Bierne palenie. Dym z papierosa palącego się. Dym wydychany przez palacza

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bierne palenie. Dym z papierosa palącego się. Dym wydychany przez palacza"

Transkrypt

1 BIERNE PALENIE

2 Bierne palenie Dym z papierosa palącego się Dym wydychany przez palacza Boczny strumień zawiera ponad 4000 związków chemicznych oraz około 69 substancji rakotwórczych

3 Szacowane ryzyko związane z biernym paleniem Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby serca u osoby niepalącej o 25% 1 Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu płuc u osoby niepalącej o 20 do 30% 1 1. Passive Smoking. w: Mackay J et al. The Tobacco Atlas, 2nd edition, American Cancer Society.

4 Bierni palacze wchłaniają dym głównie inhalacyjnie, tylko w niewielkim stopniu absorbowany jest on w ślinie. Wchłaniane składników fazy gazowej i fazy parowej dymu przez płuca, zachodzi bardzo szybko i z duża wydajnością. Substancje lotne dobrze rozpuszczalne w wodzie (np. amoniak, formaldehyd, chlorowodór) wchłaniają się w całości w górnych drogach oddechowych, przede wszystkim w oddychaniu nosowym. Słabo rozpuszczalne składniki dymu (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, benzen) trafiają prawie w całości do pęcherzyków płucnych. W nich substancje dymu tytoniowego osiągają stan równowagi miedzy powietrzem a krwią przepływającą przez naczynia włosowate.

5 S Stężenia niektórych związków w bocznym strumieniu dymu są wielokrotnie wyższe od ich poziomów w głównym strumieniu. Znajduje to potwierdzenie m.in. w wysokich stężeniach: - tlenku węgla (3-5 razy większe niż w głównym strumieniu), - amoniaku ( razy), - lotnych N-nitrozoamin (6-100 razy), - tlenków azotu (4-10 razy), cyjanowodoru (4-10 razy), - benzenu i toluenu (10 i 6-8 razy) - kadmu (4-7 razy). Ocenia się, że bierna ekspozycja na dym (dom, praca, miejsca publiczne) jest równoznaczna z wypaleniem kilku papierosów dziennie. Dodatkowo nikotyna osiada na ścianach pomieszczeń, w których się pali (można oznaczyć nikotynę w tynku). Wcześniej zaabsorbowana nikotyna uwalniana jest z mebli, tapicerki, firanek i ubrań.

6 Grupy najbardziej narażone na dym tytoniowy- bierne palenie DZIECI W WIEKU PRENATALNYM- 30% kobiet ciężarnych sięga po papierosa tj. ok kobiet (dane z roku 2006) DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I SZKOLNYM, które są narażone na dym tytoniowy od palących rodziców, opiekunów itp. 48% palących rodziców pali przy dzieciach! ok pozostających pod opieką instytucji przedszkolnych: ok liczba dzieci ogółem:

7 Oddziaływanie na dzieci w wieku przedszkolnym Dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat są narażone na dym tytoniowy od palących rodziców i opiekunów. 50% palących rodziców pali przy swoich dzieciach Jeśli dziecko przebywa w środowisku dymu tytoniowego to wówczas: - częściej zapada na zapalenie górnych dróg oddechowych oraz płuc - częściej zapada na przewlekłe zapalenie ucha środkowego - wzrasta ryzyko pojawienia się astmy - częściej choruje na nieżyt żołądkowo jelitowy - gorzej rozwija się umysłowo

8 Skutki biernego palenia 1. Dorośli Rak płuca Zawał serca (ryzyko choroby wieńcowej jest większe o 25-35%) Upośledzona czynność układu oddechowego Podrażnienie błon śluzowych Bóle głowy Kaszel Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

9 Skutki biernego palenia 2. Dzieci Zwiększona ilość hospitalizacji z powodu zakażenia układu oddechowego u niemowląt Skurcz oskrzeli Zapalenie ucha środkowego Astma Białaczki Nieżyty żołądkowo jelitowe Gorszy rozwój umysłowy Nagły zgon noworodków

10 Statystyki Co 17 min w UE umiera 1 osoba na skutek biernego palenia Rocznie umiera ponad 79 tys. mieszkańców UE

11 PALENIE W CIĄŻY

12 PALENIE W CIĄŻY Najbardziej negatywnie na rozwój płodu wpływa palenie w ciągu ostatnich 2 miesięcy ciąży dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecko rodzi się znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego w porównaniu z dziećmi, których mamy nie palą

