WITAMY W KLINICE FEIRING

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "WITAMY W KLINICE FEIRING"

Transkrypt

1 WITAMY W KLINICE FEIRING Godziny odwiedzin: Możesz przyjmować wizyty, kiedy ci to odpowiada. Oznacza to, że sam decydujesz o godzinie i długości wizyty. Jesteśmy tutaj dla ciebie: W salach dla pacjentów przy łóżku i w łazience umieszczony jest dzwonek. By przywołać pielęgniarkę wystarczy pociągnąć za sznurek przy dzwonku. Z dyżurką na oddziale chirurgicznym łączymy się wybierając numer wewnętrzny: 4200 lub 4275, a z dyżurką na oddziale kardiologicznym poprzez numer wewnętrzny: 4100 lub Posiłki na oddziale: Posiłki w hotelu: Śniadanie godz Śniadanie godz Lunch godz Lunch godz Obiad godz Obiad godz Jeżeli mieszkasz w hotelu, to w jego cenę wliczone są posiłki. Gdy przyjechałeś z jednodniową wizytą, płacisz za posiłki w recepcji. Telefon: Jeżeli chcesz zadzwonić z kliniki, należy wybrać 0, by otrzymać sygnał. Rozmowa zarejestrowana będzie w centrali, gdzie również należy zapłacić rachunek za romowy, opuszczając klinikę. Telefon na sali służy również do użytku wewnętrznego pomiędzy wszystkimi pokojami w hotelu i salami na oddziale. Należy wybrać 4 i nr pokoju, z którym chcesz się połączyć. Rozmowy wewnętrzne są bezpłatne. Higiena rąk: Powszechnym źródłem zarażeń jest brak dbałości o higienę rąk. Odpowiednia higiena rąk ważna jest zatem dla nas wszystkich. W każdej sali dla pacjentów znajdują się pojemniki ze środkiem odkażającym do mycia rąk. Używaj go! Życzymy ci/wam miłego pobytu u nas! Telefon komórkowy: Można go używać w prawie całej klinice. Wyjątek stanowią oddział intensywnej opieki, obserwacyjny i poczekalnia przy laboratorium serca. Pacjenci, którzy podłączeni są do aparatury technicznej nie mogą używać telefonu komórkowego, ponieważ może on zakłócić sprawność aparatury technicznej. Internet: Jeżeli chcesz skorzystać z internetu, skontaktuj się z recepcją po dalsze informacje.

2 PRZYJMOWANIE LEKU MAREVAN Po wszczepieniu zastawki mechanicznej niezbędne jest stosowanie leku MAREVAN. Przyjmuje się og do końca życia, by zapobiec powstaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Działanie MAREVAN: Marevan zawiera substancję czynną Warfarin. Organizm potrzebuje witaminy K, by krew mogła krzepnąć. Otrzymujemy ją głównie z zielonych warzyw. Nasze bakterie jelitowe wytwarzają również trochę tej witaminy. Marevan znosi działanie witaminy K i obniża w ten sposób zdolność krzepliwości krwi. Dawkowanie: Efekt działania leku Marevan ma charakter indywidualny, a zatem wielkość dziennych dawek Marevan należy dostosować do każdego chorego oddzielnie. Z tego powodu u twojego lekarza rodzinnego muszą ci regularnie pobierać próbki krwi, by sprawdzić, czy nie trzeba zmienić dawkowania Marevan. Całą dzienną dawkę Marevan przyjmuje się za jednym zamachem o tej samej porze dnia, zwykle wieczorem. INR- jednostka miary dla krzepliwości krwi (INR - to międzynarodowy współczynnik znormalizowany). Twoja wartość INR powinna zawierać się w przedziale 2,5-3,5. Wartość INR powyżej 5,0 oznacza zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia krwotoku. Marevan zmniejsza krzepliwość krwi i z tego powodu może dojść do wystąpienia krwotoków. Niebezpieczeństwo to staje się tym większe, im wyższa jest wartość INR. Jeżeli zauważysz u siebie nienormalnie dużą tendencję do krwawienia przy małych uszkodzeniach ciała, goleniu, myciu zębów, krwotoku z nosa lub wycieki podskórne (duże niebieskie plamy niepowstałe w wyniku uszkodzeń), należy skontaktować się z lekarzem, by ponownie przeprowadzić badanie wartości współczynnika INR. Krwawienia tego rodzaju mogą świadczyć o tym, że efekt działania Marevan jest zbyt silny, co może doprowadzić do krwotoku wewnętrznego. Zdarza się to rzadko, ale może być niebezpieczne. Przeważnie krwotok wewnętrzny powoduje wystąpienie krwi w moczu lub czarnego zabarwienia kału.

3 Kontrola współczynnika INR: Gdy zakończą się pierwsze tygodnie, podczas których prowadzone są częste kontrole w celu dopasowania dawki Marevan, niezbędne jest badanie wartości INR we krwi mniej więcej co cztery tygodnie, ewentualnie w krótszych odstępach czasu, jeżeli wartości INR się ciągle zmieniają. Musisz zwracać uwagę na to, co jesz i pijesz, zażywając Marevan: Zróżnicowana dieta i spożywanie warzyw każdego dnia przyczyniają się do uzyskania stabilnego efektu leczenia. Niektóre produkty spożywcze, przede wszystkim zielone warzywa bogate są w witaminę K. Duże ilości witaminy K mogą przeciwdziałać efektowi stosowania Marevan. Dlatego najlepiej jeść regularnie warzywa, lecz unikać nienormalnie dużych ilości warzyw bogatych w witaminę K na dzień przed pomiarem współczynnika INR, który może wtedy wykazać zbyt niską wartość. Kieliszek wina lub dwa, kilka razy w tygodniu nie zaszkodzą, aczkolwiek duże ilości alkoholu mogą wpłynąć na zwiększenie wartości INR i spowodować niebezpieczeństwo wystąpienia krwotoku. Zachowanie ostrożności przy usuwaniu zębów i mniejszych zabiegach chirurgicznych: Poinformuj lekarza/dentystę o tym, że zażywasz Marevan. Współpracuj z lekarzem nad wyszukaniem odpowiedniej dawki Marevan w stosunku do planowanego zabiegu. Lekarstwa, które mogą zaszkodzić leczniczemu działaniu Marevan: Nie stosuj innych środków medycznych bez przekonsultowania się ze swoim lekarzem. Niektóre leki mogą osłabić lub wzmocnić efekt działania Marevan. Przykłady niektórych lekarstw mogących wywrzeć wpływ na efekt działania Marevan: Środki zawierające kwas acetylsalicylowy (Albyl- E, Dispril, Globoid) Środki przeciwbólowe, na gościec i reumatyzm (Alpoxen, Confortid, Brexidol, Ibumetin, Indocid, Naproxen, Pirox, Ibux itd.) Można zażywać środki przeciwbólowe, które zawierają paracetamol, jak np. Pamol, Panodil, Paracet i Pinex, jednakże nie więcej niż 14 tabletek tygodniowo. Jeżeli zażyjesz ich więcej niż wspomniana ilość, to niebezpieczeństwo wystąpienia krwotoku może się zwiększyć.

