Zrozumienie przez tworzenie. Opowiadamy językiem sztuki o historii.
|
|
- Wiktoria Michalak
- 7 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 1 akino Listopad 2016 GIMNAZJUM TEMAT: historia HASŁO MIESIĄCA: aaa poszukuję! MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI Zrozumienie przez tworzenie. Opowiadamy językiem sztuki o historii. POWRÓT DO BRUNDIBÁRA Czas zajęć: 2 x 45 min Cele lekcji: Podczas i po lekcji uczeń: dostrzega problemy poruszone w filmie trudną historię, system totalitarny, wyrażanie emocji poprzez sztukę posługuje się językiem sztuki podejmuje działalność twórczą stosując środki wyrazu plastycznego uczestniczy w kulturze poprzez kontakt ze współczesnymi i dawnymi dziełami sztuki ma poczucie związku z tradycją narodową i lokalną współpracuje w grupie Metody pracy: Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące metody i formy pracy z uczniem:
2 2 akino pokaz zdjęć prezentacja multimedialna dyskusja problemowa/burza mózgów/aplikacja answergarden warsztat plastyczny praca grupowa Środki dydaktyczne: Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące środki dydaktyczne: film Powrót do Bundibara Zestaw linków do przykładowych ilustracji i prezentacji z portalu Scholaris Pisaki, kredki, farby lub inna dowolna technika plastyczna, klej, nożyczki, taśma klejąca Papier pakowy lub papier rysunkowy dużego formatu Przygotowanie do lekcji: Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Powrót do Bundibara. Nauczyciel powinien poprosić wcześniej uczniów o przyniesienie odpowiednich przyborów plastycznych oraz książek, materiałów na temat historii lokalnej. Warsztaty mogą odbyć przy wykorzystaniu dowolnej techniki płaskiej wybranej przez uczniów lub takiej którą wybierze nauczyciel. Warto w wypadku tego typu zadania można wybrać technikę bardziej pracochłonną, ze względu na to że praca będzie prowadzona w grupach ( np. mozaika z papieru, kolaż) Przebieg lekcji Wprowadzenie Na początku lekcji nauczyciel przedstawia uczniom temat zajęć. Opowiadanie językiem sztuki o historii, tłumaczy w jaki sposób działania warsztatowe będą nawiązywały do obejrzanego filmu. W dokumencie Powrót do Bundibara młodzież pracuje nad rekonstrukcją przedstawienia muzycznego wystawionego przez dzieci w czasie drugiej wojny światowej w obozie Theresienstadt. Nauczyciel nawiązuje do treści przedstawienia i pyta uczniów o czym opowiadała ta dziecięca opera. Przywołuje sceny z filmu i prosi, aby uczniowie zastanowili się jakie znaczenie dla dzieci z obozu mogło mieć wystawienie tego przedstawienia oraz dlaczego tak ważne było dla młodzieży z teatru Schaubühne zrekonstruowanie go. Co chcieli w ten sposób osiągnąć? Czy to im się udało? Realizacja tematu 1. Malarstwo historyczne Nauczyciel prosi, aby uczniowie odpowiedzieli na pytanie: W jaki sposób można było kiedyś i jak można teraz opowiadać o historii językiem sztuki, muzyki, filmu, teatru? Nauczyciel może zebrać odpowiedzi uczniów na tablicy w formie diagramu, zapisu, lub stosując aplikację (prosta aplikacji w chmurze stosowana do uzyskiwania krótkiego feedbacku) Możliwe odpowiedzi: Piosenki, pieśni patriotyczne Obrazy przedstawiające wydarzenia historyczne Filmy historyczne Przedstawienia takie jak Powrtót di Bunidar Plakaty upamiętniające wydarzenia Pomniki historyczne Komiksy historyczne Seriale historyczne Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli sobie, czy znają jakieś obrazy o tematyce historycznej. Krótko opowiada o tematyce historycznej w malarstwie pokazując, że jest ona obecna w sztuce od czasów starożytnych oraz uważana w sztuce europejskiej za jedną z
3 3 akino najważniejszych. W ten sposób upamiętniano najważniejsze wydarzenia, zwłaszcza zwycięskie bitwy, chwalono władców, przekazywano wiedzę o tym co działo się kiedyś, ale również tworzono wizję wielkości i potęgi narodu, często patetyczną i widowiskową, nie zawsze zgodną z prawdą historyczną. Mogą to być również przykłady twórczości Jana Matejki, w tym wypadku nauczyciel pyta uczniów również o wydarzenia przedstawione na obrazach oraz które z tych obrazów są dla nich najbardziej znane.
