Przedszkole Miejskie nr 10 w Toruniu Anna Wegenke Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie dzieci 4-letnich Pszczółki w dniu 16.01.2018 r. Humorystyczny skecz Babcia i Dziadek są czarodziejami Cele ogólne: wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do Babci i Dziadka, nawiązywanie bliższych kontaktów z Babcią i Dziadkiem poprzez radosne, wspólne przeżywanie ich święta, okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi. Cele szczegółowe (operacyjne) Dziecko: czuje się współgospodarzem podczas przygotowań do uroczystości, pokonuje lęk przed publicznym wystąpieniem, rozwija ekspresję słowną, ruchową poprzez łączenie śpiewu z elementami ruchu, bierze udział w pląsach i potrafi zachęcić przybyłych gości do wspólnej zabawy, śpiewa piosenki związane z tematyką babci i dziadka, recytuje wierszyki z pamięci, składa życzenia swoim bliskim, nagradza Babcię i Dziadka upominkami. Metody: słowna, oglądowa, pedagogiki zabawy. Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa jednolita. Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, pendrive z podkładem muzycznym, krzesła, papierowe lornetki, kolorowe pompony, instrumenty perkusyjne, wizerunki babci i dziadka, zdjęcia babć i dziadków przybyłych na uroczystość, elementy strojów (m. in. muchy dla chłopców, kwiatki dla dziewczynek, chusty), kartki, długopisy, kłębki wełny, upominki dla gości. 1
Przebieg uroczystości: Przywitanie przybyłych gości przez wszystkie dzieci: Ślicznie Gościom się kłaniamy (dzieci kłaniają się) Niespodzianki dla Was mamy (machają rękami) Bijcie brawa cały czas (klaszczą w dłonie) Wnuki będą bawić Was (obracają się dookoła siebie) Na scenie stoją krzesła ustawione w półkolu, na środku w widocznym miejscu stoi duża pufa imituje punkt obserwacyjny. Wszystkie dzieci siedzą na krzesłach z tyłu sceny, sięgają po lornetki, chwilę patrzą i skradają się w kierunku widowni do melodii utworu Różowa pantera, wypatrując zgromadzone Babcie i Dziadków. Siadają ponownie na krzesłach i patrzą przez niby-lornetki. Muzyka gra co raz ciszej, aż w końcu zostaje wyłączona. Dzieci nadal patrzą prze lornetki. Pani Ania: Był taki dzień, gdy wnukowie i wnuczki, Spotkali się, by poznać magiczne dziadków sztuczki. Pani Agnieszka: W sekrecie, bez strachu, Patrzyli przez lornetki, leżąc na dachu. Pani Patrycja: Chcieli jak najszybciej przekonać się sami, Czy babcia i dziadek są czarodziejami. Nikodem i Kajtek podchodzą do punktu obserwacyjnego. Nikodem: Nuda, leżę tu i leżę, A co robi dziadek? Kajtek: Naprawia coś w rowerze. Tak na wszelki wypadek. Acha! Nikodem: Tutaj dziadek A co robi babcia? Obiadek? 2
Kajtek: Babcia gra na komputerze. Co?! Nikodem: Pokaż, nie wierzę! Nie do wiary! To nie żarty, Babcia ograła komputer w karty! Piosenka Babcia nigdy nie narzeka Iga i Wiktoria G. podchodzą do punktu obserwacyjnego. Iga: Wiki, a co robi Twoja babcia? Wiktoria G.: Nie wiem, skacze, kuca, stoi prosto, Czekajcie, babcia ćwiczy z Chodakowską! Taniec Babuszki (Olga, Tosia, Kornelka, Maja, Julka) Szymon i Amelka podchodzą do punktu obserwacyjnego. Szymon: Każdy dziadek robi ciasta, Żeby babcia miała siłę wyskoczyć z nim do miasta! Do miasta?! Amelka: Na spacer na starówkę? Szymon: Nie! Na potańcówkę! Taniec Boney M. 3
Wiktoria K., Dominik i Zuzia podchodzą do punktu obserwacyjnego. Wiktoria K.: Moja babcia coś w kuchni czaruje. Czaruje?! Dominik: Naprawdę czy żartujesz? Wiktoria K.: Nie żartuję, nie przesadzam. Za jedzeniem nie przepadam, Lecz gdy babcia poczaruje, Nawet barszczyk mi smakuje. Zuzia: Kluski, rosół, sok z marchewki, Seler, brokuł i rzodkiewki. I choć brzmi to nie do wiary, Wszystko to przez babci czary. Na scenę wychodzą: Karolina M., Amelka Karolina M: Właśnie sobie przypomniałam, Że gdy kiedyś się ścigałam, Padłam nagle na kolana I powstała wielka rana! Dziadek podszedł do mnie śmiało, Szepnął słowo i już nic mnie nie bolało. Amelka: Och, pamiętam, jak płakałaś! Chwilę potem ozdrowiałaś! Niezła gratka, To po prostu czary dziadka! 4
Na scenę wychodzą: Olga, Karolina Ś. Kornelka Olga: Mój Dziadziuś Czarodziej Wyczarować umie Słoneczko na wodzie, A w zimie petunie. Karolina Ś.: Mój Dziadziuś Czarodziej Zna piosenki śmieszne, Umie opowiadać Bajeczki pocieszne. Kornelka: A ja miałam taki dzień, Kiedy snułam się jak cień. Babcia dała mi całusa, dziadek poklepał po ramieniu I już zapomniałam o moim zmartwieniu. Piosenka Dziadka świat Tosia staje w widocznym miejscu na scenie i mówi: Tosia: Słyszeliście, Koledzy I przyznacie sami, Babcia i Dziadek są czarodziejami! Nagrodźmy ich brawami. Wszystkie dzieci biją brawo. Na środek wychodzą: Nicola, Ewa/Iga, Marysia. Nicola: Ależ moi drodzy, to nie żadne magiczne sztuczki! To jest miłość do wnuka i miłość do wnuczki. Ewa/Iga: Zdradzę Wam teraz magiczne zaklęcie! Kocham Cię Babciu i zawsze tak będzie! Marysia: A ja mam dla Dziadka magiczną sztuczkę! Jak Cię zaraz przytulę, to już nigdy nie puszczę! 5
Na scenę wychodzi Maja. Maja: Babciu i Dziadku, choć nie wszystko jeszcze rozumiem, Kocham Was tak mocno, jak tylko kochać umiem. Po angielsku I love you, Po rosyjsku Ja lublju, Po francusku Je t aime, A po polsku Kocham Cię! Piosenka Nasi kochani babcia i dziadek Babciu i Dziadku Bardzo Was szanujemy, A dzisiaj po prostu bardzo dziękujemy. Z Wami nie jest straszny świat, Babciu i Dziadku Żyjcie nam sto lat! Piosenka Sto lat Zaproszenie Gości do udziału w zabawie tanecznej Zimowe Bałwanki z udziałem ich wnucząt. 6