Prawie wszystko o... SPORT. Setki ciekawostek o ponad 100 konkurencjach sportowych

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Prawie wszystko o... SPORT. Setki ciekawostek o ponad 100 konkurencjach sportowych"

Transkrypt

1 Prawie wszystko o... SPORT Setki ciekawostek o ponad 100 konkurencjach sportowych

2 HISTORIA SPORTU Początki Walka gladiatorów. sportu Jeśli przez sport rozumiemy wyłącznie ćwiczenia fizyczne wykonywane podczas zawodów, wówczas początków sportu należy szukać w starożytnej Grecji. Od najdawniejszych czasów cywilizacje rozwijały różne typy aktywności i zawodów, które można nazwać sportowymi i które odbywały się z rozmaitych okazji, na przykład żniw lub zakończenia okresu polowania, kiedy zbierała się cała lokalna społeczność. Takie spotkania były częste u licznych tubylczych plemion w Ameryce Północnej i wielu ludów na Środkowym Wschodzie. W starożytnych Chinach obowiązywało nawet rozróżnienie między aktywnością sportową klas panujących (sztuki walki, strzelanie z łuku) i zadaniami przeznaczonymi dla rolników. Jednak dopiero starożytni Grecy wyraźnie rozdzielili zwykłą aktywność fizyczną od zawodów sportowych. To w Grecji narodziły się igrzyska olimpijskie, czyli zawody sportowe odbywające się co cztery lata. Mogli w nich uczestniczyć przedstawiciele państw-miast, które często walczyły ze sobą, igrzyska olimpijskie były

3 Sport i spektakle w Rzymie jednak okazją do szlachetnej rywalizacji i zaprezentowania wysokiej kultury. W greckim świecie po raz pierwszy pojawiły się elementy, które cechują także współczesny sport, czyli sędziowie, trenerzy i przestrzenie architektoniczne (stadiony i hale gimnastyczne) przeznaczone na aktywność sportową. Szkoły sportowe Pierwsze przestrzenie wykorzystywane specjalnie do treningów sportowych pojawiły się w starożytnej Grecji. Początkowo gimnazja były miejscami, gdzie tylko ćwiczono. Dopiero z czasem stały się one szkołami sportowymi, a raczej miejscami spotkań towarzyskich i uprawiania ćwiczeń fizycznych. Tę samą funkcję pełniły sale gimnastyczne, gdzie ćwiczono zapasy, boks i pankration, dyscyplinę stanowiącą połączenie boksu i zapasów. Poniżej: rozpoczęcie biegu w starożytnej Grecji. Rzym przejął grecką tradycję sportową, dodatkowo zaakcentował jednak aspekty związane z potęgą i spektakularnością zawodów. Terminem ludi Rzymianie określali igrzyska cyrkowe i teatralne. Przyglądała się im zazwyczaj liczna publiczność. Ulubionymi dyscyplinami sportu starożytnych Rzymian były zapasy, boks, sztuki walki i wyścigi konne. Wiele ogromnych budowli powstało właśnie w celu organizacji takich zawodów: amfiteatry (np. Koloseum w Rzymie), stadiony i cyrki (miejsca, w których odbywały się wyścigi konnne). Na lewo: rzeźba Bokser z Term. Na prawo: rysunek na ścianie Uadi Tashiwinat w Akakus. Sportowcy na pustyni: rysunki naskalne w Akakus Na pustyni Sahara na zachodzie Libii znajduje się magiczne miejsce: to Akakus. Jest to nadzwyczajna pinakoteka pod otwartym niebem, zawierająca rysunki naskalne z epoki prehistorycznej, które między innymi przedstawiają łuczników i pływaków. Odkrycia tego dokonał pięćdziesiąt lat temu włoski uczony Fabrizio Mori.

4 HISTORIA SPORTU Igrzyska olimpijskie Pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się około VIII wieku p.n.e. (pierwszym udokumentowanym zwycięzcą olimpijskim był Koreb, który zwyciężył w roku 776 p.n.e.) i szybko stały się najważniejszym wydarzeniem sportowym i religijnym w świecie greckim. Odbywały się co cztery lata w Olimpii na Półwyspie Peloponeskim na cześć boga Zeusa, mogli w nich uczestniczyć oraz je oglądać tylko mężczyźni. Z okazji igrzysk w całej Grecji ogłaszano rozejm, nazywany świętym pokojem. Najprawdopodobniej początkowo organizowany był wyłącznie bieg wokół stadionu (podobny do współczesnych biegów), ale z czasem dodano inne konkurencje, jak pięciobój antyczny (pentatlon), boks, wyścigi konne. Olimpiady odbywały się nawet wtedy, kiedy Grecja dostała się pod panowanie Rzymu. W 393 roku Cesarstwo Rzymskie zrezygnowało z organizacji zawodów. Dopiero pod koniec XIX wieku igrzyska olimpijskie zostały znowu zainicjowane przez wyjątkowego człowieka, czyli Pierre a de Coubertina. Był on przekonany, że młodzi ludzie powinni posiadać nie tylko formację kulturową, lecz także sportową, w związku z tym widział potrzebę wznowienia igrzysk olimpijskich, podczas których sportowcy z całego świata mogliby rywalizować ze sobą. W roku 1896 w Atenach odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Poniżej: stadion olimpijski w Atenach, gdzie odbyły się igrzyska olimpijskie w roku Na stronie obok: szczegół z obrazu Biegacze Roberta Delaunaya. Znicz olimpijski Znicz był częścią rytuału olimpijskiego już na starożytnych igrzyskach olimpijskich i stał się elementem ceremoniału nowożytnych igrzysk olimpijskich w roku Kilka miesięcy przed otwarciem igrzysk, tradycyjnie w Olimpii, zostaje zapalony ogień olimpijski: pochodnia zapala się od promieni słonecznych skupionych we wklęsłym lustrze. Następnie sztafeta sportowców, nazywanych tedofori, zanosi ogień do miasta, w którym odbywa się olimpiada. W dniu otwarcia igrzysk olimpijskich na stadionie olimpijskim ostatni zawodnik ze sztafety zapala znicz olimpijski, który zostaje zgaszony podczas ceremonii zakończenia. Ważne etapy nowożytnych igrzysk olimpijskich Ateny (Grecja), 1896: pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Sztokholm (Szwecja), 1912: po raz pierwszy fotograf rejestrował wydarzenia na finiszu. 1916, 1940, 1944: igrzyska olimpijskie nie odbyły się z powodu pierwszej i drugiej wojny światowej. Antwerpia (Belgia), 1920: po raz pierwszy wciągnięto na maszt flagę olimpijską z pięcioma złączonymi kołami. Chamonix (Francja), 1924: pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie. Amsterdam (Holandia), 1928: zapalenie pierwszego znicza olimpijskiego na nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Cortina d Ampezzo (Włochy), 1956: pierwsza bezpośrednia transmisja telewizyjna igrzysk olimpijskich. Tokio (Japonia), 1964: pierwsze igrzyska olimpijskie w Azji. Albertville (Francja), 1992: sportowcy z Niemiec wschodnich i zachodnich występują razem po raz pierwszy od czasu drugiej wojny światowej.

5 HISTORIA SPORTU Paraolimpiady Mind, body, spirit (umysł, ciało, duch) to oficjalne motto paraolimpiad, czyli igrzysk olimpijskich, w których biorą udział wyłącznie sportowcy z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi. Po raz pierwszy paraolimpiada odbyła się w roku 1960 w Rzymie. Tak naprawdę paraolimpiady są córami międzynarodowych zawodów dla osób niepełnosprawnych znanych pod nazwą Stoke Mandeville Games, które po raz pierwszy odbyły się w roku 1948 z inicjatywy brytyjskiego lekarza Ludwiga Guttmanna. Uczestniczyli w nich weterani drugiej wojny światowej z trwałymi urazami kręgosłupa. Obecnie paraigrzyska olimpijskie odbywają się co cztery lata w tych samych miejscowościach, co igrzyska olimpijskie, i oprócz wielu tradycyjnych konkurencji jak judo, kajakarstwo, pływanie, tenis stołowy, strzelanie czy siatkówka obejmują także specjalne konkurencje np. rugby na wózkach. We wszystkich zawodach biorą udział sportowcy bardzo dobrze przygotowani, kochający sport, a przede wszystkim odważni i zdeterminowani, a są to cechy potrzebne do pokonywania ewidentnych ograniczeń fizycznych. Na prawo: kolarz Günter Brechtem. Poniżej: zwycięstwo niemieckiego zawodnika Wojtka Czyża na dystansie 100 metrów na paraolimpiadzie w Atenach w roku Pierwsze zimowe igrzyska paraolimpijskie miały miejsce w roku 1976 w Örnsköldsvik w Szwecji.

