ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA I. CZĘŚĆ OPISOWA 1. PRZEDMIOT I ZAKRES OPRACOWANIA 2. PODSTAWA OPRACOWANIA 3. PRACE ROZBIÓRKOWE 4. NADBUDOWA 5. DOBUDOWA 6. PRZEBUDOWA 7. WYKONAWSTWO ROBÓT II. III. WYCIĄG Z OBLICZEŃ STATYCZNO WYTRZYMAŁOŚCIOWYCH ZESTAWIENIA STALI I DREWNA IV. RYSUNKI Kz-1 Zmiany konstrukcyjne w piwnicy RYSUNEK ZAMIENNY Kz-2 Zmiany konstrukcyjne na parterze RYSUNEK ZAMIENNY Kz-3 Zmiany konstrukcyjne na I piętrze RYSUNEK ZAMIENNY Kn-4 Zmiany konstrukcyjne na II piętrze RYSUNEK NOWY Kn-5 Otwór wywiewny dla instal. wentylacyjnej RYSUNEK NOWY Kn-6 Konstrukcja wsporcza pod agregat RYSUNEK NOWY K-7 Wzmocnienie filara w piwnicy przy bufecie OBSZAR PO REMONCIE Kz-8 Strop WPS w przybudówce nad parterem RYSUNEK ZAMIENNY Kz-9 Strop WPS w przybudówce nad I piętrem RYSUNEK ZAMIENNY Kn-10 Zadaszenie przybudówki RYSUNEK NOWY Kn-11 Otwory na świetliki i klapy dymowe RYSUNEK NOWY Kz-12 Zmiany konstrukcyjne dachu mansardowego RYSUNEK ZAMIENNY K-13 RYSUNEK NIEAKTUALNY K-14 RYSUNEK NIEAKTUALNY Kn-15 Schody główne do piwnicy i przedsionek RYSUNKI STANOWIĄCE ZAŁĄCZNIK DO NADZORU AUTORSKIEGO z lipca 2010r. Kz-16 Schody główne Płyta biegowo spocznikowa PBs-2 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-17 Schody główne Płyty biegowo spocznikowe PBs-3 i PBs-4 RYSUNEK ZAMIENNY K-18 Schody główne Płyta biegowo spocznikowa PBs-5 RYSUNEK ZAMIENNY K-19 RYSUNEK NIEAKTUALNY Kz-20 Schody w przybudówce Biegi Bg-1 i Bg-2 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-21 Schody w przybudówce Bieg Bg-3 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-22 Schody w przybudówce Bieg Bg-4 i spoczniki Sp-1 i Sp-2 RYS. ZAMIENNY Kz-23 Schody w przybudówce Bieg Bg-5 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-24 Schody w przybudówce Biegi Bg-6 i Bg-8 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-25 Schody w przybudówce Bieg Bg-7 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-26 Schody w przybudówce Bieg Bg-9 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-27 Schody w przybudówce Bieg Bg-10 i spocznik Sp-3 RYSUNEK ZAMIENNY Kz-28 Schody w przybudówce Bieg Bg-11 RYSUNEK ZAMIENNY K-29 RYSUNEK NIEAKTUALNY K-30 RYSUNEK NIEAKTUALNY Kz-31 Schody w przybudówce Szczegół łączenia belek HE160B RYS. ZAMIENNY
ANEKS Nr 2 do PODSTAWOWEGO PROJEKTU BUDOWLANEGO Kz-32 Szyb windowy RYSUNEK ZAMIENNY Kn-33 Pomost nr 1 Rzut RYSUNEK NOWY Kn-34 Pomost nr 1 Przekroje A-A, B-B i D-D RYSUNEK NOWY Kn-35 Pomost nr 1 Przekrój C-C RYSUNEK NOWY Kn-36 Pomost nr 1 Elementy E-1, E-2, E-3, E-4, E-5 i E-6 RYSUNEK NOWY Kn-37 Pomost nr 1 Słupy S-1 S-2 i S-2a RYSUNEK NOWY Kn-38 Pomost nr 2 Przekroje B-B, C-C i D-D, Elementy E2, E8, E9 i E10 RYSUNEK NOWY Kn-39 Pomost nr 2 Przekrój A-A, Elementy E1, E3 i E7 RYSUNEK NOWY Kn-40 Pomost nr 2 Słupy S-1, S-2, S-2a i S-3 RYSUNEK NOWY 2
