Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami. Sage sp. z o.o. MXMZZV2010W0001

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami. Sage sp. z o.o. MXMZZV2010W0001"

Transkrypt

1 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Sage sp. z o.o.

2 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 2 z 22 SPIS TREŚCI 1 Wymagania SERWER APLIKACJI WYMAGANIA SPRZĘTOWE WYMAGANIA SYSTEMOWE SIEĆ SERWER MS SQL KLIENT STACJA ROBOCZA Konfiguracja IIS UŻYWANE POJĘCIA IIS WŁĄCZENIE NIEZBĘDNYCH WEB SERVICE EXTENSIONS IIS Instalacja serwerowej wersji Forte Kadry i Płace KONFIGURACJA SERWEROWEJ WERSJI FORTE KADRY I PŁACE Instalacja MZZ KONFIGUROWANIE MZZ USTAWIENIE WSPÓŁPRACY FORTE KADRY I PŁACE I FORTE MZZ ETAP 1 UTWORZENIE STRUKTUR DANYCH I USTALENIE DOSTĘPU DO BAZY FORTE KADRY I PŁACE Z POZIOMU MZZ ETAP 2 PRZYGOTOWANIE DEFINICJI SKŁADNIKÓW W FORTE KADRY I PŁACE Inne czynności administracyjne ZMIANA HASEŁ I/LUB UŻYTKOWNIKÓW SERWERA MSSQL UŻYWANYCH PRZEZ APLIKACJĘ FORTE KADRY I PŁACE (ZMIANA HASEŁ SSDBADMIN I SSDBUSER) ZMIANA HASEŁ I/LUB UŻYTKOWNIKÓW SERWERA MSSQL UŻYWANYCH PRZEZ MZZ ORAZ ZMIANA HASŁA I/LUB UŻYTKOWNIKA FORTE KADRY I PŁACE UŻYWANEGO PRZEZ MZZ KONFIGURACJA USTAWIEŃ PRACY LICZBA INSTANCJI KDF... 22

3 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 3 z 22 1 Wymagania 1.1 Serwer aplikacji Wymagania sprzętowe Wymagania sprzętowe zależą od przewidywanego obciążenia (ilości użytkowników i przewidywanej średniej ilości jednoczesnych sesji) i powinny zostać określone w analizie przedwdrożeniowej. Można jednak przyjąć, zalecane minimalne wymagania: dedykowana maszyna dla serwera www MZZ: 4 GB RAM, Procesor Intel Pentium czterordzeniowy lub ekwiwalent innego producenta, 10 GB wolnego miejsca na dysku, Interface sieciowy zapewniający transmisję: - Zapytań ze strony klientów 2 MBity, - Z/do maszyny z serwerem MSSQL 1 GBit Wymagania systemowe Moduły Zarządzania Zasobami wspierają działanie na systemach serwerowych Windows 2003 i Wymaganiem minimalnym jest uruchomiony IIS w wersji 6.0 lub wyższej oraz zainstalowane wszystkie service packi do systemu operacyjnego. Wymagany jest również zainstalowany Microsoft.NET Framework w wersji 2.0 wraz z ostatnim service packiem. 1.2 Sieć Jakkolwiek możliwa jest praca przy użyciu adresów IP, ZALECAMY stosowanie serwera DNS. Jeśli klient oczekuje zintegrowanego logowania użytkowników/pracowników, to wówczas wymagania poszerzają się o serwer domenowy. 1.3 Serwer MS SQL Wymagania sprzętowe i systemowe serwera MS SQL są zgodne z dokumentem wymagań Forte 2010, z zastrzeżeniem jednak, że serwer www MZZ należy traktować w szacunkach obciążeń MSSQL a jak od 2 do N normalnych stacji roboczych Forte, gdzie N zależy od ustawień skalowalności MZZ. Serwer MSSQL musi wspierać niezintegrowane logowanie. 1.4 Klient stacja robocza Wymagania sprzętowe i systemowe stacji roboczej są zgodne z wymaganiami przeglądarki Internet Explorer w wersji 6.0 plus service packi lub wyższej.

4 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 4 z 22 2 Konfiguracja IIS 2.1 Używane pojęcia Site (strona na serwerze) - determinuje takie ustawienia jak port nasłuchowy (domyślnie http=80), miejsce gdzie znajdują się zasoby podstawowe aplikacji (fizyczny Root folder na dysku serwera) oraz sposób identyfikacji, autoryzacji i prawa do zasobów aplikacji poprzez IIS. Pula aplikacyjna - jest podmiotem takich operacji jak Start, Stop, Recycle oraz gromadzi ustawienia dotyczące zarządzania procesem aplikacji, wydajności, ograniczeń, bezpieczeństwa i higieny pracy procesu. Każda pula jest reprezentowana przez oddzielny proces systemowy uruchomiony i zarządzany wg wartości parametrów ustalonych we właściwościach puli. 2.2 IIS 6.0 Dostęp do zarządzania ustawieniami IIS 6.0 uzyskujemy poprzez konsole inetmgr: Konsola IIS pozwala na zmianę ustawień w obrębie site ów i puli aplikacyjnych. Jeśli na serwerze pracują inne aplikacje www, należy ustalić z administratorem klienta, aby przygotował i wskazał dla MZZ pulę aplikacyjną. W sytuacjach pracy równoległej z innymi aplikacjami www WYMAGAMY (w pozostałych sytuacjach zalecamy), aby MZZ dysponowały pulą aplikacji na wyłączność.

5 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 5 z 22 dostępne we właściwościach (Properties) puli aplikacyjnej: Najważniejsza jest identyfikacja procesu puli w systemie (Application pool identity) ze względu na to, że konto użytkownika, na którym będzie działać pula, będzie musiało mieć dostęp oraz prawo uruchomienia DCOM a KDF. Zalecamy, aby pula działała na lokalnym koncie usługi sieciowej (NETWORK SERVICE) Włączenie niezbędnych Web Service Extensions Po ukończeniu instalacji musimy się upewnić, że na serwerze działa niezbędna infrastruktura, a mianowicie ASP.NET v2.0.x. W IIS Managerze (inetmgr) weryfikujemy czy to rozszerzenie ma pozwolenie na działanie:

6 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 6 z IIS 7.0 IIS 7.0 dostarczany standardowo z systemem Windows Server 2008 jest nowym rozwiązaniem, NIECO INNYM niż dotychczasowe wersje IIS (5.0 i 6.0). Na potrzeby aplikacji MZZ należy włączyć tryb kompatybilności wstecznej w zakresie zarządzania do wersji IIS 6. Operacji tej dokonujemy przez konsole zarządzania serwerem (Server Manager): Niniejsza instrukcja zakłada, że na serwerze Windows 2008 zostały dodane role Application Server oraz Web Server. W ustawieniach roli Web server serwera zaznaczamy odpowiednią opcję IIS 6 Management Compatibility wraz ze wszystkimi podrzędnymi oraz usługę roli Windows Authentication (Uwierzytelnianie systemu Windows).

7 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 7 z 22 Następnie należy ustawić DTC:

8 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 8 z 22 oraz analogicznie do IIS 6.0 skonfigurować pulę dla MZZ: Zalecamy utworzenie nowej puli Classic.NET Application Pool dla MZZ. Po utworzeniu/wybraniu puli należy ustawić jej parametry:

9 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 9 z 22 Analogicznie do IIS 6.0, istotnym parametrem jest identyfikacja (Identity) procesu puli w systemie. Ponadto należy zweryfikować wersję.net Framework dla puli (powinno być 2.0.x) oraz Managed Pipeline Mode (Zarządzany tryb potokowy) ustawiony na Classic.