6 Sporty wodne Pływanie To chwila wielkiego napięcia: pływacy pochylają się nad blokami startowymi i czekają na sygnał startera, żeby rzucić się do basenu. W wodzie szybko wymachują rękami i nogami, płyną w swoim torze, widać tylko ruchy rąk i wreszcie kończą wyścig: wyrzucają ręce do przodu i dotykają ściany basenu, żeby zatrzymać urządzenie mierzące czas. Bez względu na dystans (od 50 do 1500 metrów) i styl pływacy chcą jak najszybciej dopłynąć do końca i dotknąć ściany z aparaturą pomiarową. Tylko w zawodach stylem grzbietowym zawodnicy rozpoczynają wyścig już w wodzie. Żeby zostać dobrym pływakiem, trzeba przede wszystkim płynąć w taki sposób, aby woda stawiała możliwie najmniejszy opór, mieć doskonałą technikę, kontrolować ruchy i wykorzystywać każdą setną sekundy. Poza tym pływak musi być silny, żeby pokonać opór wody. Zawody Oto dyscypliny pływackie rozgrywane w międzynarodowych zawodach: Wyścigi pływackie na 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym, grzbietowym, motylkowym i klasycznym. Stylem dowolnym: 400, 800 i 1500 metrów. Stylem zmiennym: 200 i 400 metrów (kolejno grzbietowym, klasycznym, motylkowym i dowolnym). Sztafety: 4x100 metrów oraz 4x200 metrów stylem dowolnym oraz 4x100 metrów stylem zmiennym.

7 PRAWIE WSZYSTKO O SPORT W pływaniu nie ma falstartów. Jeśli zawodnik wskoczy do wody przed startem, zostaje zdyskwalifikowany. Pływacy w blokach startowych. Basen Basen olimpijski ma długość 50 metrów, szerokość przynajmniej 21 metrów (na ogół ma 25 metrów) i głębokość przynajmniej 1,8 metra. Jest podzielony na 8 torów o szerokości 2,5 metra. Po bokach pierwszego i ostatniego toru pozostawiono wolną przestrzeń ze względu na bezpieczeństwo. Tory pływackie są oddzielone linami z różnokolorowymi bojami utrzymującymi się na powierzchni wody, co ułatwia zawodnikom utrzymanie się w swoim torze. W zawodach stylem grzbietowym kolorowe festony powieszone są 5 metrów od ścian basenu. W razie falstartu do wody zostaje opuszczona lina, powieszona 5 metrów od ściany, która skutecznie zatrzymuje zawodnika. Temperatura wody w basenie powinna wynosić stopni. Kostium W pływackich zawodach sportowych w ostatnich latach kostiumy stają się coraz ważniejsze: są jednoczęściowe i odkrywają tylko ręce, stopy i głowę pływaka. Są produkowane z materiału hi-tech jak nylon lub spandex i zaprojektowano je w taki sposób, aby zmniejszały opór wody na skórze i ułatwiały pływalność oraz krążenie krwi. Jednak w roku 2010 FINA (Światowa Federacja Pływacka) zadecydowała o przywróceniu kostiumów mniej technologicznych, z tradycyjnej tkaniny i w klasycznym kształcie: spodenki dla mężczyzn i body dla kobiet. Oprócz kostiumu pływacy zakładają czepek i okulary ułatwiające widzenie pod wodą.

8 Sporty wodne Style pływackie W każdym stylu najważniejsze jest utrzymanie ciała w pozycji równoległej do lustra wody, co zmniejsza jej opór. W zawodach sportowych dopuszczalne są cztery style. Legendy Federica Pellegrini jest pierwszą włoską pływaczką, która ustanowiła rekord świata w dwóch konkurencjach na mistrzostwach świata w roku 2009, kiedy to osiągnęła rekordowy wynik na 400 metrów stylem dowolnym oraz na 200 metrów stylem dowolnym. Styl dowolny (nazywany również kraulem): zawodnik płynie z zanurzoną głową, rusza naprzemiennie rękami, którymi macha w dół, a następnie w stronę nóg, aż wykona pełny obrót, nogami zaś kopie pod wodą. Żeby zaczerpnąć powietrza, pływak wynurza głowę bocznie co 2 3 wymachy rękami. Styl grzbietowy: pływak rusza, uderzając z tyłu, po czym kładzie się na wodzie, robi wymachy rękami w dół i następnie wzdłuż ciała, zataczając łuk, nogami zaś kopie w wodzie, tak jak w stylu dowolnym. Styl klasyczny (żabka): pływak wykonuje szerokie okrężne ruchy rękami, zataczając pełny obrót, przy czym wnętrze dłoni jest skierowane na zewnątrz. Później krzyżuje ramiona pod piersią i wynurza twarz, żeby zaczerpnąć powietrza. Znowu zanurza twarz w wodzie i kopie wyprostowanymi nogami. Styl motylkowy (nazywany również delfinem ): pływak porusza równocześnie i w ten sam sposób zarówno prawą, jak i lewą stroną ciała: zanurza ręce w wodzie i wypycha je do tyłu w kierunku nóg w ruchu podobnym do kraula, natomiast połączone nogi kopią razem, wykonując faliste ruchy z góry na dół. Poniżej: styl motylkowy. Na stronie obok od góry: styl klasyczny (żabka), dowolny, motylkowy, dowolny, skok startowy i styl grzbietowy.

9 Sporty wodne Skoki do wody Zawody w skokach do wody bywają organizowane także w naturalnej scenerii. Pływacy skaczą ze skał do jeziora, rzeki lub morza. Pływak porusza się z niesłychaną elegancją: ze złączonymi nogami obraca się wokół własnej osi raz lub kilka razy, po czym w ostatniej chwili przyjmuje ostateczną pozycję i niemal bezszelestnie wpada do wody. Dzieje się to z taką prędkością, że trudno zauważyć poszczególne ruchy skoczka. Czystość wejścia w wodę i zanurzenia są głównymi elementami ocenianymi przez sędziów. Natomiast zwykły widz widzi tylko elegancki lot, sekwencję ruchów, niesłychaną prędkość spadania w powietrzu i wreszcie zanurzenie w wodzie. W zawodach międzynarodowych istnieje 91 typów skoków z wieży i 70 z trampoliny, dzielą się one dodatkowo na poszczególne kategorie (skok w przód, skok w tył, delfin, auerbach, śruba). Oceniana jest perfekcja wykonania skoku oraz współczynnik jego trudności, ponieważ dyscyplina ta jest zarazem niezwykłym widowiskiem.

10 Sporty wodne Surfing i windsurfing Surfing jest bardzo starym sportem: mieszkańcy wysp na Pacyfiku uprawiali podobną aktywność na wiele lat wcześniej, zanim odkryli ją Europejczycy. To właśnie na Pacyfiku wiatry są silne, a fale wysokie i długie i to tam znajdują się najważniejsze na świecie ośrodki tej dyscypliny sportu. Jest to sport dla osób szukających silnych emocji, które zapewnia mierzenie się z coraz wyższymi falami i spektakularne akrobacje na desce. Z tego samego powodu tak fascynującą dyscypliną jest windsurfing, który narodził się kilkadziesiąt lat temu: do deski surfingowej dodano żagiel wykorzystujący siłę wiatru. W pewnym sensie oba sporty są ekstremalne, ponieważ walka człowieka z żywiołem wymaga siły fizycznej, sprawności i skoordynowanych, eleganckich ruchów. W tow-in surfingu (surfing z przyczepą) surferzy są ciągnięci przez skutery wodne i używają mniejszych desek ze strzemionami. Ślizgają się po gigantycznych falach. Jak wymyślono windsurfing? W roku 1970 Amerykanie James Drake i Hoyle Schweitzer opatentowali windsurfing. Jako pierwsi wpadli na pomysł, żeby na desce surfingowej zamocować żagiel oraz bom (boczne drzewce) ułatwiający kierowanie deską. Windsurfing bardzo szybko zdobył niezwykłą popularność i już w roku 1984 został dyscypliną olimpijską.