ANEKS Nr 2 do PODSTAWOWEGO PROJEKTU BUDOWLANEGO I. CZĘŚĆ OPISOWA 1. PRZEDMIOT i ZAKRES OPRACOWANIA Przedmiotem opracowania jest budynek w zabudowie zwartej usytuowany u zbiegu ulic Staromłyńskiej i Łaziebnej, zrealizowany w XVIII w., będący obecnie siedzibą Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. W związku ze zmianą potrzeb Inwestora zmieniony został zakres planowanych robót budowlanych w stosunku do projektu podstawowego, opracowanego w 2007 r. Niniejszy Aneks (Nr 2) uwzględnia ocenę stanu technicznego budynku, określoną w Ekspertyzie z sierpnia 2007 r. [poz. 2.3.], a takŝe zakres juŝ wykonanych robót budowlano modernizacyjnych (wg stanu zaawansowania na dzień 20.VIII.2012 r.). Zmiany projektowe wprowadzone niniejszym Aneksem obejmują głównie znaczne ograniczenie planowanego pierwotnie zakresu robót i zmian w stosunku do zakresu ujętego w projekcie podstawowym. Wobec istotnego ograniczenia zakresu projektowanych zmian, treści zawarte w Ekspertyzie z VIII.2007r. - a w szczególności wnioski końcowe - pozostają aktualne. Niniejsza dokumentacja powstaje w czasie wykonywania robót, prowadzonych w ramach realizacji przedmiotowej inwestycji. 2. PODSTAWA OPRACOWANIA 2.1. Wizja lokalna i inwentaryzacja konstrukcyjna wykonanych robót budowlanych. 2.2. Projekt budowlano- wykonawczy remontu i modernizacji niniejszego obiektu z sierpnia 2007r. wykonany przez firmę Architekton Dorota Bułka; projektant - inŝ. Ewa Górkiewicz 2.3. Ekspertyza techniczno-budowlana dotycząca istniejącego stanu technicznego budynku w aspekcie projektowanych zmian adaptacyjnych sporządzona dla potrzeb podstawowego projektu budowlanego Remontu i modernizacji przedmiotowego budynku, z sierpnia 2007r. (opracowanie własne) 2.4. Dokumentacja archiwalna pn. Projekt roboczy, część konstrukcyjna budynku szkoły muzycznej wykonany przez P.P. Pracownie Konserwacji Zabytków, Pracownia w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10. 2.5. Inwentaryzacja ruin budynku z 1953r. 2.6. Uzgodnienia międzybranŝowe i projekty innych branŝ. 2.7. Informacje uŝytkownika. 3. PRACE ROZBIÓRKOWE Zgodnie z koncepcją części architektonicznej przewiduje się całkowitą rozbiórkę wszystkich trzech klatek schodowych gdyŝ nie spełniają warunków normowych. WiąŜe się to z wyburzeniem części ścian i odcinków stropów w tych rejonach. W istniejącej przybudówce konieczne jest wyburzenie stropu nad parterem i stropodachu, by ujednolicić poziomy posadzek we wszystkich pomieszczeniach na poszczególnych kondygnacjach budynku. Pociąga to za sobą konieczność wyburzenia równieŝ części ścian. 3
ANEKS Nr 2 do PODSTAWOWEGO PROJEKTU BUDOWLANEGO Ponadto konieczne jest wykucie nowych lub zmiana gabarytów istniejących otworów okiennych i drzwiowych w związku ze zmianami funkcjonalnymi. W przypadku konieczności powiększenia powierzchni poszczególnych pomieszczeń naleŝy usunąć istniejące ściany. Usunięte ściany konstrukcyjne naleŝy zastąpić podciągami stalowymi. Zakres prac rozbiórkowych pokazany jest na rysunkach Kz-1 do Kn-4, gdzie zaznaczone są wyburzenia. 