1 TEMAT LEKCJI: Zmienne i ich wykorzystanie. 2 CELE LEKCJI: Wykorzystanie zmiennych w aplikacjach. 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: podać definicję zmiennej; podać definicję stałej; wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić cechy zmiennej; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: zadeklarować zmienną w programie; zadeklarować stałą w programie; stosować poznane funkcje konwertujące typy danych w programie; przypisywać wartości zmiennym i stałym; stosować zmienne w prostych obliczeniach; stosować polecenie MessageBox do wyprowadzania wartości zmiennych; stosować polecenie InputBox do wprowadzania danych; nazywać zmienne zgodnie z poznanymi konwencjami nazewnictwa. 1
3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym MS VB.NET; prezentacja wykonana w programie PowerPoint: Prezentacja4; Materiały dostępne pod adresem: www.programuj.edu.pl; zestawy zadań i scenariusze do nich; Materiały dostępne pod adresem: www.programuj.edu.pl; e-podręcznik, rozdział 4: Proste algorytmy liniowe z wykorzystaniem zmiennych; Materiały dostępne pod adresem: www.programuj.edu.pl. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym MS VB.NET i Power Point; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Czynności organizacyjne (2 min) Faza przygotowawcza Przypomnienie wiadomości dotyczących projektowania algorytmów (3 min) - przypomnienie pojęcia algorytmu; - przypomnienie poznanych sposobów przedstawiania algorytmów; - przypomnienie pjęcia zmiennej z matematyki oraz jej zastosowania; - podanie tematu lekcji. E podręcznik : strona 1. 3 E podręcznik: strona 1.4 Faza realizacyjna Lekcja multimedialna (20 min) Instrukcja przypisania i okno MessageBOx (5 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej; - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na pojęcie zmiennej i stałej, typy danych nazewnictwo zmiennej; - praca uczniów z lekcją multimedialną. - omówienie instrukcji przypisania; - wyświetlenie informacji w oknie MessageBox. Lekcja multimedialna Prezentacja: slajd7 E-podrecznik: strona 4.11, przykład 2 3
Implementacja algorytmu wyznaczającego pole i objętość kuli w VB. Net (20 min) - zapis algorytmu w schemacie blokowym; - wykonanie interfejsu według wskazówek i poleceń ze scenariusza zadania; - deklaracja zmiennej w kodzie programu, omówienie sposobów deklaracji zmiennych; - deklaracja stałej w kodzie programu; - wczytanie wartości promienia z kontrolki HscrollBar; - dopisanie kodu obliczającego pole i objętość; - wyprowadzenie wyników za pomocą MessageBox; - testowanie aplikacji. Prezentacja: slajd8 Zadanie 4.1 Prezentacja slajd9 E podręcznik strona 4.5 E podręcznik strona 4.7 Prezentacja slajd 7 Faza podsumowująca Użycie funkcji konwertujących typy danych (30 min) Utrwalenie wiadomości (10 min) - omówienie pojecia konwersji pomiędzy typami danych; - przedstawinie funkcji konwertujących typy danych; - wykonanie przez uczniów zadania wedłu scenariusza - wykorzystanie funkcji konwertujących; - wskazanie, gdzie wystąpiły funkcje konwertujące oraz jakie są przyczyny stosowania takiej konwersji; - wykonanie przez uczniów poprzedniego programu, według scenariusza zadania. - analiza wykorzystania zmiennych w wykonywanych przykładach: czy można by wykonać te aplikacje bez użycia zmiennych? - powtórzenie informacji o wprowadzonych konstrukcjach języka; - praca z kartą pracy. E podręcznik strona 4.12 Prezentacja slajd 10,11,12 Zadanie 2.4, slajd 13 Zadanie 3.4, Prezentacja slajd 14 Prezentacja: slajd 15,4, 10 4
7 BIBLIOGRAFIA [1] Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., Informatyka. Część 2. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, WSiP S. A., Warszawa 2003. [2] Connell J., Techniki programowania w MS Visual Basic NET, A.P.N. Promise, Warszawa 2002. [3] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic.Net dla kazdego, wydawnictwo, Gliwice 2003. 8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 5