Eksport do Chin, nowy kierunek dla polskich przedsiębiorców

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Eksport do Chin, nowy kierunek dla polskich przedsiębiorców"

Transkrypt

1 Eksport do Chin, nowy kierunek dla polskich przedsiębiorców

2 Chiny: co o nich wiemy? Chiny leżą bardzo daleko od Polski Chiny są państwem o największej populacji na świecie Chiny liczą sobie kilka tysięcy lat historii W Chinach ludzie mówią niezwykle dziwnym językiem, zapisywanym w sposób trudny i skomplikowany Chiny to: pradawna medycyna, miejsce narodzin niezwykłych sztuk walki, egzotyczna, ale smaczna kuchnia, chiński mur, Mao Zedong Chiny dzisiaj to globalna fabryka, to wkrótce największa gospodarka świata

3 Chiny: Stereotypy Do niedawna Chiny były postrzegane jako kraj zamieszkany przez ludność gotową pracować za miskę ryżu. Uważano zatem, że tamtejsi przedsiębiorcy gotowi są proponować swoje towary w cenach najniższych na świecie. Dzisiaj Chiny coraz częściej widziane są jako państwo zamieszkałe przez miliony bajecznie bogatych ludzi gotowych płacić astronomiczne sumy za dowolne towary, które staja się obiektem ich pożądania

4 Chiny: rynek, zmiany trendów, potencjał Chiny od 1992 roku realizowały plan rozwoju gospodarczego bazującego na eksporcie, dla którego podstawę stanowiły: powszechna bieda (kraj Trzeciego Świata) powszechne pragnienie poprawy warunków życia, statusu materialnego brak ograniczeń: norm, przepisów, prawa pracy, związków zawodowych, etc. centralne zarządzanie: socjalistyczna gospodarka rynkowa ustanowienie sztywnego kursy wymiany yuana do dolara

5 Chiny: rynek, zmiany trendów, potencjał W roku Olimpiady w Pekinie (2008) model gospodarczy zaproponowany przez Deng Xiaopinga zaczął się wyczerpywać. Władze chińskie postanowiły zastąpić lokomotywę eksportu konsumpcją wewnętrzną, której jednym z elementów określony został import. Chińczycy, którzy stali się beneficjentami przemian ekonomicznych w kraju zaczęli interesować się szczególnie tymi towarami, których NIE wyprodukowano w Chinach. Otworzyły się nowe możliwości dla firm z całego świata.

6 Chiny: rynek, zmiany trendów, potencjał Chiny to kraj, w którym mieszka 1 miliard 350 milionów mieszkańców, żyjących w 22 prowincjach, 5 regionach autonomicznych, 4 wydzielonych obszarach municypalnych (Pekin, Tianjin, Szanghaj, Chongqing) i dwóch obszarach specjalnych (Hong Kong, Macau) Chiny są globalna fabryką, ale nie zaspakajają wszystkich potrzeb swoich obywateli. Szczególnie w zakresie jakości, technologii, czy ekskluzywnych marek. W dużych miastach Chin wynagrodzenia wzrastają od lat w stopniu niewyobrażalnym w warunkach Europejskich. W przypadku pracowników produkcyjnych mamy do czynienia z wzrostem około 30% wynagrodzeń rok do roku. Średnia w Szanghaju za rok 2013 wynosi 8,1%. Wielu Chińczyków stać na coraz śmielsze zakupy.

7 Chiny: rynek, zmiany trendów, potencjał Na rynku chińskim działają od wielu lat firmy z Zachodu, jak również z Japonii, Korei, czy Australii. Jednak wciąż w Chinach jest wiele miejsca dla nowych podmiotów. Polska postrzegana jest w Chinach jako kraj europejski, reprezentant cywilizacji, która dla współczesnych Chińczyków jest naśladowanym wzorem. Polskie firmy mogą tam budować swoje marki i pozycję rynkową bez obciążeń związanych z dotychczasową historią biznesową.

8 Chiny: co eksportować? Nie jesteśmy w stanie określić z góry jakiego rodzaju produkty, usługi, knowhow zainteresuje potencjalnych chińskich klientów. Chińczycy również nie udzielą nam odpowiedzi na pytanie co eksportować?, ponieważ w ogóle nie znają naszego potencjału. Musimy dać się poznać!

