Nieoficjalny Przewodnik Trenera

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nieoficjalny Przewodnik Trenera http://plat.arhn.eu"

Transkrypt

1 1 Darmowy przewodnik do nieoficjalnego tłumaczenia gry Pokémon Platinum. Wersja 0.99 PONIŻSZY PRZEWODNIK JEST W 100% DARMOWY, A JEGO NAJNOWSZA WERSJA DOSTĘPNA JEST WYŁĄCZNIE NA OFICJALNEJ STRONIE TŁUMACZENIA: POBIERANIE OPŁAT ZA UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTU I/LUB TŁUMACZENIA ZABRONIONE.

2 2 SPIS TREŚCI 1. Witaj w świecie Pokémonów! (str. 3) 2. Instalacja Spolszczenia (str. 4) 3. O tłumaczeniu (str. 5) a. Co przetłumaczono? b. Znane Problemy c. Najczęściej Zadawane Pytania 4. Co nowego w Pokémon Platinum? (str. 7) 5. Rozpoczynanie nowej przygody (str. 8) a. Start gry b. Wskazówki 6. Tabele Tłumaczeń (str. 9) a. Nazwy Przedmiotów b. Nazwy Ataków (str. 17) c. Zdolności (str. 31) d. Lokacje, Określenia, Natury, Trenerzy, Tematy Pokazów (35) e. Aplikacje Pokétcha (str. 41) f. Efektywność typów (str. 42) 7. Mystery Gift (str. 43) 8. O Autorach (str. 44)

3 3 1. Witaj w Świecie Pokémonów Witamy w polskiej wersji Pokémon Platinum. Nasze darmowe i nieoficjalne tłumaczenie powstało po to, by każdy fan cyklu mógł w pełni docenić fabułę, niezależnie od stopnia znajomości języka angielskiego. Nie tracimy nadziei, że w Art by demetrix25 przyszłości, dane nam będzie zagrać w oficjalne tłumaczenia gier z serii Pokémon, jednakże do tego czasu, zmuszeni jesteśmy zadbać o nie sami. Pokémon Platinum jest rozszerzeniem do wersji Diamond i Pearl z nowymi elementami fabularnymi, zmienioną dostępnością pewnych gatunków Pokémonów i wieloma innymi poprawkami, o których więcej w sekcji Co nowego w Pokémon Platinum?. Mamy nadzieję, że czas spędzony z naszym przekładem chociaż w małym stopniu wzbogaci Twoje doświadczenie z grą, a poniższy poradnik pomoże Ci przebrnąć przez nawet najtrudniejsze problemy czyhające na Ciebie w Sinnoh. Miłej Zabawy, Dark Archon

4 4 2. Instalacja Spolszczenia Spolszczenie oparte jest o wersję 1.0 go romu: 3541 Pokemon Platinum (U) (Xenophobia) i taki też jest wymagany do jego uruchomienia. Plik ten NIE JEST dołączony do patcha i należy zdobyć go na własną rękę. Aby zainstalować spolszczenie potrzebna jest podstawowa znajomość obsługi komputera, w tym otwieranie i rozpakowywanie plików. Instrukcja Instalacji: 1. Uruchom program xdeltaui.exe znajdujący się w katalogu ze spolszczeniem. 2. Użyj pierwszego przycisku Open, by wyszukać na swoim dysku plik platinum099.xdelta. Powinien znajdować się on w katalogu ze spolszczeniem (w tym samym katalogu co program xdeltaui.exe). 3. Użyj drugiego przycisku Open, by wyszukać na dysku amerykański Rom Pokémon Platinum. 4. Kliknij na przycisk, by wybrać miejsce w którym utworzony ma zostać spolszczony plik i nadaj mu nazwę kończąc ją rozszerzeniem.nds, na przykład platinumpl.nds 5. Gotowe! Jeśli patchowanie powiedzie się, a wszystkie kroki zostały wykonane prawidłowo o powodzeniu poinformuję cię komunikat File patched succesfully. Oznacza to, że Rom gotowy jest już do gry!

5 5 3. O tłumaczeniu a. Co przetłumaczono? Tłumaczenie w wersji 0.99 zawiera w sobie tłumaczenie ponad 99%tekstów w grze oraz prawie wszystkie grafiki. W niedalekiej przyszłości planowane jest wydanie wersji 1.00, która zawrze w sobie 100% tłumaczenia oraz poprawki nadesłanych błędów. Do nieprzetłumaczonych tekstów w wersji 0.99 należą: - Losowe teksty trenerów w obiektach Obszaru Walki - Pojedyncze przeoczone kwestie - Pojedyncze przeoczone grafiki Dodatkowo, w ramach ciekawostki dodam, że: - wszystkie miary zostały skonwertowane z cali i funtów na kilogramy i metry na podstawie oficjalnej, japońskiej wersji gry. - Wszelkie nazwy własne występujące w wersji polskiej zostały skonsultowane z oficjalnymi nazwami zatwierdzonymi do potrzeb dubbingu anime w wersji polskiej. b. Znane problemy Jak w przypadku każdego tak dużego projektu w trakcie pracy pojawić mogą się problemy na które autor nie był w stanie znaleźć rozwiązania. - W rozmowach z reporterami nie działa sortowanie alfabetyczne odpowiedzi. Odpowiedzi wciąż sortowane są według kolejności w wersji angielskiej, a nie faktycznego stanu. - Niektóre kobiety wypowiadają kwestie w rodzaju męskim z uwagi na konstrukcję języka angielskiego w większości wypadków na podstawie dialogu nie da się wywnioskować, czy rozmawia się z mężczyzną, czy z kobietą. Większość dialogów żeńskich została wyłapana i poprawiona, ale wciąż może znajdować się kilka, w których postaci niepoprawnie odnoszą się do własnej płci. - Z uwagi na brak osobnych list dialogowych dla postaci żeńskiej, większość postaci w grze traktuje gracza jak mężczyznę, nawet jeśli wybrał postać żeńską.

6 6 - Pojedyncze błędy graficzne w niektórych przetłumaczonych grafikach. Ich źródła nie udało mi się do tej pory wyśledzić. Są w większości niezauważalne, ale postaram się je poprawić do wersji 1.0 c. Najczęściej zadawane pytania P: Dlaczego przetłumaczyłeś nazwy ataków/przedmiotów itd. O: Dlaczego nie? Chciałem stworzyć pełne tłumaczenie gry. Wszystkie inne wersje językowe tłumaczą ataki i przedmioty. P: Nie podoba mi się twoje tłumaczenie nazwy X, czemu nie Y? O: Najczęściej odpowiedź jest bardzo prosta. Limit miejsca. Nie chodzi o jakiś czarodziejski limit długości tekstu w plikach Powód jest bardziej prozaiczny: chodzi o wielkość okienek w grze. Niektóre są zwyczajnie za małe, żeby pomieścić dłuższe nazwy. Chodzi tu głównie o przedmioty, których można użyć w walce i nazwy ataków. Musiałem wybrać takie odpowiedniki nazw, które najlepiej zmieszczą się w okienku, a jednocześnie oddadzą sens nazwy. Wraz z użytkownikami grajpopolsku.pl oraz forum.xipog.pisz.pl przez kilka tygodni staraliśmy się wybrać odpowiednie nazwy. Jeśli nadal uważasz, że któraś nazwa nie pasuje, bądź ci nie odpowiada cóż, już trochę za późno, żeby ją zmienić! P: Czy aby pobrać tłumaczenie będzie trzeba je kupić? O: NIE! Tłumaczenie jest w pełni darmowe i jeśli ktokolwiek namówił cię do kupienia go, kopnij go w kroczę, żeby oddał ci pieniądze. Za tłumaczenie i jego pobranie NIE SĄ POBIERANE ŻADNE OPŁATY. P: W miejscu X znajduje się błąd. O: Dzięki za spostrzeżenie! Dzięki waszej pomocy będę w stanie wyłapać wszystkie błędy i wydać poprawioną wersję tłumaczenia. Jeśli znajdziesz jakiś błąd, wejdź na oficjalną stronę tłumaczenia: i poinformuj nas o tym na forum. Nie zapomnij dołączyć opisu problemu i jeśli wiesz jak go rozwiązać, swoją propozycję jego poprawienia. Bardzo pomocne są też screenshoty z gry opisujące problem.

7 7 4. Co nowego w Pokémon Platinum? Tak jak i poprzednie wersje uzupełniające, Pokémon Platinum zawiera szereg usprawnień, zmian i dodatkowych lokacji, które niedostępne były w podstawowych wersjach gry. Oto skrócona lista ciekawszych funkcji Pokémon Platinum: Nowe Lokacje: - Park Bitew zastąpiony został Strefą Walk. - Obszar Przetrwania zawiera nowy budynek. - Obszar Wypoczynku zawiera Willę, którą można wyposażać w meble. - Zniekształcony Świat to zupełnie nowa lokacja, gdzie zakrzywione zostają czas i przestrzeń - Plac Wi-Fi Pokémony: - Rotom, Shaymin i Giratina otrzymują nowe Formy dostępne tylko w wersji Platynowej. - Zaktualizowane występowanie Pokémonów łączące ze sobą cechy wersji Diamond i Pearl - Pokédex Sinnoh poszerzony został o dodatkowe 59 Pokémonów - Animowane są teraz tyły Pokémonów Inne: - Zmiany w fabule w znaczny sposób modyfikujące przebieg gry - Graficzna aktualizacja wielu lokacji - Dostępne jest wiele nowych legendarnych Pokémonów I wiele, wiele innych!

8 8 5. Rozpoczynanie nowej przygody Jeżeli instalacja spolszczenia przebiegła prawidłowo, po uruchomieniu gra przywita gracza polskim ekranem tytułowym. Ta wersja tłumaczenia powinna być kompatybilna z istniejącymi zapisami gry z wersji US, nie została jednak pod tym względem przetestowana ani zoptymalizowana. By pomóc początkującym graczom postawić pierwsze kroki w świecie Pokémonów, przy pierwszym uruchomieniu gra oferuje zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami. WSKAZÓWKI: Jeśli gra uruchamiana jest po raz pierwszy wciśnięcie przycisku START automatycznie rozpocznie nową grę. W przeciwnym wypadku gracz przeniesiony zostanie do Menu Głównego gry. - jeśli utknąłeś, porozmawiaj z mieszkańcami miasta w którym utknąłeś, być może będą w stanie pomóc ci z twoim zadaniem - w walkach pamiętać musisz o efektywności typów. Skorzystaj z tabelki g w rozdziale szóstym - przycisk Y użyty może zostać jako przycisk szybkiego dostępu do przedmiotu kluczowego. Aby zarejestrować przedmiot dla tej funkcji zaznacz wybrany przedmiot z kieszeni KLUCZOWE w swoim plecaku i wybierz opcję ZAZNACZ.

9 9 6. Tabele tłumaczeń Aby w yszukać w yrażenia, skorzystaj z opcji w yszukiw ania tw ojego programu. a. Przedmioty Potion Super Potion Hyper Potion Max Potion Antidote Burn Heal Ice Heal Awakening Parlyz Heal Full Restore Full Heal Revive Max Revive Fresh Water Soda Pop Lemonade Moomoo Milk EnergyPowder Energy Root Heal Powder Revival Herb Ether Max Eter Elixir Max Elixir Lava Cookie Berry Juice Mikstura Super Mikstura Hiper Mikstura Maks. Mikstura Antidotum Lek Oparzeń Odmrażacz Przebudzacz Lek Paraliżu CałePrzywrócenie Pełne Wyleczenie Ocucacz Maks. Ocucacz Świeża Woda Napój Gazowany Lemoniada Mleko Moomoo Proszek Energii Korzeń Energii Leczący Proszek Ziele Ocucania Eter Maksymalny Eter Eliksir Maks. Eliksir Ciastko Lawowe Sok Jagodowy

10 10 Sacred Ash HP Up Protein Iron Carbos Calcium Rare Candy PP Up Zinc PP Max Old Gateau Guard Spec. Dire Hit X Attack X Defend X Speed X Accuracy X Special X Sp. Def Poké Doll Fluffy Tail Blue Flute Yellow Flute Red Flute Black Flute White Flute Shoal Salt Shoal Shell Red Shard Blue Shard Yellow Shard Green Shard Super Repel Max Repel Święty Popiół Wzrost HP Białko Żelazo Węglowodany Wapń Rzadki Cukierek Wzrost PP Cynk Maksymalne PP Stara Babka Ochrona Spec. Potężny Cios X Atak X Obrona X Szybkość X Celność X Specjalne X Sp. Obrona Poké Lalka Puszysty Ogon Niebieski Flet Żółty Flet Czerwony Flet Czarny Flet Biały Flet Sól Ławiczna Muszla Ławiczna Czerwony Odłamek Niebieski Odłamek Żółty Odłamek Zielony Odłamek Super Odstraszacz Maks. Odstraszacz

11 11 Escape Rope Repel Sun Stone Moon Stone Fire Stone Thunderstone Water Stone Leaf Stone TinyMushroom Big Mushroom Pearl Big Pearl Stardust Star Piece Nugget Heart Scale Honey Growth Mulch Damp Mulch Stable Mulch Gooey Mulch Root Fossil Claw Fossil Helix Fossil Dome Fossil Old Amber Armor Fossil Skull Fossil Rare Bone Shiny Stone Dusk Stone Dawn Stone Oval Stone Odd Keystone Lina do Ucieczki Odstraszacz Kamień Słoneczny Kamień Księżycowy Kamień Ognia Kamień Piorunu Kamień Wody Kamień Liścia Mały Muchomor Duży Muchomor Perła Duża Perła Gwiezdny Pył Kawałek Gwiazdy Samorodek Sercowa Łuska Miód Ściółka z Nawozem Wilgotna Ściółka Stabilna Ściółka Lepka Ściółka Skamielina Korzeń Skamielina Pazur Skamielina Ślimak SkamielinaSkorupa Stary Bursztyn SkamielinaPancerz SkamielinaCzaszka Rzadka Kość Błyszczący Kamień Kamień Zmierzchu Kamień Świtu Owalny Kamień Kamienny Klucz

