oferta stypendialna DAAD w roku akademickim 2017/2018 Oferta stypendialna DAAD dla Polaków DAAD DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) jest wspólną organizacją niemieckich szkół wyższych i reprezentuje

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PODEJMOWANIA STUDIÓW PRZEZ CUDZOZIEMCÓW W AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI z dnia r.

REGULAMIN PODEJMOWANIA STUDIÓW PRZEZ CUDZOZIEMCÓW W AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI z dnia r. REGULAMIN PODEJMOWANIA STUDIÓW PRZEZ CUDZOZIEMCÓW W AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI z dnia 23.04.2012r. 1 Podstawa prawna Cudzoziemcy mogą podejmować studia w Akademii Morskiej w Gdyni na zasadach zgodnych z

Bardziej szczegółowo

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2013/2014

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2013/2014 Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2013/2014 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Przystąpienie do kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka

Bardziej szczegółowo

Zasady podjęcia studiów w języku angielskim w Uniwersytecie Opolskim przez studentów zagranicznych (m.in. Wydział Ekonomiczny)

Zasady podjęcia studiów w języku angielskim w Uniwersytecie Opolskim przez studentów zagranicznych (m.in. Wydział Ekonomiczny) Zasady podjęcia studiów w języku angielskim w Uniwersytecie Opolskim przez studentów zagranicznych (m.in. Wydział Ekonomiczny) I Legalizacja pobytu na terytorium RP 1. Obywatele Unii Europejskiej, Konfederacji

Bardziej szczegółowo

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne I. Warunki rekrutacji na wyjazdy:

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Przystąpienie do kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka obcego, koordynowanej przez

Bardziej szczegółowo

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2012/2013

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2012/2013 Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2012/2013 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Przystąpienie do kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka

Bardziej szczegółowo

Od kiedy i do kiedy mogę składać dokumenty? Rekrutacja w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji trwa od 4 maja do 31 sierpnia 2016 roku.

Od kiedy i do kiedy mogę składać dokumenty? Rekrutacja w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji trwa od 4 maja do 31 sierpnia 2016 roku. FAQ TERMINY Od kiedy i do kiedy mogę składać dokumenty? Rekrutacja w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji trwa od 4 maja do 31 sierpnia 2016 roku. Czy będę mógł zacząć studia już w semestrze letnim (od

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Katarzyna (studentka filologii germańskiej) Uniwersytet Bielefeld 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

I. Na zasadach obowiązujących obywateli polskich

I. Na zasadach obowiązujących obywateli polskich ZASADY PRZYJMOWANIA NA STUDIA W UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM CUDZOZIEMCÓW Dokumenty źródłowe: - Ustawa z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365), - Rozporządzenie Ministra

Bardziej szczegółowo

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE ZASADY REKRUTACJI DLA OBCOKRAJOWCÓW I OSÓB POSIADAJĄCYCH ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI ORAZ DYPLOMY ZAGRANICZNE UPRAWNIAJĄCE DO PODJĘCIA STUDIÓW W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ WE WROCŁAWIU NA ROK AKADEMICKI 2015/16

Bardziej szczegółowo

Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2016/17

Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2016/17 Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2016/17 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Pozytywny wynik kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka obcego.

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji na studia doktoranckie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2016/2017

Zasady rekrutacji na studia doktoranckie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2016/2017 Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Zasady rekrutacji na studia doktoranckie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2016/2017 Na podstawie 3 ust. 5 Regulaminu

Bardziej szczegółowo

Zasady podjęcia studiów w języku polskim w Uniwersytecie Opolskim. przez studentów zagranicznych

Zasady podjęcia studiów w języku polskim w Uniwersytecie Opolskim. przez studentów zagranicznych Zasady podjęcia studiów w języku polskim w Uniwersytecie Opolskim I Legalizacja pobytu na terytorium RP przez studentów zagranicznych 1. Obywatele Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub paostwa

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji na studia doktoranckie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2015/2016

Zasady rekrutacji na studia doktoranckie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2015/2016 Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Zasady rekrutacji na studia doktoranckie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2015/2016 Na podstawie 3 ust. 5 Regulaminu

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 13 /2015 Rektora. WSZECHNICY POLSKIEJ Szkoły Wyższej w Warszawie. z dnia 18 maja 2015 r.

