Formaty plików wideo DSI III

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Formaty plików wideo DSI III"

Transkrypt

1 Formaty plików wideo DSI III

2 Porównanie Statyczny obraz dobrej jakości w formacie bmp ma rozmiar 20 MB W typowym filmie wyświetla się ok. 25 klatek/s. Dla filmu trwającego 90 minut, czyli 90x60 = 5400 sekund, daje to 5400x25 = klatek. Rozmiar takiego nieskompresowanego filmu wyniósłby zatem ponad 2,5 TB! Zastosowanie kompresji obrazu, np.: kompresji JPEG, pozwoliłoby zmniejszyć rozmiar pliku wideo, jednak i tak byłby on zbyt duży dla jakichkolwiek praktycznych zastosowań. A należy jeszcze dodać ścieżkę dźwiękową, która jest nieodłącznym elementem każdego współczesnego filmu.

3 Kompresja Polega na zapamiętywaniu nie tyle kolejnych klatek filmu, ile raczej różnic między nimi. W większości filmów kolejne klatki zmieniają się nieznacznie. W przypadku scen, w których więcej się dzieje, różnice będą wyraźniejsze, niemniej ponieważ rozpatrujemy różnice między klatkami odległymi w czasie o 1/30 sekundy, to metoda kompresji polegająca na opisywaniu różnic zamiast całych klatek wciąż się sprawdzi.

4 Kompresja Klatka, która musi być opisana w całości, nazywa się klatką kluczową (ang. key frame). Im więcej klatek kluczowych, tym mniejsze możliwości kompresji wideo i tym większy plik wynikowy. Im mniej klatek kluczowych, tzn. im bardziej statyczny film, tym większe możliwości kompresji i tym mniejszy plik wynikowy.

5 Ocena jakości kompresji wideo Mówimy, że algorytm kompresji wideo jest wydajny wówczas, gdy plik wynikowy jest dostatecznie mały. W praktyce narzucamy warunki dotyczące wielkości pliku po kompresji, wykonujemy kompresję i oceniamy wizualnie, czy jakość wideo jest wystarczająco dobra. Aby kompresować film w celu umieszczenia go na jednej płycie CD, zadamy na sztywno rozmiar 700 MB i ewentualnie wypróbujemy inne algorytmy kompresji, jeżeli uzyskana jakość nie jest odpowiednia.

6 Ścieżka dźwiękowa stanowi ważny element każdego filmu, zwykle jednak dźwięk w filmie traktowany jest nieco niezależnie. Do kompresji ścieżki dźwiękowej wykorzystuje się metody znane z kompresji dźwięku cyfrowego. Często stosowaną metodą jest kompresja MP3

7 Kompresja wideo - podstawowe pojęcia Przepływność (ang. bitrate) -liczba danych na sekundę pliku wideo. Jest to podstawowa wielkość opisująca zarówno jakość wideo, jak i rozmiar pliku. Im wyższa przepływność, tym lepsza jakość, ale i większy plik. Rozdzielczość - jest to liczba pikseli obrazu w poziomie na liczbę pikseli obrazu w pionie, np.: 640x480 lub 800x600. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu, ale i większy plik. Media strumieniowe - technika transmisji skompresowanego wideo w internecie. Istotą transmisji strumieniowej jest przesyłanie dużych obiektów (filmów) w porcjach, które są aktualnie potrzebne. Przykładowo: aby zacząć wyświetlać film, wystarczy pobrać kilka, kilkanaście pierwszych sekund. W trakcie odtwarzania pobierane są kolejne fragmenty.

8 Kompresja wideo Człowiek lepiej postrzega wideo nagrane w mniejszej rozdzielczości, ale z wyższą przepływnością niż odwrotnie. Dlatego lepiej określić małą rozdzielczość wideo, ale wysoką przepływność. Większość filmów wideo w internecie ma niską rozdzielczość (na poziomie 320x240), ale stosunkowo wysoką przepływność. Pozwala to zazwyczaj na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

9 Format AVI Format AVI (ang. Audio Video Interleave) to jeden z najbardziej powszechnych formatów plików wideo. Został on zdefiniowany przez firmę Microsoft w 1992 roku i stale cieszy się popularnością. Dane video mogą być skompresowane lub nie. Jeżeli są poddawane kompresji, to wykorzystuje się inne formaty, takie jak na przykład DivX, MPEG-4 i inne. Plik w formacie AVI zawiera wtedy wewnątrz inny format do zapisu danych wideo. Dlatego też AVI nazywany jest formatem kontenerowym lub po prostu kontenerem wideo. Formatem kontenerowym nazywamy format multimedialny, który do zapisu danych (niektórych lub wszystkich) używa innego formatu (kodeka).