12 12 Griseous Orb Adamant Orb Lustrous Orb Grass Mail Flame Mail Bubble Mail Bloom Mail Tunnel Mail Steel Mail Heart Mail Snow Mail Space Mail Air Mail Mosaic Mail Brick Mail BrightPowder White Herb Macho Brace Exp. Share Quick Claw Soothe Bell Mental Herb Choice Band King's Rock SilverPowder Amulet Coin Cleanse Tag Soul Dew DeepSeaTooth DeepSeaScale Smoke Ball Everstone Focus Band Lucky Egg Perłowoszara Kula Kula Nieugiętości Połyskująca Kula Trawiasty List Płomienny List Bąbelkowy List Kwitnący List Tunelowy List Stalowy List Serdeczny List Śnieżny List Kosmiczny List Powietrzny List Mozaikowy List Ceglany List Jaskrawy Proszek Białe Ziele Klamra Maczo Rozdzielacz Dośw. Pazur Szybkości Kojący Dzwonek Ziele Umysłu Opaska Wyboru Skała Króla Srebrny Proszek Szczęśliwa Moneta Nalepka Ochronna Rosa Duszy Głębinowy Ząb Głębinowa Łuska Kula Dymna Wieczny Kamień Opaska Skupienia Szczęśliwe Jajko

13 13 Scope Lens Metal Coat Leftovers Dragon Scale Light Ball Soft Sand Hard Stone Miracle Seed BlackGlasses Black Belt Magnet Mystic Water Sharp Beak Poison Barb NeverMeltIce Spell Tag TwistedSpoon Charcoal Dragon Fang Silk Scarf Up-Grade Shell Bell Sea Incense Lax Incense Lucky Punch Metal Powder Thick Club Stick Red Scarf Blue Scarf Pink Scarf Green Scarf Yellow Scarf Wide Lens Soczewka Celności Metalowa Powłoka Resztki Jedzenia Smocza Łuska Świetlna Kula Delikatny Piasek Twardy Kamień Cudowne Nasiono Ciemne Okulary Czarny Pas Magnes Mistyczna Woda Ostry Dziób Trujący Kolec Nietopniejący Lód Zaklęta Nalepka Wygięta Łyżka Węgiel Drzewny Smoczy Kieł Jedwabny Szalik Aktualizacja Muszlowy Dzwonek Morskie Kadzidło Kadzidło Spokoju Szczęśliwy Cios Metalowy Proszek Gruba Kość Patyk Czerwony Szalik Niebieski Szalik Różowy Szalik Zielony Szalik Żółty Szalik Szeroka Soczewka

14 14 Muscle Band Wise Glasses Expert Belt Light Clay Life Orb Power Herb Toxic Orb Flame Orb Quick Powder Focus Sash Zoom Lens Metronome Iron Ball Lagging Tail Destiny Knot Black Sludge Icy Rock Smooth Rock Heat Rock Damp Rock Grip Claw Choice Scarf Sticky Barb Power Bracer Power Belt Power Lens Power Band Power Anklet Power Weight Shed Shell Big Root Choice Specs Flame Plate Icicle Plate Opaska Siły Okulary Mądrości Pas Eksperta Świetlista Glina Kula Życia Ziele Siły Toksyczna Kula Płomienna Kula Proszek Szybkości Szarfa Skupienia SoczewkaZbliżenia Metronom Żelazna Kula Zawaliogon WięźPrzeznaczenia Czarny Muł Lodowata Skała Gładka Skała Ciepła Skała Wilgotna Skała Chwytny Pazur Szalik Wyboru Kleisty Kolec Bransoleta Siły Pas Siły Soczewka Siły Opaska Siły Obrączka Siły Obciążnik Siły Zrzucona Skorupa Duży Korzeń Okulary Wyboru Płomienna Płyta Lodowa Płyta

15 15 Insect Plate Iron Plate Meadow Plate Mind Plate Sky Plate Splash Plate Spooky Plate Stone Plate Toxic Plate Zap Plate Fist Plate Earth Plate Draco Plate Dread Plate Odd Incense Rock Incense Full Incense Wave Incense Rose Incense Luck Incense Pure Incense Protector Electirizer Magmarizer Dubious Disc Reaper Cloth Razor Claw Razor Fang Explorer Kit Loot Sack Rule Book Poké Radar Point Card Journal Insekcia Płyta Żelazna Płyta Trawiasta Płyta Płyta Umysłu Płyta Nieba Płyta Rozprysku Płyta Strachu Kamienna Płyta Tokstyczna Płyta Rażąca Płyta Płyta Pięści Płyta Ziemi Smocza Płyta Płyta Obawy Dziwne Kadzidło Kamienne Kadzidło Pełne Kadzidło Kadzidło Fali Różane Kadzidło Kadzidło Radości Czyste Kadzidło Protektor Elektryzer Magmazer Podejrzany Dysk Szata Rozpruwacza Ostry Szpon Ostry Kieł Zestaw Odkrywcy Torba na Łupy Instrukcja Poké Radar Karta z Punktami Dziennik

16 16 Seal Case Etui na Pieczęci Fashion Case Pudło Akcesoriów Seal Bag Torba na Pieczęci Pal Pad Kumplonotatnik Works Key Klucz Elektrowni Old Charm Stary Talizman Galactic Key Galaktyczny Klucz Red Chain Czerwony Łańcuch Town Map Mapa Regionu Vs. Seeker Wyszukiwacz Walk Coin Case Etui na Żetony Old Rod Stara Wędka Good Rod Dobra Wędka Super Rod Super Wędka Sprayduck Chlapduck Poffin Case Pudełko Pofinek Bicycle Rower Suite Key Klucz do Pokoju Oak's Letter List Prof. Oaka Lunar Wing Lunarne Skrzydło Member Card Karta Członka Azure Flute Lazurowy Flet S.S. Ticket Bilet na Statek Contest Pass Bilet na Pokazy Magma Stone Magmowy Kamień Parcel Paczka Coupon 1 Kupon 1 Coupon 2 Kupon 2 Coupon 3 Kupon 3 Storage Key Klucz do Składu SecretPotion Tajemna Mikstura Vs. Recorder Nagrywarka Walk Gracidea Gracidea Secret Key Sekretny Klucz

17 17 b. Ataki Pound Uderzenie Karate Chop Cios Karate DoubleSlap Podwójny Klaps Comet Punch Grad Ciosów Mega Punch Mega Pięść Pay Day Dzień Wypłaty Fire Punch Ognista Pięść Ice Punch Lodowa Pięść ThunderPunch Pięść Gromu Scratch Drapanie ViceGrip Kleszcze Guillotine Gilotyna Razor Wind Ostrza Wiatru Swords Dance Taniec Mieczy Cut Cięcie Gust Podmuch Wiatru Wing Attack Atak Skrzydłem Whirlwind Zdmuchnięcie Fly Lot Bind Oplecenie Slam Trzaśnięcie Vine Whip Dzikie Pnącze Stomp Stratowanie Double Kick Podwójny Kop Mega Kick Mega Kop Jump Kick Kop z Wyskoku Rolling Kick Kop z Obrotu Sand-Attack Atak Piaskiem Headbutt Taran Horn Attack Atak Rogiem Fury Attack Wściekły Atak Horn Drill Świdroróg

