Rozwiązania Quest Software do zarządzania bazami danych

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rozwiązania Quest Software do zarządzania bazami danych"

Transkrypt

1 XI Konferencja PLOUG Kościelisko Październik 2005 Rozwiązania Quest Software do zarządzania bazami danych Paweł Żuchowski Quest-Dystrybucja Sp. z o.o. e mail: Streszczenie: Prezentacja będzie miała na celu przedstawienie portfolio produktów firmy Quest Software dla platformy Oracle. Prowadzący opowie i zademonstruje takie narzędzia jak Quest Central for Databases, Spotlight on Oracle, Performance Analysis, TOAD. Omówione zostaną zastosowania w/w narzędzi do monitorowania i diagnostyki obciążenia serwera, wykrywania i optymalizacji zapytań najsilniej obciążających serwer oraz zarządzania i optymalizacji fizycznej struktury bazy danych. Informacja o autorze: Paweł Żuchowski jest Dyrektorem Handlowym w firmie Quest Polska w której pracuje od czerwca 2004 r. Swoją ścieżkę zawodową rozpoczynał jako administrator Novell i Microsoft w firmie TETA SA, w której pracował od Od początku związany z bazami danych Oracle. Pracując jako produkt manager i kierownik działu administratorów baz danych, w roku 2000 uzyskał tytuł MCSE oraz OCP. Paweł Żuchowski ukończył Uniwersytet Wrocławski, uzyskując tytuł magistra na wydziale Informatyki. Wiedzę swoją pogłębiał dalej na licznych kursach w kraju i zagranicą.

2

3 Rozwiązania Quest Software do zarządzania bazami danych 9 1. Zarządzanie systemami baz danych Bazy danych są dzisiaj trzonem kluczowych aplikacji działających w naszych przedsiębiorstwach. Niezależnie czy używasz bazy Oracle, DB2, SQL Server, Sybase ASE lub środowiska heterogenicznego, produkty Quest Software zapewnią maksymalną wydajność pracy bazy danych i personelu. Nasze sprawdzone narzędzia umożliwiają personelowi IT: Automatyzacje zadań związanych z projektowaniem, pisaniem kodu i testowaniem bazy danych Zarządzanie różnymi bazami danych z jednej konsoli Przyszłościową diagnoza problemów wydajnościowych i dostępności systemów Rozwiązywanie problemów z nieoptymalnymi zapytaniami SQL i analiza działania bazy danych Replikację krytycznych baz danych aby zapewnić dostępność systemów i zminimalizować ruch w sieci Stworzone przez naszych wybitnych specjalistów baz danych, narzędzia odzwierciedlając codzienną pracę programistów, administratorów i inni specjalistów zwiększają wydajność pisania kodu, optymalizacji, zarządzania składowaniem, replikacji i wiele innych, tak że jesteśmy w stanie z łatwością zarządzać wieloma bazami danych. Produkty Quest Software wspierają wszystkie obszary związane z zarządzaniem twoimi krytycznymi bazami danych rozpoczynając od ich projektu poprzez pisanie kodu, kończąc na uruchomieniu i obsłudze systemu produkcyjnego. 2. Projektowanie bazy danych i aplikacji Narzędzie QDesigner, firmy Quest Software łączy w jednym interfejsie obiektowe, koncepcyjne i fizyczne projektowanie struktur danych i aplikacji. Używając go, zespoły programistów są w stanie dostarczać skomplikowane aplikacje dokładnie na czas. QDesigner wspiera wiele baz danych w tym: Oracle, DB2, SQL Server i Sybase. 3. Pisanie kodu i jego optymalizacja Jednym z najbardziej znanych narzędzi Quest Software jest TOAD. Narzędzie to ułatwia programistom i administratorom baz danych pisanie kodu i jego optymalizację. TOAD i SQL Navigator są zintegrowanymi środowiskami programistycznymi do pisania kodu, modyfikacji schematów, skryptów SQL i wiele, wiele innych - wszystko w prostym w użyciu i przyjaznym graficznym interfejsie. W narzędziach zawarte są także takie moduły jak debbuger (śledzenie wykonywania procedur i funkcji), SQL tuning (optymalizacja zapytań SQL), administracja bazą danych. Dodatkowo dla programistów pracujących w środowisku DB2 Quest oferuje narzędzie Quest Central for DB2 Developers Edition służące do łatwego tworzenia, testowania i optymalizacji kodu, szczególnie dla programistów którzy zaczynają pracę na mainframe. 4. Testowanie przed wdrożeniem do produkcji Do testowania systemów przed ich wdrożeniem do produkcji, Quest Software proponuje pakiet Benchmark Factory, narzędzie mogące symulować rzeczywistą pracę tysięcy użytkowników używających twojej aplikacji. Oferujemy także DataFactory, generator danych testowych pozwalający programistom w łatwy sposób stworzyć bazę testową zawierającą miliony bardzo rzeczywistych danych.

