Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Chusta św. Weroniki - dla chrześcijan w Pakistanie

Podobne dokumenty
LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III PONADPODSTAWOWE AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

NASI CIERPIĄCY BRACIA W SYRII

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

POMAGAM MOIM BRACIOM W SYRII

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Solidarni z prześladowanymi w Pakistanie

SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASA VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ ORAZ KLASY II-III GIMNAZJUM AUTOR: KS.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Kocham mojego bliźniego i mu pomagam

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Jestem chrześcijaninem, odważnie wyznaję wiarę w Jezusa

SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

Archidiecezjalny Program Duszpasterski ROK B OKRES PASCHALNY. Komentarze do niedzielnej liturgii słowa

W zeszłym roku chrześcijanie doświadczyli większych prześladowań niż kiedykolwiek w epoce nowożytnej a oczekuje

Działania dotyczące współpracy szkoły i samorządów wspomagające edukację uczniów wielojęzycznych w polskiej szkole. Autor: Bogumiła Lachowicz

List Pasterski na Adwent AD 2018

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

SŁUŻYĆ BOGU TO SZUKAĆ DRÓG DO LUDZKICH SERC

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

JAN PAWEŁ II KANONIZACJA

ROK SZKOLNY 2016/2017

Slajd 2. Módlmy się za nasze siostry w Panu. na Bliskim Wschodzie, które muszą potajemnie wyznawać. swoją wiarę w Jezusa.

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

PARLAMENT EUROPEJSKI TEKSTY PRZYJĘTE

Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

Kryteria ocen z religii Kl. I celujący bardzo dobry dobry

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

VI DIECEZJALNA PIELGRZYMKA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Wprowadzać pokój. Pojęcia, postaci: pokój Chrystusa, sakrament kapłaństwa, kapłani bohaterowie, antyklerykalizm.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

OBRZĘDY SAKRAMENTU CHRZTU

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2017 [Do użytku wewnętrznego]

ŚWIĘTYCH OBCOWANIE 1 str.

Wymagania edukacyjne z religii kl. VI w oparciu o realizowany program Poznaję Boga i w Niego wierzę nr: AZ-2-01/10

:00 VG 23 K136. Arsam N. - Prawo dotyczące uchodźców Główne postępowanie 1 Tłumacz

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań

NOWY PROGRAM NAUCZANIA RELIGII ADWENTYSTYCZNEJ W SZKOLE LUB W PUNKCIE KATECHETYCZNYM

Jezus przed swoim ukrzyżowaniem w modlitwie do Ojca wstawiał się za swoimi uczniami (i za nami).

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z RELIGII DLA KLASY IV

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

Przedmiotowe Zasady Oceniania PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z RELIGII DLA LICEUM, TECHNIKUM I ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ

Głos Prześladowanych Chrześcijan, skr. poczt. 88, Bielsko-Biała,

Przedmiotowy System Oceniania z Religii

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY IV - VI

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

Pozycja w rankingu autorytetów: 1

Ogólnie: Na ocenę celującą zasługuje uczeń, który wyraźnie wykracza poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych dla danego etapu kształcenia.

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014

XI DIECEZJALNY KONKURS RELIGIJNY dla SZKÓŁ PODSTAWOWYCH PLEJADA ŚWIĘTYCH - WIELKIE IMIENINY 2017

Ewangelizacja O co w tym chodzi?

MODLITWA MODLITWA. Dla ułatwienia poszczególne zadania oznaczone są symbolami. Legenda pozwoli Ci łatwo zorientować się w znaczeniu tych symboli:

Nie ma innego Tylko Jezus Mariusz Śmiałek

Weź w opiekę młodzież i niewinne dziatki, By się nie wyrzekły swej Niebieskiej Matki.

ROK SZKOLNY 2016/2017

X DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM

Dobro, prawda kontra oszustwo Brak miłości owocuje pustką Takie są czasy, że zło się wciąż ciska Metoda zarybista to powiedzieć grzechom:

LISTOPAD 2014 NR 6 (112), ROK XV

Wiadomości, umiejętności i postawy. ucznia

Program nauczania biblijnego uczniów klas gimnazjalnych. Program powstaje pod kierunkiem Elżbiety Bednarz

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I REALIZACJI INNOWACJI Z RELIGII - CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ

Celebracja zamknięcia Roku Wiary

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

Witamy serdecznie. Świecki Ruch Misyjny EPIFANIA, Zbór w Poznaniu

WYMAGANIA PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z RELIGII DLA KLASY VI.