13 PALENIE W CIĄŻY zwiększa się ryzyko komplikacji w czasie ciąży: - samoistnego poronienia, - porodu przedwczesnego, - krwawień z dróg rodnych, - łożyska przodującego, przedwczesnego odklejenia łożyska lub pęknięcia błon płodowych, - ciąży pozamacicznej. palenie przez matkę w ciąży znacznie zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka lub zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (tzw. śmierci łóżeczkowej).

14 Korzyści wynikające z rzucenia palenia w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży - ryzyko niskiej wagi urodzeniowej u dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży lub martwego płodu będzie podobne jak u kobiet nigdy nie palących. w 30 tygodniu ciąży też się opłaca - istnieje szansa na wyrównanie przez dziecko swojej wagi urodzeniowej.

15 12 tydz.ciąży

16 30 tydz. ciąży lub

17 Palenie i karmienie piersią Nikotyna przechodzi do mleka powodując u dziecka występowanie okresów niepokoju, bezsenności, wymiotów, biegunek, a także niefizjologiczne przyspieszenie pracy serca i zaburzenia krążenia.

18 AMD Uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie W środkowej części pola widzenia pojawiają się zniekształcenia, a następnie ubytki. Choroba zwykle dotyczy obu oczu. Osoby z AMD nie są zupełnie ślepe, wymagają jednak pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Nie mogą czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób

19 Nagły zgon noworodków Nikotyna osłabia odruchowe przyspieszenie oddychania wywołane niedotlenieniem organizmu. Może zaś pobudzać szlaki nerwowe spowalniające oddychanie. Nawet z pozoru niewielkie stężenia nikotyny w powietrzu mogą zaburzać delikatną równowagę między pobudzeniem a hamowaniem oddechu. Drobne odchylenia szybko się kumulują, a to może w końcu doprowadzić do zatrzymania oddechu i śmierci łóżeczkowej.

20 Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno!!!! Należy wiedzieć, że nie ma bezpiecznej ilości wypalanych papierosów!!! Nawet jeden wypalony papieros może uzależnić!!

21 Motywy rzucenia/ograniczenia palenia Paląc, truję siebie i swoich bliskich Chcę udowodnić sobie i innym, że mam silną wolę Chcę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich Chcę być dobrym przykładem dla swoich dzieci, uchronić je przed uzależnieniem się od tytoniu Niejednokrotnie radziłem sobie w trudnej sytuacji potrafię więc zerwać z paleniem! Udało się to wielu innym palaczom, więc i mnie się uda Wiem, że najtrudniej walczyć z własnymi słabościami Zródło: W. Zatoński- Poradnik: Jak rzucić palenie?

22 Poprawa zdrowia po zaprzestaniu palenia w ciągu 20 minut w ciągu 8 godzin w ciągu 24 godzin w ciągu 48 godzin w ciagu od 2 tyg. do 3 m-cy w ciągu od 1 do 9 m-cy po 1 roku po 5 latach po 10 latach po 15 latach tętno obniży się, ciśnienie krwi powróci do normy zwiększy się stężenie tlenu we krwi, a tlenku węgla spadnie do zera ryzyko ostrego zawału serca znacznie się zmniejszy Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, poprawi się kondycja fizyczna zwiększy się wydolność układu oddechowego, ustąpią duszności, kaszel, zmęczenie ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca zmniejszy się o połowę ryzyko zachorowania na raka płuc,jamy ustnej,krtani i przełyku zmniejszy się o połowę; mniejsze będzie ryzyko wystąpienia udaru mózgu ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej ryzyko zachorowania na raka płuc będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej Zródło: W. Zatoński- Poradnik: Jak rzucić palenie?

