Scenariusz zajęć z przyrody dla klas IV VI szkoły podstawowej



Podobne dokumenty
Wolontariat nie ma granic

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

WIZYTA ROBOCZA WE FRANCJI

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Temat: Odpowiedzialny i zdrowy styl życia.

PRZYRODA RODZAJE MAP

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

Mamy pomysł i co dalej?

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

Organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach IV Forum Funduszy Europejskich

Temat: Mnożenie liczby całej przez ułamek. Obliczanie ułamka z danej liczby.

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego EXCEL do rozwiązywania układów równań liniowych metodą wyznacznikową

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

KRAJOBRAZY PRZEKSZTAŁCONE PRZEZ CZŁOWIEKA

Opracowała Anna Kaszkowiak

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Śladami średniowiecznej przeszłości miasta Jarosławia

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii

Konspekt lekcji otwartej

Olsztyn, dnia 30 lipca 2014 r. Poz UCHWAŁA NR LIII/329/2014 RADY GMINY JONKOWO. z dnia 26 czerwca 2014 r.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO KAMPANII INFORMACYJNEJ PORZUCONE-NIEPEŁNOSPRAWNE pt. Mój niepełnosprawny Przyjaciel

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH. Zajęcia intelektualne - praca z książką.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE obowiązujący w Publicznym Gimnazjum w Złotnikach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Scenariusz lekcji. podać definicję pojęcia cywilizacja informacyjna ; scharakteryzować społeczeństwo informacyjne;

Regulamin Rekrutacji do Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach

REGULAMIN PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO LICEUM PLASTYCZNEGO W KOLE

REGULAMIN przeprowadzania okresowych ocen pracowniczych w Urzędzie Miasta Mława ROZDZIAŁ I

Szkolenie instruktorów nauki jazdy Postanowienia wstępne

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Regulamin korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych.

CZĘŚĆ A. urodzony(a) w... (miejsce zatrudnienia, stanowisko lub funkcja)

SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA. na obsługę bankową realizowaną na rzecz Gminy Solec nad Wisłą

Praca w grupie. UMIEJĘTNOŚCI: Kompetencje kluczowe w uczeniu się

Szanowni Rodzice. Niniejsze zasady nie obejmują przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych przez inne podmioty niż Gmina Olsztyn.

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

ANALIZA ANKIETY EWALUACYJNEJ. Zajęć z zakresu poradnictwa i wsparcia indywidualnego oraz grupowego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych

wzór Załącznik nr 5 do SIWZ UMOWA Nr /

DOP /13. Poznań, 20 czerwca 2013 roku

Kolorowe przytulanki

Warszawa Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie Warszawa Konsultacja merytoryczna Valentina Todorovska-Sokołowska

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa:

Zarządzenie Nr 1469/2012

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

Przedmiotowy system oceniania z przedmiotu wiedza o społeczeństwie Publicznego Gimnazjum Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu w roku szkolnym 2015/2016

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

Wymagania z zakresu ocen oddziaływania na środowisko przy realizacji i likwidacji farm wiatrowych

mgr Jolanta Kruszyńska Temat: Tworzenie kartki świątecznej wykorzystanie programu Paint.

Plan naprawczy. Sokółka 2006/2007. Opracowanie: Urszula Bronowicz Henryka Sarosiek ElŜbieta Plichta Katarzyna Dykiel Tomasz Mucuś

ZESPÓŁ SZKÓŁ W BESKU: SZKOŁA PODSTAWOWA W BESKU PRZDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA W KLASIE IV - VI. Mgr Joanna Bętkowska

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Edukacja ekologiczna

Program Otwarte Drzwi

- 70% wg starych zasad i 30% wg nowych zasad dla osób, które. - 55% wg starych zasad i 45% wg nowych zasad dla osób, które

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS IM. EUGENIUSZA PIASECKIEGO

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat 2. Program komputerowy

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży FORTITUDO oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 2 w Łęcznej

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

DZISIAJ PRZEDSZKOLAKI JUTRO JUŻ PIERWSZAKI

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

Równe szanse dla szkół Myśliborskich REGULAMIN UDZIAŁU W PROGRAMIE ROZWOJOWYM DLA SZKÓŁ. w ramach Projektu Równe szanse dla szkół Myśliborskich

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

I. Organizatorzy konkursu: Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku.

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Regulamin Konkursu na cykl zajęć edukacyjnych o prawach dziecka i ich realizacji w praktyce

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

Regulamin Konkursu wiedzy o podatkach. Podatkowy zawrót głowy

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: ops-targowek.waw.pl

Zapytanie ofertowe nr 3

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Specyfikacja warunków zamówienia