18 18 Tackle Pchnięcie Body Slam Atak Cielskiem Wrap Omotanie Take Down Szarża Thrash Łomot Double-Edge Ryzykowny Atak Tail Whip MerdanieOgonem Poison Sting Trujące Żądło Twineedle Podwójna Igła Pin Missle Pocisk z Igieł Leer Łypanie Bite Ugryzienie Growl Warczenie Roar Ryk Sing Śpiew Supersonic Ultradźwięki SonicBoom Grom Dźwiękowy Disable Wyłączenie Acid Kwas Ember Żar Flamethrower Miotacz Ognia Mist Mgła Water Gun Wodna Broń Hydro Pump Pompa Wodna Surf Surfowanie Ice Beam Lodowy Promień Blizzard Zamieć Śnieżna Psybeam Psychopromień BubbleBeam Bąblopromień Aurora Beam Promień Zorzy Hyper Beam Hiperpromień Peck Dziobanie Drill Peck Świdrodziób Submission Poddanie

19 19 Low Kick Niski Kop Counter Kontra Seismic Toss RzutSejsmiczny Strength Siła Absorb Absorpcja Mega Drain Mega Wyssanie Leech Seed NasionoPijawka Growth Wzrost Razor Leaf Ostry Liść SolarBeam PromieńSolarny PoisonPowder Trujący Pyłek Stun Spore Pyłek Paraliżu Sleep Powder Pyłek Snu Petal Dance Taniec Płatków String Shot Strzał Nicią Dragon Rage Smoczy Gniew Fire Spin Wir Ognia ThunderShock ElektroWstrząs Thunderbolt Błyskawica Thunder Wave Fala Piorunów Thunder Piorun Rock Throw Rzut Skałą Earthquake Wstrząs Fissure Szczelina Dig Zakopanie Toxic Toksyny Confusion Konfuzja Psychic Psychokineza Hypnosis Hipnoza Meditate Medytacja Agility Zwinność Quick Attack Szybki Atak Rage Wściekłość Teleport Teleportacja

20 20 Night Shade Nocny Cień Mimic Mimikra Screech Skrzeczenie Double Team Rozdwojenie Recover Uzdrowienie Harden Utwardzanie Minimize Minimalizacja SmokeScreen Zasłona Dymna Confuse Ray Mylący Promień Withdraw Wycofanie się Defense Curl KulenieObronne Barrier Bariera Light Screen Ekran Świetlny Haze Mgiełka Reflect Odbicie Focus Energy Skupienie Bide Cierpliwość Metronome Metronom Mirror Move Lustrzany Ruch Selfdestruct Autodestrukcja Egg Bomb Jajeczna Bomba Lick Polizanie Smog Smog Sludge Muł Bone Club Atak Kością Fire Blast Podmuch Ognia Waterfall Wodospad Clamp Zatrzaśnięcie Swift Gwiezdny Pęd Skull Bash Atak Głową Spike Cannon Kolcodziało Constrict Ściśnięcie Amnesia Amnezja Kinesis Kineza

21 21 Softboiled Jajo Na Miękko Hi Jump Kick Wykop z Kolana Glare Wzrok Węża Dream Eater Pożeracz Snów Poison Gas Trujący Gaz Barrage Ogień Zaporowy Leech Life Wyssanie Życia Lovely Kiss Buziak Sky Attack Podniebny Atak Transform Transformacja Bubble Bąbelki Dizzy Punch Błędna Pięść Spore Zarodniki Flash Błysk Psywave Psychofala Splash Pluskanie Acid Armor Kwasowa Zbroja Crabhammer Krabi Młot Explosion Eksplozja Fury Swipes Dzika Furia Bonemerang Kościorang Rest Odpoczynek Rock Slide Skalna Lawina Hyper Fang Hiper Kieł Sharpen Zaostrzenie Conversion Konwersja Tri Attack Trójatak Super Fang Super Kieł Slash Siekanie Substitute Zastępca Struggle Szamotanie Sketch Szkic Triple Kick Potrójny Kop Thief Złodziejaszek

22 22 Spider Web Pajęcza Sieć Mind Reader Czytanie Myśli Nightmare Koszmar Flame Wheel Krąg Płomieni Snore Chrapanie Curse Klątwa Flail Wymachiwanie Conversion 2 Konwersja 2 Aeroblast Aerobuch Cotton Spore Bawełniany Pył Reversal Odwrócenie Spite Złośliwość Powder Snow Śnieżny Pył Protect Ochrona Mach Punch Machowa Pięść Scary Face Straszna Twarz Faint Attack Znikający Atak Sweet Kiss Słodki Buziak Belly Drum BębniącyBrzuch Sludge Bomb Bomba z Mułem Mud-Slap Rzut Błotem Octazooka Ośmiozooka Spikes Kolce Zap Cannon Elektrodziało Foresight Przezorność Destiny Bond Więź Losu Perish Song Pieśń Zguby Icy Wind Lodowaty Wiatr Detect Wykrycie Bone Rush Rzut Kośćmi Lock-On Naprowadzenie Outrage Oburzenie Sandstorm Burza Piaskowa Giga Drain Giga Wyssanie

23 23 Endure Wytrwanie Charm Urok Rollout Walec False Swipe FałszyweCięcie Swagger Zuchwałość Milk Drink Łyk Mleka Spark Iskra Fury Cutter WściekłeCięcie Steel Wing Skrzydło Stali Mean Look Złe Spojrzenie Attract Zwabienie Sleep Talk Lunatykowanie Heal Bell LeczniczyDzwon Return Powrót Present Prezent Frustration Frustracja Safeguard Zabezpieczenie Pain Split Podział Bólu Sacred Fire Święty Ogień Magnitude Siła Wstrząsu DynamicPunch DynamicznyCios Megahorn Megaróg DragonBreath Smoczy Oddech Baton Pass Sztafeta Encore Bis Pursuit Pościg Rapid Spin Nagły Obrót Sweet Scent Słodki Zapach Iron Tail Żelazny Ogon Metal Claw Metalowy Szpon Vital Throw Rzut Witalny Morning Sun Poranne Słońce Synthesis Fotosynteza Moonlight Blask Księżyca

24 24 Hidden Power Ukryta Moc Cross Chop Krzyżowy Cios Twister Tornado Rain Dance Taniec Deszczu Sunny Day SłonecznyDzień Crunch Schrupanie Mirror Coat Lustropowłoka Psych Up Autosugestia ExtremeSpeed Megaszybkość AncientPower Pradawna Moc Shadow Ball Kula Cienia Future Sight Wizja Rock Smash Łupacz Kamieni Whirlpool Wir Beat Up Pobicie Fake Out Ogłuszenie Uproar Hałas Stockpile Zbieranie Spit Up Wyplucie Swallow Przełknięcie Heat Wave Fala Ciepła Hail Grad Torment Udręka Flatter Pochlebstwo Will-O-Wisp Ognik Memento Memento Facade Brawura Focus Punch Skupiona Pięść SmellingSalt Sól Trzeźwiąca Follow Me Chodź Za Mną Nature Power Siła Natury Charge Ładunek Taunt Drwiny Helping Hand Pomocna Dłoń

25 25 Trick Sztuczka Role Play Gra Aktorska Wish Życzenie Assist Asysta Ingrain Zakorzenienie Superpower Supersiła Magic Coat Warstwa Magii Recycle Recykling Revenge Zemsta Brick Break Łamacz Cegieł Yawn Ziewanie Knock Off Wytrącenie Endeavor Śmiałek Eruption Erupcja Skill Swap WymianaTalentu Imprison Uwięzienie Refresh Odświeżenie Grudge Uraza Snatch Chwytanie Secret Power Tajemna Moc Dive Nurkowanie Arm Thrust Natarcie Camouflage Kamuflaż Tail Glow Świecący Ogon Luster Purge Połysk Czystki Mist Ball Mglista Kula FeatherDance Taniec Piór Teeter Dance ChwiejnyTaniec Blaze Kick Ognisty Wykop Mud Sport Zabłocenie Ice Ball Lodowa Kula Needle Arm Igłoramię Slack Off Rozluźnienie Hyper Voice Hiper Głos

26 26 Poison Fang Trujący Kieł Crush Claw Kruszący Pazur Blast Burn Wybuch Ognia Hydro Cannon Hydrodziało Meteor Mash Cios Meteoru Astonish Zaskoczenie Weather Ball Pogodowa Kula Aromatherapy Aromaterapia Fake Tears Fałszywe Łzy Air Cutter Cięcie Wiatru Overheat Przegrzanie Odor Sleuth Węszenie Rock Tomb Kamienny Grób Silver Wind Srebrny Wiatr Metal Sound MetalowyDźwięk GrassWhistle TrawowyGwizdek Tickle Łaskotki Cosmic Power Kosmiczna Moc Water Spout Chluśnięcie Signal Beam Sygnalizator Shadow Punch Pięść Cienia Extrasensory Pozazmysłowość Sky Uppercut Podniebny Hak Sand Tomb Piaskowy Grób Sheer Cold Czyste Zimno Muddy Water Mętna Woda Bullet Seed Pocisk Nasion Aerial Ace As Przestworzy Icicle Spear Lodowy Oszczep Iron Defense Żelazna Obrona Block Blok Howl Wycie Dragon Claw Smoczy Pazur Frenzy Plant SzalonaRoślina

27 27 Bulk Up Naprężenie Bounce Wybicie Mud Shot Strzał Błotem Poison Tail Zatruty Ogon Covet Pożądliwość Volt Tackle Woltowy Cios Magical Leaf Magiczny Liść Water Sport Rozchlapanie Calm Mind Spokój Umysłu Leaf Blade Ostrze Liścia Dragon Dance Smoczy Taniec Rock Blast Wybuch Skał Shock Wave Rażąca Fala Water Pulse Puls Wody Doom Desire Chęć Zagłady Psycho Boost Psycho Wzrost Roost Grzęda Gravity Grawitacja Miracle Eye Cudowne Oko Wake-Up Slap Rozbudzenie Hammer Arm Pięść Młota Gyro Ball Żyroskop Healing Wish ŻyczenieWigoru Brine Solanka Natural Gift Dar Natury Feint Zmyłka Pluck Skubanie Tailwind Wiatr w Plecy Acupressure Akupresura Metal Burst Pękanie Metalu U-turn Odwrót Close Combat Zwarcie Payback Odpłata ASsurance Zapewnienie

28 28 Embargo Embargo Fling Rzut Psycho Shift Zmiana Woli Trump Card Karta Atutowa Heal Block Blok Leczenia Wring Out Wyciskanie Power Trick Sztuczka Mocy Gastro Acid Kwas Żołądkowy Lucky Chant Radosna Pieśń Me First Najpierw Ja Copycat Naśladowca Power Swap Zamiana Mocy Guard Swap Zamiana Gardy Punishment Kara Last Resort OstatniaSzansa Worry Seed ZiarnoZgryzoty Sucker Punch Tandetna Pięść Toxic Spikes ToksyczneKolce Heart Swap Zamiana Serc Aqua Ring Wodny Krąg Magnet Rise MagnetycznyLot Flare Blitz Błysk Płomieni Force Palm Dłoń Mocy Aura Sphere Sfera Aury Rock Polish Wypolerowanie Poison Jab Trujący Cios Dark Pulse Mroczny Puls Night Slash Nocne Cięcie Aqua Tail Wodny Ogon Seed Bomb Bomba Nasienna Air Slash Ostrze Wiatru X-Scissor KrzyżoweCięcie Bug Buzz Brzęczenie Dragon Pulse Smoczy Puls

29 29 Dragon Rush Pośpiech Smoka Power Gem Klejnot Mocy Drain Punch WysysającyCios Vacuum Wave Fala Próżni Focus Blast SkupionyWybuch Energy Ball Kula Energii Brave Bird Dzielny Ptak Earth Power Moc Ziemii Switcheroo Wymiana Giga Impact Giga Wstrząs Nasty Plot Złowrogi Plan Bullet Punch Pociskowy Cios Avalanche Lawina Ice Shard Odłamek Lodu Shadow Claw Pazur Cienia Thunder Fang Kieł Gromu Ice Fang Lodowy Kieł Fire Fang Ognisty Kieł Shadow Sneak Atak Cieniem Mud Bomb Bomba Błotna Psycho Cut Psycho Cięcie Zen Headbutt Taran Zen Mirror Shot LustrzanyCios Flash Cannon Błyskodziało Rock Climb Wspinaczka Defog Odmglenie Trick Room Pokój Podstępu Draco Meteor Smoczy Meteor Discharge Rozładowanie Lava Plume Pióropusz Lawy Leaf Storm Burza Liści Power Whip Bicz Mocy Rock Wrecker Głazodziało Cross Poison KrzyżoweTrucie

30 30 Gunk Shot Kleisty Strzał Iron Head Żelazna Głowa Magnet Bomb BombaMagnesowa Stone Edge Skalna Krawędź Captivate Urzekanie Stealth Rock PułapkaKamieni Grass Knot Trawowy Supeł Chatter Paplanie Judgment Osąd Bug Bite Kąsanie Robaka Charge Beam PromieńŁadunku Wood Hammer Drzewny Młotek Aqua Jet Strumień Wody Attack Order Rozkaz Ataku Defend Order Rozkaz Obrony Heal Order RozkazLeczenia Head Smash WalnięcieGłową Double Hit Podwójny Cios Roar of Time Ryk Czasu Spacial Rend KosmoRozdarcie Lunar Dance Lunarny Taniec Crush Grip MiażdżącyChwyt Magma Storm Magmowa Burza Dark Void Otchłań Mroku Seed Flare Nasienna Raca Ominous Wind Złowrogi Wiatr Shadow Force Siła Cienia

31 31 c. Zdolności (Nazwy kapitalizowane oznaczają nazwy, które wykorzystane zostały też w tłumaczeniu Pokémon FireRed). SMRÓD STENCH MŻAWKA SZYBKOŚĆ ZBROJA KRZEPA WILGOĆ ZWINNOŚĆ Ziemny Schron STATYCZNOŚĆ PRĄDOLUBNOŚĆ WODOLUBNOŚĆ NIEPAMIĘĆ SIÓDME NIEBO Złożone Oczy BEZSENNOŚĆ ZMIANA KOLORU ODPORNOŚĆ BŁYSK OGNIA Osłonka Pyłu WŁASNE TEMPO PRZYSSAWKI ZASTRASZENIE OGON CIENIA TWARDA SKÓRA CUDNA STRAŻ LEWITACJA ZARODNIKI SYNCHRONIZM CZYSTE CIAŁO DRIZZLE SPEED BOOST BATTLE ARMOR STURDY DAMP LIMBER SAND VEIL STATIC VOLT ABSORB WATER ABSORB OBLIVIOUS CLOUD NINE COMPOUNDEYES INSOMNIA COLOR CHANGE IMMUNITY FLASH FIRE SHIELD DUST OWN TEMPO SUCTION CUPS INTIMIDATE SHADOW TAG ROUGH SKIN WONDER GUARD LEVITATE EFFECT SPORE SYNCHRONISE CLEAR BODY

