Zadania do planszy RÓŻNORODNOŚĆ LEŚNYCH ORGANIZMÓW



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

Temat: Poznajemy grupy organizmów żyjących w lesie

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

tróżka Źródło:

Zadania do planszy ZABAWY I GRY W LESIE. 1. Ułóż zdanie z rozsypanych słów i zapisz je w miejscu kropek. w nim w lesie

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

Las to kompleks roślinności, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym oraz zależnościami miedzy nimi.

Egzamin gimnazjalny. Biologia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

II edycja akcji Przedszkolak pełen zdrowia

Phytophthora cactorum (Leb. & Cohn) Schröeter

KARTA PRACY nr 1. 1.Wypisz wymienione w tekście nr 1 elementy krajobrazu, które nie należą do przyrody: a.., b.., c...

Przedstawiamy raport z badań, jakie były przeprowadzane podczas spotkań w szkołach, w związku z realizacją projektu Szkoła na TAK.

Metodyka zwalczania pachówki strąkóweczki występującej na grochu przy wykorzystaniu sygnalizacji pojawienia się szkodnika

ARKTYKA KRAINA WIECZNEGO LODU I ŚNIEGU

Promocja i identyfikacja wizualna projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 23 marca 2012 r. zawody III stopnia (finałowe)

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

AKTUALNA SYGNALIZACJA WYSTĘPOWANIA CHORÓB I SZKODNIKÓW W UPRAWACH ROLNICZYCH NA DZIEŃ R.

Klasyfikacja i oznakowanie substancji chemicznych i ich mieszanin. Dominika Sowa

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Techniczne nauki М.М.Zheplinska, A.S.Bessarab Narodowy uniwersytet spożywczych technologii, Кijow STOSOWANIE PARY WODNEJ SKRAPLANIA KAWITACJI

Przypomnienie najważniejszych pojęć z baz danych. Co to jest baza danych?

DOPALACZE. - nowa kategoria substancji psychoaktywnych

ZAPYTANIE OFERTOWE nr 4/KadryWM13

DE-WZP JJ.3 Warszawa,

art. 488 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.),

Regulamin Obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska

Czytam i piszę. klasa II. część. Seria. dla klasy drugiej szkoły podstawowej. Ćwiczenia dla klasy drugiej szkoły podstawowej.

Zakres wiedzy i umiejętności oraz wykaz literatury

Załącznik nr 4 WZÓR - UMOWA NR...

II. III. Środki dydaktyczne formularz testu. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Przebieg lekcji

PROJEKT TECHNICZNY INSTALACJA KLIMATYZACJI POMIESZCZEŃ BIUROWYCH

Jakie są te obowiązki wg MSR 41 i MSR 1, a jakie są w tym względzie wymagania ustawy o rachunkowości?

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

Zapytanie ofertowe nr 3

Ptasie pory roku - znaczenie zadrzewieo śródpolnych w zachowaniu populacji zagrożonych gatunków ptaków. Marcin Karetta

Właściwości materii - powtórzenie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAPYTANIE OFERTOWE

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

KLAUZULE ARBITRAŻOWE

XII KONKURS PRZEDMIOTOWY Z BIOLOGII. DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY (klucz odpowiedzi i schemat oceniania)

WYJASNIENIA I MODYFIKACJA SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

1. Od kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Lp. Tematyka Liczba godzin I. Wymagania edukacyjne

WYTYCZNE MCPFE DO OCENY LASÓW I INNYCH GRUNTÓW LEŚNYCH CHRONIONYCH I ZE STATUSEM OCHRONNYM W EUROPIE

Zapytanie ofertowe POSTĘPOWANIE O UDZIELENIE ZAMÓWIENIA O WARTOŚCI POWYŻEJ netto

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH. Wniosek DECYZJA RADY

Zadania. SiOD Cwiczenie 1 ;

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Minimalne wymagania odnośnie przedmiotu zamówienia zawarto w punkcie I niniejszego zapytania.

ZAPYTANIE OFERTOWE NR 1/2016/SPPW

Polska-Warszawa: Usługi skanowania 2016/S

Wykonawcy biorący udział w postępowaniu przetargowym na ubezpieczenie mienia i odpowiedzialności Zamawiającego.

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

REGULAMIN ZADANIA KONKURENCJI CASE STUDY V OGOLNOPOLSKIEGO KONKURSU BEST EGINEERING COMPETITION 2011

Komentarz technik dróg i mostów kolejowych 311[06]-01 Czerwiec 2009

Liczba stron: 3. Prosimy o niezwłoczne potwierdzenie faktu otrzymania niniejszego pisma.