Wymagania edukacyjne klasy I - III

Tytuł jednostki Treści Wymagania uczeń potrafi Nabywane postawy Uwagi

7. Bóg daje ja wybieram

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII W KLASACH I LICEUM. TEMAT Godz. TREŚCI NAUCZANIA WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ KATECHEZY Czas realizacji

Weekend dla liderów grup męskich Męski azymut

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

WIELE JEST SERC, KTÓRE CZEKAJĄ NA EWANGELIĘ. Kolęda 2013/2014 Materiały dla koordynatorów

I. Ty ścieżkę życia mi ukażesz

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZESPÓŁ SAMOKSZTACENIOWY NAUCZYCIELI RELIGII

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

MODLITWA ZA RODZINY I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO INDYWIDUALNE RODZIN

LITURGIA DOMOWA. Spis treści. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Gliwice 2015 [Do użytku wewnętrznego]

drogi poznania Boga. drogi poznania Boga. drogi poznania Boga, drogi poznania Boga.

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego

Programy i podręczniki do nauczania religii

W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera.

Święty Ʀ8*Ɗ5 : Ojciec # 3 "5 " - # & 35 Pio 1

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Transkrypt:

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T Temat lekcji: Chusta św. Weroniki - dla chrześcijan w Pakistanie Lekcja religii na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym Klasy I-IV Szkoły ponadpodstawowej Autor: ks. Piotr Pierzchała

Kontekst egzystencjalny bądź treściowy, do którego nawiązujemy: Lekcja jest związana z przeżywanym w kościele, 11 listopada 2018 roku, X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ma uwrażliwić młodzież na to, że gdzieś na świecie żyją ich rówieśnicy, którzy cierpią z powodu prześladowań. Cel lekcji: Cele katechetyczne-wymagania ogólne: Uwrażliwienie młodzieży na cierpienia wynikające z prześladowań Kościoła w różnych rejonach świata. Ukazanie sytuacji prześladowanego Kościoła w Pakistanie. Wprowadzenie uczniów w tematykę X Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Treści nauczania-wymagania szczegółowe. Uczeń po lekcji określa skale zjawiska prześladowań w Pakistanie. Po analizie teledysku Podaj im dłoń wyjaśnia jego przesłanie. Po wysłuchaniu wykładu lub po pracy w grupach nauczyciela przedstawia sytuację Kościoła prześladowanego w Pakistanie. Po spotkaniu uczeń staje w obronie osób prześladowanych przez konkretne formy pomocy im. Po pracy z formularzem, chusta św. Weroniki, podaje sposoby pomocy prześladowanym chrześcijanom. Uczeń po przeczytaniu tekstu z Pisma Świętego Łk 21, 12 wie, że Pan Jezus zapowiadał uczniom prześladowania. Uczeń po lekcji podejmuje konkretne postanowienia, które są jego osobistym wkładem na rzecz Kościoła prześladowanego. Metody Podaje przykłady jak dać świadectwo wiary dziś. Po lekcji uczeń podejmuje modlitwę w intencji Kościoła prześladowanego. Elementy wykładu, Analiza utworu poetyckiego, Rozmowa kierowana, Dialog, Praca z tekstem, Czytanie Słowa Bożego, Organizacyjne formy pracy uczniów Zbiorowa

W grupach Indywidualna Środki i pomoce dydaktyczne: Tablica, kreda, zeszyt ucznia, Pismo Święte Plakat informujący o Dniu solidarności Tekst litanii do świętych oraz tekst kolekty o męczennikach. Formularz chusta św. Weroniki, Fragment V modlitwy eucharystycznej. Literatura: Można zajrzeć na stronę http://www.pkwp.org/dszkp/ Zdania do zapisania: - Uczniowie systematycznie podczas lekcji tworzą notatkę. W zeszycie może zaleźć się formularz chusta św. Weroniki.

