Wskazania do wykonania zabiegu

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wskazania do wykonania zabiegu"

Transkrypt

1 Inseminacja suk

2 Wiadomości wstępne Sztuczne zapłodnienie stanowi jednąz metod kontrolowanego poczęcia i jest o wiele bardziej popularne aniżeli prokreacja naturalna. Pomimo, że krycie naturalne pozostaje w zgodzie z prawami natury i teoretycznie powinniśmy skłaniaćsięku pierwotnej formie reprodukcji, to nie możemy zapominaćo istotnych zaletach inseminacji. Pierwsząz nich jest możliwośćzapobieżenia niektórym chorobom wenerycznym i istotnym zakażeniom dróg rodnych. Inseminacja wykonana tużpo pobraniu od psa nasienia daje dokładnie takie same efekty, co naturalne poczęcie. Trudno, zatem dyskutowaćz zasadnościąwykonywania zabiegów sztucznego zapłodnienia i ich celowością.

3 Rodzaje nasienia Nasienie świeże nadaje siędo unasienniania do 30 min. od pobrania (najlepiej nie dłużej niż5-10 min.). Nasienie konserwowane w stanie płynnymw temp oc można wykorzystaćnajpóźniej do 6-8 godz, a schłodzone do temp. +4 oc do 4-5 dni (w tym przypadku można przywieźćsamo nasienie -im szybciej, tym lepiej). Nasienie mrożonemożna przechowywaćdługo, ale sztuczne unasiennianie wymaga zdeponowania nasienia bezpośrednio w macicy (krótka przeżywalnośćplemników po rozmrożeniu), co wymaga specjalnego sprzętu lub zabiegu operacyjnego (trudno jest pokonać szyjkęmacicznąu suki). Bardzo precyzyjnie trzeba określićokres płodny u suki, ponieważ plemniki przeżywają tylko kilka godzin. Skuteczność unasienniania mrożonym nasienie jest niższa, a nasienie jest droższe.

4 Wskazania do wykonania zabiegu Nie wszystkie suki mogązostaćpoddane zabiegowi inseminacji. Niemożliwym jest, aby suka, która nie rodziła wcześniej młodych, mogła zostaćzapłodniona w sposób sztuczny. Jeżeli jednak suka wydała jużna świat młode, to nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Inseminacja jest zalecana w przypadku awersji suk do psów i braku współpracy pomiędzy nimi. Przymusowe parzenie zwierząt jest niedopuszczalne, gdyżjest ogromnie stresujące zarówno dla psa jak i dla suki. Wszelkie zaburzenia psychiczne u suki stanowiąpotężny motywator do wykonania zabiegu inseminacji. Suki bojaźliwe i nieśmiałe, ale także te agresywne i harde mogą miećproblemy z zaakceptowaniem partnerów. Oczywiście, wina za brak możliwości odbycia pełnej kopulacji może leżećzarówno po stronie suki jak i psa. Jeżeli reproduktorem jest pies, którego masa znacznie przekracza ciężar suki, zalecane jest, aby nie dopuścićdo kopulacji. Istotnym problemem jest równieżdysproporcja pomiędzy narządami płciowymi i brak fizycznej możliwości odbycia aktu płciowego.

5 Przygotowanie do inseminacji Kiedy jesteśmy pewni, że podjęliśmy słusznądecyzję, powinniśmy zaprowadzić sukę do weterynarza i wykonać wszystkie, najważniejsze badania. Badanie ginekologicznopołożnicze pozwala wykluczyćwszystkie anomalia w budowie układu rozrodczego i ewentualne, utajone choroby natury ginekologicznej. Bardzo istotne jest także zaszczepienie i odrobaczenie zwierzęcia, a także pobranie krwi i moczu. Jeżeli ogólny stan zdrowia samicy nie będzie budziłzastrzeżeń, to można zacząć myśleć poważnie o wykonaniu zabiegu. Pies-reproduktor pozostaje pod stałą kontrolą lekarską.