23 Palenie tytoniu to najważniejsza i najczęstsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. Każdego roku 100 tyś zgonów w Polsce na bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym w Polsce i na świecie. Negatywne skutki tego nałogu nie są ograniczone jedynie do palaczy. Samo wdychanie dymu tytoniowego, ulatniającego się z ognika papierosa (tzw. boczny strumień) lub wydychanego przez palaczy, podnosi ryzyko wystąpienia np. raka płuc i chorób serca także u osób niepalących. Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego (zapalenia płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych). Poza tym palenie tytoniu przez rodziców w istotny sposób zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka, a także przewlekłego zapalenia ucha środkowego, które jest główną przyczyną głuchoty w wieku dziecięcym. Istnieją także dowody na związek palenia tytoniu z innymi poważnymi chorobami, np. białaczkami.

24 Dziękuję za uwagę

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia?

ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? ABECADŁO PROFILAKTYKI Jak zapobiegać chorobom układu krążenia? Spis treści: Alarm dla serca! Co to jest miażdżyca, zawał serca i udar mózgu? 3 Jakie są objawy zawału serca i udaru mózgu? 4 Co robić jeśli

Bardziej szczegółowo

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA.

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA. P O R A D N I K P A C J E N T A LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC Choroby przewlekłe FOT. EAST NEWS P A R T N E R D O D A T K U AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI

Bardziej szczegółowo

Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1

Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1 Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1 WSTĘP CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA A PRACA ZAWODOWA Zbyt wysokie ciśnienie krwi

Bardziej szczegółowo

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży

Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży 69 ACTA SCIENTIFICA ACADEMIAE OSTROVIENSIS Dorota Maciąg 1, Agata Figuła 2, Małgorzata Cichońska 3, Katarzyna Kucharska 4 Wiedza kobiet na temat zdrowego stylu życia w okresie ciąży Streszczenie Autorki

Bardziej szczegółowo

Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja

Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja Cukrzyca ciążowa Definicja, diagnostyka, postępowanie i edukacja prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska Klinika Położnictwa i Chorób

Bardziej szczegółowo

Redakcja uaktualnionej wersji programu:

Redakcja uaktualnionej wersji programu: istowarzyszenie na Rzecz Dziec ństwa Wolnego od Tytoniu Warszawa 2009 Redakcja uaktualnionej wersji programu: Janusz Szymborski Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Wszechnica Polska Szkoła Wyższa Towarzystwa

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo Wstęp do Poradnika Serce na nowo Z chorobami układu krążenia można żyć aktywnie! Spis treści Wstęp do Poradnika Serce na nowo 2 O programie Serce na nowo 3 Rozdział 1. Choroby układu krążenia a praca zawodowa

Bardziej szczegółowo

Rozdział III ALKOHOL A ZDROWIE

Rozdział III ALKOHOL A ZDROWIE Rozdział III ALKOHOL A ZDROWIE 3.1. Wpływ alkoholu na organizm konsekwencje doraźne Alkohol etylowy jest chemiczną substancją aktywną biologicznie. Przy analizowaniu problemów alkoholowych zazwyczaj koncentrujemy

Bardziej szczegółowo

STOP UDAROM. Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu

STOP UDAROM. Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu STOP UDAROM Informator Edukacyjny dla pacjenta jak zapobiec udarowi mózgu Udar mózgu to szybko rozwijające się zaburzenia ogniskowe funkcji mózgu, które są wywołane uszkodzeniem naczyniowym. Udar jest

Bardziej szczegółowo

Porzuć nałóg zachowaj swój uśmiech

Porzuć nałóg zachowaj swój uśmiech Borgis Porzuć nałóg zachowaj swój uśmiech Bartłomiej Górski, Anita Misztalewska, Renata Górska, *Maciej Zaremba Zakład Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia, Warszawski Uniwersytet Medyczny Kierownik Zakładu:

Bardziej szczegółowo

II Lubuski Różowy Marsz

II Lubuski Różowy Marsz W NUMERZE M.IN.: II Lubuski Różowy Marsz - str. 6 III Lubuski Kongres Kobiet - str. 7 Z poradnika Orzecznika - str. 8 Najsilniejszy pojedyńczy kiler - str. 10 Historia Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej

Bardziej szczegółowo

Witamy w Programie EuroAction

Witamy w Programie EuroAction Dbając o swoje serce Witamy w Programie EuroAction EuroAction to program, który ma na celu pomóc Panu(i) oraz Państwa partnerom i bliskim krewnym ograniczyć ryzyko kolejnych przypadków chorób serca w rodzinie.

