Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 7

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Temat: Jak szybko płynie czas?

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 1

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęd nr 44 Temat: Co jest cięższe, lód czy woda?

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla przedmiotu MUZYKA na II etapie edukacyjnym ( kl. IV-VI)

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 2

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Temat: 11 listopada- bardzo ważna data w życiu każdego Polaka.

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusz zajęć nr 6

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Temat: Poznajemy siebie

TEMAT: Nasze pomysły na oszczędzanie energii elektrycznej i prawidłowe obchodzenie się z prądem

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Scenariusz zajęć nr 7

OCENA BARDZO DOBRA Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych z nich informacji (wiedza o muzyce)

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Słynny malarz polski Jan Matejko

2 zdjęcia/grafiki: plakat z opery Czarodziejski flet i śpiewacy operowi,

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Jaki utwór nazywamy bajką?

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Wymagania edukacyjne kl. 1-3 EDUKACJA MUZYCZNA

Wiek: 7 10 lat (z modyfikacjami dostosowującymi zajęcia do potrzeb rozwoju i możliwości dzieci )

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 46 W LUBLINIE Kl. 1-3 według podstawy programowej z 2017 roku

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej. Cele operacyjne: Uczeo: wyjaśnia, kim jest meloman, odczytuje godziny na zegarze, wykonuje proste obliczenia czasu, analizuje treśd ulotki i na podstawie zawartych w niej informacji rozwiązuje zadania z treścią dotyczące obliczeo czasowych, odgrywa scenki tematyczne odpowiednie do nastroju podkładu muzycznego (zadanie 7), układa choreografię taoca baletowego do utworu muzyki poważnej Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego, interpretuje treśd utworu Jezioro łabędzie techniką wyklejania bibułą, Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1, słownik języka polskiego, grafika przedstawiająca elegancko ubranego pana siedzącego na widowni, animacja multimedialna przedstawiająca tego samego pana uczestniczącego w koncercie muzyki klasycznej, animacja multimedialna przedstawiająca tego samego bohatera na przedstawieniu baletowym, nagranie dźwiękowe- P. Czajkowski Jezioro łabędzie oraz dźwięki instrumentów muzycznych, bibuła, kredki, kolorowe kartki. 1

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, krzyżówka, improwizacja muzyczna, metoda ekspresyjna, Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Nauczyciel prezentuje grafikę nr 1, przedstawiającą elegancko ubranego pana, który siedzi na widowni opery. Postad na obrazku szeroko się uśmiecha. Uczniowie próbują odgadnąd, dlaczego bohater obrazu ma taką minę. - Gdzie się znajduje? - Dlaczego jest tak zadowolony? Etap realizacji Zadanie 1 Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w karcie pracy nr 1. Hasło krzyżówki: meloman. Uczniowie wyjaśniają pojęcie własnymi słowami. Wybrany uczeo odszukuje wyraz w słowniku języka polskiego i odczytuje jego znaczenie. Uczniowie zapisują swoje wyjaśnienie w zeszycie. Zadanie 2 Animacja multimedialna nr 1. Ukazuje ona pana przedstawionego wcześniej na grafice, który idzie do filharmonii. Gdy siedzi na widowni, patrzy na zegarek- jest godzina 19.00. Następnie gasną światła i rozpoczyna się koncert. Bohater po koncercie jest bardzo zadowolony. Gdy wychodzi z widowni, na zegarze wyświetla się godzina 21:45. 2

Po obejrzeniu animacji uczniowie zapisują w karcie pracy nr 1, godzinę rozpoczęcia i zakooczenia koncertu. Obliczają, ile czasu trwał koncert. Udzielają odpowiedzi. Zadanie 3 Animacja komputerowa: dzieci siedzące prze komputerem. Odwiedzają stronę internetową filharmonii w Warszawie. Następuje zbliżenie na ekran, na którym widnieje tekst (zmodyfikowany tekst ze strony internetowej http://filharmonia.pl/edukacja/dzialalnoscedukacyjna), dotyczący dni otwartych Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz logo Filharmonii Narodowej: Dni otwarte Filharmonii Narodowej Piękne sale koncertowe oraz niedostępne na co dzieo miejsca, historia gmachu i instytucji, tajemnice instrumentów muzycznych oraz możliwośd udziału w próbie na te i inne atrakcje zapraszamy w soboty 4 października i 22 listopada. Filharmonia Narodowa otwiera swoje drzwi, proponując zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem. Pierwsza grupa wyruszy o godz. 10.00, a ostatnia o godz. 14.30. Kolejne grupy będą rozpoczynały zwiedzanie co 45 minut. Czas zwiedzania 45 minut. (Pod tekstem pojawiają się pytania) Ile dni mija od 22 listopada do 4 października? Ile to tygodni? Oblicz, o której godzinie pierwsza grupa zakooczy zwiedzanie. Oblicz, o której godzinie ostatnia grupa zakooczy zwiedzanie. (zadanie dla ucznia zdolnego: Ile grup zwiedzi filharmonię od godziny 10.00 do 14.30? O której godzinie kolejne grupy rozpoczną zwiedzanie?). Nauczyciel pozostawia animację widoczną dla uczniów podczas wykonywania obliczeo lub rozdaje im kartki z tekstem i pytaniami. Zadanie 4 3

Uczniowie zapoznają się z fragmentem repertuaru filharmonii we Wrocławiu zamieszczonym w karcie pracy nr 1. Dzieci analizują treśd ulotek, a następnie wykonują kolejna zadania. Zadanie 5 Nauczyciel prezentuje fragment przedstawienia baletowego Następnie pyta, jak nazywa się takie przedstawienie muzyczne, co robią przedstawione na scenie osoby. Uczniowie wyjaśniają, że jest to balet i że różne elementy utworu muzycznego można interpretowad ruchem ciała. Zadanie 6 Uczniowie słuchają utworu Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego. W 4 grupach układają choreografię taoca baletowego z użyciem pasków bibuły. Następnie prezentują swój taniec na forum klasy. Zadanie 7 Uczniowie pracują w grupach. Zadaniem każdej grupy jest: 1. opracowad scenkę z życia przyrody (owady, ptaki), która jest ilustracją muzyczną prezentowanego utworu, 2. wykonad pracę plastyczną przedstawiającą tę samą scenkę. Grupy otrzymują do wykonania rekwizyty: bibułę, kredki, klej i kartki. Podczas wykonywania zadania nauczyciel włącza nagranie utworu. Prezentacja scenek. Porównanie prac. Nauczyciel pyta: czym różnią się wasze prace? Jakie elementy się w nich powtarzają? Etap koocowy Nauczyciel prezentuje nagrania brzmienia poszczególnych instrumentów: skrzypiec, fortepianu, talerzy, bębna, trójkąta, gitary, perkusji, fletu. Uczniowie podnoszą rękę, gdy rozpoznają dany instrument. 4

Nauczyciel pyta, czy są w naszej klasie melomani. Dzieci argumentują swoje odpowiedzi na pytanie. Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 2 i 4 rozwiązuje zadania w karcie pracy nr 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu 2 i 4 rozwiązuje zadania w karcie pracy nr 1b. 5