Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady



Podobne dokumenty
CZYSTE ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO segregujemy odpady

Szkolny projekt edukacyjny. Nasze dzieci segregują śmieci.

Projekt edukacyjny Nie wyrzucaj jak leci SZKŁO OPAKOWANIOWE

Do zbiórki makulatury służyć będą worki w kolorze niebieskim z napisem,,makulatura

Jak segregowac odpady?

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Zasady optymalnej segregacji

GMINA CEWICE HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH: SEGREGOWANYCH I ZMIESZANYCH. LIPIEC GRUDZIEŃ 2018r. Cewice

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Wspólny System Segregacji Odpadów

Jak segregwać odpady?

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Domy jednorodzinne Opublikowano na Odpady Toruń (

Wykraczamy poza horyzont...

ABC segregacji odpadów komunalnych. Gdzie wyrzucić konkretny odpad?

Budynki wielorodzinne

Stanowisko Ministerstwa Środowiska w związku z ustalonymi zasadami segregowania odpadów. W związku z zapytaniami ze strony właścicieli nieruchomości

HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH DLA GMINY WRÓBLEW

Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania

SEGREGACJA SUROWCÓW WTÓRNYCH

temat zajęć JAKI MAM WPŁYW NA GOSPODAROWANIE ODPADAMI W MOIM DOMU? BIOLOGIA Świat pod lupą 4.4. Gospodarowanie odpadami

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Problematyka i nowe obowiązki gmin wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Wspólny System Segregacji Odpadów

Segregacja odpadów. Odpady suche worek koloru żółtego

Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić konkretny odpad, zobacz podpowiedzi poniżej.

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Podstawowe wytyczne selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Gminie Rojewo

Makulatura - niebieskie pojemniki na odpady;

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

MATERIAŁ POMOCNICZY DO SCENARIUSZA SEGREGACJA WYśSZA RACJA. Co zbierać?

Uwaga! Nie trzeba myć kubeczków po jogurtach, opakowań po kosmetykach (chyba, Ŝe znajduje się w nich jeszcze sporo jedzenia)

Projekt edukacyjny ko k -wo w jow o n w i n c i y. y.r E R a E k a t k y t wa w c a JA J

Odpady, segregacja, recykling. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012

ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

Jak segregować Segregacja odpadów komunalnych Segregacji podlegają:

Segregując odpady dbasz o środowisko!

Praktyczny poradnik: Jak segregować odpady? Wykonały: Dominika Frejek Marta Firmanty

Selektywna zbiórka odpadów na terenie Gminy Wilków

NASZE ŚMIECI W NASZYCH RĘKACH

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością CENNIK. za przyjęcie i zagospodarowanie odpadów w

Ś M I E C I CO, GDZIE I JAK?

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz lekcji przyrody w kl. VI ODPADY - PROBLEM XX WIEKU. Dział programu : Człowiek i środowisko Cele operacyjne : Wiadomości

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

SEGREGACJA NIE JEST TRUDNA!

ODPADY KOMUNALNE ZMIESZANE

Segregacja śmieci jak to robić? Jak segregować odpady komunalne?

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE GMINY CHODZIEŻ.

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

ZASADY SEGREGOWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH

Kilkumiesięczna obserwacja systemu skłania do przemyśleń i przekazania Państwu pewnych wytycznych dotyczących segregacji odpadów.

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

Zasady segregacji odpadów - od 1 lipca 2017r. obowiązuje ujednolicony system!

Terminy odbioru odpadów segregowanych i ogrodowych w zabudowie jednorodzinnej nie ulegną zmianie.

Wrocław, dnia 5 czerwca 2017 r. Poz UCHWAŁA NR XXVI/492/17 RADY GMINY KOBIERZYCE. z dnia 26 maja 2017 r.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

ZASADY GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE LUBNIEWICE

HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW OD 1.I-31.XII 2018 dla Gminy Przewóz

MICHAŁA RADY NA ODPADY

ZMIANA USTAWY o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od 1 lipca 2013 r. zacznie działać nowy system.

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

1. o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych

NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI KWESTIE ORGANIZACYJNE

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Kosz na śmieci analiza odpadów

O P I S P R Z E D M I O T U Z A M Ó I A W I E N

Nowe zasady segregacji śmieci już za kilka dni. To musisz wiedzieć

JAK PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY?

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI W RZESZOWIE KROK PO KROKU. NOWY SYSTEM SEGREGACJI ODPADÓW OD 1 STYCZNIA 2019 r.

Edukacja społeczeństwa w zakresie gospodarowania odpadami, współpraca z przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej "Saniko" Sp. z o.o.

