Patrząc na kota, widzimy najpierw jego kolor. Poprzez to, co widzimy, możemy jednak wyciągnąć znacznie więcej wniosków:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Patrząc na kota, widzimy najpierw jego kolor. Poprzez to, co widzimy, możemy jednak wyciągnąć znacznie więcej wniosków:"

Transkrypt

1 Patrząc na kota, widzimy najpierw jego kolor. Poprzez to, co widzimy, możemy jednak wyciągnąć znacznie więcej wniosków: Kot obok: - kotka - genetycznie czarna - kolor nie jest rozjaśniony - nie jest to kot pręgowany (agouti) - z bielą, w tym przypadku bikolor - szylkretka - krótkowłosa Co możemy podejrzewać? - być może niesie czekoladę? - być może niesie cynamon? - być może niesie rozjaśnienie? - być może niesie długi włos? - być może niesie gen pointa?

2 Można więc wstępnie powiedzieć o genetycznym tle kotki obok: czarna, B - (BB? Bb? Bb1?) kolor nie jest rozjaśniony, D - (DD? Dd?) szylkretka, Oo (XO Xo) nie-agouti, aa włos w pełni wybarwiony, C - (CC? Ccs?) z bielą (bikolor), Ss krótkowłosy, L - (LL? Ll?)

3 Kilka absolutnie podstawowych pojęć :-) Genotyp - zespół wszystkich genów organizmu, warunkujący jego właściwości dziedziczne. Każdy z organizmów żywych posiada po dwa geny warunkujące daną cechę, otrzymał po jednym z nich od każdego z rodziców. Ostateczny obraz danego genotypu, czyli fenotyp, zależny jest od współdziałania wielu genów, modyfikujących się nawzajem. Ze względu na zależności występujące pomiędzy parami genów, dzielimy je na: - geny dominujące (wystarczy tylko jeden w parze, aby ujawniła się dana cecha) - geny recesywne (potrzebne 2 takie same geny, aby ujawniła się dana cechaa. Niekiedy pomiędzy genami występuje niepełna dominacja. Geny epistatyczne to geny, które maskują działanie innych genów (na przykład gen W warunkujący biały kolor sierści)

4 Wszystkie ubarwienia widoczne na kocie to wypadkowa dwóch pigmentów, produkowanych przez komórki barwnikowe: eumelaniny, barwnika czarnego feomelaniny, barwnika żółtego Ostateczny wzór na ciele kota zależy od współdziałania wielu genów, warunkujących stopień wysycenia włosa, blokujących produkcję konkretnego rodzaju barwnika, bądź zupełnie maskujących ekspresję (widoczność) danego genu.

5 Struktura włosa jest taka, że w wersji podstawowej jest on wypełniany obydwoma barwnikami naprzemiennie. Najpierw włos wypełniany jest przez feomelaninę (barwnik żółty), warstwami. Następnie wolne miejsca wypełnia eumelanina (barwnik czarny). W naturze większość cech występuje w optymalnej średniej, my w hodowli na ogół pożądamy cech w ich ekstremalnym wydaniu stopień wybarwienia włosa, bądź rysunek widoczny na futrze mają być jak najbardziej widoczne i wysycone.

6 Produkcja eumelaniny, czyli czarnego barwnika (pigmentu), modyfikowana jest przez 3 podstawowe geny, które w zależności od układu, w jakim pojawiają się w genotypie kota, zmieniają kolor włosa. Ciągle jednak jest to ten sam pigment, czyli eumelanina! Geny te decydują jedynie o kształcie komórki pigmentowej, co sprawia, że widzimy albo kolor czarny, albo czekoladowy, albo cynamonowy. B gen dominujący w stosunku do pozostałych, barwa czarna. b gen recesywny w stosunku do B, ale dominujący w stosunku do b1, barwa czekoladowa b1 gen recesywny zarówno w stosunku do B, jak i do b1, barwa cynamonowa

7 Geny odpowiedzialne za produkcję eumelaniny modyfikowane są między innymi przez geny odpowiadające za rozjaśnienie bądź pełną ekspresję danego koloru, oznaczane literą D. To nadal ten sam pigment (barwnik), ale geny z locus D decydują o równomiernym rozproszeniu, bądź zgrupowaniu komórek pigmentowych, co w rezultacie daje nam pełną lub rozjaśnioną barwę sierści. D gen dominujący, decyduje o równomiernym rozproszeniu pigmentu w komórkach pigmentowych, oryginalna barwa włosa. d gen recesywny, sprawia, że pigment w komórkach występuje w skupiskach, poszczególne fragmenty włosa różnie przepuszczają światło, co sprawia, że kolor wydaje się rozcieńczony. Geny z locus D rozjaśniają kolory (ale tylko w układzie homozygotycznym dd): - czarny do niebieskiego - czekoladowy do liliowego - cynamonowy do płowego - rudy do kremowego

8 Jaki będzie kolor kotów o genotypach: a) BB DD - czarny b) bb DD - czekoladowy c) bb1 dd - liliowy d) Bb Dd - czarny e) Bb dd - niebieski Jakie zestawy genów przekażą koty o powyższych genotypach? a) jedynie BD, czyli kolor czarny, bez rozjaśnienia b) jedynie bd, czyli kolor czekoladowy, bez rozjaśnienia c) - bd, czyli kolor czekoladowy z rozjaśnieniem do koloru liliowego - b1d, czyli kolor cynamonowy z rozjaśnieniem do płowego d) - BD, czyli kolor czarny - Bd, czyli kolor czarny rozjaśniony do niebieskiego - bd, czyli kolor czekoladowy - bd, czyli kolor czekoladowy rozjaśniony do liliowego e) - Bd, czyli kolor czarny rozjaśniony do niebieskiego - bd, czyi kolor czekoladowy rozjaśniony do liliowego

