Kompresja filmu DVD do formatu AVI za pomocą Avidemux (również w systemie Linux)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kompresja filmu DVD do formatu AVI za pomocą Avidemux (również w systemie Linux)"

Transkrypt

1 Kompresja filmu DVD do formatu AVI za pomocą Avidemux (również w systemie Linux) Wstęp W serwisie znajduje się już wiele opisów dotyczących kompresji filmów DVD do formatu DivX. Wszystkie te artykuły opisują dokładnie konwersję z wykorzystaniem programów pracujących w systemie Windows. Od pewnego czasu, coraz więcej osób decyduje się zmienić swój system operacyjny na Linuxa. Część z nich decyduje się na "przesiadkę" pod warunkiem, iż na nowym systemie będą mogli używać programów podobnych do tych, które są im znane z systemu Windows. Pakiet MS Office można zastąpić OpenOfficem, Photoshopa np. Gimpem. Podobnie jest z programami do obróbki video. W systemie Windows najwszechstronniejszym tego typu narzędziem jest VirtualDubMod. Jego odpowiednikiem w systemie spod znaku pingwina jest oparty na licencji GNU - Avidemux. Za jego pomocą można edytować pliki video w formatach AVI, MPEG, Nupelvideo i BMP. Aplikacja obsługuje większość popularnych kodeków, takich jak M-JPEG, MPEG, DivX, XviD, huffyuv, WMA itp. Do podstawowych możliwości programu można zaliczyć edycje, przycinanie, filtrowanie oraz rekompresję plików AVI (DivX/XviD) lub MPEG. Za jego pomocą można też przeprowadzić konwersję plików AVI do formatu VCD, SVCD oraz DVD. Program ma również wbudowane narzędzie umożliwiające ripowanie napisów i zapis do formatu.srt. Zanim zaczniemy Uwaga: Poniższy artykuł jest opracowany na podstawie Avidemux 2.1 dla systemu Windows. Okno programu może się nieco różnić w wersji dla Linuxa, lecz wszystkie funkcje i ustawienia są takie same dla obu systemów. Przed rozpoczęciem kompresji musimy pobrać program w wersji odpowiedniej dla naszego systemu. Avidemux 2.1 step 3 dla systemu Windows Avidemux 2.1 step 3 dla systemu Linux Program nie zawiera instalatora, więc wystarczy rozpakować archiwum i Avidemux jest gotowy do uruchomienia. Instalacja dodatkowych kodeków nie jest konieczna, gdyż program ma je zaimplementowane. Przed przystąpieniem do pracy musimy zgrać zawartość płyty DVD na dysk. W systemie Linux zabezpieczenia płyt przed kopiowaniem nie działają, więc możemy na twardym dysku utworzyć katalog i przekopiować wszystkie pliki z katalogu Video_ts znajdującego się na płycie. Natomiast w systemie Windows, aby zgrać pliki z zabezpieczonej płyty na HDD musimy użyć programu DVD Decrypter.Opis jak to zrobić znajdziemy tutaj. Rozpoczynamy pracę Jeśli zrzuciliśmy już zawartość naszej płyty na dysk, uruchamiamy Avidemux i wciskamy przycisk Open.

2 W kolejnym oknie wybieramy katalog, w którym znajdują się nasze pliki, zaznaczamy pierwszy plik VOB i klikamy na przycisk Open. Uwaga: W przypadku, gdy nasz materiał zawiera 2 ścieżki filmowe (np. wersję reżyserską) upewnijmy się, że wybieramy właściwą. W kolejnym oknie wciskamy Yes.

3 Jeśli nasz film ma kilka ścieżek dźwiękowych pojawi się kolejne okno, w którym wybierzemy wersję językową. Z listy Detected audio wybieramy pierwszą pozycję na liście, którą najczęściej jest wersja oryginalna (w naszym przypadku język angielski) i wciskamy OK. W kolejnym oknie wciskamy Yes i program rozpoczyna indeksowanie. Może to potrwać od kilku do kilkunastu minut, w zależności od długości filmu i szybkości dysku. Po skończeniu indeksowania okno programu powiększy się. Przesuwając suwak mamy dostęp do poszczególnych klatek filmu.

4 Kolejnym krokiem będzie wybranie kodeka, którym zamierzamy skompresować nasz film. W tym celu w polu Video rozwijamy listę i wybieramy Xvid4. Następnie w polu Audio z rozwijanej listy wybieramy Lame i klikamy przycisk Configure.