Przebieg zajęć Treści i zadania metodycznodydaktyczne Pomoce dydaktyczne Czas Część wstępna Nauczyciel wraz z uczniami wchodzą do klasy. Następuje sprawdzenie listy obecności. - Dziennik. 4 minuty Modlitwa Po czynnościach wstępnych nauczyciel zaprasza młodzież do modlitwy. Przyjmujemy postawę stojącą. Nauczyciel wprowadza do modlitwy mówiąc o tym, że podczas dzisiejszej lekcji powiemy sobie o prześladowaniach Kościoła. Nawiązujemy do Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie obchodzony w Kościele polskim 11 listopada b.r. Zachęcamy młodzież do modlitwy za wszystkie osoby, które cierpią prześladowania, zwłaszcza za ich rówieśników, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. W ramach modlitwy odczytujemy wezwania z litanii do wszystkich świętych odnoszące się do męczenników. Można wybrać kilka bardziej znanych uczniom. Modlitwę może poprowadzić wybrany uczeń. - Wydruk litanii do świętych Załącznik 1 4 minuty Wprowadzenie w temat zajęć Na początku lekcji czytamy fragment raportu o prześladowaniach chrześcijan: Prześladowani i zapomniani, który mówi o brutalnych prześladowaniach chrześcijan oraz podaje skale tego zjawiska. Nauczyciel uświadamia młodzieży, że choć żyjemy w XXI wieku to ciągle spotykamy się z ograniczaniem wolności człowieka. Międzynarodowe raporty podkreślają jak wielu ludzi jest prześladowanych z powodu wyznawania swojej wiary. Nauczyciel zaznacza, że są na świecie nasi bracia chrześcijanie, którzy są prześladowani a nawet giną za wiarę w Jezusa. - Fragment raportu o prześladowaniach chrześcijan, - Załącznik 2 6 minut Podaj im dłoń Zapraszamy młodzież do wysłuchania teledysku: Podaj im dłoń, w wykonaniu Komputer, teledysk, https://www.youtube.c 6 minut

Beaty Bednarz, który został przygotowany i nagrany w 2009 r. z okazji Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół. Towarzyszy jej poruszający teledysk z ujęciami osób prześladowanych za wiarę w Jezusa w wielu różnych krajach świata. Jeżeli nie mamy dostępu do Internetu możemy użyć zapisu tekstu. Po wysłuchaniu lub przeczytaniu tekstu nauczyciel stawia pytania: Komu mamy podać dłoń? Co możesz powiedzieć o prześladowanych na podstawie tego teledysku? Jakich przeciwstawień używa autor w ostatniej zwrotce piosenki? Jakie przesłanie płynie z tego utworu? Jakie pytanie stawia nam autor? om/watch?v=yq- EbYkdNRg Załącznik 3 Sytuacja chrześcijan w Pakistanie, prawo o bluźnierstwie Następnie nauczyciel stara się zapoznać uczniów z sytuacją Kościoła Prześladowanego w Pakistanie. W krótkim wykładzie przedstawia sytuacje Kościoła pakistańskiego. W tym celu można skorzystać z tekstów opisu przygotowanego przez Kirche in Not. Zwraca szczególną uwagę na prawo pakistańskie dotyczące bluźnierstwa. Można też pracować w grupach. Każda grupa dostaje jeden krótki tekst. Po zapoznaniu się z nim prezentuje go na forum klasy. Zadaniem uczniów jest pokazać jaka jest sytuacja chrześcijan w Pakistanie. - Teksty opisujący sytuację chrześcijan w Pakistanie. Załącznik 4. 6 minut? pomóż!!! chusta św. Weroniki Po wykładzie nauczyciel wraca do przesłania płynącego z wysłuchanego teledysku i prosi uczniów by odpowiedzieli sobie na pytanie: Czy my słyszymy ten głos? Następnie proponuje uczniom by podjęli konkretne działania w celu pomocy prześladowanym chrześcijanom. W formularzu chusta św. Weroniki uczniowie dookoła twarzy Pana Jezusa wypisują konkretne sposoby możliwości pomocy prześladowanym chrześcijanom. Kartki papieru z chustą św. Weroniki, - Załącznik 5, długopis. 10 minut