9 Zadanie Jakie są możliwe genotypy, z określeniem fenotypu (koloru), dzieci następujących par? BB Dd x bb dd, czyli rodzice o kolorach czarny i liliowy a) BD x bd = BbDd, czyli czarne kocię. Takie dziecko będzie produkowało gamety BD, Bd, bd i bd (jakie to kolory?) b) Bd x bd = Bbdd, czyli niebieskie kocię. Takie dziecko będzie produkowało gamety Bd i bd (jakie to kolory?) Bb dd x b1b1 Dd, czyli rodzice o kolorach niebieski i cynamonowy a) Bd x b1d = Bb1 Dd, czyli czarne kocię b) bd x b1d = bb1 dd, czyli liliowe kocię c) Bd x b1d = Bb1 dd, czyli niebieskie kocię d) bd x b1d = bb1 Dd, czyli czekoladowe kocię

10 Kolor rudy Kolor rudy związany jest ściśle z chromosomem płciowym X (tylko w tym chromosomie jest przenoszony). Gen warunkujący kolor rudy sprawia, że zablokowana zostaje produkcja eumelaniny, nieważne, jakiego typu (czerń, czekolada czy cynamon), a produkowana jest jedynie feomelanina, czyli pigment żółty, w odcieniach od ciepłego pomarańczu do zimnego żółtego zależy to od ilości produkowanego pigmentu, i przypuszczalnie dodatkowych genów modyfikatorów, niedokłanie jeszcze poznanych. Gen rudości jest więc genem epistatycznym, maskującym kolor kota, ponieważ eumelanina nie jest produkowana. Standardowy zapis tego genu: O, allel, który nie blokuje produkcji eumelaniny oznaczany jest małą literą o. Kocur tylko jeden chromosom X, wystarczy mu więc jeden allel O (O-) Kotka dwa chromosomy X, do pełnego koloru potrzebuje więc dwóch alleli O (OO). W przypadku jednego tylko chromosomu X z genem O, przy drugim chromosomie z allelem o (Oo) mamy kotkę szylkretową.

11 Można też przyjąć trochę uproszczony, ale logiczny i przejrzysty, według mnie, zapis: XO to chromosom z genem O, a X to gen z allelem o. Kotka ruda: XOXO Kocur rudy: XOY Kotka szylkretowa: XOX To pomaga na początku widzieć od razu i płeć, i kolor. W obecności genów rozjaśniających z locus D, kolor rudy przyjmuje odcień kremowy. Zadanie 1. Jaki jest fenotyp kota o genotypie: a) BB dd OO (BB dd XOXO) =======>>> kotka kremowa b) bb1 Dd O- (bb1 Dd XOY) =======>>> kocur rudy c) Bb dd Oo (Bb dd XOX) =======>>> kotka szylkretka niebieska

12 Pręgowanie Każdy kot jest pręgowany! Każdy niesie jakieś pręgowanie, którego podstawowy wzór może zostać zmodyfikowany bądź zamaskowany przez inne geny. Nie wszystkie wzory pręgowania są przypisane konkretnym genom, sporo jest tu jeszcze do odkrycia i uporządkowania. Poznane geny warunkujące pręgowanie: Mc - gen warunkujący pręgowanie tygrysie (23, mackarel) mc - gen warunkujący pręgowanie klasyczne (22, blotched) Pręgowanie cętkowane nie jest do końca poznane, przypuszczalnie warunkowane jest jakimiś dodatkowymi genami, warunkującymi rozerwanie tygrysiego prążka. Ta/ta gen warunkujący pręgowanie abisyńskie, ticked tabby (ta brak tcked). Gen warunkujący pręgowanie klasyczne (22) jest recesywny w stosunku do genu warunkującego pręgowanie tygrysie (23). Gen ticked jest genem dominującym w stosunku do pozostałych wzorów pręgowania, nie jest to jednak pełna dominacja u heterozygot widoczne jest typowe pręgowanie na łapach i na ogonie, często również obrączki na piersi i brzuchu.

13 Żeby można było zobaczyć wzór pręgowania, potrzebny jest gen-włącznik, oznaczany literą A, dominujący gen agouti (allel a pręgowanie nie będzie widoczne). Allel a jest genem recesywnym, aby zablokować wystąpienie wzoru pręgowania, jaki niesie dany kot, musi on być homozygotą aa. Homozygotyczność taka sprawia, że eumelanina produkowana jest niejako w nadmiarze, i wypełnia włos na całej jego długości, sprawiając wrażenie jednolitej barwy. Niekiedy wzór ręgowania widoczny jest w postaci duchów - ilość produkowanego pigmentu zależna jest bowiem od wielu genów. Feomelanina jest przykryta emelaniną, stąd jednolity kolor włosa. Allel a nie działa na feomelaninę jest ona nadal rozkładana strefowo, stąd koty rude i kremowe zachowują lepiej lub gorzej widoczny wzór pręgowania. Stopień widoczności zależny jest od uwarunkowanej przez inne geny ilości produkowanego pigmentu. Koty rude i kremowe fenotypowo są kotami pręgowanymi. Jedynym sposobem przykrycia pręgowania u kotów rudych/kremowych jest przykrycie go pręgowaniem ticked ale nie zapominajmy, że nadal jest to pręgowanie :)