Zarządzenie nr 13 /2015 Rektora. WSZECHNICY POLSKIEJ Szkoły Wyższej w Warszawie. z dnia 18 maja 2015 r. Zarządzenie nr 13 /2015 Rektora WSZECHNICY POLSKIEJ Szkoły Wyższej w Warszawie z dnia 18 maja 2015 r. w sprawie: ogłoszenia zasad rekrutacji i ustalenia opłat za studia magisterskie w roku akademickim

Bardziej szczegółowo

Warunki i tryb rekrutacji na studia wyższe na rok akademicki 2018/2019 w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu

Warunki i tryb rekrutacji na studia wyższe na rok akademicki 2018/2019 w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu Warunki i tryb rekrutacji na studia wyższe na rok akademicki 2018/2019 w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu I. Postanowienia ogólne 1 Uchwała określa warunki i tryb rekrutacji obywateli polskich oraz cudzoziemców

Bardziej szczegółowo

Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2018/19 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy:

Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2018/19 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2018/19 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Pozytywny wynik kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka obcego.

Bardziej szczegółowo

Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2017/18 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy:

Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2017/18 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: Regulamin rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2017/18 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Pozytywny wynik kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka obcego.

Bardziej szczegółowo

Ogólne kryteria rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2015/16 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy:

Ogólne kryteria rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2015/16 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: Ogólne kryteria rekrutacji studentów na częściowe studia zagraniczne w roku akademickim 2015/16 I. Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Przystąpienie do kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka obcego,

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu LLP Erasmus w roku akademickim 2013/2014

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu LLP Erasmus w roku akademickim 2013/2014 Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu LLP Erasmus w roku akademickim 2013/2014 Wyjazdy stypendialne Studia za granicą w ramach Programu Erasmus traktowane są jako część programu studiów

Bardziej szczegółowo

Zasady nominacji na częściowe studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus + na semestr zimowy 2014/2015 i semestr letni

Zasady nominacji na częściowe studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus + na semestr zimowy 2014/2015 i semestr letni Zasady nominacji na częściowe studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus + na semestr zimowy 2014/2015 i semestr letni 2015 1. Nominacja na częściowe studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus + organizowana

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015 Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015 Wyjazdy stypendialne Studia za granicą w ramach Programu Erasmus + traktowane są jako część programu studiów

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE Nr 35/2016 REKTORA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZO-HUMANISTYCZNEGO w Siedlcach

ZARZĄDZENIE Nr 35/2016 REKTORA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZO-HUMANISTYCZNEGO w Siedlcach ZARZĄDZENIE Nr 35/2016 REKTORA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZO-HUMANISTYCZNEGO w Siedlcach z dnia 24 maja 2016 roku w sprawie podejmowania i odbywania studiów, studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów i realizacji wyjazdów stypendialnych w ramach programu Erasmus+. ROK AKADEMICKI 2015/2016.

Zasady rekrutacji studentów i realizacji wyjazdów stypendialnych w ramach programu Erasmus+. ROK AKADEMICKI 2015/2016. Zasady rekrutacji studentów i realizacji wyjazdów stypendialnych w ramach programu Erasmus+. ROK AKADEMICKI 2015/2016. Nadzór nad realizacją Programu na Uniwersytecie Zielonogórskim sprawuje Prorektor

Bardziej szczegółowo

FAQ dla zainteresowanych studiami na Viadrinie z Polski

FAQ dla zainteresowanych studiami na Viadrinie z Polski FAQ dla zainteresowanych studiami na Viadrinie z Polski 1. Gdzie otrzymam ogólne informacje odnośnie Uniwersytetu Europejskiego Viadrina oraz oferty studiów?... 2 2. Jaki rodzaj matury uprawnia mnie do

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 12/2014 Rektora Wszechnicy Polskiej

Zarządzenie nr 12/2014 Rektora Wszechnicy Polskiej Zarządzenie nr 12/2014 Rektora Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie z dnia 21 maja 2014 r. w sprawie ogłoszenia zasad rekrutacji i ustalenia opłat za studia licencjackie w roku akademickim 2014/2015

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2015/2016

REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2015/2016 REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2015/2016 Pula miesięcy do wykorzystania 12 miesięcy do wykorzystania na każdym poziomie studiów. Miesiące spędzone na wymianie w ramach programu LLP Erasmus również zaliczają

Bardziej szczegółowo

WYJAZDY NA PRAKTYKĘ W PROGRAMIE ERASMUS

WYJAZDY NA PRAKTYKĘ W PROGRAMIE ERASMUS WYJAZDY NA PRAKTYKĘ W PROGRAMIE ERASMUS W programie Erasmus na praktykę studencką można wyjechać do zagranicznej instytucji nieakademickiej, np. przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji

Bardziej szczegółowo

PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH

PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH Cudzoziemcem, w rozumieniu przepisów prawa polskiego, jest każda osoba nie posiadająca polskiego obywatelstwa. Osoby, które

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2015/2016

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2015/2016 Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2015/2016 Wyjazdy stypendialne Studia za granicą w ramach Programu Erasmus + traktowane są jako część programu studiów