11 PRAWIE WSZYSTKO O SPORT Legendy Absolutnie wyjątkową więź z morzem posiadał hawajski pływak Duke Kahanamoku urodzony w Honolulu. Już jako dziecko wszystkie godziny po szkole spędzał w wodzie, pływał i surfował. Na igrzyskach olimpijskich w roku 1912 i 1920 wygrał złoty medal na 100 metrów stylem dowolnym. Jego nazwisko łączy się jednak z jego największą pasją, czyli surfingiem, który rozpropagował poza Hawajami, występując w pokazach na amerykańskich i australijskich wybrzeżach. Techniki W surfingu sportowiec wyciąga się na desce, wiosłuje rękami, podpływa do fali i staje na nogach dopiero wtedy, gdy jest już na ścianie wody. Kiedy dopływa do punktu, w którym fala się kończy, może wykonać zwrot lub przepłynąć grzbiet fali. Istnieją różne rodzaje zwrotów. Najbardziej akrobatyczny z nich nosi nazwę cut-back : zawodnik wykonuje prawdziwy skok, obraca się wokół siebie i robi zwrot, gdy tylko deska uderza w pianę. Sprzęt Deski windsurfingowe mają różny kształt i wielkość. Na ogół dzieli się je według wyporności liczonej w litrach (ciężar, jaki deski wytrzymują bez zatonięcia). Na desce są zamocowane przyczepy dla stóp, co zapewnia większą stabilność. Żagiel z poliestru jest wzmocniony listewkami, na których jest naciągnięty. Bom jest przymocowany do masztu i ułatwia manewrowanie deską windsurfingową. Istnieją dwa rodzaje desek: dłuższe są bardziej stabilne, ale trudno nimi manewrować. Zawodowcy na ogół wybierają krótsze modele. Oba z nich mają płetwy w części stykającej się z wodą, co zwiększa stabilność. Deska jest przywiązana do kostki windsurfera. Obecnie bardzo popularny jest kitesurfing, który przypomina windsurfing. Polega na wykorzystaniu siły wiatru przy użyciu specjalnego latawca, do którego przypięty jest kitesurfer. Na stronie obok: żeglowanie na desce do windsurfingu. Duże zdjęcie: surfer na szczycie fali. U góry: pomnik surfera Duke a Kahanamoku.

12 Sporty wodne Wioślarstwo, kanu i kajakarstwo Napięte ciało, przyspieszony oddech, zmęczenie narasta z każdym ruchem wioseł, ale wioślarze chcą wytrzymać i zachować pełną koncentrację, ponieważ Podczas jednego treningu zawodnik na poziomie olimpijskim spala 600 kalorii! utrata rytmu (nawet chwilowa) oznacza przegraną w zawodach i rozczarowanie dla reszty drużyny. Wszyscy są skupieni na celu, myślą o końcowym sprincie i wiosłują zgodnie ze wskazówkami sternika siedzącego na rufie. Oto istota wioślarstwa: pchnięcie, które przekazuje siłę mięśni wiosłom i sprawia, że długie wąskie łodzie ślizgają się po wodzie. To wyczerpujący sport, zapewnia jednak niezwykłe emocje, takie same, jakie odczuwają sportowcy pływający kanu i kajakiem te dwie dyscypliny różnią się kształtem łodzi oraz techniką wiosłowania, która wynika z innych wioseł oraz z innego ułożenia ciała w łodzi. Sprzęt wioślarski Łodzie wiosłowe są wąskie, a ich dzioby są wyposażone w gumowe osłony na wypadek ewentualnych zderzeń. Wewnątrz znajdują się suwane siodełka oraz rodzaj pedałów przytrzymujących buty zawodników. Po bokach znajdują się dulki, czyli trzony z rękojeściami pokrytymi gumą pełniące funkcję podpórek na wiosła. Wioślarze zakładają stroje w kolorach swojej drużyny. Ich buty zapinają się na rzepy, żeby w razie wywrotki wioślarze mogli szybko zrzucić je ze stóp. Poniżej: łódź wiosłowa; obok: wiosła. Na sąsiedniej stronie u góry: kajakarz biorący udział w zawodach kajakowych w Henley w Anglii.

13 PRAWIE WSZYSTKO O SPORT W slalomie kajakowym i w kanu trzeba opłynąć pod prąd określoną liczbę bramek. Kwestia wagi W wioślarstwie duże znaczenie ma waga zawodników, nie tylko ze względu na siłę potrzebną do wiosłowania (w dużej mierze zależy ona bowiem od budowy ciała), lecz także ze względu na ułożenie łodzi. Z tego powodu zawody dzielą się na różne kategorie wagowe. Techniki Całe ciało wioślarza jest w ruchu: wioślarz wypycha korpus do przodu przy ugiętych kolanach, wyciąga ramiona przed siebie, po czym wyciąga nogi, cofa ramiona, żeby wiosło zatoczyło szeroki ruch, i wreszcie opuszcza dłonie, aby wiosło wynurzyło się z wody. Kajakarz wpycha pagaj do wody naprzemiennie górną i dolną częścią ciała. Wydaje się, że górna część ciała ciężej pracuje, ale również dolna ma swój udział w sile uderzenia. W kanu sportowiec klęczy, nie siedzi. W regatach na wodach stojących zawodnik klęczy na jednym kolanie, druga zaś noga jest wysunięta do przodu. W slalomie zawodnik klęczy na obu kolanach. Pagaj jest wpychany do wody pionowo i następnie wypychany do tyłu.

14 Sporty wodne Sprzęt: kanu i kajak Istnieją dwa typy kajaka: do zawodów na wodach stojących wykorzystywane są łodzie dłuższe i węższe, natomiast do slalomu krótsze i szersze. W obu przypadkach są one zrobione z bardzo lekkich materiałów. Pagaj o dwóch piórach jest wykonany z metalu lub z włókien syntetycznych. Kształt kanu również zmienia się w zależności od tego, czy jest to slalom, czy zawody na wodach stojących. Pagaj ma jedno pióro oraz rękojeść w kształcie litery T, co ułatwia manewrowanie. Sportowcy pływający kajakiem i kanoe zakładają wytrzymały kask z plastiku i kamizelkę ratunkową. Z przodu jest zamocowana osłona zatrzymująca wodę. Kanu polo jest rodzajem piłki wodnej. Zawodnicy poruszają się po wodzie w kanoe.

15 PRAWIE WSZYSTKO O SPORT Na lewo: kajak na wolnym odcinku rzeki Kolorado. Na dużym zdjęciu: pokonywanie szybkiego odcinka. Na prawo: wioślarki. Dziwne skróty 1x, 4+, 2- Co to znaczy? To nie matematyka, ale zawody wioślarskie! Cyfry wskazują numer zawodnika, litera x oznacza, że zawodnik wiosłuje dwoma wiosłami, znak - oraz znak + sygnalizują obecność lub brak sternika. Następnie przechodzimy do alfabetu: litery L i LT oznaczają zawody dla lekkiej wagi, litera J oznacza zawody dla sportowców poniżej 19 lat, litera B zawody dla sportowców poniżej 23 lat, M zawody dla mężczyzn i W dla kobiet. Regaty wioślarskie organizowane są również na dystansie wynoszącym 6,84 km. Zawody między uniwersytetami Tradycyjne zawody między Oxfordem i Cambridge obejmują również wioślarstwo. Od roku 1929 między obiema renomowanymi uczelniami angielskimi rozgrywane są regaty wioślarskie na Tamizie na dystansie 6779 metrów. Trochę później, bo od roku 1952, takie same regaty wioślarskie zaczęły przeprowadzać amerykańskie uniwersytety Yale i Harvard, najpierw na jeziorze Winnipesaukee w stanie New Hampshire, natomiast obecnie w New London w stanie Connecticut na rzece Thames.

16 Sporty wodne Narciarstwo wodne i sport motorowodny Sportowcy trzymają się drążka, pod ich stopami fale uciekają tak szybko, że można mieć wrażenie, że zawodnicy unoszą się w powietrzu Narciarstwo wodne jest jeszcze czymś więcej! To pozornie bardzo łatwy sport, w rzeczywistości jest jednak inaczej i samo utrzymywanie się na wodzie jest już ogromnym wyczynem. Najbardziej doświadczeni narciarze wodni demonstrują mrożące krew w żyłach akrobacje. Slalom jest to szybki, zygzakowy ślizg między bojami. Podczas skoków na odległość sportowcy osiągają zawrotną prędkość (do 100 kilometrów na godzinę), kiedy spadają z pochylonej platformy wystającej z wody. Jazda figurowa to prawdziwy spektakl na falach z ewolucjami zapierającymi dech w piersiach. Inne dyscypliny pokrewne to narciarstwo wodne boso i wyścig na nartach wodnych, przeprowadzany na długich dystansach, podczas których narciarze wodni są ciągnięci przez bardzo silne motorówki; wakeboarding podobny do nart wodnych, z tym że narciarze płyną na krótszej i szerszej desce wakeboardingowej podobnej do deski snowboardowej. I na koniec sport motorowodny, czyli na przykład wyścigi skuterów wodnych! Narciarz wodny Andrea Alessi. Ze skrzydłami u nóg W przeszłości narty wodne były wykonywane z drewna. Obecnie produkowane są z włókna szklanego lub z innych tworzyw sztucznych. W zależności od dyscypliny sportowej używa się różnych modeli: z płetwą ułatwiającą zmianę kierunków w slalomie, krótkiej, szerokiej deski z podniesionymi końcami do skoków oraz szerokich, płaskich nart do wykonywania figur. Narciarstwo wodne nie jest jeszcze sportem olimpijskim. W roku 1972 na olimpiadzie w Monachium było dyscypliną pokazową.