2019 rok zabudowa wielorodzinna

ZAKŁAD KOMUNALNY W POBIEDZISKACH PRZEKAZUJE INFORMACJE O SPOSOBIE SEGREGACJI ODPADÓW

I TWORZYWA SZTUCZNE PAPIER

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju

SEGREGACJA ODPADÓW. Szanowni mieszkańcy gminy Barciany,

Pamiętaj, że codziennie podejmowane nawet najprostsze decyzje mają wpływ nie tylko na nasze środowisko ale również na nas samych.

Sortuj z głową! Czysty Szczecinek

PRZYKŁADOWE PYTANIA DO KONKURSU EKOLOGICZNEGO DLA KLAS IV - VIII. KONURS ODBĘDZIE SIĘ r.

Scenariusz zajęć - 45 min

Na czym polega segregacja?

RZUCHOWA, WOŹNICZNA, RYCHWAŁD

URZĄD GMINY MASŁOWICE INFORMUJE

JAK PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY

NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE ZWIĄZKU CELOWEGO GMIN MG-6

2016 rok. Informator dla mieszkańców Gminy Milówka. HARMONOGRAM wywozu odpadów komunalnych. Zasady Gospodarowania odpadami. Urząd Gminy w Milówce

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

PORADNIK PRAWIDŁOWEGO SORTOWANIA ODPADÓW W BIURACH. It starts here.

Transkrypt:

Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady 1. Cele lekcji a) Wiadomości dziecko wie, dlaczego należy segregować odpady, zna zasady segregowania odpadów. b) Umiejętności dziecko rozwija świadomość potrzeby wspólnego działania dla dobra przyrody, potrafi posegregować odpady, potrafi budować złożone wypowiedzi, kształtuje umiejętność działania w zespole, rozwija umiejętność rozwiązywania krzyżówek i rebusów, potrafi samodzielnie wykonać plakat zachęcający do segregowania odpadów. 2. Metoda i forma pracy Metoda pracy z całą grupą, metoda zadaniowa, problemowa, pracy zespołowej i pracy indywidualnej, praca plastyczna. 3. Środki dydaktyczne Różnego rodzaju odpady: plastikowe, szklane, papierowe i metalowe; krzyżówka, rebusy, plastikowe torby; papier, kredki. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Wszyscy siedzą na dywanie w kole. Każdy kolejno wypowiada się w jednym lub w dwóch zdaniach o tym, jak się dzisiaj czuje. b) Faza realizacyjna 1. Wszyscy razem rozwiązują powieszoną na tablicy krzyżówkę (załącznik 1). Jej rozwiązanie (ekologia) jest hasłem wprowadzającym w temat zajęć. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o konieczności segregowania odpadów (załącznik 2). Pyta dzieci, czy w ich domach segreguje się śmieci. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat własnych doświadczeń. 2. Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Mają one za zadanie rozwiązanie (przy pomocy nauczyciela)

kilku rebusów (załącznik 2). Rozwiązaniem rebusów będą cztery słowa: plastik, papier, szkło, metal. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, dlaczego właśnie te słowa 3. Następnie wszyscy siadają na dywanie. Na środku leżą różnego rodzaju odpady. Nauczyciel informuje dzieci o zasadach ostrożnego obchodzenia się ze szkłem. Następnie dzieci dzielone są na zespoły. Każdy z zespołów ma za zadnie ze wszystkich odpadów wybrać tylko jeden rodzaj np. odpady szklane. W ten sposób śmieci zostają posegregowane. Dzieci pakują odpady do toreb. 4. Kolejnym etapem zajęć jest wyjście do pobliskich segregatorów na odpady. Zadaniem dzieci będzie (przy pomocy nauczyciela) wrzucenie odpadów do odpowiednich segregatorów. 5. Po powrocie do sali dzieci mają za zadanie narysowanie plakatu pt. Segreguj odpady, który ma zachęcać rodziców do segregowania śmieci. Każde dziecko ma zanieść swój plakat do domu. c) Faza podsumowująca Na koniec zajęć zostają zaprezentowane prace dzieci. 5. Bibliografia 1. Strona internetowa: http://www.recykling.org 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Załącznik 2. REBUSY P TIK

LAM PIER LANKA PATA

L Rozwiązania rebusów: plastik, papier, szkło, metal. b) Pomoce dla nauczyciela Załącznik 1. KRZYŻÓWKA MLEKO KROK SOWA PLAKAT NOGA WAGA WIOSNA BAL Rozwiązanie krzyżówki (ekologia) zaznaczone jest kursywą. Krzyżówka powinna być duża i powieszona na tablicy. Pytania do haseł nauczyciel konstruuje w trakcie rozwiązywania krzyżówki. Załącznik 2. INFORMACJE DOTYCZĄCE SEGREGOWANIA ODPADÓW Tworzywa sztuczne zwyczajowo zwane plastikiem, to produkty powstające z przerobu ropy naftowej - nieodnawialnego surowca naturalnego. Jego biodegradacja, czyli rozkład organiczny w środowisku naturalnym trwać może nawet wiele setek lat. Podczas powolnego rozkładu dochodzi do zatruć przenikającymi do gleby i wód toksycznymi substancjami zawartymi w tworzywach sztucznych.

