Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Schemat Hornera 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: potrafi podać formułę obliczającą wartość wielomianu stopnia n w punkcie wg schemat Hornera; podać matematyczny zapis wzoru Hornera; opisać, w jaki sposób modyfikacja postaci wielomianu modyfikuje liczbę obliczeń potrzebnych do uzyskania wartości wielomianu; potrafi wymienić przykłady zastosowań schematu Hornera; 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: zapisać algorytm Hornera za pomocą listy kroków; zapisać algorytm Hornera za pomocą schematu blokowego; wyprowadzić wzór Hornera na przykładzie wielomianu 4- lub 5-stopnia; obliczyć wartość wielomianu stopnia n w punkcie, posługując się schematem Hornera; wykorzystać schemat Hornera do konwersji liczny binarnej na dziesiętną; napisać program w VB.NET znajdujący wartość wielomianu stopnia n w punkcie wg schematu Hornera. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; elementy wykładu; metoda problemowa; 1
Scenariusz lekcji eksponująca lekcja multimedialna. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE lekcja multimedialna 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE pracownia komputerowa, projektor multimedialny (lub inne zastępcze urządzenie, np.vnc). 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Wprowadzenie Czynności organizacyjne (5 min) Pogadanka na temat algorytmikiwprowadzenie do tematu lekcji (5 min) - przypomnienie wiadomości: wielomian stopnia n (definicja); - podanie tematu lekcji; - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią; - pogadanka na temat sposobu obliczania wartości wielomianu stosowanego naturalnie przez uczniów na lekcjach matematyki. Rozwinięcie Lekcja multimedialna (20min) Implementacja schematu Hornera w VB.Net znajdującego wartość wielomianu stopnia n w punkcie (35 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej; - zwrócenie przez nauczyciela uwagi, jakie elementy lekcji multimedialnej są szczególnie istotne; - praca uczniów z lekcją multimedialną. - przypomnienie algorytmu w postaci listy kroków (schemat Hornera); - otwarcie nowego projektu w VB.NET; - zaprojektowanie interfejsu aplikacji; - zaprojektowanie procedur do wprowadzania danych oraz do obliczania wartości wielomianu; Lekcja multimedialna VB.Net - kodowanie aplikacji; - przetestowanie aplikacji sprawdzenie poprawności danych.
Wykorzystanie schematu Hornera w konwersji liczby binarnej do dziesiętnej (15 min) - przypomnienie terminów: pozycyjny system liczbowy, liczba binarna, liczba heksadecymalna (szesnastkowa); - przypomnienie sposobów konwersji liczby binarnej na dziesiętną; - zapisanie przykładowej liczby dwójkowej w postaci pozycyjnej i analiza tego zapisu; Program kalkulator binarny dostępny na portalu www.otwartaszkola.edu.pl w dziale Biuletyn Otwartej Szkoły - określenie postaci liczby dwójkowej jako wielomianu o wartości x = 2 i współczynnikach z zakresu 0 i 1; - otwarcie istniejącego projektu w VB.Net (kalkulator binarny); - przedyskutowanie kodu odpowiedzialnego za konwersje liczby binarnej i liczby szesnastkowej do liczby dziesiętnej. Podsumowanie Podsumowanie, zadanie pracy domowej (opcjonalnie) (10 min) - powtórzenie z wykorzystaniem karty pracy; - zadanie zadania domowego. Karta pracy 7 BIBLIOGRAFIA [1] Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., Informatyka. Część 2. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, WSiP S. A., Warszawa 2003. [2] Wróblewski P., Algorytmy struktury danych i techniki programowania, Helion, Warszawa 1997. [3] Bałachowski L., Diks K., Rytter W., Algorytmy i struktury danych, WNT, Warszawa 2001.
8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Napisz program konwertujący liczbę ósemkową do liczby dziesiętnej w oparciu o schemat Kornera. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI