INSTRUKCJA OBSŁUGI URZĄDZENIA GS 911 I OPROGRAMOWANIA. Od czego zacząć, skąd pobrać oprogramowanie i jak je zainstalować.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "INSTRUKCJA OBSŁUGI URZĄDZENIA GS 911 I OPROGRAMOWANIA. Od czego zacząć, skąd pobrać oprogramowanie i jak je zainstalować."

Transkrypt

1 INSTRUKCJA OBSŁUGI URZĄDZENIA GS 911 I OPROGRAMOWANIA 1. Informacje podstawowe 1.1. Pobieranie oprogramowania 1.2. Instalowanie oprogramowania 1.3. Podłączenie GS 911 do motocykla BMW 2. Aplikacja GS Wygląd aplikacji 2.2. Zakładka Setup 2.3. Zakładka About 2.4. Używanie GS Aktualizacje 3. Pomoc i wsparcie 3.1. Gdzie szukać pomocy 1. Informacje podstawowe Od czego zacząć, skąd pobrać oprogramowanie i jak je zainstalować Pobieranie oprogramowania Oprogramowanie GS-911 może zostać pobrane ze strony lub Urządzenia GS-911 nie należy podłączać do komputera przed zainstalowaniem oprogramowania GS-911 Downloader (plik znajduje się na dołączonej płycie CD)!! 1. Nie podłączaj urządzenia GS 911 do komputera przed instalacją oprogramowania. 2. Pobierz program GS-911 Downloader z zakładki Pobierz. Uruchom program. Po zainstalowaniu sterownika program poprosi o podłączenie urządzenia GS 911 do komputera. Następnie połączy się z serwerem i sprawdzi, jakie wersje oprogramowania są dostępne. Zostanie uruchomione okno przeglądarki ze szczegółowymi informacjami o podpiętym urządzeniu GS 911 i listą programów do pobrania. 3. Jeżeli GS-911 nie został jeszcze zarejestrowany, to przed wskazaniem dostępnego oprogramowania zostanie uruchomione okno ze stroną do logowania.

2 Na urządzeniu GS-911 znajduje się naklejka z numerem seryjnym (zakreślony na żółto na poniższym rysunku, rozpoczyna się go liter GS i zawiera 8 cyfr) i tak zwaną checksum (na rysunku zakreślona na czerwono). W ten sposób zakupione urządzenie zostanie zarejestrowane i przypisane do użytkownika. 4. Z listy programów wymienionych w oknie przeglądarki można wybrać i zainstalować dowolną wersję programu. 5. Po uruchomieniu programu z menu Tools należy wybrać [Setup]. Aby sprawdzić urządzenie GS 911 trzeba kliknąć [Test interface]. Zostaną pobrane informacje o wersji firmware u, numerze seryjnym, napięciu akumulatora motocykla itd. Jeśli występują problemy to pojawi się komunikat o nich. 6. Oprogramowanie GS 911 w wersji mobilnej pobierane jest także poprzez GS 911 Downloadera. Aplikacje Java, WM oraz Android mogą być instalowane na wiele sposobów w komórce. W razie wątpliwości najlepiej zajrzeć do instrukcji telefonu lub poszukać informacji na Internecie.

3 7. Na płycie CD znajduje się także GS-011 Verifier, który sprawdzi kompatybilność urządzenia z telefonem komórkowym. 8. Pod adresem (strona produktu znajduje się polska instrukcja obsługi. Został ona także zapisana na płycie CD dołączonej do urządzenia. 9. Więcej informacji znajduje się w zakładce Pomoc oraz Informacje Techniczne. Instrukcja obsługi skupiła się na opisaniu działania oprogramowania i urządzenia pod Windowsem PC (Windows XP oraz Vista). Informacje o pozostałym oprogramowaniu (Windows Mobile, Java itd.) znajdują się na stronach internetowych oraz Instalowanie oprogramowania W rozdziale tym znajdują się informacje o instalacji oprogramowania GS 911pod Windows XP SP2 i Vista oraz sterowników USB. Oprogramowanie należy zainstalować PRZED podłączeniem urządzenia GS 911 do komputera!! Oprogramowanie samo dobierze odpowiedni sterownik i zainstaluje go. Nie należy instalować sterownika sugerowanego przez system Windows. Instalacja pod Windows: 1. Nie należy podłączać urządzenia GS 911 do komputera przed zainstalowaniem oprogramowania GS-911. Jeśli GS 911 zostanie podpięty za wcześnie to system operacyjny automatycznie zainstaluje sterownik USB. Będzie to niewłaściwy sterownik. 2. Pobierz Downloadera GS 911. Program ten działa tylko na komputerze pod Windowsami XP, Vista, 7 i 8. Downloader służy do pobierania pozostałych wersji oprogramowania (np.: wersja mobilna) i przesyłania ich na inne urządzenia. 3. Należy uruchomić aplikację Downloader. Aplikacja poprosi o podpięcie urządzenia GS- 911 do komputera po zainstalowaniu odpowiedniego sterownika. Następnie zostanie uruchomione okno przeglądarki z listą plików do pobrania. 4. Jeżeli urządzenie jest nowe i nie było jeszcze rejestrowane, przed wyświetleniem plików do pobrania wyskoczy okienko z prośbą o rejestrację.