6 Metody sztucznej inseminacji Wyróżniamy dwie metody sztucznego zapłodnienia: 1.Metoda dopochwowa 2.Metoda domaciczna

7 Metoda dopochwowa cieszy się zdecydowanie większą popularnością, polega na wprowadzeniu do narządów rodnych samicy świeżego, bądź konserwowanego nasienia w stanie płynnym. Najlepszą z możliwych opcji jest inseminacja świeżego nasienia, od którego pobrania nie minęło więcej niż10 minut. Wykorzystanie nasienia mrożonego równieżjest możliwe, jednakże skutecznośćunasienniania jest o wiele niższa. Metoda domaciczna-ze względu na duże trudności w pokonaniu szyjki macicznej (skomplikowana budowa anatomiczna) wymaga zastosowania specjalnych kateterów, waginoskopu z kanałem roboczym, lub operacyjnego wprowadzenia nasienia do macicy. Metoda ta jest stosowana tylko przy unasiennianiu nasieniem mrożonym.

8 Wszystko o psach rozpłodnikach; odnikach; Zaburzenia rozrodu samca psa

9 Hormonalna regulacja rozrodu Psy samce dojrzewająw wieku 9 12 miesięcy. W regulacji procesów rozrodczych u psów główne znaczenie mają gonadotropiny FSH i LH. LH wpływa na komórki śródmiąższowe, pobudzając je do produkcji testosteronu i innych androgenów. Testosteron stymuluje spermatogenezęi jest odpowiedzialny za popęd płciowy psa. FSH pobudza komórki podporowe, które produkująandrogeny i niewielkie ilości estrogenów. Hormony te działają wspólnie z testosteronem na funkcję wydzielniczą prostaty.

10 Plan badania andrologicznego psa Duży odsetek psów samców wykazuje zaburzenia płodności, w związku z czym andrologia nabiera u tego gatunku zwierząt coraz większego znaczenia praktycznego. Plan badania andrologicznego: 1. Opis 2. Wywiad: Zachowanie płciowe Czy jest używany jako rozpłodnik Jak często kryje Jakie są wyniki krycia Wielkość miotów Występowanie zaburzeń w oddawaniu moczu i kału

11 3. Stan ogólny 4. Badanie zewnętrzne: Oglądanie i omacywanie moszny napletka i sutków 5. Badanie wewnętrzne: Omacywanie palcem prostaty przez prostnicę(u dużych psów drugą ręką należy unieść powłoki brzuszne) 6. Badanie odruchów płciowych: Ocenia się popęd samca i przebieg krycia 7. Badanie nasienia i jego ocena 8. Badania dodatkowe: USG RTG Badanie moczu Badanie bakteriologiczne Badanie hematologiczne Badanie serologiczne

12 Informacje dodatkowe Badanie kliniczne Badający narządy rozrodcze psa zwraca uwagęna to, czy sąone w pełni wykształcone, czy nie ma wad wrodzonych i czy nie występująobjawy chorobowe. Przy oglądaniu należy sprawdzićsymetrięmoszny, zmiany na skórze, wypływ z napletka, wielkość gruczołów sutkowych. Omacując jądra ocenia się ich: Liczbę Położenie Wielkość Konsystencję Bolesność

13 Omacując prostatę określamy jej: Wielkość Konsystencję Bolesność Badanie odruchów płciowych następuje podczas krycia naturalnego, co nie zawsze jest możliwe. Należy je przeprowadzić przed badaniem klinicznym psa. Ocenia się popęd płciowy i odruchy płciowe. Badanie USG jest stosowane zwykle przy schorzeniach prostaty, rzadziej jąder. Badanie RTG jest pomocne w rozpoznawaniu schorzeń prostaty i zstępowania jąder oraz przy złamaniach kości prącia. Wykonuje sięboczne zdjęcie tylnej części brzucha po wprowadzeniu kontrastu do pęcherza.