10 Kodeki wideo Gdy próbujemy odtworzyć plik wideo często otrzymujemy komunikat o błędzie "Brak kodeka wraz z nazwą wymaganego kodeka. Stosowanych kodeków jest dużo. Różne formaty plików wideo mogą korzystać z tych samych kodeków. Kodek to po prostu program do kodowania lub dekodowania danych. Określa on sposób zapisania informacji o wideo na komputerze. Program, który wykonuje czynności dzielenia danych wideo w ustalony, specyficzny sposób, to właśnie kodek. Przekształcanie filmu do takiej specjalnej postaci to kodowanie, a odczytywanie tej postaci do ruchomych obrazów, na przykład wyświetlanych na ekranie komputera, to dekodowanie. Kodek wykonuje oba zadania.

11 Kodeki wideo Kodekiem nazywamy sposób zapisu i odczytu danych (wideo, audio lub innych). Pliki zawierające dane wideo często są kontenerami, które do zapisu wideo używają kodeków. Możliwe jest, że plik AVI zawiera wideo zapisane za pomocą kodeka MPEG-4, a plik MPG zawiera wideo zapisane za pomocą kodeka XviD. Kontener wideo to coś w rodzaju opakowania zawierającego w środku dane wideo zapisane przy użyciu różnych kodeków, czyli sposobów zapisu.

12 Format MPEG Format MPEG to grupa formatów zatwierdzonych przez organizację MPEG :. Moving Picture Experts Group). Największą popularnością cieszą się obecnie formaty kompresji stratnej MPEG-2 i MPEG-4. MPEG-2 wykorzystywany jest do kodowania filmów na płytach DVD i telewizji wysokiej rozdzielczości. Standard MPEG-2 został zdefiniowany w 1994 roku. Minimalne wartości przepływności dla osiągnięcia jakości tzw. standardowej telewizji (rozdzielczość 720x576 w systemie PAL) to 4-5 Mb/s. W konsekwencji rozmiar 120- minutowego filmu wynosi w tym standardzie około 4 GB. Jest to podyktowane pojemnością jednowarstwowych płyt DVD. MPEG-2 umożliwia stosowanie różnych kodeków i zmiennej przepływności (VBR).

13 Format MPEG Kompresja MPEG opiera się przede wszystkim na odrzucaniu mniej istotnych danych o kolorach oraz szczegółów. Dlatego filmy w formacie MPEG o wysokim stopniu kompresji będą blade. Wyraźnie będą też widoczne kwadratowe piksele obrazu. MPEG-4 to format przeznaczony do dużych plików wideo. Został wprowadzony w 1998 r jako następca MPEG-2 (format MPEG-3 był nieudany i szybko zaprzestano go rozwijać). MPEG-4 miał ponadto wspierać media strumieniowe oraz zabezpieczenia przed kopiowaniem, nazywane DRM (ang. Digital Rights Management).

14 Format MPEG Format MPEG-4 jest w zasadzie bardzo szerokim zbiorem możliwych funkcjonalności, a każda konkretna implementacja zawiera tylko wybrane z nich. Format MPEG-4 można porównać do zestawu wielu narzędzi budowla nych. W każdej konkretnej inwestycji używana jest jedynie pewna część z nich Format MPEG-4 jest powszechnym standardem wideo zarówno w internecie, jak i na płytach CD, DVD. Wykorzystują go także kamery cyfrowe i telefony komórkowe do rejestracji wideo. Pliki w formacie MPEG mają rozszerzenie MPG, MPEG lub MP4. Odtwarza je większość współczesnych odtwarzaczy wideo, na przykład Windows Media Player, Quick Time, ALLPlayer.

15 Formaty VCD, SVCD i DVD-Video Na bazie formatów MPEG-2 i MPEG-4 powstały specjalne formaty do wykorzystania w sprzętowych odtwarzaczach wideo, na przykład w odtwarzaczach DVD. Formaty te zawierają informacje potrzebne do uruchomienia filmu w odtwarzaczu sprzętowym i do sterowania odtwarzaniem. Przykładowo płyty DVD z filmami zawierają najczęściej tzw. menu dyskowe, które umożliwia ustawienie języka, napisów, a także rozpoczęcie odtwarzania od jednego z predefiniowanych punktów, czyli wybór sceny.