1. Zapewnienia wygodnej sali dydaktycznej dla średnio 14 uczestników + 2 wykładowców, wyposażonej w

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia:

Edukacja leśna społeczeństwa w Lasach Państwowych. Barbara Czołnik

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Postanowienia ogólne. 3 Zasady udziału w Konkursie

Politechnika Warszawska Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych ul. Koszykowa 75, Warszawa

REGULAMIN SAMORZĄDU SZKOŁY W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANUSZA KORCZAKA W PRUDNIKU

Zarządzenie Nr 156/2012. Burmistrza Miasta Maków Mazowiecki z dnia 20 kwietnia 2012 r.

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

Końcowa ewaluacja projektu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z przedmiotu matematyka

Wsparcie wykorzystania OZE w ramach RPO WL

terapeutycznych w ramach projektu systemowego Szansa na rozwój realizowanego przez Miejski Ośrodek

NATURA 2000 STANDARDOWY FORMULARZ DANYCH I DLA SPECJALNYCH OBSZARÓW OCHRONY (SOO) 1. IDENTYFIKACJA OBSZARU

Podejmowanie decyzji. Piotr Wachowiak

UCHWAŁA Nr XIX/170/2012 RADY MIEJSKIEJ w KOZIENICACH z dnia 29 marca 2012 r.

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Zmiany przepisów ustawy -Karta Nauczyciela. Warszawa, kwiecień 2013

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAPYTANIE OFERTOWE

Witamy w przedszkolu

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik hotelarstwa powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

Transkrypt:

Scenariusz zajęć z przyrody dla klas IV VI szkoły podstawowej Temat: Obszary Natura 2000 w naszej okolicy 1

Temat : Obszary Natura 2000 w naszej okolicy Cele ogólne: poznawanie walorów przyrodniczych swojego regionu, kształtowanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za stan środowiska Cele operacyjne-uczeń: definiuje, czym jest Europejska Sieć Natura 2000 wymienia ważniejsze cele tworzenia obszarów Natura 2000 wskazuje na mapie obszary Natura 2000 w regionie Płockim. poznaje obszary Natura 2000 w najbliższej okolicy poszerza zainteresowania przyrodą Czas pracy: 2 godz. lekcyjne + praca domowa Metody: pogadanka, praca z mapą województwa mazowieckiego, burza mózgów, uzupełnianie kart pracy, gry dydaktyczne, praca z programem komputerowym, prezentacja multimedialna. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa Środki dydaktyczne: mapa regionu, karty pracy, puzzle, komputer, standardowe formularze dotyczące obszarów Natura 2000 w najbliższej okolicy, prezentacja multimedialna Przebieg lekcji I Faza wstępna -8 minut 1 Faza wstępna rozpoczyna się od burzy mózgów na temat Z czym kojarzy Ci się pojęcie piękno natury? Nauczyciel zapisuje hasło piękno natury na dużym arkuszu papieru i prosi o podanie skojarzeń definiujących hasło. Wszystkie pomysły są zapisywane przez wyłonionego sekretarza. Po wyczerpaniu pomysłów nauczyciel prosi ochotników o krótkie uzasadnienie swoich skojarzeń i odpowiedzi na pytanie Jakie jest znaczenie przyrody w życiu poszczególnego człowieka i całych społeczeństw? 2.Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji na temat różnych form ochrony przyrody w Polsce- nauczyciel zadaje pytania. 2

Jakie składniki przyrody mogą podlegać ochronie? Jakie wyróżniamy formy ochrony przyrody? Jaki jest cel ochrony przyrody? 3 Nawiązanie do nowej lekcji bez podania tematu. Temat lekcji odgadują uczniowie, zabawa pt Koło fortuny Przed lekcją nauczyciel rysuje na tablicy kratki odpowiadające liczbie znaków występujących w wyrażeniu Obszary Natura 2000 O B S Z A R Y.- N A T U R A. 2 0 0 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Nauczyciel dzieli uczniów na 3 zespoły. Każdy zespół wybiera lidera, który reprezentuje grupę i odpowiada za pracę w grupie. Uczniowie losują kolejność udziału grup w zabawie. Odgadnięcie litery, cyfry lub wyrazu nagradzane jest punktami. Punkty będą wykorzystane do oceny pracy uczniów na zajęciach. Po odgadnięciu tematu zajęć, uczniowie zapisują go w zeszycie. II Faza realizacyjna 1. Wprowadzenie do tematu lekcji - 4 minuty Nauczyciel informuje uczniów, że dzisiejsza lekcja poświęcona będzie jednej z wymienionych przez nich form ochrony przyrody naszego regionu tj. obszarów Natura 2000 Troje uczniów prezentuje, przygotowane przez nich wcześniej, 2-3 minutowe informacje dotyczące następujących zagadnień: A. Czym jest sieć Natura 2000 i które państwa obowiązuje? B. W jakim celu tworzone są obszary Natura 2000? C Czy obszary Natura 2000 można użytkować oraz na jakich zasadach? 2.Sieć Natura 2000 miasta Płocka - 4 minuty Nauczyciel przedstawia uczniom mapę województwa mazowieckiego i prosi odszukanie obszarów Sieci Natura 2000 w najbliższej okolicy. Jak wiele jest takich obszarów? Jakie inne formy ochrony przyrody występują w naszym regionie? Jaka jest ich lokalizacja względem obszarów Natura 2000? Nauczyciel zachęca uczniów, by opowiedzieli o miejscach, które znają ( może byli tam na wycieczce szkolnej lub z rodzicami) o 3