5 W oknie konfiguracji ścieżki audio ustawiamy tryb wyjściowy na Stereo, wielkość bitrate 128 oraz tryb bitrate na zmienny (ABR). Ustawienia zatwierdzamy przyciskiem OK. Uwaga: Jeżeli chcemy skompresować film, aby umieścić go na 2 płytach, możemy pokusić się o dołączenie oryginalnej ścieżki dźwiękowej w formacie AC3, wybierając z listy FFm AC3. Następnie obliczymy wielkość samego pliku video (bez dźwięku). W tym celu klikamy na przycisk Calculator. W nowym oknie ustawiamy kolejno: 1. Format: z rozwijanej listy wybieramy AVI. 2. Medium: rozwijamy listę i wybieramy Custom. 3. Custom size (MB): w tym polu wpisujemy jak duży chcemy mieć plik końcowy. Jeżeli film ma być na 1 CD wpisujemy 700, a jeśli na 2 płyty to W naszym przypadku będzie to Audio bitrate: w polu Track 1 wpisujemy bitrate jaki wybraliśmy przy ustawianiu parametrów ścieżki dźwiękowej, czyli 128. Następnie wciskamy przycisk Apply. 5. Z pola Result zapamiętujemy wartość Video size (MB). Będzie ona nam potrzebna przy konfiguracji kodeka. Zamykamy okno kalkulatora przyciskiem Close.

6 Kolejnym krokiem będzie ustawienie parametrów kodeka. W tym celu klikamy na przycisk Configure w polu Video. W celu uzyskania jak najlepszej jakości wykorzystamy podczas kompresji naszego filmu 2 przebiegi. 1. W polu Encoding type z listy wybieramy Two pass. 2. Target size (MBytes): w tym polu powinna być podana taka sama wartość jaką podał kalkulator. W naszym przypadku była to liczba 629. Jeśli ta wartość jest inna, wpisujemy tą, którą obliczył kalkulator. Opcja Carton Mode wspomaga znacznie jakość filmów animowanych i kreskówek, natomiast Chroma Optimizer sprawdza się gdy koniecznym staje się silne upakowanie strumienia wideo. Ustawienia kodeka dostępne z poziomu aplikacji zawierają wszystkie opcje jakie posiada XviD zainstalowany w systemie. Ustawienia w zakładkach Motion Estimation, Quantization i Second Pass pozostawiamy bez zmian. Ustawienia zatwierdzamy likając na przycisk OK. Więcej o ustawieniach kodeka XviD można przeczytać w tym artykule.

7 Po ustawieniu parametrów kodeka, przechodzimy do ustawień proporcji obrazu. W tym celu klikamy na przycisk Filters w polu Video. W kolejnym oknie wciskamy przycisk + Add,

8 Wybieramy opcję Crop (Remove lines from top/bottom/left/right) i klikamy na OK.

9 W nowym oknie przesuwamy suwak tak, aby odnaleźć stosunkowo jasną sekwencję.

10 Następnie wciskamy przycisk AutoCrop znajdujący się na górze okna. Czarne pasy na górze i dole obrazu zostaną przycięte.

11 Jeśli mimo wszystko pozostaną minimalne paski można je usunąć ręcznie klikając na zaznaczone na poniższym zrzucie przyciski. Po uzyskaniu zadowalającego efektu wciskamy przycisk OK.

12 W oknie filtrów wciskamy ponownie przycisk + Add. Wybieramy opcję Resize (Picture resized ported from Avisynth) i klikamy OK.

13 W oknie Resize ustawiamy pozycję Source w zależności od proporcji obrazu. W naszym przypadku film jest w formacie panoramicznym, więc z listy wybieramy 16:9. W polu Destination ustawiamy 1:1 i następnie przesuwamy suwak w lewo, aż w polu Width uzyskamy odpowiednią rozdzielczość. W naszym przypadku wartość 640 będzie odpowiednia. Następnie wciskamy Apply i OK. Zamykamy okno filtrów przyciskiem OK.