14 Badanie mikrobiologiczne Wymaz z napletka wskazany jest w stanach zapalnych napletka i w zapaleniach pochwy u suk pokrytych danym samcem. Wysuwa sięprąciem, pobiera wymaz z okolicy opuszki prącia i przesyła do badania. Badanie wydzieliny z prostaty wykonuje sięw stanach zapalnych prostaty. Wydzielinęuzyskuje siępo masażu prostaty przez prostnicę lub pobierając nasienie. Badanie hematologiczne i serologiczne Badanie hematologiczne jest pomocne w różnicowaniu schorzeńprostaty. Badanie serologiczne wykonuje się w kierunku brucelozy.

15 Schorzenia moszny Do stosunkowo częstych schorzeńnależązapalenia skóry moszny. Skóra moszny jest cienka, słabo owłosiona i dlatego bardzo wrażliwa na działanie różnych czynników. Zapalenie skóry moszny objawia sięobrzękiem, przekrwieniem i bolesnością. Pies wylizuje intensywnie zmienionąokolicę. Chód jest sztywny, napięty. Podwyższenie miejscowe temperatury oraz zaburzenia termoregulacji wskutek zniesienia kurczliwości moszny prowadządo obniżenia sięjakości nasienia. Przy głębszych ranach moszny proces zapalny może sięprzenieśćna osłonki i dalej na otrzewną.

16 Pobieranie nasienia

17 Nasienie pobiera sięnajczęściej metodąmanualną, najlepiej w obecności suki mającej cieczkę. Ręką w gumowej rękawiczce(chociaż jak ktośsięuprze to może bez) masuje sięprącie przez napletek, a po częściowej erekcji wysuwa się je z napletka. Następnie obejmuje się prącie palcem wskazującym i kciukiem za opuszkąprącia i rytmicznie uciska. Pies wykonuje wtedy ruchy frykcyjne. Po pełnej erekcji prącia pies zaczyna sięodwracać. Pomaga mu sięw tym, przekładając jego tylnąnogęprzez rękęosoby pobierającej nasienie. Prącie jest skierowane do tyłu i rozpoczyna sięoddawanie nasienia. Nasienie oddawane jest w 3 frakcjach. Plemniki zawarte sąwe frakcji drugiej. Frakcje te chwyta sięoddzielnie do naczynia z płaszczem wodnym lub do szerokich ogrzanych probówek. Po ejakulacji prącie trzyma się nadal do tyłu, uciskając je lekko za opuszką. Kiedy prącie zaczyna wiotczeć, pokrywa sięje maściąantybiotykowąi odprowadza do napletka. Rzadziej stosowane jest pobieranie nasienia za pomocąsztucznej pochwy lub elektroejakulacji.

18 Charakterystyka nasienia Ruchliwośćplemników bada sięna podgrzewanym stoliku Bloma lub na podgrzanym szkiełku podstawowym, umieszczając na nim kroplęnasienia i przykrywając szkiełkiem nakrywkowym. Ruch postępowy powinno wykazywać 70-90% plemników. Gęstośćnasienia określa sięjąna zimnym stoliku Bloma, gdy plemniki sąnieruchome Nasienie psów jest zazwyczaj rzadkie.

19 Koncentracja plemników bada sięjąwe frakcji głównej, licząc plemniki w komorze Burkera lub Thomasa-Zeissa, po rozcieńczeniu 0,9%NaCl. Zmiany morfologiczne w celu morfologicznej oceny plemników (określenie odsetka plemników o nieprawidłowej budowie) sporządza sięrozmaz z nasienia i utrwala w 96% alkoholu etylowym. Następnie barwi sięgo eozynąi gencjaną. Preparaty ogląda sięw mikroskopie świetlnym pod imersjąi ocenia morfologię200 plemników. Udziałplemników ze zmianami morfologicznymi wynosi fizjologicznie 10-20%. Badanie bakteriologiczne nasienia Badanie takie jest wskazane przy zaburzeniach płodności samca, występowaniu zapaleńdróg rodnych u suk krytych danym samcem i w stanach zapalnych prostaty. Do badania pobiera sięjałowo z ejakulatu ok.0,5ml nasienia.