4 10 Paweł Żuchowski 5. Zarządzanie różnymi bazami danych Quest Central for Databases jest zintegrowanym środowiskiem do zarządzania bazami danych DB2, Oracle i SQL Server powalającym na zarządzanie tymi systemami z jednej, wspólnej konsoli. Moduł Administracji wchodzący w skład Quest Central ułatwia wszelkie czynności związane z zarządzaniem schematami, plikami, przestrzeniami tabel itp. 6. Zarządzanie wydajnością bazy danych Jednym z modułów pakietu Quest Central jest Spotlight, intuicyjne narzędzie do bieżącej diagnostyki wydajności serwerów. Architektura tego narzędzia dokładnie odzwierciedla sposób działania serwerów, w graficzny sposób pokazując aktualne przepływy danych pomiędzy poszczególnymi komponentami bazy danych, w łatwy sposób pozwalając nam znajdować i identyfikować obszary powodujące spadek wydajności. Narzędzie Spotlight jest dostępne na następujące bazy danych Oracle, DB2, SQL Server i Sybase ASE. 7. Tuning poleceń SQL Po zidentyfikowaniu problemów wydajnościowych przez moduł Performance Diagnostics, kolejny moduł SQL Tuning umożliwia szczegółowe porady z zakresu optymalizacji poleceń SQL, które pomogą ci rozwiązać problemy i przyśpieszyć czas wykonywania polecenia. Quest Central eliminuje potrzebę korzystania z zewnętrznych specjalistów i podnosi kompetencję twojego personelu IT. Quest Central oferuje moduł SQL Tuning dla baz danych Oracle i DB2. 8. Analiza działania Bazy Danych W skład Quest Central wchodzi także komponent Database Analysis który pozwala na dokładne sprawdzenie parametrów wydajnościowych i konfiguracji twojej bazy danych Oracle. Moduł ten zbiera informacje o obciążeniu serwera i przedstawia je w postaci graficznej a także podpowiada możliwe rozwiązania pozwalające zwiększyć wydajność systemu. Moduł Database Analysis jest twoim prywatnym ekspertem z zakresu tuningu Oracle. 9. Zarządzanie składowaniem bazy danych i jej reorganizacja Opatentowany moduł Space Management/Live Reorg oferuje alternatywę dla inwestycji w sprzęt przechowujący dane: oprogramowanie które pokazuje źródła problemów wydajnościowych, pozwalając ci zrozumieć dlaczego twoje dyski nie pracują z maksymalną wydajnością, zautomatyzować proces reorganizacji i zaplanować wielkość twojej bazy danych. Space Management/Live Reorg jest dostępny w Quest Central for Oracle i Quest Central for DB Szybka i wydajna replikacja bazy danych Niezależnie czy dostępność twojego systemu została zakłócona poprzez klęskę żywiołową, fizyczne uszkodzenie, przeciążenie, migrację czy zaplanowane działania, oprogramowanie Share- Plex dramatycznie redukuje czas przestoju. SharePlex jest sprawdzonym na świecie rozwiązaniem dla systemów wymagających dostępności 24/7. Narzędzie to replikuje bazę danych przy minimalnym obciążeniu serwera źródłowego i optymalnym wykorzystaniu sieci. Duże możliwości konfiguracyjne pozwalają zaimplementować praktycznie każdy model replikacji.

5 Wydajna replikacja baz danych z wykorzystaniem narzędzia SharePlex Dzisiejsze przedsiębiorstwa zmagają się z rosnącą liczbą użytkowników środowisk e- commerce i ERP. Rosnąca liczba i złożoność zapytań i raportów przeciąża produkcyjną bazę danych i powoduje znaczące spowolnienie pracy krytycznych systemów. Ponadto, rosnące uzależnienie od tych aplikacji powoduje, że awarie systemu są bardziej odczuwalne. Aby zabezpieczyć systemy największej wagi, przedsiębiorstwa używające systemów e-commerce i organizacje posiadające duże instalacje systemów ERP zwracają się w stronę firmy Quest Software po rozwiązanie które gwarantuje zapewnienie wysokiej dostępność aplikacji. Zapewnienie wysokiej dostępności dzięki replikacji Aby podnieść dostępność i wydajność dzisiejszych środowisk aplikacyjnych, firmy wymagają utrzymania bieżącej, dającej się uruchomić w krótkim czasie kopii danych produkcyjnych. Share- Plex jest unikalną, opartą o pliki dziennika powtórzeń replikacją która z powodzeniem spełnia wymienione wcześniej wymagania. SharePlex umożliwia replikację żywych-danych na jedną lub wiele baz danych (już wkrótce pomiędzy takimi bazami danych jak: Oracle, SQL Server, DB2) w celu zapewnienia stałej dostępność przy bardzo małym obciążeniem źródłowego systemu. Bazy docelowe mogą być używane jako w pełni modyfikowalne instancje raportujące jak również jako systemy backupowe.

6 12 Paweł Żuchowski Zwiększenie wydajności systemów ERP Połączenie transakcji on-line i zapytań na tej samej bazie produkcyjnej powoduje problemy wydajnościowe, szczególnie w okresach największego obciążenia, takich jak koniec miesiąca. Taka rywalizacja o zasoby pomiędzy OLTP i zapytaniami powoduje poważne problemy z wydajnością. Poprzez rozdzielenie raportów od zapytań działających na w pełni modyfikowalnej kopii, SharePlex rozwiązuje ten konflikt i przyśpiesza czas odpowiedzi użytkownikom końcowym. Przykłady zastosowań Upgrade bazy danych, sprzętu i systemu operacyjnego bez przestoju Migracja między różnymi platformami sprzętowymi i systemami operacyjnymi Odciążanie hurtowni danych (instancja raportująca) Fail-over Dystrybucja i konsolidacja danych Cluster. geograficzny

7 LiveReorg reorganizacja baz danych bez przestoju 1. Reorganizacja dla baz 24x7 Reorganizacja i realokacja obiektów bazy danych jest jednym z krytycznych zadań administratorów. Bez niej, wydajność aplikacji może dojść do poziomu nieakceptowanego a obiektom może brakować miejsca na rozszerzenie się. Niestety, tradycyjne metody reorganizacji wymagają aby cała lub część aplikacji została wyłączona podczas wykonywania reorganizacji. Co gorsza, reorganizacja lub realokacja dużych tablic z kluczami może zabierać wiele godzin. Tak więc wiele systemów które najbardziej potrzebują reorganizacji ciężko obciążone systemy OLTP takie jak Oracle Application, SAP, People Soft, aplikacje e-commerce - są także tymi które najmniej mogą sobie na to pozwolić. Wiele z tych systemów pracuje w trybie 24x7 lub ma bardzo małe okna serwisowe, a reorganizacja i restrukturyzacja bazy danych powoduje nieakceptowany przestój dla użytkowników. 2. Rozwiązanie LiveReorg Oprogramowanie firmy Quest Software LiveReorg uwalnia użytkowników od przestojów spowodowanych tradycyjnymi metodami reorganizacji. Teraz istnieje możliwość reorganizacji baz 24x7 bez przestoju. Duże, bardzo obciążone tablice i skojarzone z nimi indeksy mogą być reorganizowane podczas pracy użytkowników. Podczas reorganizacji narzędziem LiveReorg dane w tablicach są w pełni dostępne dla użytkowników aplikacji i to zarówno do odczytu jak i zapisu.

