Scenariusz lekcji ID Tytuł Przedmiot Autor (imię, nazwisko) Autor (ulica, nr domu) Autor (kod, miejscowość) Abstrakt APL_03_scenariusz_lekcji Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach Informatyka Jadwiga Jezierska Osiedle Stawki 39/27 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski Scenariusz lekcji z informatyki przedstawiający wykorzystanie kontrolek przy tworzeniu interfejsu aplikacji. Wydawca Źródło Odnośniki Etap edukacyjny Informacje o prawach Słowa kluczowe UDC DC Edukacja Pakiet dydaktyczny do nauczania algorytmiki i programowania EE4 DC Edukacja Kontrolka, właściwość kontrolki, dodawanie kodu obsługi zdarzenia, Label, Button, TextBox, CheckBox, RadioButton, PictureBox i ich właściwości, edytor kodu, okno ToolBox, Properties Uwagi 1
Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach. 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wymienić podstawowe rodzaje kontrolek opisanych w e-podręczniku; opisać podstawowe właściwości kontrolek wykorzystywane w programach tworzonych na lekcji; opisać pojęcie procedury zdarzenia kontrolki. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: dodać kontrolkę do formularza jednym z poznanych sposobów; zmienić omawiane na lekcji właściwości kontrolki w oknie Properties; utworzyć nową procedurę zdarzenia związaną z kontrolką; dodać kod zamykający aplikację do procedury obsługi zdarzenia kontrolki; dodać kod zmieniający właściwość Text poznanych kontrolek; dodać kod zmieniający właściwość Visible kontrolki PictureBox; pobrać informacje z kontrolki typu TextBox; użyć znaku łączenia do połączenia łańcuchów znaków; uruchomić i przetestować aplikację. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 2
Scenariusz lekcji 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym MS VB.NET; prezentacje wykonana w programie PowerPoint: Prezentacja3; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl; zestawy zadań i scenariusze do nich; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl; e-podręcznik, rozdział 8: Wykorzystanie kontrolek przy tworzeniu interfejsu aplikacji; materiały dostępne na portalu www.programuj.edu.pl 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB.NET i Power Point; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 3
Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach Scenariusz lekcji Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Czynności organizacyjne (5 min) Faza przygotowawcza Uruchomienie środowiska Visual Studio.NET (5 min) Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji niezbędnych do realizacji bieżącego tematu (5 min) - podanie tematu lekcji; - uruchomienie środowiska MS. VS.Net; - przypomnienie poznanych zawartości okna Start Page; - przypomnienie sposobu otwierania istniejącego projektu. - otwarcie projektu Pusty.sln wykonanego na poprzednie lekcji z folderu Program 5_2; - przypomnienie poznanych właściwości formularza; - przypomnienie widoków projektu (Designer i Code); - uruchomienie programu z poziomu środowiska; Prezentacja3: slajd 1 Prezentacja3: slajd 2 E podręcznik srt. 2.7 Prezentacja: slajd 3 E podręcznik: strona 2.8, strona 2.9 - zamknięcie projektu i środowiska; - odszukanie folderu projektu i przypomnienie rodzajów plików generowanych przez Visual Studio.NET. Faza realizacyjna Lekcja multimedialna (25 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej; - praca uczniów z lekcją multimedialną. Lekcja multimedialna 4
Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach Scenariusz lekcji Wykonanie aplikacji z dwoma obiektami typu Label i Button (20 min) - otwarcie środowiska Visual Studio.NET i nowego projektu o nazwie Pierwszy Program przez wskazanej przez nauczyciela lokalizacji; - dodanie kontrolek Label i Button, poznanymi metodami; - zmiana właściwości danych kontrolek za pomocą okna Properties; - dodanie procedury zdarzenia do kontrolki Buton; - uzupełnienie kodu procedury o polecenie zamykające aplikację; - zamknięcie projektu i zmiana nazwy folderu projektu. Zadanie 1_3 Prezentacja8: slajd 10 Prezenacja: slajd 11,12,13 E-podręcznik: strona 3.4 Prezentacja: slajd 14 E-podręcznik: strona 3.6, strona 3.7, przykład 1 Wykonanie aplikacji z wykorzystaniem kontrolki TextBox (20 min) - otwarcie nowego projektu o nazwie Jak masz na imię przez wskazanej przez nauczyciela lokalizacji; - dodanie kontrolek tworzących składowe interfejsu wg opisu ze scenariusza do ćwiczenia; - omówienie zastosowania kontrolki TextBox; - omówienie znaczenia i zasad właściwego określania właściwości Name; - dodanie kodu obsługi zdarzeń dla poszczególnych kontrolek wg scenariusza zadania; - uruchomienie i testowanie aplikacji; - zmiana nazwy folderu projektu. Zadanie 3_3 Prezentacja: slajd 16 E-podręcznik: strona 3.7 Przykład 5,6 Faza podsumowująca Podsumowanie (10 min) - przypomnienie poznanych kontrolek i ich zastosowań; - przypomnienie, jakie właściwości były modyfikowane i zmian będących tego konsekwencją; - omówienie procedury zdarzenia oraz podanie przykładów zadań realizujących procedury zdarzeń zapisane na lekcji; - praca z kartą pracy; - zadanie pracy domowej (dla chętnych) : Napisz program umożliwiający wyświetlanie aktualnego czasu i kalendarza. Prezentacja: slajdy 4, 7, 8,9, 10,11,14 Prezentacja7:slajdy 8, 9, 10 Karta pracy Prezentacja: slajd 17 5
Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach Scenariusz lekcji 7 BIBLIOGRAFIA [1] Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., Informatyka. Część 2. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, WSiP S. A., Warszawa 2003. [2] Koorhan L., Cox K., Simon R., Programowanie obiektowe w Visual Basic.NET dla każdego, Helion, Gliwice 2003. [3] Connell J., Techniki programowania w MS Visual Basic NET, A.P.N. Promise, Warszawa 2002. 8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI 6