4 REGUŁY ŻYCIA PRZYJAZNE SERCU Poprzez leczenie naprawione zostało uszkodzenie, do którego doprowadziła choroba, lecz przyczyna zachorowania na serce pozostała. Ze skłonnością dzidziczną nie możesz nic zrobić, ale zmieniając swe przyzwyczajenia życiowe sam bierzesz odpowiedzialność za wyeliminowanie innych czynników ryzyka. Dla wielu rozpoczęcie tego procesu jest trudne. Dlatego też podejemy kilka pomocnych wskazówek i rad dla tych, którzy chcą podjąć przedsięwzięcia. Rzuć palenie Palenie to jeden z najważniejszych czynników zagrożenia chorobą sercowo-wieńcową. Ryzyko wystąpienie choroby sercowo-wieńcowej u palaczy zwiększa się 2-3-krotnie w stosunku do niepalących. Palenie powoduje powstawanie niekorzystnego składu tłuszczu we krwi i zmniejsza stężenie dobrego cholesterolu, zwiększając stężenie złego cholesterolu. Niekorzystny skład tłuszczu we krwi prowadzi do zwiększenia się odkładania tłuszczu w żyłach i przyspiesza proces ich wapnienia. W tytoniu znajdują się również składniki, które mogą zniszczyć ścianki żyły i nasilić proces wapnienia żył. Dym tytoniowy sprawia, że płytki krwi stają się bardziej lepkie i zwiększa się tendencja do tworzenia się zlepków, co z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia zakrzepu krwi. Jeżeli rzucisz palenie, ilość dobrego cholesterolu zwiększy się w przeciągu krótkiego czasu i ryzyko zachorowania na chorobę sercowo naczyniową zmniejszy się po roku o połowę. Po pięciu latach ryzyko śmierci na zawał serca będzie takie samo, jak dla niepalącego. Pomocne wskazówki przy rzuceniu palenia: Poświęć dużo czasu na własną motywację. Wyznacz sobie dzień, kiedy przestaniesz palić. Rzuć palenie razem z kimś innym. Spisz listę zalet i wad rzucenia palenia. Ogranicz ilość papierosów aż do dnia, kiedy przestaniesz palić. Łam swe stałe nawyki palenia, pal w innych godzinach i innych miejscach. Zaplanuj, co zrobisz, gdy dopadnie cię głód nikotynowy. Zapewnij sobie wsparcie rodziny, przyjaciół i kolegów. Koncentruj się na jednym dniu. Pamiętaj, by sprawić sobie jakąś przyjemność! Zarówno w aptece, jak i w sklepie spożywczym możesz kupić tzw. nikotynowe preparaty zastępcze (gumy do żucia, plasterki, tabletki i inhalatory). Dla większości najważniejszym pomocnikiem będzie lekarz rodzinny. Posiada on środki pomocnicze i leki, które mogą złagodzić objawy głodu nikotynowego i ułatwić rzucenie palenia. Zapisz się na kurs odwykowy/ stop paleniu. W internecie można znaleźć oferty pomocy dla chcących rzucić palenie. Zadzwoń do Røyketelefonen (Telefon palacza) na nr Otrzymasz tam dobre rady od specjalistów ds. palenia.

5 Zdrowa i przyjazna sercu dieta: Sześć rad odnośnie diety od LHL (Krajowa organizacja dla chorych na serce i płuca): Regularne, niewielkie posiłki Równowaga energetyczna Odżywiaj się świadomie Odżywiaj się kolorowo Pij dostateczną ilość wody Używaj mniej soli Regularne, niewielkie posiłki Polecamy pięć do sześciu posiłków w ciągu dnia, podzielonych na cztery główne posiłki i jedną lub dwie przekąski pomiędzy nimi. Unikaj przegryzania między posiłkami. Taki wzorzec posiłków reguluje apetyt, proces spalania i przeciwdziała przejadaniu się. Dodatkowo, niewielkie, częste i zdrowe posiłki zapewnią ci bardziej zróżnicowaną dietę, co z kolei prowadzi do lepszego spalania, przyswajania substancji odżywczych i lepszego trawienia. Regularne niewielki posiłki gwarantują: Równomierne dostarczanie energii Stabilny poziom cukru we krwi Zmniejszone odczuwanie głodu Lepsze spalanie Zapobiegają przegryzaniu między posiłkami Jak to osiągnąć: Najlepiej każdego dnia jeść o określonej godzinie. Oto przkład wzorca posiłków: Śniadanie Przekąska Lunch Przekąska Obiad Kolacja

6 Pomocne wskazówki przy planowaniu: Ułóż plan tygodniowy posiłków i kieruj się nim przy robieniu zakupów Miej surowce pod ręką, kiedy wracasz do domu Nie rób zakupów, kiedy jesteś głodny Pij wodę, przegryź coś bezpośrednio przed wyjściem z pracy do domu Stosuj wzorzec, który ci odpowiada. Ważną regułą do zapamiętania jest, by pomiędzy posiłkami zachować odległość czasową nie większą niż trzy do czterech godzin. Pomiędzy kolacją a śniadaniem nie powinno upłynąć więcej czasu niż 12 godzin. Równowaga energetyczna Gdy ciało zachowuje równowagę energetyczną, przyjmowanie energii odpowiada jej zużyciu przez ciało. Energia, którą czerpiemy w ciągu dnia ze spożywanego jedzenia i picia musi być równa energii zużywanej przez ciało w ciągu dnia. Osoba zachowująca równowagę energetyczną ma większe szanse na osiągnięcie stabilnej wagi. Chudnięcie Jeżeli chcesz schudnąć musisz dostarczyć ciału mniej energii niż jej zużywasz. Osiągnąć to możesz np. poprzez zmianę diety i zwiększenie poziomu aktywności. Istnieją dwa główne typy tłuszczów: nasycony i nienasycony Tłuszcz nasycony to tłuszcz zwierzęcy, który powinniśmy ograniczać. Tłuszcz nasycony znajdziesz w pełnym mleku, tłustych serach, twardej margarynie, maśle, śmietance i produktach z niej wykonanych oraz w tłustych mieszanych produktach mięsnych. Tłuszcz nienasycony znajdziesz w miękkich margarynach roślinnych, olejach roślinnych (rzepak, oliwa, słonecznik), ziarnach i produktach gruboziarnistych, orzechach, tłustej rybie, jak śledź, makrela, sardynki, pstrąg, łosoś i węgorz. Wskazówki: Jedz ogólnie mniej tłuszczu, szczególnie tłuszczu nasyconego. Zastąp część tłuszczu nasyconego tłuszczem nienasyconym. Aby zmniejszyć ilość tłuszczu nasyconego na kanapkach, zjedz jedną kromkę z serem i jedną kromkę z rybą zamiast dwóch kromek z serem.

7 Jedz świadomie Staraj się, by jedzenie wybierać rozumnie a nie spontanicznie. Delektuj się każdym kęsem. Przestań jeść, gdy poczujesz, że się najadłeś. Ważne jest byś nie jadał w pośpiechu. Jesz za dużo i za szybko? Uczucie nasycenia pojawia się dopiero po chwili. Zagrożenie, że zjesz za dużo pojawia się, gdy jesz za szybko. Jedz wolniej. Poczekaj parę minut, zanim ewentualnie dołożysz sobie więcej. Jedzenie na wynos i przygotowywane z półproduktów spożywamy zwykle szybciej niż domowe. Jest ono także mniej sycące. Jak duże porcje zjadasz? Dobrze wzorować się na wielkości talerza. Jedną porcję obiadu powinno podzielić się na talerzu w następujący sposób: ¼ mięso lub ryba ¼ ziemniaki, ryż lub makaron ½ warzywa lub sałatka Wskazówka: Jeżeli chcesz sobie dołożyć, możesz wziąć tylko warzywa lub sałatkę. Jedzenie na szybko Zdrowe jedzenie niekoniecznie musi być nudne. Trzeba tylko myśleć taktycznie, gdy stoisz przy ladzie i masz coś wybrać. Możesz wybrać kurczaka zamiast hamburgera i parówek. Chętnie kup owoc zamiast czekolady. Do picia wybierz napój gazowany bez dodatku cukru lub wodę. Do kawy kup bułeczkę drożdżową zamiast muffina lub ciastka francuskiego.

