HISTORIA POLSKIEJ MOTORYZACJI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "HISTORIA POLSKIEJ MOTORYZACJI"

Transkrypt

1 HISTORIA POLSKIEJ MOTORYZACJI

2 LATA

3 Historia

4 Początki motoryzacji w Polsce przypadły na okres kiedy to ziemie polskie podzielony były pomiędzy trzech zaborców. Represje wobec polskiej myśli technicznej i nauki nie pozwalały rozpowszechnić inicjatyw ku podjęciu produkcji na większa skalę. Wszelkie istniejące zakłady przemysłowe, jak i te mniejsze rzemieślnicze produkowały i świadczyły usługi na rzecz Rosji, Prus i Austrii. Polska stanowiła swego rodzaju zaplecze produkcyjne jak i miejsce pozyskiwania surowców przede wszystkim węgla i rud metali. Namiastkę niepodległości stanowiło Królestwo Polskie przekształcone z Księstwa Warszawskiego, zależne unią personalną od Imperium rosyjskiego. Ten trudny okres zaowocował jednak powstaniem zakładów, które w mniejszym lub większym stopniu stanowił podwaliny do powstania polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Do najważniejszych faktów tego okresu można zaliczyć: 1818r. powstanie zakładów Lilpop, Rau i Loewenstein absolutny pionier jeśli chodzi o zakład zajmujący się produkcją mechaniczno - przemysłową. Początkowo zajmujący się produkcja wagonów, później budową pojazdów samochodowych, głownie licencyjnych General Motors. W Warszawie istniała montownia, natomiast w Lublinie produkcja silników, skrzyń biegów i mostów tylnych. Zakład istniał do 1944r.

5 1872r. w Bielsku, mistrz kowalski Karol Ochsner założył warsztat metalowy który w późniejszym okresie wytwarzał pompy strażackie, studzienne i rurociągi. Następnie również produkował na potrzeby rolnictwa i austriackich kolei państwowych. 1878r. w Bielsku powstaje jeden z trzech oddziałów fabryki Bartelemuss, Suchy i Pollak późniejsza nazwa Bispol. Zajmuje się produkcją wyrobów kutch na gorąco, później odlewów ciśnieniowych. 1885r. w Warszawie przy ul. Skierniewickiej z inicjatywy Stanisława Machczyńskiego powstał warsztat produkujący jako pierwszy silniki spalinowe. Działalność zakończono w 1908r. po śmierci właściciela. Wyprodukowano około 100 jednostek. 1891r. w Krakowie, a później w Sanoku powstaje Fabryka Wagonów początkowo pod nazwiskiem Lipiński, później jako Sanocka fabryka Wagonów L. Zieleniewski od 1913r. jako spółka akcyjna. Od 1924r. zaczęto tu karosować samochody w tym 1926r. karoserie do 10 autobusów polska Lancia.

6 1893r. w Warszawie przy ul. Siennej 15 powstało towarzystwo Udziałowe Specjalnej fabryki Armatur, gdzie założycielami było 6 wspólników w tym trzech polskich inżynierów: L. Rossman, W. Schoenfeld, K. Małecki. W 1902r. uruchomiono produkcję silników, przyjęto nazwę Ursus, a w 1910r. firma stała się spółka akcyjną. 1904r. Wincenty Schindler i inż. Henryk Brzeski zbudowali w fabryce powozów W. Romanowski dwa bliźniacze omnibusy napędzane francuskim silnikiem spalinowym o mocy 12KM. Pojazdy obsługiwały ruch pasażerski w guberni lubelskiej. 1904r. założono dwie niezależne fabryki silników: fabryka H. Wagnera w Łodzi i Towarzystwo Fabryki Motorów Perkun w Warszawie. 1906r. w Krakowie Emil Rudawski zakłada przedstawicielstwo czeskiej fabryki samochodów Laurin - Klement. Następnie w 1908r. wraz z Wilhelmem Ripperem otwiera pierwszy w Polsce zbudowany od podstaw profesjonalny serwis samochodowy.

7 1908r. warsztat obsługi pojazdów zakłada Witold Trando w Przemyślu. 1912r. w Krakowie skonstruowano pierwszy polski pojazd zbudowany od podstaw Star. 1913r. w Warszawie działa Varsovie automobile pod kierownictwem Wojciecha Górskiego i hrabiego Kazimierza Ronikera. Zajmuja się reprezentowaniem marek producentów zachodnich m.in. Peugeot, Overland, Lorriane - Dietrich, Delanuay - Belleville.

8 Wraz z pojawieniem się pierwszych automobili, powstawały pierwsze kluby zrzeszające majętnych posiadaczy. W 1908r. powołany został Galicyjski Klub Automobilowy, którego pierwszym prezesem został hrabia Andrzej Potocki. Po licznych staraniach również w Warszawie w 1910r. powstaje filia Cesarskiego Klubu Automobilowego. Prezesem zostaje książe Władysław Drucki - Lubecki. Powoływano również szkoły mające szkolić mechaników i personel obsługi w 1895r. ze środków fundacji Wawelberga i Rotwanda powstała Średnia Szkoła Mechaniczno - Techniczna. Wprowadzono pierwsze oznakowania dróg na trasie Kraków - Zakopane, określono prędkość maksymalną w miastach na 12 wiorst czyli 12,8 km/h. Ograniczono tonaż aut poruszający się po ulicach do 250 pudów czyli 4,1 t. Kolejna ciekawostką jest skonstruowanie przez pianistę Józefa Hofmanna wycieraczek szyby przedniej. Kierowcy musieli zmagać się z kiepskiej jakości drogami oraz awaryjnymi pojazdami. Były to jednak cenne doświadczenia dla przyszłych pokoleń.

9 Autobusy

10 Omnibus (1904)

11 Omnibus (1904) Omnibus zbudowany przez Wincentego Shindlera i inż. Henryka Brzeskiego w 1904r. Zapleczem technicznym, w którym powstawały pojazdy była fabryka powozów W. Romanowski. Omnibusy zbudowane były na bazie zagranicznych podwozi i wyposażone we francuskie silniki Muetel o mocy maks. 12KM. Omnibusy obsługiwały ruch pasażerski w guberni lubelskiej.

12 Omnibus (1904)

13 Omnibus (1904) Dane techniczne Omnibus: - silnik spalinowy: francuski "Mutel" o mocy KM; - prędkość maksymalna: 20 (35) km/h; - liczba pasażerów: 7 + kierowca; - wyprodukowano 2 szt.

14 Prototypy

15 Star (1912) Samochód Star zbudowany w 1912r. był prawdopodobnie pierwszym polskim pojazdem skonstruowanym od podstaw w kraju.

16 Star (1912)

17 LATA

18 Historia

19 Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. obszar kraju był niejednolity zarówno administracyjnie jak i gospodarczo. Również poziom automobilizmu był bardzo różny szczególnie jeśli idzie o sieć dostępnych dróg. Najlepiej pod tym względem przedstawiała się sytuacja na ziemiach po zaborze pruskim. Nie istniała ani jedna choćby mała firemka produkująca pojazdy. Większość aut pochodziła z demobilu i były do przeważnie samochody użytkowe. Wśród samochodów osobowych dość popularne były Fordy T, oraz pół - ciężarowy model TT. Ten ostatni posłużył jako baza do zabudowania samochodu pancernego wykorzystanego w wojnie z bolszewikami w 1920r. Przemysł odradzał się powoli, a wraz z nim powstawały coraz liczniejsze wytwórnie, montownie samochodów, te mniejsze i te większe. Do ważnych wydarzeń tego okresu można zaliczyć: 1919r. utworzenie Centralnych Warsztatów Samochodowych z siedziba w Warszawie przy ul. Terespolskiej 34-36, które z czasem urosły do rangi największego wytwórcy samochodów krajowych jak i produkowanych licencyjnie (głównie FIAT).

20 1920r. w Warszawie, ul. Rakowiecka 23 powstaje fabryka samochodów marki SKAF. Założycielami byli Stefan Kozłowski i Antoni Frączkowski. Samochód ich konstrukcji posiadał jednocylindrowy silnik 500 cm3 mocy 10KM. Wykonano 3 prototypy r. wyprodukowanie 100 szt. ciągników rolniczych konstrukcji prof. Karola Taylora adoptowany ze wzorców amerykańskich. 1921r. powołanie do życia automobilklubu Polskiego pod kierownictwem Zbigniewa Lubomirskiego zrzeszającego 12 automobilklubów regionalnych. 1924r. mjr inż. Mikołaj Karpowski zaprezentował duży samochód osobowy o nazwie Polonia z silnikiem 4769cm3 i mocy 45KM. Niestety żaden z potencjalnych inwestorów nie chciał wesprzeć budowy tego pojazdu. 1924r. hrabia Stefan Tyszkiewicz, początkowo we Francji w Boulogne, a później w Warszawie rozpoczyna produkcje samochodów pod marką Ralf Stetysz wyposażonych w importowane silniki Continental o poj. 2760cm3 42KM lub 1500cm3 20KM wyposażonych w blokowany mechanizm różnicowy. Produkcję przerwał pożar fabryki.

21 1927r. Jan łaski w Warszawie przy ul. Srebrnej 16 zakłada Towarzystwo Budowy Samochodów AS którego dziełem jest pojazd karosowany w Szydłowieckiej fabryce Braci Węgrzeckich. Silniki importowane z Francji o mocy 6KM do 24KM. 1928r. inż. Władysław Mrajski opracował samochód WM o otwartym nadwoziu z silnikiem czterosuwowym o przeciwsobnym układzie cylindrów pojemność 733cm3 11KM. 1928r. C.W.S. weszły w skład Państwowych Zakładów Inżynierii. 1928r. uruchomienie montażu samochodów Chevrolet w Warszawie przy ul. Wolskiej 101/105 na zlecenie General Motors. 1925r. zaprezentowanie podczas V Targów Wschodnich we Lwowie samochodu CWS-T1 dostępnego w kilku wersjach nadwoziowych.

22 1930r. w Oświęcimiu - Brzezince założenie montowni samochodu Oświęcim - Praga. Trzy wersje Piccolo 18KM, Alfa 25KM, Grand 60KM. 1930r. w Warzawie przy ul. Górnej rozpoczęła działalność montownia Citroen, składająca modele C4 i C r. uruchomienie produkcji polskich Fiatów największej w II RP umowy licencyjnej. Produkcje prowadzono w PZInż. Przy ul. Terespolskiej w Warszawie. 1936r. rozpoczęcie produkcji motocykla PZInż. Sokół 600. Wyprodukowano 7300 szt r. Wspólnota Interesów Górniczo - Hutniczych S.A. powołała do życia Zakłady samochodowe Wspólnoty Interesów, które miały produkować niemieckie licencyjnie samochody Steyr 55 i 220, ciężarówki Henschel 90 i 125 oraz ciągniki Hanomag. Niestety w interesie Niemców była tak naprawdę mocna inwigilacja polskiego przemysłu automobilowego.