16 Formaty VCD, SVCD i DVD-Video Format VCD (ang. Video Compact Disc) to poprzednik formatu DVD-Video. Wprowadzony w roku 1994 przez firmy Sony i Philips. Umożliwia on umieszczenie 120-minutowego filmu na jednej lub dwóch płytach CD. Do zapisu wideo wykorzystuje kodek MPEG-1, archaiczny poprzednik kodeka MPEG-2. To właśnie ten kodek odpowiada za ograniczenia formatu VCD - rozdzielczość 352x288, przepływność 1150 kb/s. W efekcie jakość filmu na VCD jest porównywalna do jakości filmu nagranego na analogowej kasecie VHS.

17 Formaty VCD, SVCD i DVD-Video Standard SVCD (ang. Super Video Compact Disc). Jest to lepsza wersja formatu VCD, wykorzystująca kodek MPEG-2. Zapewnia pod wieloma względami jakość porównywalną z DVD-Video, lecz w mniejszej rozdzielczości. Podstawowe parametry formatu SVCD to rozdzielczość 480x576 i przepływność 2520 kb/s. Zaletą formatu SVCD jest możliwość odtwarzania filmów w tym formacie na większości współczesnych sprzętowych odtwarzaczy DVD.

18 Formaty VCD, SVCD i DVD-Video Standard DVD-Video - bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku uzyskano dzięki większej pojemności płyt DVD iż CD (ok. 4,7 GB wobec 700 MB). Format wideo to MPEG-2 w rozdzielczości najczęściej 720x576, a dźwięk może być zapisywany w systemie Dolby Digital. Dodatkowo standard DVD-Video określa szczegóły elementów sterujących: menu dyskowe, napisy, wybór scen i inne. Płyty DVD są obecnie standardem stosowanym m.in. w wypożyczalniach filmów, powoli jednak wypiera go standard Blu-ray, oferujący znacznie wyższe rozdzielczości i w efekcie umożliwiający oglądanie filmów w jakości HD (ang. High Definition). Przyjmuje się, że rozdzielczość wysoka, czyli tzw. full HD, to 1920x1080.

19 Format (kodek) DivX Format DivX - pod koniec lat 90. ubiegłego wieku olbrzymią popularność zdobyła metoda kompresji stratnej wideo, pozwalająca zapisać 90-minutowy film na jednej płycie CD, przy czym jakość oglądanego wideo nie była wyraźnie gorsza od jakości filmów zapisanych w formacie DVD-Video. Algorytm kompresji jest bardzo wydajny, co więcej - jest zgodny ze standardem MPEG- 4, można więc stosować go w formatach kontenerowych takich jak AVI czy MPG Wszystkie te cechy sprawiły, że format DivX stał się nieformalnym standardem wymiany filmów, przyczyniając się w ten sposób także do rozwoju piractwa w sieciach P2P (ang. Peer- To- Peer).

20 Format (kodek) DivX Ponieważ DivX jest produktem komercyjnym, kilka lat temu powstała darmowa alternatywa o nazwie XviD. Jest to kodek stratny, zgodny ze standardem MPEG-4 i mający podobne własności kompresji. Ma jedną wielką zaletę - jest całkowicie darmowy i udostępniany na zasadach licencji publicznej GNU (ang. GNU Generał Public License).

21 Inne formaty video Format MOV (QuickTime) stworzony przez firmę Apple i początkowo był popularny przede wszystkim na komputerach Apple działających w SO Mac OS. Z czasem zdobył jednak szerokie uznanie i spotykany jest coraz częściej także na platformie Windows. Za upowszechnienie formatu MOV w dużej mierze odpowiada internet. MOV to format kontenerowy - plik może zawierać wiele ścieżek audio, wideo i napisów. Plik w formacie MOV nie musi zawierać danych, wystarczy, że ma referencję, czyli odniesienie lub wskazanie do innego pliku. Oznacza to, że dane wideo mogą znajdować się w innym pliku, co pozwala na skonstruowanie elastycznej struktury, która znakomicie nadaje się do potrzeb edytowania filmów. Pliki w formacie MOV często służą do wymiany wideo między użytkownikami.