8 14 Paweł Żuchowski 3. Jak działa LiveReorg LiveReorg używa technologii zastosowanej w narzędziu SharePlex używanej do replikacji danych dzięki informacjom zapisanym w plikach dziennika powtórzeń. Używając tej technologii LiveReorg czyta pliki dziennika powtórzeń aby śledzić aktywność użytkowników podczas wykonywania reorganizacji. Na początku, LiveReorg reorganizuje dane tabeli poprzez skopiowanie ich z Oryginalnej Tabeli do nowo utworzonej Reorganizowanej Tabeli. Podczas tej operacji Oryginalna tablica nie jest blokowana, jest w pełni dostępna dla użytkowników aplikacji zarówno do odczytów jak i zapisów. Faza reorganizacji została zakończona. Niestety w Reorganizowanej Tabeli brakuje zmian (insert, update, delete) wykonanych na Oryginalnej tabeli podczas procesy reorganizacji. W drugiej fazie jeden z procesów LiveReorg (redo log parser) przegląda zmiany zapisane w plikach dziennika powtórzeń i aplikuje je do Reorganizowanej Tabeli, synchronizując tabele ze sobą. W ostatniej fazie LiveReorg przełącza tabele. Reorganizowana Tabela zastępuje Oryginalną Tabele (Oryginalna Tabela jest zachowywana pod roboczą nazwą). W tym kroku wymagany jest krótki przestój pracy aplikacji. Reorganizacja zostaje zakończona.

9 Quest Central for Databases 1. Kompleksowa administracja bazą Oracle Zarządzanie wieloma bazami danych ręcznie, lub korzystając z nie współpracujących ze sobą narzędzi, może znacznie utrudnić pracę wielu administratorom baz danych. W czasie gdy powstaje coraz więcej środowisk bazodanowych, a te już istniejące stają się coraz większe, coraz trudniej zachować administratorom pełną kontrolę nad wszystkimi zadaniami za które są odpowiedzialni. Zaprojektowane przy pomocy specjalistów firmy Oracle produkty Quest, służące do zarządzania bazami danych, stały się przemysłowym standardem w zapewnianiu niezawodności oraz wysokiej wydajności. Aby sprostać tym wyzwaniom, Quest oferuje Quest Central TM - bogate, zintegrowane środowisko, dostarczające wszystkich niezbędnych administratorowi narzędzi, pozwalające na wykonywanie wielu zadań na wielu bazach danych jednocześnie. Dzięki niemu możesz wykrywać, diagnozować oraz rozwiązywać wszystkie problemy, korzystając z modułów: - Database Administration - Space Management - 24x7 Monitoring - Performance Diagnostics - Database Analysis - Performance Analysis - Load Testing and Data Generation 2. Metodologia rozwiązywania problemów związanych z wydajnością Quest Central potrafi wykryć oraz rozwiązać nawet najtrudniejsze do znalezienia problemy występujące w bazie danych. Korzystając z narzędzia monitorującego Foglight, Quest Central otrzymuje informacje zanim niepokojące zjawiska występujące w bazie staną się poważnym problemem. Narzędzie Spotlight potrafi zdiagnozować źródło problemu, nawet w przypadku gdy miało ono miejsce dłuższy okres czasu przed analizą. Ostatecznie przy pomocy modułów Database Administration, Performance Management oraz Storage Management problem może zostać całkowicie rozwiązany.

10 16 Paweł Żuchowski 3. Diagnostyka w czasie rzeczywistym Narzędzie Spotlight, będące liderem na rynku wśród aplikacji swojego typu, potrafi przeprowadzić diagnozę bazy danych zarówno w czasie rzeczywistym jak i na podstawie zdarzeń zawartych we własnym dzienniku logów. Głębokie analizy przeprowadzane na podstawie wiedzy ekspertów Oracle, takich jak Guy Harrison czy też Eyal Aronoff, pomagają zdiagnozować Twój system pod kątem ogólnej sprawności. Spotlight prezentuje wyniki przeprowadzonych przez siebie analiz za pomocą intuicyjnego interfejsu graficznym. Dzięki temu możesz obserwować aktywność bazy danych w dowolnej chwili, także w czasie rzeczywistym. W przypadku gdy w systemie wykryte zostanie wąskie gardło, Spotlight generuje ostrzeżenie w formie dźwiękowej bądź wizualnej. Kluczowe cechy produktu Identyfikacja tysięcy problemów wydajnościowych, w trybie bieżącym i historycznym, porady eksperckie ułatwiające rozwiązywanie wykrytych anomalii Eliminacja konieczności zgadywania, co może być przyczyną powstawania problemów Rozszerzenie możliwości diagnostyki o środowiska RAC Podstawowe funkcje

11 Quest Central for Databases 17 Automatyzacja zarządzania pamięcią w Oracle 9i przy wykorzystaniu porad zaimplementowanych w bazie danych Możliwość wyszukiwania trudnych do znalezienie problemów wydajnościowych które mogą powodować do 80% problemów wydajnościowych takich jak: oczekiwania, blokady, zatrzaski Wyświetlanie przepływu danych wewnątrz instancji Oracle Wyświetlanie dokładnego obrazu wcześniej nagranej aktywności bazy danych Szczegółowe pliki pomocy opisujące tysiące tematów związanych z bazą danych zintegrowane z Knowledge Xpert for Oracle Administration Możliwość ustalenia indywidualnej linii bazowej dla każdej z instancji Szczegółowe informacje o problemach wydajnościowych występujących w następujących dziedzinach Top Sessions, Inefficient SQL, Locks, Latches, Wait Events, Disk I/O oraz pomoc w ich szybkiej identyfikacji Specjalizowany moduł do optymalizacji zatrzasków Dostarczenie szczegółowych informacji wydajnościowych dla środowisk RAC 4. Monitoring baz danych w trybie 24x7 Kartridż narzędzia Foglight całkowicie integrujący się z pakietem Quest Central rozszerza możliwości diagnozy i rozwiązywania problemów wydajnościowych poza bazę danych czy aplikację. Moduł notice board zawarty w pakiecie Quest Central jest interfejsem który pokazuje alarmy występujące na bazie danych. Dzięki wykryciu problemów aplikacji, administrator może szybko wykorzystać pakiet Quest Central aby zdiagnozować i rozwiązać pojawiający się problem zanim użytkownicy ich doświadczą.