9 Chiny: jak eksportować? Krok 1: Czy mój produkt może być wprowadzony na obszar Chińskiej Republiki Ludowej? Czy potrzebuję specjalnych pozwoleń lub licencji? Krok 2: Jakie standardy musi spełniać w Chinach mój produkt? Czy standardy Unii Europejskiej są wystarczające? Krok 3: Kto jest upoważniony do importu mojego produktu na obszar Chińskiej Republiki Ludowej? Krok 4: Jakie czekają mnie procedury celne? Czy mój produkt wymagać będzie jakichś specjalnych procedur?

10 Chiny: jak eksportować? Krok 1: Czy mój produkt może być wprowadzony na obszar Chińskiej Republiki Ludowej? Czy potrzebuję specjalnych pozwoleń lub licencji? Wzorem innych państw wadze chińskie sprawują kontrolę nad importem towarów, wprowadzaniem produktów zagranicznych na własny rynek. Wedle chińskich przepisów wszelkie produkty pochodzące z zagranicy podzielono na następujące podstawowe kategorie: a) towary zabronione (Catalogues of Goods Prohibited from Export and Import numbered (I), (II), (III), (IV), (V), and (VI), and Article 17 of Foreign Trade Law) b) towary podlegające ograniczeniom kontyngentowym c) towary podlegające kontyngentom taryfowym: towary kontyngentowe podlegają zazwyczaj niższym stawkom celnym d) towary podlegające ograniczeniom licencyjnym: tylko licencjonowani importerzy mogą sprowadzać te produkty do Chin e) towary, które mogą być importowane wyłącznie przez przedsiębiorstwa i instytucje państwowe

11 Chiny: jak eksportować? Krok 2: Jakie standardy musi spełniać w Chinach mój produkt? Czy standardy Unii Europejskiej są wystarczające? Wszystkie produkty importowane, które MOGĄ zostać wprowadzone na obszar Chińskiej Republiki Ludowej muszą uzyskać odpowiednie certyfikacje i licencje nadawane przez chińskie instytucje certyfikujące. W Chinach mamy do czynienia ze standardami zarówno krajowymi, jak i lokalnymi, standardami charakterystycznymi dla branży, jak również materiałów, technologii, etc. Najpopularniejszym standardem jest China Compulsory Certificate (CCC), czyli certyfikat bezpieczeństwa. Ten certyfikat uzyskać musi większość produktów wchodzących na chiński rynek. Inne certyfikacje to na przykład Network Access Licence, lub RRC dla urządzeń emitujących fale radiowe. Niektóre produkty, szczególnie związane z medycyna wymagają zezwolenia Państwowego Biura do Spraw Żywności i Leków.

12 Chiny: jak eksportować? Krok 3: Kto jest upoważniony do importu mojego produktu na obszar Chińskiej Republiki Ludowej? W odróżnieniu od krajów zachodnich importerem w Chinach może być WYŁĄCZNIE odpowiednio licencjonowany podmiot: a) lokalna firma chińska posiadająca cyklicznie odnawialne zezwolenia i licencje dotyczące KONKRETNEGO rodzaju produktów; listy certyfikowanych importerów dostępne są na stronach Ministerstwa Handlu ChRL b) firma zagraniczna, która utworzyła na terenie Chin przedsiębiorstwo określone jako foreign trade operator, czyli podmiot mogący dokonywać importu jak i eksportu produktów z określonej ściśle branży. Takimi podmiotami mogą być Wholly Foreign Owned Enterprise, lub Joint Venture. Representative Office nie ma prawa dokonywać jakichkolwiek

13 Chiny: jak eksportować? Krok 3: Kto jest upoważniony do importu mojego produktu na obszar Chińskiej Republiki Ludowej? W przypadku współpracy z lokalną chińską firmą należy dokładnie sprawdzić poprzez niezależne źródła, czy mamy do czynienia z podmiotem zdolnym do importu naszego towaru. Istotnym elementem importu do Chin jest właściwe skonstruowanie umowy, która określa zakres obowiązków każdej ze stron. Biorąc pod uwagę specyfikę działania chińskich przedsiębiorców pewniejszą, dającą większą kontrolę nad przedsięwzięciem formą działania jest założenie w Chinach własnej firmy. Problem ten nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych, szczególnie central handlu zagranicznego (Import/Export Co.). Te są w posiadaniu wszelkich uprawnień do prowadzenia handlu zagranicznego zarówno w zakresie eksportu, jak i importu towarów, usług i technologii.