14 Aby sprawdzić czy dobrze ustawiliśmy rozdzielczość, klikamy na przycisk Podgląd. W oknie podglądu widzimy, że nasze ustawienia są poprawne. W oknie głównym ustawiamy Format wyjściowy na AVI

15 i wciskamy przycisk Save. W nowym oknie wskazujemy folder, w którym ma być zapisany nasz plik końcowy oraz podajemy nazwę dodając rozszerzenie AVI. Następnie wciskamy przycisk Save, aby rozpocząć kompresję. W nowym oknie pojawił się status pierwszego przebiegu. 1. Phasis: numer przebiegu. 2. Frame: ilość skompresowanych klatek / liczba klatek w filmie. 3. Vid. codec: kodek użyty do kompresji obrazu. 4. Aud. codec: format wyjściowy ścieżki audio. 5. FPS: szybkość kompresji wyrażana ilością kodowanych klatek na sekundę. 6. Vid. bitrate: aktualna wartość bitrate filmu. 7. Quantizer: wartość kwantyzatora dla danej klatki filmu. 8. Video size: wielkość strumienia video. 9. Audio size: wielkość strumienia audio. 10. Total size: rozmiar pliku (video + audio). 11. ETA: pozostały czas do końca przebiegu. 12. Container: wybrany kontener.

16 Drugi przebieg może trwać dłużej od pierwszego, gdyż równolegle z obrazem jest kompresowana ścieżka audio. O zakończonej pracy, program poinformuje nas stosownym komunikatem. Na koniec warto wspomnieć, że czas kompresji może się wahać od jednej do kilkunastu godzin. Wpływ

17 na to ma czas trwania i rozdzielczość filmu, moc procesora oraz szybkość dysku. Uwaga: Avidemux dla systemu Windows korzysta z własnego encodera (XviD), a nie zainstalowanego w systemie. Jest on jeszcze cały czas w fazie testów. Dlatego mogą pojawić się problemy z odtworzeniem plików kompresowanych za pomocą Avidemux na niektórych odtwarzaczach. Należy wówczas wczytać plik do VirtualDubMod, w menu Video zaznaczyć opcję Direct stream copy i zapisać plik pod nową nazwą. W systemie Linux takie problemy nie występują.

VIDEO. I. VHS i cyfrowe formaty MPEG 1,VCD, MPEG 2 DVD,SVCD, AVI, DIVX, XVID, RMVB, AMV

VIDEO. I. VHS i cyfrowe formaty MPEG 1,VCD, MPEG 2 DVD,SVCD, AVI, DIVX, XVID, RMVB, AMV VIDEO I. VHS i cyfrowe formaty MPEG 1,VCD, MPEG 2 DVD,SVCD, AVI, DIVX, XVID, RMVB, AMV Rozdzielczość analogowa VHS Sygnał VHS ma rozdzielczość 240 linii w pionie. Linia obrazu 240 liniowego z VHS ma w

Bardziej szczegółowo

(dreambox - PC) wersja 2.0

(dreambox - PC) wersja 2.0 Jak ze strumienia.ts zrobić płytę DVD (dreambox - PC) wersja 2.0 Autor: waland@gdynia.mm.pl Aktualizacja: 2005.03.06 Przewodnik opisuje sposób postępowania oraz wykorzystanie wybranych narzędzi umożliwiających

Bardziej szczegółowo

Windows Live Movie Maker - poradnik

Windows Live Movie Maker - poradnik Windows Live Movie Maker - poradnik Spis treści 1. Wprowadzenie 2. Przegląd menu Live Movie Makera 3. Montujemy film w Live Movie Makerze 4. Instalacja programu i wczytywanie klipów 5. Tworzymy film z

Bardziej szczegółowo

Studio 9. Tworzenie profesjonalnych filmów

Studio 9. Tworzenie profesjonalnych filmów Studio 9 Tworzenie profesjonalnych filmów Specjalne podziękowania dla: Mike Iampietro, William Chien, Richard Edgley, Ivan Maltz, Jon McGowan, Keith Thomson, Jörg Weselmann oraz Chris Zamara. Dokumentacja:

Bardziej szczegółowo

W jaki sposób pisać artykuły w serwisie VideoAudio.pl. Tworzenie artykułów

W jaki sposób pisać artykuły w serwisie VideoAudio.pl. Tworzenie artykułów W jaki sposób pisać artykuły w serwisie VideoAudio.pl Tworzenie artykułów W niniejszym opisie przedstawimy, zagadnienia techniczne oraz obsługę programów niezbędnych do stworzenia artykułu zgodnego z szablonem

Bardziej szczegółowo

Edycja napisów w programie Subtitle Workshop

Edycja napisów w programie Subtitle Workshop Edycja napisów w programie Subtitle Workshop Firma URUSoft dostarcza nam darmowe narzędzie do edycji napisów - program Subtitle Workshop 2.51. Niniejszy tekst omawia jego podstawowe funkcje. 0. Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Pendrive jako dyskietka startowa