4 4 akino Nauczyciel może pokazać też uczniom przykłady dzieł, w których historii jest obecna w zupełnie inny sposób, są one swojego rodzaju pamiątkami tragicznych wydarzeń. Jest to właśnie opera dziecięca z filmu czy rysunki dziecięce z baraków obozowych w Auschwitz.
5 5 akino 2. Warsztat plastyczny Tworzymy mural historyczny Nauczyciel przedstawia uczniom temat warsztatu plastycznego czyli tworzenie muralu historycznego. Na początek przekazuje uczniom podstawową wiedzę na temat tego czym są murale czyli monumentalne malowidła ścienne mające funkcję impresywną- wywołującą reakcję odbiorców. Mogą mieć charakter polityczny, społeczny czy też reklamowy. Murale są obecnie również bardzo popularnym sposobem upamiętniania wydarzeń historycznych, lokalnych dziejów oraz lokalnych bohaterów. Przykłady murali: 1.
6 6 akino Zadaniem uczniów będzie wspólne przygotowanie muralu opowiadającego lokalną historię (dla przykładu mogą to być: początki miasta, historia regionu, ważne wydarzenia historyczne związane z regionem, lokalni bohaterowie.) Uczniowie w zależności od warunków pracują w jednej, dwóch, trzech grupach. Korzystają z materiałów przyniesionych na lekcje, bądź wyszukują informacje w internecie. Nauczyciel prosi o złączenie stołów, następnie kartek o dużym formacie lub arkuszy papieru pakowego. Pomaga grupom podzielić całość na kwatery, za każdą ma odpowiadać jeden uczeń lub mniejsza podgrupa. Uczniowie ustalają konkretny temat całego muralu i jego poszczególnych części, decydują się czy będzie on narracyjny ( np. opowie historię obrazową, komiksową czy będzie raczej muralem upamiętniającym (przedstawienie bohaterów lokalnych, ważnych budynków, wydarzeń bez linii narracyjnej.) Nauczyciel zwraca uwagę na dobór tematu, poprawność historyczną, zbliżoną technikę wykonania dla całej grupy oraz impresywność dzieła czyli na przykład: stosowanie kolorów mocnych i kontrastowych, czytelnych napisów i nowoczesnej, wyrazistej formy, która będzie oddziaływała na odbiorcę dzieła i przemawiała do emocji. Podsumowanie tematu Pod koniec lekcji uczniowie prezentują swoje prace, wywieszają je na ścianie bądź rozkładają na ziemi. Nauczyciel prosi wybrane osoby z grupy o krótkie zaprezentowanie muralu: co konkretnie przedstawia, jaka była koncepcja uczniów, może również prosić ich o samoocenę, lub w wypadku większej ilości grup o ocenę pracy swojej i kolegów. Praca domowa W przypadku niedokończenia muralu, można prosić uczniów o podzielenie kwater i dokończenie ich w ramach pracy domowej, a następnie przyniesienie i ponowne złączenie na następnej lekcji. Zestaw linków do ilustracji i prezentacji wykorzystanych w scenariuszu : _ _1_DxO.jpg L%C3%A9on_G%C3%A9r%C3%B4me_-_The_Death_of_Caesar_-_Walters_37884.jpg media/file:rze%c5%ba_wo%c5%82y%c5%84ska_(mural,_ul._m%c5%82ynar ska_34_w_warszawie)_01.jpg odcinek-bia-i-bib,4.html Przygotowanie scenariusza Izabela Wyppich SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW WSPÓŁORGANIZATORZY PARTNER STRATEGICZNY
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI 1. Autor: Anna Wołoszyn prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 2. Grupa docelowa: klasa 3 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 1 4. Temat zajęć: Wykorzystanie własności
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 3
Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Witamy lato Scenariusz zajęć nr 3 I. Tytuł scenariusza: Lato w sztuce. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): Polonistyczna,
Bardziej szczegółowoProjekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się
Projekt edukacyjny nr 2 Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska Projekt jest adresowany do uczniów klasy 2 szkoły podstawowej. Ma za zadanie wzbudzić w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu. Głównym założeniem
Bardziej szczegółowoKonspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...