INSTYTUCJE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI WARSZAWA, LIPIEC 2000

OCHRONA DRZEW NA TERENACH INWESTYCYJNYCH

PROCEDURA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO. w Urzędzie Gminy Mściwojów

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

NUMER IDENTYFIKATORA:

SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA. na obsługę bankową realizowaną na rzecz Gminy Solec nad Wisłą

Chillout w pracy. Nowatorska koncepcja

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA - UROZMAICONA DIETA GWARANCJĄ NIEZBĘDNYCH SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH, MINERALNYCH ORAZ WITAMIN.

ZAPYTANIE OFERTOWE. Niniejszy wydatek jest realizowany i finansowany ze środków publicznych umowa dotacyjna z Ministerstwem Gospodarki.

Wsparcie wykorzystania OZE w ramach RPO WL

Jak usprawnić procesy controllingowe w Firmie? Jak nadać im szerszy kontekst? Nowe zastosowania naszych rozwiązań na przykładach.

LOCJA ŚRÓDLĄDOWA. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

rozpoznaje rośliny zwierzęta Ŝyjące takich środowiskach przyrod-niczych, jak park, las, pole upraw ne, sad i ogród (dzia i ł a ka) a,

U M O W A. zwanym w dalszej części umowy Wykonawcą

Warunki Oferty PrOmOcyjnej usługi z ulgą

INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKÓW ZAWODÓW ZADANIA

7. OPRACOWYWANIE DANYCH I PROWADZENIE OBLICZEŃ powtórka

Regulamin Obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina Postanowienia Ogólne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

- 70% wg starych zasad i 30% wg nowych zasad dla osób, które. - 55% wg starych zasad i 45% wg nowych zasad dla osób, które

ZAPYTANIE OFERTOWE z dnia r

Implant ślimakowy wszczepiany jest w ślimak ucha wewnętrznego (przeczytaj artykuł Budowa ucha

- PROJEKT - U M O W A

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nazwa zamówienia: Wykonanie usług geodezyjnych podziały nieruchomości

Dr inż. Andrzej Tatarek. Siłownie cieplne

Czy warto byd w sieci? Plusy i minusy nakładania się form ochrony przyrody wsparte przykładami Słowioskiego Parku Narodowego

Warszawa, maj 2012 BS/74/2012 O DOPUSZCZALNOŚCI STOSOWANIA KAR CIELESNYCH I PRAWIE CHRONIĄCYM DZIECI PRZED PRZEMOCĄ

TEST dla stanowisk robotniczych sprawdzający wiedzę z zakresu bhp

Wynagrodzenia i świadczenia pozapłacowe specjalistów

Instrukcja obsługi platformy zakupowej e-osaa (klient podstawowy)


Chmura to kropelki wody, lub kryształki lodu zawieszone w powietrzu

Adres strony internetowej, na której Zamawiający udostępnia Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia: ops-targowek.waw.pl

Projektowanie bazy danych

XIII KONKURS MATEMATYCZNY

Microsoft Management Console

Słoń. (w języku angielskim: elephant; niemieckim: die Elefanten; francuskim: l'éléphant;)

Lepsze samopoczucie to lepsze oceny. Jaka jest korzyść dla dziecka?

UCHWAŁA NR XXVIII/294/2013 RADY GMINY NOWY TARG. z dnia 27 września 2013 r. w sprawie przyjęcia programu 4+ Liczna Rodzina

Transkrypt:

1 Ewa Sulejczak Zadania do planszy RÓŻNORODNOŚĆ LEŚNYCH ORGANIZMÓW 1. Kolorowe kwadraciki obok rysunków u dołu planszy informują o tym, w którym piętrze lasu żyją organizmy przedstawione na rysunkach. Korzystając z tych informacji, uzupełnij tabelę. Piętro lasu Nazwa organizmu gąsienica barczatki sosnówki czyreń sosnowy kruszyna pospolita chrobotek leśny orlica pospolita borówka czernica borowik usiatkowany pędrak chrabąszcza 2. Wśród pięter lasu często nie wyróżnia się podrostu. Do którego z pięter twoim zdaniem zalicza się wówczas podrost? Uzasadnij odpowiedź. 3. Ułóż zdanie z rozsypanych słów i zapisz je w miejscu kropek. organizmów. zależy innych każdy W lesie organizm od..