32 32 LEK Z NATURY PIORUNOCHRON LEKKI WDZIĘK CHYŻY PŁYWAK CHLOROFIL OŚWIETLENIE ODTWORZENIE WIELKA SIŁA Trujący Szpic SKUPIENIE MAGMOZBROJA WODNY SCHRON MAGNESOWANIE Dźwiękoszczelny ZBIERAK WODY POTOK PIASKU PRESJA OTYŁOŚĆ Ranny Ptaszek ŻAR CIAŁA UCIECZKA BYSTRY WZROK HIPERKRAJACZ ZBIERACZ BŁĘDNOŚĆ POŚPIECH SŁODKI UROK PLUS MINUS PROGNOZA LEPKI UŚCISK ZMIANA SKÓRY TWARDZIEL ŁUSKA CUDÓW NATURAL CURE LIGHTNINGROD SERENE GRACE SWIFT SWIM CHLOROPHYLL ILLUMINATE TRACE HUGE POWER POISON POINT INNER FOCUS MAGMA ARMOR WATER VEIL MAGNET PULL SOUND PROOF RAIN DISH SAND STREAM PRESSURE THICK FAT EARLY BIRD FLAME BODY RUN AWAY KEEN EYE HYPER CUTTER PICKUP TRUANT HUSTLE CUTE CHARM PLUS MINUS FORECAST STICKY HOLD SHED SKIN GUTS MARVEL SCALE

33 33 PŁYNNY SZLAM PRZEROST GORZENIE RWĄCY POTOK RÓJ TWARDOGŁOWY SUSZA Pułapka Areny ŻYWIOŁOWOŚĆ BIAŁY DYM CZYSTA SIŁA SKORUPA KAKOFONIA BLOK NIEBA PRZEJRZENIE OSTRZEŻENIE Splątane Nogi Elektronapęd Rywalizacja Niezachwiany Okrywa Śniegu Obżarstwo Punkt Wrzenia Odciążenie Ciepłoodporny Prostota Sucha Skóra Pobieranie Żelazna Pięść Leczący Jad Przystosowanie Łącze Zdolności Nawodnienie Siła Słońca LIQUID OOZE OVERGROW BLAZE TORRENT SWARM ROCK HEAD DROUGHT ARENA TRAP VITAL SPIRIT WHITE SMOKE PURE POWER SHELL ARMOR CACOPHONY AIR LOCK FRISK FOREWARN Tangled Feet Motor Drive Rivalry Steadfast Snow Cloak Gluttony Anger Point Unburden Heatproof Simple Dry Skin Download Iron Fist Posion Heal Adaptability Skill Link Hydration Solar Power

34 34 Szybkie Stopy Unormowanie Snajper Straż Magii Bez Ochrony Przeciąganie Technik Straż Liści Łamaga Pionier Szczęściarz Pokłosie Wyczekiwanie Nieświadomy Cień Soczewki Filtr Wolny Start Dziarski Odsączanie Lodowe Cielsko Twarda Skała Zaśnieżanie Miodołap Obszukiwacz Lekkomyślność Wielotypowy Kwieci Dar Złe Sny Quick Feet Normalize Sniper Magic Guard No Guard Stall Technician Leaf Guard Klutz Mold Breaker Super Luck Aftermath Anticipation Unaware Tinted Lens Filter Slow Start Scrappy Storm Drain Ice Body Solid Rock Snow Warning Honey Gather Frisk Reckless Multitype Flower Gift Bad Dreams

35 35 d. Lokacje, Określenia i Trenerzy (Większość lokacji przetłumaczona w oparciu o oficjalne nazwy Contests Sandgem Town Jubilife City Spear Pillar Great Marsh Old Chateau Shoal Cave dokumentacji dubbingu anime) Pokazy Miasteczko Sandgem Jubilife City Kolumna Włóczni Wielkie Bagna Stary Zamek Jaskinia Ławiczna Valley Windworks Dolina Wiatraków Battle Frontier Battle Tower Battle Factory Battle Castle Battle Hall Battle Arcade Battle Room Battle Zone Battle Area Fight Area Survival Area Resort Area Union Room Spin Trade Plaza Tap Toy Footprint Stamp Plaza News Iron Island Fullmoon Island Newmoon Island Fight Area Wayward Cave Strefa Walk Wieża Bitew Fabryka Bitew Zamek Bitew Hala Bitew Arkada Bitew Pokój Bitew Pole Bitwy Obszar Walk Obszar Bitew Obszar Przetrwania Obszar Wypoczynku Pokój Przymierza Wymianowa Ruletka Plac Klik Zabawka Stempel Stóp Wieści Placu Żelazna Wyspa Wyspa Pełni Wyspa Nowiu Strefa Walk Błędna Jaskinia

36 36 Friend Code Kod Przyjaciela Pokémon Mansion Rezydencja Pokémon Communic. Club Klub Komunikacji Day Care Opiekun Ravaged Path Groźna ścieżka Oreburgh Gate Brama Oreburgh Trainer Case Etui Trenera Underground Man Człowiek Podziemia GTS Globalna Stacja Wymian Berry Master Mistrz Jagód Lost Tower Zaginiona Wieża Huego Ironworks Huta Fuego Rad Rickshaw s Cycle Shop Sklep Rowerowy Radka Rykszy Name Rater Krytyk Imion Lake Valor Jezioro Męstwa Sendoff Spring Źródło Pożegnań EXCHANGE SERVICE CORNER Zakątek Wymiany Ribbon Syndicate Syndykat Wstęgi COOL FAJNOŚĆ BEAUTY URODA CUTE SŁODKOŚĆ SMART BYSTROŚĆ TOUGH SIŁA NORMAL RANK GREAT RANK ULTRA RANK MASTER RANK NORMALNY RANKING DOBRY RANKING ULTRA RANKING MISTRZOWSKI RANKING Trenerzy Trainer Youngster Lass Camper Trener Nastolatek Panna Obozowicz

37 37 Picnicker Bug Catcher Aroma Lady Twins Hiker Battle Girl Fisherman Cyclist Cyclist Black Belt Artist Breeder Cowgirl Jogger Pokéfan Poké Kid Young Couple Ace Trainer Waitress Veteran Ninja Boy Dragon Tamer Bird Keeper Double Team Rich Boy Lady Gentleman Madame Beauty Collector Policeman Ranger Scientist Swimmer Obozowiczka Łapacz Robali Perfumiarka Bliźniaki Góral Wojowniczka Rybak Cyklista Cyklistka Czarny Pas Artysta Hodowca Kowbojka Biegacz Pokéfan/Pokéfanka Pokédzieciak Młoda Para As Trenerów Kelnerka Weteran Ninja Dzieciak Poskramiacz Smoków Hodowca Ptaków Podwójna Drużyna Bogacz Lady Gentleman Dama Piękność Kolekcjoner Policjant Strażnik/Strażniczka Naukowiec Pływak

A przedimek nieokreślony przed południem, do południa, rano. ogłaszać. be able to do something być w stanie coś zrobić, móc

A przedimek nieokreślony przed południem, do południa, rano. ogłaszać. be able to do something być w stanie coś zrobić, móc A a a.m. ability able about above abroad absence absent accept access accident according account accuse ache achieve across act action active activity actor actress actual actually ad add addition additional

Bardziej szczegółowo

1200 najczęściej używanych angielskich słów.