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN niestacjonarnych studiów I stopnia dla słuchaczy VI semestru i absolwentów NKJO działających pod opieką naukowodydaktyczną

REGULAMIN niestacjonarnych studiów I stopnia dla słuchaczy VI semestru i absolwentów NKJO działających pod opieką naukowodydaktyczną REGULAMIN niestacjonarnych studiów I stopnia dla słuchaczy VI semestru i absolwentów NKJO działających pod opieką naukowodydaktyczną Uniwersytetu Śląskiego Postanowienia ogólne 1 1. Studia niestacjonarne

Bardziej szczegółowo

Terminy i Procedury dotyczące studentów US

Terminy i Procedury dotyczące studentów US Terminy i Procedury dotyczące studentów US Zagadnienie Przyjęcie w poczet studentów Domy Studenckie Harmonogram przyznawania miejsc w Domach Studenckich US w roku akademickim 2013/2014 Procedura/Termin

Bardziej szczegółowo

ZASADY REKRUTACJI DLA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ WE WROCŁAWIU NA ROK AKADEMICKI 2016/17 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

ZASADY REKRUTACJI DLA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ WE WROCŁAWIU NA ROK AKADEMICKI 2016/17 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE ZASADY REKRUTACJI DLA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ WE WROCŁAWIU NA ROK AKADEMICKI 2016/17 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Zasady rekrutacji określają warunki i tryb rekrutacji Cudzoziemców

Bardziej szczegółowo

Regulamin Studiów Podyplomowych PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W CHEŁMIE

Regulamin Studiów Podyplomowych PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W CHEŁMIE Regulamin Studiów Podyplomowych PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W CHEŁMIE I. Postanowienia ogólne 1 1. Regulamin studiów podyplomowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, zwanej dalej Uczelnią,

Bardziej szczegółowo

Zasady realizacji Programu ERASMUS+ Mobilność w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w latach 2014-2020

Zasady realizacji Programu ERASMUS+ Mobilność w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w latach 2014-2020 Zasady realizacji Programu ERASMUS+ Mobilność w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w latach 2014-2020 I. Wstęp 1. Uczelnianego Koordynatora ds. Programu Erasmus+ powołuje Rektor osobiście, natomiast Koordynatorów

Bardziej szczegółowo

PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH

PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH Cudzoziemcem, w rozumieniu przepisów prawa polskiego, jest każda osoba nie posiadająca polskiego obywatelstwa. Osoby, które

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE nr 40/2014 REKTORA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie

ZARZĄDZENIE nr 40/2014 REKTORA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie ZARZĄDZENIE nr 40/2014 REKTORA UNIWERSYTETU PAPIESKIEGO JANA PAWŁA II W KRAKOWIE z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie odbywania przez cudzoziemców studiów w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 40/2014 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu z dnia 1 lipca 2014 roku

Zarządzenie nr 40/2014 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu z dnia 1 lipca 2014 roku PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA IM. ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO W OŚWIĘCIMIU w sprawie: wzoru suplementu do dyplomu Zarządzenie nr 40/2014 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rotmistrza

Bardziej szczegółowo

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na wyjazdy zagraniczne w roku akademickim 2010/2011

Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na wyjazdy zagraniczne w roku akademickim 2010/2011 Ogólne kryteria kwalifikacji studentów na wyjazdy zagraniczne w roku akademickim 2010/2011 Warunki rekrutacji na wyjazdy: 1. Przystąpienie do kwalifikacji dotyczącej poziomu znajomości języka obcego, koordynowanej

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski FAQ Uniwersytet Rzeszowski 1. Kiedy rozpocznie się rejestracja kandydatów na studia na UR? System rekrutacyjny będzie aktywny od 15 maja 2017 roku. Rejestracja kandydatów na pierwszy rok studiów wyższych

Bardziej szczegółowo

Matura IB (wynik) (podstawowego)

Matura IB (wynik) (podstawowego) Warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji, w tym prowadzonej w drodze elektronicznej, na studia na Wydziale Medycznym na kierunku lekarskim w Uczelni Łazarskiego w roku akademickim

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM WE WROCŁAWIU

REGULAMIN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM WE WROCŁAWIU Załącznik nr 1 do uchwały Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nr 20/2012 z dnia 30 marca 2012 r. REGULAMIN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM WE WROCŁAWIU 1. Regulamin Studiów

Bardziej szczegółowo

7) dokument potwierdzający prawo ubiegania się o przyjęcie i odbywanie studiów na zasadach obowiązujących obywateli polskich zgodnie z art. 43 ust.

7) dokument potwierdzający prawo ubiegania się o przyjęcie i odbywanie studiów na zasadach obowiązujących obywateli polskich zgodnie z art. 43 ust. Załącznik nr 3 do zarządzenia nr 36 Rektora UZ z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie szczegółowych unormowań dotyczących postępowania rekrutacyjnego na studia wyższe w roku akademickim 2016 /2017 I. Wykaz dokumentów

Bardziej szczegółowo

ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY!

ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY! ERASMUS - BĄDŹ MOBILNY! WYJAZD NA STYPENDIUM 2010 Aleksandra Koperska-Kowalczyk Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz, 6 maja 2010 HARMONOGRAM PRZYGOTOWAŃ ETAP 1 Rekrutacja

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji do Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na studia wyższe na rok akademicki 2017/2018 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Zasady rekrutacji do Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na studia wyższe na rok akademicki 2017/2018 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE Zasady rekrutacji do Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na studia wyższe na rok akademicki 2017/2018 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Zasady rekrutacji określają warunki i tryb rekrutacji obywateli polskich

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRZYJMOWANIA NA STUDIA W UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM CUDZOZIEMCÓW

ZASADY PRZYJMOWANIA NA STUDIA W UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM CUDZOZIEMCÓW Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 32/2017 Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 08.05.2017 r. w sprawie: zasad przyjmowania i odbywania studiów przez cudzoziemców w Uniwersytecie Rzeszowskim ZASADY

Bardziej szczegółowo

Załącznik do Uchwały nr 32/2013/2014 Senatu Akademickiego Ignatianum z dnia 29 maja 2014 r. STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA STACJONARNE I NIESTACJONARNE

Załącznik do Uchwały nr 32/2013/2014 Senatu Akademickiego Ignatianum z dnia 29 maja 2014 r. STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA STACJONARNE I NIESTACJONARNE Załącznik do Uchwały nr 32/2013/2014 Senatu Akademickiego Ignatianum z dnia 29 maja 2014 r. WARUNKI I TRYB REKRUTACJI NA STUDIA PIERWSZEGO I DRUGIEGO STOPNIA ORAZ JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE STACJONARNE

Bardziej szczegółowo

Warunki i tryb kierowania studentów na studia za granicą w roku akademickim 2011/2012 w ramach LLP Erasmus. 1. W celu zrealizowania części studiów za

Warunki i tryb kierowania studentów na studia za granicą w roku akademickim 2011/2012 w ramach LLP Erasmus. 1. W celu zrealizowania części studiów za Warunki i tryb kierowania studentów na studia za granicą w roku akademickim 2011/2012 1. W celu zrealizowania części studiów za granicą w ramach LLP Erasmus studenci mogą wyjechać wyłącznie do uczelni

Bardziej szczegółowo

Uchwała nr 2/2014 Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2014 roku

Uchwała nr 2/2014 Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2014 roku Uchwała nr 2/2014 Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2014 roku w sprawie określenia warunków i trybu rekrutacji na studia w roku akademickim 2014/2015

Bardziej szczegółowo

ze strony Konsulatu we Lwowie Komunikat dla osób ubiegających się o stypendium Fundacji Semper Polonia" po raz kolejny po raz pierwszy UWAGA:

ze strony Konsulatu we Lwowie Komunikat dla osób ubiegających się o stypendium Fundacji Semper Polonia po raz kolejny po raz pierwszy UWAGA: ze strony Konsulatu we Lwowie Komunikat dla osób ubiegających się o stypendium Fundacji Semper Polonia" Kandydaci, którzy ubiegają się o stypendium zobowiązani są do osobistego stawienia się w Konsulacie

Bardziej szczegółowo

Regulamin Studium Pedagogizacji

Regulamin Studium Pedagogizacji Załącznik do Zarządzenia nr 75/2013 Senatu UKSW z dnia 14 października 2013 r. Regulamin Studium Pedagogizacji 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Studium Pedagogizacji, zwane dalej Studium", jest jednostką organizacyjną

Bardziej szczegółowo

Regulamin Studiów Podyplomowych PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W CHEŁMIE. I. Postanowienia ogólne

Regulamin Studiów Podyplomowych PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W CHEŁMIE. I. Postanowienia ogólne Załącznik do uchwały nr 3/XC/2015 Senatu PWSZ w Chełmie w sprawie wprowadzenia zmian w Regulaminie Studiów Podyplomowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Regulamin Studiów Podyplomowych PAŃSTWOWEJ

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów na wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+. ROK AKADEMICKI 2014/2015.