14 a) aa Bb1 Dd Mcmc tata O- : kocur rudy, BRI d, pod spodem czarny, niesie cynamon i rozjaśnienie, może przekazać pręgowanie tygrysie bądź klasyczne, ale nie jest agouti, więc pręgowanie to nie będzie widoczne, jeśli nie skojarzymy go z kotem agouti.. b) Aa bb dd mcmc Tata OO: kotka kremowa pręgowana ticked, BRI e 25, pod spodem liliowa, przekaże jedynie pręgowanie klasyczne, może ale nie musi przekazać gen pręgowania ticked, i gen agouti, prawie na pewno ma pręgi na łapach, ogonie, piersi i brzuchu. c) AA bb1 DD mcmc tata Oo : kotka szylkret czekoladowy pręgowana klasycznie, BRI h 22, wszystkie jej dzieci będą agouti, nie przekaże genu rozjaśniającego, wszystkim dzieciom przekaże gen pręgowania klasycznego, może przekazać kolor czekoladowy lub cynamonowy. d) aa BB dd McMc tata o- : kocur niebieski, BRI a, przekaże jedynie gen pręgowania tygrysiego, żadnemu z dzieci nie przekaże genu agouti, nie niesie ticked, przekazuje jedynie kolor czarny, ale rozjaśniony do niebieskiego.

15 Zadanie Jakie może być potomstwo po parze: a) aa Bb1 Dd Mcmc tata O-, BRI d x Aa bb dd mcmc Tata OO, BRI e 22 - aa Bb Dd Mcmc tata O- lub OO; kocur lub kotka ruda, BRI d, z duchem pręgowania tygrysiego - Aa Bb Dd Mcmc tata O- lub OO; kocur lub kotka ruda pręgowana tygrysio, BRI d 23 - Aa Bb Dd mcmc tata O- lub OO; kocur lub kotka ruda pręgowana klasycznie, BRI d 22 - aa Bb Dd Mcmc Tata O- lub OO; kocur lub kotka ruda z duchem ticked, BRI d, jednolity kolor na grzbiecie, najpawdoppdobniej pręgi na ogonie, łapach, piersi i brzuchu - Aa Bb Dd Mcmc Tata O- lub OO; kocur lub kotka ruda ticked, BRI d 25, heterozygotyczna, więc nadal pręgi na ogonie, łapach, piersi i brzuchu - aa Bb dd Mcmc tata O- lub OO; kocur lub kotka kremowa, BRI e, z duchem pręgowania tygrysiego - Aa Bb dd Mcmc tata O- lub OO; kocur lub kotka kremowa pręgowana tygrysio, BRI e 23 - Aa Bb dd mcmc tata O- lub OO; kocur lub kotka kremowa pręgowana klasycznie, BRI e 22 - aa Bb dd mcmc Tata O- lub OO; kocur lub kotka kremowa z duchem ticked, BRI e jednolity kolor na grzbiecie, najpawdoppdobniej pręgi na ogonie, łapach, piersi i brzuchu - Aa Bb dd Mcmc Tata O- lub OO; kocur lub kotka kremowa ticked, BRI e 25, heterozygotyczna, więc nadal pręgi na ogonie, łapach, piersi i brzuchu

16 b) aa BB dd McMc tata o-, BRI a x AA bb1 DD mcmc tata Oo, BRI h 22 - Aa Bb Dd Mcmc tata o- ; kocur czarny pręgowany tygrysio, BRI n 23 (Bb1) - Aa Bb Dd Mcmc tata O-; kocur rudy pręgowany tygrysio, BRId 23 (Bb1) - Aa Bb Dd Mcmc tata oo ; kotka czarna pręgowana tygrysio, BRI n 23 (Bb1) - Aa Bb Dd Mcmc tata Oo; kotka szylkret czarny pręgowany tygrysio, BRI f 23 (Bb1) c) AA BB Dd mcmc TaTa o-, BRI n 25 x aa bb dd mcmc Tata oo, BRI c - Aa Bb Dd mcmc TaTa o-, kocur czarny ticked, BRI n 25, co z pręgami? - Aa Bb Dd mcmc TaTa oo, kotka czarna ticked, BRI n 25, co z pręgami? - Aa Bb Dd mcmc Tata o- kocur czarny ticked, BRI n 25, co z pręgami? - Aa Bb Dd mcmc Tata oo, kotka czarna ticked, BRI n 25, co z pręgami? - Aa Bb dd mcmc TaTa o-, kocur niebieski ticked, BRI a 25, co z pręgami? - Aa Bb dd mcmc TaTa oo, kotka niebieska ticked, BRI a 25, co z pręgami? - Aa Bb dd mcmc Tata o-, kocur niebieski ticked, BRI a 25, co z pręgami? - Aa Bb dd mcmc Tata oo, kotka niebieska ticked, BRI a 25, co z pręgami?