4. NADBUDOWA Nadbudowa dotyczy przybudówki od strony podwórka, która obecnie posiada dwie kondygnacje, a docelowo naleŝy ją zrównać z pozostałą częścią budynku. Po demontaŝu istniejącego stropodachu i wyburzeniu ścian do poziomu parteru oraz rozebraniu istniejącego stropu o niedostosowanym poziomie do całości obiektu, naleŝy wykonać nowe ściany z porothermu grubości 25 cm, na których zostaną oparte stropy WPS na belkach stalowych. Nad ostatnią kondygnacją do wieńców Ŝelbetowych naleŝy mocować drewniane murłaty do oparcia krokwi drewnianych. Podparcie krokwi w środku rozpiętości zostanie wykonane w postaci płatwi stalowej z ceowników spawanych w "skrzynkę 5. DOBUDOWA Do budynku naleŝy dobudować szyb windowy wg wytycznych producenta zamówionego dźwigu o moŝliwości udźwigu 1000kg lub 13 osób. Dźwig dostosowany jest do transportu osób niepełnosprawnych na wózkach. Szyb naleŝy wykonać jako konstrukcję Ŝelbetową, kotwioną przegubowo do stropów budynku. 6. PRZEBUDOWA Przebudowa w rejonie istniejącej przybudówki polega na wykonaniu nowych schodów posiadających biegi oraz podesty i spoczniki o gabarytach odpowiadających warunkom normowym. Ponadto po wyburzeniu istniejącego stropu i stropodachu oraz odcinków ścian naleŝy wykonać nowe elementy wg punktu 4. zapewniających jednakowy poziom posadzki na kaŝdej kondygnacji. Nowe ściany naleŝy wykonać z pustaków ceramicznych typu POROTHERM, strop WPS na belkach stalowych, a schody jako płyty Ŝelbetowe. TakŜe główną klatkę schodową naleŝy wykonać jako płyty Ŝelbetowe, biegowo spocznikowe. Klatka schodowa od strony ul. Łaziebnej ulega likwidacji. W jej miejsce powstaną dodatkowe pomieszczenia lekcyjne przez wykonanie nowych stropów z płyt WPS na belkach stalowych. Obecne pomieszczenia biblioteki zostaną połączone w jedno pomieszczenie przez wyburzenie ściany i zastąpienie jej podciągiem stalowym. Na rysunkach zaznaczono wyburzenie ścian na poszczególnych kondygnacjach i wykonanie nadproŝy stalowych oraz podciągów z belek stalowych. NadproŜa w nowych ścianach naleŝy wykonać z prefabrykowanych belek Ŝelbetowych typu L-19. 4
ANEKS Nr 2 do PODSTAWOWEGO PROJEKTU BUDOWLANEGO 7. WARUNKI PROWADZENIA ROBÓT Wszystkie prace naleŝy wykonać zgodnie z "Warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano-montaŝowych" oraz przedmiotowymi normami. NaleŜy stosować materiały budowlane posiadające pisemną aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. JeŜeli w trakcie prowadzenia robót wystąpi konieczność modyfikacji lub wprowadzenia zmian do niniejszego projektu, a takŝe w przypadku wystąpienia wątpliwości naleŝy wezwać projektanta. Prowadzenie nadzoru autorskiego odbywa się w oparciu o niezaleŝną umowę. Projektant: mgr inŝ. Dorota Bułka nr upr. 203/Sz/90 Szczecin, wrzesień 2012r. 5
