Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz nr 42 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Temat: Jak szybko płynie czas?

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Iwona Łotysz doradca metodyczny kształcenia zintegrowanego

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pory roku: lato. Temat: Kończy się rok szkolny

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć w klasie III

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 89 Temat: Wiosenne zmiany w pogodzie opisujemy wybrane miesiące.

KONSPEKT Z OBCHODÓW DNIA WIOSNY W EUROPIE 2010

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Scenariusz lekcji. Przedmiot: wiedza o społeczeństwie ( 1 godz. lekcyjna) Klasa: III LO

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Wiercińska-Banaszczyk, Dorota Ceran

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem? Cele operacyjne: Uczeo: wyjaśnia, czym jest Unia Europejska, rozpoznaje hymn Unii Europejskiej, wyszukuje w przeglądarce internetowej odpowiedź na pytanie: Dlaczego na fladze UE znajdują się gwiazdy? wykonuje flagę Unii Europejskiej z użyciem farb plakatowych, formułuje krótką wypowiedź pisemną na temat: Co to znaczy byd Europejczykiem? wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych, rozwiązuje zadania z treścią, dotyczące obliczeo kalendarzowych, zawierające jedną zbędną daną (datę). Środki dydaktyczne: zagadki matematyczne: Dodaj do siebie 5 i 9, odejmij 11 i pomnóż przez 5. Czy otrzymana liczba będzie większa niż 25? W akwarium znalazły się zaczarowane liczby. Każdą z nich można podzielid przez 5. Wśród nich nie ma liczby większej od 50. Jakie to liczby? Po centymetrze skakała żabka. Skoczyła 5 razy, a suma pól, na które skoczyła wynosi 20. Po których polach centymetra mogła skakad żabka? Chłopiec idzie do szkoły 25 minut. Każdy kilometr pokonuje w 5 minut. Jaka jest odległośd między domem chłopca, a szkołą? grafika nr 1: flaga Unii Europejskiej, zdjęcie jest pocięte na 4 części, tekst o Unii Europejskiej: Unia Europejska to związek wielu paostw Europy. Powstała 1 listopada 1993 roku. Obecnie należy do niej 28 paostw, między innymi: Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania. 19 spośród paostw członkowskich używa wspólnej waluty euro. karta z wyrazami w ramkach (każdy wyraz oddzielnie): Unia Europejska to związek wielu paostw Europy. Powstała 1 listopada 1993 roku. Obecnie należy do niej 28 1

paostw, między innymi: Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania. 19 spośród paostw członkowskich używa wspólnej waluty euro. nagrania różnych melodii (dostępnych w klasowych zbiorach), 5 białych kawałków materiałów w kształcie prostokąta (wielkości zbliżonej do formatu A4, można poprosid uczniów o przyniesienie na zajęcia) lub opcjonalnie brystoli, film: w tle słychad hymn Unii Europejskiej. Lektor opowiada o Unii (kiedy powstała, dlaczego powstała, jakie są kraje członkowskie, kiedy Polska dołączyła). Następnie wypowiedzi (dorosłych ludzi lub dzieci) na pytania: Dlaczego warto byd krajem członkowskim Unii Europejskiej? (lub) Co najbardziej podoba ci się w Unii Europejskiej?, gra edukacyjna na komputer: uczniowie odpowiadają na 6 pytao związanych z UE: 1) Kiedy Polska przystąpiła do UE? 2) Ile jest gwiazdek na fladze UE? 3) Jak nazywa się hymn UE? 4) Jak nazywa się waluta UE? 5) Ile lat Polska jest już członkiem UE? 6) Ile paostw członkowskich znajduje się w Unii Europejskiej? Uczniowie odpowiadają na pytania, za każdą dobrą odpowiedź otrzymują 2 gwiazdki, które pojawiają się na widocznej w rogu ekranu fladze Unii Europejskiej. Jeśli odpowiedzą niepoprawnie gwiazdki przechodzą na konto przeciwnika. (Gra może byd nieco podobna do popularnego teleturnieju Milionerzy ), animacja komputerowa nr 1: na ekranie pojawiają się zadania dla dzieci: 1. Jeśli dziś jest poniedziałek, to za 8 dni będzie Jeśli dziś jest piątek, to za 4 dni będzie, jeśli dziś jest sobota, to za 7 dni będzie, jeśli dziś jest wtorek, to za 9 dni będzie, jeśli dziś jest środa, to za 5 dni będzie, jeśli dziś jest czwartek, to za 3 dni będzie. 2. Od środy do piątku mijają dni, od czwartku do czwartku mijają dni. W tle widad grafiki związane z pogodą słooce, deszcz, chmury, itp. 2