22 Inne formaty video Format FLV (ang. Flash Video) to kontenerowy format wideo stworzony przez firmę Adobe. Format ten jest szczególnie popularny w internecie. To właśnie ten format wykorzystują serwisy takie jak YouTube, Google Video czy Wrzuta. Zaletą formatu jest jego integracja z projektami Flash - wideo w formacie Flash (czyli Flash Video - FLV) może być łatwo umieszczane w plikach SWE Do odtwarzania wideo w formacie Flash można użyć ogólnie dostępnego odtwarzacza firmy Adobe lub wtyczki do przeglądarki internetowej. Pewnym ograniczeniem w rozwoju i wykorzystaniu formatu jest fakt, że chociaż sam format jest otwarty, to już używane kodeki są opatentowane i ściśle chronione przez firmę Adobe.

23 Dobór optymalnego formatu Wszystko zależy od potrzeb i przeznaczenia konkretnego pliku wideo. Czy plik ma być udostępniony w sieci? Czy konieczna jest transmisja strumieniowa? Czy będzie oglądany w stosunkowo niewielkim okienku na stronie internetowej, czy może raczej na dużym ekranie telewizora plazmowego? Czy film zawiera dużo sekwencji ruchu, czy raczej sceny w większości statyczne? Czy plik wideo będzie później poddawany obróbce, czy raczej film ma być przygotowany ostatecznie i zarchiwizowany?

24 Dobór optymalnego formatu Jeżeli przygotowywany plik ma być umieszczony na stronie internetowej, to zapewne najlepszym wyborem będzie format z rodziny MPEG. Jak wiemy, format MPEG-4 wspiera dane strumieniowe, dlatego też może być najlepszym wyborem w tym wypadku. Inne rozwiązanie to format DivX lub QuickTime, trzeba jednak pamiętać, że nie na każdym komputerze mogą być zainstalowane odpowiednie kodeki lub wtyczki odtwarzacza.

25 Dobór optymalnego formatu A jakiego wyboru należy dokonać w wypadku przygotowania ostatecznej wersji filmu z wakacji lub wesela? Najodpowiedniejszym wyborem jest wówczas format DVD Video. Film taki będzie cechował się bardzo dobrą jakością i będzie można odtworzyć go bez konieczności uruchamiania komputera. Alternatywnie można posłużyć się formatem DivX lub Xvid, który pozwoli przy nieznacznej stracie jakości zmieścić film na jednej płycie CD

26 KONIEC

VIDEO. I. VHS i cyfrowe formaty MPEG 1,VCD, MPEG 2 DVD,SVCD, AVI, DIVX, XVID, RMVB, AMV

VIDEO. I. VHS i cyfrowe formaty MPEG 1,VCD, MPEG 2 DVD,SVCD, AVI, DIVX, XVID, RMVB, AMV VIDEO I. VHS i cyfrowe formaty MPEG 1,VCD, MPEG 2 DVD,SVCD, AVI, DIVX, XVID, RMVB, AMV Rozdzielczość analogowa VHS Sygnał VHS ma rozdzielczość 240 linii w pionie. Linia obrazu 240 liniowego z VHS ma w

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z ADOBE MEDIA ENCODER CS4

Korzystanie z ADOBE MEDIA ENCODER CS4 Korzystanie z ADOBE MEDIA ENCODER CS4 Prawa autorskie 2008 Adobe Systems Incorporated. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z programu Adobe Media Encoder CS4 Niniejszy podręcznik, jak również opisane

Bardziej szczegółowo

Formaty dokumentów w bibliotekach cyfrowych

Formaty dokumentów w bibliotekach cyfrowych 1 Władysław Marek Kolasa 1. Wprowadzenie Formaty dokumentów w bibliotekach cyfrowych Format dokumentu w potocznym rozumieniu zazwyczaj kojarzy się z rozszerzeniem pliku, który wskazuje na aplikację potrzebną

Bardziej szczegółowo

Windows Movie Maker 2. Od zera do bohatera

Windows Movie Maker 2. Od zera do bohatera IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Koœciuszki 1c 44-100 Gliwice tel. 032 230 98 63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Stosowanie technik graficznych i multimedialnych 312[01].O1.05

Stosowanie technik graficznych i multimedialnych 312[01].O1.05 MINISTERSTWO EDUKACJI i NAUKI Anna Koludo Dorota Wojtuś Stosowanie technik graficznych i multimedialnych 312[01].O1.05 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy

Bardziej szczegółowo

Studio 9. Tworzenie profesjonalnych filmów

Studio 9. Tworzenie profesjonalnych filmów Studio 9 Tworzenie profesjonalnych filmów Specjalne podziękowania dla: Mike Iampietro, William Chien, Richard Edgley, Ivan Maltz, Jon McGowan, Keith Thomson, Jörg Weselmann oraz Chris Zamara. Dokumentacja:

Bardziej szczegółowo

(dreambox - PC) wersja 2.0

(dreambox - PC) wersja 2.0 Jak ze strumienia.ts zrobić płytę DVD (dreambox - PC) wersja 2.0 Autor: waland@gdynia.mm.pl Aktualizacja: 2005.03.06 Przewodnik opisuje sposób postępowania oraz wykorzystanie wybranych narzędzi umożliwiających

Bardziej szczegółowo

Raspberry Pi (11) z prądem i multimedialnie

Raspberry Pi (11) z prądem i multimedialnie Na warsztacie SZKOŁA To już 11-ty odcinek kursu Raspberry Pi. Numery archiwalne MT z poprzednimi odcinkami można kupić na www.ulubionykiosk.pl Raspberry Pi (11) z prądem i multimedialnie W poprzednich

Bardziej szczegółowo

wrzesień 2013 r. Nr 33(158)/2013 DODATEK SZKOLENIOWY DO MAGAZYNU INFOMARKET Odtwarzacze Blu-ray i DVD stacjonarne i przenośne

wrzesień 2013 r. Nr 33(158)/2013 DODATEK SZKOLENIOWY DO MAGAZYNU INFOMARKET Odtwarzacze Blu-ray i DVD stacjonarne i przenośne wrzesień 2013 r. Nr 33(158)/2013 DODATEK SZKOLENIOWY DO MAGAZYNU INFOMARKET Odtwarzacze Blu-ray i DVD stacjonarne i przenośne Fakt: Od 90 lat. Made in Germany. Dowiedz się więcej Doświadcz najnowocześniejszej

Bardziej szczegółowo

Windows Vista PL. Kurs

Windows Vista PL. Kurs IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Koœciuszki 1c 44-100 Gliwice tel. 032 230 98 63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Rodzaje dysków optycznych

Rodzaje dysków optycznych dla DSI I Pamięci optyczne Do tej grupy zaliczamy napędy wykorzystujące do zapisu i odczytu wiązkę światła laserowego. Nośnikiem najczęściej jest plastikowy krążek pokryty warstwą odbijającą promień lasera

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18 Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Spis treści Przed rozpoczęciem............................... 1 Skróty i konwencje...................................

Bardziej szczegółowo

Wykład z grafiki komputerowej - wybrane pojęcia 1 z 14 Opracował Jan T. Biernat. Grafika komputerowa. Wybrane pojęcia.

Wykład z grafiki komputerowej - wybrane pojęcia 1 z 14 Opracował Jan T. Biernat. Grafika komputerowa. Wybrane pojęcia. Wykład z grafiki komputerowej - wybrane pojęcia 1 z 14 Grafika komputerowa Wybrane pojęcia. Grafika komputerowa, to dział informatyki zajmujący się tworzeniem za pomocą komputera obrazów, rysunków, planów,

Bardziej szczegółowo

Kreator Stron Mobilnych

Kreator Stron Mobilnych Wydział Informatyki Katedra Inżynierii Oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Marcin Czerwiak Nr albumu 7881 Kreator Stron Mobilnych Praca magisterska napisana pod kierunkiem: dr inż. Mariusz

Bardziej szczegółowo

Animacje komputerowe we Flashu

Animacje komputerowe we Flashu PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W CHEŁMIE Instytut Matematyki i Informatyki Kierunek: Matematyka Specjalność: Matematyka z informatyką Sylwia Załużna Nr albumu 2965 Animacje komputerowe we Flashu Praca

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Burning ROM

Instrukcja Nero Burning ROM Instrukcja Nero Burning ROM Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Niniejszy dokument, jak i opisywane w nim oprogramowanie, ma status

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Video

Instrukcja Nero Video Instrukcja Nero Video Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Ten dokument i zawarte w nim treści podlegają ochronie na mocy międzynarodowych przepisów dotyczących praw autorskich oraz własności