Zasady rekrutacji studentów na wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+. ROK AKADEMICKI 2014/2015. Zasady rekrutacji studentów na wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+. ROK AKADEMICKI 2014/2015. W związku z rozpoczęciem nowego programu Erasmus+ w roku 2014/15 Uniwersytet Zielonogórski zastrzega

Bardziej szczegółowo

ZASADY REKRUTACJI DLA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ WE WROCŁAWIU NA ROK AKADEMICKI 2016/17 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

ZASADY REKRUTACJI DLA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ WE WROCŁAWIU NA ROK AKADEMICKI 2016/17 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE ZASADY REKRUTACJI DLA CUDZOZIEMCÓW NA STUDIA W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ WE WROCŁAWIU NA ROK AKADEMICKI 2016/17 I. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Zasady rekrutacji określają warunki i tryb rekrutacji Cudzoziemców

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita Degli Studi Di L'Aquila Agnieszka (studentka WF) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Załącznik do uchwały RW nr 11c/15/2014/2015 z dnia 19.02.2015

Załącznik do uchwały RW nr 11c/15/2014/2015 z dnia 19.02.2015 WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I EKONOMIKI USŁUG Obszar nauk społecznych Dziedzina nauk ekonomicznych Dyscyplina: EKONOMIA Forma studiów: stacjonarne Rekrutacja na bezpłatne studia doktoranckie odbywa się w drodze

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRZYJMOWANIA NA STUDIA W UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM CUDZOZIEMCÓW. 1 Zasady ogólne

ZASADY PRZYJMOWANIA NA STUDIA W UNIWERSYTECIE RZESZOWSKIM CUDZOZIEMCÓW. 1 Zasady ogólne Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 37/2014 Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 27.05.2014 r. w sprawie: zasad przyjmowania i odbywania studiów w Uniwersytecie Rzeszowskim przez cudzoziemców ZASADY

Bardziej szczegółowo

załącznik nr 2 do uchwały nr 27/2017 Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego z dnia 27 kwietnia 2017 r.

załącznik nr 2 do uchwały nr 27/2017 Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego z dnia 27 kwietnia 2017 r. załącznik nr 2 do uchwały nr 27/2017 Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego z dnia 27 kwietnia 2017 r. Kryteria kwalifikacji obowiązujące kandydatów na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 9/2013 Rektora Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie z dnia 28 maja 2013 r.

Zarządzenie nr 9/2013 Rektora Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie z dnia 28 maja 2013 r. Zarządzenie nr 9/2013 Rektora Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie z dnia 28 maja 2013 r. w sprawie ogłoszenia zasad rekrutacji i ustalenia opłat za studia licencjackie w roku akademickim 2013/2014

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE Nr 28/2011 Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z dnia 3 października 2011 roku

ZARZĄDZENIE Nr 28/2011 Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z dnia 3 października 2011 roku ZARZĄDZENIE Nr 28/2011 Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie z dnia 3 października 2011 roku w sprawie szczegółowych zasad organizacji nauki języków obcych prowadzonej

Bardziej szczegółowo

Regulamin studiów podyplomowych i kursów dokształcających w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Regulamin studiów podyplomowych i kursów dokształcających w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Zmieniony Zarządzeniem Nr 58/2014 Załącznik do Zarządzenia Nr 95/2013 Rektora UMCS Regulamin studiów podyplomowych i kursów dokształcających w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie POSTANOWIENIA

Bardziej szczegółowo

PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH

PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH PODEJMOWANIE I ODBYWANIE PRZEZ CUDZOZIEMCÓW NAUKI W POLSKICH SZKOŁACH WYŻSZYCH I. Wstęp Cudzoziemcem, w rozumieniu przepisów prawa polskiego, jest każda osoba nie posiadająca polskiego obywatelstwa. Osoby,

Bardziej szczegółowo

załącznik nr 1 do zarządzenia Rektora US nr 27/2017 z dnia 2 czerwca 2017 r.

załącznik nr 1 do zarządzenia Rektora US nr 27/2017 z dnia 2 czerwca 2017 r. Wykaz wymaganych dokumentów od kandydatów na studia podczas postępowania rekrutacyjnego na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w

Bardziej szczegółowo

PROCEDURY REALIZACJI MAGISTERSKICH PROGRAMÓW PODWÓJNEGO DYPLOMU (MPPD) W SZKOLE GŁÓWNEJ HANDLOWEJ W WARSZAWIE

PROCEDURY REALIZACJI MAGISTERSKICH PROGRAMÓW PODWÓJNEGO DYPLOMU (MPPD) W SZKOLE GŁÓWNEJ HANDLOWEJ W WARSZAWIE Załącznik do zarządzenia Rektora nr 17 z dnia 16 kwietnia 2013 r. PROCEDURY REALIZACJI MAGISTERSKICH PROGRAMÓW PODWÓJNEGO DYPLOMU (MPPD) W SZKOLE GŁÓWNEJ HANDLOWEJ W WARSZAWIE Studia magisterskie w ramach