2 4. Tekst poniżej dotyczy różnic w warunkach panujących w dwóch piętrach lasu: w koronach drzew i runie. Wykreśl z każdej pary określeń wyróżnionych grubym drukiem to, które nie jest prawdziwe. Do koron drzew dociera więcej / mniej energii słonecznej niż do runa. W upalne, słoneczne dni światła jest tam bardzo dużo / bardzo mało, ale rośliny muszą radzić sobie z wysoką / niską temperaturą. W warstwie runa temperatura powietrza jest wówczas niższa / wyższa, ale nie ma chłodzącego wpływu wiatru, tak jak w koronach drzew. Kiedy zaczyna padać deszcz, do runa jego krople docierają nieco wcześniej / później niż do koron i są większe / mniejsze. Kiedy przestaje padać, na runo jeszcze jakiś czas spadają krople ściekające z koron. 5. Każde piętro lasu pełni różne funkcje. Wymień (według wzoru) po dwie, twoim zdaniem najważniejsze. Piętro Funkcje Korony najwyższych drzew Podrost Podszyt Runo Ściółka Gleba dostarcza roślinom składników pokarmowych magazynuje wodę, z której korzystają rośliny

3 6. Rozwiąż logogryf, wpisując w poszczególne wiersze występujące na planszy nazwy organizmów lub terminy. W wyróżnionych kolumnach odczytasz dwuwyrazowe hasło termin, który oznacza zróżnicowanie żywej przyrody. Wyjaśnij, jak rozumiesz ten termin. 1. Gryzoń. 2. Żyją gromadnie w swoich budowlach. 3. Często napotykany w lesie chrząszcz o niebieskim połysku. 4. Chrząszcz o cienkim tułowiu i dużym odwłoku. 5. Niewielki ptak znoszący niebieskie jaja. 6. Buduje sieci. 7. Chrzęści pod nogami. 8. Wij 9. Zwinnie wspina się po drzewach; trudno ją zobaczyć, bo żeruje nocą. 10. Jeden z najsmaczniejszych grzybów. 11. Piętro lasu poniżej runa. 12. Jej gąsienice wyrządzają w lesie znaczne szkody. 13. Uważany za bardzo przebiegłego. 14. Paproć. 15. Zaniepokojona zwija się w kulkę. 16. Ptak często widywany także w ogrodach i parkach, zwłaszcza zimą. 17. Magazyn substancji odżywczych dla roślin. 18. Cecha lasu, inaczej warstwowość. 19. Mięczak znany z powolności. 20. Grzyb rosnący na pniach drzew. 21. Piętro lasu, środowisko życia wielu owadów i grzybów. 22. Piękny, kolorowy motyl.

4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Ć 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Hasło:.. Ten termin rozumiem następująco:.....

5 7. Policz przedstawione i opisane (nazwane) na planszy: paprotniki. rośliny nasienne porosty i grzyby mięczaki pierścienice larwy owadów. Płazy gady.. ptaki.. ssaki. 8. Przyjrzyj się rysunkom u dołu planszy i wpisz w miejscu kropek nazwy gatunków należących do wymienionych grup małych zwierząt. Jeśli potrafisz, uwzględnij także larwy. PIERŚCIENICE Ciało wydłużone, podzielone na wiele segmentów; brak odnóży.. NICIENIE Te żyjące w glebie są bardzo małe (na rysunku pokazano je w powiększeniu), mają wydłużone ciało o barwie białej. PAJĘCZAKI Ciało złożone z głowotułowia i odwłoka; cztery pary nóg.. STAWONOGI WIJE Ciało wydłużone, podzielone na liczne segmenty; od każdego członu odchodzi para nóg. 1.. 2.. SKORUPIAKI Ciało podzielone na trzy części: głowę, tułów i odwłok; u wielu gatunków na odwłoku para wyrostków; z każdego segmentu wyrastają odnóża. Jedyne skorupiaki lądowe to stonogi. Kulanka pospolita OWADY Ciało osobników dorosłych podzielone na trzy części: głowę, tułów i odwłok; trzy pary nóg; w rozwoju przechodzą stadium larwy, wiele z nich także stadium poczwarki. 1.. 4.. 7. 2.. 5.. 8.. 3.. 6.. 9..

6 9. Na planszy przedstawiono jaskrawo ubarwione, czerwone owoce trzech gatunków roślin: jarzębiny, głogu i borówki brusznicy. Odszukaj je na planszy i uzupełnij tabelę. Następnie napisz, jaką korzyść daje tym roślinom jaskrawa barwa owoców. Miejsce na planszy Roślina U dołu Po lewej stronie Po prawej stronie Korzyść z jaskrawej barwy owoców:.... 10. Niektóre zwierzęta wykorzystują schronienia przygotowane przez inne zwierzęta. Na przykład w rozległych korytarzach wykopanych w ziemi przez borsuki zamieszkują czasami lisy. Wyszukaj na planszy gatunek, który przyczynia się do zwiększenia liczby schronień wykorzystywanych przez inne zwierzęta. Ten gatunek to. 11. Wśród zwierząt przedstawionych i opisanych na planszy znajdują się gatunki, które niekiedy pojawiają się w lesie masowo i wyrządzają duże szkody. Odszukaj trzy spośród nich: dwa gatunki owadów i jeden gatunek grzyba. Wpisz ich nazwy w miejscu kropek. Owady: i Grzyb: 12. Wpisz w prostokąty nazwy organizmów w taki sposób, aby schemat odtwarzał jeden z niezliczonych obiegów materii w lesie. Nazwy wybierz spośród podanych. Bakterie borówka brusznica kuna nornica ruda paproć rzekotka wykwit zmienny

7 składniki pokarmowe w glebie 13. Budowa ciała jest ściśle związana z rodzajem pokarmu zwierzęcia i środowiskiem, w którym zwierzę pokarm zdobywa. Poniżej wymieniono główne rodzaje pokarmu kilku zwierząt widocznych na planszy oraz niektóre cechy ich budowy. Wyjaśnij, w jaki sposób są one ze sobą związane. Gatunek zwierzęcia Główny rodzaj pokarmu Cechy budowy Wyjaśnienie związku Słonka dżdżownice długi dziób Rzekotka Dzięcioł Kuna Borsuk muchy, komary, pająki owady drążące drewno jaja, młode ptaki, gryzonie dżdżownice, ślimaki długie palce zakończone przylgami bardzo mocny dziób ostre pazury długie, ostre pazury 14. Wymień dziesięć (lub więcej) gatunków organizmów, które można napotkać w lesie, a których nie przedstawiono na planszy......

8 1. Odpowiedzi Piętro lasu Korony drzew Podrost Podszyt Runo Runo Runo Runo Gleba Nazwa organizmu gąsienica barczatki sosnówki czyreń sosnowy kruszyna pospolita chrobotek leśny orlica pospolita borówka czernica borowik usiatkowany pędrak chrabąszcza 2. Przykładowa odpowiedź: Podrost wlicza się wtedy do koron drzew. Jest to piętro niższe, ale za pewien czas drzewa urosną, a krzewy rosnące w podszycie nigdy nie będą tak wysokie jak dorosłe drzewa. 3. W lesie każdy organizm zależy od innych organizmów. 4. Wykreślone: mniej, bardzo mało, niską, wyższa, wcześniej, mniejsze. 5. Przykładowe odpowiedzi: Piętro Korony najwyższych drzew Funkcje osłaniają niższe piętra przed nadmiarem słońca chronią wnętrze lasu przed silnymi opadami (np. gradobiciem) chronią niższe piętra przed wiatrem opadające części drzew (liście, igły, gałązki, kwiaty, owoce, szyszki, kora) tworzą ściółkę korony drzew są środowiskiem życia wielu organizmów, m.in. gniazdują tu liczne ptaki

9 Podrost w przyszłości zbuduje najwyższe piętro lasu chroni wnętrze lasu przed wiatrem opadające części drzew (liście, igły, gałązki, kwiaty, owoce, szyszki, kora) tworzą ściółkę jest środowiskiem życia wielu organizmów, m.in. ptaków, które nie budują gniazd w koronach wysokich drzew ani w podszycie czy runie Podszyt opadające części krzewów i drzew rosnących w podszycie (liście, igły, gałązki, kwiaty, owoce, szyszki, kora) tworzą ściółkę gęste krzewy są kryjówką wielu zwierząt krzewy i drzewa rosnące w podszycie są środowiskiem życia wielu organizmów, m.in. kwiaty i owoce dostarczają zwierzętom pokarmu Runo okrywa ściółkę, chroniąc ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, np. wysychaniem mech magazynuje wodę z wielu owoców korzystają małe zwierzęta, które nie mogą żerować na roślinach drzewiastych jest środowiskiem życia wielu organizmów Ściółka jest magazynem materii organicznej jest środowiskiem życia wielu organizmów, m.in. licznych drobnych zwierząt stanowiących pokarm większych chroni glebę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, m.in. wysychaniem Gleba dostarcza roślinom składników pokarmowych magazynuje wodę, z której korzystają rośliny