Po zakończeniu pracy uczniowie podają swoje pomysły. Spotkanie ze Słowem Bożym Na zakończenie nauczyciel otwiera Pismo święte i odczytuje fragment z Ewangelii świętego Łukasza 21, 12. Na czas czytania Słowa Bożego uczniowie wstają, można zapalić świecę. Nauczyciel podkreśla, że Pan Jezus przewidział, iż z powodu jego imienia chrześcijanie na świecie będą prześladowani. To właśnie zapewne dodaje otuchy prześladowanym i wzywa nas do mężnego wyznania wiary. Pismo święte, świeca Załącznik 6 2 minut Wezwani jesteśmy do świadectwa Uczniowie w dyskusji wymieniają sposoby jak dziś oni w szkole mogliby dać świadectwo wiary. Zachęcamy ich do przyjęcia takich postaw. 5 minut Modlitwa na zakończenie Na zakończenie możemy odmówić fragment modlitwy wstawienniczej V modlitwy eucharystycznej. Tekst fragmentu V modlitwy eucharystycznej. Załącznik 7. 2 minuty. Załączniki: Załącznik 1 Męczennicy Święty Szczepanie, módl się za nami. Święty Ignacy Antiocheński, módl się za nami. Święty Polikarpie, módl się za nami. Święty Justynie, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, módl się za nami. Święty Cyprianie, módl się za nami. Święty Bonifacy, módl się za nami. Święty Wojciechu, módl się za nami. Święty Stanisławie, módl się za nami. Święty Tomaszu Becket, módl się za nami. Święci Janie i Tomaszu z Anglii, módlcie się za nami. Święty Pawle z Japonii, módl się za nami. Święci Izaaku i Janie z Ameryki, módlcie się za nami. Święty Piotrze z Polinezji, módl się za nami. Święty Karolu z Ugandy, módl się za nami. Święte Perpetuo i Felicyto, módlcie się za nami. Święta Agnieszko, módl się za nami. Święta Mario Goretti, módl się za nami. Wszyscy święci Męczennicy, módlcie się za nami.

Załącznik 2 PAKISTAN Liczba ludności ogółem: 192,83 mln Religie: muzułmanie: 96,3%; chrześcijanie: 2%; hindusi: 1,3%; inne: 0,4% Ludność chrześcijańska: 3,9 mln Powstały w 1947 roku jako państwo świeckie, Pakistan powoli stał się republiką islamską. Teraz kraj zamieszkiwany jest przez 180 milionów osób, z których tylko 6 milionów to chrześcijanie. Około 3 miliony Pakistańczyków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, liczącego dwie archidiecezje i pięć diecezji. 2 artykuł Konstytucji pakistańskiej głosi, że islam jest religią państwową. Według Konstytucji także głowa państwa powinna być muzułmaninem, jak też premier rządu. Tak zwane prawa o bluźnierstwie, wpisane w Prawo Karne w 1986 roku, silnie ograniczają wolność religijną i związaną z nią swobodę słowa. Zniszczenie Koranu i znieważenie proroka Mahometa to zbrodnie, za które można zapłacić karą więzienia, a nawet śmiercią. W Niedzielę Wielkanocną nastąpił jeden z najstraszniejszych dotychczas ataków na chrześcijan. Kamikadze, członek talibańskiego ruchu pakistańskiego, zabił 78 osób w Parku Gulshan-e-Iqbal: 24 chrześcijan i 54 muzułmanów. 31 ofiar to były dzieci. Raport Prześladowani i zapomniani Załącznik 3 Beata Bednarz - Podaj im dłoń Z poza więziennych krat, ze spalonych domów, płynnie cicha pieśń niewinnej krwi. Łagodna jak szum niedołamanej trzciny. Drąży skałę kamiennych serc Ref:. Sierot płacz i wdów skargę wypędzonych czy widzisz ból ich świeżych ran? uciskani są wciąż prześladowani ale błogosławią,wybaczają modlą się za cały świat za cały świat. Z poza więziennych krat z ruin kościołów płynie cicha pieśń niewinnej krwi. Pełna miłości dla prześladowców i pełna odwagi w oblicza zła.