23 1939r. rozpoczęcie produkcji najtańszego polskiego motocykla SHL98. Bardzo popularnego ze względu na atrakcyjna cenę i dobre własności terenowe. Pojazdów na drogach przybywało, niestety ich stan dalej pozostawiał wiele do życzenia. Nawierzchnie pokryte często luźnym szutrem szybko się wybijały, a po zimowych roztopach wypełnione były wodą i błotem. Problem stanowiły zaprzęgi konne. Wprowadzano znaki drogowe zakręt, zapora, tor kolejowy, przekop, skrzyżowanie dróg. W 1924r. Komisarz Rządu dla m.st. Warszawy wydał rozporządzenie o zakazie parkowania w wąskich ulicach. Powstało pojęcie ulicy głównej. Ruch był kierowany ręcznie przez policjantów, a w 1928r. zawieszono pierwszy sygnalizator świetlny na skrzyżowaniu ul. Nowy Świat i Alei Jerozolimskich w Warszawie. Wprowadzenie umowy licencyjnej z Fiatem ograniczyło trochę inicjatywę polskich konstruktorów, jednak prawdziwą przeszkodę w rozwoju polskiego przemysłu motoryzacyjnego los postawił we wrześniu 1939r.

24 Samochody osobowe

25 AS ( )

26 AS ( ) AS marka samochodów wytwarzanych przez Towarzystwo Budowy Samochodów AS od 1927r.. Pojazdy produkowano w Warszawie w warsztatach przy ul. Złotej 64. Właścicielem firmy i głównym koordynatorem pracy był Jan Łaski, za wykonanie podwozia odpowiadał inż. Aleksander Liberman, nadwozia zaś powstawały w Szydłowieckiej Fabryce Powozów Braci Węgrzeckich. As y wyposażono w silniki pochodzące z Francji, w modelu S-1 silnik 990 cm 3 o mocy maks. 17KM Chapis-Dornier, w modelu S-2 silnik 1203 cm 3 24KM prod. Ruby lub CIME. Łącznie w trzech seriach zbudowano 200 szt. samochody występowały głównie jako pojazdy osobowe, nielicznie furgony. Były bardzo popularne wśród taksówkarzy. Produkcje zakńczono wraz z nastaniem kryzysu gospodarczego w 1930r.. Jako ciekawostkę należy podać fakt iż jeden z egzemplarzy podczas powstania warszawskiego służył jako fragment barykady przy ul. Wilczej.

27 AS ( )

28 Ralf - Stetysz ( )

29 Ralf - Stetysz ( ) Ralf - Stetysz - marka polskich samochodów osobowych skonstruowanych przez hrabiego inż. Stefana Tyszkiewicza. Początkowo we Francji w Bolougne, później także w Warszawie pod szyldem Rolno - Automobilowa Fabryka Hr. Stefana Tyszkiewicza. Wytwarzano pojazdy wyposażone w silniki firmy Continental w dwóch wariantach: model TA, z silnikiem 4-cylindrowym Continental o pojemności 1500 cm³, mocy 20KM przy 2600 obr./min; model TC six, z silnikiem 6-cylindrowym Continental o pojemności 2760 cm³, 42KM przy 2760 obr./min. Samochody posiadały blokadę mechanizmu różnicowego oraz spory prześwit wynoszący 300mm. Dawało to dobre właściwości terenowe. Nadwozia powstawały w Zakładach Mechanicznych E.Plage i T.Laśkiewicz w Lublinie. Konstrukcja uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych zawodach. Pokazana została w 1926r. na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu. Wyprodukowano jedynie 200szt. Masowa produkcja nigdy nie ruszyła. W 1929r. fabryka w Warszawie spłonęła i brak było środków na odbudowę.

30 Ralf - Stetysz ( )

31 Polski FIAT 508 III Junak ( )

32 Polski FIAT 508 III Junak ( ) Polski Fiat 508 III Junak samochód stanowił ewolucję produkowanego już modelu 508 Balilla. W Polsce wprowadzony do produkcji w 1935r. Główne zmiany dotyczyły zmiany skrzyni biegów, układu zasilania co dało przyrost mocy o 4KM. Zmieniono osprzęt elektryczny, zwiększono zbiornik paliwa. Największe zmiany poczyniono w karoserii. Nadwozie całkowicie metalowe już z metalowym szkieletem. Zaokrąglone kształty, pochylona przednia szyba ze szkła hartowanego, kroplowe reflektory, owalna osłona chłodnicy. Samochód dostosowano do warunków eksploatacji w naszym kraju t.j. wzmocniono ramę obie osie, resory, drążki układu kierowniczego. Wzmocnienie uzyskano dzięki większym przekrojom profili wykonanych z wysokogatunkowej stopowej stali. We wnętrzu zastosowano zintegrowany panel wskaźników. Pierwsze egzemplarze jeszcze z drewnianymi elementami zostały oznaczone jako II i był to model mający w swoim wyglądzie już wiele cech następcy, aczkolwiek był swego rodzajem modelem przejściowym. Wyprodukowano około 2900 gotowych pojazdów 1100 podwozi, 1200 szt. łazików, 1000 furgonów.

33 Polski FIAT 508 III Junak ( ) W odpowiedzi na potrzeby wojska powstał Polski FIAT 508 III/W. Łazik zaprojektowany w końcu 1935 roku w Biurze Studiów PZInż. różnił się od modelu osobowego m.in. otwartym nadwoziem, umożliwiającym szybkie zajęcie miejsc lub opuszczenie wozu przez 4 - osobową załogę w warunkach bojowych. Nadwozie o konstrukcji stalowej, w części tylnej z drewnianym szkieletem budowane do 1937 roku w wersji z krótkimi błotnikami przednimi, wydłużonym kanciastym kufrem i kołem zapasowym umieszczonym na jego tylnej ścianie, a w latach z długimi błotnikami, z wnękami do umieszczenia kół zapasowych i krótszym bagażnikiem o zaokrąglonych kształtach było chronione od wpływów atmosferycznych brezentowym składanym dachem i przypinanymi tak zwanymi boczkami (też brezentowymi), osłaniającymi wejście do wozu. Szyba przednia osadzona w metalowej ramie mogła być opuszczana na maskę w razie konieczności użycia broni maszynowej lub strzeleckiej.

34 Polski FIAT 508 III Junak ( ) Wnętrze pojazdu było dobrze przystosowane do potrzeb wojskowego użytkownika: przesuwane siedzenia przednie konstrukcji rurowej, torby skórzane mocowane na tylnej stronie ich oparć, uchwyty do broni strzeleckiej i skrzynka na granaty ręczne były wyposażeniem standardowym. W niektórych egzemplarzach montowano uzbrojenie m.in.: ręczny karabin maszynowy 7,92 mm wz. 28, niekiedy na podstawie przeciwlotniczej. W celu podniesienia walorów terenowych stosowano we wszystkich wariantach ogumienie o terenowym bieżniku, blokadę mechanizmu różnicowego napędzanej tylnej osi i zmianę przełożenia przekładni głównej. Nadwozia Łazików były wykonywane w PZInż. i w Zakładach Przemysłowych "Bielany" S.A. w Warszawie. Towarowy Polski Fiat 508 III był jedną z wersji popularnego "Junaka".

35 Polski FIAT 508 III Junak ( ) Samochody "półciężarowe" budowane były w oparciu o kompletne podwozia z przegrodą czołową zaopatrzoną w deskę rozdzielczą i urządzenia sterownicze. Niewielkie były różnice w zestawieniu z wersją osobową. Skrzynia biegów, przekładnia główna tylnego mostu i ewentualnie blokada mechanizmu różnicowego pochodziły z modeli seryjnych. Nadwozia dla wojskowego odbiorcy wykonywane były w Nadwoziowni Specjalnej FSOiP. W wersji skrzyniowej były to drewniano - stalowe kabiny kierowcy bez drzwi lub z drzwiami połówkowymi. Kabiny były połączone drewnianą ścianą tylną ze skrzynią ładunkową wykonaną z drewna i okutą stalowymi wzmocnieniami. Powierzchnia ładunkowa kryta byłe brezentową opończą rozpiętą na metalowych pałąkach.

36 Polski FIAT 508 III Junak ( ) Na rynek cywilny dostarczano za pośrednictwem "Polski Fiat" Spółka Akcyjna w zasadzie same podwozia (z wersji osobowej), które karosowano indywidualnie bądź małoseryjne w warsztatach spółki i innych prywatnych nadwoziowniach, bardzo często według wzorów PZInż. lub "Polskiego Fiata". Podstawowym modelem towarowego Polskiego Fiata był furgon zamknięty o nośności użytkowej maksymalnej wynoszącej 400 kg. Posiadał on nadwozie zaopatrzone w dwoje drzwi z karoserią o opływowych kształtach ze szkieletem z twardego drewna, pokryty lakierowaną blachą. W skład wyposażenia wchodziło jedno koło zapasowe, kierunkowskazy, pojedyncza wycieraczka szyby przedniej, komplet narzędzi i podnośnik. Sanitarki przeznaczone dla jednego leżącego chorego różniły się od furgonów zamkniętych tylko niewielkimi szczegółami wykonania. Samochody te, przewidziane były przez dowódcę Broni Pancernych; jako podstawowy model wojskowego drogowego pojazdu sanitarnego dla jednego rannego. Pewną liczbę furgonów Polski Fiat 508 używała z powodzeniem poczta np. w stolicy, gdzie służyły m.in. jako wozy techniczne.

37 Polski FIAT 508 III Junak ( )

38 Polski FIAT 508 III Junak ( )

39 Polski FIAT 508 III Junak ( )

40 Polski FIAT 518 Mazur ( )

41 Polski FIAT 518 Mazur ( ) Polski Fiat 518 Mazur polski samochód osobowy klasy wyższej montowany ( ) a następnie produkowany w PZInż. w Warszawie, oparty na licencji włoskiego Fiata. Na mocy rozszerzonej w 1936r. licencji Fiata do produkcji wszedł nowy model samochodu, który z fabryki wyjechał w 1937r. po pewnych zmianach w stosunku do oryginalnego Fiata 518. Samochód produkowany był w 2 wersjach nadwozia: kareta 7 - miejscowa ze stropontenami i często z oddzielnym przedziałem kierowcy, 5 - miejscowa, z głębszymi, wygodniejszymi fotelami rozkładanymi do spania. Samochód ten był wygodny i elegancki, posiadający wykończenie z pogranicza samochodów luksusowych i posiadający hamulce hydrauliczne, dwuobwodowe (w tym czasie nowość).