14 Chiny: jak eksportować? Krok 4: Jakie czekają mnie procedury celne? Czy mój produkt wymagać będzie jakichś specjalnych procedur? Procedura celna w Chinach ma zazwyczaj następujący przebieg 1. Zgłoszenie celne (samodzielnie lub przez agencje celną) 2. Inspekcja celna 3. Deklaracja celna (musi zostać przedstawione do 14 dni od przybycia towaru do Chin) 4. Prezentacja dokumentów importowych (nie później niż w 10 dni od otrzymania wezwania po akceptacji deklaracji celnej) 5. Badanie towarów (na przykład żywność, chemikalia) 6. Opłaty celno-podatkowe 7. Zwolnienie towaru 8. Kontrola płatności

15 Chiny: jak eksportować? Wprowadzenie określonych produktów na obszar Chińskiej Republiki Ludowej jest znacznie bardziej złożone od strony formalnej niż import tych samych produktów na obszar Unii Europejskiej. Dlatego też przed realizacją poszczególnych kroków pozwalających legalnie eksportować do Chin należy uzyskać pewność, że nasze produkty w istocie są interesujące dla chińskich odbiorców.

16 Chiny: jak eksportować? Od czego zacząć? Chiny są rynkiem ogromnym i obiecującym, zupełnie jednak przez nasz kraj zaniedbanym. Wielkość kraju powoduje, że nie można tu działać zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami. Poszukiwanie partnerów, kontrahentów, klientów i konsumentów poprzez przedstawicieli handlowych nie ma sensu.

17 Chiny: jak eksportować? Od czego zacząć? Representative Office daje możliwość nawiązywania kontaktów umożliwia działania marketingowe pozwala prowadzić rozmowy handlowe oraz prowadzić procedury certyfikacyjne Targi są najefektywniejszą metodą szukania kooperantów pozwalają rozpoznać potencjał lokalnego rynku są szansą na poznanie siły konkurencji

18 W Chinach odbywają się tysiące imprez targowych rocznie. Każde duże chińskie miasto dysponuje przynajmniej jedną przestrzenią wystawienniczą. Każdą ważną branżową imprezę w Chinach odwiedzają dziesiątki tysięcy gości.

19 Chiny: jak eksportować? Jednokrotne pojawienie się na chińskiej imprezie targowej nie musi zaowocować spektakularnym sukcesem Koszty wystawy są różne dla wystawcy chińskiego (niskie) i zagranicznego (wysokie). Można uniknąć wysokich kosztów. Targi to konieczność prezentowania wzorów i próbek. Można stworzyć magazyn zapewniający wielokrotny dostęp do tych samych próbek i wzorów. Należy z góry przygotować się na sukces: asysta prawna, marketingowa, zabezpieczenie odpowiednich kontaktów.

20 Chiny: jak eksportować? Guanxi, czyli sieć kontaktów Efektywne działanie w Chinach wymaga nawiązania odpowiednich kontaktów lokalnych, które zapewnią: a) bezproblemowe załatwienie wszelkich formalności b) otworzenie kanałów dystrybucji c) zapewnienie rąk do pracy d) parasol ochronny w kontaktach z lokalną biurokracją, możliwość uzyskania realnego wsparcia w przypadku sporów e) możliwość pozyskiwania finansowania działalności ze źródeł oficjalnych i alternatywnych. W rzeczywistości chińskiej guanxi są najważniejszą składową aktywów trwałych.