Barbara Niemier Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu... Cele ponadprzedmiotowe: efektywne współdziałanie w grupie sprawne komunikowanie się twórcze rozwiązywanie
Bardziej szczegółowoProgram zajęć artystycznych w gimnazjum
Program zajęć artystycznych w gimnazjum Klasy II Beata Pryśko Cele kształcenia wymagania ogólne I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji percepcja sztuki. II. Tworzenie wypowiedzi
Bardziej szczegółowoPrzedmiotowy system oceniania z zajęć artystycznych
Przedmiotowy system oceniania z zajęć artystycznych Nauczyciel: Romuald Witkowski Uczniowie są informowani o zasadach oceniania na początku każdego roku szkolnego. Ocenie podlegają następujące elementy:
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM
ZADBAJ o to, Czym oddychasz!! SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM COPYRIGHT BY LIBRUS, KATOWICE 2017 AUTOR: TERESA TYMRAKIEWICZ 1 Scenariusz NIE dla smogu! Temat: Nie dla smogu, czyli
Bardziej szczegółowoMateriał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy
Prezentacje Pomysł na lekcję Na każdym etapie życia trzeba prezentować wyniki swoich prac. Im szybciej człowiek zapamięta podstawowe zasady dobrej prezentacji, tym łatwiej będzie mu ja samodzielnie przygotować.
Bardziej szczegółowoKonkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam
Lekcja 1. Jak wyrażać emocje w sieci? 19 września Dzień emotikona Tematyka lekcji: Internet jest cudownym wynalazkiem. Wykorzystujemy go w zabawie, nauce, kontaktowaniu się z koleżankami i kolegami. Musimy
Bardziej szczegółowoSłynny malarz polski Jan Matejko
Słynny malarz polski Jan Matejko 1. Cele lekcji Cel ogólny: Poznanie sylwetki i dzieł Jana Matejki. a) Wiadomości Uczeń wie, kim był Jan Matejko. Uczeń zna najważniejsze dzieła Jana Matejki. b) Umiejętności
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa III Edukacja: polonistyczna,przyrodnicza, plastyczna, muzyczna Cel/cele zajęć: --Kształtowanie umiejętności
Bardziej szczegółowoMetody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.
Scenariusz zajęć Temat: Wakacyjne podróże. Cele operacyjne: Uczeń: wskazuje elementy krajobrazu nadmorskiego, górskiego i nizinnego, tworzy zbiory elementów o takich samych cechach, porównuje wielkości
Bardziej szczegółowoFilm to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe
Scenariusz lekcji bibliotecznej pt. Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe CEL GŁÓWNY: kształcenie umiejętności patrzenia na film i dyskutowania o nim CELE
Bardziej szczegółowoElżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów
Elżbieta Jezierska Kraina sztuki Scenariusz 7 Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 2015 Zagadnienie programowe wiedza o sztuce oraz działalność plastyczna
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:
Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu Treści kształcenia: Zajęcia komputerowe: 6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do
Bardziej szczegółowoDOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.
DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna. Cele lekcji: Uczeń: wyjaśnia, co to jest perspektywa zbieżna, linia horyzontu i punkt zbiegu, wymienia rodzaje
Bardziej szczegółowoFabryka pizzy. Spotkanie 20. fundacja. Realizator projektu:
T Spotkanie 20 Fabryka pizzy Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia Realizator projektu: fundacja e d u k a c j i p o z y t y w n e j Grupa
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie
Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie 1 Temat zajęć: Aktywność fizyczna i zdrowie Liczba godzin: 1 godz. Liczba uczniów: do 30 Cele ogólne: Uświadomienie uczniom potrzeby prawidłowego i zdrowego
Bardziej szczegółowoPsychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem
Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej to projekt realizowany przez pracowników Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Małgorzata Urbańska Klasa II Edukacja: polonistyczna, przyrodnicza, plastyczna, muzyczna Cel/cele zajęć: - wdrażanie zasad miejsca
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA INFORMACJE OGÓLNE: 1. Oceniane będą następujące aktywności ucznia : a) odpowiedzi ustne, b) prace pisemne w klasie( testy różnego typu według specyfiki przedmiotu),
Bardziej szczegółowoMoje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:
T Spotkanie 16 Moje muzeum Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia Realizator projektu: fundacja e d u k a c j i p o z y t y w n e j Grupa docelowa
Bardziej szczegółowoW ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:
Załącznik nr 10 Realizacja zadania nr 1 przeprowadzenie we wszystkich klasach szkoły debaty uczniowskiej na temat Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel z testem sprawdzającym. W ramach realizacji powyższego
Bardziej szczegółowoW zakresie dziejów sztuki oraz zadań o charakterze humanistycznych ocenie z plastyki podlega:
1 Plastyka w gimnazjum PSO wraz z kryteriami W zakresie dziejów sztuki oraz zadań o charakterze humanistycznych ocenie z plastyki podlega: - wypowiedź ustna odpowiedź na pytanie, prezentacja - wypowiedź
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. o Temat: Mural - EKO/ FAUNA/ FLORA SZKOŁA!
SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2 o Temat: Mural - EKO/ FAUNA/ FLORA SZKOŁA! Zajęcia poprzedzone spotkaniem, w trakcie którego zbierane są wśród młodzieży pomysły na plastyczną aranżację wydzielonej we wnętrzu szkoły
Bardziej szczegółowoKONSPEKT ZAJĘĆ ŚCIEŻKA 2
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚCIEŻKA 2 Planowana liczba odbiorców i charakterystyka grupy 15-30 osób (klasa szkolna) klasy IV-VI Czas trwania 2 x 45 minut Opis warsztatu Tytuł: Łódzka awangarda Cele ogólne: 1. Zwiększenie
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi
Autor scenariusza: Olga Lech Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza: Kim był Jan Matejko? II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoPuzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:
T Spotkanie 15 Puzzle Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia Realizator projektu: fundacja e d u k a c j i p o z y t y w n e j Grupa docelowa
Bardziej szczegółowoOdwrócona lekcja THANKSGIVING, czyli Święto Dziękczynienia do góry nogami (scenariusz)
Odwrócona lekcja THANKSGIVING, czyli Święto Dziękczynienia do góry nogami (scenariusz) Etap edukacyjny/ rodzaj zajęć Młodzież, B1/B1+ Język angielski lekcja kulturowa Temat lekcji Powiązanie z wcześniejszą
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Wokół choinki W świątecznym nastroju tygodniowy Temat dnia Robimy cynamonowe pierniki. Robimy cynamonowe
Bardziej szczegółowoPolski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy
Szkoła gimnazjalna JĘZYK POLSKI Scenariusz z wykorzystaniem nowych mediów i platformy Filmoteka Szkolna (45 min) Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy
Bardziej szczegółowo- uczeń przestrzega norm i reguł obowiązujących w szkole - zna swoje prawa i obowiązki wie jak powiedzieć NIE
PLAN PRACY ŚWIETLICA SZKOLNA ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 W BRZESKU TERMIN REALIZACJI IX 2009 - VI 2010 Zadania wynikające z programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły I. Przygotowanie uczniów
Bardziej szczegółowoKlasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Temat tygodniowy Temat dnia Zagadnienia z podstawy programowej Cele operacyjne Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami
Bardziej szczegółowoKRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W II KLASIE GIMNAZJUM
KRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH W II KLASIE GIMNAZJUM Kryteria oceny, jakimi powinien kierować się nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych, muszą być dostosowane do warunków socjalnych,
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy
Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Warszawskie legendy Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza: Rysujemy komiks do legendy o Bazyliszku. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.