42 Polski FIAT 518 Mazur ( ) W Wojsku Polskim Polskie Fiaty 518 osobowe były używane w instytucjach administracji armii i planowania operacyjnego, a na potrzeby wojska stworzono też wersję uterenowioną. Samochód ten był 4-drzwiowy, z brezentowym, składanym dachem i typowym podwoziem modelu 518 (z osiami sztywnymi), wyposażoną w terenowy reduktor i szerokie ogumienie (160x40), o terenowym bieżniku. Wersja ta przeszła próby w 1937, które wykazały pewne wady konstrukcyjne - model ten był produkowany seryjnie w nieznanej liczbie egzemplarzy.

43 Polski FIAT 518 Mazur ( ) Następna wersja łazika na bazie Fiata 518 z 1938 posiadała szereg zmian: zmniejszona do 2 liczba drzwi, wprowadzono niezależne zawieszenie kół przednich, wprowadzono stabilizator osi tylnej, wprowadzono terenowy reduktor o zwiększonym przełożeniu, samoczynna blokada mechanizmu różnicowego tylnego mostu, zmieniono ogumienie na 180x40,

44 Polski FIAT 518 Mazur ( ) zmieniono rozkład nacisków - na oś tylną (napędzaną) przypadało około 65% ogólnej masy (model poprzedni - 58%), powiększono prześwit podłużny (z 210 na 280 mm) i poprzeczny, zmieniono kąt zejścia z 19 na 30 (kąt natarcia bez zmian - 45 ), zmniejszono promień skrętu z 6 m do 4,5 m, wprowadzono gładką powierzchnię spodu pojazdu, wprowadzono dwa zapasowe koła umieszczone poziomo z tyłu nad bagażnikiem, tak, że tworzyły zderzaki, zwiększono do 80 litrów pojemność zbiornika paliwa (model poprzedni - 45 l) zastosowano udogodnienia dla dowódców m.in. wygodne fotele z oparciami rozkładanymi do pozycji półleżącej i stolika rozkładanego o powierzchni 0,3 m².

45 Polski FIAT 518 Mazur ( ) Produkcja nowego modelu rozpoczęła się wiosną 1939 roku, a podzespoły przy produkcji pochodziły z Fiata 518 i Fiata 618, choć w PZInż produkowano wersję uproszczoną z jeszcze 4-o drzwiowym nadwoziem. Samochód używany był w wojnie obronnej 1939 i okazał się bardzo przydatny m.in. jako dowódcze wozy łączności i zwiadowcze, często z ckm wz. 30 lub rkm wz. 28 mocowanym do specjalnych uchwytów na nadwoziu. Obecnie w Polsce znajduje się przynajmniej jeden sprawny Fiat 518.

46 Polski FIAT 518 Mazur ( )

47 Polski FIAT 518 Mazur ( )

48 Polski FIAT 518 Mazur ( )

49 CWS T-1 ( )

50 CWS T-1 ( ) CWS T-1 to pierwszy polski samochód osobowy. Został skonstruowany w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie (stąd jego nazwa), gdzie podjęto jego produkcję w latach Samochód CWS T-1 został skonstruowany przez znanego przed drugą wojną światową polskiego konstruktora inż. Tadeusza Tańskiego w latach W 1924r. wyprodukowano silnik zamontowany w nadwozie importowanego samochodu, a w 1925r. zbudowano pod kierownictwem inż. Władysława Mrajskiego prototyp z własnym podwoziem i nadwoziem. Samochód produkowano w krótkich seriach od 1927r.

51 CWS T-1 ( ) W sumie powstało jedynie około 800 sztuk samochodów w różnych wersjach, w tym ok. 500 osobowych i ok. 300 pochodnych. Stało się tak poprzez wyparcie CWS-ów przez tańsze, składane w Polsce samochody zagraniczne. Oferta obejmowała samochody w wersjach nadwoziowych: torpedo - osobowy z nadwoziem otwartym czterodrzwiowym kareta - osobowy z nadwoziem zamkniętym czterodrzwiowym, 7-osobowy berlina - osobowy z nadwoziem zamkniętym dwudrzwiowym fałszywy kabriolet - osobowy z nadwoziem zamkniętym dwudrzwiowym lekki ciężarowy - dwudrzwiowa kabina, część towarowa do zabudowy jako pickup lub furgonetka.

52 CWS T-1 ( ) Ostatnia partia 60 gotowych samochodów opuściła fabrykę w 1931 roku. Zakończenie produkcji zostało wymuszone przez podpisanie przez polski rząd w 1932r. umowy licencyjnej z włoską firmą FIAT na produkcję samochodu Fiat 508 pod nazwą Polski Fiat 508 Balilla III Junak, który miał być a następnie był produkowany w Państwowych Zakładach Inżynierii (dawne CWS). Umowa ta wymagała zaprzestania produkcji samochodów konkurencyjnych wobec modelu licencyjnego. Samochody te używane były także w armii. Były przystosowane do odpowiedniego wyposażenia dodatkowego takiego jak: pręt na proporzec (na błotniku), skrzynka na granaty ręczne i uchwyt na 2 karabiny, dodatkowy - obok elektrycznego - pneumatyczny sygnał dźwiękowy, tabliczka mosiężna z charakterystyką pojazdu, czekanik i łopata w specjalnych uchwytach, podnośnik samochodowy o zdolności udźwigu 2 ton, lina stalowa pociągowa o średnicy 12 mm i długości 7 m (lub łańcuch), korba rozruchowa, dywaniki: gumowy dla kierowcy i pluszowy dla pasażera, pokrowce: na chłodnicę, na latarnię przednią i lampę tylną (z niebieskimi szybkami) oraz proporzec (i pokrowiec do niego).

53 CWS T-1 ( ) W pierwszych dniach Kampanii wrześniowej 1939 roku samochody ewakuowano w kierunku Pińska na Polesiu, a po zajęciu zaś kresów wschodnich przez Związek Radziecki wpadły w okolicach Kostopoia w ręce Armii Czerwonej. Sporo zostało zniszczonych w czasie walk i okupacji, lecz nieliczne przetrwały wojnę i były użytkowane jeszcze w latach pięćdziesiątych. Istnieją ponadto przypuszczenia, że kilka egzemplarzy znajduje się na terenie byłego ZSRR a także jeden egzemplarz CWS T-1, sprowadzony do Francji w 1937 roku zachował się w rezydencji książąt Sanguszków.

54 CWS T-1 ( ) Konstrukcja pojazdu. Konstrukcja samochodu opartego na ramie podłużnicowej była bardzo prosta. Nadwozie było drewniano - stalowe. Niezwykłą i niespotykaną do dziś cechą pojazdu było to, że cały samochód można było rozkręcić, a następnie ponownie złożyć za pomocą jednego klucza szczękowego. Wszystkie śruby i nakrętki miały jednakowy rozmiar M10. Dotyczyło to również silnika a jedynym wyjątkiem były świece zapłonowe mające gwint M18. Było to bardzo ważne, gdyż w Polsce międzywojennej brakowało narzędzi, niewiele też było dobrze wyposażonych warsztatów. Dodatkowo rozrząd jak i skrzynia biegów składały się z zestawu takich samych kół zębatych. Z tych powodów samochód uważany jest za arcydzieło inżynierii i niezwykłe (do dziś niepowtórzone) osiągnięcie konstruktorskie. Zawieszenie przednie jak i tylne opierało się na resorach piórowych wyposażonych w amortyzatory cierne. Napęd przekazywany był za pośrednictwem suchego jednotarczowego sprzęgła do skrzyni biegów blokowanej za pośrednictwem zamka Yale przed kradzieżą. Układ hamulcowy działał na cztery koła wyposażone w hamulce bębnowe o dużej średnicy.

55 CWS T-1 ( ) Wersje specjalne CWS T-1 Sanitarka Kabina sanitarna została wykonana według norm obowiązujących w Wojsku Polskim jako konstrukcja drewniano - stalowa, szkieletowa, oddzielona od szoferki ścianką z przesuwaną szybką. Wnętrze kabiny, z nieosłoniętym szkieletem malowano na biało, a deski podłogi pokryto gumową wykładziną. Wejście zapewniały dwuskrzydłowe drzwi umieszczone w tylnej ścianie kabiny. Nosze były ustawione na stelażu, piętrowo wzdłuż nadwozia po lewej stronie, po prawej zaś instalowano ławkę dla personelu medycznego. W przedniej części kabiny ponad górnymi noszami i na ścianie działowej, zawieszono zbiornik na wodę i apteczkę. Oświetlenie wnętrza zapewniały okna umieszczone w górnych partiach drzwi i ścian bocznych, w nocy zaś podwójne lampy elektryczne. Pokrycia siedzeń i oparcia były wykonane z czarnej skóry. Po prawej stronie kabiny kierowcy umieszczono stojak na karabiny, na stopniu zaś skrzynkę na ręczne granaty. Sanitarka miała oznaczenia świadczące o medycznym przeznaczeniu (znaki Czerwonego Krzyża malowane na wszystkich płaszczyznach nadwozia według odpowiednich instrukcji oraz dwa rodzaje sygnałów dźwiękowych: ręczny, pneumatyczny i elektryczny. Sanitarka CWS T-1 została pokazana publiczności w czasie Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w 1929 roku.

56 CWS T-1 ( ) CWS T-1 pocztowy i PKO. Na bazie CWS T-1 stworzone ambulanse pocztowe i PKO. Produkowane były od 1930r. Samochody obu odmian pełniły funkcję ruchomych placówek pocztowych i PKO oraz szybkich transporterów przesyłek i pieniędzy. Podstawowym stałym wyposażeniem kabiny operacyjnej wozu pocztowego były półki z przegrodami i stół do sortowania listów, a ambulansu PKO pancerne skrytki i stół kasowy. Okna kabin obu modeli mogły być okratowane. Samochody oznakowano odpowiednimi napisami i symbolami ich posiadaczy. Projektantem nadwozi był również inż. Stanisław Panczakiewicz.