12 18 Paweł Żuchowski Kluczowe cechy produktu Natychmiastowe wykrywanie, diagnoza i rozwiązywanie problemów wydajnościowych Bezobsługowy monitoring w trybie 24x7 liczników systemowych związanych z dostępnościa i wydajnościa bazy danych Podstawowe funkcje Wyświetlanie informacji o wydajności monitorowanej w konsoli Foglight które następnie mogą być diagnozowane przy pomocy Quest Central Zintegrowane narzędzie Spotlight pozwala na bardzo szczegółową analizę problemu i uzyskanie informacji o źródle jego powstania Możliwość porównywania bieżącej i historycznej aktywności Oracle i sprawdzania jego wydajności w pewnym okresie czasu 5. Analiza stanu całego systemu Oracle Dzięki modułowi Performance Analysis, możesz przeprowadzić analizę wydajności, obciążenia, konfiguracji systemu oraz wielu innych czynników w chwili obecnej lub na podstawie prześledzonej historii. Zbudowany został on na podstawie wiedzy światowej klasy specjalistów z firmy Oracle, dzięki niemu uzyskasz przegląd całego środowiska, na tej podstawie wygenerowane zostaną statystyki, których rezultatem są informacje mówiące w jaki sposób zwiększyć wydajność bazy danych Oracle.

13 Quest Central for Databases 19 Kluczowe cechy produktu Identyfikuje i przewiduje wystąpienie problemów wydajnościowych oraz skraca czas potrzebny do rozwiązania Ułatwia pracę administratorów poprzez generowanie automatycznych raportów Automatycznie śledzi zmiany i związane z tym statystyki wydajnościowe Dostarcza centralne repozytorium dla przechowywania wszystkich danych wydajnościowych o systemie Oferuje inteligentny i kastomizowalny moduł performance and activity highlights alarmujący i pozwalający na wgłębianie się w występujące problemy wydajnościowe Zbiera dane wydajnościowe o pracy bazy danych bez wpływu na jej wydajność Podstawowe funkcje Wykonuje analizy źródła powstawania problemu: szybko identyfikuje wąskie gardła, anomalie, skoki obciążenia i trendy wydajności aplikacji Zawiera przyjazne, graficzne GUI. Funkcja powiększania i zagłębiania się w szczegóły pozwala administratorom szybko skupić się na najbardziej wykorzystanych zasobach takich jak: polecenia SQL, użytkownicy, programy, stacje robocze i wiele innych Pozwala na bieżąco monitorować pracę instancji Oracle i aktywność użytkowników, a także śledzić wykorzystanie zasobów Oferuje pełne wsparcie dla diagnostyki blokowań w bazie danych zarówno w trybie on-line jak i historycznym Zbiera polecenia SQL i metryki wydajnościowe w sposób nie obciążający bazy danych poprzez próbkowanie pamięci w określonych odstępach czasu (kilka razy na sekundę) Identyfikuje większość źródeł powstawania problemów poprzez wykrywanie zapytań SQL najbardziej obciążających system Umożliwia natychmiastowe rozwiązywanie problemów, nawet w wypadkach gdy baza danych jest przeciążona lub nie odpowiada Pokazuje obraz aktywności i obciążenia środowisk RAC Umożliwia skorelowanie obciążenia operacjami I/O z informacjami o obciążeniu macierzy EMC (moduł Performance Analysis for EMC )

14 20 Paweł Żuchowski 6. Pełna kontrola nad zadaniami administracyjnymi Quest Central znacznie upraszcza zarządzanie obiektami bazy danych Oracle, prezentując je w formie graficznego, obiektowego interfejsu. Dzięki niemu możesz w szybki i łatwy sposób tworzyć, usuwać oraz zmieniać obiekty bazy danych aby jak najlepiej dostosować je do swoich potrzeb. Administrator może również powierzyć odpowiedniemu modułowi wykonywanie zadań w postaci skryptów uruchamianych o określonej porze. Kolejnym istotnym aspektem pracy administratora jest zarządzanie bezpieczeństwem oraz uprawnieniami. DBA może przeglądać oraz kontrolować uprawnienia użytkowników do obiektów bazy danych, upewniając się że wszystkie dane dostępne są tylko dla odpowiednich użytkowników. Moduł Database Administration jest w pełni zintegrowany z innymi modułami Quest Central, dzięki czemu łatwo i efektywnie można zarządzać wszystkimi parametrami środowiska.

15 Quest Central for Databases Szybki i efektywny SQL Tuning Znane oraz sprawdzone narzędzie będące liderem w dziedzinie optymalizacji zapytań SQL SQLab Vision, znalazło się w pakiecie Quest Central pod nazwą Performance Management. Oferuje ono potężne środowisko, będące zbiorem kilku technologii mających na celu analizę oraz optymalizację SQL. Wszystkie zapytania bazy danych są w cichy sposób przechwytywane, identyfikowane oraz analizowane. Gdy wychwycone zostanie niewydajne zapytanie SQL, jest ono zapisywane w repozytorium, po czym system przystępuje do wyszukiwania najwydajniejszej alternatywy. Kluczowe cechy produktu Przyśpiesza wydajność aplikacji poprzez szybką I skuteczną optymalizację poleceń SQL Eliminuje błędy, pozwala oszczędzić czas potrzebny do rozwiązania problemów wydajnościowych Eliminuje spadki wydajności spowodowane niekompatybilnością pomiędzy strukturami aplikacji i bazy danych Zapewnia wsparcie dla wszystkich potrzeb związanych z optymalizacją poleceń SQL: Wykonuje scenariusze co się stanie kiedy dla poleceń SQL