4 5. Po zakończeniu instalacji (pobraniu odpowiedniego pliku) należy wykonać test narzędzia GS-911 w zakładce Tools -> Setup -> [Test interface] 6. GS 911 jest gotowy do użycia. Windows Mobile 5&6 SmartPhone (brak ekranu dotykowego) Uruchomienie połączenia Bluetooth na urządzeniu z Windows Mobile 5 i 6 SmartPhone Menu Start -> Ustawienia-> Połączenia -> Bluetooth Parowanie: należy upewnić się, że GS 911 jest zasilane albo do komputera (kabel USB) albo do motocykla. Na urządzeniu musi świecić się zielona dioda W oknie Urządzenia Powiązane: -> Dodaj nowe urządzenie -> wybierz urządzenie GS-911 -> wybierz [Dodaj] -> wprowadź PIN 0000 (cztery zera) -> wybierz [Dalej] Na ekranie powinna pojawić się informacja o udanym połączeniu urządzeń. Przypisz nazwę krótką (zaleca się pozostawienie nazwy domyślnej) -> wybierz [Dalej] -> upewnij się, że uaktywniona jest usługa portu szeregowego ->wybierz [Zakończ] Konfiguracja portu COM dla Bluetooth a: W menu urządzenia powiązane : Wybierz [Menu] -> Wejdź w opcje portów COM-> wybierz [Menu] -> wybierz Nowy port wychodzący -> [Dalej] -> Wybierz pot COM i zapisz go -> [Zakończ] Uwaga: jeśli na liście nie zostanie wyświetlony ustawiony wcześniej port COM, należy wybrać inny i upewnić się, że Bluetooth jest włączony (ikonka Bluetooth a powinna być widoczna w górnej Części ekranu wyświetlacza )

5 Instalacja oprogramowania GS-911 na Windows Mobile: Można to zrobić na dwa sposoby 1) pobierając plik.cab na komputer i instalując go na telefonie przy użyciu Active Sync lub Centrum Urządzeń Mobilnych Windows (Vista) lub 2) wpisując w wyszukiwarce internetowej telefonu adres: 911/software/GS-911WM5-PPC CAB Instalacja powinna zakończyć się komunikatem: "GS-911WM5.CAB was successfully installed on your device" (GS 911WM5.CAB został zainstalowany) Aby sprawdzić połączenie Bluetooth: Należy uruchomić aplikację GS 911i zaakceptować umowę licencyjną (License Agreement) Na ekranie głównym wybierz [Menu] -> Setup -> Wybierz wcześniej ustawiony port COM -> [Zastosuj] Operacja ta powinna wyświetlić informacje o urządzeniu GS 911 wersję, numer seryjny, stan K-line itp. Windows Mobile 5&6 Pocket PC (ekran dotykowy) Uruchomienie połączenia Bluetooth na urządzeniu z Windows Mobile 5: Menu Start -> Ustawienia-> Połączenia -> Bluetooth Aby ustanowić połączenie Bluetooth z GS 911: - należy upewnić się, że GS 911 jest zasilane albo do komputera (kabel USB) albo do motocykla. Na urządzeniu musi świecić się zielona dioda. -> Zakładka Urządzenia -> Nowe połączenie -> wybierz urządzenie GS-911 -> [Dalej] -> wprowadź kod 0000 (cztery zera) -> [Dalej] -> upewnij się, że uaktywniona jest usługa portu szeregowego -> [Zakończ]

6 Aby skonfigurować port COM dla Bluetootha: -> Porty COM -> Nowy port wychodzący -> wybierz urządzenie GS-911 -> [Dalej] -> Wybierz pot COM i zapisz go -> [Zakończ] Aby zainstalować oprogramowanie GS na Windows Mobile: Można to zrobić na dwa sposoby 3) pobierając plik.cab na komputer i instalując go na telefonie przy użyciu Active Sync lub Centrum Urządzeń Mobilnych Windows (Vista) lub 4) wpisując w wyszukiwarce internetowej telefonu adres: 911/software/GS-911WM5-PPC CAB Instalacja powinna zakończyć się komunikatem: "GS-911WM5.CAB was successfully installed on your device" (GS 911WM5.CAB został zainstalowany) Aby sprawdzić połączenie Bluetooth: Należy uruchomić aplikację GS 911i zaakceptować umowę licencyjną (License Agreement) Na ekranie głównym wybierz [Menu] -> Setup -> Wybierz wcześniej ustawiony port COM -> [Zastosuj i sprawdź] Operacja ta powinna wyświetlić informacje o urządzeniu GS 911 wersję, numer seryjny, stan K-line itp. BlackBerry Pobieranie oprogramowania: Aplikacja GS-911Downloader wskaże stronę internetową z odpowiednimi plikami do pobrania. Program dla BlackBerry można zainstalować na trzy sposoby: 1. Można pobrać program bezpośrednio ze strony klikając prawym klawiszem myszy na pliku i wybierając Zapisz jako. Następnie, przy użyciu oprogramowania BlackBerry, należy

7 przenieść plik do telefonu. Ze względu na to, że Oprgramowanie BlackBerry przestało wspierać plik.jad, pozostają i tak dwie poniższe opcje, aby zainstalować program GS Można wysłać link pocztą i odebrać wiadomość w telefonie. Po odczytaniu wiadomości trzeba kliknąć w zawarty w niej link, pobrać oprogramowani i zainstalować je bezpośrednio na BalckBerry. 3. Można przesłać link do strony z programme do pobrania SMS-em lub em do telefonu. Kliknięcie pobierz zachowa plik w telefonie. Link do strony jest ważny przez dwie godziny. Po tym czasie trzeba powtórzyć proces pobierania pliku przy użyciu aplikacji GS- 911Downloader. Konfigurowanie urządzenia: Po poprawnym zainstalowaniu oprogramowania należy: 1. Włączyć Bluetooth a. 2. W Opcje/ Bluetooth wybrać Dodaj urządzenie. 3. Połączyć telefon z GS 911 (urządzenie musi być połączone z komputerem albo z motocyklem). Jeśli podany kod PIN zostanie odrzucony, spróbuj wpisać Uruchomić aplikację GS-911 w telefonie. 5. Z menu wybrać Setup. 6. Wybrać Search for devices" (wyszukaj urządzenia). 7. Z listy wykrytych urządzeń należy wybrać GS911-xxxx. 8. W menu kliknąć "Select device" (wybierz urządzenie). 9. Następnie wybrać "Test device" (testuj połączenie), aby sprawdzić czy połączenie działa poprawnie. Java (Nokia, Motorola etc) Aplikację GS911 Mobile trzeba skonfigurować przed użyciem. Trzeba także zestawić połączenie Bluetooth pomiędzy telefonem a narzędziem GS 911. Numer PIN do nawiązania połączenia to 0000.