57 CWS T-1 ( ) CWS T-1 ciężarowy. Powstał także na bazie CWS-a T-1 pojazd ciężarowy o ładowności 0,5 tony. Ciężarówka miała 4 hydrauliczne amortyzatory, co podniosło komfort jazdy, lecz było wówczas uważane za zbędne w wozach tej klasy. Nadwozie, stworzone według projektu inż. Stanisława Panczakiewicza, składało się z dwóch zespołów: drewniano - stalowej, szkieletowej kabiny kierowcy i otwartej, drewnianej skrzyni ładunkowej o wysokich burtach, odchylanych na boki i do tyłu. Skrzynia mogła być nakryta brezentową opończą, rozpiętą na metalowych pałąkach. Wyposażenie kabiny nie różniło się od zastosowanego w modelach z zamkniętymi nadwoziami furgonowymi.

58 CWS T-1 ( ) Silniki Silnik T-1 Do napędu CWS T-1 zastosowano silnik spalinowy, benzynowy, górnozaworowy czterocylindrowy konstrukcji inż. Tadeusza Tańskiego. Pierwszy prototyp był gotowy do testów w 1923 r. Zarówno głowica silnika jak i kadłub ze skrzynią korbową odlane były ze stopu aluminium (choć inne źródła podają, że głowica była żeliwna). Wał korbowy ułożyskowany został na trzech łożyskach głównych. Skok tłoka o wartości 120 mm oraz cylindry pracujące w mokrych tulejach cylindrowych o średnicy 90 mm dawały pojemność 2984 cm³. Silnik uzyskiwał moc w zależności od wersji od 45 KM przy 2500 obr/min do 61 KM przy 3200 obr/min. Silnik T-4, T-8 W 1929 r. inż. Tadeusz Tański opracował kolejne dwa silniki. Pierwszym z nich był ośmio cylindrowy T-8 o pojemności skokowej 3,0 l. Drugi, czterocylindrowy był w rzeczywistości jego połową i miał pojemność 1,5 litra. Oba silniki wykorzystywały te same części. Wał w T-4 oparto na trzech łożyskach kulkowych, w T-8 były dwa takie wały. Zastosowano głowice typu Ricardo co dało stopień sprężania wynoszący 5:1.

59 CWS T-1 ( ) CWS T-1 Torpedo

60 CWS T-1 ( ) CWS T-1 Kareta

61 CWS T-1 ( ) CWS T-1 w wersji ciężarowej

62 CWS T-1 ( ) CWS T-1 w wersji fałszywy kabriolet

63 Samochody użytkowe

64 Ursus A ( )

65 Ursus A ( ) Ursus A - rodzina polskich samochodów i autobusów z okresu międzywojennego produkcji Zakładów Mechanicznych Ursus w Warszawie. Historia modelu W maju 1924 Ministerstwo Spraw Wojskowych podpisało z Z.M. Ursus umowę na dostawę 3-tonowych Berlietów CBA i 1,5 tonowych S.P.A. 25/C Polonia, co pozwoliło zakładom na rozbudowę fabryki w Czechowicach pod Warszawą. Dostawa miała być zrealizowana w 3 partiach - po 200 Berlietów i 150 S.P.A.: pierwsza partia miała być importowana, druga montowana z importowanych części, trzecia produkcji całkowicie krajowej.

66 Ursus A ( ) Niestety w rzeczywistości uzyskano zgodę Ministerstwa na sprowadzenie drugiej partii w stanie zmontowanym, na odstąpienie od produkcji Berlietów i zastąpienie ich 1,5 tonowymi S.P.A. w liczbie 375 sztuk. Pierwsza partię 52 ciężarówek Ursus zademonstrowano 11 lipca 1928 roku i w stosunku do licencyjnego oryginału firmy S.P.A. posiadały różnice związane z przystosowaniem do polskich warunków. Biuro Konstrukcyjne pod kierownictwem inż. Witolda Jakusza stworzyło też inne wersje, a produkcję zakończono w Wyprodukowano około 1200 tych pojazdów - choć źródła mówią o 884 (509 cywilnych i 375 wojskowych). O dobrej ich jakości świadczyć może wzięcie udziału w rajdzie Warszawa - Zakopane - Warszawa i fakt wjechania na pokrytą śniegiem Gubałówkę, gdy zagraniczni konkurenci wycofali się z rajdu z uwagi na wyjątkowo silne mrozy i ciężkie warunki terenowe.

67 Ursus A ( ) Wersje Ursus typ A i A30 Był to podstawowy model o ładowności powiększonej w stosunku do S.P.A. do 2 ton, a później 2,5 tony. Szkielet kabiny i skrzyni ładunkowej wykonany był z drewna, nadwozie osadzone było na ramie tłoczonej z blachy stalowej. Późniejsze Ursusy A, A30 i AW posiadały tzw. wspornik górski - czyli wspornik opuszczany i wbijany w drogę w razie zatrzymania pojazdu na pochyłości. Na podwoziach typu A i A30 budowano wozy strażackie, miejskie polewaczki, cysterny, sanitarki, ambulanse pocztowe i autobusy 20 - osobowe.

68 Ursus A ( ) Ursus typ AT Na bazie seryjnego podwozia typu A powstał model AT - 3-osiowy o napędzanych 2 tylnych osiach oraz Ursus 303, o drugiej tylnej osi typu wleczonego. Podstawowa różnica to zastąpienie mostu tylnego przez mosty zawieszone na resorach. Ursus typ AW W 1928 powstało podwozie Ursus typ AW czyli wzmocnione, wydłużone i poszerzone (rozstaw osi 4,5 m, rozstaw kół 1,6 m, długość 6,8 m). Nośność wzrosła do 2,5-3 ton, co pozwoliło na karosowanie podwozi jako 22-osobowe autobusy. Zwiększona masa pojazdu wymogła zastosowanie hamulców na 4 koła. Wybudowano prawdopodobnie około 200 podwozi typu AT i AW.

Producent: Państwowe Zakłady Inżynierii, dawny adres: ul. Terespolska 34/36, Warszawa, Tel:

Producent: Państwowe Zakłady Inżynierii, dawny adres: ul. Terespolska 34/36, Warszawa, Tel: Sokół 600 RT M211 Producent: Państwowe Zakłady Inżynierii, dawny adres: ul. Terespolska 34/36, Warszawa, Tel: 10-46-00 Projekt i konstrukcja: inż. Tadeusz Rudawski Oznaczenie (SOKÓŁ 600RT M211): - 600

Bardziej szczegółowo

Ramy pojazdów samochodowych

Ramy pojazdów samochodowych Ramy pojazdów samochodowych Opracował: Robert Urtbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Nadwozie ramowe- nieniosące Nadwozie ramowe (nieniosące) oparte jest na sztywnej ramie, która przenosi całość obciążeń

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA BUSA DO PRZEWOZU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

CHARAKTERYSTYKA BUSA DO PRZEWOZU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH Zał. nr 1 do formularza oferty CHARAKTERYSTYKA BUSA DO PRZEWOZU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH Szczegółowa Specyfikacja Techniczna Miejski Zakład Komunikacji w Krotoszynie Sp. Z o.o. www.mzk.krotoszyn.pl Kryterium

Bardziej szczegółowo

Nowa Kia pro_cee d w sprzedaży już od wiosny 2013

Nowa Kia pro_cee d w sprzedaży już od wiosny 2013 Informacja prasowa Paryż, 27.09.2012 Nowa Kia pro_cee d w sprzedaży już od wiosny 2013 DANE TECHNICZNE / EUROPA Nadwozie i napęd Nadwozie trzydrzwiowe, pięciomiejscowe coupe, konstrukcja stalowa, samonośna.

Bardziej szczegółowo

PARAMETRY TECHNICZNE SAMOCHODU OSOBOWEGO, OCHRONNEGO POWYŻEJ 5 MIEJSC. Oferta Wykonawcy - oferowane parametry 1 2 3 4 5

PARAMETRY TECHNICZNE SAMOCHODU OSOBOWEGO, OCHRONNEGO POWYŻEJ 5 MIEJSC. Oferta Wykonawcy - oferowane parametry 1 2 3 4 5 /pieczęć / PARAMETRY TECHNICZNE SAMOCHODU OSOBOWEGO, OCHRONNEGO POWYŻEJ 5 MIEJSC Lp. Wyszczególnienie Opis DANE TECHNICZNE 1. Silnik wysokoprężny spełniający normę emisji spalin min. EURO 5 2. Maksymalna

Bardziej szczegółowo

Parametry techniczne pojazdu wymagane przez Zamawiającego (1) Z wyposażeniem

Parametry techniczne pojazdu wymagane przez Zamawiającego (1) Z wyposażeniem Załącznik nr 3 do zaproszenia Specyfikacja techniczna samochodu 9 osobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych z możliwością przewożenia 1 osoby na wózku inwalidzkim Parametry techniczne

Bardziej szczegółowo

NLR85A - Ls 35. długość podana z uwzględnieniem pojazdu równomiernie załadowanego oraz obciążonego zgodnie z dopuszczalnym naciskiem na oś (2)

NLR85A - Ls 35. długość podana z uwzględnieniem pojazdu równomiernie załadowanego oraz obciążonego zgodnie z dopuszczalnym naciskiem na oś (2) LS 35 3,5 t NLR85A - Ls 35 Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy Ls 35 E Wymiary (mm) Rozstaw osi X 2490 D min. 650 Długość całkowita K 4735 Zwis przedni A 1100 Długość zabudowy (min/max) (1)

Bardziej szczegółowo

*poniższa oferta dotyczy wyłącznie 2 sztuk

*poniższa oferta dotyczy wyłącznie 2 sztuk d e a l e r Informacja techniczna wraz z ofertą handlową dla 2sztuk autobusów miejskich marki KAPENA / IVECO typ Iveco 65 C Urby dostępnych w terminie 7 dni od uzyskania pierwszego zamówienia. *poniższa

Bardziej szczegółowo

Rzeczoznawca : mgr inż. Piotr Haller

Rzeczoznawca : mgr inż. Piotr Haller OCENA TECHNICZNA nr: z dnia: 2015/09/22 Rzeczoznawca : mgr inż. Piotr Haller Zleceniodawca: Idea Leasing S.A. Adres: Strzegomska 42b 53-611 Wrocław PODSTAWA OPINII - zlecenie j/w - ogledziny pojazdu i

Bardziej szczegółowo

Nr zlecenia:cb4911n. Zleceniodawca: CARPORT - Aukcje Samochodowe Przeźmierowo Baranowo k/poznania

Nr zlecenia:cb4911n. Zleceniodawca: CARPORT - Aukcje Samochodowe Przeźmierowo Baranowo k/poznania Nr zlecenia:cb49n z dnia: Zleceniodawca: CARPORT - Aukcje Samochodowe Przeźmierowo 62-08 Baranowo k/poznania Rzeczoznawca: mgr inż.ireneusz Grzegolec - RS 000402 OPINIA TECHNICZNA Zadanie: Określenie wartości

Bardziej szczegółowo

U2, 4-cylindrowy, rzędowy 16-zaworowy DOHC, turbosprężarka z zaworem upustowym (WGT) / 1396 cm 3. 1500-2750 obr/min

U2, 4-cylindrowy, rzędowy 16-zaworowy DOHC, turbosprężarka z zaworem upustowym (WGT) / 1396 cm 3. 1500-2750 obr/min DANE TECHNICZNE / EUROPA (cee d Sportswagon) Nowa Kia cee d Sportswagon Nadwozie i napęd Nadwozie pięciodrzwiowe, pięciomiejscowe typu station wagon (kombi), konstrukcja stalowa, samonośna. Silnik benzynowy

Bardziej szczegółowo

JEDNOSTKI WYSOKOPRĘŻNE

JEDNOSTKI WYSOKOPRĘŻNE Informacja prasowa Warszawa, 20.04.2012 Nowa Kia cee d DANE TECHNICZNE Konstrukcja Pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback; nadwozie samonośne stalowe. Do wyboru cztery zabudowane poprzecznie silniki

Bardziej szczegółowo

Całkowicie nowa Kia Carens: elegancja, przestrzeń i funkcjonalność

Całkowicie nowa Kia Carens: elegancja, przestrzeń i funkcjonalność Informacja prasowa Całkowicie nowa Kia Carens: elegancja, przestrzeń i funkcjonalność Paryż, 27.09.2012 DANE TECHNICZNE / EUROPA Nadwozie i napęd Nadwozie pięciodrzwiowe, pięcio- lub siedmiomiejscowe typu

Bardziej szczegółowo

Oferowane 15 autobusów, posiadających co najmniej 40 miejsc siedzących dla podróżnych, o których mowa w pkt 1 lit. b) rozdziału III SIWZ.

Oferowane 15 autobusów, posiadających co najmniej 40 miejsc siedzących dla podróżnych, o których mowa w pkt 1 lit. b) rozdziału III SIWZ. Załącznik nr 2a do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.. miejscowość, data WYMAGANIA I OPIS TECHNICZNY DO OFERTY (każda ze stron powinna być podpisana) Dane wykonawcy (firma, adres korespondencyjny,

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Umowy. OPIS PRZEDMIOTU UMOWY po sprostowaniu. Zadanie 1 - Dostawa samochodów osobowych klasy C/D - 10 szt.

Załącznik nr 1 do Umowy. OPIS PRZEDMIOTU UMOWY po sprostowaniu. Zadanie 1 - Dostawa samochodów osobowych klasy C/D - 10 szt. OPIS PRZEDMIOTU UMOWY po sprostowaniu Załącznik nr 1 do Umowy Zadanie 1 - Dostawa samochodów osobowych klasy C/D - 10 szt. Marka, model oferowanego samochodu:. 1. Specyfikacja techniczna samochodu: o Rok

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

SPECYFIKACJA TECHNICZNA Nr sprawy: RZP-II-WI/22/DZP-1/2014 Załącznik Nr 6 do SIWZ Z SPECYFIKACJA TECHNICZNA Oferowany samochód ciężarowy: - marka: - model:. OPIS/Minimalny wymagany parametr Parametr techniczny oferowany przez

Bardziej szczegółowo

Zespoły pojazdu objęte ochroną w poszczególnych wariantach

Zespoły pojazdu objęte ochroną w poszczególnych wariantach Zespoły pojazdu objęte ochroną w poszczególnych wariantach Silnik Skrzynia biegów - mechaniczna Skrzynia biegów - automatyczna Skrzynia biegów - bezstopniowa Mechanizm różnicowy Koła napędowe - tylne Koła

Bardziej szczegółowo

Opis przedmiotu zamówienia

Opis przedmiotu zamówienia Opis przedmiotu zamówienia Przedmiotem zamówienia jest Dostawa fabrycznie nowych samochodów dla jednostek organizacyjnych podległych Ministerstwu Sprawiedliwości. CZĘŚĆ 1 Dostawa 1 sztuki samochodu osobowego

Bardziej szczegółowo

JEDNOSTKI WYSOKOPRĘŻNE

JEDNOSTKI WYSOKOPRĘŻNE Informacja prasowa Genewa, 06.03.2012 Nowa Kia cee d: DANE TECHNICZNE Konstrukcja Pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback; nadwozie samonośne stalowe. Do wyboru cztery zabudowane poprzecznie silniki

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 12 marca 2013 r. Poz. 337 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 27 lutego 2013 r.

Warszawa, dnia 12 marca 2013 r. Poz. 337 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 27 lutego 2013 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 12 marca 2013 r. Poz. 337 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 27 lutego 2013 r. w sprawie badań co do

Bardziej szczegółowo

Przegląd auta przed zakupem - Lista kontrolna

Przegląd auta przed zakupem - Lista kontrolna MSS Adrian Wasyk ul. Znanieckiego 8/15 03-980 Warszawa Tel.510905900 NIP: 9521962479 MOBILNY SERWIS SAMOCHODOWY 24h Przegląd auta przed zakupem - Lista kontrolna Samochód marki:. Model: Typ:..... Nr rejestracyjny:

Bardziej szczegółowo

NLR85 - L 35 Série Bleu. Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy

NLR85 - L 35 Série Bleu. Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy L 35 Série Bleu - 3,5 t NLR85 - L 35 Série Bleu Wymiary oraz zalecane rozmiary tylnej zabudowy L 35 F L 35 H Wymiary (mm) Rozstaw osi X 2750 3350 D min. 650 Długość całkowita K 5295 6015 Zwis przedni A

Bardziej szczegółowo

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe reprezentujące Skarb Państwa Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie,

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe reprezentujące Skarb Państwa Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, Znak spr.: EL-2710/05/2009 Szczecin, 19.11.2009 r. Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego Zamawiający: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe reprezentujące Skarb Państwa Regionalna

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja układów napędowych. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

Konfiguracja układów napędowych. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Konfiguracja układów napędowych Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Ogólna klasyfikacja układów napędowych Koła napędzane Typ układu Opis Przednie Przedni zblokowany Silnik i wszystkie

Bardziej szczegółowo

Informacja prasowa. Istotne zmiany odświeżonej Kia Sorento. Paryż, DANE TECHNICZNE (EUROPA)

Informacja prasowa. Istotne zmiany odświeżonej Kia Sorento. Paryż, DANE TECHNICZNE (EUROPA) Informacja prasowa Paryż, 27.09.2012 Istotne zmiany odświeżonej Kia Sorento DANE TECHNICZNE (EUROPA) Nadwozie i napęd Pięciodrzwiowe, siedmiomiejscowe typu SUV klasy średniej, konstrukcja stalowa, samonośna.

Bardziej szczegółowo

Numery identyfikacyjne i zakup części zamiennych Bezpieczeństwo przede wszystkim! Sprawdzenie skutera przed jazdą Rozdział 1 Obsługa codzienna

Numery identyfikacyjne i zakup części zamiennych Bezpieczeństwo przede wszystkim! Sprawdzenie skutera przed jazdą Rozdział 1 Obsługa codzienna Podziękowania 8 O poradniku 9 Numery identyfikacyjne i zakup części zamiennych 9 Bezpieczeństwo przede wszystkim! 10 Sprawdzenie skutera przed jazdą 11 Sprawdzanie poziomu oleju silniki dwusuwowe 11 Sprawdzanie

Bardziej szczegółowo

Sterling Heights Assembly, stan Michigan, USA

Sterling Heights Assembly, stan Michigan, USA DANE TECHNICZNE Chrysler Sebring Cabrio Poniższe dane obowiązują na dzień publikacji (1 czerwca 2007) i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Specyfikacje i wyposażenie dotyczy wersji europejskich pojazdu

Bardziej szczegółowo

Automobil może ruszyć po 30 minutach palenia węgla, papieru lub drewna. Wtedy bowiem wytwarza się wystarczająca ilość pary.

Automobil może ruszyć po 30 minutach palenia węgla, papieru lub drewna. Wtedy bowiem wytwarza się wystarczająca ilość pary. Automobil może ruszyć po 30 minutach palenia węgla, papieru lub drewna. Wtedy bowiem wytwarza się wystarczająca ilość pary. Samochód 2-osobowy, zaprezentowany po raz pierwszy w 1936 roku, produkowany

Bardziej szczegółowo

4 rzędowo, poprzecznie z przodu. Euro 4 - Euro 5 ze Start&Stop i DPF

4 rzędowo, poprzecznie z przodu. Euro 4 - Euro 5 ze Start&Stop i DPF Dane techniczne SILNIK 1.4 16v 1.3 Multijet 16v 1.6 Multijet 16v 2.0 Multijet 16v Liczba cylindrów, położenie Pojemność skokowa (cm3) 1368 1248 1598 1956 Średnica x skok (mm) 72x84 69,6x82 79,5x80,5 83x90,5

Bardziej szczegółowo

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c.

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Ekspertyza numer: z dnia: 2015/12/05 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Zleceniodawca: FGA LEASING POLSKA SP. Z O.O. Adres: Wyścigowa 6 02-681 Warszawa Właściciel: FGA LEASING POLSKA SP. Z O.O.

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA dla Części 2. Samochody ciężarowe do 3,5 t kabina pięcioosobowa, nadwozie typu Pickup z napędem na 4 koła (szt.

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA dla Części 2. Samochody ciężarowe do 3,5 t kabina pięcioosobowa, nadwozie typu Pickup z napędem na 4 koła (szt. Lp. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA dla Części 2 Samochody ciężarowe do 3,5 t kabina pięcioosobowa, nadwozie typu Pickup z napędem na 4 koła (szt. 4) 1. Rok produkcji 2015 2. Homologacja, karta pojazdu 3. Nadwozie

Bardziej szczegółowo

OFERTA. Dane dotyczące wykonawcy/wykonawców w przypadku oferty wspólnej: Nazwa... Adres... TEL; FAX;...e-mail;..

OFERTA. Dane dotyczące wykonawcy/wykonawców w przypadku oferty wspólnej: Nazwa... Adres... TEL; FAX;...e-mail;.. NO-223/I/15 OFERTA Dane dotyczące wykonawcy/wykonawców w przypadku oferty wspólnej: Nazwa... Adres... REGON;. NIP;. TEL; FAX;...e-mail;.. (nazwa (firma), dokładny adres wykonawcy/wykonawców, a w przypadku

Bardziej szczegółowo

(73) Uprawniony z patentu:

(73) Uprawniony z patentu: RZECZPOSPOLITA POLSKA Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 182357 (13) B1 (21 ) Numer zgłoszenia: 318667 (51) IntCl7 A61G 3/06 (22) Data zgłoszenia: 26.02.1997 A61G

Bardziej szczegółowo

Sygnatura akt: WRP-756_54 Ocena stanu technicznego i określenie wartości rynkowej pojazdu PODSTAWA OPINII - zlecenie j/w - ogledziny pojazdu

Sygnatura akt: WRP-756_54 Ocena stanu technicznego i określenie wartości rynkowej pojazdu PODSTAWA OPINII - zlecenie j/w - ogledziny pojazdu OCENA TECHNICZNA nr: z dnia: 2015/09/26 Rzeczoznawca : mgr inż. Piotr Haller Zleceniodawca: Idea Leasing S.A. Adres: Strzegomska 42b 53-611 Wrocław Dotyczy szkody komunikacyjnej: Sygnatura akt: Zadanie:

Bardziej szczegółowo

Zespoły pojazdu Wariant I Wariant II Wariant III Wariant IV. Silnik V V V V. Skrzynia biegów - mechaniczna V V V. Skrzynia biegów - automatyczna V V V

Zespoły pojazdu Wariant I Wariant II Wariant III Wariant IV. Silnik V V V V. Skrzynia biegów - mechaniczna V V V. Skrzynia biegów - automatyczna V V V Zespoły pojazdu Wariant I Wariant II Wariant III Wariant I Silnik Skrzynia biegów - mechaniczna Skrzynia biegów - automatyczna Skrzynia biegów - bezstopniowa Mechanizm różnicowy Koła napędowe - tylne Koła

Bardziej szczegółowo

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania

Informacje o podwoziach i oznaczeniach modeli. System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania System modułowy firmy Scania Modułowy system budowy stosowany przez firmę Scania umożliwia optymalne dopasowanie podwozia do różnych zastosowań. Każde podwozie firmy Scania

Bardziej szczegółowo

ZAPYTANIE OFERTOWE. Kraków, dnia 17 września 2014r. AD-25-230/14

ZAPYTANIE OFERTOWE. Kraków, dnia 17 września 2014r. AD-25-230/14 Kraków, dnia 17 września 2014r. AD-25-230/14 ZAPYTANIE OFERTOWE Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie zwraca się z prośbą o przedstawienie oferty cenowej na zakup samochodu osobowego o

Bardziej szczegółowo

DANE IDENTYFIKACYJNE POJAZDU

DANE IDENTYFIKACYJNE POJAZDU OCENA TECHNICZNA nr: 282/FIAT D/DW675XA Rzeczoznawca : mgr inż Jerzy Gąska z dnia: 2015/09/26 Zleceniodawca: IDEA Leasing S.A. Adres: ul. Strzegomska 42B 53-611 Wrocław Zlec. pismo, znak: email z dnia:

Bardziej szczegółowo

Ocena stanu technicznego i określenie wartości rynkowej pojazdu

Ocena stanu technicznego i określenie wartości rynkowej pojazdu Opinia numer: 3815/BKSO/07/2016 Wykonawca opinii : mgr inż. Bartłomiej Kosma Zleceniodawca: FCA Leasing Polska Sp. z o.o. Właściciel: FCA Leasing Polska Sp. z o.o. Zadanie: Ocena stanu technicznego i określenie

Bardziej szczegółowo

Prezentacja produktu 11.08.2014. Renault Master 4x4 (ROM 2014)

Prezentacja produktu 11.08.2014. Renault Master 4x4 (ROM 2014) Prezentacja produktu 11.08.2014 Renault Master 4x4 (ROM 2014) Wskazówki ogólne Poniższa prezentacja przedstawia przegląd techniczny konwersji napędu na cztery koła samochodów dostawczych Renault Master

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 21 lutego 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 21 lutego 2011 r. Dziennik Ustaw Nr 47 3102 Poz. 242 242 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 21 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego

Bardziej szczegółowo

VIKING Seria 4. Kosiarki spalinowe z podwójnym uchwytem. Ergonomiczny, miękki uchwyt. Obustronne, stabilne elementy obsługi

VIKING Seria 4. Kosiarki spalinowe z podwójnym uchwytem. Ergonomiczny, miękki uchwyt. Obustronne, stabilne elementy obsługi NOWOŚCI 2013 VIKING Seria 4 VIKING Seria 4 Kosiarki spalinowe z podwójnym uchwytem Obustronne, stabilne elementy obsługi Ergonomiczny, miękki uchwyt Uchwyt linki rozrusznika dla ergonomicznego startu Zatrzask

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ III OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (OPZ)

CZĘŚĆ III OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (OPZ) NAZWA: Nr referencyjny nadany sprawie: JRP.231.19.2015.KG CZĘŚĆ III OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (OPZ) 1 DOSTAWA SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO Z URZĄDZENIEM HAKOWYM Przedmiotem niniejszego zamówienia jest dostawa

Bardziej szczegółowo

Wykaz części i materiałów

Wykaz części i materiałów WOJEWÓDZKIE POGOTOWIE RATUNKOWE SP ZOZ W LUBLINIE 20-043 Lublin, ul. Spadochroniarzy 8, tel. (81) 533-77-90, fax. (81) 533-78-00 www.pogotowie.lublin.pl e-mail: sekretariat@pogotowie.lublin.pl Wykaz części

Bardziej szczegółowo

28800 PLN w tym VAT (23,0%) 5385,37 PLN. Wykonawca wyceny : AUTOPOL ZESPÓŁ RZECZOZNAWCÓW. Marka: AUDI Model pojazdu: A6 Quattro 3.

28800 PLN w tym VAT (23,0%) 5385,37 PLN. Wykonawca wyceny : AUTOPOL ZESPÓŁ RZECZOZNAWCÓW. Marka: AUDI Model pojazdu: A6 Quattro 3. Wycena numer: AUDI WY87230 Wykonawca wyceny : AUTOPOL ZESPÓŁ RZECZOZNAWCÓW. z dnia: 2014/02/24 DANE IDENTYFIKACYJNE POJAZDU Dane: [O] II-2014 Marka: AUDI Model pojazdu: A6 Quattro 3.0 TDi DPF 4F Wersja:

Bardziej szczegółowo

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie.

Cysterny. Informacje ogólne na temat samochodów cystern. Konstrukcja. Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Informacje ogólne na temat samochodów cystern Informacje ogólne na temat samochodów cystern Nadwozia typu cysterna uważane są za bardzo sztywne skrętnie. Konstrukcja Rozstaw osi powinien być możliwie jak

Bardziej szczegółowo

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c.

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Ekspertyza numer: z dnia: 2015/12/03 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Zleceniodawca: FCA Leasing Polska Sp. z o.o. Adres: ul. Wyścigowa 6 02-681 Warszawa Właściciel: FGA Leasing Polska Sp. z

Bardziej szczegółowo

Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta. PL-Kraków: Samochody osobowe 2011/S 111-182085

Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta. PL-Kraków: Samochody osobowe 2011/S 111-182085 1/7 Niniejsze ogłoszenie w witrynie TED: http://ted.europa.eu/udl?uri=ted:notice:182085-2011:text:pl:html PL-Kraków: Samochody osobowe 2011/S 111-182085 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja pojazdów:

Specyfikacja pojazdów: Załącznik nr 3 Specyfikacja techniczna: Samochody ciężarowe - 4 szt.: Specyfikacja pojazdów: Lp Charakterystyka i parametry / minimalne wymagania Oferowane parametry* 1 2 3 1 Rodzaj pojazdu Fabrycznie

Bardziej szczegółowo

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c.

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Ekspertyza numer: z dnia: 2015/12/04 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Zleceniodawca: FGA LEASING POLSKA SP. Z O.O. ul. Wyścigowa 6 02-681 Warszawa Właściciel: FGA LEASING POLSKA SP. Z O.O. o/warszawa

Bardziej szczegółowo

Rzeczoznawca : mgr inż. Dariusz Kałwa przy udziale Arkadiusz Kałwa. Zakładowa 3, 26-052 Sitkówka Nowiny Określenie wartości rynkowej pojazdu

Rzeczoznawca : mgr inż. Dariusz Kałwa przy udziale Arkadiusz Kałwa. Zakładowa 3, 26-052 Sitkówka Nowiny Określenie wartości rynkowej pojazdu OPINIA Nr: z dnia: 2016/06/17 Rzeczoznawca : mgr inż. Dariusz Kałwa przy udziale Arkadiusz Kałwa Zleceniodawca: Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. Adres: Zakładowa 3, 26-052 Sitkówka Nowiny Zadanie: Określenie

Bardziej szczegółowo

Dane techniczne Obowiązują dla roku modelowego 2012. Amarok

Dane techniczne Obowiązują dla roku modelowego 2012. Amarok Dane techniczne Obowiązują dla roku modelowego 2012 Amarok Informacje na temat zużycia paliwa i emisji CO 2 znajdują się w niniejszych danych technicznych. Nie wszystkie kombinacje silnika, skrzyni biegów

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA z dnia 21.08.2015 r.

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA z dnia 21.08.2015 r. "DOSTAWA SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH DLA MIEJSKIEGO ZARZĄDU DRÓG W BIELSKU-BIAŁEJ." OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA z dnia 21.08.2015 r. 1 Przedmiotem zamówienia jest dostawa, w terminie do 3 miesięcy od dnia zawarcia

Bardziej szczegółowo

2015/11/16. Ekspertyza numer: 1521/BK/11/2015 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c.

2015/11/16. Ekspertyza numer: 1521/BK/11/2015 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. z dnia: 2015/11/18 Ekspertyza numer: Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Zleceniodawca: SG Equipment Leasing Polska Sp. z o.o. Adres: ul. Marszałkowska 111 00-102 Warszawa Właściciel: SG Equipment

Bardziej szczegółowo

FIAT PUNTO II Instalacja elektryczna (wersja robocza)

FIAT PUNTO II Instalacja elektryczna (wersja robocza) Zapraszamy na Forum Fiata Punto Spis treści: Wprowadzenie 1. Wiadomości wstępne 1.1. Rozmieszczenie bezpieczników 2. Oświetlenie i sygnalizacja 2.1. Wykaz żarówek Aktualizacja: 2012-09-04 Strona 1 Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 2 do SIWZ Nr postępowania: ZP/140/055/D/16 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Zamówienie obejmuje dostawę kompletnego systemu do mocowania sufitowego lamp fotograficznych. Montaż systemu

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wykaz ważniejszych oznaczeń i skrótów 10. Od autorów 13. Wstęp 14. Rozdział 1. Ogólna charakterystyka samochodów użytkowych 17

Spis treści. Wykaz ważniejszych oznaczeń i skrótów 10. Od autorów 13. Wstęp 14. Rozdział 1. Ogólna charakterystyka samochodów użytkowych 17 Spis treści Wykaz ważniejszych oznaczeń i skrótów 10 Od autorów 13 Wstęp 14 Rozdział 1. Ogólna charakterystyka samochodów użytkowych 17 1.1. Klasyfikacja, przeznaczenie i wymagania stawiane samochodom

Bardziej szczegółowo

Polska-Wałbrzych: Pojazdy z napędem na 4 koła 2015/S 225-408992

Polska-Wałbrzych: Pojazdy z napędem na 4 koła 2015/S 225-408992 1/6 Niniejsze ogłoszenie w witrynie TED: http://ted.europa.eu/udl?uri=ted:notice:408992-2015:text:pl:html Polska-Wałbrzych: Pojazdy z napędem na 4 koła 2015/S 225-408992 Miejski Zakład Usług Komunalnych

Bardziej szczegółowo

GWARANCJA. Power Train pompa główna X X pompa pilotowa. Główne komponenty Plus

GWARANCJA. Power Train pompa główna X X pompa pilotowa. Główne komponenty Plus GWARANCJA TONA Sp. z o.o. tel.: 32 289 95 33 fax: 32 380 30 80 www.tona.com.pl Załącznik nr 1. Zakres przedłużonej gwarancji HELP Koparki Główne komponenty Standard Plus Power Train pompa główna pompa

Bardziej szczegółowo

Numer ogłoszenia: 389142-2011; data zamieszczenia: 21.11.2011 OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA

Numer ogłoszenia: 389142-2011; data zamieszczenia: 21.11.2011 OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA Ogłoszenie powiązane: Ogłoszenie nr 382236-2011 z dnia 2011-11-16 r. Ogłoszenie o zamówieniu - Warszawa Opis przedmiotu zamówienia 1. Zamówienie obejmuje dostawę samochodu typu MINIBUS oraz pięciu samochodów

Bardziej szczegółowo

Vito 113 CDI Furgon Długi. Dane techniczne

Vito 113 CDI Furgon Długi. Dane techniczne Vito 113 CDI Furgon Długi Silnik : MG7 Silnik OM 651 DE 22 LA 100kW 3800/min Moc maksymalna 100 kw / 136 KM Maksymalny moment obrotowy 310 Nm Pojemność całkowita 2143 cm3 Średnica cylindra 83.0 mm Skok

Bardziej szczegółowo

ELEMENTY ZNORMALIZOWANE Śruba 176 Nakrętka; podkładka; spręŝyna 177 ŁoŜysko toczne 178 Promieniowe uszczelnienie wału 179 Narzędzia i przybory 180

ELEMENTY ZNORMALIZOWANE Śruba 176 Nakrętka; podkładka; spręŝyna 177 ŁoŜysko toczne 178 Promieniowe uszczelnienie wału 179 Narzędzia i przybory 180 Ilustrowany słownik samochodowy 6-języczny : polski, francuski, angielski, niemiecki, włoski, rosyjski / Czesław Blok, Wiesław JeŜewski. wyd. 10. Warszawa, 2012 Spis treści POJAZDY Samochód osobowy 1 Autobus

Bardziej szczegółowo

PODNOŚNIK KANAŁOWY WWR 2,5 i WW 2,5

PODNOŚNIK KANAŁOWY WWR 2,5 i WW 2,5 Seria WWR - podnośnik hydrauliczny Seria WW podnośnik hydrauliczno-pneumatyczny Zastosowanie Dźwignik kanałowy, jeżdżący po obrzeżach kanału samochodowego, dzięki łatwości manewrowania poziomego (stosunkowo

Bardziej szczegółowo

Dane techniczne samochodów Fiat Panda Trekking i Fiat Panda 4x4.

Dane techniczne samochodów Fiat Panda Trekking i Fiat Panda 4x4. Dane techniczne samochodów Fiat Panda Trekking i Fiat Panda 4x4. Trekking 4x4 1.3 MultiJet 75 KM 0.9 85 KM TwinAir 0.9 80 KM CNG TwinAir 1.3 MultiJet 75 KM 0.9 85 KM TwinAir SILNIK Liczba i układ cylindrów

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIE 18 ANALIZA UKŁADU NAPĘDOWEGO CIĄGNIKA

ĆWICZENIE 18 ANALIZA UKŁADU NAPĘDOWEGO CIĄGNIKA ĆWICZENIE 18 ANALIZA UKŁADU NAPĘDOWEGO CIĄGNIKA 1. Cel ćwiczenia Celem ćwiczenia jest poznanie budowy i zasady działania podzespołów ciągnika oraz poznanie wpływu cech konstrukcyjnych układu napędowego

Bardziej szczegółowo

OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA

OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA Ogłoszenie powiązane: Ogłoszenie nr 382236-2011 z dnia 2011-11-16 r. Ogłoszenie o zamówieniu - Warszawa Opis przedmiotu zamówienia 1. Zamówienie obejmuje dostawę samochodu typu MINIBUS oraz pięciu samochodów

Bardziej szczegółowo

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami

Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Nadarzyn, 30 kwietnia 2009 r. Nowe pojazdy w ofercie Scania: P 360 i P 400 Euro 5 Samochody ciężarowe Scania serii P dostępne z większymi silnikami Dzięki dostępności rozwijających duży moment obrotowy,

Bardziej szczegółowo

OFERTA HANDLOWA. dla FIRM

OFERTA HANDLOWA. dla FIRM Warszawa 2012 r. Auto-Pol-Serwis Autoryzowany Dealer Samochodów OPEL OFERTA HANDLOWA dla FIRM Ofertę przygotował: Michał Misaczek + 48 600 454 431 Opel Vivaro, Van L2H1 2.9t (L2 H1, 2900) 2.0 CDTI, 84

Bardziej szczegółowo

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c.

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Ekspertyza numer: z dnia: 2015/12/12 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Zleceniodawca: FGA LEASING POLSKA SP. Z O.O. Adres: ul. Wyścigowa 6 02-681 Warszawa Właściciel: FGA LEASING POLSKA SP. Z

Bardziej szczegółowo

Rzeczoznawca : mgr inż. Marek BĄK RS

Rzeczoznawca : mgr inż. Marek BĄK RS OCENA TECHNICZNA nr: z dnia: 2015/10/27 Rzeczoznawca : mgr inż. Marek BĄK RS 001232 Zleceniodawca: Idea Leasing SA Adres: Strzegomska 42b 53-611 Wrocław Zadanie: Ocena stanu technicznego i określenie wartości

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA - 508 Sedan Luty 2011

SPECYFIKACJA TECHNICZNA - 508 Sedan Luty 2011 Luty 2011 (*) INFORMACJE OGÓLNE Pojemność skokowa (cm 3 ) 1 598 1 560 1 997 2 179 Maksymalna moc w kw (lub KM) / obroty silnika (obr./min.) 88 (120) / 6 000 115 (156) / 6 000 82 (112) / 3 600 103 (140)

Bardziej szczegółowo

CITROEN XANTIA HATCHBACK 16V

CITROEN XANTIA HATCHBACK 16V Citroen antia nr nadw. VF71RFV72246000, poj. 2.0 L, rok prod. 2000. nr silnika. 10HKH23013351 CITROEN ANTIA HATCHBACK 16V 1 Filtr klimatyzacji 1 2 Filtr oleju 1 3 Filtr paliwa 1 4 Filtr powietrza 1 5 Klocki

Bardziej szczegółowo

OPIS I PARAMETRY TECHNICZNE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. Nazwa Wykonawcy. Siedziba Wykonawcy. Oferowany przedmiot zamówienia /marka, typ/

OPIS I PARAMETRY TECHNICZNE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. Nazwa Wykonawcy. Siedziba Wykonawcy. Oferowany przedmiot zamówienia /marka, typ/ Zał. Nr 4 OPIS I PARAMETRY TECHNICZNE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Nazwa Wykonawcy Siedziba Wykonawcy Oferowany przedmiot zamówienia /marka, typ/ cena brutto zł (słownie złotych) Oferujemy dostawę fabrycznie

Bardziej szczegółowo

OCENA TECHNICZNA nr: 2870/FIAT DOBLO/WE4041J Wykonawca opinii : mgr inż. Mieczysław Krop

OCENA TECHNICZNA nr: 2870/FIAT DOBLO/WE4041J Wykonawca opinii : mgr inż. Mieczysław Krop OCENA TECHNICZNA nr: 2870/ DOBLO/WE4041J Wykonawca opinii : mgr inż. Mieczysław Krop Zleceniodawca: IDEA Leasing S.A. Adres: Strzegomska 42B 53-611 Wrocław Właściciel:. Dokument: Dowód Rejestracyjny seria:

Bardziej szczegółowo

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c.

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Ekspertyza numer: z dnia: 2015/12/14 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Zleceniodawca: FGA LEASING POLSKA SP. Z O.O. Adres: Wyścigowa 6 02-681 Warszawa Właściciel: FGA LEASING POLSKA SP. Z O.O.