17 Geny warunkujące produkcję pełną, niepełną, bądź brak produkcji pigmentu: grupa C C gen dominujący, warunkujący normalny kolor, pełna produkcja pigmentu cs gen recesywny, warunkujący ubarwienie syjamskie (point 33) cb gen recesywny, warunkujący ubarwienie burmskie (point 31) c - gen recesywny, warunkujący czerwonookiego albinos (całkowita blokada produkcji pigmentu, zarówno eumelaniny, jak i feomelaniny) ca gen recesywny, warunkujący niebieskookiego albinosa Geny cs i cb nie są w stosunku do siebie w pełni dominujące ani recesywne, pomiędzy nimi występuje kodominacja, czyli ubarwienie tonkijskie (point 32), pośrednie pomiędzy burmskim a syjamskim. Gen cs warunkujący ubarwienie syjamskie sprawia, że produkcja pigmentu jest ściśle powiązana z temperaturą. Obszary skrajne, najchłodniejsze (uszy, łapy, ogon, maska na twarzy), będą miały pełną barwę, natomiast obszary cieplejsze będą jaśniejsze. Oczy powinny być intensywnie niebieskie.

18 Zadanie 1. Określ fenotyp, i zapisz w postaci kodu EMS: a) cscs Aa Bb dd McMc tata O- kocur, rudy pręgowany point, BRI d b) cscs AA bb Dd Mcmc tata Oo kotka, czekoladowy szylkret point pręgowany, BRI h c) Ccs aa BB dd Mcmc tata oo kotka, niebieska, BRI a

lek.wet. Agnieszka Dereczeniuk

lek.wet. Agnieszka Dereczeniuk lek.wet. Agnieszka Dereczeniuk Podstawy genetyki w hodowli Genetyka koloru Cieszyn 20.07.2012 Zasady dziedziczenia Koci genom składa się z : - 18 par chromosomów homologicznych (zawsze takie same) - 1

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT 1. RÓWNOWAGA GENETYCZNA POPULACJI. Prowadzący: dr Wioleta Drobik Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt

ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT 1. RÓWNOWAGA GENETYCZNA POPULACJI. Prowadzący: dr Wioleta Drobik Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT 1. RÓWNOWAGA GENETYCZNA POPULACJI Fot. W. Wołkow Prowadzący: dr Wioleta Drobik Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt POPULACJA Zbiór organizmów żywych, które łączy

Bardziej szczegółowo

Podstawy genetyki. ESPZiWP 2010

Podstawy genetyki. ESPZiWP 2010 Podstawy genetyki ESPZiWP 2010 Genetyka - nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, wyjaśniająca prawa rządzące podobieństwami i różnicami pomiędzy osobnikami spokrewnionymi przez wspólnego przodka

Bardziej szczegółowo

DZIEDZICZENIE UMASZCZENIA U PINCZERÓW ŚREDNICH. Marta Gotowiecka (hodowla Casarius)

DZIEDZICZENIE UMASZCZENIA U PINCZERÓW ŚREDNICH. Marta Gotowiecka (hodowla Casarius) DZIEDZICZENIE UMASZCZENIA U PINCZERÓW ŚREDNICH. Marta Gotowiecka (hodowla Casarius) Materiał genetyczny jest zapisany w formie dwóch nici DNA spiralnie okręconych wokół siebie tworzących podwójną helisę,

Bardziej szczegółowo

a) Zapisz genotyp tego mężczyzny... oraz zaznacz poniżej (A, B, C lub D), jaki procent gamet tego mężczyzny będzie miało genotyp ax b.

a) Zapisz genotyp tego mężczyzny... oraz zaznacz poniżej (A, B, C lub D), jaki procent gamet tego mężczyzny będzie miało genotyp ax b. W tomie 2 zbioru zadań z biologii z powodu nieprawidłowego wprowadzenia komendy przenoszenia spójników i przyimków do następnej linii wystąpiła zamiana samotnych dużych liter (A, I, W, U) na małe litery.

Bardziej szczegółowo

wykład dla studentów II roku biotechnologii Andrzej Wierzbicki

wykład dla studentów II roku biotechnologii Andrzej Wierzbicki Genetyka ogólna wykład dla studentów II roku biotechnologii Andrzej Wierzbicki Uniwersytet Warszawski Wydział Biologii andw@ibb.waw.pl http://arete.ibb.waw.pl/private/genetyka/ Program wykładu 1. Jakie

Bardziej szczegółowo

GENETYKA POPULACJI. Ćwiczenia 4 Biologia I MGR

GENETYKA POPULACJI. Ćwiczenia 4 Biologia I MGR GEETYKA POPULACJI Ćwiczenia 4 Biologia I MGR Ad. Ćwiczenia Liczba możliwych genotypów w locus wieloallelicznym Geny sprzężone z płcią Prawo Hardy ego-weinberga p +pq+q = p+q= m( m ) p P Q Q P p AA Aa wszystkich_

Bardziej szczegółowo

Współdziałanie alleliczne

Współdziałanie alleliczne Współdziałanie alleliczne Zadanie 1. U ludzi umieszczanie lewego kciuka na prawym (L na P) podczas splatania dłoni jest cechą dominującą uwarunkowaną obecnością genu F. Cecha dziedziczy się według typu

Bardziej szczegółowo

GENETYKA POPULACJI. Fot. W. Wołkow

GENETYKA POPULACJI. Fot. W. Wołkow GENETYKA POPULACJI Fot. W. Wołkow GENETYKA POPULACJI Nauka która respektując zasady dziedziczenia z zakresu genetyki klasycznej bada mechanizmy dziedziczenia w odniesieniu do populacji Struktura genetyczna:

Bardziej szczegółowo

Czarny EEBB, EeBB, EEBb, EeBb Żółty z czarnym nosem eebb, eebb Żółty z cielistym nosem (NBP) Czekoladowy EEbb, Eebb

Czarny EEBB, EeBB, EEBb, EeBb Żółty z czarnym nosem eebb, eebb Żółty z cielistym nosem (NBP) Czekoladowy EEbb, Eebb 3. Dziedziczenie umaszczenia. Dziedziczenie koloru czarnego i żółtego jest stosunkowo łatwe do wyjaśnienia i następuje według prostych praw Mendla : dominujący czarny i recesywny żółty. Dziedziczenie koloru,

Bardziej szczegółowo

BLISKIE SPOTKANIA Z BIOLOGIĄ

BLISKIE SPOTKANIA Z BIOLOGIĄ BLISKIE SPOTKANIA Z BIOLOGIĄ Instytutu Biologii Eksperymentalnej Instytut Biologii Środowiska Katedra Biologii Ewolucyjnej UNIWERSYTET KAZIMIERZA WIELKIEGO Wykłady Środy, 15.45, Aula Biblioteki UKW Czas

Bardziej szczegółowo

Dziedziczenie cech sprzężonych, crossing-over i mapy chromosomów

Dziedziczenie cech sprzężonych, crossing-over i mapy chromosomów Dziedziczenie cech sprzężonych, crossing-over i mapy chromosomów Zadanie 1. Komórka zawiera 3 pary chromosomów, mieszczących 5 par genów. Pary genów A, a i B, b sprzężone są w układzie cis. Pary C, c i

Bardziej szczegółowo

Genetyka Rasowych Świnek Morskich

Genetyka Rasowych Świnek Morskich Genetyka Rasowych Świnek Morskich nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności genach. Opracowanie : Daniel Dawid Banasiak

Bardziej szczegółowo

Napisz, który z przedstawionych schematycznie rodzajów replikacji (A, B czy C) ilustruje replikację semikonserwatywną. Wyjaśnij, na czym polega ten

Napisz, który z przedstawionych schematycznie rodzajów replikacji (A, B czy C) ilustruje replikację semikonserwatywną. Wyjaśnij, na czym polega ten Napisz, który z przedstawionych schematycznie rodzajów replikacji (A, B czy C) ilustruje replikację semikonserwatywną. Wyjaśnij, na czym polega ten proces. Na schemacie przedstawiono etapy przekazywania

Bardziej szczegółowo

Dziedziczenie umaszczeń

Dziedziczenie umaszczeń Dziedziczenie umaszczeń ESPZiWP Rodzaje pigmentu eumelanina, pigment ciemny (czarny do kasztanowego) feomelanina, pigment jasny (różowy do żółtego). Umaszczenie psa zależy od barwy granulek pigmentu, ich

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY GENETYKI. Prowadzący wykład: prof. dr hab. Jarosław Burczyk

PODSTAWY GENETYKI. Prowadzący wykład: prof. dr hab. Jarosław Burczyk PODSTAWY GENETYKI Prawa Mendla (jako punkt wyjścia) Epistaza (interakcje między genami) Sprzężenia genetyczne i mapowanie genów Sprzężenie z płcią Analiza rodowodów Prowadzący wykład: prof. dr hab. Jarosław

Bardziej szczegółowo

Imię i nazwisko...kl...

Imię i nazwisko...kl... Gimnazjum nr 4 im. Ojca Świętego Jana Pawła II we Wrocławiu SPRAWDZIAN GENETYKA GR. A Imię i nazwisko...kl.... 1. Nauka o regułach i mechanizmach dziedziczenia to: (0-1pkt) a) cytologia b) biochemia c)

Bardziej szczegółowo

[ IMIĘ I NAZWISKO:. KLASA NR.. ] Zadania genetyczne

[ IMIĘ I NAZWISKO:. KLASA NR.. ] Zadania genetyczne Zadanie 1. (2 pkt). Ciemnooki mężczyzna, którego ojciec miał oczy piwne a matka niebieskie, poślubił ciemnooką kobietę. Syn tej pary jest niebieskooki. Przyjmując oznaczenia: allel dominujący (barwnik

Bardziej szczegółowo

Konspekt do zajęć z przedmiotu Genetyka dla kierunku Położnictwo dr Anna Skorczyk-Werner Katedra i Zakład Genetyki Medycznej

Konspekt do zajęć z przedmiotu Genetyka dla kierunku Położnictwo dr Anna Skorczyk-Werner Katedra i Zakład Genetyki Medycznej Seminarium 1 część 1 Konspekt do zajęć z przedmiotu Genetyka dla kierunku Położnictwo dr Anna Skorczyk-Werner Katedra i Zakład Genetyki Medycznej Genom człowieka Genomem nazywamy całkowitą ilość DNA jaka

Bardziej szczegółowo

GENETYKA ZWIERZĄT STUDIA NIESTACJONARNE KIERUNEK: ZOOTECHNIKA SPECJALNOŚĆ: AGROTURYSTYKA ĆWICZENIE NR: 3 DATA: 22-11-2008

GENETYKA ZWIERZĄT STUDIA NIESTACJONARNE KIERUNEK: ZOOTECHNIKA SPECJALNOŚĆ: AGROTURYSTYKA ĆWICZENIE NR: 3 DATA: 22-11-2008 STUDIA NIESTACJONARNE KIERUNEK: ZOOTECHNIKA SPECJALNOŚĆ: AGROTURYSTYKA ĆWICZENIE NR: 3 DATA: 22-11-2008 GENETYKA ZWIERZĄT 1. Addytywne działanie genów: Wiele genów z róŝnych loci warunkuje jedną cechę,

Bardziej szczegółowo

Metabolizm i biochemia

Metabolizm i biochemia Metabolizm i biochemia Zad. 14 ( 3p.) b) W odpowiedziach powinno być że jest to cykl anaboliczny. Zad. 16 ( 3p.) b) Cysteina jest aminokwasem endogennym, który teoretycznie nie musi być dostarczany z pokarmem.