20 KONIEC Wykonał: Dawid Kuźnicki

Blattin News. Numer 3/2012

Blattin News. Numer 3/2012 Blattin News Numer 3/2012 Dlaczego należy szczepić prosięta lub warchlaki przeciwko cirkowirusom świń Zaburzenia okresu międzyciążowego u bydła Hiszpańska Sjesta OD REDAKCJI Drodzy Czytelnicy, Spotykamy

Bardziej szczegółowo

Diagnostyka dla ginekologów

Diagnostyka dla ginekologów Diagnostyka dla ginekologów Szanowni Państwo Oddajemy w Państwa ręce opracowanie zawierające wybór badań diagnostycznych, oferowanych w ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA, przydatnych

Bardziej szczegółowo

PROBLEMY W ROZRODZIE BYDŁA ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM OKRESU POPORODOWEGO. opracowanie tekstu: dr n. wet. Tomasz Piech

PROBLEMY W ROZRODZIE BYDŁA ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM OKRESU POPORODOWEGO. opracowanie tekstu: dr n. wet. Tomasz Piech PROBLEMY W ROZRODZIE BYDŁA ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM OKRESU POPORODOWEGO opracowanie tekstu: dr n. wet. Tomasz Piech 1 Hormonalne podstawy rozrodu Cykl rujowy u bydła jest procesem zależnym od wielu

Bardziej szczegółowo

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 -----------------

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 ----------------- We wszystkich tych przypadkach należałoby rozważyć stosowanie tabletki o większej zawartości hormonu do czasu stosowania wyżej wymienionych leków. W przypadku rifampicyny należałoby stosować dodatkowe

Bardziej szczegółowo

Szanowny Pacjencie! WSTĘP

Szanowny Pacjencie! WSTĘP Rak jelita grubego RAK jelita grubego / 1 Szanowny Pacjencie! WSTĘP Fundacja Projan Warszawa 2014 r. Wydanie I Skoro trzymasz tę broszurę w ręce to najprawdopodobniej dowiedziałeś się, że masz raka jelita

Bardziej szczegółowo

Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym Moda na świadome macierzyństwo Rady położnej

Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym Moda na świadome macierzyństwo Rady położnej NR 1 (1) WIOSNA 2013 PO PIERWSZE PACJENT MAGAZYN PACJENTA CENTRUM ZDROWIA W MIKOŁOWIE Temat numeru ZDROWIE KOBIETY Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK CUKRZYCOWY DLA PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ MATERIAŁ EDUKACYJNY

PRZEWODNIK CUKRZYCOWY DLA PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ MATERIAŁ EDUKACYJNY PRZEWODNIK CUKRZYCOWY DLA PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ MATERIAŁ EDUKACYJNY Publikacja finansowana dzięki dotacji Fundacji MEDTRONIC OPRACOWANIE: Prof. nadz. dr hab. med. Katarzyna Cypryk Klinika Diabetologii

Bardziej szczegółowo

Ateneum Przegląd Familiologiczny

Ateneum Przegląd Familiologiczny ISSN 2391-7814 Rok I, 1/2013 Ateneum Przegląd Familiologiczny Ateneum Family Science Review Rodzicielstwo wobec wyzwań współczesnego świata Redaktor tomu: Małgorzata Stopikowska Gdańsk 2013 Komitet Wydawniczy:

Bardziej szczegółowo

mukowiscydoza nr 5 (009 r.) Czasopismo Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Od redakcji

mukowiscydoza nr 5 (009 r.) Czasopismo Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Od redakcji mukowiscydoza nr 5 (009 r.) Czasopismo Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą redaktor naczelna: Lucyna Maksymowicz lumaks@onet.pl zespół redakcyjny: Alina Czarnecka Alina Grzeszczuk Gabriel Paduszyński