21 Chiny: jak eksportować? Guanxi, czyli sieć kontaktów

22 Dziękuję za uwagę Leszek Ślazyk

6 (88) październik 2006. Jakie jest Państwo Środka? Polsko-chińskie stosunki gospodarcze

6 (88) październik 2006. Jakie jest Państwo Środka? Polsko-chińskie stosunki gospodarcze 6 (88) październik 2006 Jakie jest Państwo Środka? Polsko-chińskie stosunki gospodarcze Wsparcie dla unijnego eksportu w Azji Biuletyn dla małych i średnich firm www.euroinfo.org.pl tel.: faks: e-mail:

Bardziej szczegółowo

Plan Rozwoju Eksportu. dla firmy Biuro Doradztwa Inwestycyjnego sp. z o.o. 80-172 Gdańsk, ul. Fultona 21

Plan Rozwoju Eksportu. dla firmy Biuro Doradztwa Inwestycyjnego sp. z o.o. 80-172 Gdańsk, ul. Fultona 21 Plan Rozwoju Eksportu dla firmy Biuro Doradztwa Inwestycyjnego sp. z o.o. 80-172 Gdańsk, ul. Fultona 21 Opracowany przez firmę doradczą Prepost Consulting Alicja Zajączkowska 80-319 Gdańsk, ul. Grottgera

Bardziej szczegółowo

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA Centrum Obsługi Inwestora 2015. Nakład: 100 egzemplarzy. Redakcja: Maciej Piotrowski

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA Centrum Obsługi Inwestora 2015. Nakład: 100 egzemplarzy. Redakcja: Maciej Piotrowski Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA Centrum Obsługi Inwestora 2015 Nakład: 100 egzemplarzy Redakcja: Maciej Piotrowski Autorzy: Katarzyna Dziedzic Magdalena Marciniak-Piotrowska Maciej Piotrowski

Bardziej szczegółowo

Rynek rosyjski szanse i zagrożenia dla polskich przedsiębiorców.

Rynek rosyjski szanse i zagrożenia dla polskich przedsiębiorców. Rynek rosyjski szanse i zagrożenia dla polskich przedsiębiorców. Opracowanie powstało na zlecenie Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S. A. w Olsztynie na potrzeby III Forum Rynków Wschodnich

Bardziej szczegółowo

Wejście smoka Przypadki chińskich inwestycji w Polsce

Wejście smoka Przypadki chińskich inwestycji w Polsce Wejście smoka Przypadki chińskich inwestycji w Polsce Od Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej W ostatnich latach polsko-chińskie stosunki polityczno-gospodarcze przechodzą ogromne zmiany. Wizyta Prezydenta

Bardziej szczegółowo

INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK

INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK 2014 INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK Plany na przyszłość i biznes bez granic 3/2014 INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK SPIS TREŚCI n s. 3 Internacjonalizacja sektora małych i średnich przedsiębiorstw Młode

Bardziej szczegółowo

Analiza przedsiębiorstw które otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu w 2009 roku

Analiza przedsiębiorstw które otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu w 2009 roku Analiza przedsiębiorstw które otrzymały jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu w 2009 roku Grudziądz, wrzesień 2011 r. SPIS TREŚCI Wstęp 4 Rozdział

Bardziej szczegółowo

KROK 4 WZÓR UŻYTKOWY WZÓR PRZEMYSŁOWY ZNAK TOWAROWY

KROK 4 WZÓR UŻYTKOWY WZÓR PRZEMYSŁOWY ZNAK TOWAROWY WZÓR UŻYTKOWY Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, które dotyczy kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci (rozwiązanie jest użyteczne, jeżeli

Bardziej szczegółowo

Wzrost znaczenia handlu zagranicznego

Wzrost znaczenia handlu zagranicznego Sergiusz Kuczyński Wzrost znaczenia handlu zagranicznego Przyczyny, które spowodowały zmianę warunków gospodarowania: Rozwój biznesu międzynarodowego, likwidacja granic Przejście od rynku producenta do

Bardziej szczegółowo

ZGIERZ 11 MAJA 2005 R

ZGIERZ 11 MAJA 2005 R ZGIERZ 11 MAJA 2005 R Funkcjonowanie i budowanie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw przetwórczych, budowlano-montażowych i usługowych w UE Dyskusja ekspertów toczyła się wokół następujących zagadnień:

Bardziej szczegółowo

中 波 关 系. Dossier. Globalna rola Chin wzrasta jakie będą tego konsekwencje? Nowa chińska strategia rozwoju szanse i możliwości

中 波 关 系. Dossier. Globalna rola Chin wzrasta jakie będą tego konsekwencje? Nowa chińska strategia rozwoju szanse i możliwości Dossier THINKTANK DOSSIER NA TEMAT STRATEGII ROZWOJU CHIN I WSPÓŁPRACY POLSKA CHINY www.mttp.pl 2011 中 波 关 系 POLSKA chiny Globalna rola Chin wzrasta jakie będą tego konsekwencje? Nowa chińska strategia