16 22 Paweł Żuchowski Dostarcza porady eksperckie Umożliwia w bezpieczny sposób aplikacje zmian do poleceń SQL Automatycznie proponuje alternatywne polecenia SQL, które dają takie same wyniki ale minimalizują wykorzystanie zasobów Oferuje Touchless Tuning poprzez zadania optymalizacyjne wykonywane w tle Podstawowe funkcje Wspiera optymalizację kodu zarówno przez programistów jak i administratorów Udostępnia łatwe do zrozumienia grafy zawierające plany wykonania zapytań Automatycznie przepisuje polecenia SQL i wybiera najlepszą alternatywę dla podanego polecenia SQL Oferuje porady eksperckie napisane przez znanych na świecie specjalistów Oracle Wykonuje walidacje zaproponowanych porad optymalizacyjnych Rekomenduje najbardziej optymalny zestaw indeksów dla podanego polecenia SQL Demonstruje wpływ dodania indeksu na modyfikowaną aplikację 8. Analiza działania bazy danych Moduł Database Analysis pracuje dla ciebie jako dedykowany, domowy ekspert Oracle. Wykorzystując porady napisane i zaimplementowane przez specjalistów z dziedziny optymalizacji Oracle, analizuje twoją instancję aby uzyskać obraz jej pracy a następnie wyświetla rekomendacje dotyczące optymalizacji jej pracy i rozwiązywania problemów wydajnościowych. Funkcja analizy bazy danych jest jednym z głównych komponentów popularnego programu Quest a o nazwie Database Health Check Program. Ten prosty, bezkosztowy program pozwala wykorzystując pakiet Quest Central sprawdzić stan twojej bazy danych poprzez weryfikację tysięcy liczników wydajnościowych i statystyk bazy danych. Z wyników działania generowany jest raport który przedstawia otrzymane informacje w sposób zwięzły i zrozumiały. Kluczowe cechy produktu Dostarcza domowego eksperta Oracle, celowe porady dotyczące optymalizacji pracy instancji które z powodzeniem mogą rywalizować z poradami zewnętrznych konsultantów Oferuje całościowy, łatwy do zrozumienia widok twojego środowiska prezentujący dziesiątki metryk wydajnościowych w zrozumiałym, biznesowym raporcie Tworzy plan działania oparty na wymaganiach dotyczących twojej aplikacji Podstawowe funkcje Analizuje dowolną bazę danych w twoim środowisku i generuje porady dotyczące jej optymalizacji Oferuje kastomizowane porady optymalizujące twoje środowisko bazujące na informacjach o jego obciążeniu, konfiguracji i działającej aplikacji Bezpieczne możliwości przesyłania i wyświetlania raportów z działania narzędzia

17 Quest Central for Databases 23 Generuje raporty na temat danych historycznych, w postaci HTML lub wyświetlane na ekranie, pokazujące aktywność instancji wykorzystanie pamięci, konfigurację, operacje I/O na plikach, zatrzaski, obiekty wymagające reorganizacji i wiele więcej Kontynuuje przepływ danych zaczynając od diagnostyki poprzez rozwiązanie dzięki integracji różnych komponentów z pakietu Quest Central Sugeruje rekomendacje dotyczące konfiguracji środowisk RAC 9. Sprawdzony Live Space Management (LiveReorg) Narzędzia z modułu Space Management, poprzednio znane jako Space Manager i LiveReorg, znacznie upraszczają podatne na błędy metody zarządzania przestrzenią dyskową, które wymagają przestojów systemu. Oferując możliwość całkowitej reorganizacji, realokacji z minimalnym czasem przestoju, Space Management usuwa fragmentację, koryguje zbyt duże ekstenty oraz inne czynniki wpływające na efektowność wykorzystywania przestrzeni dyskowej. Quest Central posiada najwięcej możliwości rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem przestrzenią, włączając w to planowanie zajętości obszarów oraz raportowanie wyjątków wspomagające detekcję aktualnych oraz mogących wystąpić w przyszłości problemów. Live Space Management jest pierwszym narzędziem oferującym możliwość reorganizacji online indywidualnych partycji bazy danych, wykorzystując do tego intuicyjny graficzny interfejs. W celu uzyskania najwyższej wydajności, przeprowadzana jest analiza optymalnej reorganizacji wielu obiektów jednocześnie.

18 24 Paweł Żuchowski Wychodząc w przyszłość, Live Space Management potrafi przewidzieć warunki wykorzystywania przestrzeni dyskowej w przyszłości oraz na ich podstawie zaplanować przyszłe działania. 10. Zintegrowane rozwiązania w zarządzaniu bazą Oracle Quest Central dostarcza rozwiązania w zarządzaniu bazą danych nawet w złożonych i rozproszonych środowiskach Oracle. Dostępne w Quest Central komponenty pozwalają na: Zestawianie statystyk wydajności w czasie rzeczywistym wizualizują procesy instancji Oracle, co pozwala na szybkie wyszukanie newralgicznych punktów systemu oraz odkrycie źródła problemu zarówno w czasie rzeczywistym jak i na podstawie historii zapisanej w repozytorium Administrowanie bazą danych w łatwy sposób pozwala na zarządzanie obiektami i bezpieczeństwem bazy danych Analizowanie bazy danych specjalny test stanu zdrowia bazy danych, pozwala na zestawienie ogólnych statystyk całego systemu, wliczając w to konfigurację oraz przepływ danych Performance Analysis dzięki temu narzędziu w łatwy sposób zlokalizujesz oraz zoptymalizujesz zapytania SQL generujące największe obciążenie Live Space Management pozwala na reorganizację obiektów bazy danych Oracle bez przestoju użytkowników końcowych

19 TOAD narzędzie dla programistów i administratorów Oracle Maciej Pogorzelski Quest Dystrybucja Sp z o. o. e mail: Streszczenie TOAD dla bazy danych Oracle jest narzędziem, dzięki któremu praca z bazami danych i pisanie aplikacji staje się dużo szybsze i prostsze. Pozwala na tworzenie, testowanie oraz debugowanie kodu PL/SQL, a także na jego optymalizację. TO- AD cechuje łatwość użycia i przejrzysty interfejs. Zastosowania TOAD: - Tworzenie, przeglądanie i zmienianie obiektów bazy danych - Budowanie, uruchamianie i poprawa jakości zapytań SQL - Edycja i debugowanie procedur składowanych - Wyszukiwanie obiektów - Identyfikacja problemów z bazami danych - Formatowanie kodu SQL i PL/SQL Artykuł przedstawia funkcjonalność oprogramowania TOAD w wersji Suite, przegląd jego podstawowych modułów, a także zalety wynikające z zastosowania TOAD przy programowaniu i administracji bazą danych Oracle. 1. Czym jest TOAD? TOAD jest jednym z najbardziej znanych produktów firmy Quest Software. Jest to wiodące na rynku narzędzie ułatwiające programistom i administratorom baz danych pisanie kodu i jego optymalizację. Oprogramowania TOAD używa ponad użytkowników na całym świecie. TOAD wyposażony jest w prosty w użyciu i przyjazny interfejs graficzny. TOAD pozwala programistom na łatwiejsze i szybsze testowanie kodu, natomiast administratorom na zarządzanie bazą danych, jej konfigurację oraz na import/eksport danych. Umożliwia tworzenie baz danych, obiektów i zarządzanie rolami. Zawiera także takie moduły jak debbuger (śledzenie wykonywania procedur i funkcji), SQL tuning (optymalizacja zapytań SQL), bazy wiedzy dla programistów i administratorów.