1200 najczęściej używanych angielskich słów. 1200 najczęściej używanych angielskich słów. Jeśli chcesz minimalnym wysiłkiem opanować podstawy angielskiego i rozumieć go w co najmniej 80% wystarczy, że poznasz najczęściej używane w tym języku wyrazy.

Bardziej szczegółowo

Nieoficjalny poradnik GRY-OnLine do gry. The Elder Scrolls IV. Oblivion CZĘŚĆ III PORADNIK GIGANTYCZNY. autor: Krzysztof Lordareon Gonciarz

Nieoficjalny poradnik GRY-OnLine do gry. The Elder Scrolls IV. Oblivion CZĘŚĆ III PORADNIK GIGANTYCZNY. autor: Krzysztof Lordareon Gonciarz Nieoficjalny poradnik GRY-OnLine do gry The Elder Scrolls IV Oblivion CZĘŚĆ III PORADNIK GIGANTYCZNY autor: Krzysztof Lordareon Gonciarz (c) 2002 GRY-OnLine sp. z o.o. Prawa do użytych w tej publikacji

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. User Manual PL/EN/CZ/SK/HU. OV-BasicPlayer(Z)

Instrukcja obsługi. User Manual PL/EN/CZ/SK/HU. OV-BasicPlayer(Z) Instrukcja obsługi User Manual PL/EN/CZ/SK/HU OV-BasicPlayer(Z) PODZIĘKOWANIA: Dziękujemy za zakup OV-BASICPLAYER, zaprojektowane po to, by przez wiele godzin zapewnić radość z gry. Produkt jest mały i

Bardziej szczegółowo

Nieoficjalny poradnik GRY-OnLine do gry. Star Wars. Knights of the Old Republic II. The Sith Lords. autor: Paweł Fett Borawski

Nieoficjalny poradnik GRY-OnLine do gry. Star Wars. Knights of the Old Republic II. The Sith Lords. autor: Paweł Fett Borawski Nieoficjalny poradnik GRY-OnLine do gry Star Wars Knights of the Old Republic II The Sith Lords autor: Paweł Fett Borawski (c) 2002 GRY-OnLine sp. z o.o. Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw

Bardziej szczegółowo

Mam nadzieję, że w przyszłości powstaną także słowniki zajmujące się innymi językami: polsko-niemiecki, polsko-francuski i inne.

Mam nadzieję, że w przyszłości powstaną także słowniki zajmujące się innymi językami: polsko-niemiecki, polsko-francuski i inne. Pomysł opracowania słownika polsko-angielskiego o tematyce harcerskiej pojawił się jesienią 2002 roku, kiedy zacząłem wspéłpracę z Wydziałem Zagranicznym GłÉwnej Kwatery ZHP, choć angielskie słowa związane

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Podręcznik gracza. Część I Świat Aury... 2. Część II Przebieg gry... 30. Rozdział 1 Historia świata...2. Rozdział 2 Czarni alchemicy...

SPIS TREŚCI. Podręcznik gracza. Część I Świat Aury... 2. Część II Przebieg gry... 30. Rozdział 1 Historia świata...2. Rozdział 2 Czarni alchemicy... Podręcznik gracza 1 SPIS TREŚCI Część I Świat Aury... 2 Rozdział 1 Historia świata...2 Rozdział 2 Czarni alchemicy...4 Nieoczekiwani sojusznicy...4 Bezcenny zasób...6 Czarne proroctwo...7 Wojna z homunkulami...8

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Literackie Copyright by Wisława Szymborska, Kraków 1997 Copyright for the English translation by Stanisław Barańczak and Clare Cavanagh, 1997 Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo

Bardziej szczegółowo

BGE teaching materials for Polish-speaking learners

BGE teaching materials for Polish-speaking learners 1 BGE teaching materials for Polish-speaking learners Anna Mogiłło 1 Basic Global English dla polskich uczniów 2 Niniejsze materiały mają na celu przedstawienie uczniom najważniejszych elementów języka

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wydanie 19. Redaktor naczelny: Europeus Zastępca: Andromeda

Spis treści. Wydanie 19. Redaktor naczelny: Europeus Zastępca: Andromeda 1 Spis treści Słowem wstępu...3 Nowa wersja Margonem, czyli o kliencie i silniku....4 Expowisko... 11 Dzień z życia redaktora - Malii.... 17 Jeden dzień z życia herosa Demonis Pan Nicości.... 19 Zakątek

Bardziej szczegółowo

#1/03. Poke 1/03 (1) 1

#1/03. Poke 1/03 (1) 1 #1/03 Poke 1/03 (1) 1 POKE 1/03 (1) Czytaj.to Katalog C:\ Pism poświęconych grom komputerowym jest dużo i to zarówno amatorskich, jak i komercyjnych. Kiedy jednak przejrzeć je pod kątem starych gier jest

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wydanie 21. Redaktor naczelny: Europeus Zastępca: Andromeda

Spis treści. Wydanie 21. Redaktor naczelny: Europeus Zastępca: Andromeda 1 Spis treści Słowem wstępu...3 Zemyna oczami gracza...4 Expowisko...9 Wywiad ze Złotym... 12 Opowiadanie Epony... 14 Marzec 2007 Zakątek starego Margonem... 15 Wywiad z Zironem... 18 Historia Mrocznego

Bardziej szczegółowo

Patchnote/Changelog - Update 4.02. ... [Postacie]... ... ... [Otoczenie]... ... ... ... ...

Patchnote/Changelog - Update 4.02. ... [Postacie]... <Inżynier>... <Artysta>... [Otoczenie]... <Północny Katalam>... ... ... ... Patchnote/Changelog - Update 4.02 Spis treści Patchnotes...... 2 [Postacie]... 2 ... 2 ... 3 [Otoczenie]... 4 ...... 4 ... 4 ......

