Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Redagowanie tekstu. 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego; podać narzędzia służące sprawdzaniu pisowni i stosowaniu wyrazów bliskoznacznych; wymienić przyciski i polecenia służące właściwemu rozmieszczeniu treści dokumentu. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: dokonać wstępnej edycji tekstu zgodnie z jego przeznaczeniem i adresatem; zadbać o estetykę i właściwy układ dokumentu; stosować zasady pisania na komputerze; rozmieścić elementy treści w dokumencie i wstawić je we właściwym miejscu nagłówek, podpis, miejscowość i data w dokumencie oficjalnym; stosować zasady poprawnego pisania tekstu; sprawdzić pisownię za pomocą narzędzia pisownia i gramatyka oraz wykorzystać słownik wyrazów bliskoznacznych; wstawić numerację stron. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; eksponująca - lekcja multimedialna; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. Redagowanie tekstu 1
Scenariusz lekcji 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym MS Word; prezentacja wykonana w programie PowerPoint; lekcja multimedialna. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS Word i Power Point; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI Redagowanie tekstu 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Czynności organizacyjne (3 min) Faza przygotowawcza Wprowadzenie do programowania obiektowego (5 min) - podanie tematu lekcji; - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zainteresowanie uczniów jej treścią; - pogadanka z uczniami na temat ich doświadczeń w pisaniu różnych tekstów, redagowaniu tekstów na komputerze (w tym tekstów użytkowych, okolicznościowych, innych); - przypomnienie dostępnych słowników, pomagajacych dbać o poprawność języka i ortografii (słownik ortograficzny, języka polskiego, poprawnej polszczyzny). Faza realizacyjna Lekcja multimedialna (20 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej; - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na ważne elementy lekcji (zasady pisania na komputerze, dbałość o estetykę i wygląd dokumentu oraz narzędzia pozwalające zachować poprawność językową i ortograficzną tekstu); - praca uczniów z lekcją multimedialną. Lekcja multimedialna Redagowanie tekstu 3
Faza podsumowująca Wprowadzenie tekstu i dokonanie jego redakcji (12 min) Podsumowanie pracy (5 min) - otwarcie edytora tekstu Word; - wprowadzenie krótkiego tekstu, np. listu do kolegi, ogłoszenia lub zaproszenia; - właściwe rozmieszczenie treści w dokumencie w szczególności: wyrównanie do lewej, wyjustowanie, zastosowanie zasad kompozycyjnych a w tym podział tekstu na akapity, zwrócenie uwagi na nagłówek; - sprawdzenie poprawności tekstu poprzez zastosowanie narzędzia pisownia i gramatyka; - ocena estetyki przygotowanego dokumentu i jego wydrukowanie. - przypomnienie zasad pisania tekstów na komputerze oraz dostępnych słowników, z których można skorzystać w celu oceny poprawności tekstu (słownik ortograficzny, języka polskiego, poprawnej polszczyzny także w wersji elektronicznej); - ocena stopnia przestrzegania poznanych zasad w przygotowanych na lekcji dokumentach; - ocena przydatności narzędzi edytora w redagowaniu tekstu; - podkreślenie potrzeby dbałości o estetykę dokumentu; - zadanie domowe: Napisz na komputerze list do dyrektora szkoły, zawierający prośbę o pomoc w organizacji spotkania ze znanym sportowcem. Pamiętaj o podstawowych elementach listu i zwrotach grzecznościowych. 7 BIBLIOGRAFIA 1. Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska-Pezda E., Mordaka M., Informatyka 2000 podręcznik kl.4-6 + CD, Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000. 2. Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M., Informatyka. Podręcznik dla ucznia szkoły podstawowej klasy 4/6, WSiP, Warszawa 1999. 3. Jak oglądać świat w klasie szóstej? Poradnik dla nauczyciela, pod red. D.Chwastek i E. Nowosielskiej, Wydawnictwo ARKA, Poznań 2001. Redagowanie tekstu 4
8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Ułoż i napisz na komputerze list do dyrektora szkoły, zawierający prośbę o pomoc w organizacji spotkania ze znanym sportowcem. Pamiętaj o podstawowych elementach listu i zwrotach grzecznościowych. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 1 x 45 minut 10 UWAGI Redagowanie tekstu 5