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka pierwotna przez zdrową dietę

Profilaktyka pierwotna przez zdrową dietę Profilaktyka pierwotna przez zdrową dietę (dieta w walce z rakiem) Praca pod redakcją: Agnieszka Dyzmann-Sroka Agnieszka Jędrzejczak Anna Kubiak Maciej Trojanowski Projekt finansowany ze środków Narodowego

Bardziej szczegółowo

Program Ochrony i Promocji Zdrowia Mieszkańców Milanówka na lata 2014-2015

Program Ochrony i Promocji Zdrowia Mieszkańców Milanówka na lata 2014-2015 Załącznik do uchwały Nr 473/XXXIX/14 Rady Miasta Milanówka z dnia 25 czerwca 2014 r. Program Ochrony i Promocji Zdrowia Mieszkańców Milanówka na lata 2014-2015 WPROWADZENIE Pojęcie zdrowia można rozpatrywać

Bardziej szczegółowo

INNE INICJATYWY WSPIERANE PRZEZ GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI ANTYTYTONIOWEJ: 91. Zadanie 2. 94

INNE INICJATYWY WSPIERANE PRZEZ GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI ANTYTYTONIOWEJ: 91. Zadanie 2. 94 SPIS TREŚCI Podstawa prawna realizacji Programu 3 Ogólne założenia Programu: 3 CHARAKTERYSTYKA SYTUACJI EPIDEMIOLOGICZNEJ I SPOŁECZNEJ ZWIĄZANEJ Z PALENIEM TYTONIU W POLSCE 4 SPRZEDAŻ I SPOŻYCIE WYROBÓW

Bardziej szczegółowo

Seria BIBLIOTEKA NESTORA TOM V

Seria BIBLIOTEKA NESTORA TOM V Seria BIBLIOTEKA NESTORA TOM V Zespół redakcyjny serii Biblioteka Nestora : dr Agnieszka Pierzchalska Piotr Klag dr Zbigniew Machaj dr Ewa Pisarczyk Bogacka Copyright by Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej

Bardziej szczegółowo

RZUĆ PALENIE ZACZNIJ ŻYĆ

RZUĆ PALENIE ZACZNIJ ŻYĆ LOKALNE USŁUGI NHS POMAGAJĄCE W RZUCENIU PALENIA STOP SMOKING Porady indywidualne lub grupowe. Wystarczy wysłać SMS o treści GIVE UP wraz z kodem pocztowym pod numer 88088 Infolinia NHS Smoking Helpline

Bardziej szczegółowo

AKTUALNE WYNIKI BADAŃ NA TEMAT ODDZIAŁYWANIA ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA NA ZDROWIE -

AKTUALNE WYNIKI BADAŃ NA TEMAT ODDZIAŁYWANIA ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA NA ZDROWIE - 1 AKTUALNE WYNIKI BADAŃ NA TEMAT ODDZIAŁYWANIA ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA NA ZDROWIE - WPŁYW SPALANIA WĘGLA W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH DR HAB. MICHAŁ KRZYŻANOWSKI Visiting Professor, Kings College London

Bardziej szczegółowo

Z Damianem przez całe życie TEMATY NA CZASIE

Z Damianem przez całe życie TEMATY NA CZASIE NR 2/2009 KWARTALNIK LIPIEC 2009 TEMATY NA CZASIE Meningokoki s. 10 nie mają wakacji Miejsce pracy wolne od papierosa s. 14 Podaruj sobie zdrowie Pakiet badań profilaktycznych dla kobiet-manuela Pakiet

Bardziej szczegółowo

MeridianHealth.com. Ścieżka zdrowia dla serca Podręcznik dla kobiet

MeridianHealth.com. Ścieżka zdrowia dla serca Podręcznik dla kobiet MeridianHealth.com Spis treści Określenie ryzyka Czym jest choroba serca...5 Główne czynniki ryzyka chorób serca...7 W jakiej grupie ryzyka się Pani znajduje...7 Dziewięć istotnych pytań, jakie zadać swojemu

Bardziej szczegółowo

Już po raz kolejny obchodzimy w Polsce Tydzień dla Serca a wszystko po to, aby zapobiegać chorobom układu krążenia, które zagrażają nam w największym