10 6. 1 N O R N I C A 2 M R Ó W K I 3 Ż U K 4 T Ę C Z N I K 5 D R O Z D 6 K R Z Y Ż A K 7 C H R O B O T E K 8 D R E W N I A K 9 K U N A 10 B O R O W I K 11 Ś C I Ó Ł K A Ć 12 B A R C Z A T K A 13 L I S 14 O R L I C A 15 K U L A N K A 16 S I K O R A 17 G L E B A 18 P I Ę T R O W O Ś Ć 19 W I N N I C Z E K Hasło: różnorodność biologiczna 20 C Z Y R E Ń 21 R U N O 22 R U S A Ł K A Przykładowa odpowiedź młodszego ucznia: Na jakimś obszarze występuje bardzo dużo różnych organizmów. Przykładowa odpowiedź starszego ucznia: Rozmaitość wszystkich form życia; dotyczy gatunków, ich pul genowych i ekosystemów.

11 7. Paprotniki 1 rośliny nasienne 2 porosty i grzyby 5 mięczaki 1 pierścienice 1 larwy owadów 4 płazy 1 gady 1 ptaki 6 ssaki 8 8. PIERŚCIENICE Ciało wydłużone, podzielone na wiele segmentów; brak odnóży. dżdżownica ziemna NICIENIE Te żyjące w glebie są bardzo małe (na rysunku pokazano je w powiększeniu), mają wydłużone ciało o barwie białej. PAJĘCZAKI Ciało złożone z głowotułowia i odwłoka; cztery pary nóg. krzyżak STAWONOGI WIJE Ciało wydłużone, podzielone na liczne segmenty; od każdego członu odchodzi para nóg. 1. wij drewniak 2. krocionóg SKORUPIAKI Ciało podzielone na trzy części: głowę, tułów i odwłok; u wielu gatunków na odwłoku para wyrostków; z każdego segmentu wyrastają odnóża. Jedyne skorupiaki lądowe to stonogi. kulanka pospolita OWADY Ciało osobników dorosłych podzielone na trzy części: głowę, tułów i odwłok; trzy pary nóg; w rozwoju przechodzą stadium larwy, wiele z nich także stadium poczwarki. tęcznik liszkarz, przekrasek mróweczka, żuk leśny, chrabąszcz, skoczogonek, widłogonek, barczatka sosnówka, sprężyk, mrówka rudnica

12 9. Miejsce na planszy U dołu Po lewej stronie Po prawej stronie Roślina borówka brusznica jarzębina głóg Korzyść z jaskrawej barwy owoców (przykładowa odpowiedź): Czerwone owoce łatwiej dostrzec zwierzętom żywiącym się tymi owocami. W owocach są nasiona, których zwierzęta nie trawią i które wydalają. W ten sposób przyczyniają się do rozprzestrzeniania roślin. 10. Dzięcioł. 11. Owady: barczatka sosnówka, zwójka zieloneczka. Grzyb: czyreń sosnowy. 12. borówka brusznica nornica ruda składniki pokarmowe w glebie kuna bakterie

13 13. Przykładowa odpowiedź: Gatunek zwierzęcia Główny rodzaj pokarmu Cechy budowy Wyjaśnienie związku Słonka dżdżownice długi dziób Długi dziób ułatwia wydobycie żyjących w glebie dżdżownic. Rzekotka muchy, komary, pająki długie palce zakończone przylgami Przylgi umożliwiają rzekotce żerowanie na drzewach i krzewach. Dzięcioł owady. drążące drewno bardzo mocny dziób Mocnym dziobem dzięcioł drąży drewno, szukając w nim owadów. Kuna jaja, młode ptaki, gryzonie ostre pazury Dzięki ostrym pazurom kuna sprawnie porusza się po drzewach. Borsuk dżdżownice, ślimaki długie, ostre pazury Ostrymi pazurami borsuk rozdrapuje glebę, w której znajduje dżdżownice. 14. Na przykład: wilk, ryś, żbik, jeż, żmija, zaskroniec, dudek, sójka, komar, świerk, buk, mech torfowiec.