Bardziej szczegółowo

Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym. poradnik dla przedsiębiorców

Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym. poradnik dla przedsiębiorców 2011 Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym poradnik dla przedsiębiorców Transport, ubezpieczenia i spedycja w handlu międzynarodowym poradnik dla przedsiębiorców Ekspertyza powstała

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU FIRM BRANŻY SPOŻYWCZEJ NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH

STRATEGIA ROZWOJU FIRM BRANŻY SPOŻYWCZEJ NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH STRATEGIA ROZWOJU FIRM BRANŻY SPOŻYWCZEJ NA RYNKACH ZAGRANICZNYCH Dokument opracowany przez Collect Consulting Sp. z o.o. Skład zespołu ekspertów: 1. Mariusz Bryła - Kierownik Zespołu 2. Joanna Majewska

Bardziej szczegółowo

AKTUALIZACJA PLANU ROZWOJU EKSPORTU

AKTUALIZACJA PLANU ROZWOJU EKSPORTU AKTUALIZACJA PLANU ROZWOJU EKSPORTU dla przedsiębiorstwa Holon Globe Sp. z.o.o. opracowany przez Biuro Doradztwa Inwestycyjnego Sp. z.o.o. w Gdańsku www.bdi.info.pl 1 Plan Rozwoju Eksportu dla przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

Najlepsze praktyki w zakresie współpracy ośrodków naukowych i biznesu przy wykorzystaniu

Najlepsze praktyki w zakresie współpracy ośrodków naukowych i biznesu przy wykorzystaniu Najlepsze praktyki w zakresie współpracy ośrodków naukowych i biznesu przy wykorzystaniu środków z UE Warszawa, 20 grudnia 2008 roku 1 Wydawca: Fundacja Aurea Mediocritas ul. Samolotowa 9/7 03-984 Warszawa

Bardziej szczegółowo

XXXXX REPRINT GLOBALNA FIRMA:

XXXXX REPRINT GLOBALNA FIRMA: _ 1 XXXXX REPRINT GLOBALNA FIRMA: O efektywnych narzędziach ekspansji zagranicznej piszą eksperci i liderzy z firm: PwC, HSBC Bank Polska SA, Deloitte Polska, Deloitte Legal, Domański Zakrzewski Palinka,

Bardziej szczegółowo

Business GROWTH. Jak pozostać dochodowym i produktywnym. multibank. Rynek newconnect - plusy i minusy str. 4. wspiera małe i średnie

Business GROWTH. Jak pozostać dochodowym i produktywnym. multibank. Rynek newconnect - plusy i minusy str. 4. wspiera małe i średnie 30 czerwca 2008 Business GROWTH Jak pozostać dochodowym i produktywnym Rynek newconnect - plusy i minusy str. 4 multibank doradza małym i bogatym str. 6 Allegro wspiera małe i średnie firmy str. 8 2 Niezależna

Bardziej szczegółowo

Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców

Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców 2014 Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców Warszawa 2014 Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich

Bardziej szczegółowo

Raport finansowany z Poddziałania 6.2.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007 2013. [2]

Raport finansowany z Poddziałania 6.2.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007 2013. [2] RAPORT DOTYCZĄCY RYNKU OPROGRAMOWANIA KOMPUTEROWEGO W USA STANDARDY, OPODA ATKOWANIE, WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA, WYMAGANIA LICENCYJNE, POWOŁYWANIE AMERYKAŃSKICHH AGENTÓW SPRZED DAŻY, ZAKŁAD DANIE BIUR 2011

Bardziej szczegółowo

Analiza dotycząca Eksportu usług oraz produktów ICT. Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością

Analiza dotycząca Eksportu usług oraz produktów ICT. Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością 1 Departament Gospodarki Elektronicznej Ministerstwo Gospodarki Publikacja została przygotowana przez Zespół

Bardziej szczegółowo

2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy

2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy 2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy 2.1. Analiza firmy i jej otoczenia 2.1.1. Analiza makroekonomiczne PEST Multicom Consulting

