Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Jak dbać o porządek na dysku. 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: opisać potrzebę porządkowania zapisu danych na dysku; określić cel kompresowania plików i folderów; określić cel archiwizowania plików i folderów; zdefiniować zadnie kosza; podać znaki ułatwiające wyszukiwanie grup plików. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: zmienić nazwę pliku i folderu; znaleźć plik i folder zapisany na dysku; zaznaczać dowolne grupy plików i folderów; kopiować i przenosić pliki i foldery; usuwać i odzyskiwać dane; kompresować dane zapisane na dysku. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; eksponująca - lekcja multimedialna; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery; lekcja multimedialna; podręcznik. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa, składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Faza przygotowawcza Faza realizacyjna Czynności organizacyjne (2 min) Wprowadzenie do tematu krótka informacja (3 min) Lekcja multimedialna (20 min) sprawdzenie obecności; krótkie przypomnienie zasad BHP przy obsłudze komputera; zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania zasad BHP oraz regulaminu pracowni komputerowej, szczególnie w kontekście poszanowania cudzej własności (zwrócenie uwagi, aby nie otwierać, nie zmieniać, nie przenosić, nie usuwać prac innych użytkowników pracowni komputerowej). - przedstawisnie tematu lekcji; - przekazanie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią; - pogadanka z uczniami na temat ich doświadczeń dotyczących użytkowania komputera (czy ktoś z nich był w sytuacji, kiedy nie mógł znaleźć wcześniej zapisanego pliku, zastanowienie się, jaka może być tego przyczyna, co zrobić w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć dokumentu, czy można odzyskać skasowany dokument). - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej; - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na elementy lekcji multimedialnej, które są szczególnie ważne; - praca uczniów z lekcją multimedialną. Lekcja multimedialna
Faza podsumowująca Ćwiczenia mające na celu utrwalenie wiedzy i nabycie umiejętności wykonywania czynności kopiowania, przenoszenia, zmiany nazwy, usuwania, odzyskiwania plików i folderów, a także kompresji i dekompresji danych (15 min) Usystematyzowanie treści lekcji (5 min) - zmiana nazwy folderu i pliku; - zmiana w opcjach folderów sposobu wyświetlania plików (z rozszerzeniem); - porównanie, jak zmieni się ikona pliku, gdy zmienimy jej rozszerzenie oraz sprawdzenie, jakie są tego konsekwencje; - zaznaczanie grupy plików i folderów nieleżących obok siebie; - zaznaczanie grupy plików i folderów sąsiadujących ze sobą; - wykonanie przez uczniów na dyskietce kopii zapasowej plików tekstowych wykonanych na lekcjach informatyki; - ćwiczenia w kopiowaniu i przenoszeniu plików i folderów za pomocą skrótów klawiszowych; - kompresowanie plików tekstowych wykonanych na lekcjach; - kompresowanie plików graficznyci wykonanych na lekcjach; - porównanie stopnia kompresji plików tkstowych i graficznych; - zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo kasowania danych z dysku i możliwość ich odzyskiwania. - utrwalenie informacji dotyczących zmiany nazwy, kopiowania, przenoszenia, kompresowania, usuwania i odzyskiwania usuniętych danych, poprzez wykonanie karty pracy; - zadanie pracy domowej dla chętnych uczniów. Zestaw komputerowy Karta pracy 7 BIBLIOGRAFIA Mordaka M., Lipski J.,, Informatyka 200 podręcznik dla gimnazjum, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000.
8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Jeśli masz w domu zestaw komputerowy, uporządkuj zapisane na nim dane. Jeśli będzie taka potrzeba, zmień nazwy plików lub folderów, skasuj niepotrzebne dane. Skompresuj swoje prace i zrób ich kopię zapasową. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI 45 minut