8 Sposób konfiguracji aplikacji na urządzeniu mobilnym oraz parowanie połączeń Bluetooth przedstawiono na przykładzie telefonu Nokia E70. Mogą wystąpić drobne różnice w wyglądzie menu i umiejscowieniu poszczególnych funkcji w różnych modelach telefonów. 1. Po uruchomieniu aplikacji GS911Mobile na ekranie pojawi się monit o akceptację umowy licencyjnej. Jest to jednorazowa operacja. 2. Po zaakceptowaniu warunków umowy użytkownik zostanie przeniesiony na ekran główny. Tu można wybrać serię i model motocykla oraz kontroler. Można tu także zmienić ustawienia aplikacji. 3. Po kliknięciu Opcje na głównym ekranie rozwinie się lista poleceń. Należy wybrać Setup. 4. W menu Setup (ustawienia) można skonfigurować urządzenie oraz przeprowadzić test GS 911.

9 5. Urządzenie GS 911 musi być zasilane albo z komputera poprzez kabel USB albo bezpośrednio z motocykla. Zielona dioda będzie świeciła na urządzeniu. Na ekranie w menu setup należy wybrać Szukaj urządzeń (serach for devices). 6. W wynikach wyszukiwania powinno być widoczne urządzenie GS 911. Po wybraniu GS- 911 z listy dostęnych urządzeń zostaniemy poproszeni o podanie kodu, czyli Na ekranie pojawi się nazwa urządzenia GS 911. Aby mieć pewność, że jest ono poprawnie połączone wykonamy test. 8. W zakładce Opcje należy wybrać test. Zostanie zainicjowane połączenie.

10 9. Telefon poprosi o potwierdzenie nawiązania połączenia poprzez Bluetooth. 10. Urządzenie GS-911 zostało zaakceptowane, przetestowane i zweryfikowane. Można spokojnie używać aplikacji moblinej dla urządzenia GS 911. Trzeba pamiętać o: wyłączone. Odpaleniu motocykla Bieg musi być w pozycji Neutral Przycisk Kill w opzycji RUN Alarm i immobilizermusza być 11. Na ekranie powinien wyświetlać się status urządzenia zweryfikowano (device verified) oraz informacje o wersji oprogramowania GS 911.

11 1.3. Podłączenie GS 911 do motocykla BMW Urządzenie GS-911 jest gotowe do używania po zainstalowaniu oprogramowania na komputerze. Żeby podłączyć urządzenie do motocykla należy: 1. Upewnić się, że obręcz złączki jest przekręcona do końca w lewą stronę. Silnik musi być wyłączony! Dobrze też wyjąć kabel USB z urządzenia. 2. Urządzenie powinno być tak ułożone, aby czerwona kreska na złączce znajdowała się u dołu. Jeśli tak jest to można włożyć GS-911 do gniazda. 3. Należy przekręcić obręcz złączki do końca w prawo, aby zablokować urządzenie. 4. Można podłączyć kabel USB, jeśli używane jest urządzenie z interfejsem USB.

12 2. Aplikacja GS-911 W tym rozdziale zostało omówione działanie oprogramowania GS Wygląd aplikacji GS-911 Opisano tu ogólny wygląd okienek programu GS-911 Pasek menu - Menu bar: Pasek menu składa się z zakładek: File (Główne), Tools (Narzędzia), Help (Pomoc). W każdej zakładce dostępne są opcje: o o File (Główne) Exit (Wyjście) zamyka aplikację Tools (Narzędzia) Setup (Ustawienia): choose connection type wybierz rodzaj połączenia, unit selection (Celsius/Fahrenheit and km/miles) wybór systemu miar (stopnie Celcjusza/ Fahrenheita i km/ mile), Test sprawdzenie i pobranie informacji o urządzeniu GS o Check for Updates (Wyszukaj aktualizacji): jeśli computer jest podłączony do internetu, to zostaną wyświetlone informacje o dotępnych do pobrania nowych wersjach oprogramowania

13 o EULA o Help (Pomoc) View License (Licencja): wyświetla umowę licencyjną End User License Agreement Online help (pomoc on-line): w przeglądarce otwiera strony producenta z instrukcją obsługi (konieczny dostęp do Internetu) o About (O urządzeniu): tu zawarte są informacje o wersji urządzenia GS 911, numerze seryjnym, wersji firmware u. Znajdują się tu także informacje o sprzedawcy, lista zapisanych numerów VIN (tylko w wersji Hobbystycznej (Enthusiast). Pasek nawigacji navigation bar: Wskazuje on ścieżkę aktualnie otwartej opcji. Na obrazku widać, że użytkownik znajduje się aktualnie w zakładce Special Functions (Funkcje specjalne): Okno nawigacji navigation pane: Z poziomu okna nawigacji obsługuje się aplikację GS 911. Pasek stanu - status bar: Na pasku stanu widać, czy aplikacja działa, czy występują jakieś błędy itd. Pasek postępu i wskaźnik połączenia - the progress bar and communication indicator Pasek postępu wskazuje, czy dany proces jest w trakcie wykonywania. Jeśli urządzenie GS 911 komunikuje się z komputerem ikonka znajdująca się obok paska stanu będzie zmieniała kolor z czerwonego na zielony.