II. WYCIĄG Z OBLICZEŃ STATYCZNO WYTRZYMAŁOŚCIOWYCH FAZA : ANEKS Nr 2 do PROJEKTU PODSTAWOWEGO TEMAT : REMONT i MODERNIZACJA XVIII-w. PAŁACYKU VELTHUSENA (Siedziba Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie) ADRES : ul. Staromłyńska 13, 70-561 Szczecin PROJEKTANT : mgr inŝ. Dorota Bułka upr. nr 203/Sz/90 SPRAWDZAJĄCY: inŝ. Ewa Górkiewicz upr. nr 135/Sz/77 6
Szczecin, wrzesień 2012 r. Poz. 1 PRZYJĘTE DO OBLICZEŃ ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNO- MATERIAŁOWE Stopy fundamentowe - beton podkładowy B10; beton konstrukcyjny B20; stal A-III(34GS), A-0 (St0S) Ściany zewnętrzne istniejące cegła ceramiczna pełna klasy 10, na zaprawie wapiennej marki 0,8 Ściany zewnętrzne projektowane POROTHERM na zaprawie cementowo wapiennej marki 3. Ściany wewnętrzne J.W. Stropy istniejące płyty Kleina na belkach stalowych (piwnice) i gęstoŝebrowe typu DMS (międzypiętrowe i stropodach) Stropy projektowane: WPS na belkach stalowych (w przybudówce) i Ŝelbetowe płyty krzyŝowo zbrojone (nad szybem windowym) NadproŜa w nowych ścianach: prefabrykowane L 19 NadproŜa w ścianach istniejących belki stalowe dwuteowe. Elementy Ŝelbetowe wylewane: beton B20, stal zbrojeniowa A-III(34GS), A- 0 (St0S). Dachy: Elementy drewniane tarcica iglasta drewno C-27. Pomosty: - Stal R35; St3SX; Spoiny KL.II, Elektrody ER 1.46; Łączniki KL.4.8 Poz. 2 OBLICZENIA STATYCZNO-WYTRZYMAŁOŚCIOWE WYKONANO ZGODNIE Z NASTĘPUJĄCYMI NORMAMI: PN-82/B-02000 ObciąŜenia budowli Zasady ustalania wartości. PN-82/B-02001 ObciąŜenia budowli ObciąŜenia stałe. PN-82/B-02003 ObciąŜenia budowli ObciąŜenia zmienne technologiczne. PN-80/B-02010/Az1 ObciąŜenia w obliczeniach statycznych ObciąŜenie śniegiem. PN-77/B-02011/Az1 ObciąŜenia w obliczeniach statycznych ObciąŜenie wiatrem. PN-B-03150:2002/Az1 Konstrukcje drewniane Obliczenia statyczne i projektowanie PN-B-03002:1999/Az1 Konstrukcje murowe niezbrojone Projektowanie i obliczanie PN-90/B-03200 Konstrukcje stalowe Obliczenia statyczne i projektowanie. PN-90/B-03000 Projekty budowlane Obliczenia statyczne. 7
Poz. 3. OBCIĄśENIA PRZYJĘTE DO OBLICZEŃ Poz. 3.1. ObciąŜenie ściany z wejściem do auli ObciąŜenia Zestawienie obciąŝeń Strop nad I piętrem - Posadzka winyleum - Płyta pilśniowa twarda 0,05 x 5,0 = - Gładź 0,03 x 21,0 = - Trocinobeton 0,25 x10,0 = - Płyta pilśniowa perforowana 0,0125 x 5,0 = - Strop DMS-27cm - Płyta pilśniowa perforowana - Tynk 0,02 x 19,0 = charakt. /m 2 0,07 0,25 0,63 2,50 0,06 3,00 0,06 0,38 wsp. 1,10 1,10 1,30 oblicz. /m 2 0,08 0,30 0,76 2,75 0,07 3,30 0,07 0,50 RAZEM g = 6,95 1,13 7,83 - ObciąŜenie uŝytkowe (sale lekcyjne) p = 2,00 1,40 2,80 RAZEM q = g + p = 8,95 1,19 10,63 Poz. 3.2. ObciąŜenie pomostu pod agregat wody ziębniczej konstrukcja wsporcza ObciąŜenia KsW-1 Zestawienie obciąŝeń charakt. /m 2 wsp. oblicz. /m 2 - ObciąŜenie od urządzenia 3,35 : (0,69 x 1,56) = - Śnieg II strefa - Robotnik z narzędziami - CięŜar własny przyjęto: 3,11 0,90 0,50 1,00 3,73 1,35 0,60 RAZEM: 5,51 1,25 6,88