Bardziej szczegółowo

naukowych, artykuły naukowe oraz inne - dotyczy wyłącznie kandydatów na Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Wydział Fizyki i

naukowych, artykuły naukowe oraz inne - dotyczy wyłącznie kandydatów na Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Wydział Fizyki i Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 37 Rektora UZ z dnia 31 maja 2016 r. w sprawie szczegółowych unormowań dotyczących postępowania rekrutacyjnego na studia doktoranckie w roku akademickim 2016 /2017 I. Wykaz

Bardziej szczegółowo

Regulamin podejmowania studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi (cudzoziemców) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku

Regulamin podejmowania studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi (cudzoziemców) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku Załącznik do Zarządzenia Nr 29/11 Rektora PWSZ we Włocławku z dnia 10 maja 2011 roku Regulamin podejmowania studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi (cudzoziemców) w Państwowej Wyższej Szkole

Bardziej szczegółowo

Dörthe Hagenguth. Oferta stypendialna DAAD dla Polaków w roku akademickim 2015/2016

Dörthe Hagenguth. Oferta stypendialna DAAD dla Polaków w roku akademickim 2015/2016 Dörthe Hagenguth Oferta stypendialna DAAD dla Polaków w roku akademickim 2015/2016 1 Oferta stypendialna DAAD dla Polaków DAAD DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) jest wspólną organizacją niemieckich

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia ERASMUS+ 2014/2015 Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia PRZESZEDŁEŚ POMYŚLNIE REKRUTACJĘ Pierwszy krok po zakwalifikowaniu się do wyjazdu to złożenie do BWM FORMULARZA

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI STUDENTÓW NA WYJAZDY STYPENDIALNE LLP ERASMUS

REGULAMIN REKRUTACJI STUDENTÓW NA WYJAZDY STYPENDIALNE LLP ERASMUS Wrocław, dnia 15 maja 2008 r. REGULAMIN REKRUTACJI STUDENTÓW NA WYJAZDY STYPENDIALNE LLP ERASMUS 1 1. Postępowanie kwalifikacyjne na wyjazd stypendialny w ramach Programu Uczenie się przez całe Ŝycie -

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus

Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus 18.09.2013-23.02.2014 Paula Tołoczko Wydział Zarządzania Logistyka 1. Wstęp Wiele osób zastanawia się dlaczego postanowiłam wyjechać na Erasmus do Niemiec. Jednym

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI

REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI Wrocław, 23 lutego 2012r. Erasmus praktyki -Od 2008 roku praktyki dla studentów organizowane są w ramach programu Erasmus, do tej pory zrealizowano 284 wyjazdy.

Bardziej szczegółowo

Niemcy: Ośrodek naukowo-badawczy

Niemcy: Ośrodek naukowo-badawczy Niemcy: Ośrodek naukowo-badawczy dr Monika Schidorowitz 20.11.2009 Lublin Agenda 1. Liczby i fakty 2. System szkolnictwa wyższego 3. Doktorat 4. Życie w Niemczech 5. Inicjatywa Doskonałości 6. Jednostki

Bardziej szczegółowo

mgr Małgorzata Krawczyk Biuro Współpracy Międzynarodowej gosiap@ukw.edu.pl V Ogólnopolski Tydzień Kariery, 17.10.2013 r.

mgr Małgorzata Krawczyk Biuro Współpracy Międzynarodowej gosiap@ukw.edu.pl V Ogólnopolski Tydzień Kariery, 17.10.2013 r. mgr Małgorzata Krawczyk Biuro Współpracy Międzynarodowej gosiap@ukw.edu.pl V Ogólnopolski Tydzień Kariery, 17.10.2013 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej - Program MISTRZ - Program HOMING PLUS - Program

Bardziej szczegółowo

WARUNKI I TRYB PRZYJMOWANIA NA STUDIA I STOPNIA CUDZOZIEMCA W ZACHODNIOPOMORSKIM UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE

WARUNKI I TRYB PRZYJMOWANIA NA STUDIA I STOPNIA CUDZOZIEMCA W ZACHODNIOPOMORSKIM UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE WARUNKI I TRYB PRZYJMOWANIA NA STUDIA I STOPNIA CUDZOZIEMCA W ZACHODNIOPOMORSKIM UNIWERSYTECIE TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE Dokumenty źródłowe: Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 2015/2016. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia

ERASMUS+ 2015/2016. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia ERASMUS+ 2015/2016 Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia PRZESZEDŁEŚ POMYŚLNIE REKRUTACJĘ Rekrutacja poprzez stronę USOSweb Uzupełnia koordynator + student Informacja

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTACJA PRZEBIEGU STUDIÓW

DOKUMENTACJA PRZEBIEGU STUDIÓW DOKUMENTACJA PRZEBIEGU STUDIÓW 1 Podstawowe akty prawne regulujące zagadnienia dokumentacji przebiegu studiów: 1) Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 września 2011 r. w sprawie

Bardziej szczegółowo

Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+

Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+ Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+ Program edukacyjny Unii Europejskiej, którego adresatem jest między innymi szkolnictwo wyższe.

