Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Planowanie projektu bazy danych. 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych; określić zasady poprawnej konstrukcji bazy danych. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: analizować utworzoną bazę danych; określić cele projektu bazy danych; przewidzieć wyniki działania bazy; posługiwać się narzędziami tworzenia baz danych; utworzyć prostą relacyjną bazę danych. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; pokaz; dyskusja; metoda laboratoryjna. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym MS Access, PowerPoint; baza danych Oceny ; 1
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS Access i Power Point; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (5 min) Faza przygotowawcza sformułowanie problemu (5 min) podanie tematu lekcji określenie sytuacji problemowej organizacja bazy danych gromadzącej oceny projektów i prezentującej sumę wyników i ich średnie; baza ma służyć podsumowaniu projektu prezentacja działania przygotowanej bazy Oceny Faza realizacyjna konstrukcja tabel i ustalenie relacji (15 min) konstrukcja kwerend (15 min) przypomnienie sposobu tworzenia tabel w MS Access określenie sposobu zaprojektowania tabel ustalenie schematów potrzebnych tabel (nazwa tabeli, pola, klucz podstawowy) utworzenie tabel w MS Access za pomocą Widoku projektu ustalenie relacji między tabelami i określenie typów sprzężeń utworzenie relacji w bazie danych przypomnienie sposobu tworzenia kwerend w MS Access przypomnienie tworzenia zapytań SQL SELECT dyskusja nad kwerendami koniecznymi w projekcie prezentacja kwerend w przykładowej bazie OCENY utworzenie kwerend w bazach uczniowskich kwerendy wybierające dane z tabel połączonych relacyjnie 3
organizacja formularzy (20 min) organizacja raportów organizacja makr przypomnienie sposobu tworzenia formularzy w MS Access dyskusja nad postacią formularzy w bazie Oceny prezentacja przygotowanych formularzy w przykładowej bazie Oceny organizacja diagramu nawigacji w formularzach ustalenie, jakie formularze są konieczne w bazie uczniowskiej utworzenie formularzy w bazach uczniowskich przypomnienie zasad tworzenia raportów w MS Access dyskusja nad postacią raportów w bazie Oceny wypunktowanie celów gromadzenia danych w bazie Oceny i wyników, do jakich zmierza projekt prezentacja przygotowanych raportów w przykładowej bazie Oceny zaprojektowanie raportów w bazie uczniowskiej utworzenie raportów w bazach uczniowskich dyskusja nad automatyzacją działania bazy organizacja prostych makr autoexec i ustalania wyglądu ekranu Faza podsumowująca określenie zadania projektowego i zasad jego wykonania omówienie zadania projektowego: Zastanów się nad tematem własnej bazy danych. Wykonaj prezentację multimedialną z charakterystyką projektu. Prezentacja powinna zawierać następujące informacje: cel projektu, plan jakie dane będą gromadzone w bazie, plan jakie wyniki chcesz uzyskać. 7 BIBLIOGRAFIA [1] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka. Podręczni. Tom 2 szkoły ponadgimnazjalne. Zakres rozszerzony, WSz PWN, Warszawa 2003. 4
[2] M. Kopertowska, Zaawansowane możliwości bazy danych ACCESS 2000 PL. Ćwiczenia, MIKOM, Warszawa 2000. [3] M. Kopertowska, Ćwiczenia z ACCESS 2000 PL, MIKOM, Warszawa 2000. 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Zastanów się nad tematem własnej bazy danych. Zaprojektuj tabele oraz zapisz założenia bazy. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI W trakcie lekcji jest wykorzystywana gotowa relacyjna baza danych o nazwie Oceny. Nauczyciel powinien przygotować relacyjna bazę, by uczniowie mieli pogląd na gotowy projekt. 5