Bardziej szczegółowo

Projekt Inżynierski Składacz

Projekt Inżynierski Składacz Projekt Inżynierski Składacz Multimedialny Program Do Nauki Składania Komputerów Jarosław Adamski, Marcin Jędrzejewski, Bogdan Sobczak 1 października 2002 roku Spis treści I Projekt od strony koncepcyjnej

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-61125-58-7

ISBN 978-83-61125-58-7 Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Publikacja jest rezultatem realizacji Projektu: Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET VII. Promocja integracji społecznej DZIAŁANIE

Bardziej szczegółowo

liczba pikseli pikseli Grafika rastrowa (bitmapowa) Grafikę rastrową mapami bitowymi Mapa bitowa (bit map)

liczba pikseli pikseli Grafika rastrowa (bitmapowa) Grafikę rastrową mapami bitowymi Mapa bitowa (bit map) Piksel - punkt, którego parametrami są współrzędne ekranu, kolor i jaskrawość. Jest najmniejszym elementem obrazu bitmapowego. Jeden piksel to bardzo mały kwadrat wypełniony w całości jednolitym kolorem.

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA

PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA W Y Ż S Z A S Z K O Ł A I N F O R M A T Y K I W Y D Z I A Ł Z A M I E J S C O W Y W E W Ł O C Ł A W K U K I E R U N E K I N F O R M A T Y K A PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA Prezentacja medialna współpracy

Bardziej szczegółowo

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Tomasz Sułkowski Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Ariva T65. Polski

Instrukcja obsługi. Ariva T65. Polski Instrukcja obsługi Ariva T65 Polski OSTRZEŻENIE!!! Odbiorniki Ferguson umożliwiają nagrywanie na zewnętrznych dyskach twardych HDD oraz pamięciach flash (pendrive). Jakkolwiek prawidłowe działanie nagrywania

Bardziej szczegółowo

Robert Orziński, Marek Świątkiewicz. Techniki multimedialne w dydaktyce przedmiotów zawodowych

Robert Orziński, Marek Świątkiewicz. Techniki multimedialne w dydaktyce przedmiotów zawodowych Robert Orziński, Marek Świątkiewicz Techniki multimedialne w dydaktyce przedmiotów zawodowych Warszawa 2012 Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Kierunek studiów "Edukacja techniczno

Bardziej szczegółowo

OCENA JAKOŚCI USŁUG TRANSMISJI MOWY W SIECIACH IP

OCENA JAKOŚCI USŁUG TRANSMISJI MOWY W SIECIACH IP WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI STOSOWANEJ I ZARZĄDZANIA pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk WYDZIAŁ INFORMATYKI STUDIA INŻYNIERSKIE PRACA DYPLOMOWA Rafał Gadamski OCENA JAKOŚCI USŁUG TRANSMISJI MOWY W SIECIACH

Bardziej szczegółowo

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Drodzy Studenci! W niniejszej publikacji zaprezentowany jest materiał do ćwiczeń z technologii informacyjnej

Bardziej szczegółowo

Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych

Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Ten dokument i zawarte w nim treści podlegają ochronie na mocy międzynarodowych przepisów dotyczących praw autorskich oraz własności intelektualnej

Bardziej szczegółowo

OPTYMALIZACJA PARAMETRÓW TRANSMISJI OBRAZU NA POTRZEBY SYSTEMU MONITOROWANIA PZR

OPTYMALIZACJA PARAMETRÓW TRANSMISJI OBRAZU NA POTRZEBY SYSTEMU MONITOROWANIA PZR Mgr inż. Mirosław MAKOWSKI Mgr inż. Kamil WACŁAWIK Dr inż. Konrad SIENICKI WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA DOI: 10.17814/mechanik.2015.7.265 OPTYMALIZACJA PARAMETRÓW TRANSMISJI OBRAZU NA POTRZEBY SYSTEMU

Bardziej szczegółowo

I n f o r m a t y k a dla dziennikarzy

I n f o r m a t y k a dla dziennikarzy Marek Robak I n f o r m a t y k a dla dziennikarzy Skrypt, wersja 3.50 Warszawa 2001-2004 Wszelkie prawa zastrzeżone, 2001-2004 Marek Robak / Spis treści 1.Podstawy 3 1.1. Do czego służy komputer, definicja...3

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Burning ROM

Instrukcja Nero Burning ROM Instrukcja Nero Burning ROM Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Ten dokument i zawarte w nim treści podlegają ochronie na mocy międzynarodowych przepisów dotyczących praw autorskich oraz

Bardziej szczegółowo