Już po raz kolejny obchodzimy w Polsce Tydzień dla Serca a wszystko po to, aby zapobiegać chorobom układu krążenia, które zagrażają nam w największym Tydzień dla serca Już po raz kolejny obchodzimy w Polsce Tydzień dla Serca a wszystko po to, aby zapobiegać chorobom układu krążenia, które zagrażają nam w największym stopniu. Upowszechnianie wiedzy o

Bardziej szczegółowo

III.4.2. Masa ciała, układ sercowo-naczyniowy, hiperandrogenizm młodych kobiet, wiek okołomenopauzalny a niskodawkowe DSA z dezogestrelem

III.4.2. Masa ciała, układ sercowo-naczyniowy, hiperandrogenizm młodych kobiet, wiek okołomenopauzalny a niskodawkowe DSA z dezogestrelem [169]. Prof. Kamiński przeprowadził interesujące badania doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających norgestimat (NGS) i dezogestrel (DSG). 57 zdrowych kobiet stosowało przez 36 tygodni Cilest, Marvelon

Bardziej szczegółowo

Zadania i kompetencje pielęgniarki w opiece nad pacjentem w wybranych stanach internistycznych (wydanie II uzupełnione)

Zadania i kompetencje pielęgniarki w opiece nad pacjentem w wybranych stanach internistycznych (wydanie II uzupełnione) Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu Zadania i kompetencje pielęgniarki w opiece nad pacjentem w wybranych stanach internistycznych (wydanie II uzupełnione) Urszula Cisoń-Apanasewicz Nowy Sącz

Bardziej szczegółowo

SKŁAD CHEMICZNY I KANCEROGENY DYMU TYTONIOWEGO

SKŁAD CHEMICZNY I KANCEROGENY DYMU TYTONIOWEGO Alkoholizm i Narkomania 3/36/99 Ewa Florek Katedra i Zakład Toksykologii Akademii Medycznej w Poznaniu SKŁAD CHEMICZNY I KANCEROGENY DYMU TYTONIOWEGO WSTĘP Problem zdrowotnych nasl

Bardziej szczegółowo

Wiedzieć znaczy działać

Wiedzieć znaczy działać Wiedzieć znaczy działać 1 Kiedy ciało wysyła sygnały? s. 4 2 3 Badania co mogą nam powiedzieć? s. 22 Słownik psychologiczny, czyli optymiści żyją dłużej s. 26 prof. dr hab. n.med. Jacek Jassem Szanowni

Bardziej szczegółowo

Opracowane tematy z biologii dla II klasy gimnazjum

Opracowane tematy z biologii dla II klasy gimnazjum 1 Opracowane tematy z biologii dla II klasy gimnazjum Iwona Wiśniewska Raszyn 2009 2 SPIS TREŚCI 1. Stanowisko człowieka w przyrodzie 4 2. Podobieństwa i różnice w budowie człowieka i innych ssaków...

Bardziej szczegółowo

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 -----------------

Skuteczność różnych metod antykoncepcji [267] ----------------- Tab. 31 ----------------- We wszystkich tych przypadkach należałoby rozważyć stosowanie tabletki o większej zawartości hormonu do czasu stosowania wyżej wymienionych leków. W przypadku rifampicyny należałoby stosować dodatkowe

Bardziej szczegółowo

Kwartalnik dla Osób o Otwartym Umyśle nr 1/2010

Kwartalnik dla Osób o Otwartym Umyśle nr 1/2010 Zdrowie zaczyna się wraz z wiedzą dr Matthias Rath Kwartalnik dla Osób o Otwartym Umyśle nr 1/2010 Umysł człowieka jest jak spadochron. Zamknięty, nie spełnia swojej funkcji. Frank Zappa Spis treści Jak

Bardziej szczegółowo

chronić małe dzieci Jak przed krzywdzeniem www.fdn.pl www.dobryrodzic.pl p o r a d n i k dl a pr o f e s j o n a l i s t ó w

chronić małe dzieci Jak przed krzywdzeniem www.fdn.pl www.dobryrodzic.pl p o r a d n i k dl a pr o f e s j o n a l i s t ó w Jak chronić małe dzieci przed krzywdzeniem p o r a d n i k dl a pr o f e s j o n a l i s t ó w pracujących z rodzinamiz małymi dziećmi www.fdn.pl www.dobryrodzic.pl Copyright 2010 Fundacja Dzieci Niczyje

Bardziej szczegółowo