Wołanie tych co giną za wiarę w Jezusa odchodzą wpatrzeni w jego twarz. Miłość i nadzieja oświetla mrok cierpienia oni czekają na twej modlitwy dar. Na modlitwy dar na twoją dłoń. Podaj im swoją dłoń - Modlitwy... Uciskani lecz nie zrozpaczeni prześladowani lecz nie opuszczeni powaleni lecz niepokonani Uciskani lecz nie zrozpaczeni prześladowani lecz nie opuszczeni powaleni lecz niepokonani Podaj im swoją dłoń Modlitwy Załącznik 4 Grupa I AKCJA PRZYGOTOWANA PRZEZ STOWARZYSZENIE POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE MIAŁA NA CELU WPŁYNIĘCIA NA WŁADZE PAKISTANU BY ZMIENIŁY ANTYCHRZEŚCIJAŃSKIE I ANTYLUDZKIE PRAWO PRZECIWKO BLUŹNIERSTWU, ZAPISANE W PAKISTAŃSKIM KODEKSIE KARNYM, KTÓRE ODNOSI SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM DO ARTYKUŁU 295B. I 295C. PAKISTAŃSKIEGO KODEKSU KARNEGO. Art.295b. dotyczy przestępstw przeciw Koranowi, karanych dożywociem, a art. 295c. mówi o aktach znieważenia Mahometa, karanych śmiercią. Oprócz tego w kraju prześladowań chrześcijan stosuje się tzw. rozporządzenia hudud, czyli kategorię inspirowanych przez Koran kar obejmujących biczowanie i kamienowanie za czynności niezgodne z Koranem, jak np. cudzołóstwo, hazard, spożywanie alkoholu, naruszenie własności. Prawo o bluźnierstwach jest przykładem najbardziej radykalnego i fundamentalistycznego prawodawstwa, jakie kiedykolwiek posiadał ten kraj. Zdaniem wielu analityków, muzułmańscy fundamentaliści wykorzystują to prawo, by atakować mniejszości i popychać kraj ku coraz bardziej radykalnej islamizacji. Według Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Unii Kościołów Chrześcijańskich Pakistanu i wielu innych organizacji działających na rzecz praw człowieka, w tym naszego Stowarzyszenia, prawo o bluźnierstwach jest jak miecz Damoklesa wiszący nad pakistańskimi chrześcijanami. Jest jawnym naruszeniem ich praw religijnych i obywatelskich, gwarantowanych przez konstytucję. http://pkwp.org/kampanie/pakistan_potrzebuje_chusty_sw_weroniki Grupa II DLA MŁODYCH PAKISTAŃCZYKÓW ZNALEZIENIE PRACY NIE JEST ŁATWE. BEZ RÓŻNICY, CZY SĄ MUZUŁMANAMI, CZY CHRZEŚCIJANAMI. MŁODZI SĄ PRZYGNĘBIENI.