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT

ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT Ćwiczenia 1 mgr Magda Kaczmarek-Okrój magda_kaczmarek_okroj@sggw.pl 1 ZAGADNIENIA struktura genetyczna populacji obliczanie frekwencji genotypów obliczanie frekwencji alleli

Bardziej szczegółowo

Allele wielokrotne POLIMORFIZM. Chr.19- gen H/h Chr.19- gen Se/se. Chr. 9- geny D/d; C/c; E/e. Układy grupowe krwi

Allele wielokrotne POLIMORFIZM. Chr.19- gen H/h Chr.19- gen Se/se. Chr. 9- geny D/d; C/c; E/e. Układy grupowe krwi Allele wielokrotne POLIMORFIZM Chr.19- gen H/h Chr.19- gen Se/se Chr. 9- gen I i Chr. 9- geny D/d; C/c; /e Układy grupowe krwi 1 Konflikt serologiczny Rh (-) brak antygenów; Rh(+) obecność antygenów na

Bardziej szczegółowo

GENETYKA POPULACJI. Ćwiczenia 1 Biologia I MGR /

GENETYKA POPULACJI. Ćwiczenia 1 Biologia I MGR / GENETYKA POPULACJI Ćwiczenia 1 Biologia I MGR 1 ZAGADNIENIA struktura genetyczna populacji obliczanie frekwencji genotypów obliczanie frekwencji alleli przewidywanie struktury następnego pokolenia przy

Bardziej szczegółowo

GENETYKA. Genetyka. Dziedziczność przekazywanie cech rodziców potomstwu Zmienność występowanie różnic pomiędzy różnymi osobnikami tego samego gatunku

GENETYKA. Genetyka. Dziedziczność przekazywanie cech rodziców potomstwu Zmienność występowanie różnic pomiędzy różnymi osobnikami tego samego gatunku GENETYKA Genetyka Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, wyjaśniająca prawa rządzące podobieństwami i różnicami pomiędzy osobnikami spokrewnionymi przez wspólnego przodka Dziedziczność przekazywanie

Bardziej szczegółowo

2016-04-18. Allele wielokrotne. 3 lub większa liczba alleli danego genu. seria / szereg alleli wielokrotnych

2016-04-18. Allele wielokrotne. 3 lub większa liczba alleli danego genu. seria / szereg alleli wielokrotnych 06-0-8 Allele wielokrotne lub większa liczba alleli danego genu seria / szereg alleli wielokrotnych powstają w wyniku mutacji genowych (zmiana sekwencji nukleotydowej genu) Allele wielokrotne: Warunkują

Bardziej szczegółowo

Jeden zestaw 14 pasków reprezentuje chromosomy od mamy smoka (samica). Drugi zestaw, o innym kolorze, reprezentuje chromosomy taty smoka (samiec).

Jeden zestaw 14 pasków reprezentuje chromosomy od mamy smoka (samica). Drugi zestaw, o innym kolorze, reprezentuje chromosomy taty smoka (samiec). Karta pracy ucznia Tłumaczenie Karolina Ciosek Jeden zestaw 14 pasków reprezentuje chromosomy od mamy smoka (samica). Drugi zestaw, o innym kolorze, reprezentuje chromosomy taty smoka (samiec). Na każdym

Bardziej szczegółowo

Zmienność. środa, 23 listopada 11

Zmienność.  środa, 23 listopada 11 Zmienność http://ggoralski.com Zmienność Zmienność - rodzaje Zmienność obserwuje się zarówno między poszczególnymi osobnikami jak i między populacjami. Różnice te mogą mieć jednak różne podłoże. Mogą one

Bardziej szczegółowo

Prawdopodobeństwo, test χ 2

Prawdopodobeństwo, test χ 2 Prawdopodobeństwo, test χ 2 Autor: Grzegorz Góralski ggoralski.com Co to jest prawdopodobieństwo? Prawdopodobieństwo = Liczba interesujących nas zdarzeń Liczba wszystkich zdarzeń Jakie jest prawdopodobieństwo

Bardziej szczegółowo

6. Uzupełnij zdanie, wstawiajac w odpowiednie miejsce wyrażenie ujawni się lub nie ujawni się :

6. Uzupełnij zdanie, wstawiajac w odpowiednie miejsce wyrażenie ujawni się lub nie ujawni się : ID Testu: 9S6C1A4 Imię i nazwisko ucznia Klasa Data 1. Allelami nazywamy A. takie same formy jednego genu. B. różne formy różnych genów. C. takie same formy różnych genów. D. różne formy jednego genu.