10 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 10 z 22 x64 W wersjach x64 systemów operacyjnych wymagane jest uruchomienie MZZ w trybie WoW. Windows Server 2003 wymaga w tym wypadku co najmniej SP1. Aby włączyć tryb 32-bitowy na w2k3, wpisz następujące polecenie w konsoli: cscript %SYSTEMDRIVE%\inetpub\adminscripts\adsutil.vbs SET W3SVC/AppPools/<nazwa_puli>/Enable32bitAppOnWin64 True co spowoduje zmianę trybu na 32 bit dla puli o nazwie <nazwa_puli>. Aby zainstalować wersję programu ASP.NET 2.0 (32-bitową) oraz mapy skryptów w katalogu głównym usług IIS i w podkatalogach, wpisz następujące polecenie: %SYSTEMROOT%\Microsoft.NET\Framework\v \aspnet_regiis.exe -i Dla IIS 7.0 (Windows Server 2008 x64) konfigurację usługi można wykonać jak wyżej lub w następujący sposób: 1. Wejdź w Menedżera internetowych usług informacyjnych (Uruchom -> inetmgr) 2. Przejdź do okna puli aplikacji:

11 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 11 z Wybierz Określ ustawienia domyślne puli aplikacji.. : 4. Ustaw atrybut Włącz aplikacje 32-bitowe na wartość True i zatwierdź zmiany:

12 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 12 z 22 Uwaga: Jeżeli na komputerze z systemem x64 jest zainstalowany Microsoft Exchange Server 2007, nie należy używać tej metody. Sugerujemy zainstalowanie MZZ na innej maszynie niż Exchange. Źródło: Inne informacje na ten temat: Running 32-bit Applications on 64-bit Windows (IIS 6.0) o o US/?query=Configuring%20IIS%20to%20Run%2032-bit%20Applications%20on%2064- bit%20windows&ac=8 Running 32-bit Applications on 64-bit Windows (IIS 7.0) o

13 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 13 z 22 3 Instalacja serwerowej wersji Forte Kadry i Płace Następnym krokiem jest instalacja modułu Forte Kadry i Płace. Należy w tym celu wywołać plik instalatora z parametrem /FMZZ. Proces instalacji przebiega dokładnie tak samo, jak instalacja modułu standardowego, z zastrzeżeniem jednak, że w momencie pytania o nr seryjny i o kod aktywacji na etapie rejestracji należy podać specjalny nr seryjny, przeznaczony dla serwerowej wersji modułu Forte Kadry i Płace. Ważne: NIE ZALECAMY instalowania wersji dekstopowej i serwerowej Forte Kadry i Płace na jednej maszynie Jeśli jest taka konieczność to należy zainstalować je w oddzielnych katalogach. Wszystkie inne ustawienia uzgadniane podczas instalacji powinny być takie, jak przy instalacji modułu desktopowego. Ważne: Wymagane jest korzystanie z serwera globalnej konfiguracji. Wymagane jest korzystanie ze sprzętowego serwera kluczy. Ważne: W wersji 2010 przy współpracy z Modułami Zarządzania Zasobami, Forte Kadry i Płace nie mogą łączyć się z serwerem MSSQL na zintegrowanych użytkownikach MSSQL!!!. 3.1 Konfiguracja serwerowej wersji Forte Kadry i Płace Po zainstalowaniu serwerowej wersji Forte Kadry i Płace musimy skonfigurować jej współpracę z web ową Forte MZZ. Tworzymy w tym celu użytkownika lokalnego. Następnie wskazujemy tego użytkownika na zakładce Identity we właściwościach rejestracji DCOM, utworzonej przez instalatora dla Forte Kadry i Płace. Z prawami tego użytkownika będzie działał proces serwerowej wersji modułu Forte Kadry i Płace. Na zakładce Security rejestracji DCOM w dwóch zakresach (Launch and Activation Permissions, Access Permissions):

14 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 14 z 22 oraz zmieniamy opcję na Customize, dla każdej klikamy Edit i dla każdej dodajemy TEGO SAMEGO użytkownika, który był wskazany jako security account dla Puli aplikacyjnej wskazanej podczas instalacji, czyli tej, w której pracuje Forte MZZ.

15 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 15 z 22 Domyślnie jest to systemowe konto Network Service i zalecamy jego stosowanie:

16 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 16 z 22 4 Instalacja MZZ Aby przeprowadzić instalację należy: przejść poprawnie poprzednie kroki, czyli konfigurację IIS, mieć uprawnienia administratora lokalnego na serwerze, gdzie ma być zainstalowany MZZ, znać parametry logowania do bazy danych Forte Kadry i Płace, mieć dostęp do modułu desktopowego Forte Kadry i Płace wersja 2010, mieć uprawnienia administratora praw w firmie/bazie Forte Kadry i Płace, mieć bazę Forte Kadry i Płace w wersji Po uruchomieniu pakietu instalacyjnego MZZ pojawi się ekran powitalny: Po wybraniu opcji Next / Dalej przechodzimy do akceptacji licencji oprogramowania:

17 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 17 z 22 Aby kontynuować, należy wyrazić zgodę na warunki licencji poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji, a następnie wybrać opcję Next / Dalej, co spowoduje przejście do wskazania parametrów lokalizacyjnych procesu instalacji. 4.1 Konfigurowanie MZZ Treść wskazana w polu Katalog wirtualny (Virtual directory) będzie domyślnie częścią adresu dostępu do MZZ. Administrator sieci klienta może nadać bardziej czytelny alias dla MZZ wg ustaleń i preferencji klienta. Potrzeba utworzenia i wskazania innej niż domyślna strony www (site a) dla MZZ jest uzasadniona gdy: lub chcemy, aby MZZ udostępniany był na innym porcie serwera niż domyślny mamy inną potrzebę dokonania na poziomie site a zmiany ustawień, które kolidują z istniejącymi i pracującymi na domyślnym site cie rozwiązaniami. Takie sytuacje mają miejsce, gdy nie dysponujemy dedykowanym czystym serwerem na potrzeby MZZ, a na IIS są inne aplikacje webowe, których wymagania względem ustawień opcji są nie do pogodzenia z wymaganiami MZZ, czyli gdy radykalnie odbiegają od domyślnych ustawień. Jeśli występuje taka sytuacja, należy oczekiwać, że odpowiedniego site a przygotuje personel klienta tak, aby nie było konfliktu pomiędzy działającymi aplikacjami webowymi a MZZ. Nie jest możliwe określenie w obrębie tego dokumentu wszystkich różnic, które mogą mieć znaczenie. Innym uzasadnieniem dla wskazania innej strony mogą być preferencje personelu IT klienta, zgodne z jego lokalną polityką, zwyczajami, organizacją pracy i zasobów IT. Należy pamiętać, że strona www (site) jest podmiotem takich operacji jak stop, start, pause, z czego RÓWNIEŻ może wynikać konieczność oddzielenia od innych site ów klienta. Potrzeba utworzenia i wskazania innej niż domyślna puli aplikacyjnej (Application Pool) jest zawsze uzasadniona, jeśli domyślna pula jest wykorzystywana przez inną aplikację webową. Zalecamy, aby MZZ dysponowały pulą aplikacyjną na wyłączność p. konfiguracja IIS.