Bardziej szczegółowo

V-6 60 0, chłodzony cieczą Pojemność skokowa 3778 cm 3 Średnica cylindra x skok tłoka 96,0 x 87,0 mm Rozrząd

V-6 60 0, chłodzony cieczą Pojemność skokowa 3778 cm 3 Średnica cylindra x skok tłoka 96,0 x 87,0 mm Rozrząd Jeep Wrangler Unlimited MY 2011 INFORMACJE OGÓLNE Rodzaj nadwozia Zakład produkcyjny USA 4-drzwiowe, typu SUV Toledo South Assembly Plant, stan Ohio, SILNIK BENZYNOWY O POJEMNOŚCI 3,8, EURO 5 wszystkie

Bardziej szczegółowo

CENY I WYPOSAŻENIE AVEO CLASSIC 4D

CENY I WYPOSAŻENIE AVEO CLASSIC 4D CENY I WYPOSAŻENIE AVEO CLASSIC 4D ROK MODELOWY 2011, ROK PRODUKCJI 2011 CENY CENNIKOWE CENA MOC SILNIKA LPG PRZYSTOSOWANIE INSTALACJA LPG Z MONTAŻEM 31 690 zł 84 KM 200 zł 3 700 zł 34 490 zł 84 KM 200

Bardziej szczegółowo

Wymagane parametry techniczne samochodu

Wymagane parametry techniczne samochodu Wymagane parametry techniczne samochodu Załącznik nr do SIWZ (Załącznik nr do wzoru umowy). Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż dodatkowego wyposażenia dla Teatru Starego przy ul. Jezuickiej 8

Bardziej szczegółowo

DANE TECHNICZNE - NOWY PEUGEOT 308

DANE TECHNICZNE - NOWY PEUGEOT 308 DV6C Euro 5 EB2 Euro 5 INFORMACJE OGÓLNE Pojemność skokowa (cm 3 ) Moc maksymalna w kw (lub KM) / przy prędkości (obr/min) Maksymalny moment obrotowy (Nm) / przy prędkości (obr/min) Skrzynia biegów Opony

Bardziej szczegółowo

SEAT - CERTYFIKAT ZAUFANIA PRZEGLĄD AUTA PRZY ZAKUPIE/SPRZEDAŻY TECHNOLOGY TO ENJOY

SEAT - CERTYFIKAT ZAUFANIA PRZEGLĄD AUTA PRZY ZAKUPIE/SPRZEDAŻY TECHNOLOGY TO ENJOY SEAT - CERTYFIKAT ZAUFANIA PRZEGLĄD AUTA PRZY ZAKUPIE/SPRZEDAŻY TECHNOLOGY TO ENJOY LISTA KONTROLNA WYKAZ CZYNNOŚCI SERWISOWYCH Marka Model Silnik Nr VIN Data przeglądu JAZDA TESTOWA Sprawdzono OK Nie

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 kwietnia 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 kwietnia 2004 r. Dz.U.2004.103.1085 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 30 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.

Bardziej szczegółowo

CENNIK USŁUG: Każda usługa nieujęta w niniejszym cenniku jest liczona według stawki za jedną roboczogodzinę 20 zł/godz.

CENNIK USŁUG: Każda usługa nieujęta w niniejszym cenniku jest liczona według stawki za jedną roboczogodzinę 20 zł/godz. CENNIK USŁUG: Każda usługa nieujęta w niniejszym cenniku jest liczona według stawki za jedną roboczogodzinę 20 zł/godz. Cennik nie uwzględnia rabatów dla stałych klientów ELEKTROMECHANIKA Wymiana świec

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 do SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA I. SAMOCHÓD OSOBOWY KLASY NIŻSZEJ ŚREDNIEJ (TZW. SEGMENT C TYP 1) Udostępnienie samochodów Zamawiającemu musi nastąpić zgodnie z poniższym harmonogramem:

Bardziej szczegółowo

Dostawa 1 szt. samochodu typu KOMBIVAN dla Straży Miejskiej w Nidzicy

Dostawa 1 szt. samochodu typu KOMBIVAN dla Straży Miejskiej w Nidzicy Załącznik nr 2 do SIWZ Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia (wymagania minimalne Zamawiającego) Dostawa 1 szt. samochodu typu KOMBIVAN dla Straży Miejskiej w Nidzicy L.P 1. Pojazd powinien spełniad wymagania

Bardziej szczegółowo

Rzeczoznawca : mgr inż. Marek BĄK RS

Rzeczoznawca : mgr inż. Marek BĄK RS OCENA TECHNICZNA nr: z dnia: 2015/10/14 Rzeczoznawca : mgr inż. Marek BĄK RS 001232 Zleceniodawca: Idea Leasing SA Adres: Strzegomska 42b 53-611 Wrocław Zadanie: Ocena stanu technicznego i określenie wartości

Bardziej szczegółowo

Wydawnictwo ZPG Samochody terenowe na ziemiach polskich (książka)

Wydawnictwo ZPG Samochody terenowe na ziemiach polskich (książka) Informacje o produkcie Utworzono 30-12-2016 Wydawnictwo ZPG Samochody terenowe na ziemiach polskich (książka) Cena : 69,00 PLN Producent : Wydawnictwo ZP Dostępność : Jest Stan magazynowy : poniżej średniego

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr Wymagane warunki techniczne samochodu:

Załącznik nr Wymagane warunki techniczne samochodu: Załącznik nr 3 Parametry techniczno jakościowe oferowanego 9 cio (8+1) osobowego samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym jednej osoby na wózku inwalidzkim Marka samochodu: Nazwa

Bardziej szczegółowo

OCENA TECHNICZNA nr: 2816/MERCEDES B/WE8660GU Wykonawca opinii : mgr inż. Mieczysław Krop

OCENA TECHNICZNA nr: 2816/MERCEDES B/WE8660GU Wykonawca opinii : mgr inż. Mieczysław Krop z dnia: 2015/11/09 OCENA TECHNICZNA nr: Wykonawca opinii : mgr inż. Mieczysław Krop Zleceniodawca: IDEA Leasing S.A. Adres: Strzegomska 42B 53-611 Wrocław Zadanie: Określenie wartości rynkowej pojazdu.

Bardziej szczegółowo

Dane techniczne Obowiązują dla roku modelowego 2012. Crafter

Dane techniczne Obowiązują dla roku modelowego 2012. Crafter Dane techniczne Obowiązują dla roku modelowego 2012 Crafter Informacje na temat zużycia paliwa i emisji CO 2 znajdują się w niniejszych danych technicznych. Nie wszystkie kombinacje silnika, skrzyni biegów

Bardziej szczegółowo

DANE IDENTYFIKACYJNE POJAZDU

DANE IDENTYFIKACYJNE POJAZDU OCENA TECHNICZNA nr: 2624/FIAT Ducato/DW 060WE Wykonawca opinii : mgr inż. Marek Sawicki - RS000192 z dnia: 2015/10/05 Zleceniodawca: IDEA Leasing S.A. Adres: ul. Strzegomska 42B 53-611 Wrocław Zlec. pismo,

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 4 do SIWZ [Znak sprawy: PFRON - samochód/2014]

Załącznik nr 4 do SIWZ [Znak sprawy: PFRON - samochód/2014] Pieczęć Wykonawcy ZESTAWIENIE WYMAGANYCH PARAMETRÓW TECHNICZNO UŻYTKOWYCH I WARUNKÓW GWARANCJI Przedmiot zamówienia: fabrycznie nowy samochód - autobus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych

Bardziej szczegółowo

Przedział grubości powłoki lakierowej [μm] Pokrywa komory silnika. Błotnik przedni prawy. Słupek przedni prawy. Słupek środkowy prawy

Przedział grubości powłoki lakierowej [μm] Pokrywa komory silnika. Błotnik przedni prawy. Słupek przedni prawy. Słupek środkowy prawy Raport z oględzin pojazdu Numer raportu Rzeczoznawcy 146855/4/16-9527 Data raportu Kacper Lesiak Data oględzin inż. Michał Dzik PCM(DZS)/GDA/19783/16/04/08 Miejsce oględzin Nr zlecenia 12-04-2016 12-04-2016

Bardziej szczegółowo

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c.

Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Ekspertyza numer: z dnia: 2016/01/14 Wykonawca opinii : PCR ASB AUTOMOBILE s.c. Zleceniodawca: FCA Leasing Polska Sp. z o.o. Adres: ul. Wyścigowa 6 02-681 Warszawa Właściciel: FGA Leasing Polska Sp. z

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA AUTOBUSU TURYSTYCZNEGO - ZAŁ. NR 1. Szczegółowa Specyfikacja Techniczna

CHARAKTERYSTYKA AUTOBUSU TURYSTYCZNEGO - ZAŁ. NR 1. Szczegółowa Specyfikacja Techniczna CHARAKTERYSTYKA AUTOBUSU TURYSTYCZNEGO - ZAŁ. NR 1 Szczegółowa Specyfikacja Techniczna Cena Wiek Kryterium Do 280 000,00 zł. (netto) Opis parametrów wymaganych przez Zamawiającego Fabrycznie nowy ( 2012

Bardziej szczegółowo

Formularz wymagań technicznych oraz opisu wyposażenia fabrycznie nowego samochodu dostawczo-osobowego

Formularz wymagań technicznych oraz opisu wyposażenia fabrycznie nowego samochodu dostawczo-osobowego Nr sprawy KW-P-19/2013 Załącznik nr 5 do SIWZ Formularz wymagań technicznych oraz opisu wyposażenia fabrycznie nowego dostawczo-osobowego Marka.(proszę podać nazwę marki samochodów), Nazwa modelu (proszę

Bardziej szczegółowo

Do Czytelników 10. WIADOMOŚCI WSTĘPNE 11 Opis modelu 11 Dane identyfikacyjne 12 Podstawowe dane silników 13

Do Czytelników 10. WIADOMOŚCI WSTĘPNE 11 Opis modelu 11 Dane identyfikacyjne 12 Podstawowe dane silników 13 Do Czytelników 10 WIADOMOŚCI WSTĘPNE 11 Opis modelu 11 Dane identyfikacyjne 12 Podstawowe dane silników 13 OBSŁUGA SAMOCHODU 15 Plan obsługi 15 Narzędzia 17 Czynności obsługowe 18 Obsługa silnika 18 Sprawdzanie

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. MOTOCYKL YAMAHA XJ6N PRZEZNACZENIE EGZAMIN NA PRAWO JAZDY KAT. A

SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. MOTOCYKL YAMAHA XJ6N PRZEZNACZENIE EGZAMIN NA PRAWO JAZDY KAT. A SPRAWDZANIE STANU TECHNICZNEGO. MOTOCYKL YAMAHA XJ6N PRZEZNACZENIE EGZAMIN NA PRAWO JAZDY KAT. A DANE EKSPLOATACYJNE: Długość całkowita - 2120 mm; Szerokość - 770 mm; Rozstaw osi - 1440 mm; Wysokość całkowita

Bardziej szczegółowo

DZIEDZINA NAUKI LUB TECHNIKI MOTORYZACJA

DZIEDZINA NAUKI LUB TECHNIKI MOTORYZACJA NARODOWY INSTYTUT DZIEDZICTWA W WARSZAWIE KARTA EWIDENCJI RUCHOMYCH ZABYTKÓW TECHNIKI DZIEDZINA NAUKI LUB TECHNIKI MOTORYZACJA 9. Adres xxxxxxxxxx 1. Nazwa 2. Czas powstania xxxxxxxxxx SAMOCHÓD OSOBOWY

Bardziej szczegółowo

Raport techniczny / oszacowanie kosztu naprawy

Raport techniczny / oszacowanie kosztu naprawy Transpost S.A. ul. Błażeja Winklera 1 60-246 Poznań DEKRA Polska Sp. z o.o. ul. Rzymowskiego 28, 02-697 Warszawa tel. (22) 577 36 12 ekspertyzy@dekra.pl Raport techniczny / oszacowanie kosztu naprawy Nr

Bardziej szczegółowo