Bardziej szczegółowo

Technologie medyczne w diagnostyce męskiej niepłodności

Technologie medyczne w diagnostyce męskiej niepłodności Technologie medyczne w diagnostyce męskiej niepłodności Medical technology in the diagnosis of male infertility Anita Wdowiak 1, Andrij Bazylewicz 2, M.N. Dolzhenko 3, N.N. Nosenko 3, Oksana Hdyrya 4 1

Bardziej szczegółowo

p o d y p l o m i e n r 1 k w a r t a l n i k s p e c j a l i s t y c z n y

p o d y p l o m i e n r 1 k w a r t a l n i k s p e c j a l i s t y c z n y p o d y p l o m i e k w a r t a l n i k s p e c j a l i s t y c z n y 2 0 1 2 n r 1 c z e r w i e c Zaburzenia seksualne w uzależnieniach narkotykowych Sexual Disorders in Drug Addiction Sławomir Jakima

Bardziej szczegółowo

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Choroby zakaźne Wprowadzenie Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Zapalenie wątroby (Hepatitis) Choroby przenoszone drogą płciową HIV/AIDS Gruźlica Zakażenia i zatrucia pokarmowe 1 2 I. Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

III.4.2. Masa ciała, układ sercowo-naczyniowy, hiperandrogenizm młodych kobiet, wiek okołomenopauzalny a niskodawkowe DSA z dezogestrelem

III.4.2. Masa ciała, układ sercowo-naczyniowy, hiperandrogenizm młodych kobiet, wiek okołomenopauzalny a niskodawkowe DSA z dezogestrelem [169]. Prof. Kamiński przeprowadził interesujące badania doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających norgestimat (NGS) i dezogestrel (DSG). 57 zdrowych kobiet stosowało przez 36 tygodni Cilest, Marvelon

Bardziej szczegółowo

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r. Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r. Standardy postępowania oraz procedury medyczne przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 23 września 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 23 września 2010 r. Dziennik Ustaw Nr 187 14053 Poz. 1259 1259 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 23 września 2010 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych

Bardziej szczegółowo

Wybierz Życie Pierwszy Krok

Wybierz Życie Pierwszy Krok poradnik dla szkolnego koordynatora i realizatorów programu edukacyjnego Wybierz Życie Pierwszy Krok Autorzy: Magdalena Ankiersztejn Bartczak Agnieszka Górecka Konsultacja medyczna: Dr n. med. Piotr Bobkiewicz

Bardziej szczegółowo

Informator dla przyszłych mam

Informator dla przyszłych mam Informator dla przyszłych mam Ciąża, poród, połóg Badania diagnostyczne i konsultacje medyczne Suplementacje Świadczenia profilaktyczne i działania z zakresu promocji zdrowia Pozycja Badania, suplementacje,

Bardziej szczegółowo

I. Postanowienia ogólne

I. Postanowienia ogólne Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia (poz. ) STANDARDY POSTĘPOWANIA MEDYCZNEGO PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH Z ZAKRESU OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ SPRAWOWANEJ NAD KOBIETĄ W OKRESIE FIZJOLOGICZNEJ

Bardziej szczegółowo

Wiedzieć znaczy działać

Wiedzieć znaczy działać Wiedzieć znaczy działać 1 Kiedy ciało wysyła sygnały? s. 4 2 3 Badania co mogą nam powiedzieć? s. 22 Słownik psychologiczny, czyli optymiści żyją dłużej s. 26 prof. dr hab. n.med. Jacek Jassem Szanowni

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja

Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska Klinika Położnictwa i Chorób

Bardziej szczegółowo

5) ciąża fizjologiczna ciążę przebiegającą w sposób prawidłowy;

5) ciąża fizjologiczna ciążę przebiegającą w sposób prawidłowy; STANDARDY POSTĘPOWANIA MEDYCZNEGO PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH Z ZAKRESU OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ SPRAWOWANEJ NAD KOBIETĄ W OKRESIE FIZJOLOGICZNEJ CIĄŻY, FIZJOLOGICZNEGO PORODU, POŁOGU ORAZ OPIEKI