18 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 18 z 22 Po wybraniu docelowej strony www (site a) i puli aplikacyjnej (Application pool) należy przystąpić do właściwego procesu. Możemy zweryfikować wstępnie poprawność zainstalowania MZZ, wywołując go przez przeglądarkę spod adresu [katalog domyślnej strony]\[wirtualny katalog MZZ podany przy instalacji] (domyślnie będzie to serwera>/forte) lub klikając prawym klawiszem w IIS Managerze na nazwie aplikacji pod którą występuje MZZ i wybraniu Browse. W wyniku powyższych działań oczekiwany jest następujący efekt: Jeśli udało uzyskać się taki komunikat, oznacza to, że MZZ został uruchomiony oraz została zapewniona komunikacja między przeglądarką a serwerem www. Uwaga: Do podkatalogu res w katalogu aplikacji należy dodatkowo nadać prawa do modyfikacji dla IIS_WPG.

19 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 19 z Ustawienie współpracy Forte Kadry i Płace i Forte MZZ Kolejnym krokiem jest przygotowanie bazy Forte Kadry i Płace do współpracy z MZZ. Przygotowanie przebiega dwuetapowo: Etap 1 utworzenie struktur danych i ustalenie dostępu do bazy Forte Kadry i Płace z poziomu MZZ MZZ integruje się ściśle z aplikacją Forte Kadry i Płace. Aby umożliwić tę integrację należy w programie Forte Kadry i Płace stworzyć użytkownika: o niezintegrowanym loginie, z nadanym zestawem praw Administrator Praw, z nadanym prawem do modułu KDF, a następnie skorzystać z narzędzia konfiguracyjnego forte.2010.exe które można znaleźć w katalogu: [katalog domyślnej strony]\[wirtualny katalog MZZ podany przy instalacji]\bin. Domyślnie będzie to ścieżka: c:\inetpub\wwwroot\forte\bin Pełną listę opcji można obejrzeć po wywołaniu: forte.2010.exe /? Wymagane są wszystkie poniższe parametry: 1. DB server name to wskazanie serwera MSSQL, na którym jest baza Forte Kadry i Płace DB existing base name to wskazanie nazwy bazy Forte Kadry i Płace DB admin name to wskazanie loginu użytkownika z prawami sysadmin serwera MSSQL, na którym jest baza Forte Kadry i Płace Zalecamy, aby był to login niezintegrowany. 4. DB admin password to wskazanie hasła dla loginu z p. 3 Uwaga: Jeśli jest ono identyczne z loginem z p.3, to logowanie do bazy odbędzie się w sposób zintegrowany.

20 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 20 z DB user name to wskazanie niezintegrowanego loginu użytkownika z nadaną rolą SSCommon w bazie Forte Kadry i Płace. 6. DB user password to wskazanie hasła dla loginu z p Application user name to wskazanie utworzonego na początku Etapu 1 (na poprzedniej stronie) niezintegrowanego loginu użytkownika modułu Forte Kadry i Płace. 8. Application user password to wskazanie hasła dla loginu z p. 7 W pierwszym kroku narzędzie konfiguracyjne sprawdzi parametry i ich poprawność. Po pomyślnej weryfikacji i dwukrotnym potwierdzeniu (poprzez DUŻĄ literę Y ) wykonają się niezbędne czynności na bazie Forte Kadry i Płace, m. in: - dodane zostaną prawa do modułów MZZ, - dodane zostaną prawa specyficzne samych modułów MZZ, - dodany zostanie użytkownik PortalAdmin z pełnymi prawami do MZZ i pustym hasłem, - założone własne zasoby bazodanowe MZZ. 4.3 Etap 2 przygotowanie definicji składników w Forte Kadry i Płace Należy uruchomić aplikację desktopową Forte Kadry i Płace, wejść do firmy/bazy przeznaczonej do współpracy z MZZ i wykonać standardowymi mechanizmami następujące przygotowane raporty: Elementy modułu HR Wspólne Elementy modułu HR Nieobecności pracownicze z folderu Zewnętrzne moduły HR:

21 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 21 z 22 Po wykonaniu tych czynności można zweryfikować poprawność instalacji wywołując w przeglądarce adres [katalog domyślnej strony]\[wirtualny katalog MZZ podany przy instalacji] (domyślnie będzie to serwera>/forte): Można zalogować się na domyślny login AdminMZZ z hasłem $-w-zero-r-d.

22 Instalacja i konfiguracja Forte Modułów Zarządzania Zasobami Strona 22 z 22 5 Inne czynności administracyjne. 5.1 Zmiana haseł i/lub użytkowników serwera MSSQL używanych przez aplikację Forte Kadry i Płace (zmiana haseł SSDBAdmin i SSDBUser) 1. Zatrzymać aplikację MZZ. 2. Upewnić się (via Task Manager), że nie istnieje żaden proces serwerowej wersji Forte Kadry i Płace (pracujące serwerowe Forte Kadry i Płace mają naczytane stare parametry logowania do MSSQL). 3. Dokonać zmian na MSSQL u (to spowoduje, że parametry logowania przechowywane w serwerze globalnej konfiguracji staną się nieaktualne). 4. Uruchomić moduł DESKTOPOWY Forte Kadry i Płace i wejść do firmy/bazy (moduł spróbuje dostać się do bazy na starych parametrach i wyskoczy okno konfiguracji dostępu do bazy danych). 5. Skonfigurować dostęp do bazy. 6. Wyjść z firmy i z modułu (to spowoduje, że poprawnie ustawione parametry logowania trafią na serwer globalnej konfiguracji ku pożytkowi powszechnemu). 7. Uruchomić ponownie MZZ (które naczytają sobie nowe poprawne parametry). 5.2 Zmiana haseł i/lub użytkowników serwera MSSQL używanych przez MZZ oraz zmiana hasła i/lub użytkownika Forte Kadry i Płace używanego przez MZZ W obu wypadkach należy zmienić dane wg potrzeb i uruchomić narzędzie konfiguracyjne MZZ (forte.2010.exe) z nowo ustalonymi wartościami parametrów. 5.3 Konfiguracja ustawień pracy liczba instancji KDF Aby zmienić domyślną konfiguracje ustawień pracy aplikacji MZZ, zaloguj się do aplikacji jako administrator i przejdź do menu Konfiguracja Dane. Zalecana maksymalna liczba instancji KDF jest równa liczbie rdzeni procesorów serwera aplikacji.

Procedury techniczne modułu Forte Kontroling. Ustawienia IIS

Procedury techniczne modułu Forte Kontroling. Ustawienia IIS Procedury techniczne modułu Forte Kontroling Ustawienia IIS Ustawienia IIS Strona 2 z 9 Konfiguracja IIS: 1. Dla Windows 2003 Server IIS6 1.1. Ustawienia ogólne Po zakończeniu instalacji należy wyłączyć

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA NR ART/SBS/07/01 Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA Artykuły - serwery SBS i ich wykorzystanie Instalacja i Konfiguracja oprogramowania MOL Optiva na szkolnym serwerze (SBS2000) Artykuł opisuje

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

Dokument zawiera instrukcję samodzielnej Instalacji Microsoft SQL Server 2008 R2 RTM - Express na potrzeby systemu Sz@rk.