Wydarzenia te są przykładem trudnej do przezwyciężenia brutalności. Na początku listopada, w Pendżabie, zachodniej prowincji Pakistanu, małżeństwo chrześcijan zostało pobite oraz spalone. Obydwoje nie ukończyli jeszcze 30 lat. Kobieta była w ciąży. Zostali oskarżeni o profanację Koranu. Artykuł 295 pakistańskiego Kodeksu Karnego, tak zwane prawo przeciwko bluźnierstwu, popiera akty samowoli przeciwko osobom innych religii. Jest w tym bardziej restrykcyjne niż oficjalne wskazania. Te wstrząsające wydarzenia ukazują, jaka tak na prawdę jest sytuacja mniejszości w Islamskiej Republice Pakistanu. http://pkwp.org/newsy/pakistan_zycie_zgodnie_z_wiara_jest_trudnym_codziennym_wyzwaniem Grupa III PAKISTAN: POBICIE CHRZEŚCIJANEK KOLEJNY PRZYPADEK NIETOLERANCJI RELIGIJNEJ ODNOTOWANO W PAKISTANIE. DWIE CHRZEŚCIJANKI ZOSTAŁY POBITE DO UTRATY PRZYTOMNOŚCI PRZEZ GRUPĘ MUZUŁMANÓW. Mimo, że do zdarzenia doszło w Lahaurze, a nie w odizolowanej wiosce, policja nie interweniowała. Kobiety posprzeczały się ze swą muzułmańską koleżanką. Ta w odwecie oskarżyła je o obrazę Mahometa, stąd gwałtowana reakcja tłumu. W obawie dalszych reperkusji kobiety schroniły się z rodzinami w dobrze strzeżonym miejscu. Tymczasem w Pakistanie nie słabnie presja fundamentalistycznych środowisk muzułmańskich na rząd. Sprzeciwiają się one wprowadzeniu jakichkolwiek zmian do ustawy o bluźnierstwie. http://pkwp.org/newsy/pakistan_pobicie_chrzescijanek Grupa IV Wrzesień 2015: W Pattoki, w prowincji Pendżab, na oczach matki i siostry czterej mężczyźni uprowadzili 22-letnią chrześcijankę Nabilę Bibi, która następnie nawróciła się na islam i poślubiła muzułmanina. Kiedy Bashir Masih, ojciec młodej kobiety, złożył skargę, policja odmówiła spisania doniesienia, twierdząc, że napastnicy potwierdzili na posterunku, iż jego córka dobrowolnie przeszła na islam i poślubiła muzułmanina. Masih zaangażował Sardara Mushtaqa Gilla, chrześcijańskiego prawnika, kierującego organizacją pozarządową Lead, która oferuje bezpłatną pomoc prawną chrześcijanom w potrzebie. W dniu 18 lutego 2016 r., po czterech miesiącach śledztwa, prawnik otrzymał nakaz sądowy wzywający do wszczęcia dochodzenia w sprawie uprowadzenia i przymusowej zmiany wyznania Nabili. Pan Gill skomentował: W większości takich przypadków porywacze wykorzystują nawrócenie jako prawną ochronę przed karą za porwania i gwałcenie ofiar. Nawet jeśli dziewczyna wraca do rodziny, jej życie jest zrujnowane. [Nabila] została poinformowana, że jeśli wyrzeknie się islamu i nawróci na chrześcijaństwo, zostanie napiętnowana jako murtad (apostata) Grupa V Grudzień 2016 / Styczeń 2017: Chrześcijanin Babu Shahbaz Masih (lat 40) z dzielnicy Kamakhan w Lahore został aresztowany 30 grudnia 2016 r., kiedy muzułmański sąsiad doniósł policji, że znalazł niedaleko jego domu podarte stronice Koranu podpisane jego imieniem. Starszy brat Babu, George - lokalny radny i

sklepikarz - powiedział agencji informacyjnej World Watch Monitor, że początkowo policja aresztowała również żonę i dzieci Masu Babu, tłumacząc przetrzymywanie rodziny względami ich bezpieczeństwa. George Masih, właściciel sklepu spożywczego i sąsiadującego z nim kawałka ziemi, powiedział, że jego rodzina prowadziła długotrwały spór ze skarżącym, Najji Hadeem, który podobno miał oko na ziemię. Grupa VI Kwiecień 2017: 14-letnia katolicka dziewczynka, Sumbal Arif, która została porwana przez funkcjonariusza policji w grudniu 2017 r. i zmuszona do przejścia na islam, połączyła się ponownie ze swoją rodziną. Po wielu nieudanych próbach odzyskania córki prawnik rodziny Tahir Bashir złożył wniosek o odzyskanie dziecka w Sądzie Najwyższym w Lahore, a 26 kwietnia komornik sądowy odebrał ją z domu podinspektora Munira Ahmeda. W odpowiedzi na zapewnienia, że Sumbal Tarif nawróciła się na własne życzenie, pan Bashir poinformował, że dziewczyna powiedziała sędziemu, że została zmuszona do nawrócenia i była przetrzymywana jako zakładniczka przez funkcjonariusza policji. Powiedziała, że chce być z rodziną, a nie z funkcjonariuszem policji. Według jednej z prób szacunkowych, co roku ok. 700 chrześcijańskich kobiet lub dziewcząt zostaje porwanych i poddanych presji, by przyjąć islam. Załącznik 5. http://www.franciszkanska.pl/galeria/bolesna/slides/chusta_weroniki.html Załącznik 6.

Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. (Ew. Łukasza 21,12, Biblia Tysiąclecia) Załącznik 7. Nasz dobry Ojcze prosimy cię, otwórz nasze oczy na potrzeby i cierpienia braci; * oświeć nas światłem Twego słowa, * abyśmy pocieszali utrudzonych i uciśnionych, * spraw, abyśmy z miłością podejmowali posługę wobec ubogich i cierpiących. * Niech Twój Kościół będzie żywym świadectwem prawdy i wolności, *sprawiedliwości i pokoju, * aby wszyscy ludzie otworzyli się na nadzieję nowego świata.