17 PRAWIE WSZYSTKO O SPORT Konieczne zabezpieczenia Narciarze wodni zakładają ochronny kask wzmocniony na uszach ze względu na dużą prędkość i możliwość upadku. Poza tym zakładają kamizelkę ratunkową dobrze wypchaną zwłaszcza z przodu, chroniącą żołądek i żebra. Ostatnim elementem są zamocowane na kostkach buty z nieprzemakalnej gumy, które łatwo zrzucić w razie upadku. Sport motorowodny Dla miłośników skuterów wodnych odbywają się wyścigi podzielone na kategorie w zależności od pojemności silnika. Rozgrywane są wyścigi oraz zawody na czas: ze startem z lądu przy zgaszonym silniku i ze startem przy silniku uruchomionym: na trasach trójkątnych (3 boje), prostokątnych (4 boje) lub wielokątnych (5 lub więcej boi). Za każdym razem są to fascynujące spektakle. Sport motorowodny był dyscypliną olimpijską w roku 1900 i w 1908.

18 Spis treści 5 Historia sportu 19 Lekkoatletyka 37 Sporty wodne 63 Sporty zespołowe 101 Sporty rakietowe 113 Sporty walki 127 Sport na kółkach 149 Sporty ze zwierzętami 165 Sporty zimowe 187 Sporty ekstremalne 203 Sporty precyzyjne 219 Między sztuką i sportem 235 Inne sporty

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1 Zestaw prób sprawności fizycznej obowiązujących przy naborze do I klasy gimnazjum Szkół Mistrzostwa Sportowego, Szkół Sportowych oraz oddziałów sportowych w publicznym gimnazjum ogólnodostępnym w pływaniu

Bardziej szczegółowo

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1 Zestaw prób sprawności fizycznej obowiązujących przy naborze do I klasy gimnazjum Szkół Mistrzostwa Sportowego, Szkół Sportowych oraz oddziałów sportowych w publicznym gimnazjum ogólnodostępnym w pływaniu

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Konspekt lekcji wychowania fizycznego Temat: Gry i zabawy w wodzie z elementami rywalizacji. Cele Uczeń: zna podstawowe zasady gier i zabaw w wodzie doskonali pływanie wybranym stylem potraf zachować zasady bezpieczeństwa na zajęciach z pływania

Bardziej szczegółowo

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1 Zestaw prób sprawności fizycznej obowiązujących przy naborze do I klasy liceum Szkół Mistrzostwa Sportowego, Szkół Sportowych oraz oddziałów sportowych w publicznej szkole ponadgimnazjalnej ogólnodostępnej

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY PŁYWANIA FINA MASTERS PRZEPISY PŁYWANIA FINA MASTERS

PRZEPISY PŁYWANIA FINA MASTERS PRZEPISY PŁYWANIA FINA MASTERS PRZEPISY PŁYWANIA FINA MASTERS 2013-2017 WARSZAWA 2013 PRZEPISY FINA MASTERS 2013-2017 MASTERS Program Masters, promuje sprawność fizyczną, przyjaźń, porozumienie oraz współzawodnictwo poprzez zawody pływackie,

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka!

Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka! Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka! Data publikacji: 12/08/2014 Wiadome jest, że aby przygotować się do pokonywania długich dystansów, trzeba ćwiczyć nie tylko stosując trening stricte biegowy.

Bardziej szczegółowo

P u b l i c z n e G i m n a z j u m n r 1

P u b l i c z n e G i m n a z j u m n r 1 Załącznik nr 3. ODDZIAŁ SPORTOWY o profilu PŁYWANIE Do oddziału sportowego o profilu pływackim zapraszamy uczniów, którzy potrafią pływać i chcą tą umiejętność rozwijać i doskonalić. Zajęcia wychowania

Bardziej szczegółowo

O PUCHAR BURMISTRZA. przeprowadzonych według nw. warunków. - upowszechnianie znajomości zasad bezpiecznego przebywania nad wodą i w wodzie

O PUCHAR BURMISTRZA. przeprowadzonych według nw. warunków. - upowszechnianie znajomości zasad bezpiecznego przebywania nad wodą i w wodzie URZĄD MIASTA W RAWIE MAZOWIECKIEJ ORAZ PŁYWALNIA MIEJSKA,,AQUARIUM ZAPRASZAJĄ DO WZIĘCIA UDZIAŁU W I MISTRZOSTWACH RAWY MAZOWIECKIEJ W PŁYWANIU KLAS IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR BURMISTRZA przeprowadzonych

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA KOREKCYJNEGO

KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA KOREKCYJNEGO Do powyższych wyników dołączamy przykładowe konspekty zajęć korekcyjno- kompensacyjnych prowadzonych w wodzie jak i na sali gimnastycznej. KONSPEKT LEKCJI PŁYWANIA KOREKCYJNEGO TEMAT: Ćwiczenia korekcyjne

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI SPORTOWYCH DLA KANDYDATÓW DO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO KLASA SPORTOWA

SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI SPORTOWYCH DLA KANDYDATÓW DO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO KLASA SPORTOWA SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI SPORTOWYCH DLA KANDYDATÓW DO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO KLASA SPORTOWA I. Test sprawności ogólnej: 1. Skok w dal z miejsca. a) wykonanie Ustawienie w miejscu oznaczonym linią, stopy

Bardziej szczegółowo

pływanie podstawy techniki nauczanie f * [/

pływanie podstawy techniki nauczanie f * [/ i pływanie podstawy techniki nauczanie f * [/ Ryszard Karpiński Pływa bi Se Podstawy techniki Nauczanie Katowice 2005 Pływanie. Podstawy techniki. Nauczanie 3 S pis t r e ś c i s p is t r e ś c i... 3

Bardziej szczegółowo

PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO KLASY 1 PROFIL PŁYWANIE.

PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO KLASY 1 PROFIL PŁYWANIE. PRÓBY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO KLASY 1 PROFIL PŁYWANIE. Wymóg podstawowy- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do uprawiania sportu. TEST SPRAWNOŚCI SKŁADA SIĘ Z 4 PRÓB W HALI SPORTOWEJ

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO PŁYWANIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO PŁYWANIE SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO PŁYWANIE Miejsce zajęć- kryta pływalnia Czas trwania zajęć: 60min. TEMAT :Doskonalenie pracy ramion i nóg w pływaniu na grzbiecie i na piersiach - koordynacja z

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO O PROFILU PŁYWANIE. Testy i próby sprawnościowe

SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO O PROFILU PŁYWANIE. Testy i próby sprawnościowe SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO O PROFILU PŁYWANIE Testy i próby sprawnościowe 1. Test ogólnej sprawności fizycznej składa się z następujących prób: a) wytrzymanie w zwisie na drążku b)

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS FINA

PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS FINA PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS FINA tłumaczenie Tadeusz Stuchlik WARSZAWA 2008 ZASADY OGÓLNE MASTERS Program Masters, poprzez zawody pływackie, skoki do wody, pływanie synchroniczne, piłkę wodną i pływanie

Bardziej szczegółowo

Poglądowy TEST konkursowy do Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego Leonardo Da Vinci Sport wiosna 2015

Poglądowy TEST konkursowy do Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego Leonardo Da Vinci Sport wiosna 2015 Poglądowy TEST konkursowy do Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego Leonardo Da Vinci Sport wiosna 2015 Test sprawdza wiedzę z zakresu taktyki i techniki gier zespołowych, gimnastyki i lekkiej atletyki

Bardziej szczegółowo

ZMIANY w REGULAMINIE KAJAKARSTWA KLASYCZNEGO PZKaj

ZMIANY w REGULAMINIE KAJAKARSTWA KLASYCZNEGO PZKaj ZMIANY w REGULAMINIE KAJAKARSTWA KLASYCZNEGO PZKaj 2.4.1. Ustala się oficjalne konkurencje regat: kobiety i K1, K2, K4, C1, C2, C4 200, 500 i 1000 metrów mężczyźni K1, K2, K4, C1, C2 2000,3000 i 5000 metrów

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu.

Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej Ćwiczyć każdy może organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Ogólnopolska akcja Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Scenariusz zajęć: Nordic walking - Technika marszu nordic, marsz po najbliższej okolicy. Miejsce

Bardziej szczegółowo

1. Ilu zawodników liczy drużyna siatkarzy?

1. Ilu zawodników liczy drużyna siatkarzy? 1. Ilu zawodników liczy drużyna siatkarzy? 2. Ile kół tworzy flagę olimpijską? 3. Gdzie odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie? 4. Co ochrania nagolennik? 5. Jakie nakrycie głowy nosi pływak? 6. W którą

Bardziej szczegółowo

W dniach 10 i 11.06.2015 odbędą się V SZKOLNE ZAWODY PŁYWACKIE

W dniach 10 i 11.06.2015 odbędą się V SZKOLNE ZAWODY PŁYWACKIE W dniach 10 i 11.06.2015 odbędą się V SZKOLNE ZAWODY PŁYWACKIE Miejsce : basen Akademii Pedagogicznej ul. Ingardena Czas: 10.06 (śr.)wg. harmonogramu zajęć klasy 2A, 3A i B, 5A,6A i B 11.06 (czw.) zgodnie

Bardziej szczegółowo

PLAN METODYCZNY LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ NA BASENIE.