Dokument zawiera instrukcję samodzielnej Instalacji Microsoft SQL Server 2008 R2 RTM - Express na potrzeby systemu Sz@rk. Dokument zawiera instrukcję samodzielnej Instalacji Microsoft SQL Server 2008 R2 RTM - Express na potrzeby systemu Sz@rk. 1. Wstęp Przed zainstalowaniem serwera SQL należy upewnić się czy sprzęt na którym

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Instalacja Microsoft SQL Server 2008 R2 Express z płyty Optivum W poradzie opisano, jak zainstalować bezpłatną wersję programu bazodanowego Microsoft SQL Server 2008 R2 Express

Bardziej szczegółowo

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum.

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum. Płace Optivum Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Płace Optivum na nowym komputerze, należy na starym komputerze wykonać kopię zapasową bazy danych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji wersja 1.01

Instrukcja instalacji wersja 1.01 earchiwista Instrukcja instalacji wersja 1.01 Metryka Projekt Wykonawca Produkt Opis earchiwista SKG S.A. Instrukcja instalacji Dokument zawiera instrukcję instalacji systemu earchiwista. Autorzy Róża

Bardziej szczegółowo

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC Kancelaria Prawna.WEB - POMOC I Kancelaria Prawna.WEB Spis treści Część I Wprowadzenie 1 Część II Wymagania systemowe 1 Część III Instalacja KP.WEB 9 1 Konfiguracja... dostępu do dokumentów 11 Część IV

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014

Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014 Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014 Instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników systemu Bibliotekarz.NET Web Platform. Instrukcja została przygotowana 26.07.2016.

Bardziej szczegółowo

Wskazówki do instalacji Systemu Symfonia Forte. Szybki start

Wskazówki do instalacji Systemu Symfonia Forte. Szybki start Wskazówki do instalacji Systemu Symfonia Forte Szybki start Powielanie w jakiejkolwiek formie całości lub fragmentów podręcznika bez pisemnej zgody firmy Sage Symfonia Sp. z o.o. jest zabronione. Copyright

Bardziej szczegółowo

Zmiana ustawień puli aplikacji na wersję architektury.net Framework 4.0 dla witryny sieci web na której zainstalowany jest system Mistral

Zmiana ustawień puli aplikacji na wersję architektury.net Framework 4.0 dla witryny sieci web na której zainstalowany jest system Mistral Wrocław, październik 2013 Zmiana ustawień puli aplikacji na wersję architektury.net Framework 4.0 dla witryny sieci web na której zainstalowany jest system Mistral System Mistral od wersji 2.14.0 wymaga

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji

Instalacja aplikacji 1 Instalacja aplikacji SERTUM... 2 1.1 Pobranie programu z Internetu... 2 1.2 Instalacja programu... 2 1.3 Logowanie... 3 2 Instalacja aplikacji RaportNet... 4 2.1 Pobranie programu z Internetu... 4 2.2

Bardziej szczegółowo

Asix. Konfiguracja serwera MS SQL dla potrzeb systemu Asix. Pomoc techniczna NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA SYSTEMÓW AUTOMATYKI

Asix. Konfiguracja serwera MS SQL dla potrzeb systemu Asix. Pomoc techniczna NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA SYSTEMÓW AUTOMATYKI NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA SYSTEMÓW AUTOMATYKI Asix Konfiguracja serwera MS SQL dla potrzeb systemu Asix Pomoc techniczna Dok. Nr PLP0024 Wersja:2015-03-04 ASKOM i Asix to zastrzeżony znak firmy ASKOM Sp.

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Dotyczy programów opartych na bazie BDE: Menedżer Pojazdów PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Spis treści: 1. Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM

Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM SYSTEmEG Sp. z o.o. Siedziba: ul. Wojrow icka 10a/14 PL 54-434 Wrocław + 48 (71) 354 47 76 Biuro: ul. Chociebuska 11 PL 54-433 Wrocław fax. + 48 (71) 358 04 99 Bank:

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie Infrastrukturą IT. Jak ręcznie utworzyć instancję EAUDYTORINSTANCE na SQL Serwerze 2000. www.e-audytor.com

Zarządzanie Infrastrukturą IT. Jak ręcznie utworzyć instancję EAUDYTORINSTANCE na SQL Serwerze 2000. www.e-audytor.com Zarządzanie Infrastrukturą IT Jak ręcznie utworzyć instancję EAUDYTORINSTANCE na SQL Serwerze 2000 Data modyfikacji: 2007-04-17, 15:46 opracował: Maciej Romanowski v 2.2 powered by Romanowski 2007-03-15

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU 1 / 10 Co jest potrzebne do instalacji aplikacji wraz z bazą danych: serwer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, posiadający min. 4 GB

Bardziej szczegółowo

Procedury techniczne modułu Forte Kontroling. Środowisko pracy programu i elementy konfiguracji

Procedury techniczne modułu Forte Kontroling. Środowisko pracy programu i elementy konfiguracji Procedury techniczne modułu Forte Kontroling Środowisko pracy programu i elementy konfiguracji Środowisko pracy programu i elementy konfiguracji Strona 2 z 5 Moduł Kontroling Systemu Zarzadzania Forte

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Dotyczy programów opartych na bazie Firebird: System Obsługi Zleceń PL+ Grafik Urlopowy PL+ Zarządzanie Szkoleniami

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie Infrastrukturą IT. Jak ręcznie utworzyć instancję EAUDYTORINSTANCE na SQL Serwerze 2005. www.e-audytor.com

Zarządzanie Infrastrukturą IT. Jak ręcznie utworzyć instancję EAUDYTORINSTANCE na SQL Serwerze 2005. www.e-audytor.com Zarządzanie Infrastrukturą IT Jak ręcznie utworzyć instancję EAUDYTORINSTANCE na SQL Serwerze 2005 Data modyfikacji: 2007-04-17, 15:45 opracował: Maciej Romanowski v 2.2 powered by Romanowski 2007-03-15

Bardziej szczegółowo

Instalacja Active Directory w Windows Server 2003

Instalacja Active Directory w Windows Server 2003 Instalacja Active Directory w Windows Server 2003 Usługa Active Directory w serwerach z rodziny Microsoft odpowiedzialna jest za autentykacje użytkowników i komputerów w domenie, zarządzanie i wdrażanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express

Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express 1. Przygotowanie do instalacji W celu zainstalowania aplikacji należy ze strony internetowej pobrać następujący plik: http://in.take.pl/arpunktor/instalacja.zip.

Bardziej szczegółowo

Program Płatnik 10.01.001. Instrukcja instalacji

Program Płatnik 10.01.001. Instrukcja instalacji Program Płatnik 10.01.001 Instrukcja instalacji S P I S T R E Ś C I 1. Wymagania sprzętowe programu Płatnik... 3 2. Wymagania systemowe programu... 3 3. Instalacja programu - bez serwera SQL... 4 4. Instalacja

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI I PIERWSZEGO URUCHOMIENIA APLIKACJI Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy

INSTRUKCJA INSTALACJI I PIERWSZEGO URUCHOMIENIA APLIKACJI Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy INSTRUKCJA INSTALACJI I PIERWSZEGO URUCHOMIENIA APLIKACJI Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy Instalacja systemu Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy System Rodzajowa Ewidencja

Bardziej szczegółowo

Migracja bazy danych Microsoft Access *.mdb do Microsoft SQL 2008 Server R2 SP1 dla oprogramowania Płatnik

Migracja bazy danych Microsoft Access *.mdb do Microsoft SQL 2008 Server R2 SP1 dla oprogramowania Płatnik Migracja bazy danych Microsoft Access *.mdb do Microsoft SQL 2008 Server R2 SP1 dla oprogramowania Płatnik by Gecco-IT http://www.gecco-it.waw.pl info@gecco-it.waw.pl 1. Zanim przystąpimy do migracji należy