8 Cholesterol Wysoka zawartość cholesterolu nie jest chorobą, jednakże im wyższa jest jego zawartość we krwi, tym większe jest ryzyko rozwinięcia się choroby sercowo-naczyniowej. Produkty mleczne i mięsne zawierają dużo tłuszczu nasyconego i mają dużo cholesterolu. Żółtka jajek i podroby, ikra i kawior są również produktami szczególnie bogatymi w cholesterol. Nie powinno się spożywać więcej niż 3-4 jaja tygodniowo, włącznie z jajami użytymi do przygotowania innych dań. Jedzenie mniejszej ilości tłuszczu nasyconego jest ważniejsze niż cholesterol, dostarczany przez oddzielne produkty spożywcze. Dieta zawierająca błonnik, z gruboziarnistymi produktami zbożowymi, roślinami strączkowymi, owocami i zieleniną wywiera również pozytywny wpływ na cholesterol. Ten, kto codziennie ucztuje, nigdy nie spożywa dobrego posiłku Thomas Fuller, angielski lekarz i pisarz ( ) Jedz kolorowo Jedz więcej owoców i warzyw. Co najmniej trzy warzywa i dwa owoce dziennie. Chętnie więcej. Owoce i warzywa chronią m. in. przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Warzywa w większym stopniu, jak owoce. Mrożone warzywa są równie cenne, jak świeże. W ten sposób otrzymasz porcję 5 warzyw/owoców dziennie Owoce/sok do śniadania, np. dwa kiwi Owoce/warzywa do lunchu, np. dwie marchewki Warzywa do obiadu, np. 2 ziemniaki i 0,2 l gotowanych warzyw. Jedno warzywo i jeden owoc na przekąskę, np. szklanka soku Wskazówka: Jedz warzywa lub sałatę do wszystkich posiłków i owoce na przekąskę. Sałatka powinna zawierać dużo ciemnozielonych warzyw, takich jak rukola, kapusta, szpinak i brokuły. Te warzywa bogate są w antyoksydanty (przeciwutleniacze).

9 Błonnik Produkty żawnościowe bogate w błonnik, takie jak pieczywo gruboziarniste, płatki owsiane, mieszanki zbożowe, fasola, soczewica, owoce, warzywa i ziemniaki stanowią podstawę przy zmianie diety. Te produkty nie zawierają cholesterolu a dużo błonnika, witamin i minerałów, są smaczne i sycące. Błonnik sprzyja regulacji trawienia i zapobiega zaparciom. Orzechy Orzechy są tzw. wszystko w jednym produktem i zawierają dużo substancji odżywczych, pożytecznych dla organizmu. W orzechach znajdują się przeciwutleniacze, które zabezpieczają komórki ciała i mogą zmniejszyć zgrożenie wystąpienia wielu chorób. Aczkolwiek orzechy mają dużo kalorii więc nie jedz ich bez ograniczeń. Wsakzówka: Zachęcamy do jedzenia orzechów i suszonych owoców na przekąskę, ale z zachowaniem świadomości co do zjadanej ilości. Pij wystarczająco dużo wody Nasze ciało zależne jest od wody. Woda jest niezbędna do przyswajania przez organizm substancji odżywczych i ich przenoszenia do komórek. Ciało potrzebuje dziennie od dwóch do trzech litrów płynu. Część zapotrzebowania pokrywana jest przez żywność, resztę musimy wypić. Polecamy, byś pił od jednego do dwóch litrów wody dziennie. Woda wypełnia żołądek. Radzimy wypić szklankę wody przed posiłkiem. Wskazówki: Pij, zanim poczujesz pragnienie Miej pod ręką butelkę lub dzbanek z wodą w domu i w pracy Noś zawsze ze sobą butelkę wody w torebce lub plecaku. Możesz dodać do niej cząstkę pomarańczy, plasterek cytryny lub limonki. Cola, kawa, herbata i alkohol zawierają kofeinę i są moczopędne. Dlatego też, pijąc te napoje, powinno się wypijać dodatkowo wodę w celu zachowania równowagi płynów. Jasny i przezroczysty mocz wskazuje na to, że pijesz dość wody.

10 Używaj mniej soli W jaki sposób sól działa na organizm? Sól jest nam, ludziom niezbędna do życia. Między innymi ma ona duże znaczenie dla zachowania równowagi płynów oraz dla nerwów i mięśni w naszym ciele. Za dużo soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie i może prowadzić do wysokiego ciśnienia. Zmniejszenie ilości soli może wywrzeć korzystny wpływ na twoje ciśnienie. Wysokie ciśnienie jest jednym z głównych czynników zagrożenia chorobą sercowo-wieńcową. W ten sposób możesz zmniejszyć spożycie soli: Potrawy przygotowuj poprzez gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie, pieczenie w folii aluminiowej, w kuchence mikrofalowej. Zamiast soli, do przygotowywania posiłków używaj świeżych i suszonych przypraw ziołowych. Uważaj na mieszanki przypraw, do których dodana jest sól. Używaj soli mineralnej, lecz nie posypuj nią potraw w podwójnej ilości. Sam wypiekaj chleb. Zjadaj ser w umiarkowanych ilościach. Ogranicz spożywanie chipsów, frytek, solonych orzeszków ziemnych itp. wybierz raczej niesolone orzeszki. Ogranicz ilość kostki bulionowej, sosu sojowego, jedzenia w proszku i na wynos z kiosków.

11 Używej swego ciała wykonuj regularnie ćwiczenia ruchowe Dlaczego ruch ma dobre działanie? Regularna aktywność fizyczna zmniejsza zagrożenie chorobami sercowo-wieńcowymi. Ilość dobrego cholesterolu we krwi zwiększa się. Zmniejsza zagrożenie wystąpienia zakrzepu krwi Przyspiesza process spalania w organizmie Obniża w pewnym stopniu wysokie ciśnienie Zmniejsza stres Zwiększa zdolność do pracy i poprawia kondycję W jaki sposób wystartować: Zacznij od krótkich spacerów w spokojnym tempie i zwiększaj stopniowo tempo i czas ich trwania Wybierz zajęcia, które sprawiają ci przyjemność. Motywacja będzie wtedy lepsza i masz większe szanse na udany trening. Łatwiej zacząć ćwiczenia ruchowe wspólnie z innymi lub zapisując się na zorganizowane zajęcia. Nie stawiaj sobie zbyt wysokich celów, zacznij po trochu i zwiększaj dawkę ruchu stopniowo. Ile powinienem trenować: Pamiętaj, że trening powinien być tak intensywny, byś się rozgrzał i spocił. Ideał to trening przez co najmniej 30 minut dziennie, lecz wystarczy również trenować przez 45 min 3 razy w tygodniu. Dodatkowo spróbuj uaktywnić się w życiu codziennym (praca w ogródku, chodzenie po schodach zamiast jazdy windą, ograniczenie jazdy samochodem i oglądania telewizji) Regularny trening przez cały rok daje dużo lepszy efekt niż krótkie okresy zrywu.

12 Wskazówki do trenowania Zajęcia polepszające kondycję są korzystne (chodzenie na spacery, jogging, jazda na rowerze, chodzenie na narty, pływanie itd.) Trening przerywany (interwał) poprawia kondycję i jest szczególnie korzystny dla serca. (Np.: trening 4-4. Po rozgrzewce zwiększasz intensywność do 80-90% z maksimum przez 4 minuty i powtarzasz to co najmniej 4 razy) Ćwiczenia siłowe też są dobre. Poproś o pomoc przy opracowaniu odpowiedniego dla ciebie programu. Dobre adidasy są ważne, by uniknąć przeciążenia nóg. Poproś o pomoc w doborze odpowiednich dla twoich nóg butów do zajęć ruchowych, w których chcesz uczestniczyć. Ciału potrzebna jest rozgrzewka przez minut. Zacznij w umiarkowanym tempie i zwiększaj nasilenie stopniowo, gdy się rozgrzejesz. Przez ostatnie 5 minut zwolnij tempo. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń ruchowych!