PLAN METODYCZNY LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ NA BASENIE. PLAN METODYCZNY LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ NA BASENIE. Temat : Ruchy NN do stylu grzbietowego przy ścianie i ze współćwiczącym. Data: 26.03.2014 r. Cele szczegółowe w zakresie : A. sprawności motorycznej

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS PZP PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS PZP 2009-2013

PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS PZP PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS PZP 2009-2013 PRZEPISY PŁYWANIA MASTERS PZP 2009-2013 WARSZAWA 2012 1 ZASADY OGÓLNE MASTERS Pływanie Masters, poprzez zawody pływackie, skoki do wody, pływanie synchroniczne, piłkę wodną i pływanie na wodach otwartych,

Bardziej szczegółowo

Grafik basen: od 2 do 8 stycznia 2017 r.

Grafik basen: od 2 do 8 stycznia 2017 r. Grafik basen: od 2 do 8 stycznia 2017 r. Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela 9.00 9.45 9.45 10.30 10.30 11.15 11.15 12.00 12.00 12.45 12.45 13.30 13.30 14.15 14.15 15.00 15.00 15.45

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO O PROFILU PŁYWANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 50 WE WROCŁAWIU. Testy i próby sprawnościowe

SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO O PROFILU PŁYWANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 50 WE WROCŁAWIU. Testy i próby sprawnościowe SPRAWDZIAN PREDYSPOZYCJI DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO O PROFILU PŁYWANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 50 WE WROCŁAWIU 1 Testy i próby sprawnościowe 1. Test ogólnej sprawności fizycznej składa się z następujących

Bardziej szczegółowo

Grafik basen: od 20 do 26 czerwca 2016 r.

Grafik basen: od 20 do 26 czerwca 2016 r. Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela 9.00 9.45 9.45 10.30 09:00 AQUA GYM 9:00 rezerwacja 9:00 rezerwacja 09:00 AQUA GYM 09:00 OZW 3-6m 09:00 OZW 13-24m 9:30 rezerwacja 10:00 AQUA

Bardziej szczegółowo

Wiosła. Na zdjęciu przykład wiosła z drążkiem wygiętym (tylko jeden kąt wygięcia)

Wiosła. Na zdjęciu przykład wiosła z drążkiem wygiętym (tylko jeden kąt wygięcia) Wiosła Opracowanie: Ryszard Roman na podstawie własnego doświadczenia oraz przy wykorzystaniu The Practikal Guide To Kayaking&Canoeing Bill Mattos (2006). Zdjęcia pochodzą z archiwum własnego i Wakacyjnych

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA MISTRZOSTWA SPORTOWEGO RESOVIA RZESZÓW. Testy sprawnościowe do. Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego.

SZKOŁA PODSTAWOWA MISTRZOSTWA SPORTOWEGO RESOVIA RZESZÓW. Testy sprawnościowe do. Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego. Testy sprawnościowe do Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Resovia Rzeszów 1. Próba szybkości 30 metrów. Wykonanie: Start z pozycji wysokiej na sygnał. Kandydat ma dwie próby, zaliczany jest wynik

Bardziej szczegółowo

DZIEWCZĘTA - SIATKÓWKA

DZIEWCZĘTA - SIATKÓWKA Test sprawności do klasy sportowej w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Somoninie w roku szkolnym 2016/2017 DZIEWCZĘTA - SIATKÓWKA 1. Umiejętności: Odbicie sposobem oburącz górnym nad sobą - ocenie podlegać

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS ZALICZEŃ

SZCZEGÓŁOWY OPIS ZALICZEŃ SZCZEGÓŁOWY OPIS ZALICZEŃ 1.2. Przebieżka pływacka Próba polega na przepłynięciu 600m wg schematu: 1) skok ratowniczy (rozkroczny) z płetwami trzymanymi w rękach, 2) założenie płetw w wodzie bez podtrzymywania

Bardziej szczegółowo

O PUCHAR BURMISTRZA. przeprowadzonych według nw. warunków. - upowszechnianie znajomości zasad bezpiecznego przebywania nad wodą i w wodzie

O PUCHAR BURMISTRZA. przeprowadzonych według nw. warunków. - upowszechnianie znajomości zasad bezpiecznego przebywania nad wodą i w wodzie URZĄD MIASTA W RAWIE MAZOWIECKIEJ ORAZ PŁYWALNIA MIEJSKA,,AQUARIUM ZAPRASZAJĄ DO WZIĘCIA UDZIAŁU W I MISTRZOSTWACH RAWY MAZOWIECKIEJ W PŁYWANIU KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH O PUCHAR BURMISTRZA przeprowadzonych

Bardziej szczegółowo

Grafik basen: od 18 do 24 stycznia 2016 r.

Grafik basen: od 18 do 24 stycznia 2016 r. Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela 9:00-9:45 09:00 AQUA GYM 9.00 AQUA GYM 9:00 OZW 3-6m 9:00 OZW 13-24m 9:45-10.30 9:30-10:15 9.50 AQUA GYM 9:45 OZW 7-12m 9:45 OZW 2-3l 10:00 AQUA

Bardziej szczegółowo

Zmiany w przepisach pływania FINA

Zmiany w przepisach pływania FINA miany w przepisach pływania FIN grudzień 2014 aktualizacja tłumaczenia przepisów, zmiany wynikające z decyzji Nadzwyczajnego Kongresu FIN w Doha, 29 listopada 2014. Przepisy 2013-2017 Przepisy 2014-2017

Bardziej szczegółowo

Domowe ćwiczenia korekcyjne dla dzieci ze szpotawością kolan. 1. Pozycja wyjściowa - siad płotkarski, plecy wyprostowane, ręce w skrzydełka

Domowe ćwiczenia korekcyjne dla dzieci ze szpotawością kolan. 1. Pozycja wyjściowa - siad płotkarski, plecy wyprostowane, ręce w skrzydełka Domowe ćwiczenia korekcyjne dla dzieci ze szpotawością kolan 1. Pozycja wyjściowa - siad płotkarski, plecy wyprostowane, ręce w skrzydełka Ruch wytrzymać w pozycji licząc do dziesięciu i zmiana nogi 2.

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

Rekrutacja do klasy I Szkoły Podstawowej nr 23 Mistrzostwa Sportowego im. M.G. Bublewicza w Olsztynie na rok szkolny 2017 / 2018

Rekrutacja do klasy I Szkoły Podstawowej nr 23 Mistrzostwa Sportowego im. M.G. Bublewicza w Olsztynie na rok szkolny 2017 / 2018 Rekrutacja do klasy I Szkoły Podstawowej nr 23 Mistrzostwa Sportowego im. M.G. Bublewicza w Olsztynie na rok szkolny 2017 / 2018 Wtorek - 4.04.2017 r. Miejsce- obiekty sportowe szkoły- ul. Gietkowska 12

Bardziej szczegółowo

dr Janusz Dobosz, Zakład Teorii Wychowania Fizycznego i Korektywy AWF Warszawa

dr Janusz Dobosz, Zakład Teorii Wychowania Fizycznego i Korektywy AWF Warszawa MTMS Test Sprawności Fizycznej programu Mały Mistrz Wiemy, że rozwiązanie jest ułomne; że najlepiej byłoby wykonywać kompletne testy: Międzynarodowy lub Eurofit. Wiemy też, że trzeba motywować do udziału

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ĆWICZEŃ I NORM SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH

WYKAZ ĆWICZEŃ I NORM SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH Dziennik Ustaw Nr 27 2250 Poz. 138 Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 lutego 2010 r. (poz. 138) WYKAZ ĆWICZEŃ I NORM SPRAWDZIANU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH

Bardziej szczegółowo

Test sprawności fizycznej

Test sprawności fizycznej Informacja dla kandydatów do klas mundurowej i sportowej. Test sprawności fizycznej odbędzie się dn. 11.06.2014r. godz. 10.00 w siedzibie Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w

Bardziej szczegółowo

Przebieg egzaminu na stopień Młodszego Ratownika

Przebieg egzaminu na stopień Młodszego Ratownika Przebieg egzaminu na stopień Młodszego Ratownika W zależności od warunków możliwe są dwa warianty: 1. Egzamin na wodach otwartych 2. Egzamin na pływalni krytej lub odkrytej (decyzją ZW WOPR Katowice rezygnujemy

Bardziej szczegółowo

Testy sprawności ogólnej:

Testy sprawności ogólnej: Załącznik nr 1 ZESTAW TESTÓW SPRAWNOŚCI OGÓLNEJ I UMIEJĘTNOŚI SPORTOWYCH DLA KANDYDATÓW DO KLASY SPOROWEJ O PROFILU PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT W GIMNAZJUM IM, MIKOŁAJA KOPERNIKA W SŁUPCY W ROKU SZKOLNYM

Bardziej szczegółowo

Łyżwiarstwo figurowe. фигурное катание

Łyżwiarstwo figurowe. фигурное катание Łyżwiarstwo figurowe фигурное катание Zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spiral oraz podnoszeń. Często łączy się

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji z wychowania fizycznego pływanie

Konspekt lekcji z wychowania fizycznego pływanie Konspekt lekcji z wychowania fizycznego pływanie Temat: Doskonalenie poznanych umiejętności z pływania w formie gier i zabaw. Cele szczegółowe w zakresie: postaw uczeń potrafi współpracować w grupie; umiejętności

Bardziej szczegółowo

Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE

Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE Na wykonanie ćwiczeń zaplanuj sobie 3 dni w ciągu tygodnia. Staraj się wykonywać ćwiczenia co drugi dzień. Pierwszy dzień treningowy: siła Drugi dzień treningowy: szybkość

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002

AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002 AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002 Okres przejściowy podzielony na 2 fazy: 18.12-28.12 Odpoczynek 29.12.14-6.01.15 Trening do indywidualnego wykonania zgodny z planem podanym poniżej (możliwe

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA KOREKCYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII I: (ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJACE I ZMNIEJSZJĄCE OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI W STAWIE BARKOWYM)

ĆWICZENIA KOREKCYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII I: (ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJACE I ZMNIEJSZJĄCE OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI W STAWIE BARKOWYM) ĆWICZENIA KOREKCYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII I: (ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJACE I ZMNIEJSZJĄCE OGRANICZENIE RUCHOMOŚCI W STAWIE BARKOWYM) Oddaję w ręce Pań zbiór ćwiczeń do wykonywania w wodzie dla osób pływających

Bardziej szczegółowo

Już we wrześniu w Szelmencie odbędę się Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem

Już we wrześniu w Szelmencie odbędę się Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem Już we wrześniu w Szelmencie odbędę się Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szelmencie we wrześniu tego roku stanie się europejską stolicą narciarstwa

Bardziej szczegółowo

2. Zwiększa siłę mięśni, w szczególności mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków

2. Zwiększa siłę mięśni, w szczególności mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków Pilates pochodzi od twórcy Josepha Pilatesa, który stworzył tę metodę wzorując się na technikach wschodu i łącząc je z technikami zachodu. Istotą ćwiczeń Pilatesa jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie

Bardziej szczegółowo

GMFM. Nazwisko dziecka:...id #:... I II III IV V Daty ocen : 1.../.../ /.../ /.../ /.../...

GMFM. Nazwisko dziecka:...id #:... I II III IV V Daty ocen : 1.../.../ /.../ /.../ /.../... GMFM Physiotherapy&Medicine Nazwisko dziecka:...id #:... Data ur.:...gmfcs Poziom: I II III IV V Daty ocen : 1..../.../... 2..../.../... 3..../.../... 4..../.../.... Nazwisko oceniającego:... Warunki badania

Bardziej szczegółowo

PROGRAM EDUKACYJNY - NAUKA PŁYWANIA REALIZOWANY Na Pływalni Wodnik dla klas II szkoły podstawowej W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

PROGRAM EDUKACYJNY - NAUKA PŁYWANIA REALIZOWANY Na Pływalni Wodnik dla klas II szkoły podstawowej W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 PROGRAM EDUKACYJNY - NAUKA PŁYWANIA REALIZOWANY Na Pływalni Wodnik dla klas II szkoły podstawowej W ROKU SZKOLNYM /2015 ADRESACI ZAJĘĆ: Szkoły Podstawowe klasy II TERMIN I FORMA REALIZACJI PROGRAMU: Program

Bardziej szczegółowo

Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył

Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył 801 000 655 22 613 62 56 centrumflebologii.pl Program ćwiczeń dla zdrowia żył! Proponowany zestaw ćwiczeń przyczynia się do poprawy powrotu krwi żylnej z

Bardziej szczegółowo

Temat: NAUKA PROWADZENIA RAMION DO KRAULA NA PIERSIACH.

Temat: NAUKA PROWADZENIA RAMION DO KRAULA NA PIERSIACH. Obszar 1. Opracowanie: Anna Kasperek Temat: NAUKA PROWADZENIA RAMION DO KRAULA NA PIERSIACH. Miejsce: Kryta pływalnia w Oświęcimiu. Czas: 2x45 min Ilość uczniów: 10 Przybory: Umiejętności: Poślizgi na

Bardziej szczegółowo

Program nauki pływania. dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. w Gminnym Parku Wodnym TRZEBNICA ZDRÓJ

Program nauki pływania. dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. w Gminnym Parku Wodnym TRZEBNICA ZDRÓJ Program nauki pływania dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Gminnym Parku Wodnym TRZEBNICA ZDRÓJ Trzebnica, wrzesień 2016 Od 2011 roku wraz z rozpoczęciem każdego nowego roku szkolnego w Gminnym Parku

Bardziej szczegółowo

P O L S K I Z W I Ą Z E K Ż E G L A R S K I T E S T. 1. Jacht kończy, gdy przecinając linię mety dotknie znaku mety. Prawda Fałsz

P O L S K I Z W I Ą Z E K Ż E G L A R S K I T E S T. 1. Jacht kończy, gdy przecinając linię mety dotknie znaku mety. Prawda Fałsz Część 2 1. Jacht kończy, gdy przecinając linię mety dotknie znaku mety. Gdy jachty są w kryciu druga część definicji ustępowania stosuje się tylko do jachtów na tym samym halsie. Przedmiot tymczasowo przymocowany

Bardziej szczegółowo

Sygnalizacja sędziowska w korfballu

Sygnalizacja sędziowska w korfballu Sygnalizacja sędziowska w korfballu stan na dzień 15. października 2009 Wprowadzenie Przewodnik jest załącznikiem do Przepisów gry w Korfball. Przewodnik opisuje zatwierdzoną sygnalizację używaną przez

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYNARODOWY TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ- KAJAKARSTWO

MIĘDZYNARODOWY TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ- KAJAKARSTWO MIĘDZYNARODOWY TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ- KAJAKARSTWO Bateria testów składa się z 8 prób. Badania sprawności fizycznej zaleca się przeprowadzić w ciągu 2 dni, przy czym próby l. 2, 3 w pierwszym, zaś 4,

Bardziej szczegółowo

OPIS PRÓB SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ Z POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLIN KLASA I SP - TENIS STOŁOWY

OPIS PRÓB SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ Z POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLIN KLASA I SP - TENIS STOŁOWY OPIS PRÓB SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ Z POSZCZEGÓLNYCH DYSCYPLIN KLASA I SP - TENIS STOŁOWY Test weryfikacyjny do klas o profilu tenisa stołowego (etap wstępny) z zakresu tenisa stołowego. Przewidziany czas testu

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SYSTEM KWALIFIKACJI DO IGRZYSK XXX OLIMPIADY LONDYN 2012

MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SYSTEM KWALIFIKACJI DO IGRZYSK XXX OLIMPIADY LONDYN 2012 MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI SYSTEM KWALIFIKACJI DO IGRZYSK XXX OLIMPIADY LONDYN 2012 1 2 Wypełnienie kryteriów kwalifikacyjnych do Igrzysk XXX Olimpiady Londyn 2012 jest warunkiem do kandydowania do

Bardziej szczegółowo

BW(ELK)01 Wyciskanie siedząc + pylon + Wyciąg górny

BW(ELK)01 Wyciskanie siedząc + pylon + Wyciąg górny BW(ELK)01 Wyciskanie siedząc + pylon + Wyciąg górny WYCISKANIE SIEDZĄC Funkcje urządzenia: Wzmacnia mięśnie, klatki piersiowej, barków i ramion. Instrukcja: Usiąść wygodnie na siedzisku. Chwycić oba drążki

Bardziej szczegółowo

Trening tchoukballu. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Tchoukball.pl. Opracowanie: Mikołaj Karolczak

Trening tchoukballu. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Tchoukball.pl. Opracowanie: Mikołaj Karolczak Trening tchoukballu Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Tchoukball.pl 009 Opracowanie: Mikołaj Karolczak Oznaczenia: zawodnik drużyny atakującej zawodnik drużyny atakującej (z piłką) zawodnik drużyny broniącej

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH. Gimnastyka. Semestr I Przewrót w tył o prostych nogach do rozkroku.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH. Gimnastyka. Semestr I Przewrót w tył o prostych nogach do rozkroku. WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH Gimnastyka Przewrót w tył o prostych nogach do rozkroku. Uczeń wykonuje ćwiczenie od postawy początkowej do postawy końcowej. Uczeń wykonuje