Bardziej szczegółowo

AKTYWNY SAMORZĄD. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.as.tylda.pl

AKTYWNY SAMORZĄD. Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji. www.as.tylda.pl AKTYWNY SAMORZĄD Instrukcja instalacji, aktualizacji i konfiguracji TYLDA Sp. z o.o. 65-001 Zielona Góra ul. Wazów 6a tel. 68 324-24-72 68 325-75-10 www.tylda.pl tylda@tylda.pl wersja 1.0 2013.04.12 2

Bardziej szczegółowo

Serwer Sieci Web (IIS)

Serwer Sieci Web (IIS) NIEZAWODNE ROZWIĄZANIA SYSTEMÓW AUTOMATYKI Serwer Sieci Web (IIS) Instalacja składników Internetowych Usług Informacyjnych dla potrzeb system Asix Pomoc techniczna Dok. Nr 0021 Wersja:04-12-2014 ASKOM

Bardziej szczegółowo

Procedury techniczne modułu Forte Kontroling. Pakiety DTS

Procedury techniczne modułu Forte Kontroling. Pakiety DTS Procedury techniczne modułu Forte Kontroling Pakiety DTS Pakiety DTS Strona 2 z 7 Pakiety DTS przeznaczone są do wykorzystywania podczas importu danych z modułu Forte Finanse i Księgowość do modułu Forte

Bardziej szczegółowo

Instalacja serwera zarządzającego F-Secure Policy Manager

Instalacja serwera zarządzającego F-Secure Policy Manager Instalacja serwera zarządzającego F-Secure Policy Manager Serwer zarządzający Policy Manager składa się z dwóch części: Server serwera z którym komunikują się klienci. Console interfejsu graficznego do

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu e STOMis wraz z pakietem Microsoft SQL Server 2005 Express Edition. e STOMis

Instrukcja instalacji programu e STOMis wraz z pakietem Microsoft SQL Server 2005 Express Edition. e STOMis Instrukcja instalacji programu e STOMis wraz z pakietem Microsoft SQL Server 2005 Express Edition e STOMis Strona:1 z 10 I. Wymagania sprzętowe i wymagania w zakresie programowania systemowego. Wymagania

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Instalacja i konfiguracja Microsoft SQL Server 2005 Express Edition W poradzie opisano, jak pobrać ze strony Microsoft bezpłatną wersję programu bazodanowego Microsoft SQL

Bardziej szczegółowo

Instalacja i konfiguracja Symfonia.Common.Server oraz Symfonia.Common.Forte

Instalacja i konfiguracja Symfonia.Common.Server oraz Symfonia.Common.Forte Instalacja i konfiguracja Symfonia.Common.Server oraz Symfonia.Common.Forte Instalacja Symfonia.Common.Server 0 2 Spis treści Spis treści 2 Instalacja Symfonia.Common.Server 3 Ważne zalecenia... 3 Konfiguracja

Bardziej szczegółowo

Instalacja sieciowa Autodesk AutoCAD oraz wertykali

Instalacja sieciowa Autodesk AutoCAD oraz wertykali Instalacja sieciowa Autodesk AutoCAD oraz wertykali Łukasz Kuras Licencja sieciowa w przypadku produktów Autodesk rozdzielana jest za pomocą odpowiedniego oprogramowania zwanego Menedżerem licencji sieciowej.

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie Infrastrukturą IT

Zarządzanie Infrastrukturą IT Zarządzanie Infrastrukturą IT Instalacja komponentu eserver na SQL Serwerze 2000 przy istniejącej instancji EAUDYTORINSTANCE Data modyfikacji: 2007-03-20, 14:36 opracował: Maciej Romanowski v 2.2.0 powered

Bardziej szczegółowo

Dokument zawiera instrukcję samodzielnej Instalacji Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Service Pack 3 na potrzeby systemu Sz@rk.

Dokument zawiera instrukcję samodzielnej Instalacji Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Service Pack 3 na potrzeby systemu Sz@rk. Dokument zawiera instrukcję samodzielnej Instalacji Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Service Pack 3 na potrzeby systemu Sz@rk. 1. Wstęp Przed zainstalowaniem serwera SQL należy upewnid się czy

Bardziej szczegółowo

Wykład 3 Inżynieria oprogramowania. Przykład 1 Bezpieczeństwo(2) wg The Java EE 5 Tutorial Autor: Zofia Kruczkiewicz

Wykład 3 Inżynieria oprogramowania. Przykład 1 Bezpieczeństwo(2) wg The Java EE 5 Tutorial Autor: Zofia Kruczkiewicz Wykład 3 Inżynieria oprogramowania Przykład 1 Bezpieczeństwo(2) wg The Java EE 5 Tutorial Autor: Zofia Kruczkiewicz Struktura wykładu 1. Utworzenie użytkowników i ról na serwerze aplikacji Sun Java System

Bardziej szczegółowo

Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 17 im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego Al. Politechniki 37 Windows Serwer 2003 Instalacja

Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 17 im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego Al. Politechniki 37 Windows Serwer 2003 Instalacja 7 Windows Serwer 2003 Instalacja Łódź, styczeń 2012r. SPIS TREŚCI Strona Wstęp... 3 INSTALOWANIE SYSTEMU WINDOWS SERWER 2003 Przygotowanie instalacji serwera..4 1.1. Minimalne wymagania sprzętowe......4

Bardziej szczegółowo

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED Podręcznik użytkownika Katowice 2010 Producent programu: KAMSOFT S.A. ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32) 209-07-05 Fax:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oprogramowania. Studio Magazyn WMS.net. na serwerze IIS z Microsoft SQL 2008 Server

Instrukcja instalacji oprogramowania. Studio Magazyn WMS.net. na serwerze IIS z Microsoft SQL 2008 Server SoftwareStudio Sp. z o.o. ul. Ostroroga 5 60-349 Poznań Tel. 061 66 90 641 e-mail: poznan@softwarestudio.com.pl Instrukcja instalacji oprogramowania Studio Magazyn WMS.net na serwerze IIS z Microsoft SQL

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne strony WWW dla edukacji, organizacji non-profit i uŝytkowników indywidualnych.

Bezpieczne strony WWW dla edukacji, organizacji non-profit i uŝytkowników indywidualnych. Bezpieczne strony WWW dla edukacji, organizacji non-profit i uŝytkowników indywidualnych. Jerzy Mikołajczak, Sebastian Petruczynik, Marek Zawadzki support-mic@man.poznan.pl 1 Plan prezentacji: 1. Wstęp

Bardziej szczegółowo

Sieciowa instalacja Sekafi 3 SQL

Sieciowa instalacja Sekafi 3 SQL Sieciowa instalacja Sekafi 3 SQL Niniejsza instrukcja opisuje instalację Sekafi 3 SQL w wersji sieciowej, z zewnętrznym serwerem bazy danych. Jeśli wymagana jest praca jednostanowiskowa, należy postępować

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania WorkCentre M123/M128 WorkCentre Pro 123/128 701P42171_PL 2004. Wszystkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie bez zezwolenia przedstawionych materiałów i informacji

Bardziej szczegółowo

Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji. Wersja dokumentu: 1.3

Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji. Wersja dokumentu: 1.3 Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji Wersja dokumentu: 1.3 Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji - wersja dokumentu 1.3-19.08.2014 Spis treści 1 Wstęp... 4 1.1 Cel dokumentu... 4 1.2 Powiązane dokumenty...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji Asystenta Hotline

Instrukcja instalacji Asystenta Hotline SoftVig Systemy Informatyczne Sp. z o.o. Instrukcja instalacji Asystenta Hotline Ver. 3.5 2012-06-19 2 Instrukcja obsługi programu Asystent Hotline Zawartość 1 INSTALACJA PROGRAMU 3 1.1 WARUNKI KONIECZNE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i konfiguracji bazy danych SQL SERVER 2008 EXPRESS R2. Instrukcja tworzenia bazy danych dla programu AUTOSAT 3. wersja 0.0.