13 Stres Czym jest stres: Stres to naturalna reakcja organizmu na obciążenia, którym zostaje on poddany, zależnie od tego, w jaki sposób sami uczuciowo lub rozumowo odbieramy daną sytuację. Jak i w jakim stopniu reaguje organizm, zależy od tego odbioru i stanowi odpowiedź ciała w formie reakcji fizjologicznych. Gdy jesteśmy w stanie podjąć przedsięwzięcia i w ten sposób uregulować nasz poziom stresu, stres nie jest szkodliwy. Jeżeli jednak stale, przez długi okres czasu nie dajemy sobie rady z uregulowaniem poziomu stresu w organizmie, efekty są szkodliwe, ponieważ: Ciśnienie staje się wyższe Serce bije mocniej Podnosi się poziom cukru we krwi Poziom substancji tłuszczowych staje się wyższy Krew staje się gęstsza Pogarsza się trawienie Muskulatura robi się napięta W ten sposób możemy również wyjaśnić zależność pomiedzy stresem a chorobą sercowo-naczyniową. Wskazówki do zmniejszenia stresu: Skup swą uwagę na zdrowej i bogatej we właściwości odżywcze diecie Znajdź czas na odpoczynek i odprężenia właśnie w sytuacjach stresowych i również na co dzień. Staraj się regularnie uczestniczyć w zajęciach ruchowych. Aktywność fizyczna przeciwdziała szkodliwemu działaniu stresu. Sen jest ważny i jeżeli okresowo masz za mało snu lub jest on przerywany, zwróć się do kogoć po poradę; np. do swego lekarza rodzinnego. Staraj się zachować równowagę pomiędzy rodziną, pracą i czasem wolnym. Stawiaj sobie realistyczne do spełnienia cele. Naucz się widzieć własne ograniczone możliwości i planuj w odniesieniu do nich. Sortuj, stawiaj priorytety i zlecaj. Naucz się mówić nie. Ukryte uczucia szybko stają się czynnikiem stresu. Zmniejsz ucisk. Mów, co sądzisz i czujesz. Jeżeli nie masz nikogo w swym najbliższym otoczeniu, z kim mógłbyś porozmawiać, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, centrum wolontariuszy, grupami LHL itp., gdzie możesz porozmawiać z profesjonalistami i ludźmi podobnie do ciebie myślącymi. Większość ludzi kojarzy stres z czymś, co powstaje tylko w sytuacji związanej z pracą, co się nie zgadza. Na stres możemy być narażeni w czasie wolnym, np. problemy we współżyciu, problemy materialne i w niemałym stopniu problemy zdrowotne. Posiadanie lub przebycie choroby serca może być czynnikiem stresu.

14 Ordliste Aktivitet - ruch; zajęcia Akutt hjerteinfarkt - nagły zawał serca Alkohol - alkohol Ambulanse - ambulans; karetka pogotowia Antikoagualsjon - antykoagulacja; przeciwkrzepliwość Arm - ramię; ręka Arterie - tętnica Arv - dziedzictwo Aterosklerose - miażdżyca Atrieflimmer - migotanie przedsionków Avføring - kał Bandasjer - bandaże Betennelse - zapalenie Ben - noga; kość Bevege - poruszać Bivirkning - działanie uboczne Blodprøver - próbki krwi Blodsukker - poziom cukru we krwi Blodtrykk - ciśnienie krwi Blodåre - naczynie krwionośne Blødning - krwotok Blåse - dmuchać Bryst - piersi Brystsmerter - bóle w piersiach Buss - autobus Diabetes - cukrzyca Dren - dren Drikke - napój; pić Dusje - brać natrysk; kąpać się pod prysznicem EKG - EKG Familie - rodzina Fatle - temblak Feber - gorączka Fly - samolot; latać Fløyte - flet; tu: urządzenie flutter Forebygge - zapobiegać Frokost - śniadanie Fysioterapeut - fizjoterapeuta Gå - chodzić Hjerneslag - udar mózgu Hjerteinfarkt - zawał serca Hjerteklaffer - zastawki serca Hjertekrampe - dławica bolesna (angina pectoris) Hjerteovervåkning - obserwacja serca Hjerterytme - rytm serca Hjertestans - zatrzymanie akcji serca Hjertesvikt - niewydolność serca Hjertet - serce Hode - głowa Hoste - kaszel; kaszleć Hotell - hotel Hvile - odpoczynek; odpoczywać Informasjon - informacja Insulin - insulina Intensiv - intensywny Ja - tak Kaffe - kawa Kald - zimny Kiosk - kiosk Klokke - godzina; zegar Kolesterol - cholesterol Komplikasjoner - powikłania; komplikacje Kone - żona Kosthold - dieta; odżywianie się Koronar angiografi - koronarografia (angiografia) Kvalme - nudności Kvinne - kobieta Lege - lekarz Ligge - leżeć Lunsj - luch Mage - brzuch Mann - mężczyzna Mat - jedzenie; żywność Medisiner - lekarstwa Middag - obiad Mobiltelefon - telefon komórkowy Mosjonere - ruszać się; trenować

15 Motivere - motywować Nei - nie Operasjon - operacja Overvekt - nadwaga Pacemaker - rozrusznik serca Psykisk - psychiczny Puls - puls; tętno Pusse tenner - myć zęby Pute - poduszka Pårørende - najbliżsi; rodzina Reise hjem - jechać do domu Risikofaktorer - czynniki ryzyka; zagrożenia Rullestol - wózek inwalidzki Rygg - plecy Rytmeforstyrrelser - zakłócenia rytmu Røntgen - rentgen Røyking - palenie Saft - woda z sokiem Sekretær - sekretarka Seksualitet - seksualność Seng - łóżko Sitte - siedzieć Skuldre - ramiona Slim - śluz Sliten - zmęczony Smerter - bóle Smertestillende - przeciwbólowy Sove - spać Spisesal - sala jadalna; jadalnia Stol - krzesło Stress - stres Strømpe - pończocha Sykehus - szpital Sykepleier - pielęgniarka Sår - rana Taxi - taxi; taksówka Te - herbata Telefon - telefon Temperatur - temperatura Tisse - siusiać Tolk - tłumacz Trene - trenować Trøtt - zmęczony Ultralyd - ultrasonografia; USG Undersøkelse - badanie Uregelmessig hjerterytme - nieregularny rytm serca Urinkateter - cewnik moczu Vann - woda Varm - ciepły Vaske - myć Vaske hender - myć ręce Vente - czekać Veneflon - kaniula dożylna

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW Młody organizm, aby mógł prawidłowo się rozwijać potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych, które powinny być nieodłączną częścią diety każdego dojrzewającego

Bardziej szczegółowo

Rola poszczególnych składników pokarmowych

Rola poszczególnych składników pokarmowych Zdrowy styl życia Rola poszczególnych składników pokarmowych 1. Białka Pełnią w organizmie funkcję budulcową. Są składnikiem wszystkich tkanek oraz kości. 2. Tłuszcze Pełnią w organizmie funkcję energetyczną.