14 Linki do informacji na stronie producenta - Quick links to information on the website Linki te przekierowują do strony producenta (wersja angielska) z często zadawanymi pytaniami (FAQ) i instrukcji użytkownika (User Manuals and How-To ). Numer wersji i link do strony głównej producenta - Version and link to Website Tuż po uruchomieniu aplikacji otrzymasz infomracje o numerze wersji używanego oprogramowania Zakładka Setup (Ustawienia) Zakładka Setup znajduje się w zakładce Tools (Narzędzia) na pasku Menu (Menu bar). Okno z ustawieniami zostanie automatycznie wyświetlone po każdorazowej instalacji oprogramowania, także po zainstalowaniu aktualizacji. Z tego poziomu można przetestować połączenie z urządzeniem GS 911 oraz skonfigurować jednostki miary. W oknie zakładki Setup (ustawienia) można przeprowadzić cztery rodzaje operacji: Wybrać rodzaj połączenia z komputerem - Select connection method: Domyślnie ustawione jest USB. Zaleca się, aby nie zmieniać tego ustawienia. Port COM może być wybrany jako rodzja połączenia wp r wypadku konfigurowania wirtualnego portu COM do połączeń poprzez Bluetooth. Pomimo, że jest taka możliwość to oficjalnie nie jest ten wariant połączenia wspierany przez producenta. Sterowniki Bluetooth owe bardzo często pełne są wad i ze względu na to, że jest ich bardzo dużo HexCode nie zajmuje się ich obsługą.

15 Jednakże samo połączenie urządzenia GS 911 z komputerem poprzez port wirtualny jest proste. Jednostki miary - measurements Tu określa się, czy temperatura ma być wyświetlana w stopniach Celsjusza czy Fahrenheita i czy odległości mają być mierzone w kilometrach czy milach. Poziom logów/ Logi - Log level Ta opcja wykorzystywana jest jedynie na wewnętrzne potrzeby HexCode. Zaleca się pozostawienie ustawień domyślnych w pozycji Trace. Przycisk Wykonaj test urządzenia - [Test interface] button Opcja ta wywołuje połączenie między komputerem a urządzeniem GS 911. Należy określić sposób połączenia. Jeśli połączenie zostanie nawiązane poprawnie, to otrzymamy okno z informacjami o urządzenie: Opis okna GS911 Intercae Information: Wersja - Version Wersja zainstalowanego oprogramowania (firmware)

16 Stan K-Line - K-Line status: W czasie testu sprawdzane jest dodatnie i ujemne napięcie (uziemienie) na akumulatorze. Zwarcie na którymkolwiek biegunie wpłynie negatywnie na komunikację pomiędzy kontrolkami silnika a urządzeniem GS 911. W przypadku, gdy obydwie linie będą zwarte zostanie to rozpoznane. Dzięki temu dowiemy się co jest przyczyną usterki przewodów. Zwarcie należy usunąć przed połączeniem urządzenia GS 911 do którejkolwiek kontrolki. Numer seryjny - Serial No.: To numer seryjny nadawany każdemu urządzeniu GS 911indywidualnie. Interfejs Bluetooth - Bluetooth support: Urządzenia GS-911 występują w dwóch wersjach tylko z portem USB oraz z portem USB i dodatkowo z interfejsem Bluetooth. Jeżeli podłączone urządzenie wyposażone jest w obydwa złącza to przy opcji Bluetooth support będzie napisane Yes (tak). Data licencji - License Date(mm/yy): Jest to data wystawienia licencji przez producenta. Nie ma ona związku z jednorocznym okresem aktualizacji urządzenia. Data utworzenia - Build date: Data, kiedy został opracowany aktualny firmware. Stan akumulatora - Battery Voltage: Jeden z pinów w porcie, do którego wpinane jest GS 911 informuje o napięciu w akumulatorze motocykla. Dzięki temu wiemy, czy GS 911 jest poprawnie podpięty do motocykla i jaki jest stan akumulatora. Większość kontrolek nie będzie przesyłało informacji do narzędzia diagnostycznego jeżeli akumulator będzie miał niskie napięcie.

17 2.3. Zakładka O - About Zakładka O (About) znajduje się w zakładce Help (Pomoc) na pasku menu (Menu bar). Jeżeli urządzenie GS 911 nie zostało podpięte do komputera na ekranie zostanie wyświetlone okno z informacjami o wersji oprogramowania GS 911 oraz kontaktem do sprzedawcy. Okno będzie wyglądało mniej więcej tak: Znacznie więcej informacji jest wyświetlanych po podłączeniu urządzenia do komputera. Po podpięciu GS 911 do komputera należy kliknąć przycisk [Interface information] (informacje o urządzeniu). Na ekranie pojawi się jedno z dwóch okien, w zależności czy posiadamy wersję Hobbystyczną (Enthusiast) czy wersję Professional (Profesjonalną).

18 Okno z informacjami o urządzeniu GS 911 w wersji Profesjonalnej:

19 Okno z informacjami o urządzeniu GS 911 w wersji Hobbystycznej: Obydwa ekrany zawierają informacje o: Wersji oprogramowania GS 911: w tym przypadku jest to Informacje o urządzeniu GS 911: numer seryjny (np.: GS E), czy obsługuje Bluetooth, wersja firmware u Dane kontaktowe do sprzedawcy. W oknie wersji Hobbystycznej dodatkowo znajdują się takie informacje jak: Przycisk [Upgrade to Professional version] upgrade do wersji Profesjonalnej: dzięki tej opcji w dowolnym momencie można dokonać upgrade z wersji Hobbystycznej do

20 Profesjonalnej. Kilknięcie na przycisk przekieruje nas na stronę płatności on-line. Należy podążać za wskazówkami na ekranie, aby sfinslizować zakup upgrade u. Lista numerów VIN - The VIN list : lista numerów VIN, które zostały przypisane do urządzenia. Widać dzięki temu ile pozostało jeszcze wolnych numerów do zapamietania. Lista numerów VIN wyświetlana jest tylko w wersji Hobbystycznej, bo tylko ona posiada to ograniczenie. Limit numerów VIN do 10 obowiązuje tylko w zakresie funkcji serwisowych. Urządzenie GS 911 nie ma ograniczenia w zakresie funkcji awaryjnych obejmujących czytanie informacji z ECU, odczytywanie i kasowanie kodów błędów z wszystkich obsługiwanych modułów sterujących oraz odczyty wartości wszystkich modułów sterowania silnika w czasie rzeczywistym Używanie GS-911 Rozdział ten omawia podstawowe funkcje oprogramowania GS 911. Wybór serii i modelu Po wybraniu z listy wyświetlonej na ekranie głównym odpowiedniej serii motocyklu rozwinie się lista z modelami, które dana seria obejmuje. Jako przykład wybrano serię F. Ekran z listą modeli motocykli będzie wyglądał tak:

21 Na potrzeby niniejszej instrukcji wybrano model F800GS. Należy pamiętać, że zakres funkcji zależy od modelu oraz typów kontrolek silnika (ECU). I tak na przykład F650GS/ Dakar będzie miał inne wartości w czasie rzeczywistym niż F800GS. Również zakres funkcjonalności Service & Maintenance (serwis i utrzymanie) będzie różny dla każdego z tych modeli. Po wybraniu modelu F800GS wyświetlona zostanie lista dostępnych kontrolek silnika (ECU) [Select a controller]. Dla innego modelu może zostać wyświetlona osobna lista o innym zakresie funkcjonalności!!

22 Funkcje specjalne - Special functions W panelu nawigacyjnym z listą sterowników (pod [Select a controller]) znajduje się opcja funkcje specjalne [Special funkctions]. Obejmuje ona glównie fukcje serwisowe [Service&Maintenace], które nie są obsługiwane przez jedną kontrolkę silnika. Umieszczona tam także te funkcje, do których uzytkownik chciałby mieć łatwy dostęp (bez konieczności przeglądania wszytkich kontrolek sterownika). Zakładka z funkcjami specjalnymi jest powiązana z typem motocykla, jego serią i modelem oraz serią i rodzajem ECU. Lista niektórych dostępnych funkjcji specjlanych: Przypomnienia serwisowe - Service reminder umożliwoa ustawienie aktualnej daty, daty kolejnego przeglądu oraz ilości kilometrów przy której należy wykonać następny przegląd;

23 Sprawdzenie zaworów - Distance to valve check dla wszystkich modeli serii K i F z CAN-bus funkcja ta nie jest już używana. BMW zrezygnowało z niej i zawory są sprawdzane w czasie obowiązkowych wizyt serwisowych Sprawdzenie zużycia hamulców - Brake wear check tylko w modelu K1200GT. SPrawdzany jest i ponownie ustawiany wskaźnik zużycia tarczy hamulcowej Przypomnienia serwisowe - Service reminders Przypomnienie serwisowe zostanie automatycznie usunięte (po uruchomieniu zapłonu???), gdy nowowprowadzony dystans do przejechania do kolejnego przeglądu [distance to next service] przekracza o więcej niż 1000km aktualny odczyt licznika, a data następnej wizyty serwisowej [data of the next service] przekracza miesiąc.

24 Jak widać na powyższym obrazku, funkcjonalność serwisowa z przypomnieniem serwisowym składa się z trzech opcji: Aktualna data - Motorcycle date : aby przypisać datę przeglądu do przypomnienia serwisowego, trzeba wprowadzić poprawną aktualną datę. Domślna data w urządzeniu GS 911 jest ustawiana zgodnie ze wskazaniem komputera. Bardzo ważne jest, aby ustawienia daty i czasu w komputerze były właściwe! Ustawienie bieżącej daty jest bardzo ważne dla prawidłowego działania funkcji przypomnień serwisowych. Zostaniemy poinformowani przez aplikację GS 911, gdy data bieżąca ustawiona w funkjci serwisowej będzie różna od daty wskazywanje przez computer (czerwona ikonka); Data następnej wizyty serwisowej - Next service due date wskazanie daty przypomnienia serwisowego, która została wcześniej ustawiona. Obok znajduje się okienko do wprowadzenia nowej daty. Domyślnie data ta ustawiana jest na rok do przodu od daty bieżącej. Można jednak wpisać dowolną przyszłą datę (odleglejszą niż miesiąc od daty bieżącej); Ilość kilometrów, przy której należy zrobić przegląd - Next service due at odometer wskazany jest tu bieżący odczyt licznika oraz ilość kilometrów zapisana w pamięci motocykla po przejechaniu której nalezy wykonać przegląd. Obok znajduje się pole, w którym można wpisać ilość kilometów przy której trzeba udać się na Serwis. Domyślna ilość kilometrów do przejechania ustawiona jest na 10000km. Można jednak ręcznie wprowadzić wartość kilometrów w polu [Set next service due at odom eter]. Ilość podanych kilometrów musi być większa od bieżącego stanu licznika. Dystans może być podany zarówno w w milach jak i kilometrach, w zależności od wybranych ustawień w zakładce Setup (Tools -> Setup). Główna funkcjonalność (narzędzie alarmowe) Większość kontrolek obsługuje takie funkcje jak: czytanie informacji z ECU odczytywanie i kasowanie kodów błędów odczyty wartości w czasie rzeczywistym funkcje serwisowe (Service & Maintenance) Wyżej wymienione funkcjonlaności są wyświetlone jako funkcje główne, czasem nazywane są funkcjami alarmowymi. Niezależnie od posiadanej wersji oprogramowania,gs 911 (Hobbystyczna czy Profesjonlaną) funkcje alarmowe mogą być wykonywane na nieograniczonej ilości motocykli. Tylko i wyłącznie funkcje serwisowe (Service &

25 Maintenance) są ograniczone w obsłudze d o10 motocykli dla wersji Hobbystycznej. Limitu tego nie ma w przypadku wersji Profesjonalnej. Omówienie funcjonlaności głównej na przykładzie modelu F800GS: Read ECU info - Czytanie informacji z ECU - pokazuje informacje o numerach podzespołów, numer wersji itd. Poniżej zrzut ekranu z danymi z ECU o kontrolce silnika w motocyklu F800GS: Odczytywanie kodów błędów - Read Fault codes informacje o kodach błędów (DTC's - Diagnostic Trouble Codes) i wyświetla ich numery wraz z opisem tekstowym. Poniżej zrzut ekranu listy z kodami błędów i opisami z motocykla F800GS:

26 Kasowanie kodów błędów - Clear Fault codes funkcja ta służy do kasowania kodów błędów. Kody błędów są ponownie sczytywane po poprawnym wykonaniu polecenia czyszczenia kodów. Pokazywane są wtedy te kody błędów, które nie zostały skasowane. Jeśli na ekranie widać numery kodów to oznacza to, że jednostka sterująca wykryła nienaprawiony błąd. Nie mógł on być zatem skanowany. Niektóre błędy muszą być naprawione zanim informacje o ich wystąpieniu zostaną usunięte. Wartości w czasie rzeczywistym - Real-time values - jest to opcja, która pokazuje dane na żywo. To, czy dla danej jednostki sterującej dane te będą widoczne zależy od rodzaju kontrolera oraz modelu i serii motocykla. Poniżej zrzutka ekranu z odczytami w czasie rzeczywistym z danymi z ECU motocykla F800GS:

27

28 Na ekranie wyświetlone są informacje o Input signals" sygnały wyjściowe, "Output signals" sygnały wejściowe, "Digital outputs" cyfrowe wyjścia i "Switch positions" pozycja włącznika. W górnej części ekranu z wartościami w czasie rzeczywistym znajdują się dwa przyciski. Jeden, który generuje pliki.csv z wszystkimi danymi odczytanymi w czasie rzeczywistym (plik jest rozdzielony średnikiem). Można dzięki temu przeglądać i edytować wyeksportowane dane. Drugi przycisk to Plot O2", który wykonuje graficzne odwzorowanie napięcia sondy Lambda w czasie rzeczywistym. Jest to doskonały sposób na rozbudowanie funkcji sondy Lambda. Należy pamiętać, że dokonywanie zmian na sondzie Lambda jest możliwe tylko, gdy temperatura silnika osiągnęła temperaturę około 80 Celsjusza. Dokonywanie odczytów z sondy Lambda przy niższej temperaturze silnika nie ma sensu. W momencie nagrzewania się silnika otrzymamy błędne dane. Jednakże można w tej fazie obserwować zachowanie się sondy i samemu przekonać się dlaczego odczyty nie będą przydatne od interpretacji. Uzyskamy wykres z odczytów kontrolki sondy Lambda, który obejmuje zakresy pomiędzy liniami odniesienia zaznaczonymi na zielono. Zazwyczaj sonda osiąga zakresy poniżej 200mV oraz większymi niż 650mV do 700mV. Standardowy wykres będzie wyglądał tak:

29 Kilka informacji, o których należy pamiętać generując wykres pracy sondy Lambda: im większa wartość, tym bogatsza mieszanka i oczywiście im niższa wartość, tym gorsza mieszanka; linia prosta świadczy o wadliwej pracy sondy Lambda; skoki od około 200 mv do 650/700 mv świadczą o poprawnej pracy układu Silnik typu boxer z CAN bus w motocyklu R1200 czujniki sondy lambda ma umiejscowione w przedniej rurze wylotowej/ wydechowej każdego cylindra. Można dzięki temu badać działanie każdego z cylindrów z osobna. Dlatego też grafy napięcia czujnika sondy Lambda (O2) dla cylindra 1 i cylindra 2 prezentowane są na jednym wykresie. Ten sposób pozwala na wykrycie względnych odchyleń. Widać to na obrazku poniżej:

30 Funkcje serwisowe - Service & Maintenance Wraz z pojawieniem się wersji oprogramowania 904 została dodana funkcjonalność serwisowa (Service & maintenance). Funkcjonlaność ta jest nadal rozbudowywana. Oprócz funkcji specjalnych opisanych we wcześniejszym podrozdziale funkcjonlaność serwisowa obejmuje: Kalibrację biegu jałowego - Idle Actuator Calibration dla wszystkich modeli R1200 z CAN bus. Obydwa siłowniki ustawiane są w pozycję zerową. Funkcja ta jest niezbędna do wyregulowania biegu jałowego w konkretny modelu R1200; Pełna funkcjonalność serwisowa dla ABS N - Full Service functionality for ABS- N opracowane z myślą o jednocylindrowych F650 i C1. Funkcja ta obejmuje odpowietrzanie przednich i tylnych hamulców. Z czasem opjawi się też obsługa ABS-u. Wersja Profesjonalna (Professional) W roku 2009 dodano funkcjonlaność serwisową (Service & Maintenance). Wraz z tym urządzenia zostały podzielone na dwie wersje Hobbystyczną (Enthusiast) i Profesjonalną (Professional). Porównanie wersji Hobbystycznej (Enthusiast) i Profesjonalnej (Professional): W funkcjonalności serwisowej (Service Functionality) w wersji Enthusiast wprowadzono ograniczenie co do ilości obsługiwanych motocykli. GS 911 Enthusiast w tym zakresie może obsłużyć maksymalnie 10 numerów VIN. Nie wpływa to na obsługę opcji Awarie (Emergency functionality), czyli odczyty informacji ECU, czytanie i czyszczenie kodów błędów oraz wartości w czasie rzeczywistym). Zakres tej funkcjonalności nie został ograniczony i nadal działa dla dowolnej ilości numerów VIN. Różnica pomiędzy wersją Enthusiast a Professional występuje tylko na poziomie oprogramowania dla komputerów, gdyż tylko z tym oprogramowaniem urządzenie GS 911 obsługuje informacje serwisowe (Service Functionality). Dla urządzeń mobilnych GS 911 pozostaje narzędziem diagnostyczny służącym do odczytów informacji ECU, czytania i czyszczenia kodów błędów oraz wartości w czasie rzeczywistym.

31 Przejście z wersji Hobbystycznej (Enthusiast) na Profesjonalną (Professional) upgrade: Wersja Profesjonalna została opracowana z myślą o zakładach serwisowych, natomiast wersja Hobby o zwykłych użytkownikach, którzy chcą obsługiwać więcej motocykli niż jeden przy założeniu, że nie przekroczą 10 maszyn. Z wersji Hobbystycznej (Enthusiast) można w każdym momencie przejść na wersję Profesjonalną (Professional). Wystarczy, po uruchomieniu na komputerze oprogramowania GS 911 w wersji 904 lub nowszej, kliknąć przycisk [Upgrade to Professional version] w okienku About. Urządzenie GS-911 musi być podpięte do komputera a komputer musi mieć dostęp do Internetu.

32 Upgrade krok po kroku: 1. Upewnij się, że masz zainstalowaną wersję 904 lub nowszą oprogramowania GS Kliknij Help a następnie About w programie GS 911. Na ekranie pojawi się okienko z przyciskiem[upgrade to Professional version]. Kliknij go. 3. W oknie przeglądarki zostanie uruchomiona strona płatności on-line. 4. Po zakończeniu procedury płatności, program poprosi o ponowne kliknięcie przycisku [Upgrade to Professional version]. W ten sposób informacje o zmianie wersji zostaną zaktualizowane. Koszt upgrad u to 220USD.

33 2.5. Aktualizacje Rozdział ten opisuje funkcję sprawdzająca aktualizacje dla oprogramowania [Check for update] oraz wpisy na forum i ogłoszenia (tylko w wersji angielska). Aktualizowanie oprogramowania GS-911 Aby urządzenie GS 911 działało jak najlepiej należy dbać o aktualizowanie oprogramowania. Aktulane wersje opgrogeamowania są dostępne na stronie Można także sprawdzić dostępne aktualizacje z poziomu aplikacji GS 911. Aktualizacje są sprawdzane tylko, gdy komputer ma łączność z Internetem. W oknie programu pojawi się okienko z informacją o dostępności nowej wersji, jej numerem oraz pytaniem czy użytkownik chce dokonać aktualizacji. Wraz z pojawieniem się nowej funkcjonlaności pojawiają się aktualizacje firmware u GS 911. Aktualizacje wykonywane są automatycznie po kliknięciu [Test inrerface] wykonaj test urządzenia w oknie Setup. Najpierw jednka należy pobrac aktualne oprgramowanie na komputer.

34 Czy użytkownik otrzymuje powiadomienia o aktualizacjach? Tak. Informacje o publikacji nowych wersji pojawiają się na forum GS 911 oraz w zakładce Aktualności na Forum dyskusyjne jest dostępne w usłudze Google (wersja angielska). Forum dyskusyjne GS GS-911 Discussion Forum dostęp do bieżących informacji i dyskusji na temat diagnostyki motocykli BMW oraz urządzenia GS 911 Aktualności - GS-911-announce : informacje tylko o nowych wersjach programu oraz zmianach w zakresie działania urządzenia. Na stronie można zasubskrybować newsletter lub kanał RSS. Osoby zapisane na forum GS 911 nie muszą subskrybować dodatkowo aktualności, gdyż informacje pojawiają się i tu i tu. Wystarczy wybrać jedną z opcji w zależności od upodobań.

RACE 2000 Instrukcja obsługi

RACE 2000 Instrukcja obsługi RACE 2000 Instrukcja obsługi Via Pontestura, 122-15020 CAMINO (AL) - ITALIA tel. +39 0142 4681 - fax +39 0142 469533 Email: support.race@dimsport.it http://www.dimsport.it Release valid until version 6.32.359

Bardziej szczegółowo

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 Rodos 2010 Instalacja i aktualizacja Wydanie VI, 6.8.14.0 2011 KOPRIN Sp. z o.o. KOPRIN Sp. z o.o. 75-062 Koszalin, ul. Wyszyńskiego 1 tel. 94 717 35 00, 347

Bardziej szczegółowo

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Focus 14 Blue Monitor brajlowski Podręcznik użytkownika

Focus 14 Blue Monitor brajlowski Podręcznik użytkownika Focus 14 Blue Monitor brajlowski Podręcznik użytkownika Freedom Scientific Inc. Opublikowany przez: Freedom Scientific Inc 11800 31st Court North St. Petersburg, Florida 337161805 USA http://www.freedomscientific.com

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms

Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Pierwsze kroki: Wprowadzenie do systemu Proficy* WebSpace 4.71 PL firmy GE Intelligent Platforms Wydanie 1.0 Podręcznik opracowany przez VIX Automation sp. z o.o. Autoryzowanego Dystrybutora GE Intelligent

Bardziej szczegółowo

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003 Wersja dokumentu 1.0 Autor Revision dokumentu Dystrybucja COMARCH S.A. SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 1 PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi kamery internetowej (seria F)

Instrukcja obsługi kamery internetowej (seria F) Instrukcja obsługi kamery internetowej (seria F) Wprowadzenie Niniejsza kamera internetowa jest produktem nowej generacji, łączącym zalety kamery analogowej z internetową technologią wizyjną. Oprócz wszystkich

Bardziej szczegółowo

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@ System powstał w ramach projektu Transition Facility 2006/018-180.01.04 System zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego sprawozdawczość jednostek organizacyjnych Strona 2 z SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Autonomiczny system do rejestracji i analizy czasu pracy RCP Master 2

Autonomiczny system do rejestracji i analizy czasu pracy RCP Master 2 Roger Access Control System Autonomiczny system do rejestracji i analizy czasu pracy RCP Master 2 Wersja oprogramowania : 2.0.2.xx Wersja dokumentu: Rev. A Spis treści Spis treści... 2 1. Wstęp... 4 1.1

Bardziej szczegółowo

NAWIGATOR podręcznik użytkownika

NAWIGATOR podręcznik użytkownika NAWIGATOR podręcznik użytkownika spis treści: informacje ogólne...2 rejestracja usługi...2 logowanie...3 pierwsze uruchomienie (instalacja komponentu Java)...4 proces instalacji komponentu Java...4 użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G Data Business Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Asmax GIGA NAS Print Serwer