Bardziej szczegółowo

międzynarodowa Przedsiębiorczość Rozdział dziesiąty

międzynarodowa Przedsiębiorczość Rozdział dziesiąty Rozdział dziesiąty Przedsiębiorczość międzynarodowa 1. Przedsiębiorczość w procesie globalizacji 2. Przedsiębiorczość międzynarodowa w Polsce 3. Opcja międzynarodowa dla nowego przedsięwzięcia 4. Eksporter

Bardziej szczegółowo

Potrzeby usługowo-produktowe firm z branży drzewnomeblarskiej w województwie zachodniopomorskim

Potrzeby usługowo-produktowe firm z branży drzewnomeblarskiej w województwie zachodniopomorskim Potrzeby usługowo-produktowe firm z branży drzewnomeblarskiej w województwie zachodniopomorskim Dokument opracowany przez Stowarzyszenie Polski Instytut Biznesu Skład zespołu ekspertów: 1. Mariusz Bryła

Bardziej szczegółowo

Społecznie odpowiedzialne zakupy i zamówienia publiczne jako narzędzie pozytywnej zmiany. przykłady zagraniczne Krzysztof Cibor

Społecznie odpowiedzialne zakupy i zamówienia publiczne jako narzędzie pozytywnej zmiany. przykłady zagraniczne Krzysztof Cibor Społecznie odpowiedzialne zakupy i zamówienia publiczne jako narzędzie pozytywnej zmiany przykłady zagraniczne Krzysztof Cibor 1 Społecznie odpowiedzialne zakupy i zamówienia publiczne jako narzędzie pozytywnej

Bardziej szczegółowo

KAZACHSTAN, UZBEKISTAN PRZYJAZNE RYNKI WSCHODNIE DZIAŁANIE 2.3 ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA KATALIZATORY ROZWOJU

KAZACHSTAN, UZBEKISTAN PRZYJAZNE RYNKI WSCHODNIE DZIAŁANIE 2.3 ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA KATALIZATORY ROZWOJU KAZACHSTAN, UZBEKISTAN PRZYJAZNE RYNKI WSCHODNIE DZIAŁANIE 2.3 ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA KATALIZATORY ROZWOJU JAK SKUTECZNIE KORZYSTAĆ Z FUNDUSZY Biuletyn dla małych

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do SIWZ - Opis programu pt. SMAKI EUROPY - JAKOŚĆ I TRADYCJA

Załącznik nr 1 do SIWZ - Opis programu pt. SMAKI EUROPY - JAKOŚĆ I TRADYCJA OPIS PROGRAMU Niniejszy dokument określa strategie i działania, które stanowią treść programu pt. SMAKI EUROPY - JAKOŚĆ I TRADYCJA i zostały zaakceptowane przez ARR oraz KE. Niniejszy dokument stanowi

Bardziej szczegółowo

Zeszyty naukowe nr 9

Zeszyty naukowe nr 9 Zeszyty naukowe nr 9 Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bochni 2011 Krystyna Przybylska Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Współpraca międzynarodowych korporacji z lokalnymi dostawcami w kraju goszczącym 1

Bardziej szczegółowo

Spacerkiem po innowacjach II

Spacerkiem po innowacjach II Spacerkiem po innowacjach II Szanowni Państwo, Innowacje to bez wątpienia jeden z ważniejszych czynników warunkujących wzrost gospodarczy regionów. We współczesnym świecie zdolność do tworzenia oraz przyjmowania

Bardziej szczegółowo

Warszawa Giełda Papierów Wartościowych fot. R. Paszkowski

Warszawa Giełda Papierów Wartościowych fot. R. Paszkowski 2(14) 2013 Ukraińskie spółki na GPW Plan rozwoju gospodarki Ukrainy 2013-2014 Dwadzieścia lat Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Eksport towarów na Ukrainę Projekty inwestycyjne przygotowanie Warszawa

Bardziej szczegółowo

Chiński smok w polskiej firmie czyli jak bezpiecznie importować z Chin

Chiński smok w polskiej firmie czyli jak bezpiecznie importować z Chin Chiński smok w chińskiej firmie Michał Łebkowski Chiński smok w polskiej firmie czyli jak bezpiecznie importować z Chin 1 Chiński smok w chińskiej firmie Wydawnictwo Tomeo.pl Marka wydawnicza Tomeo.pl

Bardziej szczegółowo