Bardziej szczegółowo

Zasady przyjęć kandydatów do oddziałów sportowych: klasy I o profilu pływackim, klasy IV i VII o profilu piłka nożna

Zasady przyjęć kandydatów do oddziałów sportowych: klasy I o profilu pływackim, klasy IV i VII o profilu piłka nożna Zasady przyjęć kandydatów do oddziałów sportowych: klasy I o profilu pływackim, klasy IV i VII o profilu piłka nożna Do oddziałów sportowych przyjmowani są kandydaci, którzy: posiadają bardzo dobry stan

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA. technika zasady siatkarze

Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA. technika zasady siatkarze Krzysztof Krzykowski Adam Szostak ENCYKLOPEDIA technika zasady siatkarze 4 ENCYKLOPEDIA SIATKÓWKI Spis treści Krótka historia siatkówki 6 Zasady i technika gry 16 Organizacje siatkarskie 64 Najważniejsze

Bardziej szczegółowo

TRENING. Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw i gier. Część wstępna 25 min

TRENING. Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw i gier. Część wstępna 25 min Paweł Dziubak nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Żabieńcu TRENING 1. Miejsce zajęć sala gimnastyczna 2. Czas trwania zajęć 90 minut 3. Liczba ćwiczących 16 4. Pomoce piłki siatkowe, piłki lekarskie,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN NABORU DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W WIELISZEWIE, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W KOMORNICY

REGULAMIN NABORU DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W WIELISZEWIE, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W KOMORNICY REGULAMIN NABORU DO ODDZIAŁU SPORTOWEGO ZESPOŁU SZKÓŁ W WIELISZEWIE, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W KOMORNICY Prawo przystąpienia do sprawdzianu predyspozycji sportowych mają tylko kandydaci posiadający:

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia koordynacji ruchowej Umiejętności: Poprawne wykonywanie

Bardziej szczegółowo

Callanetics sposób na piękne ciało w dwa tygodnie

Callanetics sposób na piękne ciało w dwa tygodnie Callanetics sposób na piękne ciało w dwa tygodnie W tym przypadku tytuł to nie jest czczy frazes. Naprawdę w ciągu dwóch tygodni codziennego treningu możemy pięknie wyrzeźbić ciało. Wyraźnie będziemy mogli

Bardziej szczegółowo

A. Kryteria przyjmowania uczniów mieszkających poza obwodem Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku do klasy pierwszej.

A. Kryteria przyjmowania uczniów mieszkających poza obwodem Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku do klasy pierwszej. A. Kryteria przyjmowania uczniów mieszkających poza obwodem Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku do klasy pierwszej. 1. O przyjęcie do klasy pierwszej Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA RELAKSACYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII:

ĆWICZENIA RELAKSACYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII: ĆWICZENIA RELAKSACYJNE W WODZIE PO MASTEKTOMII: Oddaję w ręce Pań zbiór ćwiczeń do wykonywania w wodzie dla osób pływających i nie posiadających tej umiejętności. Pragnę zaprezentować pakiet ćwiczeń, które

Bardziej szczegółowo

PUCHAR POLSKI W RATOWNICTWIE REGULAMIN

PUCHAR POLSKI W RATOWNICTWIE REGULAMIN PUCHAR POLSKI W RATOWNICTWIE REGULAMIN ROK 2010 I. PRZEPISY OGÓLNE 1. DRUŻYNY I ZAWODNICY 1. Uprawnionymi do wzięcia udziału w Pucharze Polski w Ratownictwie Wodnym są drużyny składające się z maksymalnie

Bardziej szczegółowo

Próby motoryczne do naboru do VII klasy szkoły podstawowej

Próby motoryczne do naboru do VII klasy szkoły podstawowej Próby motoryczne do naboru do VII klasy szkoły podstawowej 1. Wyskok dosiężny z miejsca z odbicia obunóż Cel: Ocena mocy. Przebieg: Badany staje bokiem przy ścianie, na której zaznaczona jest wysokość

Bardziej szczegółowo

Testy sprawności fizycznej zostały opracowane zgodnie z obowiązującymi normami i dostosowane do wieku rozwojowego uczniów.

Testy sprawności fizycznej zostały opracowane zgodnie z obowiązującymi normami i dostosowane do wieku rozwojowego uczniów. Testy sprawności fizycznej z motoryki i opanowania techniki wybranych elementów poszczególnych dyscyplin nabór do oddziału sportowego w roku szkolnym 2015/2016 Zasady przyjęcia: O przyjęcie mogą ubiegać

Bardziej szczegółowo

Wymagania dotyczące testu sprawnościowego dla kandydatów do klasy sportowej w Zespole Szkół nr 1 w roku szkolnym 2017/2018

Wymagania dotyczące testu sprawnościowego dla kandydatów do klasy sportowej w Zespole Szkół nr 1 w roku szkolnym 2017/2018 Wymagania dotyczące testu sprawnościowego dla kandydatów do klasy sportowej w Zespole Szkół nr 1 w roku szkolnym 2017/2018 Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat zobowiązany jest: złożyć zaświadczenie

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I Gimnazjum. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I Gimnazjum. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I Gimnazjum Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA. Copyright 1999-2010, VHI www.technomex.pl. Ćwiczenie 1. Ćwiczenie 2

ĆWICZENIA. Copyright 1999-2010, VHI www.technomex.pl. Ćwiczenie 1. Ćwiczenie 2 ĆWICZENIA Ćwiczenie 1 Ćwiczenie 2 Wybierz tryb treningowy. Terapeuta odwodzi zajętą nogę podczas trwania stymulacji; wraca do środka kiedy stymulacja jest wyłączona. Trzymaj palce skierowane ku górze.

Bardziej szczegółowo

II Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Morsów w Pływaniu Ekstremalnym w Lodowatej Wodzie, Sopot 2014. 05-07 grudnia 2014 r.

II Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Morsów w Pływaniu Ekstremalnym w Lodowatej Wodzie, Sopot 2014. 05-07 grudnia 2014 r. II Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Morsów w Pływaniu Ekstremalnym w Lodowatej Wodzie, Sopot 2014 05-07 grudnia 2014 r. REGULAMIN IWSA Sopot 2014 1. Zawodnicy muszą zarejestrować się i pobrać

Bardziej szczegółowo

Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem z piłką lub poduszką pomiędzy kolanami, dłonie ułożone na dolnej części brzucha pod pępkiem. Aby dobrze zrozumieć

Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem z piłką lub poduszką pomiędzy kolanami, dłonie ułożone na dolnej części brzucha pod pępkiem. Aby dobrze zrozumieć Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem z piłką lub poduszką pomiędzy kolanami, dłonie ułożone na dolnej części brzucha pod pępkiem. Aby dobrze zrozumieć działanie mięśni dna miednicy zaciśnij pośladki i wszystkie

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Scenariusz lekcji wychowania fizycznego dla klasy IV PSP Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia

Bardziej szczegółowo

PROGRAM TRENINGOWY ćwiczenia na mięśnie brzucha

PROGRAM TRENINGOWY ćwiczenia na mięśnie brzucha 1 PROGRAM TRENINGOWY ćwiczenia na mięśnie brzucha., 2 Jest to program rozwoju mięśni brzucha powstały po kilku latach badań nad zagadnieniem. Zasadniczo zestaw ćwiczeń nie zajmuje więcej niż 6 minut, do

Bardziej szczegółowo

CZYLI JAK POPRAWIC TECHNIKE I PRZYGOTOWAC SIE FIZYCZNIE DO SEZONU

CZYLI JAK POPRAWIC TECHNIKE I PRZYGOTOWAC SIE FIZYCZNIE DO SEZONU ć w ramach Chcesz się doskonali? uprawianych dyscyplin Nie czekaj! wydawnictwa książek Zapoznaj się z ofertą nie sportowych na stro andie.pl www.wydawnictwol ISBN 978-83-930628-4-3 9 788393 062843 CZYLI

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Scenariusz lekcji wychowania fizycznego PSP Sława Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia koordynacji

Bardziej szczegółowo

TEST SPRAWNOŚCIOWY DLA KANDYDATÓW DO KLASY PIERWSZEJ SPORTOWEJ O PROFILU GIMNASTYKA SPORTOWA CHŁOPCÓW/ GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA DZIEWCZĄT

TEST SPRAWNOŚCIOWY DLA KANDYDATÓW DO KLASY PIERWSZEJ SPORTOWEJ O PROFILU GIMNASTYKA SPORTOWA CHŁOPCÓW/ GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA DZIEWCZĄT TEST SPRAWNOŚCIOWY DLA KANDYDATÓW DO KLASY PIERWSZEJ SPORTOWEJ O PROFILU GIMNASTYKA SPORTOWA CHŁOPCÓW/ GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA DZIEWCZĄT Wymóg podstawowy- zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do