Asmax GIGA NAS Print Serwer Asmax GIGA NAS Print Serwer Instrukcja obsługi Nowości, dane techniczne http://www.asmax.pl Sterowniki, firmware ftp://ftp.asmax.pl/pub/sterowniki Instrukcje, konfiguracje ftp://ftp.asmax.pl/pub/instrukcje

Bardziej szczegółowo

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1

Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1 Podręcznik Użytkownika aplikacji iplus manager 2.1 iplus wita w świecie mobilnego internetu! iplus to najlepszy mobilny dostęp do internetu z dowolnego miejsca. Łącz się z siecią zawsze, kiedy potrzebujesz

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA 1 2 1.Wstęp...4 2.Instalacja...5 2.1 Instalacja z CD (wersja płatna)...5 2.1 Instalacja z pliku pobranego z internetu...5 2.3 Instalacja wersji jednostanowiskowej...5 2.4 Uaktualnienie...5

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 19 000 1 Spis treści: INFORMACJE PODSTAWOWE... 3 Bankowość Internetowa... 3 Bankowość Telefoniczna... 9 KONFIGURACJA

Bardziej szczegółowo

SIMTEC 416 LN SIMTEC 408 LN. Rejestrator Cyfrowy. Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN.

SIMTEC 416 LN SIMTEC 408 LN. Rejestrator Cyfrowy. Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN. SIMTEC 416 LN SIMTEC 408 LN Rejestrator Cyfrowy Instrukcja Instalacji i Użytkowania + LAN. Wersja 2009.02.27 Strona 1 I. ISTOTNE ZALECENIA...4 II. AKCESORIA...4 III. SPECYFIKACJA...4 IV. CECHY...5 V. WIDOK

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. (Wydanie polskie)

Instrukcja obsługi. (Wydanie polskie) Instrukcja obsługi Korzystanie z oprogramowania do druku etykiet BarTender, narzędzia integracji programu Commander i sterowników drukarek Seagull (Wydanie polskie) Instrukcja obsługi Korzystanie z oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Kontakt. System Antywirusowy NOD32. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15. California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48 32 259 11 90

Kontakt. System Antywirusowy NOD32. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15. California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48 32 259 11 90 Kontakt Producent: Dystrybutor w Polsce: Eset Software DAGMA Sp. z o.o. 1317 Ynez Place ul. Pszczyńska 15 Suite CD, Coronado 40 478 Katowice, Polska California, 92118 Tel: +48 32 259 11 00 USA Fax: +48

Bardziej szczegółowo

Lunar Program powiększający Wersja 7.0

Lunar Program powiększający Wersja 7.0 Lunar Program powiększający Wersja 7.0 dla Systemów Operacyjnych Microsoft Windows Copyright 1998-2006 Dolphin Oceanic Ltd. Technology House Blackpole Estate, West Worcester WR3 8TJ Wielka Brytania Tel:

Bardziej szczegółowo

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika 14.02.2014 SPIS TREŚCI Spis treści... 2 Wstęp... 4 Symbole stosowane w instrukcji... 4 Czym jest backup danych?... 4 Aplikacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia E52

Instrukcja obsługi Nokia E52 Instrukcja obsługi Nokia E52 Wydanie 7.0 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 5 Kilka słów o urządzeniu 6 Usługi sieciowe 7 Informacje o technologii zarządzania prawami cyfrowymi (DRM) 7 Znajdowanie

Bardziej szczegółowo

Joybook Lite Seria U102 Podręcznik użytkownika

Joybook Lite Seria U102 Podręcznik użytkownika Joybook Lite Seria U102 Podręcznik użytkownika Informacje o prawach autorskich i znakach handlowych Copyright 2009 by BenQ Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie jakiejkolwiek części niniejszej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

AVG Anti-Virus 2012. Podręcznik użytkownika. Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012)

AVG Anti-Virus 2012. Podręcznik użytkownika. Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012) AVG Anti-Virus 2012 Podręcznik użytkownika Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012) Copyright AVG Technologies CZ, s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie pozostałe znaki towarowe są własnością ich właścicieli.

Bardziej szczegółowo

Przewodnik uzytkownika. go1984. Alfred-Mozer-Str. 51 D-48527 Nordhorn Niemcy. Telefon : (+49)(0)5921 7139925 Telefax : (+49)(0)5921 7139929

Przewodnik uzytkownika. go1984. Alfred-Mozer-Str. 51 D-48527 Nordhorn Niemcy. Telefon : (+49)(0)5921 7139925 Telefax : (+49)(0)5921 7139929 Przewodnik uzytkownika go1984 Alfred-Mozer-Str. 51 D-48527 Nordhorn Niemcy Telefon : (+49)(0)5921 7139925 Telefax : (+49)(0)5921 7139929 go1984 http://www.go1984.com Alfred-Mozer-Str. 51 D-48527 Nordhorn

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

Status Check TM Przewodnik Szybkiego Startu i Instrukcja Obsługi

Status Check TM Przewodnik Szybkiego Startu i Instrukcja Obsługi Status Check TM Przewodnik Szybkiego Startu i Instrukcja Obsługi Status Check TM Przewodnik Szybkiego Startu i Instrukcja Obsługi Zrzeczenie się: Niniejsza instrukcja ma charakter informacyjny. Firma Timken

Bardziej szczegółowo

modeli: KPD-676, KPD-678

modeli: KPD-676, KPD-678 AV-Tech CYFROWY REJESTRATOR VIDEO INSTRUKCJA OBSŁUGI modeli: KPD-676, KPD-678 Przed rozpoczęciem obsługi, dokładnie przeczytaj instrukcję i zachowaj ją do późniejszego użytku. Wersja 2009-08-31. WAŻNE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia E52

Instrukcja obsługi Nokia E52 Instrukcja obsługi Nokia E52 Wydanie 6.0 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 5 Kilka słów o urządzeniu 6 Usługi sieciowe 7 Znajdowanie pomocy 8 Pomoc techniczna 8 Aktualizowanie oprogramowania urządzenia

Bardziej szczegółowo