Bardziej szczegółowo

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków) Kontroluj masę ciała (dbaj o zachowanie

Bardziej szczegółowo

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka TALERZ CZY PIRAMIDA? Przedstawione w modelach zdrowego żywienia zalecenia żywieniowe to sugestie ogólne,

Bardziej szczegółowo

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka

Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka Znaczenie pierwszego śniadania, czyli zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży Na podstawie materiałów ORE- Anna Pisowacka JAK PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAĆ? Zalecenia żywieniowe 6 + 1 U według S. Bergera Urozmaicenie

Bardziej szczegółowo

Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży

Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej młodzieży Pamiętaj o codziennym spożywaniu produktów zawartych w piramidzie! PRODUKTY ZBOŻOWE ( mąki, kasza, ryż, płatki, pieczywo i makarony) Sągłównym

Bardziej szczegółowo

MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA

MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA MAGDALENA KRZYSZKA studentka WYDZIAŁU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I PROMOCJI ZDROWIA UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI ZDROWY STYL ŻYCIA Na czym polega zdrowy styl życia? ZDROWY STYL ŻYCIA Prawidłowe odżywianie Aktywność

Bardziej szczegółowo

Co to jest dietetyka?

Co to jest dietetyka? Co to jest dietetyka? Dietetyka to nauka, która bada jak to, co spożywamy wpływa na nasze zdrowie i wydajność organizmu. Bada pewne składniki pożywienia, które mogą wpływać na nasze zdrowie. Na przykład

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA I PATRYCJA SZAFRAŃSKA HASŁO PORADNIKA Nie wystarczy jeść - należy się odżywiać - to mądre słowa. Nie należy wpychać w siebie wszystkiego co jest na stole, czy w

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku

SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku SPOŁECZEŃSTWO OD KUCHNI Integracja międzypokoleniowa mieszkańców Śliwkowego Szlaku NASZE KULINARNE TRADYCJE NASZE KULINARNE TRADYCJE Co składa się na nie? Bez jakich produktów i potraw nie wyobrażamy sobie

Bardziej szczegółowo

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE - definicja Prawidłowe odżywianie to nie tylko dostarczenie organizmowi energii, ale także

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM (Instytutu Żywności i Żywienia 2009) 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny

Bardziej szczegółowo

Talerz zdrowia skuteczne

Talerz zdrowia skuteczne Talerz zdrowia skuteczne narzędzie zdrowego odżywiania PSSE Chełm Kierownik Sekcji OZiPZ Alicja Bork PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE Gwarancją właściwego rozwoju fizycznego, sprawności umysłu oraz dobrego zdrowia

Bardziej szczegółowo

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!!

Produkty Mleczne Tłuszcze Mięso, ryby, jaja Piramida żywienia Czego powinniśmy unikać Napoje gazowane, Chipsy Słodycze, Fast Foody PAMIĘTAJ!! Zdrowy tryb życia Co robić żeby zdrowo żyć? Co otrzymujemy dzięki zdrowemu stylowi życia? Jak wygląda plan zdrowego żywienia? Chcesz być szczupła? Zdrowe odżywianie Węglowodany Warzywa i owoce Produkty

Bardziej szczegółowo

... data* DANE OSOBOWE. ... Telefon: * ... Imię i nazwisko: * ... Płeć: * ... Preferowane godziny kontaktu telefonicznego:

... data* DANE OSOBOWE. ... Telefon: * ... Imię i nazwisko: * ... Płeć: * ... Preferowane godziny kontaktu telefonicznego: DANE OSOBOWE........................ data*.................................................. Imię i nazwisko: *............................................... Telefon: *..................................................

Bardziej szczegółowo

Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce. 31 marca 2007r.

Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce. 31 marca 2007r. Akcja 5 razy dziennie warzywa i owoce 31 marca 2007r. Cele akcji: wzrost spożycia warzyw i owoców do co najmniej 5 porcji dziennie uprawianie aktywności fizycznej utrzymywanie prawidłowej masy ciała Hasło

Bardziej szczegółowo

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki

Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Witaminy i minerały dla osób z przewlekłą chorobą nerek i po przeszczepieniu nerki Zestaw witamin i składników mineralnych przygotowany

Bardziej szczegółowo

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C).

Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Podczas gotowania część składników przedostaje się do wody. Część składników ulatnia się wraz z parą (głównie witamina C). Wzrost temperatury redukuje poziom większości składników odżywczych. Surowy por

Bardziej szczegółowo

Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna

Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna Wywiad żywieniowy (część 1) Część ogólna Wybrane odpowiedzi proszę podkreślić. IMIĘ I NAZWISKO:... 1. Data wypełniania formularza - 2. Płeć A. kobieta B. mężczyzna 3. Wiek - 4. Wzrost - Aktualna masa ciała

Bardziej szczegółowo

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy To NASZ Zielony sklepik w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach! ZIELONKI = Zielony Sklepik = zdrowe i smaczne jedzenie Mamy coś do powiedzenia o piramidzie zdrowego

Bardziej szczegółowo

Powszechne mity dotyczące diety. Zofia Kwiatkowska

Powszechne mity dotyczące diety. Zofia Kwiatkowska Powszechne mity dotyczące diety 1 Zofia Kwiatkowska Struktura prezentacji O Historia O Czym jest dieta? O Czym jest żywienie? O Zasady zdrowego żywienia O Najczęstsze mity dotyczące diety O Podsumowanie

Bardziej szczegółowo

7 00 L - karnityna + chrom + aminokwasy rozgałęzione, 7 30 I ŚNIADANIE, (głównie węglowodany złożone + owoce + warzywa):*

7 00 L - karnityna + chrom + aminokwasy rozgałęzione, 7 30 I ŚNIADANIE, (głównie węglowodany złożone + owoce + warzywa):* Przykładowe jadłospisy na redukcję masy ciała 1. Przykładowy jadłospis na zrzucenie wagi (zalecenia ogólne, na podstawie wywiadu z zawodnikiem trójboju siłowego): CZĘŚĆ I 3 TYGODNIE: 7 00 L - karnityna

Bardziej szczegółowo

Prezentacja materiałów przygotowanych. programu edukacyjnego Trzymaj formę!

Prezentacja materiałów przygotowanych. programu edukacyjnego Trzymaj formę! Prezentacja materiałów przygotowanych do realizacji V edycji programu edukacyjnego Trzymaj formę! KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA REALIZACJĘ IV EDYCJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO PT. TRZYMAJ FORMĘ! ZAKOPANE, 6 8 PAŹDZIERNIKA

Bardziej szczegółowo

www.coolfoodplanet.org www.efad.org coolf et.org www.eufic.org

www.coolfoodplanet.org www.efad.org coolf et.org www.eufic.org g olf or w. coo n lf o o d p l a et. g or co w w et. ww w.efa d.o.eufic.org w ww rg Czy pamiętasz naukę jazdy na rowerze? Najważniejsze było złapanie równowagi. Z chwilą opanowania tej umiejętności można

Bardziej szczegółowo

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Temat: Potrawy typu fast food a żywność przygotowywana w domu. Cele: uświadomienie różnic pomiędzy daniami typu fast food a żywnością przygotowywaną

Bardziej szczegółowo

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie Warsztaty żywieniowe Żywność buduje i regeneruje dostarcza energii zapewnia prawidłowe funkcjonowanie poprawia samopoczucie Żaden pojedynczy produkt nie dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz dlatego

Bardziej szczegółowo

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdwinie Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia. Ferie zimowe bez grypy i przeziębienia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdwinie Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia. Ferie zimowe bez grypy i przeziębienia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdwinie Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Ferie zimowe bez grypy i przeziębienia Grypa choroba wirusowa Grypa Wirus A (H 1 N 1 ) Wirusowa choroba zakaźna,

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny

Bardziej szczegółowo

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 1.Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2.Bądź codziennie aktywny fizycznie ruch korzystnie wpływa na sprawność

Bardziej szczegółowo

Zasady diety piłkarskiej lek. med. Jarosław Madej

Zasady diety piłkarskiej lek. med. Jarosław Madej Zasady diety piłkarskiej lek. med. Jarosław Madej 1 Zasady ogólne 1. Częstość i regularność posiłków 2. Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia 3. Ostatni posiłek -2 godz. przed snem 4. Posiłek budulcem