20 26 Maciej Pogorzelski 2. TOAD jako narzędzie do tworzenia aplikacji Rys. 1. Fazy powstawania aplikacji Tworzenie aplikacji można podzielić na trzy zasadnicze części: Projektowanie kodu Pisanie kodu Testowanie kodu TOAD w wersji Suite wspiera cały proces tworzenia aplikacji. Do projektowania aplikacji dostarcza narzędzie QDesigner, do pisania kodu narzędzie TOAD, a do testowania BenchmarkFactory for Databases oraz Data Factory Projektowanie Wraz z TOAD Suite dostarczany jest QDesigner PhysicalArchitect. Służy on do projektowania od podstaw bazy danych, tabel, całej struktury połączeń i zależności między tabelami. QDesigner pozwala na fizyczne projektowanie struktur danych, definicję indeksów i więzów integralności. Używając go można w znaczny sposób skrócić czas wprowadzania aplikacji. QDesigner w najnowszej wersji wspiera ponad 40 systemów RDBMS, m.in. takie bazy danych jak Oracle, DB2, SQL Server, Sybase, My SQL, PostgreSQL. QDesigner daje możliwość wykorzystania reverse enginering-u. Pozwala zaimportować kod SQL, z którego następnie tworzy fizyczny model danych. Model ten można modyfikować w prosty graficzny sposób. Istniej możliwość wyeksportowania zmodyfikowanego modelu z powrotem do kodu SQL. QDesigner pozwala na automatyczną przebudowę i podgląd trigerrów. Obsługuje dziedziczenie w diagramach PDM(Physical Data Model), a także wspiera wielowymiarowość Oracle, można tworzyć i usuwać wymiary, ich hierarchie i atrybuty. QDesigner obsługuje także definiowanie i generowanie kodu XML bezpośrednio z diagramów PDM. Narzędzie QDesigner pozwala tworzyć zapytania SQL/XML i włączać je do procedur i trigerrów Tworzenie kodu TOAD jest wygodnym narzędziem do pisania kodu SQL. Do jego podstawowych funkcji należą: Tworzenie, modyfikacja i uruchamianie zapytania SQL

21 TOAD narzędzie dla programistów i administratorów Oracle 27 Tworzenie i debugowanie kodu PL/SQL Podgląd danych i ich export do XML i Excel Zarządzanie obiektami bazy danych (tabele, indeksy, widoki ) Poprawa wydajności dla długo wykonujących się zapytań Porównywanie schematów i baz danych Wyszukiwanie obiektów Edycja różnych języków programowania za pomocą edytora tekstu Dostęp do baz wiedzy (Knowledge Xpert) dla programistów i administratorów Symulacja efektów dodania indeksów bez potrzeby modyfikacji systemu Identyfikacja problemów z bazami danych Łatwe formatowanie kodu za pomocą Formatter Plus TOAD występuje w czterech podstawowych konfiguracjach, przy czym część modułów może być dzielona pomiędzy wersjami, więc opcji konfiguracji jest znacznie więcej Konfiguracje TOAD TOAD for Oracle zawiera podstawowe narzędzia pomocne w pisaniu, optymalizacji i modyfikowanie kodu PL/SQL. Mamy możliwość tworzenia zapytań SQL i ich uruchamiania oraz przeglądania otrzymanych danych. TOAD umożliwia formatowanie kodu, bez połączenia z bazą danych, za pomocą Formatter Plus oraz wspiera wykonywanie zapytań za pomocą SQL*Plus. TOAD for Oracle Professional posiada wszystkie możliwości wersji podstawowej. Dodatkowo zawiera debuger skryptów, bazę wiedzy dla programistów PL/SQL (PL/SQL Knowledge Base) oraz moduł Code Xpert. Code Xpert jest zintegrowany z edytorem zapytań SQL oraz z edytorem procedur. Dostarcza szczegółową analizę dotyczącą kodu oraz pokazuje szczegółowy raport na temat wykonanego zapytania czy procedury, co pozwala tworzyć wydajniejszy i bardziej poprawny kod. TOAD for Oracle Xpert oprócz wszystkich zalet wersji Professional zawiera dodatkowo moduł SQL Tuning, pozwalający na znaczną poprawę wydajności kodu, oraz zaawansowany moduł Quest SQL Optimizer, który umożliwia analizę i modyfikację kodu dla aplikacji biznesowych wymagających wysokiej wydajności. TOAD for Oracle Suite posiada całą funkcjonalność wersji Xpert, ale jest rozszerzona dodatkowo o narzędzia, które w istotny sposób poprawiają jakość kodu, oraz ułatwiają tworzenie i zarządzanie bazą danych Oracle. Toad w wersji Suite zawiera moduł administracyjny (DBA Module), bazę wiedzy dla administratorów ( Knowledge Xpert for Oracle Administration) bazę wiedzy dla programistów ( Knowledge Xpert for PL/SQL ), narzędzie do projektowania aplikacji QDesigner PhysicalArchitect oraz testowania aplikacji ( DataFactory Developer Edition i Benchmark Factory for Databases) Testowanie Jeśli chodzi o testowanie, które umożliwia wykrycie błędów aplikacji przed przekazaniem jej do użytku, ważna jest szczegółowość testów, ale przede wszystkim ich zgodność z rzeczywistym środowiskiem produkcyjnym. Takie właśnie testy można przeprowadzić korzystając z narzędzi Benchmark Factory for Databases i Data Factory.