Spalanie tworzyw sztucznych jest niebezpieczne ze wzglądu na uwalnianie trujących i niejednokrotnie rakotwórczych substancji takich jak dioksyny. Papier to produkt przemysłowy w postaci arkuszy lub wstęg, otrzymywany w wyniku spilśnienia i dalszej obróbki rozdrobnionych i zawieszonych w wodzie włókien, głównie pochodzenia roślinnego (drewno drzew iglastych i liściastych, trzcina, len, konopie, słoma zbożowa itp.), rzadziej pochodzenia zwierzęcego (np. ścinki skór, wełna), z ewentualnym dodatkiem wypełniaczy (np. kredy, talku), substancji klejących (np. parafiny, kalafonii, klejów zwierzęcych), barwników środków nadających specjalne własności. Zbierając makulaturę (gazety, czasopisma, zapisane zeszyty, kartki papieru itp.) chronimy drzewa a co za tym idzie lasy. Zebranie 1 tony makulatury pozwala zachować od wycięcia 17 drzew. Jednocześnie oszczędzamy wodę, która w dużych ilościach potrzebna jest do produkcji papieru, zmniejszamy zanieczyszecznie powietrza przez papiernie. Każdy może przyczynić się do ochrony drzew poprzez dwustronne wykorzystywanie kartek papieru, zwracanie uwagi czy produkty papierowe (zeszyty, koperty, papier do drukarek) jakich używamy były wykonane z papieru pochodzącego z makulatury. Opakowania metalowe, aluminiowe Szacuje się, że w ciągu roku na świecie zużywa się 220 miliardów puszek, z czego puszki aluminiowe stanowią około 80%. Odzysk światowy puszek to około 55%. W przypadku Europy równy 42%, jednak w Szwajcarii, Finlandii recyklingowi podawane jest około 90% puszek. Pusza aluminowa jest surowcem wtórnym nadającym się w całości do recyklingu. Poddając puszki recyklingowi oszczędzamy surpwece naturlane, a tym samym chronimy środowisko naturalne przed degradacją Opakowania szklane kolorowe wrzucamy do pojemnika koloru zielonego. Opakowania kolorowe: oranżowe, zielone i brązowe stanowią niespełna 20% opakowań szklanych. Barwne opakowania szklane wrzucamy do pojemnika koloru zielonego ponieważ konieczne jest rozdzielenie szkła kolorowego od bezbarwnego. Mieszanie kolorów szkła utrudnia przygotowanie go do recyklingu ponieważ nie można z kolorowej stłuczki produkować bezbarwnych opakowań.

Opakowania szklane kolorowe są również wykorzystywane do produkcji materiałów izolacyjnych znajdujących zastosowanie w budownictwie. Szkło bezbarwne wrzucamy do pojemnika koloru białego. Opakowania bezbarwne są najbardziej popularnymi opakowaniami szklanymi. Zadecydowali o tym polscy konsumenci, którzy najchętniej kupują żywność w szkle bezbarwnym. Na 10 opakowań szklanych ponad 8 stanowią bezbarwne, pozostałe to opakowania kolorowe. Ten fakt ma swoje przełożenie na sposób zbiórki zużytych opakowań szklanych. Opakowania bezbarwne segregujemy do osobnego pojemnika, gdyż tylko z posegregowanej stłuczki można produkować szkło bezbarwne. Szklane naczynie, które poddajemy segregacji: słoiki po dżemach, słoiki po pokarmach dla dzieci, słoiki po innych artykułach spożywczych, butelki po sokach i napojach gazowanych, butleki po piwie oraz innych napojach. Materiały nie nadające się do segregacji razem ze szkłem: naczynia żaroodporne, kryształy, kieliszki, szklanki, porcelana, fajans, lustra, żarówki i świetlówki, kineskopy, szyby okienne, szyby samochodowe i zbrojone. 7. Czas trwania lekcji ok. 2 godziny 8. Uwagi do scenariusza brak