Bardziej szczegółowo

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Zadbaj o swoje zdrowie już dziś Jurata Jurkun Specjalista ds. odżywiania i kontroli wagi Centrum Zdrowego Odżywiania i Kontroli Wagi w Suwałkach Zmiany cywilizacyjne Zmiany cywilizacyjne Transport Zbiory

Bardziej szczegółowo

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum 8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum Temat: Wybory żywieniowe produkty zalecane i niezalecane w żywieniu. Cel: Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Zdobyte

Bardziej szczegółowo

Zdrowo jem - więcej wiem

Zdrowo jem - więcej wiem Zdrowo jem - więcej wiem Co to znaczy być zdrowym??? Być zdrowym: 1. nie chorować, 2. czuć się dobrze, 3. być radosnym, 4. być sprawnym fizycznie. Prawidłowe odżywianie! Jeśli właściwie się odżywiamy,

Bardziej szczegółowo

Zasady zdrowego żywienia

Zasady zdrowego żywienia Zasady zdrowego żywienia Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Prawidłowe żywienie może w istotny sposób wpłynąć na wyniki leczenia cukrzycy. Odpowiedni wybór produktów żywieniowych zawsze, gdy tylko jest

Bardziej szczegółowo

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Łukasz Sujecki IIIA Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Piramida zdrowego Odżywiania Pyyyszne mięsko

Bardziej szczegółowo

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Doktorze Zdrówko, co to znaczy być zdrowym? Być zdrowym, to nie tylko nie chorować, ale też czuć się dobrze, być radosnym i sprawnym fizycznie. Czy wiesz, co pomaga

Bardziej szczegółowo

TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH! Poradnik zdrowego stylu życia

TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH! Poradnik zdrowego stylu życia TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH! Poradnik zdrowego stylu życia DRODZY UCZNIOWIE... Bożena Fedor Beata Pytlik Nie zamierzamy namawiać Was do rezygnacji z potraw, które bardzo lubicie. Chcemy Wam pomóc w wyborze

Bardziej szczegółowo

Piramida Żywienia. Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS

Piramida Żywienia. Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS Piramida Żywienia Dominika Kondrak Karina Warwas 1TFS Zasady zdrowego żywienia 1. Dbaj o różnorodnośd spożywanych produktów. 2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.

Bardziej szczegółowo

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE

ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE ZDROWO AKTYWNI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W TARNOWIE PIRAMIDY EGIPSKIE Piramidy to budowle, które przetrwały tysiące lat. Najbardziej trwała była ich podstawa, czyli część zbudowana na ziemi. PIRAMIDA ZDROWEGO

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Zdrowe żywienie w cukrzycy Dieta dla osób dieta 1200 kcal chorujących na dieta 1500 kcal cukrzycę typu 2* dieta 1800 kcal *bez mikroalbuminurii Zaproponowana

Bardziej szczegółowo

Uczeń/student Pracuję zawodowo Wykonywany zawód

Uczeń/student Pracuję zawodowo Wykonywany zawód PURE DIET Joanna Flis Os. Wichrowe Wzgórze 33C 61-699 Poznań tel. 511 02 99 44 Imię i nazwisko Rok urodzenia Nr telefonu E-mail Dane kontaktowe Grupa krwi Uczeń/student Pracuję zawodowo Wykonywany zawód

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy?

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy? Aktywność fizyczna Jak postępować w cukrzycy? AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny jest

Bardziej szczegółowo

Zdrowy Styl Życia Healthy Lifestyle. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 5

Zdrowy Styl Życia Healthy Lifestyle. Przewlekła Choroba Nerek. Chronic kidney disease chapter 5 Healthy Lifestyle Przewlekła Choroba Nerek Chronic kidney disease chapter 5 Wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, przewlekła choroba nerek (PChN) oraz choroba układu sercowo-naczyniowego (CUSN która dotyka

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rudzie Śląskiej

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rudzie Śląskiej Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rudzie Śląskiej Zdrowe odżywianie polega na odpowiednim wyborze produktów i przygotowaniu posiłków umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu poprzez

Bardziej szczegółowo

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które DROGI RODZICU Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada,

Bardziej szczegółowo

Dieta 1000 kalorii (wspomagająca chudnięcie brzucha)

Dieta 1000 kalorii (wspomagająca chudnięcie brzucha) Dieta 1000 kalorii (wspomagająca chudnięcie brzucha) Brzuszek to problem wielu kobiet. Przedstawiamy dietę wspomagającą odchudzanie właśnie tej newralgicznej partii ciała. Powinna ona opierać się na produktach

Bardziej szczegółowo

KORONAROGRAFIA ( ANGIOGRAFIA)

KORONAROGRAFIA ( ANGIOGRAFIA) KORONAROGRAFIA ( ANGIOGRAFIA) CZYM JEST KORONAROGRAFIA: Jest to badanie radiologiczne tętnic wieńcowych serca. Celem badania jest uwidocznienie zwężeń wnętrza tętnic wieńcowych, które ograniczają dopływ

Bardziej szczegółowo

... Dzienniczek Badań. Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2010

... Dzienniczek Badań. Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2010 ... Dzienniczek Badań Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej Warszawa Bemowo 2010 ... lekarz prowadzący imię nazwisko wiek adres MASA CIAŁ A Masę ciała można ocenić na podstawie wskaźnika BMI

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE

ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE ZDROWE ODŻYWIANIE = ZDROWE ŻYCIE RACJONALNIE = ZDROWO Zdrowa dieta jest jednym z najważniejszych elementów umożliwiających optymalny wzrost, rozwój i zdrowie. Ma przez to wpływ na fizyczną i umysłową

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Imię i nazwisko.. Data urodzenia.. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu. Podpis: ... Rodzaj wykonywanej pracy

ANKIETA. Imię i nazwisko.. Data urodzenia.. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu. Podpis: ... Rodzaj wykonywanej pracy ANKIETA Proszę o rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym wypełnienie ankiety, gdyż jest to niezbędne do opracowania dobrze dopasowanego planu dietetycznego. Imię i nazwisko.. Data urodzenia.. Tel. Kontaktowy

Bardziej szczegółowo

Echo Dobrocina. Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch.

Echo Dobrocina. Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch. Echo Dobrocina Nr 1 W zdrowym ciele zdrowy duch. Kwiecień 2015 Ważne aspekty wychowania fizycznego Aby poznać pojęcie wychowania fizycznego należy najpierw zaznajomić się z definicją kultury fizycznej.

Bardziej szczegółowo

RODZICE, PRACOWNICY SZKOŁY ANKIETA

RODZICE, PRACOWNICY SZKOŁY ANKIETA RODZICE, PRACOWNICY SZKOŁY ANKIETA Szkoła nasza włączyła się do ruchu szkół promujących zdrowie. Rozpoczynając tę pracę chcemy zapytać pracowników o sprawy dotyczące ich zdrowia, samopoczucia i stylu życia.

Bardziej szczegółowo

Czym jest program Trzymaj

Czym jest program Trzymaj Trzymaj formę! Czym jest program Trzymaj formę"? "Trzymaj formę" " to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połą łączone z regularną

Bardziej szczegółowo

ANKIETA. Imię i nazwisko. Data urodzenia Masa ciała Wzrost. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu

ANKIETA. Imię i nazwisko. Data urodzenia Masa ciała Wzrost. Tel. Kontaktowy. Email do wysłania diety i/lub kontaktu ANKIETA Proszę o rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym wypełnienie ankiety, gdyż jest to niezbędne do opracowania dobrze dopasowanego planu dietetycznego. Imię i nazwisko.. Data urodzenia Masa ciała Wzrost.

Bardziej szczegółowo

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo?

Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Co należy jeść, a czego lepiej unikać, by odżywiać się zdrowo? Według definicji zdrowe odżywianie to sposób jedzenia, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu jego zapewnienia

Bardziej szczegółowo

Program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo

Program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo Program edukacyjny Żyj smacznie i zdrowo Cel i założenia: Przypomnienie zasad prawidłowego i smacznego odżywiania Niemarnowanie jedzenia Zachęcenie do rodzinnego spożywania posiłków Zmniejszanie ilości

Bardziej szczegółowo

11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 11. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Temat: Samodzielna ocena swojego żywienia i aktywności fizycznej. Cele: zapoznanie ucznia z praktycznymi aspektami układania prawidłowo zbilansowanej

Bardziej szczegółowo

ZDROWY STYL ŻYCIA GRA O ZDROWIE. Wybierz zdrowy styl życia i zostań zwycięzcą. Dofinansowane przez: Więcej na:

ZDROWY STYL ŻYCIA GRA O ZDROWIE. Wybierz zdrowy styl życia i zostań zwycięzcą. Dofinansowane przez: Więcej na: ZDROWY STYL ŻYCIA GRA O ZDROWIE Wybierz zdrowy styl życia i zostań zwycięzcą Dofinansowane przez: Więcej na: www.zdrowawatroba.uml.lodz.pl Masz 7, 9 a może 11 lat. Rośniesz, stajesz się coraz bardziej

Bardziej szczegółowo

Dietetyk Angelika Frączek DZIENNICZEK KILKU DNIOWEGO SPOŻYCIA. Imię i nazwisko...

Dietetyk Angelika Frączek DZIENNICZEK KILKU DNIOWEGO SPOŻYCIA. Imię i nazwisko... DZIENNICZEK KILKU DNIOWEGO SPOŻYCIA Imię i nazwisko... Proszę o sumienne wypełnienie niniejszego wywiadu żywieniowego, który posłuży do oceny Pani/Pana sposobu żywienia. Dobrze, aby dzienniczek wypełniać

Bardziej szczegółowo

DIETA PRZY CHOROBACH SERCA

DIETA PRZY CHOROBACH SERCA ZALECENIA OGÓLNE Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (należy dbać o urozmaicenie posiłków). W skład produktów spożywczych wchodzą niezbędne składniki odżywcze zawarte w różnych ilościach i

Bardziej szczegółowo

Zasady zdrowego żywienia CEL/76/11/09. zdrowego żywienia. Schemat postępowania w cukrzycy

Zasady zdrowego żywienia CEL/76/11/09. zdrowego żywienia. Schemat postępowania w cukrzycy CEL/76/11/09 Zasady zdrowego żywienia Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Prawidłowe żywienie może w istotny sposób wpłynąć na wyniki leczenia cukrzycy. Odpowiedni wybór produktów żywieniowych zawsze,

Bardziej szczegółowo

ZDROWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PORADNIK DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

ZDROWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PORADNIK DLA RODZICÓW I UCZNIÓW ZDROWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PORADNIK DLA RODZICÓW I UCZNIÓW SPIS TREŚCI 1. Zasady zdrowego żywienia 2. Zapotrzebowanie energetyczne nastolatków 3. Zapotrzebowanie energetyczne nastolatków 4. Zalecenia

Bardziej szczegółowo

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie Doktorze Zdrówko, co to znaczy być zdrowym? Być zdrowym, to nie tylko nie chorować, ale też czuć się dobrze, być radosnym i sprawnym fizycznie. Czy wiesz, co pomaga

Bardziej szczegółowo

2011-03-17. Woda. Rola wody. Jestem tym co piję-dlaczego woda jest niezbędna dla zdrowia?

2011-03-17. Woda. Rola wody. Jestem tym co piję-dlaczego woda jest niezbędna dla zdrowia? Jestem tym co piję-dlaczego woda jest niezbędna dla zdrowia? A. Jarosz Woda głównym składnikiem ciała i podstawowym składnikiem pożywienia stanowi 50 80 %masy ciała zasoby wodne organizmu muszą być stale

Bardziej szczegółowo

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita)

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita) KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita) Kuracja będzie skuteczna gdy będziemy: regularnie stosować wskazane suplementy przestrzegać

Bardziej szczegółowo

Zdrowie stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności.

Zdrowie stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Zdrowy tryb życia Zdrowie stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Wyróżnia się: Zdrowie fizyczne prawidłowe funkcjonowanie

Bardziej szczegółowo

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1 Zdrowy styl życia Strona 1 1. Jaką najważniejszą rolę pełni odżywianie? pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA DLA RODZICÓW

EDUKACJA DLA RODZICÓW Materiał opracowała: Jolanta Gęca EDUKACJA DLA RODZICÓW Prawidłowe żywienie dzieci i młodzieży jest szczególnie istotne, ze względu na fazę intensywnego wzrostu i dojrzewania. Dla utrzymania wzrostu i

Bardziej szczegółowo

ŻYWIENIE CZŁOWIEKA. Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i dobrego zdrowia.

ŻYWIENIE CZŁOWIEKA. Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i dobrego zdrowia. ŻYWIENIE CZŁOWIEKA Racjonalne żywienie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego i dobrego zdrowia. Prawidłowe żywienie należy do najważniejszych czynników środowiskowych,

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE SZKOLNYM Opracowała: Iwona Konowalska Prawidłowe żywienie powinno stanowić bardzo istotny element promocji zdrowia. Tworząc szkolne programy prozdrowotne należy koncentrować

Bardziej szczegółowo

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 1. Cel główny Uczeń ocenia swój sposób żywienia Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak 2. Cele szczegółowe Uczeń: ocenia wielkość porcji poszczególnych grup produktów spożywczych identyfikuje

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI

ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI ZASADY ZDROWEGO Z YWIENIA DZIECI 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.

Bardziej szczegółowo

WSKAZÓWKI PRAWIDŁOWEGO śywienia DLA DZIECI

WSKAZÓWKI PRAWIDŁOWEGO śywienia DLA DZIECI WSKAZÓWKI PRAWIDŁOWEGO śywienia DLA DZIECI Kiedy rośniesz i rozwijasz się, Twój organizm potrzebuje szczególnie duŝo róŝnych składników odŝywczych. Od tego co wybierasz do jedzenia zaleŝy, czy Twój organizm

Bardziej szczegółowo

Piramida zdrowego żywienia bez tajemnic.

Piramida zdrowego żywienia bez tajemnic. Piramida zdrowego żywienia bez tajemnic. PRODUKTY ZBOŻOWE Pokarmy przygotowane ze zbóż (takich jak pszenica, ryż, owies) są podstawą diety. Zapewniają witaminy, składniki mineralne, węglowodany (skrobię

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

Rola warzyw i owoców w diecie dzieci i młodzieży, czyli jak powinny jeść nasze dzieci.

Rola warzyw i owoców w diecie dzieci i młodzieży, czyli jak powinny jeść nasze dzieci. Rola warzyw i owoców w diecie dzieci i młodzieży, czyli jak powinny jeść nasze dzieci. Alicja Kalińska Najczęstsze problemy w żywieniu dzieci Eksperci potwierdzają, że dieta dzieci w wieku szkolnym nie

Bardziej szczegółowo

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia.

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Dzień zabiegu Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Pamiętaj aby nic nie jeść ani nie pić na 12 godzin przed zabiegiem. Załóż wygodne

Bardziej szczegółowo

Zdrowe odżywianie jest to sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

Zdrowe odżywianie jest to sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. ZDROWE ODŻYWIANIE Zdrowe odżywianie jest to sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Istotne jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia

Bardziej szczegółowo

Jedzmy zdrowo na kolorowo!