Bardziej szczegółowo

Rezonans magnetyczny (MR)

Rezonans magnetyczny (MR) 28 Rezonans magnetyczny (MR) Badanie Rezonansu Magnetycznego (MR), stanowi metodę obrazowania ciała umożliwiająca uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek w organizmie, bez narażenia na

Bardziej szczegółowo

Szanowny Pacjencie! WSTĘP

Szanowny Pacjencie! WSTĘP Rak tarczycy RAK TARCZYCY / 1 Szanowny Pacjencie! WSTĘP Skoro trzymasz tę broszurę w ręce to najprawdopodobniej właśnie dowiedziałeś się, że masz raka tarczycy! Wyszedłeś z gabinetu, w którym lekarz powiedział

Bardziej szczegółowo

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce. Redakcja: Agnieszka Kosowicz, Marta Piegat-Kaczmarczyk

Bardziej szczegółowo

PLAN - KONSPEKT do przeprowadzenia zaj z o nierzami z zakresu profilaktyki HIV/AIDS

PLAN - KONSPEKT do przeprowadzenia zaj z o nierzami z zakresu profilaktyki HIV/AIDS 1 2 PLAN - KONSPEKT do przeprowadzenia zaj z o nierzami z zakresu profilaktyki HIV/AIDS TEMAT: HIV/AIDS im wi cej wiesz, tym mniej ryzykujesz CZAS: 2 x 45' CELE: 1. Przekazanie wiedzy na temat dróg szerzenia

Bardziej szczegółowo

PROFILAKTYKA CHORÓB NOWOTWOROWYCH 4

PROFILAKTYKA CHORÓB NOWOTWOROWYCH 4 PROFILAKTYKA CHORÓB NOWOTWOROWYCH 4 Beata Hoffman, Krzysztof Koper Stwierdzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, jest jak się wydaje szeroko rozpowszechnione i ugruntowane w świadomości społecznej. Pojawia

Bardziej szczegółowo

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO. Lucrin Depot 3,75 mg mikrosfery do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO. Lucrin Depot 3,75 mg mikrosfery do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO 1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO Lucrin Depot 3,75 mg mikrosfery do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań 2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY Jedna fiolka zawiera 3,75 mg

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej 52007 EDYCJA POLSKA ISSN 1896-2734 Zdrowie W numerze: Wielu uchodźców, którzy przyjeżdżają do Polski, narzeka na trudności w uzyskaniu pomocy medycznej. Dlatego piąty numer refugee.pl poświęcamy sprawom

Bardziej szczegółowo

z Medicusem PIERWSZE CENTRUM DIAGNOSTYKI CZERWONEGO OKA ALERGII NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ NASI NOWI EKSPERCI ZADBAJ O GARDŁO I ZATOKI Z MEDICUSEM

z Medicusem PIERWSZE CENTRUM DIAGNOSTYKI CZERWONEGO OKA ALERGII NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ NASI NOWI EKSPERCI ZADBAJ O GARDŁO I ZATOKI Z MEDICUSEM Informator CDT MEDICUS z Medicusem LUBIN JAWOR POLKOWICE LEGNICA GŁOGÓW BOLESŁAWIEC ZŁOTORYJA Temat numeru PIERWSZE CENTRUM DIAGNOSTYKI CZERWONEGO OKA s.8 NASI NOWI EKSPERCI ZADBAJ O GARDŁO I ZATOKI Z

Bardziej szczegółowo

REHABILITACJA PACJENTÓW PO UDARZE MÓZGU I JEJ WYNIKI

REHABILITACJA PACJENTÓW PO UDARZE MÓZGU I JEJ WYNIKI REHABILITACJA PACJENTÓW PO UDARZE MÓZGU I JEJ WYNIKI Liliana Jędrzejec, Mateusz Pelc, Paweł Kalinowski Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu Koło Naukowe Fizjoterapeutów Radiatus Opiekun

Bardziej szczegółowo