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie praw dziedziczenia w hodowli ryb. Piotr Łapa 1

Wykorzystanie praw dziedziczenia w hodowli ryb. Piotr Łapa 1 Wykorzystanie praw dziedziczenia w hodowli ryb Piotr Łapa 1 1 Towarzystwo Naukowe Branży Zoologicznej Animalian Pierwsze prawo Mendla mówi, że gamety zawierają po jednej kopii każdego genu i jest to tzw.

Bardziej szczegółowo

Konkurs szkolny Mistrz genetyki etap II

Konkurs szkolny Mistrz genetyki etap II onkurs szkolny istrz genetyki etap II 1.W D pewnego pierwotniaka tymina stanowi 28 % wszystkich zasad azotowych. blicz i zapisz, jaka jest zawartość procentowa każdej z pozostałych zasad w D tego pierwotniaka.

Bardziej szczegółowo

Genetyczne podstawy umaszczenia

Genetyczne podstawy umaszczenia Genetyczne podstawy umaszczenia Zuza Nowak Jądro pojedynczej komórki zawiera ponad 100cm nici DNA w postaci podwójnej helisy, tworzącej chromosomy Około 1/3 tej substancji jest matrycą, na postawie której

Bardziej szczegółowo

GENETYCZNE PODSTAWY ZMIENNOŚCI ORGANIZMÓW ZASADY DZIEDZICZENIA CECH PODSTAWY GENETYKI POPULACYJNEJ

GENETYCZNE PODSTAWY ZMIENNOŚCI ORGANIZMÓW ZASADY DZIEDZICZENIA CECH PODSTAWY GENETYKI POPULACYJNEJ GENETYCZNE PODSTAWY ZMIENNOŚCI ORGANIZMÓW ZASADY DZIEDZICZENIA CECH PODSTAWY GENETYKI POPULACYJNEJ ZMIENNOŚĆ - występowanie dziedzicznych i niedziedzicznych różnic między osobnikami należącymi do tej samej

Bardziej szczegółowo

Zadania z genetyki. Jacek Grzebyta. 21.XII.2005 version Powered by Λ. L A TEX 4 Unicode

Zadania z genetyki. Jacek Grzebyta. 21.XII.2005 version Powered by Λ. L A TEX 4 Unicode Zadania z genetyki Jacek Grzebyta 21.XII.2005 version 0.9.1 Powered by Λ L A TEX 4 Unicode Geny sprzężone 1. Po skrzyżowaniu dwóch roślin pomidora otrzymano wyłącznie rośliny o owocach gładkich, liściach

Bardziej szczegółowo

Zadania maturalne z biologii - 7

Zadania maturalne z biologii - 7 Koło Biologiczne Liceum Ogólnokształcące nr II w Gliwicach 2015-2016 Zadania maturalne z biologii - 7 Zadania: Zad.1 (Jesika Stępień, Natalia Świetlak, Daniela Schwedka 3D) Przeczytaj tekst i na jego podstawie

Bardziej szczegółowo

Zadanie 4 (0-2p) A.. Powyższy schemat przedstawia: a) łańcuch troficzny b) łańcuch pokarmowy c) obieg materii d) sieć pokarmową D G.

Zadanie 4 (0-2p) A.. Powyższy schemat przedstawia: a) łańcuch troficzny b) łańcuch pokarmowy c) obieg materii d) sieć pokarmową D G. Zadanie 1 (0-1p) Przedmiotem zainteresowania ekologii są a) działania mające na celu właściwe wykorzystanie i odnawianie zasobów przyrody b) relacje między organizmami i zależności między organizmami a

Bardziej szczegółowo

2. CZYNNIKI ZABURZAJĄCE RÓWNOWAGĘ GENETYCZNĄ

2. CZYNNIKI ZABURZAJĄCE RÓWNOWAGĘ GENETYCZNĄ ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT 2. CZYNNIKI ZABURZAJĄCE RÓWNOWAGĘ GENETYCZNĄ POPULACJI Fot. W. Wołkow Prowadzący: dr Wioleta Drobik Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt MIGRACJE Zmiana frekwencji

Bardziej szczegółowo

Pamiętając o komplementarności zasad azotowych, dopisz sekwencję nukleotydów brakującej nici DNA. A C C G T G C C A A T C G A...

Pamiętając o komplementarności zasad azotowych, dopisz sekwencję nukleotydów brakującej nici DNA. A C C G T G C C A A T C G A... 1. Zadanie (0 2 p. ) Porównaj mitozę i mejozę, wpisując do tabeli podane określenia oraz cyfry. ta sama co w komórce macierzystej, o połowę mniejsza niż w komórce macierzystej, gamety, komórki budujące

Bardziej szczegółowo

Zadania do cz. I. ggoralski.com. Autor: Grzegorz Góralski. środa, 9 listopada 11

Zadania do cz. I. ggoralski.com. Autor: Grzegorz Góralski. środa, 9 listopada 11 Zadania do cz. I Autor: Grzegorz Góralski ggoralski.com Zadanie 1 Rozpatrujemy dwa geny u zwierzęcia. Allel A jest dominujący i koduje brązową barwę oczu, allel recesywny a determinuje barwę czerwoną.