Poz. 3.3. ObciąŜenia pomostu pod centralę wentylacyjną w patio Zestawienie obciąŝeń dla belki poprzecznej pomostu w patio ObciąŜenia charakt. wsp. oblicz. - ObciąŜenie urządzeniem - ObciąŜenie oblodzeniem II strefa b = 0,018 ξ = (h : 10) 0,3 = (2,30 : 10) 0,3 = 0,643 s = b x ξ = 0,018 x 0,643 = 0,0116 g k = γ x s x u = 7,0 x 0,0116 x [(0,8 x 2 + 2,43 x 2) x x 1,30 + 0,8 x 2,43 x 2] = - ObciąŜenie śniegiem II strefa Q k = 0,9 /m 2 s k = Q k x 1,2 x C x F = 0,9 x 1,2 x 1,0 x 1,94 = 1,2 obiekt otoczony wyŝszymi obiektami C = 1 : F = 0,8 x 2,43 = 1,94 m 2 - ObciąŜenia wiatrem nie uwzględnia się obiekt osłonięty - CięŜar własny konstrukcji przyjęto: 5,20 1,01 2,10 0,40 1,10 1,10 5,72 1,51 3,14 0,44 RAZEM: 8,71 1,24 10, 81 Zestawienie obciąŝeń dla słupa pomostu w patio ObciąŜenia charakt. wsp. oblicz. ObciąŜenie pionowe - Z pomostu - CięŜar konstrukcji pomostu roboczego wraz z oblodzeniem przyjęto: - Człowiek z narzędziami przyjęto: 8,71 3,00 1,00 1,24 10,81 4,50 9
Poz. 3.4. ObciąŜenia pomostu pod centralę wentylacyjną przy szybie windowym Zestawienie obciąŝeń dla belki poprzecznej pomostu przy szybie windowym charakt. oblicz. ObciąŜenia wsp. - ObciąŜenie urządzeniem - ObciąŜenie oblodzeniem II strefa b = 0,018 ξ = (h : 10) 0,3 = (3,10 : 10) 0,3 = 0,704 s = b x ξ = 0,018 x 0,704 = 0,0127 g k = γ x s x u = 7,0 x 0,0127 x [(1,4 x 2 + 2,63 x 2) x x 1,72 + 1,4 x 2,63 x 2] = - ObciąŜenie śniegiem II strefa Q k = 0,9 /m 2 F = 1,4 x 2,63 = 3,68 m 2 s k = Q k x 1,2 x C x F = 0,9 x 1,2 x 1,0 x 3,68 = - ObciąŜenie wiatrem I strefa q k = 0,30 /m 2 Ce = 1,0 ; β = 1,8 Cx (Z1 23) l:h = 2,63 : 1,72 = 1,53 C pi = 1,8 Cx = 1,8 w = 0,30 x 1,0 x 1,8 x 1,8 x 1,72 x 2,63 = - ObciąŜenie cięŝarem własnym konstrukcji przyjęto: 10,31 1,89 3,97 4,40 0,45 1,10 1,10 11,34 2,83 5,96 6,60 0,50 ObciąŜenia Zestawienie obciąŝeń dla słupa pomostu przy szybie windowym charakt. wsp. oblicz. ObciąŜenie pionowe - Z pomostu - CięŜar konstrukcji pomostu roboczego wraz z oblodzeniem przyjęto: - Człowiek z narzędziami przyjęto: 16,62 3,00 1,00 1,24 20,63 4,50 ObciąŜenie poziome - ObciąŜenie wiatrem I strefa q k = 0,30 /m 2 Ce = 1,0 ; β = 1,8 Cz (Z1 1); H/B = 1,72/2,63 = 0,65 < 2 B/L = 2,63/1,40 = 1,88 > 1 Cz = 0,7 w = 0,30 x 1,0 x 1,8 x 0,7 x 1,72 x 1,40 = 0,91 1,37 10
Poz. 4. WYNIKI OBLICZEŃ STATYCZNO-WYTRZYMAŁOŚCIOWYCH Poz. 4.1. NadproŜe nad otworem wentylacyjnym w ścianie nad wejściem do auli ze stropu: q k = 8,95 x 3,90 x 0,5 = 17,45 /m q o = 17,45 x 1,19 = 20,77 /m l o = 1,05 x 0,9 0,96 m Belka wolnopodparta M = 0,125 x 20,77 x 0,96 2 2,60 m przyjęto: 2 I 80 W x = 2 x 19,5 = 39 cm 3 J x = 2 x 77,8 = 155,6 cm 4 σ = 260/39 = 6,7 /cm 2 < R = 21,5 /cm 2 Poz. 4.2. NadproŜe nad okienkiem operatora w ścianie auli j.w. ze stropu: q k = 8,95 x 3,90 x 0,5 = 17,45 /m q o = 17,45 x 1,19 = 20,77 /m l o = 1,05 x 1,26 1,33 m Belka wolnopodparta M = 0,125 x 20,77 x 1,33 2 4,60 m przyjęto: 2 I 100 W x = 2 x 34,2 = 68,4 cm 3 J x = 2 x 171 = 342 cm 4 σ = 460/68,4 = 6,73 /cm 2 < R = 21,5 /cm 2 Poz. 4.3. Wspornikowa belka pomostu pod agregat wody ziębniczej obciąŝenie