Analiza biznesowa w SQL Server 2008

Analiza biznesowa w SQL Server 2008 Analiza biznesowa w SQL Server 2008 Spis treści Wprowadzenie 3 Technologie inteligencji biznesowej Microsoft 3 Integracja z Microsoft Office System 2007 3 Unifikacja metod składowania i dostępu do danych

Bardziej szczegółowo

Movicon. Movicon. Najbardziej innowacyjna, elastyczna i skalowalna technologia oprogramowania SCADA/HMI. Wyłączny Dystrybutor

Movicon. Movicon. Najbardziej innowacyjna, elastyczna i skalowalna technologia oprogramowania SCADA/HMI. Wyłączny Dystrybutor Movicon Monitoring vision and control Movicon Monitoring vision and control Najbardziej innowacyjna, elastyczna i skalowalna technologia oprogramowania SCADA/HMI Wyłączny Dystrybutor Rozwiązania dla: przemysłu

Bardziej szczegółowo

Vademecum administratora Microsoft SQL Server 2005

Vademecum administratora Microsoft SQL Server 2005 Vademecum administratora Microsoft SQL Server 2005 William R. Stanek Vademecum Administratora Microsoft SQL Server 2005 Edycja polska Microsoft Press Original English language edition 2005 by William Stanek

Bardziej szczegółowo

IBM Cognos Express wersja 10.1.0. Zarządzanie produktem IBM Cognos Express

IBM Cognos Express wersja 10.1.0. Zarządzanie produktem IBM Cognos Express IBM Cognos Express wersja 10.1.0 Zarządzanie produktem IBM Cognos Express Uwaga Przed rozpoczęciem używania produktu należy zapoznać się z informacjami z sekcji Uwagi na stronie 175. Informacje o produkcie

Bardziej szczegółowo

Microsoft SQL ServerTM 2005 Integration Services

Microsoft SQL ServerTM 2005 Integration Services Microsoft SQL ServerTM 2005 Integration Services Krok po kroku Paul Turley, Joe Kasprzak, Scott Cameron, Satoshi Iizuka oraz Pablo Guzman z Hitachi Consulting Microsoft SQL Server 2005 Integration Services

Bardziej szczegółowo

O autorach... 11 Wstęp... 13 Rozdział 1. Środowisko rozwojowe... 21 Rozdział 2. Wykorzystanie języka T-SQL... 39

O autorach... 11 Wstęp... 13 Rozdział 1. Środowisko rozwojowe... 21 Rozdział 2. Wykorzystanie języka T-SQL... 39 Spis treści O autorach... 11 Wstęp... 13 Rozdział 1. Środowisko rozwojowe... 21 SQL Server Management Studio... 21 Interfejs użytkownika SQL Server Management Studio... 23 Okna interfejsu użytkownika SQL

Bardziej szczegółowo

O autorach... 19 Dedykacje... 20 Podziękowania... 20 Wprowadzenie... 21. Wprowadzenie do Visual Studio 2008... 25

O autorach... 19 Dedykacje... 20 Podziękowania... 20 Wprowadzenie... 21. Wprowadzenie do Visual Studio 2008... 25 Spis treści O autorach... 19 Dedykacje... 20 Podziękowania... 20 Wprowadzenie... 21 Część I Wprowadzenie do Visual Studio 2008... 25 Rozdział 1. Krótki przegląd środowiska Visual Studio 2008... 27 Oczekiwane

Bardziej szczegółowo

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH PRACA MAGISTERSKA. Nr... Tworzenie modularnych aplikacji na podstawie struktury bazy danych

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH PRACA MAGISTERSKA. Nr... Tworzenie modularnych aplikacji na podstawie struktury bazy danych POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH PRACA MAGISTERSKA Nr... Tworzenie modularnych aplikacji na podstawie struktury bazy danych Wojciech Pragacz Student/studentka Nr albumu 4981 Promotor

Bardziej szczegółowo

IBM Business Process Manager Wersja 8 Wydanie 0. Przegląd produktu IBM Business Process Manager

IBM Business Process Manager Wersja 8 Wydanie 0. Przegląd produktu IBM Business Process Manager IBM Business Process Manager Wersja 8 Wydanie 0 Przegląd produktu IBM Business Process Manager ii Przegląd Podręczniki w formacie PDF oraz Centrum informacyjne Podręczniki w formacie PDF zostały udostępnione

Bardziej szczegółowo

PLATFORMA systemowa MICROSOFT BUSINESS SOLUTIONS NAVISION

PLATFORMA systemowa MICROSOFT BUSINESS SOLUTIONS NAVISION MICROSOFT BUSINESS SOLUTIONS NAVISION PLATFORMA systemowa PLATFORMA SYSTEMOWA Platforma systemu Microsoft Business Solutions Navision bazuje na sprawnym współdziałaniu wielu technologii informatycznych.

Bardziej szczegółowo

Testowanie i Ciągła Integracja w Projektach Java Enterprise Edition

Testowanie i Ciągła Integracja w Projektach Java Enterprise Edition UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI W KRAKOWIE Praca magisterska Testowanie i Ciągła Integracja w Projektach Java Enterprise Edition Adam Perlik Pracę wykonano w Zakładzie Technologii Informatycznych pod kierunkiem

Bardziej szczegółowo

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Piotr Kołaczkowski e-mail: P.Kolaczkowski@elka.pw.edu.pl Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Możliwość adaptacji... 2. Otwartość... 3. Niezawodność... 6. Współpraca... 8. Technologia.NET...11

SPIS TREŚCI. Możliwość adaptacji... 2. Otwartość... 3. Niezawodność... 6. Współpraca... 8. Technologia.NET...11 MICROSOFT BUSINESS SOLUTIONS NAVISION /STRUKTURA TECHNOLOGII Struktura technologii systemu Navision stanowi zbiór rozwiązań informatycznych, tworzących platformę użytkową systemu Microsoft Business Solutions

Bardziej szczegółowo

NawigatorBazDanych KS-NBD

NawigatorBazDanych KS-NBD INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA NawigatorBazDanych KS-NBD Podręcznik użytkownika Katowice 2005 2231PI01.00 Producent programu: Przedsiębiorstwo Informatyczne KAMSOFT ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32)

Bardziej szczegółowo

SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw

SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw Autor: Robert Vieira T³umaczenie: Piotr Balczyñski, Maria Chaniewska, Grzegorz Kostek ISBN: 83-246-0653-X Tytu³ orygina³u: Beginning SQL Server 2005 Programming

Bardziej szczegółowo

STATISTICA W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

STATISTICA W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ STATISTICA W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ Piotr Wójtowicz, StatSoft Polska Sp. z o.o. Administracja publiczna to jeden z obszarów, gdzie odpowiednio zastosowane metody analizy danych mogą przynieść znaczne