Pendrive jako dyskietka startowa Pendrive jako dyskietka startowa Jak wszyscy dokładnie wiemy, nowe komputery, zarówno laptopy jak i PC-ty, nie posiadają zamontowanej stacji dyskietek 3,5. Taki jest po prostu trend na rynku, a wszelkie

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna program PowerPoint

Prezentacja multimedialna program PowerPoint 5 Prezentacja multimedialna program PowerPoint Prezentacja multimedialna to pokaz lub wykład prowadzony z użyciem komputerowo opracowanych elementów multimedialnych, takich jak rysunki, zdjęcia, dźwięk,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Burning ROM

Instrukcja Nero Burning ROM Instrukcja Nero Burning ROM Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Niniejszy dokument, jak i opisywane w nim oprogramowanie, ma status

Bardziej szczegółowo

Etap 6. Jak zeskanować dokument. wraz z pojawieniem się techniki cyfrowej komputerów i symulatorów.

Etap 6. Jak zeskanować dokument. wraz z pojawieniem się techniki cyfrowej komputerów i symulatorów. Etap 6. Przetwarzamy multimedia Spotkanie 23. Multimedia z różnych źródeł Multimediami (ang. multimedia, z łac. multum i medium) nazywamy techniki jednoczesnego przekazu informacji za pomocą wielu rodzajów

Bardziej szczegółowo

CloneDVD 3.0 (DVD X Studios)

CloneDVD 3.0 (DVD X Studios) CloneDVD 3.0 (DVD X Studios) W czasach kiedy ceny nagrywarek nadal spadają a dla coraz większej liczby osób posiadanie własnej nagrywarki przestało być luksusem, spore grono użytkowników posiadając w swej

Bardziej szczegółowo

Windows Movie Maker 2. Od zera do bohatera

Windows Movie Maker 2. Od zera do bohatera IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Koœciuszki 1c 44-100 Gliwice tel. 032 230 98 63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Formaty plików wideo DSI III

Formaty plików wideo DSI III Formaty plików wideo DSI III Porównanie Statyczny obraz dobrej jakości w formacie bmp ma rozmiar 20 MB W typowym filmie wyświetla się ok. 25 klatek/s. Dla filmu trwającego 90 minut, czyli 90x60 = 5400

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Vision

Instrukcja Nero Vision Instrukcja Nero Vision Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Niniejszy dokument, jak i opisywane w nim oprogramowanie, ma status licencji i może być wykorzystywany lub reprodukowany wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Podręcznik uŝytkownika

Podręcznik uŝytkownika Podręcznik uŝytkownika 2 czerwca 2010 Spis treści O PROGRAMIE... 4 ELEMENTY ZESTAWU... 6 RODZAJE KART... 7 INSTALACJA URZĄDZEŃ... 9 INSTALACJA KART PRZECHWYTYWANIA VIDEO... 10 INSTALACJA KLUCZA USB...

Bardziej szczegółowo

Wiec zaczynamy. Zaczynam od tego aby nasz film DVD był na dysku. Ja zrobię to na przykładzie filmu "Matrix Reaktywacja".

Wiec zaczynamy. Zaczynam od tego aby nasz film DVD był na dysku. Ja zrobię to na przykładzie filmu Matrix Reaktywacja. Dodanie napisów do DVD lub ich zamiana Co najciekawsze nie potrzebujemy napędu DVD, aby zrobić to co tu zostanie opisane. W przypadku jeżeli posiadasz obraz płytki DVD lub masz go zgranego na dysku twardym

Bardziej szczegółowo

LG EzSign 2.0 TV. System operacyjny Windows XP SP2/SP3, Windows Vista, Windows 7

LG EzSign 2.0 TV. System operacyjny Windows XP SP2/SP3, Windows Vista, Windows 7 Co to jest LG EzSign 2.0 Editor? LG EzSign Edytor 2.0 pozwala na tworzenie treści reklamowych szybko i łatwo za pomocą kreatora. Wystarczy uruchomić Edytor LG TV EzSign i wykonać 4 proste w obsłudze kroki

Bardziej szczegółowo

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 4: WINDOWS LIVE MOVIE MAKER

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 4: WINDOWS LIVE MOVIE MAKER BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 4: WINDOWS LIVE MOVIE MAKER Windows Live Movie Maker to najnowsza wydanie popularnego programu do prostej obróbki i montażu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Nero Video