Bardziej szczegółowo

Eurodesk Polska Niemiecki Dzień Doradczy

Eurodesk Polska Niemiecki Dzień Doradczy Eurodesk Polska Niemiecki Dzień Doradczy Radom, 24 lutego 2010 Możliwości dla studentów w Niemczech 1. Studia / kontynuacja studiów 2. Kursy językowe 3. Praktyki i staże 4. Wolontariat zagraniczny 5. Programy

Bardziej szczegółowo

STUDIA MAGISTERSKIE W WIELKIEJ BRYTANII

STUDIA MAGISTERSKIE W WIELKIEJ BRYTANII Bezpłatna pomoc od 2006 roku STUDIA MAGISTERSKIE W WIELKIEJ BRYTANII Wszystko o studiach magisterskich w UK! Marzyłeś o studiach za granicą ale z różnych względów zdecydowałeś się jednak studiować w Polsce?

Bardziej szczegółowo

Zasady podejmowania Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich. przez osoby niebędące obywatelami polskimi

Zasady podejmowania Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich. przez osoby niebędące obywatelami polskimi Zasady podejmowania Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich przez osoby niebędące obywatelami polskimi 1 Podstawy prawne 1. Osoby nie będące obywatelami polskimi, zwane dalej cudzoziemcami mogą podejmować

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN OPŁAT ZA NAUKĘ ORAZ ZASADY ICH WNOSZENIA

REGULAMIN OPŁAT ZA NAUKĘ ORAZ ZASADY ICH WNOSZENIA REGULAMIN OPŁAT ZA NAUKĘ ORAZ ZASADY ICH WNOSZENIA w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej Rozdział 1. Zasady wnoszenia opłat obowiązujące kandydatów na studia lub podejmujących

Bardziej szczegółowo

1. Uchwała określa szczegółowe zasady studiowania na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zwanym dalej Wydziałem.

1. Uchwała określa szczegółowe zasady studiowania na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zwanym dalej Wydziałem. Szczegółowe zasady studiowania na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zatwierdzone na Radzie Wydziału Fizyki w dniu 11 czerwca 2012r. (tekst jednolity) 1. 1. Uchwała określa szczegółowe zasady studiowania

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr 48/2010 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 18 czerwca 2010 r.

Zarządzenie Nr 48/2010 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 18 czerwca 2010 r. DNS.430 10/2010 Zarządzenie Nr 48/2010 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie podejmowania i odbywania studiów przez cudzoziemców Na podstawie art.

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA nr 23 2014/2015 Senatu Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z dnia 24 maja 2015 r.

UCHWAŁA nr 23 2014/2015 Senatu Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z dnia 24 maja 2015 r. UCHWAŁA nr 23 2014/2015 Senatu Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z dnia 24 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia warunków i trybu rekrutacji na studia w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ A 1 PRZEDMIOT UREGULOWAŃ

CZĘŚĆ A 1 PRZEDMIOT UREGULOWAŃ Regulamin promocji dla studentów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku rozpoczynających naukę w roku akademickim 2016/2017 zapisanych na studia w terminie

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr 20/2011. Rozdział I WYDZIAŁ LEKARSKI Tytuł I JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE STACJONARNE

Uchwała Nr 20/2011. Rozdział I WYDZIAŁ LEKARSKI Tytuł I JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE STACJONARNE Uchwała Nr 20/2011 Senatu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie warunków i trybu rekrutacji na I rok studiów w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w roku akademickim 2012/2013

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN STYPENDIUM MOTYWACYJNEGO

REGULAMIN STYPENDIUM MOTYWACYJNEGO REGULAMIN STYPENDIUM MOTYWACYJNEGO Regulamin przyznawania i wypłacania stypendiów motywacyjnych dla studentów kierunku INFORMATYKA (studia stacjonarne I-go stopnia), uczestniczących w projekcie Ku przyszłości

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ERASMUS. Spotkanie informacyjne

PROGRAM ERASMUS. Spotkanie informacyjne PROGRAM ERASMUS Spotkanie informacyjne 30.11.2010 KRAJE UCZESTNICZĄCE W PROGRAMIE ERASMUS: 27 krajów Unii Europejskiej, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandia, Lichtenstein, Norwegia, kraj

Bardziej szczegółowo

Opis studiów doktoranckich. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Jednostka prowadząca studia doktoranckie

Opis studiów doktoranckich. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Jednostka prowadząca studia doktoranckie Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 50 Rektora UJ z 18 czerwca 2012 r. Opis studiów doktoranckich Wydział Jednostka prowadząca studia doktoranckie Nazwa studiów doktoranckich Określenie obszaru wiedzy, dziedziny