Bardziej szczegółowo

IBM DB2 Connect 9.7. DB2 Connect - Podręcznik użytkownika Zaktualizowano we wrześniu 2010. Wersja 9 Wydanie 7 SC85-0375-02

IBM DB2 Connect 9.7. DB2 Connect - Podręcznik użytkownika Zaktualizowano we wrześniu 2010. Wersja 9 Wydanie 7 SC85-0375-02 IBM DB2 Connect 9.7 Wersja 9 Wydanie 7 DB2 Connect - Podręcznik użytkownika Zaktualizowano we wrześniu 2010 SC85-0375-02 IBM DB2 Connect 9.7 Wersja 9 Wydanie 7 DB2 Connect - Podręcznik użytkownika Zaktualizowano

Bardziej szczegółowo

STATISTICA W MARKETINGU

STATISTICA W MARKETINGU STATISTICA W MARKETINGU Piotr Wójtowicz, StatSoft Polska Sp. z o.o. Wszystkie firmy i instytucje gromadzą coraz większe ilości danych. Nowoczesne kanały komunikacji marketingowej pozwalają nie tylko na

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA POLITECHNIKA WROCŁAWSKA WYDZIAŁ ELEKTRONIKI KIERUNEK: Informatyka SPECJALNOŚĆ: Inżynieria systemów informatycznych PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Analiza własności nierelacyjnych systemów baz danych. Analysis

Bardziej szczegółowo

Wydajność i skalowalność SQL Server 2008

Wydajność i skalowalność SQL Server 2008 Wydajność i skalowalność SQL Server 2008 Spis treści Wprowadzenie 3 Optymalizacja wydajności SQL Server 2008 3 Wydajność relacyjnych baz danych 3 Mierzalna, rzeczywista wydajność 3 Wysokowydajny silnik

Bardziej szczegółowo

Backup i storage. Szybkie odzyskiwanie danych historycznych opis rozwiązania str. 4. Jak stworzyć solidny system ochrony informacji? wdrożenie str.

Backup i storage. Szybkie odzyskiwanie danych historycznych opis rozwiązania str. 4. Jak stworzyć solidny system ochrony informacji? wdrożenie str. Szybkie odzyskiwanie danych historycznych opis rozwiązania str. 4 Jak stworzyć solidny system ochrony informacji? wdrożenie str. 8 Na bezpieczeństwie oszczędzaj z głową wdrożenie str. 19 Efektywne metody

Bardziej szczegółowo

IBM DB2 Universal Database. Co nowego. Wersja 7.2 SC85-0039-01

IBM DB2 Universal Database. Co nowego. Wersja 7.2 SC85-0039-01 IBM DB2 Universal Database Co nowego Wersja 7.2 SC85-0039-01 IBM DB2 Universal Database Co nowego Wersja 7.2 SC85-0039-01 Przed skorzystaniem z tych informacji i opisywanych przez nie produktów należy

Bardziej szczegółowo

DocuWare 5 ProductInfo 1

DocuWare 5 ProductInfo 1 DocuWare 5 ProductInfo Profesjonalny system Enterprise Content Management DocuWare to nowoczesne oprogramowanie do zarządzania dokumentami klasy Enterprise Content Management. DocuWare zapewnia szybki

Bardziej szczegółowo

Microsoft Office System 2007 korzyści dla biznesu

Microsoft Office System 2007 korzyści dla biznesu Microsoft Office System 2007 korzyści dla biznesu Microsoft Corporation Wrzesień 2006 Informacja zawarta w tym dokumencie reprezentuje obecny pogląd Microsoft Corporation na sprawy poddane dyskusji od

Bardziej szczegółowo

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński : Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński Copyright 2007-2013 Zespół WebIssues Udziela się zezwolenia na kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację tego dokumentu zgodnie z zasadami

Bardziej szczegółowo

Proficy* HMI/SCADA ifix* 5.0 PL nowy wygląd, funkcje i możliwości

Proficy* HMI/SCADA ifix* 5.0 PL nowy wygląd, funkcje i możliwości Proficy* HMI/SCADA ifix* 5.0 PL nowy wygląd, funkcje i możliwości Dostępny od ponad 10 lat na polskim rynku automatyki system wizualizacji ifix firmy GE Intelligent Platforms jest kluczowym elementem systemu

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 9 do swiz

Załącznik nr 9 do swiz Załącznik nr 9 do swiz 1. Opis przedmiotu zamówienia Struktura organizacyjna zamawiającego. Państwową Inspekcję Pracy (PIP) tworzy Główny Inspektorat Pracy (GIP), 16 okręgowych inspektoratów pracy (OIP)

Bardziej szczegółowo

Avocent Trellis System Zarządzania Infrastrukturą Data Center (DCIM)

Avocent Trellis System Zarządzania Infrastrukturą Data Center (DCIM) Avocent Trellis System Zarządzania Infrastrukturą Data Center (DCIM) Alstor 1. Inteligentna architektura Trellis Niniejsza grafika przedstawia architekturę rozwiązania DCIM klasy Enterprise, stworzoną

Bardziej szczegółowo

SYSTEM DO ZARZĄDZANIA CYKLEM ŻYCIA KART ELEKTRONICZNYCH SMART CARD MANAGEMENT SYSTEM

SYSTEM DO ZARZĄDZANIA CYKLEM ŻYCIA KART ELEKTRONICZNYCH SMART CARD MANAGEMENT SYSTEM POLITECHNIKA POZNAŃSKA WYDZIAŁ INFORMATYKI INSTYTUT INFORMATYKI INŻYNIERSKA PRACA DYPLOMOWA SYSTEM DO ZARZĄDZANIA CYKLEM ŻYCIA KART ELEKTRONICZNYCH SMART CARD MANAGEMENT SYSTEM Paweł Brzeziński Kamil Czyżnielewski

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (OPZ)

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (OPZ) Załącznik nr 1 SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (OPZ) Wyposażenie centrum utrzymania systemu epuap Spis treści 1. Wprowadzenie... 3 1.1. Zastosowane skróty i pojęcia... 3 1.2. Przedmiot zamówienia... 9

Bardziej szczegółowo