Instrukcja instalacji i konfiguracji bazy danych SQL SERVER 2008 EXPRESS R2. Instrukcja tworzenia bazy danych dla programu AUTOSAT 3. wersja 0.0. Instrukcja instalacji i konfiguracji bazy danych SQL SERVER 2008 EXPRESS R2 Instrukcja tworzenia bazy danych dla programu AUTOSAT 3 wersja 0.0.4 2z12 1. Wymagania systemowe. Przed rozpoczęciem instalacji

Bardziej szczegółowo

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013 Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji Wersja 2013 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy

Bardziej szczegółowo

Windows Server 2008 Standard Str. 1 Ćwiczenia. Opr. JK. I. Instalowanie serwera FTP w Windows Server 2008 (zrzuty ekranowe z maszyny wirtualnej)

Windows Server 2008 Standard Str. 1 Ćwiczenia. Opr. JK. I. Instalowanie serwera FTP w Windows Server 2008 (zrzuty ekranowe z maszyny wirtualnej) Windows Server 2008 Standard Str. 1 Ćwiczenia. Opr. JK I. Instalowanie serwera FTP w Windows Server 2008 (zrzuty ekranowe z maszyny wirtualnej) Uruchom maszynę wirtualną Server 2008 Zaloguj się do konta

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu CMS Dla rejestratorów HANBANG

Instrukcja obsługi programu CMS Dla rejestratorów HANBANG Instrukcja obsługi programu CMS Dla rejestratorów HANBANG 1. Wymagania sprzętowe: Minimalne wymagania sprzętowe: System operacyjny: Windows Serwer 2003 Standard Edition SP2 Baza danych: Mysql5.0 Procesor:

Bardziej szczegółowo

Program dla praktyki lekarskiej

Program dla praktyki lekarskiej Program dla praktyki lekarskiej Instalacja oprogramowania dreryk na Windows 7 Professional 32 bity Windows 7 Professional 64 bity Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 2011 Spis treści Pobranie...3 Instalacja...4

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server. Jak odblokować porty na komputerze-serwerze, aby umożliwić pracę w sieci?

Problemy techniczne SQL Server. Jak odblokować porty na komputerze-serwerze, aby umożliwić pracę w sieci? Problemy techniczne SQL Server Jak odblokować porty na komputerze-serwerze, aby umożliwić pracę w sieci? Programy Optivum, które korzystają z bazy danych umieszczonej na serwerze SQL, mogą być używane

Bardziej szczegółowo

Enterprise Network Center

Enterprise Network Center System zarządzania siecią Dane logowania: Nazwa użytkownika: root Hasło: root Skrócona intrukcja obsługi Wersja 1.2 Edycja 1, 03/2011 Copyright 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Spis treści Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl Do połączenia z serwerem A&B w celu załadowania lub pobrania materiałów można wykorzystać dowolny program typu "klient FTP". Jeżeli nie

Bardziej szczegółowo

INSTALACJA LICENCJI SIECIOWEJ NET HASP Wersja 8.32

INSTALACJA LICENCJI SIECIOWEJ NET HASP Wersja 8.32 INSTALACJA LICENCJI SIECIOWEJ NET HASP Wersja 8.32 Spis Treści 1. Wymagania... 2 1.1. Wymagania przy korzystaniu z klucza sieciowego... 2 1.2. Wymagania przy uruchamianiu programu przez internet... 2 2.

Bardziej szczegółowo

Dziękujemy Państwu za okazane zainteresowanie produktem DB.IntraSTAT.

Dziękujemy Państwu za okazane zainteresowanie produktem DB.IntraSTAT. DB.net soft ul. Południowa 25, 71-001 Szczecin NIP: 852-114-91-86 REGON: 811102448 Tytuł DB.IntraSTAT instalacja wersji 1.0 Autor Maciej Kujawa Wersja 1.00.0xxx Nazwa pliku DB.IntraSTAT - instrukcja instalacji

Bardziej szczegółowo

4. Podstawowa konfiguracja

4. Podstawowa konfiguracja 4. Podstawowa konfiguracja Po pierwszym zalogowaniu się do urządzenia należy zweryfikować poprawność licencji. Można to zrobić na jednym z widżetów panelu kontrolnego. Wstępną konfigurację można podzielić

Bardziej szczegółowo

Windows Server 2012 Active Directory

Windows Server 2012 Active Directory POLITECHNIKA GDAŃSKA WYDZIAŁ ELEKTRONIKI TELEKOMUNIKACJI I INFORMATYKI Katedra Architektury Systemów Komputerowych Jarosław Kuchta Instrukcja do laboratorium z przedmiotu Administrowanie Systemami Komputerowymi

Bardziej szczegółowo

STATISTICA 8 WERSJA SIECIOWA CONCURRENT INSTRUKCJA INSTALACJI

STATISTICA 8 WERSJA SIECIOWA CONCURRENT INSTRUKCJA INSTALACJI STATISTICA 8 WERSJA SIECIOWA CONCURRENT INSTRUKCJA INSTALACJI Uwagi: 1. Instalacja wersji sieciowej concurrent składa się z dwóch części: a) instalacji na serwerze oraz b) instalacji na każdej stacji roboczej.

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/02_04/D5 Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (D1) Dostęp do grup dyskusyjnych na szkolnym serwerze Jak skonfigurować dostęp

Bardziej szczegółowo

Rejestratory Trend szybka konfiguracja do obsługi przez sieć.

Rejestratory Trend szybka konfiguracja do obsługi przez sieć. Rejestratory Trend szybka konfiguracja do obsługi przez sieć. Rejestratory TREND serii 250 zarządzane mogą być nie tylko lokalnie, ale także zdalnie, przez sieć Internet. Aby połączenie działało prawidłowo

Bardziej szczegółowo

Program kadrowo płacowy - wersja wielodostępna z bazą danych Oracle SQL Server 10g

Program kadrowo płacowy - wersja wielodostępna z bazą danych Oracle SQL Server 10g Program kadrowo płacowy - wersja wielodostępna z bazą danych Oracle SQL Server 10g Uwaga: Masz problem z programem lub instalacją? Nie możesz wykonać wymaganej czynności? Daj nam znać. W celu uzyskania

Bardziej szczegółowo

Wymagania do zdalnej instalacji agentów firmy StorageCraft

Wymagania do zdalnej instalacji agentów firmy StorageCraft Wymagania do zdalnej instalacji agentów firmy StorageCraft Sytuacja Te wymagania są rekomendowane do zrealizowania przed wykonaniem zdalnej instalacji agentów ShadowProtect. Pomogą one także rozwiązad

Bardziej szczegółowo

UNIFON podręcznik użytkownika

UNIFON podręcznik użytkownika UNIFON podręcznik użytkownika Spis treści: Instrukcja obsługi programu Unifon...2 Instalacja aplikacji Unifon...3 Korzystanie z aplikacji Unifon...6 Test zakończony sukcesem...9 Test zakończony niepowodzeniem...14