Bardziej szczegółowo

ZASADY KSZTAŁCENIA JĘZYKOWEGO W JAGIELLOŃSKIM CENTRUM JĘZYKOWYM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

ZASADY KSZTAŁCENIA JĘZYKOWEGO W JAGIELLOŃSKIM CENTRUM JĘZYKOWYM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO ZASADY KSZTAŁCENIA JĘZYKOWEGO W JAGIELLOŃSKIM CENTRUM JĘZYKOWYM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO Jagiellońskie Centrum Językowe jest międzywydziałową jednostką organizacyjną działalności podstawowej Uniwersytetu

Bardziej szczegółowo

Broszura dotycząca uznawania kwalifikacji zawodowych z zagranicy

Broszura dotycząca uznawania kwalifikacji zawodowych z zagranicy Diese Broschüre wurde ausgehändigt von: Broszura dotycząca uznawania kwalifikacji zawodowych z zagranicy Szanowni Państwo, poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek, które pozwolą Państwu zdobyć wstępne rozeznanie

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do zarządzenia Rektora US nr 36 /2016 z dnia 6 czerwca 2016 r.

Załącznik nr 1 do zarządzenia Rektora US nr 36 /2016 z dnia 6 czerwca 2016 r. Wykaz wymaganych dokumentów od kandydatów na studia podczas postępowania rekrutacyjnego na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE Nr 25/2015

ZARZĄDZENIE Nr 25/2015 ZARZĄDZENIE Nr 25/2015 Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie z dnia 21 października 2015 roku w sprawie rekrutacji uzupełniającej na studia i praktyki zagraniczne w ramach

Bardziej szczegółowo

WYJAZDÓW STYPENDIALNYCH NA PRAKTYKI ZAGRANICZNE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

WYJAZDÓW STYPENDIALNYCH NA PRAKTYKI ZAGRANICZNE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ ZASADY REKRUTACJI i REALIZACJI WYJAZDÓW STYPENDIALNYCH NA PRAKTYKI ZAGRANICZNE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ Akcja1: Mobilność edukacyjna w roku akademickim 2015/2016 I. Postanowienia ogólne: 1 Przedmiot

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W ZAKRESIE PROMOCJA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA, EPIDEMIOLOGIA I HIGIENA W UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W LUBLINIE

REGULAMIN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W ZAKRESIE PROMOCJA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA, EPIDEMIOLOGIA I HIGIENA W UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W LUBLINIE REGULAMIN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W ZAKRESIE PROMOCJA I PROFILAKTYKA ZDROWOTNA, EPIDEMIOLOGIA I HIGIENA W UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W LUBLINIE 1 PRZEPISY OGÓLNE 1. Zasady odbywania studiów podyplomowych w

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do warunków i trybu rekrutacji na studia w Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2012/2013

Załącznik nr 1 do warunków i trybu rekrutacji na studia w Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2012/2013 Załącznik nr 1 do warunków i trybu rekrutacji na studia w Politechnice Wrocławskiej na rok akademicki 2012/2013 dotyczący przyjęć: 1. Kandydatów z maturą międzynarodową (IB), 2. Kandydatów z maturą dwujęzyczną,

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie podmiotami leczniczymi studia podyplomowe POKL.02.03.04-00-035/12

Zarządzanie podmiotami leczniczymi studia podyplomowe POKL.02.03.04-00-035/12 Załącznik nr 7 do Umowy Szkoleniowej REGULAMIN STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W WYŻSZEJ SZKOLE BANKOWEJ W GDANSKU 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1 Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku działa jako niepubliczna szkoła wyższa,

Bardziej szczegółowo

Zasady realizacji wyjazdów studentów na studia i praktykę w ramach Programu ERASMUS+ w roku akademickim 2017/2018

Zasady realizacji wyjazdów studentów na studia i praktykę w ramach Programu ERASMUS+ w roku akademickim 2017/2018 Zasady realizacji wyjazdów studentów na studia i praktykę w ramach Programu ERASMUS+ w roku akademickim 2017/2018 I. Zasady realizacji wyjazdów studentów na studia w ramach Programu ERASMUS+ 1. Wymiana

Bardziej szczegółowo

Program ERASMUS+ (2015/2016 2020/2021) www.erasmusplus.org.pl

Program ERASMUS+ (2015/2016 2020/2021) www.erasmusplus.org.pl Program ERASMUS+ (2015/2016 2020/2021) www.erasmusplus.org.pl Mobilność Edukacyjna rok akademicki 2015/2016 Projekt typu KA1/1-HE (Key Action 1 Higher Education) OGÓLNE ZASADY WSTĘPNEJ KWALIFIKACJI STUDENTÓW

Bardziej szczegółowo