Bardziej szczegółowoZestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej
Temat bloku: Nasza szkoła Temat dnia: Czas poznać szkołę. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej Tematy poszczególnych edukacji realizowanych w danym dniu: 1. A to są piktogramy znajdowanie, odczytywanie
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat W parku W lesie tygodniowy Temat dnia W świecie literek i jak irys Ja i moja rodzina Zagadnienia
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne
Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej Metryczka zajęć edukacyjnych Miejsce realizacji zajęć: sala szkolna Ośrodek tematyczny realizowanych zajęć: Kartki z kalendarza. Temat zajęć: Nasz klasowy
Bardziej szczegółowoTemat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)
POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu
Bardziej szczegółowo4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką
4. Temat: Cele Uczeń: przedstawia obowiązki przedsiębiorcy jako płatnika ZUS, wie, jakim ubezpieczeniom podlega przedsiębiorca, wie, co to są preferencyjne zasady opłacania składek, zna najważniejsze formalności
Bardziej szczegółowoAutor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8
Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: W świecie muzyki Scenariusz nr 8 I. Tytuł scenariusza: Obrazy malowane muzyką. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna
SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej
Scenariusz zajęć Typ szkoły Szkoła Podstawowa Etap kształcenia klasa II - III Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej Temat zajęć Niska emisja Co to takiego? Wymiar czasu 90 min. Cele kształcenia: Cel
Bardziej szczegółowoTemat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a
1 Projekt Aktywna Tablica Dn. 12.04.2018 r. (czwartek) godz. 12:50-13:35 Scenariusz lekcji otwartej z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Lekcje prowadzi Elżbieta Stępnicka. Temat: Podsumowanie wiadomości
Bardziej szczegółowo1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)
Temat: Opowiem Wam historię mojej okolicy. 1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy) 2. Liczba osób prowadzących (2-5). Nie traktujcie liczby osób prowadzących jako ograniczenia. To
Bardziej szczegółowoOpowieści nocy reż. Michel Ocelot
Opowieści nocy reż. Michel Ocelot 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Jak powstaje film? 2. Karta pracy. (str. 5) MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI SCENARIUSZ LEKCJI Opracowała: Paulina
Bardziej szczegółowoSzkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy. - przygotowanie ulotek ( 2 grupy w każdej klasie)
KARTA PROJEKTU Szkoła: Temat projektu/ zakres tematyczny: Zespół projektowy: Nauczyciel opiekun: Podstawa Programowa Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy Bezpieczeństwo w sieci kl. 4 a i 4 b, rodzice uczniów
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej
Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej Temat: Co wiemy o owadach? rozmowa z uczniami na temat podziału królestwa zwierząt na typy, gromady, wyodrębnienie cech
Bardziej szczegółowoWymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum
Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum Zgodnie z Podstawą Programową jako priorytetowe przyjmuje się na lekcjach plastyki w gimnazjum wymagania ogólne: 1. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie
Bardziej szczegółowoKonspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII? Cele ogólne: kształcenie umiejętności wskazywania cech, podobieństw
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Justyna Krawczyk Klasa II Edukacja językowa: język angielski Cel/cele zajęć: Uczeń: poznaje nazwy przedmiotów znajdujących się
Bardziej szczegółowoGIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, 96 515 TERESIN
GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, 96 515 TERESIN Rozkład materiału dla klas II gimnazjum w oparciu o autorski program nauczania zajęć artystycznych zajęcia plastyczne Robert
Bardziej szczegółowoUczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.
Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego. Projekt to zespołowe, planowane działanie uczniów mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod.
Bardziej szczegółowoNarodowe Święto Niepodległości. Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie
Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie Narodowe Święto Niepodległości Autorka projektu - Katarzyna Niezgoda nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Wstęp Celem projektu jest uświadomienie
Bardziej szczegółowo*12 Polska między wojnami
*12 Polska między wojnami Cele lekcji Wymagania ogólne I. Chronologia historyczna. Uczeń posługuje się podstawowymi określeniami czasu historycznego: wiek, rok; przyporządkowuje fakty historyczne datom;
Bardziej szczegółowo1.01 Profil osoby przedsiębiorczej
Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1.01 Profil osoby przedsiębiorczej Urszula Mentel al. T. Rejtana 16c,
Bardziej szczegółowoPLAN DZIAŁAŃ RZYGOTOWUJĄCYCH UCZNIÓW KLAS II GIMNAJUM NR 48 W GDAŃSKU DO PODJĘCIA DECYZJI O WYBORZE PRZYSZŁEGO ZAWODU I SZKOŁY ZANIM PODEJMĘ DECYZJĘ
ZAŁĄCZNIK 1 PLAN DZIAŁAŃ RZYGOTOWUJĄCYCH UCZNIÓW KLAS II GIMNAJUM NR 48 W GDAŃSKU DO PODJĘCIA DECYZJI O WYBORZE PRZYSZŁEGO ZAWODU I SZKOŁY ZANIM PODEJMĘ DECYZJĘ Preorientacja zawodowa w wygasającym gimnazjum
Bardziej szczegółowoScenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -
Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń I. Cele ogólne: Dostrzeganie różnorodności postaw
Bardziej szczegółowoTreści nauczania zgodne z podstawą programową:
DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr inż. Waldemar Śramski Lekcja techniki (2x45 min.) Temat: W pokoju nastolatka - planowanie umeblowania i wyposażenia pokoju ucznia. Treści nauczania zgodne z podstawą programową:
Bardziej szczegółowoCzerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6. TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa.
1 akino Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6 TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa. ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH. RYWALIZACJA Czas zajęć: 2 x 45 min Cele ogólne: Podczas
Bardziej szczegółowoTemat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?
Opracowała: Katarzyna Czubińska Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść? Adresaci: młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Czas trwania: 2 godziny lekcyjne Cele lekcji : uczennica/uczeń
Bardziej szczegółowo2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.
ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych
Bardziej szczegółowoWpisany przez Pawelec Elżbieta środa, 17 października :27 - Poprawiony poniedziałek, 29 października :30
W dniu 15 października 2018r. odbyła się w naszej szkole inauguracja projektu Z kalendarza Niepodległej Polski". Projekt ten będzie realizowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach
Bardziej szczegółowo2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja
2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja ADRESACI: uczniowie klas I VI Szkoły Podstawowej nr 7 PROWADZĄCY: wychowawcy klas CZAS I MIEJSCE ZAJĘĆ: - sala lekcyjna - październik listopad 2014 CEL GŁÓWNY: - poznanie
Bardziej szczegółowoTy masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas
Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH przybliżających tematykę niepełnosprawności i autyzmu dla uczniów klas gimnazjalnych Cele lekcji: Uczeń: rozumie sytuację osób
Bardziej szczegółowoCzy to jest reklama? Zadanie 3
Czy to jest reklama? Zadanie 3 Pomysł na lekcję Dociera do nas codziennie wiele komunikatów. Mają one różne cele, treść i formę. Warto wiedzieć, które z nich zostały stworzone, aby przekazać nam pewną
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku PROWADZĄCE: Agnieszka Jaroszewska Katarzyna Wiśniewska - Godleś UCZESTNICY: uczniowie klasy 2b CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 180 minut TEMAT
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć Otwarte zabytki
Scenariusz zajęć Otwarte zabytki Temat zajęć (2 zajęcia): Szlakiem zabytków regionalnych. Przeszłość odkrywana za pomocą nowych technologii. Czas zajęć: 2 jednostki lekcyjne po 45 min. Odbiorcy: uczniowie
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.
SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:
Bardziej szczegółowoPLASTYKA PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W GIMNAZJUM
PLASTYKA PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W GIMNAZJUM I. SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIAGNIĘĆ UCZNIÓW Na lekcjach plastyki ocenie podlega: - przygotowanie do lekcji - aktywne uczestnictwo w zajęciach - zdolność
Bardziej szczegółowoPRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Bieżącej ocenie podlega: przygotowanie ucznia do lekcji aktywne uczestnictwo w zajęciach zaangażowanie ucznia w działania plastyczne twórcze i samodzielne rozwiązywanie
Bardziej szczegółowoPomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.
Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść. Cele lekcji wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z tekstu określanie tematu i głównej myśli tekstu poetyckiego odbieranie tekstu kultury na
Bardziej szczegółowoSzkic do portretu przy pomocy camery obscury
Grzegorz Kucman SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W GIMNAZJUM Szkic do portretu przy pomocy camery obscury Cele zajęć : - Budzenie zainteresowań prawidłowościami świata przyrody. - Prezentowanie wyników własnych
Bardziej szczegółowoPROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6
PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. IV B OD KWIETNIA DO CZERWCA 2007 R. TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Strona 1 z 6 TEMAT: Zapraszamy do Pszczyny. CEL GŁÓWNY: wykonanie
Bardziej szczegółowoKonspekt lekcji otwartej w klasie V a
Małgorzata Chudzińska Monika Roguszczak Konspekt lekcji otwartej w klasie V a Temat: Florian Kaja - znany i nieznany. Cele operacyjne: Uczeń: Poznaje różne klasyfikacje źródeł informacji. Poszukuje informacji
Bardziej szczegółowoPLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA
PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA Oceniając postępy uczniów, należy uwzględnić potencjalne umiejętności plastyczne dziecka w adekwatnym przedziale wiekowym. Kryteria oceniania muszą być zrozumiałe
Bardziej szczegółowoWYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6. Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna
WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI 4-6 Warunkiem pozytywnej oceny jest regularna obecność ucznia na lekcji lub obecność nieregularna usprawiedliwiona. NA OCENĘ Z PLASTYKI WPŁYWA: aktywne uczestniczenie
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.
Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce. Autor: Elżbieta Witkiewicz Cele lekcji: Uczeń po zajęciach potrafi:
Bardziej szczegółowoObiekty sakralne w mojej okolicy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Grupa: DRUGA Obiekty sakralne w mojej okolicy PROJEKT NTUE Jerzy Naszkiewicz Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Głubczycach 2009/2010 Klasa: uczniowie
Bardziej szczegółowoPROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO
PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO Jak dobrze znasz Ziemię? poznaj ciekawe regiony świata wykorzystując nowoczesne technologie informacyjne. mgr Joanna Imiołek mgr Katarzyna Kwiatek-Grabarska 2008-01-29
Bardziej szczegółowoCzy kostka brukowa jest źródłem historycznym?
Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym? Wprowadzenie Film Interaktywne ćwiczenia mul medialne Podsumowanie Słowniczek Dla nauczyciela Wprowadzenie Historia to nauka zajmująca się badaniem przeszłości.
Bardziej szczegółowoPrzedmiotowy system oceniania z plastyki w Publicznym Gimnazjum w Bielicach
Przedmiotowy system oceniania z plastyki w Publicznym Gimnazjum w Bielicach Cele przedmiotowego systemu oceniania: obiektywnie i rzetelnie dostarczać informacji o osiągnięciach, sukcesach, brakach i postępach
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 7
Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Przedwiośnie Scenariusz zajęć nr 7 I. Tytuł scenariusza: Węgiel skarb ziemi. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące) polonistyczna
Bardziej szczegółowoScenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.
Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki. Autor: Elżbieta Witkiewicz Cele lekcji: Uczeń po zajęciach potrafi: - określid
Bardziej szczegółowoKryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne. klasa IV
Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne klasa IV Ocena semestralna i roczna jest wystawiana z uwzględnieniem WSO oraz zgodna nową podstawą programową przedmiotu plastyka. Jest ona wykładnikiem osiągniętych
Bardziej szczegółowoPolskie drogi ku niepodległości. 100 lat niepodległości Polski
Polskie drogi ku niepodległości. 100 lat niepodległości Polski 1918-2018 Projekt edukacyjny z historii w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie wrzesień- październik 2018 rok Obowiązki względem ojczyzny, to
Bardziej szczegółowoTomaszów Lubelski, r.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim zaprasza uczniów klas IV-VI do wzięcia udziału w konkursie plastycznym Wojna oczami dziecka, zorganizowanym w 79 rocznicę bitew
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Z Nowym Rokiem Witamy Nowy Rok tygodniowy Temat dnia Witamy Nowy Rok Nowy Rok w różnych krajach
Bardziej szczegółowoScenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele
Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele Scenariusz nr 7 I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoAutor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3
Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Nasza ziemia Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza: Zwierzęta naszej planety. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Bezpiecznie i wesoło Książki, gry i zabawki tygodniowy Temat dnia W świecie literek l jak lalka
Bardziej szczegółowoKraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska
Elżbieta Jezierska Kraina sztuki Scenariusz 9 Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 2015, wcześniej wydawany przez Wydawnictwo Szkolne PWN Zagadnienie programowe Wiedza
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć nr 1
Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Najpiękniejsze słowo mama Scenariusz zajęć nr 1 Temat dnia: Mama I. Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne II. Czynności przedlekcyjne: przygotowanie
Bardziej szczegółowoWymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:
Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe Ponadpodstawowe do uczeń: uczeń: podstawy programow ej 1.Spotkanie z plastyką 2.Co widzimy i jak to pokazać? 3.-4.ABC
Bardziej szczegółowoKlasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Temat tygodniowy Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Poznajemy siebie i kolegów Co nas łączy? Temat dnia Zagadnienia z podstawy programowej
Bardziej szczegółowoKlasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat JESTEŚMY UCZNIAMI I KOLEGAMI ZGODA BUDUJE. tygodniowy Temat dnia MOJA DROGA DO SZKOŁY. JESTEM BEZPIECZNY
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Lubimy zimę. Zimo, baw się z nami! tygodniowy Temat dnia Bezpieczne zabawy zimowe Bezpieczni zimą.
Bardziej szczegółowoTYGODNIOWY PROJEKT EDUKACYJNY NAŁADOWANI POZYTYWNĄ ENERGIĄ
TYGODNIOWY PROJEKT EDUKACYJNY NAŁADOWANI POZYTYWNĄ ENERGIĄ Temat projektu: Naładowani pozytywną energią. Czas realizacji: 5 dni Wiek uczestników: Edukacja wczesnoszkolna (klasy I- III) Autor projektu:
Bardziej szczegółowoPSO ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE. Nauczyciel plastyki: Magdalena Kiela Nauczyciel muzyki: Wioletta Kołodziejska
PSO ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE Nauczyciel plastyki: Magdalena Kiela Nauczyciel muzyki: Wioletta Kołodziejska Zajęcia artystyczne stanowią grupę przedmiotów, które realizowane są w II i III klasie gimnazjum w
Bardziej szczegółowoOkolica, w której mieszkam
Okolica, w której mieszkam projekt NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ Ewa Błażków Gimnazjum Nr 2 z OI w Głubczycach 2009/2010 1 Temat projektu: Okolica, w której mieszkam Hasło przewodnie: Lecz aby drogę mierzyć przyszłą
Bardziej szczegółowo