Jedzmy zdrowo na kolorowo! Jedzmy zdrowo na kolorowo! Dlaczego powinniśmy jeść warzywa? Ponieważ są źródłem: -witamin: głównie: beta-karoten, witamina C, kwas foliowy oraz witaminy K, niacyna oraz witaminy E -składników mineralnych:

Bardziej szczegółowo

Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna. Analiza ankiet dla uczniów

Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna. Analiza ankiet dla uczniów Szkoła Promująca Zdrowie Diagnoza wstępna Analiza ankiet dla uczniów Zdrowy styl życia- zachowania prozdrowotne Śpię co najmniej 8-9 godzin każdej nocy 4 3 2 1 1 Łatwo zasypiam i dobrze śpię w nocy 6 4

Bardziej szczegółowo

ŚWIADOME ŻYWIENIE A ROZWÓJ DZIECKA

ŚWIADOME ŻYWIENIE A ROZWÓJ DZIECKA ŚWIADOME ŻYWIENIE A ROZWÓJ DZIECKA mgr Katarzyna Liptak Nauczyciel wych. wczesnoszkolnego, Trener Wellness Co to jest ODŻYWIANIE? To proces życiowy polegający na pozyskiwaniu przez organizm ze środowiska

Bardziej szczegółowo

Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy

Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy Piramida zdrowego żywienia w cukrzycy Wysiłek fizyczny codziennie ok. 30-60 minut Codzienna aktywność fizyczna wpływa na dobre samopoczucie i lepsze funkcjonowanie organizmu. Każdy wysiłek fizyczny jest

Bardziej szczegółowo

Recepta na zdrowie - dlaczego warto żyć aktywnie

Recepta na zdrowie - dlaczego warto żyć aktywnie Recepta na zdrowie - dlaczego warto żyć aktywnie Zdrowie to stan pełnego dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby i kalectwa. Na zdrowie mają wpływ: -styl życia

Bardziej szczegółowo

zdrowego żywienia w chorobie

zdrowego żywienia w chorobie Wspieramy w ciężkiej chorobie, aby cieszyć się każdą chwilą PORADNIK zdrowego żywienia w chorobie Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach Opracowanie: Magdalena Olborska

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY

AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY AKADEMIA SKUTECZNEJ SAMOKONTROLI W CUKRZYCY Aktywność fizyczna glukometr glukometr glukometr glukometr glukometr skrocona 8 str broszura aktywnosc fizyczna.indd 1 2013-05-09 14:12:46 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Bardziej szczegółowo

żywienia Jak postępować w cukrzycy?

żywienia Jak postępować w cukrzycy? go e w o r d z y d a s a Z żywienia Jak postępować w cukrzycy? WSTĘP Prawidłowe żywienie może w istotny sposób wpłynąć na wyniki leczenia cukrzycy. Odpowiedni wybór produktów żywieniowych zawsze, gdy tylko

Bardziej szczegółowo

Czy Twoja dieta Cię postarza? Odpowiedz na 12 pytań i dowiedz się czy Twoja dieta nadaje skórze młodzieńczy blask?

Czy Twoja dieta Cię postarza? Odpowiedz na 12 pytań i dowiedz się czy Twoja dieta nadaje skórze młodzieńczy blask? Czy Twoja dieta Cię postarza? Odpowiedz na 12 pytań i dowiedz się czy Twoja dieta nadaje skórze młodzieńczy blask? QUIZ Dieta, która jest bogata w niektóre pokarmy może pomóc w spowolnianiu oznak starzenia

Bardziej szczegółowo

Program redukcji czynników ryzyka choroby wieńcowej i miażdżycy. Przez żołądek do zdrowego serca. kwestionariusz kwalifikujący

Program redukcji czynników ryzyka choroby wieńcowej i miażdżycy. Przez żołądek do zdrowego serca. kwestionariusz kwalifikujący Program redukcji czynników ryzyka choroby wieńcowej i miażdżycy Przez żołądek do zdrowego serca kwestionariusz kwalifikujący I. Informacje ogólne Imię i nazwisko: Telefon: Email: Data urodzenia: Płeć:

Bardziej szczegółowo

dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Wszechnica żywieniowa Warszawa, 21 października 2015 r.

dr inż. Marta Jeruszka-Bielak Wszechnica żywieniowa Warszawa, 21 października 2015 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące żywienia w stołówkach i asortymentu w sklepikach szkolnych szansą na poprawę sposobu żywienia i stanu zdrowia dzieci i młodzieży. dr inż. Marta Jeruszka-Bielak

Bardziej szczegółowo

Ekstrakt z Chińskich Daktyli

Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS Lekarze z Chin uważają, że owoce głożyny znane jako chińskie daktyle Pomagają zachować sprawność Poprawiają odporność Wspomagają pracę żołądka

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum Autor: mgr Beata Draczko Temat lekcji: Wiem, co jem. Zasady racjonalnego odżywiania się człowieka. Cel ogólny: - zapoznanie uczniów z zasadami racjonalnego

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA. Opis. - praca z materiałami drukowanymi, - pogadanka, - dyskusja problemowa PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKADEMII ZDROWEGO ŻYWIENIA Uwaga: Dopuszcza się modyfikację kolejności zaplanowanych tematów. Kolejne zajęcia Temat główny - Liczba godzin Metody prowadzenia zajęć: Opis 1 PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Grupa SuperTaniaApteka.pl Utworzono : 29 grudzień 2016

Grupa SuperTaniaApteka.pl Utworzono : 29 grudzień 2016 ODCHUDZANIE I UJĘDRNIANIE > Model : 8688701 Producent : - SKUTECZNY SPOSÓB NA ORZEŹWIAJĄCE ODCHUDZANIE! Idealna propozycja na nadchodzące lato Mrożona kawa o pysznym waniliowym smaku. Sprawdzona kompozycja

Bardziej szczegółowo

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie:

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH przygotowany w ramach projektu Praktyczne kształcenie nauczycieli zawodów branży hotelarsko-turystycznej

Bardziej szczegółowo

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY Poradnik dla pacjenta i jego rodziny Konsultacja: prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong CO TO JEST ZESPÓŁ METABOLICZNY Nadciśnienie tętnicze (inaczej podwyższone ciśnienie

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA. Agnieszka Wyszyńska Oddział HŻŻ i PU WSSE w Białymstoku

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA. Agnieszka Wyszyńska Oddział HŻŻ i PU WSSE w Białymstoku ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA Agnieszka Wyszyńska Oddział HŻŻ i PU WSSE w Białymstoku Nadwaga i otyłość - najważniejszy problem zdrowia publicznego. Istnieje ok. 80 chorób powstających na tle wadliwego

Bardziej szczegółowo

GDA. Prawidłowe odżywianie

GDA. Prawidłowe odżywianie GDA Prawidłowe odżywianie Co to jest GDA? Prawidłowe odżywianie jest jednym z warunków zachowania dobrego stanu zdrowia. Aby móc dopasować swój sposób odżywiania do stylu życia jaki prowadzimy, niezbędne

Bardziej szczegółowo

WYNIKI ANKIET I TESTÓW KLAUDIA KRZYŻAŃSKA, KL.IIIF GIMNAZJUM NR14 BYTOM

WYNIKI ANKIET I TESTÓW KLAUDIA KRZYŻAŃSKA, KL.IIIF GIMNAZJUM NR14 BYTOM . WYNIKI ANKIET I TESTÓW KLAUDIA KRZYŻAŃSKA, KL.IIIF GIMNAZJUM NR14 BYTOM TESTY TESTY ROZWIĄZAŁO 140 UCZNIÓW 1.Co dostarcza organizmowi najwięcej energii? A)WĘGLOWODANY, TŁUSZCZE I BIAŁKA B)MAGNEZ,POTAS

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 28 sierpnia 2015 r. Poz. 1256 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do

Bardziej szczegółowo