Instrukcja Nero Video Instrukcja Nero Video Informacje o prawach autorskich i znakach towarowych Ten dokument i zawarte w nim treści podlegają ochronie na mocy międzynarodowych przepisów dotyczących praw autorskich oraz własności

Bardziej szczegółowo

CMS PROFESSIONAL instrukcja obsługi

CMS PROFESSIONAL instrukcja obsługi CMS PROFESSIOANL MANUAL CMS PROFESSIONAL instrukcja obsługi Instrukcja obsługi wersja 3.0 (Styczeń 2012) Instrukcja dla program CMS PROFESSIONAL w wersji 3.0.0.600 Strona 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 1.1

Bardziej szczegółowo

Aplikacja Pillar. Funkcje: 1. Podgląd na żywo

Aplikacja Pillar. Funkcje: 1. Podgląd na żywo Aplikacja Pillar Oprogramowanie Pillar to aplikacja, która powstała w celu ujednolicenia obsługi następujących modeli kart: Hicap 25 Hicap 50 Hicap 100 Hicap 200 karty z serii Xecap/Xed Funkcje: 1. Podgląd

Bardziej szczegółowo

PEŁNA INSTRUKCJA OBSŁUGI

PEŁNA INSTRUKCJA OBSŁUGI PEŁNA INSTRUKCJA OBSŁUGI odtwarzacz multimedialny mediathor HD wydanie: MMP-100L/20101123 model: MMP-100L 1 Spis treści WSTĘP... 3 OPIS... 3 PODSTAWOWE WŁAŚCIWOŚCI... 3 FUNKCJE URZĄDZENIA... 4 ZAWARTOŚĆ

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 3

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 3 TRX Krzysztof Kryński Cyfrowe rejestratory rozmów seria KSRC PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 3 Wersja 1.2 Luty 2015 Copyright TRX Dotyczy programu Automat 3 w wersji 1.0.0.6 TRX ul. Garibaldiego

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY OPERACYJNE. Ogólnie można powiedzieć, że system operacyjny to program zarządzający zasobami komputera.

SYSTEMY OPERACYJNE. Ogólnie można powiedzieć, że system operacyjny to program zarządzający zasobami komputera. SYSTEMY OPERACYJNE 1. WSTĘP Program, to zestaw instrukcji wykonywanych przez komputer, zapisany w zrozumiałym dla niego języku. Najważniejszym programem jest system operacyjny. System operacyjny (OS) to

Bardziej szczegółowo

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych)

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych) Oprogramowanie firmy Sygnity System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych) oraz Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych) Instalacja na serwerze Linux Fedora 16 w architekturze 64 bitowej

Bardziej szczegółowo

Copyright 1990-2010 WSCAD electronic GmbH Wszelkie prawa zastrzeżone

Copyright 1990-2010 WSCAD electronic GmbH Wszelkie prawa zastrzeżone WSCAD 5.5 Instalacja Copyright 1990-2010 WSCAD electronic GmbH Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright 1990-2010 by WSCAD electronic GmbH D-85232 Bergkirchen Internet: Dystrybucja w Polsce Sigma CE Sp. z

Bardziej szczegółowo

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych FB-2.5.1 + java-jdk-7u15) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych FB-2.5.

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych FB-2.5.1 + java-jdk-7u15) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych FB-2.5. Oprogramowanie firmy Sygnity System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych FB-2.5.1 + java-jdk-7u15) oraz Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych FB-2.5.1) Instalacja na dystrybucji Linux

Bardziej szczegółowo

Xopero Backup i synchronizacja w jednej aplikacji

Xopero Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Xopero Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Centralne Zarządzanie Data aktualizacji: 02.12.2014r. Spis treści Centralne Zarządzanie... 1 Instalacja aplikacji... 2 Pierwsze logowanie... 5 Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika

SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE Podręcznik użytkownika Spis treści Bezproblemowe i bezpieczne migracje do Windows 7...3 Tworzenie kopii zapasowej bieżącego systemu...3 Tworzenie rozruchowego nośnika

Bardziej szczegółowo

Instrukcjainstalacji KS-CRM

Instrukcjainstalacji KS-CRM System Zarządzania Relacjami z Klientami Instrukcjainstalacji KS-CRM Katowice 2012 2213PI01.00 Nazwa dokumentu: Instrukcja instalacji systemu KS-CRM Wersja dokumentu: 2015.00.0.0 Data aktualizacji: 03.07.2014

Bardziej szczegółowo