Bardziej szczegółowo

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1

Polski Związek Pływacki ul. Marymoncka Warszawa 1 Zdaniem Polskiego Związku Pływackiego w dyscyplinie pływanie nie powinno przeprowadzać się prób sprawności fizycznej do klasy I szkoły podstawowej. W minionym roku został napisany i wprowadzony w życie

Bardziej szczegółowo

dr Janusz Dobosz, Zakład Teorii Wychowania Fizycznego i Korektywy AWF Warszawa

dr Janusz Dobosz, Zakład Teorii Wychowania Fizycznego i Korektywy AWF Warszawa MTMS Test Sprawności Fizycznej programu Wiemy, że rozwiązanie jest ułomne; że najlepiej byłoby wykonywać kompletne testy: Międzynarodowy lub Eurofit. Wiemy też, że trzeba motywować do udziału w próbach;

Bardziej szczegółowo

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE Przepisy zatwierdzone przez Wydział ds. Młodzieży oraz Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej 1 SPIS TREŚCI CHARAKTERYSTYKA GRY W MINI SIATKÓWKĘ 1. PLAC

Bardziej szczegółowo

VII EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Z WOPR-em BEZPIECZNIEJ Kwiecień Maj 2010

VII EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Z WOPR-em BEZPIECZNIEJ Kwiecień Maj 2010 VII EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU Z WOPR-em BEZPIECZNIEJ Kwiecień Maj 2010 REGULAMIN KONKURSU 1. Cel konkursu. - Propagowanie nauki i doskonalenia pływania. - Upowszechnianie znajomości zasad bezpiecznego

Bardziej szczegółowo

Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy sportowej I gimnazjum. Obszary diagnostyczne w przygotowaniu motorycznym.

Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy sportowej I gimnazjum. Obszary diagnostyczne w przygotowaniu motorycznym. Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy sportowej I gimnazjum. Obszary diagnostyczne w przygotowaniu motorycznym Mięśnie brzucha Skłony w przód z leżeniem tyłem. Cel: Ocena siły mięśni brzucha. Przebieg:

Bardziej szczegółowo

SEZON ZIMOWY TUŻ TUŻ

SEZON ZIMOWY TUŻ TUŻ Gabriela Maksymowicz skimaxio@wp.pl Nauczycielka wychowania fizycznego ZS Nr 27 Warszawa SEZON ZIMOWY TUŻ TUŻ Jeśli chcecie się dobrze bawić zimą na wyjeździe narciarskim, zacznijcie przygotowania już

Bardziej szczegółowo

PODSKOKI NA JEDNEJ NODZE - pozycja B

PODSKOKI NA JEDNEJ NODZE - pozycja B Ćwiczenie 1 ZMODYFIKOWANA DESKA - pozycja A Oprzyj ciężar ciała na łokciach ułożonych tuż pod barkami i na palcach stop ciało ma tworzyć jedną prostą linię! Utrzymując jedynie tę pozycję, angażujesz mięśnie

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum klasa II

Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum klasa II Załącznik nr 3 Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum klasa II LP. TEMAT TREŚCI UMIEJĘTNOŚCI / WIADOMOŚCI UWAGI 1. Zajęcia organizacyjne. BHP Lekcja organizacyjna Zna zasady bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

DOSKONALENIE PRACY RAMION I NÓG DO KRAULA NA PIERSIACH

DOSKONALENIE PRACY RAMION I NÓG DO KRAULA NA PIERSIACH DOSKONALENIE PRACY RAMION I NÓG DO KRAULA NA PIERSIACH MIEJSCE ZAJĘĆ: kryta pływalnia CZAS: 45 min. ILOŚĆ UCZNIÓW: 19 KLASA I PŁEĆ: IV / mieszana PRZYBORY: deski pływackie, schematy - karty z zadaniami

Bardziej szczegółowo

XIV ZAWODY DRUśYN RATOWNICZYCH O PUCHAR DYREKTORA MOSIR 2010

XIV ZAWODY DRUśYN RATOWNICZYCH O PUCHAR DYREKTORA MOSIR 2010 XIV ZAWODY DRUśYN RATOWNICZYCH O PUCHAR DYREKTORA MOSIR 2010 1. PŁYWANIE POŁĄCZONE Z BIEGIEM PŁYWANIE ok. 260 M. BIEG - 100 M. 100 M. - CHORĄGIEWKI - BOJE 80 M. WODA LINIA BRZEGOWA 50 M. 50 M. 1. Wszyscy

Bardziej szczegółowo

Warszawa, lipiec 2012 BS/102/2012 XXX LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W LONDYNIE ZAINTERESOWANIE I OCZEKIWANIA

Warszawa, lipiec 2012 BS/102/2012 XXX LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W LONDYNIE ZAINTERESOWANIE I OCZEKIWANIA Warszawa, lipiec 2012 BS/102/2012 XXX LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W LONDYNIE ZAINTERESOWANIE I OCZEKIWANIA Znak jakości przyznany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku 11 stycznia 2012 roku Fundacja

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum klasa III

Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum klasa III Załącznik nr 4 Szczegółowy program nauczania pływania w gimnazjum klasa III LP. TEMAT TREŚCI UMIEJETNOŚCI/ WIADOMOŚCI UWAGI 1. Zajęcia organizacyjne. BHP na Lekcja organizacyjna Zna zasady bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy.

Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Temat lekcji: Nauka techniki marszu Nordic Walking. Spacer po najbliższej okolicy. Cele główne: Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej Doskonalenia koordynacji ruchowej Umiejętności: Poprawne wykonywanie

Bardziej szczegółowo

TORUS ĆWICZENIA ATLAS. PRODUCENT: HORIZON FITNESS (JOHNSON HEALTH TECH.) Europaallee 51 D50226 Frechen

TORUS ĆWICZENIA ATLAS. PRODUCENT: HORIZON FITNESS (JOHNSON HEALTH TECH.) Europaallee 51 D50226 Frechen TORUS ATLAS ĆWICZENIA PRODUCENT: HORIZON FITNESS (JOHNSON HEALTH TECH.) Europaallee 51 D50226 Frechen www.horizonfitness.com DYSTRYBUTOR: DEL SPORT Sp. z o.o. ul. Warszawska 33 05-082 Blizne Łaszczyńskiego

Bardziej szczegółowo

TESTY SPORTOWE DO NABORU DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU KOSZYKÓWKI DZIEWCZĄT PRÓBY MOTORYCZNE

TESTY SPORTOWE DO NABORU DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU KOSZYKÓWKI DZIEWCZĄT PRÓBY MOTORYCZNE TESTY SPORTOWE DO NABORU DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU KOSZYKÓWKI DZIEWCZĄT PRÓBY MOTORYCZNE 1. Wyskok dosiężny z miejsca z odbicia obunóż Cel: Ocena mocy. Przebieg: Badana staje bokiem przy ścianie, na

Bardziej szczegółowo

I. PRZEPISY OGÓLNE 1. DRUŻYNY I ZAWODNICY

I. PRZEPISY OGÓLNE 1. DRUŻYNY I ZAWODNICY REGULAMIN I. PRZEPISY OGÓLNE 1. DRUŻYNY I ZAWODNICY 1.1. Uprawnionymi do wzięcia udziału w Pucharze Polski w Ratownictwie Wodnym są drużyny składające się z maksymalnie sześciu kobiet i maksymalnie sześciu

Bardziej szczegółowo

Jednostka treningowa nr 6 (6-8 lat) doskonalenie prowadzenia piłki:

Jednostka treningowa nr 6 (6-8 lat) doskonalenie prowadzenia piłki: Jednostka treningowa nr 6 (6-8 lat) doskonalenie prowadzenia piłki: 1) Rozgrzewka: berek czarodziej jedna lub dwie osoby pełnią role berków, każda złapana przez nich osoba staje nieruchomo na jednej nodze

Bardziej szczegółowo

Wymagania dotyczące testu sprawnościowego dla kandydatów do klasy sportowej w Zespole Szkół nr 1 w roku szkolnym 2016/2017

Wymagania dotyczące testu sprawnościowego dla kandydatów do klasy sportowej w Zespole Szkół nr 1 w roku szkolnym 2016/2017 Wymagania dotyczące testu sprawnościowego dla kandydatów do klasy sportowej w Zespole Szkół nr 1 w roku szkolnym 2016/2017 Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat zobowiązany jest: złożyć zaświadczenie

Bardziej szczegółowo

NAUKA TECHNIKI MARSZU NORDIC WALKING. SPACER PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY.

NAUKA TECHNIKI MARSZU NORDIC WALKING. SPACER PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY. NAUKA TECHNIKI MARSZU NORDIC WALKING. SPACER PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY. 1. Cele główne: - wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej, - doskonalenia koordynacji ruchowej. 2. Umiejętności: - poprawne wykonywanie

Bardziej szczegółowo