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Jak utworzyć i odtworzyć kopię zapasową za pomocą narzędzi serwera SQL? Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowych baz danych programów Kadry Optivum, Płace Optivum, MOL Optivum,

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Co zrobić, jeśli program Optivum nie łączy się poprzez sieć lokalną z serwerem SQL? Programy Optivum, które korzystają z bazy danych umieszczonej na serwerze SQL, mogą być

Bardziej szczegółowo

procertum CLIDE Client 2.1 wersja 1.0.2

procertum CLIDE Client 2.1 wersja 1.0.2 Instrukcja obsługi kwalifikowany znacznik czasu do użycia z procertum SmartSign 3.2 procertum CLIDE Client 2.1 wersja 1.0.2 Spis treści 1. INSTALACJA OPROGRAMOWANIA... 3 2. URUCHOMIENIE APLIKACJI... 8

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi serwera FTP v.28.12.2010

Instrukcja obsługi serwera FTP v.28.12.2010 Instrukcja obsługi serwera FTP v.28.12.2010 1. Dostęp klienta do konta FTP 1.1. Wprowadzić do przeglądarki adres ftp://87.204.185.42 lub alternatywny adres IP ftp://82.11.1160.114 1.2. Wprowadzić nazwę

Bardziej szczegółowo

Zasady współpracy programu Doradca Handlowy z Symfonią

Zasady współpracy programu Doradca Handlowy z Symfonią Zasady współpracy Doradcy Handlowego z Symfonią 1 S U P L E M E N T Zasady współpracy programu Doradca Handlowy z Symfonią Konfiguracja połączenia Symfonia Doradca Handlowy Symfonia forte Finanse i Księgowość

Bardziej szczegółowo

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja Opis: Niniejszy dokument opisuje wymagania niezbędne do instalacji bazy danych DHL CAS ORACLE. Przedstawia również sam proces instalacji. Przeznaczony jest dla

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja własnego routera LAN/WLAN

Konfiguracja własnego routera LAN/WLAN Konfiguracja własnego routera LAN/WLAN W zależności od posiadanego modelu routera poszczególne kroki mogą się nieznacznie różnić. Przed przystąpieniem do zmiany jakichkolwiek ustawień routera należy zapoznać

Bardziej szczegółowo

Wymagania systemowe. Wersja dokumentacji 1.9 / 2015-11-17

Wymagania systemowe. Wersja dokumentacji 1.9 / 2015-11-17 Wymagania systemowe Wersja dokumentacji 1.9 / 2015-11-17 Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment niniejszej publikacji nie może być kopiowany, przesyłany bez uprzedniego otrzymania pisemnej zgody firmy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i konfiguracji Karty EDGE/GPRS SonyEricsson GC85

Instrukcja instalacji i konfiguracji Karty EDGE/GPRS SonyEricsson GC85 Instrukcja instalacji i konfiguracji Karty EDGE/GPRS SonyEricsson GC85 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI...2 WSTĘP...2 INSTRUKCJA INSTALACJI I KONFIGURACJI...3 SCHEMAT INSTALACJI KARTY SIM W SE GC85...3 INSTALACJA

Bardziej szczegółowo

Program dla praktyki lekarskiej. Instalacja programu dreryk

Program dla praktyki lekarskiej. Instalacja programu dreryk Program dla praktyki lekarskiej Instalacja programu dreryk Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 2008 Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 1 Spis treści 1. Wymagania Systemowe 2. Pobranie instalatora systemu

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005) Instrukcja numer SPD1/04_03/Z2 Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (PD1) Przygotowanie własnego obrazu systemu operacyjnego dla stacji roboczych

Bardziej szczegółowo

E-SODA Instrukcja instalacji dla wersji 2.0.0 beta. Wersja instrukcji 0.3 2007-06-04 http://www.podpiselektroniczny.pl/esoda_inst_help.

E-SODA Instrukcja instalacji dla wersji 2.0.0 beta. Wersja instrukcji 0.3 2007-06-04 http://www.podpiselektroniczny.pl/esoda_inst_help. E-SODA Instrukcja instalacji dla wersji 2.0.0 beta Wersja instrukcji 0.3 2007-06-04 http://www.podpiselektroniczny.pl/esoda_inst_help.pdf 1. Wprowadzenie do instalacji... 3 2. Wymagania... 4 Sprzęt...

Bardziej szczegółowo

Sage Symfonia e-dokumenty. Instalacja programu

Sage Symfonia e-dokumenty. Instalacja programu Sage Symfonia e-dokumenty Instalacja programu Wersja 2015 Producent: Sage sp. z o.o. tel. 22 455 56 00 www.sage.com.pl Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Microsoft SQL Server jest

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 COMPUTER SERVICE CENTER 43-300 Bielsko-Biała ul. Cieszyńska 52 tel. +48 (33) 819 35 86, 819 35 87, 601 550 625 Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 wersja 0.0.2 123 SERWIS Sp. z o. o. ul.

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja techniczna

Dokumentacja techniczna Typ dokumentu: Dokumentacja techniczna Temat: Instalacja oprogramowania Data wykonania: Czerwiec 2015 1 Spis treści 1 Instalacja oprogramowania 3 1.1 Instalacja Ekspresowa 4 1.1.1 Instalacja na jednym

Bardziej szczegółowo

Microsoft Office 365

Microsoft Office 365 44-330 Jastrzębie-Zdrój, ul. Armii Krajowej 56 Tel. 32 476 2345, Fax: 32 476 1185 e-mail: firma@advicom.pl Instrukcja instalacji w domu UWAGA! Microsoft Office 365 Uprzejmie informujemy, że prawo do korzystania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja do programu Roger Licensing Server v1.0.0 Rev. A

Instrukcja do programu Roger Licensing Server v1.0.0 Rev. A Instrukcja do programu Roger Licensing Server v1.0.0 Rev. A Spis treści Spis treści... 2 Wprowadzenie... 3 Przeznaczenie... 3 Moduły... 3 Koncepcja działania... 3 Wymagania... 4 Instalacja... 5 Używanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Instalacji. Instalacja lokalna

Instrukcja Instalacji. Instalacja lokalna Aplikacja: Instalator Wydział Pracy I Instancja Wersja: 2.0 Data: 2015-04-02 Instrukcja Instalacji Instalator wspiera wszystkie systemy operacyjne z rodziny systemów operacyjnych Microsoft Windows począwszy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfigurowania poczty Exchange dla klienta pocztowego użytkowanego poza siecią uczelnianą SGH.

Instrukcja konfigurowania poczty Exchange dla klienta pocztowego użytkowanego poza siecią uczelnianą SGH. Instrukcja konfigurowania poczty Exchange dla klienta pocztowego użytkowanego poza siecią uczelnianą SGH. Spis treści 1. Konfiguracja poczty Exchange dla klienta pocztowego Outlook 2007 protokół Exchange

Bardziej szczegółowo

Jak skonfigurować bezpieczną sieć bezprzewodową w oparciu o serwer RADIUS i urządzenia ZyXEL wspierające standard 802.1x?