1. Ile Obszarów specjalnej ochrony ptaków powołano na terenie naszego województwa, w naszym regionie w mieście Płocku? 2 Ile Specjalnych obszarów ochrony siedlisk dotychczas utworzono na terenie naszego województwa, w naszym regionie w mieście Płocku? 3. Poznanie walorów przyrodniczych następujących obszarów: 22 minuty - Dolina Środkowej Wisły, - Kampinoska Dolina Wisły. Uczniowie oglądają prezentację multimedialną dotyczącą obszarów Natura 2000 najbliższej okolicy Następnie uczniowie dzielą się na 3 zespoły. Nauczyciel rozdaje wszystkim uczniom karty pracy nr 1. Poszczególne grupy uczniów otwierają stronę Internetu http:/natura2000.mos.gov.pl. Uczniowie szukają standardowych formularzy dotyczących omawianych trzech obszarów naszej najbliższej okolicy. Analizują w grupach informacje zawarte w standardowych formularzach i wypełniają otrzymane karty pracy. Następnie ochotnicy z każdego zespołu przedstawiają całej klasie informacje zawarte w opracowanych przez nich kartach pracy. 4.Korzyści związane z istnieniem obszarów Natura 2000-5 minut Nauczyciel prosi uczniów o podanie jakie, ich zdaniem, korzyści dla naszej okolicy wypływają z istnienia obszarów Natura 2000. Ochotnik zapisuje wszystkie informacje na tablicy. Po wyczerpaniu odpowiedzi, cała klasa analizuje zapisane na tablicy informacje i redaguje wspólną notatkę, którą zapisują uczniowie do zeszytów. Korzyści to: zachowanie bioróżnorodności, czyste środowisko, promocja regionu, możliwość rozwoju turystyki przyrodniczej, agroturystyki, możliwość rozwoju produkcji ekologicznej, możliwość skorzystania z dopłat za prowadzenie określonych zabiegów rolniczych, zwiększenie przywiązania do swojego regionu. III Faza podsumowująca -5 minut 1.Ocena pracy grup 2. Wypełnianie arkusza ewaluacyjnego 3.Praca domowa 4

Uczniowie dzielą się na 2-3 osobowe zespoły i losują po jednym z występujących w najbliższej okolicy obszarów Natura 2000. Zadaniem uczniów w ramach pracy domowej będzie przygotowanie posteru na temat wylosowanego obszaru i jego walorów przyrodniczych. Ewaluacja zajęć 1.Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy na dzisiejszych zajęciach? c) trudno powiedzieć 2. Czy poznałeś nowe wiadomości? c) nie wiem 3.Czy nabyłeś nowe umiejętności? c) nie umiem powiedzieć 4.Cy polecenia były jasno sformułowane? a)tak c) nie mam zdania 5.Czy chciałabyś uczestniczyć w podobnych zajęciach? c) nie wiem Karta pracy nr 1 5

1.Identyfikacja obszaru typ. kod obszaru.. nazwa obszaru 2.Położenie obszaru nazwa regionu. powierzchnia (ha).. region biogeograficzny. 3.Informacje przyrodnicze gatunki objęte art. 4 dyrektywy i gatunki wymienione w załączniku II do dyrektywy płazy ilość gatunków ptaki - ilość gatunków ryby ilość gatunków ssaki ilość gatunków 4.Ogólna charakterystyka obszaru. 6

5.Jakość i znaczenie...... 6.Powiązanie obszaru z innymi formami ochrony.. 7.Zarządzanie obszarem 7