Bardziej szczegółowo

fan AMIGA Commodore 64 PET COMMODORE & AMIGA

fan AMIGA Commodore 64 PET COMMODORE & AMIGA COMMODORE AMIGA LUTY 2013 numer 10 (1/2013) AMIGA Amiga w kieszeni 2: Uae4droid Diagnostyka - nie tylko kombajn NetSurf - nowa nadzieja Perełki z Amikit Simple Find 3 Commodore 64 1541-III Atari ST Loadery

Bardziej szczegółowo

Grafika: Sławek Woźniak

Grafika: Sławek Woźniak Numer 3/2012 (9) Grafika: Sławek Woźniak cena 19 zł APEL O ARTYKUŁY! Drodzy Czytelnicy, Czekamy na Wasze artykuły, które zasilają bazę artykułów do kolejnych numerów. Przed nadesłaniem artykułu prosimy

Bardziej szczegółowo

GEOGRAFIA NAUKA Z KOMPUTEREM GRA. GADŻETY dla Mamy, dla Taty, dla Dziecka. GOOGLE EARTH Spójrz na Ziemię z kosmosu FOTORETUSZ ONLINE EDUKACYJNA

GEOGRAFIA NAUKA Z KOMPUTEREM GRA. GADŻETY dla Mamy, dla Taty, dla Dziecka. GOOGLE EARTH Spójrz na Ziemię z kosmosu FOTORETUSZ ONLINE EDUKACYJNA Kwartalnik Nr 2 2009 r. 6,50 zł (w tym 7% VAT) EDUKACJA I ROZWÓJ GADŻETY dla Mamy, dla Taty, dla Dziecka GOOGLE EARTH Spójrz na Ziemię z kosmosu GRA EDUKACYJNA do pobrania ze strony www.komputer.szkola.pl

Bardziej szczegółowo

Goniec RM. Quintessence. Tworzymy grę - Fabuła. Ahriman s Prophecy. Wzór Wrota Arkany. Z i n o R P G M a k e r z e. Wersja PDF

Goniec RM. Quintessence. Tworzymy grę - Fabuła. Ahriman s Prophecy. Wzór Wrota Arkany. Z i n o R P G M a k e r z e. Wersja PDF Aktualności Zapowiedzi Recenzje Analizy Wywiady Poradniki Quintessence Ahriman s Prophecy 25 marca 200-30 kwietnia 200 numery -5 Wzór Wrota Arkany Tworzymy grę - Fabuła Goniec RM Z i n o R P G M a k e

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚ CI. www.packardbell.com. Szybki start i rozwiązywanie problemów

SPIS TREŚ CI. www.packardbell.com. Szybki start i rozwiązywanie problemów SPIS TREŚ CI Ważne informacje 2 Informacje podstawowe 3 Bezpieczeństwo i wygoda... 3 Środki ostrożności... 3 Zalecenia zdrowotne... 3 Poznawanie komputera... 4 Klawiatura i mysz... 4 Napędy komputera...

Bardziej szczegółowo

Start. Pozdrawiam: KOMEK

Start. Pozdrawiam: KOMEK Start Witajcie! Muszę Wam się przyznać, że miałem lekkiego stracha, ponieważ ciągle dręczyła mnie myśl, która wbijała do głowy jedno zdanie Szybciej, trzeba zdążyć przed Silesia Party 5. Postanowiłem,

Bardziej szczegółowo

Przewodnik użytkownika

Przewodnik użytkownika Przewodnik użytkownika Linux Mint MATE Edition Page 1 of 46 Spis treści WPROWADZENIE DO LINUX MINT... 4 HISTORIA...4 CEL...4 NUMERY WERSJI I NAZWY KODOWE...5 EDYCJE...6 GDZIE ZNALEŹĆ POMOC...6 INSTALACJA

Bardziej szczegółowo

PORÓWNANIE PRZEGLĄDAREK INTERNETOWYCH

PORÓWNANIE PRZEGLĄDAREK INTERNETOWYCH Kwartalnik Nr 3 Czerwiec-sierpień/2009 r. EDUKACJA I ROZWÓJ Gry lato 2009 Nauka z komputerem: Historia Świat blogów Aukcje internetowe Gotowanie w Internecie PORÓWNANIE PRZEGLĄDAREK INTERNETOWYCH w numerze

Bardziej szczegółowo

Czasopismo Komoda redagują:

Czasopismo Komoda redagują: Witajcie! Z wielką radością przedstawiam Wam czwarty numer magazynu Komoda. Po drodze napotkałem kilka małych przeszkód, ale wielki zapał, wspaniała redakcja oraz aktywni czytelnicy pomogli mi dotrzeć

Bardziej szczegółowo

Obsługa LUA, XML RonOTS

Obsługa LUA, XML RonOTS OBSŁUGA JĘZYKA LUA-XML, POD SERWEREM RONOTS Niniejszy dokument zawiera podstawowe informacje na temat sposobu działania oraz możliwych konfiguracji skryptów języka LUA oraz plików standardu XML pod wersję

Bardziej szczegółowo

Wpływ na twoje zdrowie: Ataki wywołane szkodliwym działaniem obrazu

Wpływ na twoje zdrowie: Ataki wywołane szkodliwym działaniem obrazu OSTRZEŻENIE Przed przystąpieniem do gry należy zapoznać się z ważnymi informacjami na temat bezpieczeństwa i zdrowia w instrukcji obsługi konsoli Xbox 360, podręczniku obsługi sensora Xbox 360 Kinect oraz

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚ CI. www.packardbell.com. Szybki start i rozwiązywanie problemów

SPIS TREŚ CI. www.packardbell.com. Szybki start i rozwiązywanie problemów SPIS TREŚ CI Ważne informacje 2 Podstawowe informacje na temat komputera 3 Bezpieczeństwo i wygoda... 3 Środki ostrożności... 3 Zalecenia zdrowotne... 3 Poznawanie komputera... 4 Klawiatura i tabliczka

Bardziej szczegółowo

Wszelkie prawa zastrzeżone Marcin Matuszewski & Intelektualnie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone Marcin Matuszewski & Intelektualnie.pl Wszelkie prawa zastrzeżone Marcin Matuszewski & Intelektualnie.pl SPIS TREŚCI MOJE TEMPO CZYTANIA 1 3 MOJE TEMPO CZYTANIA 2. 17 MOJE TEMPO CZYTANIA 3. 36 MOJE TEMPO CZYTANIA 4. 53 MOJE TEMPO CZYTANIA 5.

Bardziej szczegółowo

Piotr Wahl ENGLISH - 99. uniwersalny kurs komunikacyjny języka angielskiego. Szczecin 1999 copyright by Piotr Wahl

Piotr Wahl ENGLISH - 99. uniwersalny kurs komunikacyjny języka angielskiego. Szczecin 1999 copyright by Piotr Wahl Piotr Wahl ENGLISH - 99 uniwersalny kurs komunikacyjny języka angielskiego Szczecin 1999 copyright by Piotr Wahl 2 3 Spis treści Wstęp 5 Introduction 5 1. Wymowa / Transkrypcja [EXTRA: słowa pytajne] 6

Bardziej szczegółowo

Wojciech Toman http://hdrphotographer.blogspot.com/

Wojciech Toman http://hdrphotographer.blogspot.com/ Przewodnik po fotografii HDR Wojciech Toman http://hdrphotographer.blogspot.com/ Uwaga: Jeśli spodobał Ci się ten tutorial, odwiedź mojego bloga dostępnego pod następującym adresem: http://hdrphotographer.blogspot.com/.

Bardziej szczegółowo

Paweł Sygnowski. Angielskie słówka. bonus. Niniejszy ebook jest własnością prywatną.

Paweł Sygnowski. Angielskie słówka. bonus. Niniejszy ebook jest własnością prywatną. Angielskie słówka bonus Niniejszy ebook jest własnością prywatną. Został dołączony jako bonus do zakupionego ebooka pt. Angielskie słówka w serwisie ZloteMysli.pl Niniejsza publikacja może być kopiowana,

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr Zespół Ubuntu.pl Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr wersja 1.0 16 maja 2014 Spis treści Spis treści Spis treści 1 Wstęp.................... 2 1.1 O Ubuntu................ 2 1.2 Dlaczego warto zmienić

Bardziej szczegółowo