Kolorowa mozaika Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Kolorowa mozaika 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wyjaśnić pojęcie mozaika ; opisać elementy składowe mozaiki; opisać sposób tworzenia procedur złożonych; wyjaśnić znaczenie parametrów procedury. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: tworzyć procedury rysujące elementy mozaiki; tworzyć procedury złożone; ustalać wartości parametrów procedury; tworzyć procedurę, której wywołania są wyświetlane na środku ekranu. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym programem Logomocja. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym programem Logomocja; Logomocja Imagine 1
Kolorowa mozaika Scenariusz lekcji projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI Logomocja Imagine 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (3 min) - sprawdzenie obecności - zalogowanie się do systemu Faza przygotowawcza wprowadzenie do tematu lekcji (3 min) - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które będą omawiane na lekcji - próba zdefiniowania pojęcia mozaika (np. mozaika podłogowa) analiza wykonania zadania (5 min) - pokaz wywołania procedury mozaika - omówienie budowy mozaiki (wyróżnienie i nazwanie elementów składających się na rysunek mozaiki) - ustalenie procedur potrzebnych do napisania procedury mozaika oraz kolejności ich tworzenia Program Logomocja Załącznik 8.1 wywołanie procedury mozaika i procedur użytych do jej wykonania Faza realizacyjna samodzielne tworzenie procedur rysujących zamalowany kwadrat i koło (8 min) - uruchomienie programu Logomocja - tworzenie procedury kwadratn :a, którego wnętrze malowane jest kolorem niebieskim (zwrócenie uwagi na konieczność dopisania poleceń, które spowodują, że żółw będzie rozpoczynał i kończył rysunek w środku figury; nazwa parametru jest kwestią umowną, dlatego długość boku możemy oznaczyć literą :a) Załącznik 8.2 treści procedur kwadratn i kołoż - sprawdzenie działania procedury kwadartn :a dla różnych długości boku - tworzenie procedury kołoż :a, malującej żółte koło o średnicy :a (zwrócenie uwagi na parametr :a, który jest taki sam jak w procedurze kwadratn ; wynika to z budowy kafla) - sprawdzenie działania procedury kołoż :a Logomocja Imagine 3
tworzenie procedury kafel (5 min) tworzenie procedury rząd (8 min) - analiza budowy kafla (kafel składa się z czterech kwadratów i czterech kół różnej wielkości odpowiednio ułożonych; należy zauważyć, że żółw rozpoczyna i kończy procedurę w środku kafla) - kolejne kroki tworzenia procedury kafel wpisanie w treści procedury pierwszego polecenia kwadratn :a * 4 (należy wyjaśnić, że wartości parametrów mogą być podawane w postaci działań; ponieważ parametr :a jest długością boku najmniejszego kwadratu, kwadrat największy, czyli rysowany jako pierwszy, musi mieć bok o długości 4 razy :a) wpisanie drugiego polecenia kołoż :a * 4 (średnice kół są równe długościom boków odpowiednich kwadratów, dlatego w obu poleceniach można zastosować ten sam parametr :a) wpisanie kolejnych poleceń rysujących kwadraty i koła, w których należy zmieniać jedynie wartości parametrów (należy zwrócić uwagę na to, że procedurę kafel możemy napisać w tak prosty sposób dzięki temu, że w procedurze kwadrat wpisaliśmy polecenia powodujące rozpoczęcie i zakończenie rysowania w środku figury) - sprawdzenie działania procedury (zwrócenie uwagi na zmianę wielkości kafla wraz ze zmianą parametru :a) - omówienie budowy rysunku rząd (rząd składa się z czterech kafli umieszczonych obok siebie) - ustalenie drogi, jaką pokonuje żółw od jednego do drugiego kafla (należy pamiętać, że rysowanie kafli żółw rozpoczyna i kończy w ich środku) - ustalenie sekwencji kroków, które można powtarzać, i zapisanie ich w treści procedury - wpisanie poleceń powodujących powrót żółwia do środka pierwszego kafla (polecenia te znacznie ułatwią tworzenie procedury mozaika ) - sprawdzenie działania procedury rząd :a (w przypadku błędów w działaniu procedury nie możemy przejść do tworzenia procedur następnych, ponieważ są one od siebie zależne) Załącznik 8.3 treść procedury kafel Załącznik 8.4 treść procedury rząd Logomocja Imagine 4
P Faza podsumowująca tworzenie procedury mozaika (10 min) podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji (3 min) - analiza budowy mozaiki (w skład mozaiki wchodzą cztery rzędy umieszczone jeden nad drugim) - tworzenie procedury mozaika wykorzystującej procedurę rząd - wywołanie procedury i analiza rysunku (mozaika będzie lepiej wyglądała, gdy żółw narysuje ją na środku ekranu i skończy pracę w jej środku) - modyfikacja procedury poprzez dodanie poleceń ustalających początkową i końcową pozycję żółwia - wywołanie procedury mozaika z różnymi wartościami parametru :a, zapisanie pracy na dysku - utrwalenie treści lekcji (rozmowa na temat sposobu tworzenia procedur złożonych oraz znaczenia początkowego i końcowego położenia żółwia w procedurach pomocniczych) - zadanie pracy domowej Załącznik 8.5 treść procedury mozaika Załącznik 8.4 treść pracy domowej 7 BIBLIOGRAFIA [1] A. Walat, Wprowadzenie do Logomocji, OEIiZK, Warszawa 2003. [2] W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski, Lekcje z komputerem, WSiP, Warszawa 2004. Logomocja Imagine 5
8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Wywołanie procedury mozaika oraz procedur użytych do jej wykonania mozaika rząd kafel kwadratn kołoż Logomocja Imagine 6
8.2 Treści procedur kwadratn i kołoż oto kwadratn :a pod ws :a / 2 pw 90 ws :a / 2 lw 90 opu powtórz 4 [np :a pw 90] pod np :a / 2 pw 90 np :a / 2 lw 90 ukm "niebieski zamaluj opu oto kołoż :a ukm "żółty koło :a Logomocja Imagine 7
8.3 Treść procedury kafel oto kafel :a kwadratn :a * 4 kołoż :a * 4 kwadratn :a * 3 kołoż :a * 3 kwadratn :a * 2 kołoż :a * 2 kwadratn :a kołoż :a 8.4 Treść procedury rząd oto rząd :a powtórz 4 [kafel :a pod pw 90 np :a * 4 lw 90 opu] pod pw 90 ws :a * 16 lw 90 opu Logomocja Imagine 8
8.5 Treść procedury mozaika oto mozaika :a pod ws :a * 6 pw 90 ws :a * 6 lw 90 opu powtórz 4 [rząd :a pod np :a * 4 opu] pod wróć opu 8.6 Treść pracy domowej Zmodyfikuj procedurę mozaika tak, aby jej wywołaniem był rysunek składający się z pięciu rzędów, zawierających po pięć kafli. Pamiętaj o konieczności zmodyfikowania niektórych procedur pomocniczych. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut Logomocja Imagine 9