Jak skonfigurować bezpieczną sieć bezprzewodową w oparciu o serwer RADIUS i urządzenia ZyXEL wspierające standard 802.1x? Jak skonfigurować bezpieczną sieć bezprzewodową w oparciu o serwer RADIUS i urządzenia ZyXEL wspierające standard 802.1x? Przykład autoryzacji 802.1x dokonano w oparciu serwer Microsoft Windows 2003 i

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne logowanie do SAP

Bezpieczne logowanie do SAP Bezpieczne logowanie do SAP Cel Zastosuj tę procedurę, aby uzyskać dostęp do systemu SAP (za pomocą połączenia szyfrowanego). Wymagania wstępne Przy pierwszym uruchomieniu na danym komputerze konieczne

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w szkole podstawowej (edycja jesień 2005)

Pracownia internetowa w szkole podstawowej (edycja jesień 2005) Instrukcja numer SPD6/26_00/Z Pracownia internetowa w szkole podstawowej (edycja jesień 2005) Opiekun pracowni internetowej cz. 6 (SPD2.3) Poprawianie instalacji serwera w przypadku wykrycia nieprawidłowości

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu dreryk

Instalacja programu dreryk Program dla praktyki lekarskiej Instalacja programu dreryk Kontakt: serwis@dreryk.pl +48-42-2912121 www.dreryk.pl Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 2006 Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 1 System

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Instalacja Microsoft SQL Server 2008 R2 Express z plików pobranych z serwera FTP W poradzie opisano, jak pobrać z serwera FTP pliki instalacyjne bezpłatnej wersji programu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dla instalatora systemu SMDP Enterprise/Professional

Instrukcja dla instalatora systemu SMDP Enterprise/Professional Instrukcja dla instalatora systemu SMDP Enterprise/Professional Zawartość Wymagania na serwer... 1 Instalacja... 2 Ręczny proces konfiguracji i uruchomienia serwera... 5 Przygotowanie konfiguracji urządzeń

Bardziej szczegółowo

Problemy techniczne SQL Server

Problemy techniczne SQL Server Problemy techniczne SQL Server Instalacja i konfiguracja Microsoft SQL Server 2008 R2 Express W poradzie opisano, jak pobrać ze strony Microsoft bezpłatną wersję programu bazodanowego Microsoft SQL Server

Bardziej szczegółowo

Konta uŝytkowników. Konta uŝytkowników dzielą się na trzy grupy: lokalne konta uŝytkowników, domenowe konta uŝytkowników, konta wbudowane

Konta uŝytkowników. Konta uŝytkowników dzielą się na trzy grupy: lokalne konta uŝytkowników, domenowe konta uŝytkowników, konta wbudowane Konta uŝytkowników Konta uŝytkowników dzielą się na trzy grupy: lokalne konta uŝytkowników, domenowe konta uŝytkowników, konta wbudowane Lokalne konto uŝytkownika jest najczęściej wykorzystywane podczas

Bardziej szczegółowo

System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji

System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji acco_net_i_pl 12/14 SATEL sp. z o.o. ul. Budowlanych 66 80-298 Gdańsk POLSKA tel. 58 320 94 00 serwis 58 320 94 30 dz. techn. 58 320 94 20; 604 166

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 2. Przewodnik instalacyjny systemu e-broker Technologiczny v.1.0. Część 4 - Narzędzia informatyczne przeznaczone dla ośrodków innowacji

Załącznik nr 2. Przewodnik instalacyjny systemu e-broker Technologiczny v.1.0. Część 4 - Narzędzia informatyczne przeznaczone dla ośrodków innowacji Załącznik nr 2 Przewodnik instalacyjny systemu e-broker Technologiczny v.1.0 Część 4 - Narzędzia informatyczne przeznaczone dla ośrodków innowacji Produkt finalny projektu innowacyjnego testującego pn.:

Bardziej szczegółowo

Instalacja Xpress Scan dla systemu mmedica ver. 2.1.0

Instalacja Xpress Scan dla systemu mmedica ver. 2.1.0 Instalacja Xpress Scan dla systemu mmedica ver. 2.1.0 1 Instalacja Xpress Scan UWAGA: - po instalacji systemu wymagany jest restart serwera na który jest instalowany system Xpress Scan - do instalacji

Bardziej szczegółowo

Instalacja NOD32 Remote Administrator

Instalacja NOD32 Remote Administrator Instalacja NOD32 Remote Administrator Program do zdalnego zarządzania stacjami roboczymi, na których zainstalowany jest program NOD32, składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich Remote Administrator Server

Bardziej szczegółowo

Instalacja Wirtualnego Serwera Egzaminacyjnego

Instalacja Wirtualnego Serwera Egzaminacyjnego Instalacja Wirtualnego Serwera Egzaminacyjnego (materiał wewnętrzny: aktualizacja 2010-10-26 Pilotaż Egzaminów Online) Wprowadzenie: 1. Wirtualny Serwer Egzaminacyjny ma niewielkie wymagania sprzętowe

Bardziej szczegółowo

enova Instalacja wersji demo

enova Instalacja wersji demo enova Instalacja wersji demo Strona 1 z 18 Spis treści 1. Wymagania...3 2. Instalacja enova demo na Windows XP...4 3. Korzystanie z wersji złotej i srebrnej...14 4. Blokada bazy danych....17 Strona 2 z

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu Ozon.

Instalacja programu Ozon. Instalacja programu Ozon. Przykładowa topologia sieci w której moŝe pracować program Ozon: Jak widać na powyŝszym obrazku baza danych zainstalowana jest na jednym komputerze, który określany jest mianem

Bardziej szczegółowo

Laboratorium Ericsson HIS NAE SR-16

Laboratorium Ericsson HIS NAE SR-16 Laboratorium Ericsson HIS NAE SR-16 HIS WAN (HIS 2) Opis laboratorium Celem tego laboratorium jest poznanie zaawansowanej konfiguracji urządzenia DSLAM Ericsson HIS NAE SR-16. Konfiguracja ta umożliwi

Bardziej szczegółowo

Połączenie VPN Host-LAN SSL z wykorzystaniem przeglądarki. 1. Konfiguracja serwera VPN 1.1. Ustawienia ogólne 1.2. Konto SSL 1.3. Grupa użytkowników

Połączenie VPN Host-LAN SSL z wykorzystaniem przeglądarki. 1. Konfiguracja serwera VPN 1.1. Ustawienia ogólne 1.2. Konto SSL 1.3. Grupa użytkowników 1. Konfiguracja serwera VPN 1.1. Ustawienia ogólne 1.2. Konto SSL 1.3. Grupa użytkowników 2. Konfiguracja klienta VPN 3. Status połączenia 3.1. Klient VPN 3.2. Serwer VPN Procedura konfiguracji została

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja instalacyjna i konfiguracyjna Aplikacja ADR. Wersja dokumentu 1.0. Strona 1/9

Dokumentacja instalacyjna i konfiguracyjna Aplikacja ADR. Wersja dokumentu 1.0. Strona 1/9 Dokumentacja instalacyjna i konfiguracyjna Aplikacja ADR Wersja dokumentu 1.0 Strona 1/9 Spis treści 1. Instalacja binariów bazy danych... 3 2. Tworzenie struktury bazy... 5 2. Instalacja aplikacji ADR...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja postępowania w procesie aktualizacji systemu UPLOOK / STATLOOK z wersji 3.0 do wersji 3.2

Instrukcja postępowania w procesie aktualizacji systemu UPLOOK / STATLOOK z wersji 3.0 do wersji 3.2 S t r o n a 1 Instrukcja postępowania w procesie aktualizacji systemu UPLOOK / STATLOOK z wersji 3.0 do wersji 3.2 SCENARIUSZ NR1 UWAGA: Należy wykonywać w kolejności poniższe operacje: I ) INSTALACJA

Bardziej szczegółowo