grafika nr 2: koło podzielone na 7 dni tygodnia, zachowana jest właściwa kolejnośd, każdy dzieo znajduje się na polu innego koloru, animacja komputerowa nr 2: chłopiec wędruje po krajach Unii Europejskiej (widad to dzięki obiektom charakterystycznym dla danych paostw (np. Paryż wieża Eiffle a, Big Ben). Droga zmienia się tak, jakby chłopiec szedł (może iśd, płynąd statkiem, jechad autobusem, lecied samolotem ważne jest wschodzące i zachodzące bardzo daleko słooce, aby uczniowie mogli określid ilośd dni) (zmieniające się pory wschód i zachód słooca widoczny w tle - dnia wskazują na liczbę dni wędrówki). Na koocu animacji pytanie Ile dni minęło? karta pracy nr 1. Metody i techniki: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna, burza mózgów, Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna. Przebieg zajęd: Etap wstępny Zagadki matematyczne. Za rozwiązanie każdej z nich uczniowie otrzymują fragment ilustracji. Gdy odgadną wszystkie zagadki, ich zadaniem będzie połączenie wszystkich fragmentów w całośd. Ilustracja przedstawia flagę Unii Europejskiej. Nauczyciel wiesza ją na tablicy. 3

Etap realizacji Zadanie 1 Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło Unia Europejska. Uczniowie podają swoje skojarzenia. Nauczyciel zapisuje ich propozycje na tablicy i wspólnie decydują, które informacje są poprawne. Następnie wyświetla na dostępnym sprzęcie multimedialnym flagę Unii Europejskiej. Uczniowie która będzie odpowiedzią na pytanie: Dlaczego na fladze UE znajdują się gwiazdy? Wybrani uczniowie odczytują wyszukane informacje. Zadanie 2 Nauczyciel rozdaje uczniom karty, na których zapisane są wyrazy, nietworzące logicznej całości. Uczniowie wycinają wyrazy. Nauczyciel wyświetla, na dostępnym sprzęcie multimedialnym, krótki tekst dotyczący Unii Europejskiej. Wybrany uczeo lub nauczyciel czyta go. Uczniowie starają się zapamiętad i odtworzyd go za pomocą wyciętych wyrazów. Nauczyciel wyświetla tekst ponownie, a uczniowie weryfikują swoje odpowiedzi. Chętni uczniowie wyjaśniają własnymi słowami, czym jest Unia Europejska. Zadanie 3 Nauczyciel odtwarza hymn Unii Europejskiej Oda do radości. Uczniowie słuchają nagrania i rozpoznają utwór. Następnie nauczyciel proponuje uczniom zabawę Jaka to melodia?. Odtwarza różne melodie (na komputerze, co ułatwia szybką zmianę melodii). Zadaniem uczniów jest podniesienie do góry kolorowej kartki papieru za każdym razem, gdy usłyszą hymn Unii Europejskiej. Za poprawną odpowiedź uczniowie otrzymują punkt. Uczeo, który zdobędzie najwięcej punktów, proponuje jedną zabawę ruchową dla całej grupy. Zadanie 4 Zabawa ruchowa: pierwsza zaproponowana przez ucznia. Zabawa Złap ogon węża. Uczniowie stają jeden za drugim trzymając się za biodra lub ramiona. Zabawa polega na tym, że osoba stojąca z przodu głowa węża, musi złapad osobę stojącą na koocu ogon węża. 4

Zadanie 5 Film. Uczniowie na podstawie filmu wymieniają symbole Unii Europejskiej i kilka paostw członkowskich. Nauczyciel przysuwa krzesła i ławki do ścian sali, tworząc wolną przestrzeo na jej środku. Dzieli uczniów na 5 grup. Kładzie na podłodze 5 prostokątów wyciętych z białego materiału. Uczniowie w grupach tworzą flagę Unii Europejskiej malują na granatowo materiał i dwanaście złotych gwiazd w okręgu. Siedząc wokół flagi, starają się odpowiedzied na pytanie: Co to znaczy byd Europejczykiem? Swoje odpowiedzi zapisują na kartkach i odczytują je na forum klasy. Zadanie 6 Gra edukacyjna na komputerze. Uczniowie dobierają się w pary. Gra polega na jak najszybszym zebraniu 12 gwiazdek, które utworzą flagę Unii Europejskiej. Jest to możliwe, dzięki udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania związane z Unią Europejską. Wygrywa ten uczeo z pary, który jako pierwszy zbierze 12 gwiazd i utworzy flagę UE. Zadanie 7 Animacja komputerowa nr 1. Uczniowie rozwiązują w zeszytach zadanie dotyczące obliczeo kalendarzowych. Następnie nauczyciel wręcza każdemu z nich grafikę nr 2 i prosi, aby spróbowali ułożyd podobne przykłady na podstawie zdjęcia. Wybrani uczniowie prezentują je na forum klasy i wspólnie podają właściwe odpowiedzi. Zadanie 8 Animacja komputerowa nr 2. Uczniowie oglądają animację, odpowiadają na pytanie w niej zawarte i rozwiązują zadania w karcie pracy. Etap koocowy Nauczyciel zapisuje na tablicy lub wyświetla na dostępnym sprzęcie multimedialnym hasło Europa. Uczniowie mówią, co kojarzy im się z tym hasłem. Nauczyciel dziękuje uczniom za pracę na lekcji. 5

Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 8 wykonuje zadania w karcie pracy 1 a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu 8 wykonuje zadania w karcie pracy 1 b. 6