jednej belki pomostu: q o = 6,88 x 0,90 = 3,19 /m l o = m ; ObciąŜenie na długości a = 1,00 m Odległość obciąŝenia od podpory b = 0,20 m Środek cięŝkości obciąŝenia od podpory æ = 1,00 x 0,5 + 0,20 = 0,70 m Belka wspornikowa M = 6,19 x 1,00 x 0,70 = 4,33 m R A = 6,19 x 1,00 = 6,19 przyjęto: C 160 W x = 116 cm 3 J x = 925 cm 4 σ = 433/116 = 3,73 /cm 2 < R = 0,775 x 21,5 = 16,66 /cm 2 f dop = 120/150 = 0,8 cm f = 0,0551 x 120 4 / 8 x 20500 x 925 = 0,08 cm < f dop = 0,8 cm Poz. 4.4. Belka poprzeczna pomostu w patio obciąŝenie jednej belki pomostu: q k = (8,71/0,8 x 2,43) x 0,8 x 0,5 = 1,79 /m q o = 1,79 x 1,24 = 2,22 /m l o = 2,43 m Belka wolnopodparta M = 0,125 x 2,22 x 2,43 2 = 1,64 m przyjęto konstrukcyjnie: C 160 W x = 116 cm 3 J x = 925 cm 4 σ = 164 / 116 = 1,41 /cm 2 < R = 0,775 x 21,5 = 16,66 /cm 2 Poz. 4.5. Słup pomostu w patio obciąŝenie jednego słupa przy pomoście roboczym: P 1 k = 8,71 : 4 + 3,00 : 2 + 1,00 = 4,69 P 1 o = 10,81 : 4 + 4,50 : 2 + = 6,15 11
Moment od wspornikowego pomostu roboczego M k = 2,5 x 0,5 = 1,25 m M o = (2,25 + ) x 0,5 = 1,73 m l o = 2,30 m l w = 2 x 2,30 = 4,60 m e x = 1,73 / 6,15 = 0,28 m Przyjęto rurę D 114 x 6 mm F = 20,36 cm 2 ; W = 52,23 cm 3 J = 297,7 cm 4 i = 3,82 cm stal: St3SX R = 21,5 /cm 2 λ p = 112 λ = 460 / 3,82 = 120,4 < 250 λ / λ p = 120,4 / 112 = 1,08 m w = 2,33 σ = 6,15 x 2,33 / 20,36 + 173 / 52,23 = 0,70 + 3,31 = 4,01 /cm 2 σ = 4,01 /cm 2 < R = 21,5 /cm 2 Poz. 4.6. Belka poprzeczna pomostu przy szybie windowym obciąŝenie jednej belki pomostu: l o = 2,70 m P V k = 10,31 + 1,89 + 3,97 + 0,45 = 16,62 γ = 1,24 P V o = 11,34 + 2,83 + 5,96 + 0,50 = 20,63 P H k = 4,40 γ = 1,5 P H o = 6,60 obciąŝenie pionowe jednej belki pomostu: q x k = (16,62 / 1,4 x 2,63) x 1,4 x 0,5 = 3,16 /m q x o = 3,16 x 1,24 = 3,92 /m obciąŝenie poziome jednej belki pomostu: q y k = (4,40 / 2,63) x 0,5 = 0,84 /m q x o = 0,84 x 1,5 = 1,25 /m Belka wolnopodparta M x = 0,125 x 3,92 x 2,70 2 = 3,57 m M y = 0,125 x 1,25 x 2,70 2 = 1,14 m przyjęto: C 160 W x = 116 cm 3 ; W y = 18,3 cm 3 J x = 925 cm 4 J y = 85,3 cm 4 σ x = 357 / 116 = 3,08 /cm 2 < R x[ = 0,775 x 21,5 = 16,66 /cm 2 σ y = 114 / 18,3 = 6,28 /cm 2 < R y[ = 0,9 x 21,5 = 19,35 /cm 2 σ = 3,08 2 + 6,23 2 = 48,30 = 6,95 /cm 2 < 1,1 x 16,66 = 18,33 /cm 2 Poz. 4.7. Słup pomostu w patio obciąŝenie jednego słupa przy pomoście roboczym: P o 1 = 20,63 : 4 + 4,50 : 2 + = 8,61 Moment od wspornikowego pomostu roboczego + wiatr M o = 4,50 : 2 x 0,40 + x 0,80 + 1,37 (3,10 + 1,72 x 0,5) = 7,29 m l o = 3,10 m l w = 2 x3,100 =6,200 m e x = 13,46 / 6,15 = 1,57 m Przyjęto rurę D 114 x 6 mm F = 20,36 cm 2 ; W = 52,23 cm 3 J = 297,7 cm 4 i = 3,82 cm 12
stal: St3SX R = 21,5 /cm 2 λ p = 112 λ = 620 / 3,82 = 162,3 < 250 λ / λ p = 162,3 / 112 = 1,45 m w = 4,20 σ =8,615 x 4,20 / 20,36 + 729 / 52,23 = 1,78 + 13,96 = 15,74 /cm 2 σ = 15,74 /cm 2 < R = 21,5 /cm 2 Obliczyła: mgr inŝ. Dorota Bułka nr upr. 203/Sz/90 Szczecin, wrzesień 2012r. 13