Pozytywka Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Pozytywka 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: opisać elementy okna Kompozycja melodii; opisać działanie przycisku Kopiuj w module Melodia; opisać sposób odtwarzania kilku melodii jednocześnie. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: korzystać z okna komponowania melodii; zmieniać tempo odgrywania melodii; wybierać instrument odgrywający melodię; kopiować melodie; zmieniać wygląd przycisku muzycznego; tworzyć jeden przycisk odtwarzający kilka melodii jednocześnie. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym programem Logomocja. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich wyposażonych w słuchawki, z zainstalowanym programem Logomocja; Logomocja 1
Pozytywka Scenariusz lekcji projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI Logomocja 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (3 min) - sprawdzenie obecności - zalogowanie się do systemu Faza przygotowawcza wprowadzenie do tematu lekcji (3 min) - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią - krótka pogadanka na temat utworów muzycznych odgrywanych jednocześnie przez kilka instrumentów Faza realizacyjna omówienie tworzenia kompozycji na kilka instrumentów (5 min) - uruchomienie programu Logomocja - pokaz projektu pozytywka.imp (zwrócenie uwagi na różne instrumenty użyte do odtwarzania melodii) - pokaz zapisu nutowego melodii (zwrócenie uwagi na nuty występujące w tych samych miejscach pięciolinii i fakt, że w Logomocji nie mamy możliwości takiego zapisu jak na papierze) - omówienie sposobu zapisania tego typu melodii (ustalenie nut granych przez poszczególne instrumenty i zapisanie ich jako oddzielnych melodii) - pokaz zapisów nutowych dla poszczególnych instrumentów (zwrócenie uwagi na konieczność wypełniania miejsc między nutami pauzami odpowiedniej wartości tak, aby dźwięki danego instrumentu były odtwarzane w odpowiednich momentach melodii) Program Logomocja Załącznik 8.1 zapis nutowy fragmentu melodii Nad pięknym modrym Dunajem Załącznik 8.2 zapisy nutowe dla poszczególnych instrumentów Plik pozytywka.imp Logomocja 3
tworzenie przycisków muzycznych dla poszczególnych instrumentów (18 min) - tworzenie pierwszego przycisku muzycznego dla podstawowej melodii odgrywanej przez fortepian uruchomienie okna Kompozycja melodii samodzielne ułożenie nut na pięciolinii zgodnie z podanym zapisem zakończenie tworzenia melodii zmiana wyglądu pierwszego przycisku muzycznego (dodanie napisu fortepian i dopasowanie szerokości przycisku) - tworzenie drugiego przycisku muzycznego dla melodii granej przez pierwsze dzwonki otworzenie pliku dzwonki.imp i kopiowanie melodii reprezentowanej przez przycisk muzyczny dzwonki I wklejenie melodii do okna kompozycji drugiego przycisku muzycznego zmiana instrumentu na dzwonki chromatyczne zakończenie tworzenia melodii zmiana wyglądu drugiego przycisku muzycznego (dodanie napisu dzwonkii i dopasowanie szerokości przycisku) - tworzenie trzeciego przycisku muzycznego dla melodii granej przez drugie dzwonki (powtarzamy czynności takie jak przy tworzeniu drugiego przycisku, wybierając do kopiowania melodię przycisku dzwonki II ) - sprawdzenie działania przycisków - ustalanie tempa odgrywanych melodii (zwrócenie uwagi na konieczność ustawienia identycznego tempa dla wszystkich instrumentów) Plik dzwonki.imp Logomocja 4
Faza podsumowująca tworzenie jednego przycisku odtwarzającego melodię (5 min) tworzenie tła pokazu (8 min) podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji (3 min) - tworzenie przycisku, którego działaniem będzie odtwarzanie melodii granej przez wszystkie instrumenty jednocześnie ustawienie na stronie zwykłego przycisku (skrót Nowy przycisk na pasku narzędzi) opis reakcji na zdarzenie gdywciśnięty (nazwy przycisków muzycznych są jednocześnie poleceniami odtwarzania melodii, dlatego w polu gdywciśnięty wystarczy wpisać prz1 prz2 prz3) sprawdzenie działania nowego przycisku zmiana jego wyglądu (dodanie napisu i ustalenie wielkości) ukrycie przycisków muzycznych, które nie są już potrzebne, ponieważ zostały zastąpione jednym zwykłym przyciskiem (w oknie Zmień na karcie Wygląd wyłączamy opcję Widoczny) - umieszczenie na stronie elementu, który będzie pozytywką (pozytywką może być żółw, którego postać zmieniamy, wykorzystując gotowe obrazy Logomocji) - umieszczenie w odpowiednim miejscu pozytywki przycisku służącego do odtwarzania melodii (można dla przycisku wpisać podpowiedź, np. graj) - sprawdzenie działania pozytywki - utrwalenie treści lekcji (krótka rozmowa na temat możliwości tworzenia w programie Logomocja muzyki na wiele instrumentów oraz ciekawych efektów, jakie dzięki temu uzyskujemy) Logomocja 5
7 BIBLIOGRAFIA [1] A. Walat, Wprowadzenie do Logomocji, OEIiZK, Warszawa 2003. [2] W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski, Lekcje z komputerem, WSiP, Warszawa 2004. 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zapis nutowy fragmentu melodii Nad pięknym modrym Dunajem 8.2 Zapis nutowy melodii odtwarzanej przez poszczególne instrumenty Melodia fortepianu Logomocja 6
Melodia dzwonków pierwszych (umieszczona w pliku dzwonki.imp; przycisk dzwonki I) Melodia dzwonków drugich (umieszczona w pliku dzwonki.imp; przycisk dzwonki II) Logomocja 7
9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut Logomocja 8