SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum HASŁO PROGRAMU: Ostrosłupy TEMAT LEKCJI: Rodzaje ostrosłupów. CZAS TRWANIA: 45 minut CELE LEKCJI: a) szczegółowe: przypomnienie i utrwalenie wiadomości o ostrosłupach doskonalenie umiejętności klasyfikowania ostrosłupów, wskazywanie właściwych ścian, krawędzi, wierzchołków przypomnienie i utrwalenie opisu ostrosłupa ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia b) wychowawczy: utrzymanie dyscypliny podczas lekcji; ćwiczenie umiejętności pracy w grupie; rywalizacja fair play każdej z grup; pogłębianie zainteresowań matematyką w powiązaniu ze starożytnością (piramidy egipskie) FORMY PRACY: praca wspólnym frontem; praca w grupach; praca z podręcznikiem; METODY PRACY: wykład pokaz (demonstracja) ćwiczenia praktyczne; gra dydaktyczna; POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przybory geometryczne, zeszyty, podręczniki; 1
plansze (I- rodzaje ostrosłupów/rzuty/, II opis ostrosłupa) bryły pełne i żeberkowe (wystawka tych brył na ławce demonstrowanie w trakcie lekcji) zestawy patyczków i plasteliny (mogłyby być kasztany /ścieżka ekologiczna/) zestawy pytań dla każdej z grup krzyżówka dla każdej z grup album o piramidach Odkrycia Młodych nr 13, 14 i 15 magnetofon płyta CD z muzyką w stylu egipskim (np.ofra Haza) PRZEBIEG LEKCJI: FAZA WPROWADZAJĄCA 1. Sprawy organizacyjne. 2. Krótkie przypomnienie wiadomości o graniastosłupach. 3. Podanie tematu lekcji. 4. Poinformowanie uczniów o sposobie pracy na lekcji i pracy w grupach. FAZA REALIZACYJNA A) Z pośród różnych modeli brył przestrzennych zgromadzonych na wystawce, uczeń usuwa te, które nie są ostrosłupami. B) Próba wyjaśnienia pojęcia ostrosłup i zapisanie go w zeszycie. C) Opis ostrosłupa (plansza II) - omówienie, oraz zapisanie w zeszytach. D) Podział klasy na grupy 4 lub 5 osobowe. Poinformowanie uczniów o sposobie pracy w grupach. Grupa, która zdobędzie maksymalną ilość punktów wygrywa rywalizację klasową i otrzymuje oceny (I miejsce 3p, II miejsce 2p, III miejsce 1p) E) Wyjaśnienie pytania: Od czego zależy nazwa ostrosłupa? np. trójkątny, prawidłowy,..., czworościan foremny. F) Przydział każdej z grup poszczególnych zadań, które są punktowane. W trakcie realizacji zadania 1 należy włączyć muzykę. W miarę wolnego czasu zaprezentować album o piramidach 2
Zad. Nr 1 (od 0p do 3p) Każda grupa ma wykonać modele wskazanych ostrosłupów z patyczków i plasteliny. Zad. Nr 2 (od 0p do 2p) Zadanie polega na tym, aby wskazać które z podanych zdań jest prawdziwe i dotyczy dowolnego ostrosłupa? GRUPA PYTANIA GRUPA 1 GRUPA 2 GRUPA 3 GRUPA 4 GRUPA 5 Wszystkie krawędzie ostrosłupa mają wspólny punkt. Liczba wszystkich krawędzi jest parzysta. Liczba wszystkich ścian jest zawsze nieparzysta. Wszystkie ściany boczne są trójkątami. Krawędzi jest tyle ile wszystkich ścian. Z każdego wierzchołka wychodzą trzy krawędzie. Krawędzi bocznych jest tyle, ile ścian bocznych. Ścianami bocznymi mogą być tylko trójkąty równoramienne. Liczba wszystkich ścian jest parzysta. Zad. Nr 3 (od 0p do 8p) (kto pierwszy!) Wszystkie krawędzie boczne maja wspólny wierzchołek. Zadanie polega na uzupełnieniu brakujących słów, które po wpisaniu tworzą sensowną całość. UZUPEŁNIJ! Ostrosłup ma... podstawę, a ściany boczne są.... Podstawą ostrosłupa może być... wielokąt. Jeżeli każda ściana ostrosłupa jest..., to ostrosłup nazywamy czworościanem. 3
Jeśli ostrosłup jest prawidłowy sześciokątny, to w podstawie ma..., a ściany boczne są.... Jeśli ostrosłup ma w podstawie kwadrat, a ściany boczne są..., to jest ostrosłupem prawidłowym.... Rozwiązanie: (kolejne słowa pasujące do uzupełnianki: jedną, trójkątami, dowolny, trójkątem równobocznym, sześciokąt foremny, (przystającymi) trójkątami równoramiennymi, trójkątami równoramiennymi, czworokątnym.) Zad. Nr 4 (od 0p do 9p) (kto pierwszy!) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1. punkt wspólny krawędzi bocznych ostrosłupa 2. może być nią każda ściana czworościany foremnego 3. jest ścianą boczną ostrosłupa 4
4. jedna z ośmiu w ostrosłupie czworokątnym 5. ostrosłup, w którym każda ściana jest trójkątem równobocznym 6. otrzymasz ją gdy rozetniesz model ostrosłupa 7. ostrosłup o podstawie kwadratu 8. ma objętość 3 razy większą od objętości ostrosłupa 9. punkt wspólny wysokości ostrosłupa i podstawy Rozwiązanie: 1 w i e r z c h o ł e k 2 p o d s t a w a 3 t r ó j k ą t 4 k r a w ę d ź 5 c z w o r o ś c i a n 6 s i a t k a 7 p r a w i d ł o w y 8g r a n i a s t o s ł u p 9 s p o d e k Zad. Nr 5 (od 0p do 3p) (kto pierwszy!) Zadanie polega na obliczeniu sumy długości krawędzi ostrosłupa, wiedząc że jest to ostrosłup prawidłowy w którym krawędź podstawy ma długość 3,6 cm, a krawędź boczna 6,7 cm. 5
1 2 3 4 5 G) Podsumowanie pracy każdej z grup. Wpisanie ocen (plansza z punktacją) do dziennika. H) Rysowanie w zeszycie ostrosłupów i nazywanie ich. 6
I) W miarę wolnego czasu można jeszcze wykonać zadanie rozrywkowe, którym jest labirynt pt: Wdrap się na piramidę 5. Podsumowanie lekcji. 7