W roku szkolnym 2014/2015 uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Karolina Niewiarowska i Dominika Jabłońska

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "W roku szkolnym 2014/2015 uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Karolina Niewiarowska i Dominika Jabłońska"

Transkrypt

1 W roku szkolnym 2014/2015 uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Karolina Niewiarowska i Dominika Jabłońska realizowały działania w ramach projektu: Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych.

2 26 września 2014 r. uczennica Karolina Niewiarowska wraz z uczniami klasy przyrodniczej brała udział w warsztatach kosmetycznych zorganizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

3 Warsztaty składały się z dwóch części. Zajęcia praktyczne poprzedzone były bardzo ciekawym i wyczerpującym wykładem na temat pielęgnacji skóry trądzikowej.

4 Podczas zajęć praktycznych uczniowie przeprowadzali proste zabiegi pielęgnacji skóry takie jak: profesjonalny demakijaż, tonizowanie, stosowanie peelingu, nakładanie różnorodnych maseczek i serum. Poznali również znaczenie tych zabiegów, skład wybranych kosmetyków oraz ich wpływ na skórę człowieka.

5 Centrum Nauki Kopernik 19 grudnia 2014 wraz ze swoją klasą I D o profilu biologicznochemicznym wzięła udział w dwugodzinnych laboratoriach biologia i chemia w Centrum Nauki Kopernik.

6 Klasa była podzielona za zajęcia z biologii i chemii. Pierwsza grupa uczestniczyła w laboratorium pod tytułem Makro-mikro, na których uczniowie mogli obejrzeć elementy świata w mikroskali przez mikroskop świetlny, fluoroscencyjny oraz binokular. Mieli okazję także dowiedzieć się jak wykonać różnego rodzaju preparaty i jeden z nich, zrobiony własnoręcznie, zabrać ze sobą do domu. Druga grupa wzięła udział w laboratorium pod tytułem Chemia na słodko. Na tych zajęciach nie tylko mogli poznać niecodzienne właściwości cukrów, ale też jak przy jego pomocy przeprowadzić reakcję przypominającą sygnalizację świetlną oraz wykonać własną bombkę choinkową z wykorzystaniem próby Tollensa.

7 Od września 2014 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza kontynuowane są wyjazdy na zajęcia laboratoryjne w Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego przy Instytucie Chemii Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. W tym roku szkolnym stypendystka Karolina Niewiarowska brała udział w laboratoriach wraz z innymi klasami przyrodniczymi.

8 Eksperymenty mogła wykonywać samodzielnie w obecności nauczyciela chemii ze swojej szkoły oraz pracownika dydaktyczno- naukowego z uczelni.

9 Harmonogram ćwiczeń z chemii dla uczniów w ramach zajęć w Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego przy Instytucie Chemii UPH w Siedlcach Lp. data Tytuł ćwiczenia dla klasy 1 przyrodniczej Chemia wspomaga nasze zdrowie Lp. data Tytuł ćwiczenia dla klasy 2 przyrodniczej Przygotowanie roztworów o różnym stężeniu Chemia w kuchni Lp. data Tytuł ćwiczenia dla klasy 3 przyrodniczej Węglowodory. Hydroksylowe pochodne węglowodorów alkohole i fenole Związki karbonylowe aldehydy i ketony. Kwasy karboksylowe, estry, tłuszcze

10 We wrześniu uczennica wykonała gazetkę ścienną opisującą zajęcia laboratoryjne klas przyrodniczych w CCKP w roku szkolnym 2014/2015.

11

12 12 marca 2015 r. stypendystka wzięła udział w konkursie chemicznym Alchemik.

13 Dzień wagarowicza obchodzony jest na wiele sposobów, jednak idealnym przepisem na uczczenie tego dnia jest spędzenie go na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach. Przyjemność takiego wagarowania miała Karolina Niewiarowska z 1d. 20 marca 2015 w Instytucie Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych UPH była zorganizowana konferencja popularnonaukowa dla szkół ponadgimnazjalnych pt. Nowe, zielone horyzonty chemii.

14 Stypendystka uczestniczyła w wykładzie prof. dr hab. inż. Adama Pronia, który jest zatrudniony w Politechnice Warszawskiej oraz w Komisariacie ds. Energii Atomowej w Grenoble we Francji. Wygłoszony wykład pt. Elektronika organiczna w 14 lat po nagrodzie Nobla. był niezwykle pouczający.

15 Uczestniczyła w pokazach doświadczeń do pracowni laboratoryjnych. Mogła zobaczyć m.in. sublimację suchego lodu lub,,zimne ognie.

16 Ostatnim punktem wizyty na Uniwersytecie było wysłuchanie wykładu dr Danuty Kroczewskiej pt. Barwy sygnalizacyjno ochronne w przyrodzie - chemia opalania. Była to bardzo ciekawa i kształcąca prezentacja.

17 29 marca 2015 r. w ramach Dnia Otwartego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie stypendystka przygotowała i wygłosiła prezentację multimedialną oraz brała udział w pokazach chemicznych wraz z klasą II przyrodniczą. Uczniowie wykonali następujące doświadczenia : chemiczne jojo, magiczny napis, badanie odczynu wodnych roztworów leków Aspiryna oraz Rennie, niecodzienna ciecz. Uwagę wszystkich przykuło doświadczenie, w którym to za pomocą kilku kropel płynu do mycia naczyń i jodku potasu dodanego do perhydrolu otrzymano tzw. żywą pianę.

18

19

20

21 Stypendystka w ramach działań projektu przygotowała i wygłosiła w Gimnazjum Gminy Liw własną prezentację multimedialną: Chemia w mediach.

22 Uczennica Dominika Jabłońska realizowała działania w kierunku matematyczno-fizycznym. Pierwszym etapem działań stypendystki było przygotowanie pracy o fraktalach.

23

24 Kolejnym działaniem podjętym w ramach programu stypendialnego było przygotowanie referatu na temat tzw. złotego podziału.

25

26 W programie stypendystki znalazło się przygotowanie zbioru z pytaniami Fermiego, czyli zadań, w których szacuje się dziwne i na ogół nieporównywane wielkości.

27 20 maja uczennica wraz ze swoja klasą odwiedziła Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

28 Klasa IA wzięła udział w wykładach pana dr Marka Kirejczyka: Promieniowanie elektromagnetyczne oraz Promieniotwórczość, promieniowanie α, β, γ. Najważniejszym punktem wizyty w Instytucie było wejście do wnętrza reaktora Maria. W czasie pobytu uczniowie usłyszeli o zasadami działania reaktora, w szczególności reaktora Maria oraz z procesami, które w nim zachodzą.

29

30 W czerwcu uczennica przygotowała poczet fizyków i matematyków, z którymi uczniowie spotykają się podczas nauki w szkole średniej.

31 Dziękujemy za uwagę