Bardziej szczegółowo

wykład dla studentów II roku biotechnologii Andrzej Wierzbicki

wykład dla studentów II roku biotechnologii Andrzej Wierzbicki Genetyka ogólna wykład dla studentów II roku biotechnologii Andrzej Wierzbicki Uniwersytet Warszawski Wydział Biologii andw@ibb.waw.pl http://arete.ibb.waw.pl/private/genetyka/ gamety matczyne Genetyka

Bardziej szczegółowo

Zestaw 1 Genetyka. Zadanie 2.(1pkt) Schemat przedstawia rodowód genetyczny pewnej rodziny. Kółko oznacza kobietę, kwadrat oznacza mężczyznę.

Zestaw 1 Genetyka. Zadanie 2.(1pkt) Schemat przedstawia rodowód genetyczny pewnej rodziny. Kółko oznacza kobietę, kwadrat oznacza mężczyznę. Zestaw 1 Genetyka Zadanie 1. (3pkt) Praworęczność i leworęczność są cechami dziedzicznymi, przy czym tendencja do używania prawej ręki jest cechą dominującą. Gen warunkujący tę cechę jest zlokalizowany

Bardziej szczegółowo

Podstawy genetyki. Genetyka klasyczna, narzędzia badawcze genetyki

Podstawy genetyki. Genetyka klasyczna, narzędzia badawcze genetyki Podstawy genetyki Genetyka klasyczna, narzędzia badawcze genetyki Podręczniki } Podstawy biologii molekularnej L.A. Allison } Genomy TA Brown, wyd. 3 } Genetyka molekularna P Węgleński (red.), wyd. 2 2

Bardziej szczegółowo

2. CZYNNIKI ZABURZAJĄCE RÓWNOWAGĘ GENETYCZNĄ

2. CZYNNIKI ZABURZAJĄCE RÓWNOWAGĘ GENETYCZNĄ ZARZĄDZANIE POPULACJAMI ZWIERZĄT 2. CZYNNIKI ZABURZAJĄCE RÓWNOWAGĘ GENETYCZNĄ POPULACJI Fot. W. Wołkow Prowadzący: dr Wioleta Drobik-Czwarno; mgr Magdalena Kaczmarek-Okrój Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli

Bardziej szczegółowo

Biologia molekularna z genetyką

Biologia molekularna z genetyką Biologia molekularna z genetyką P. Golik i M. Koper Konwersatorium 2: Analiza genetyczna eukariontów Drosophilla melanogaster Makrokierunek: Bioinformatyka i Biologia Systemów; 2016 Opracowano na podstawie

Bardziej szczegółowo

REPLIKACJA DNA REPLIKACJA DNA CYKL ŻYCIOWY KOMÓRKI

REPLIKACJA DNA REPLIKACJA DNA CYKL ŻYCIOWY KOMÓRKI CYKL ŻYCIOWY KOMÓRKI G 1 - interfaza (faza spoczynkowa komórki) normalne funkcjonowanie komórki /2n; 2c/ S- synteza DNA (replikacja DNA)- 8h powielenie każdej z nici DNA /2n; 4c/ G 2 - faza podwojonego

Bardziej szczegółowo

Dziedziczenie ubarwienia okrywy włosowej u królików

Dziedziczenie ubarwienia okrywy włosowej u królików Dziedziczenie ubarwienia okrywy włosowej u królików Piotr Łapa 1 1 Towarzystwo Naukowe Branży Zoologicznej Animalian Barwa futra królików warunkowana jest przez geny zlokalizowane w ponad 100. loci zaangażowanych

Bardziej szczegółowo

1. Na podanej sekwencji przeprowadź proces replikacji, oraz do obu nici proces transkrypcji i translacji, podaj zapis antykodonów.

1. Na podanej sekwencji przeprowadź proces replikacji, oraz do obu nici proces transkrypcji i translacji, podaj zapis antykodonów. mrna 1. Na podanej sekwencji przeprowadź proces replikacji, oraz do obu nici proces transkrypcji i translacji, podaj zapis antykodonów. GGA CGC GCT replikacja CCT GCG CGA transkrypcja aminokwasy trna antykodony

Bardziej szczegółowo

Bliskie Spotkanie z Biologią. Genetyka populacji

Bliskie Spotkanie z Biologią. Genetyka populacji Bliskie Spotkanie z Biologią Genetyka populacji Plan wykładu 1) Częstości alleli i genotypów w populacji 2) Prawo Hardy ego-weinberga 3) Dryf genetyczny 4) Efekt założyciela i efekt wąskiego gardła 5)

Bardziej szczegółowo

Składniki jądrowego genomu człowieka

Składniki jądrowego genomu człowieka Składniki jądrowego genomu człowieka Genom człowieka 3 000 Mpz (3x10 9, 100 cm) Geny i sekwencje związane z genami (900 Mpz, 30% g. jądrowego) DNA pozagenowy (2100 Mpz, 70%) DNA kodujący (90 Mpz ~ ok.

Bardziej szczegółowo

Genetyka ekologiczna i populacyjna W8

Genetyka ekologiczna i populacyjna W8 Genetyka ekologiczna i populacyjna W8 Genetyka populacji: Treść wykładów Zmienność genetyczna i środowiskowa Mutacje i rekombinacje Kojarzenie krewniacze Częstość genów i genotypów w populacji i prawdopodobieństwo

Bardziej szczegółowo

Plan prezentacji: Podstawowe definicje Wykaz stosowanych skrótów

Plan prezentacji: Podstawowe definicje Wykaz stosowanych skrótów Genetyka Plan prezentacji: Podstawowe definicje Wykaz stosowanych skrótów Proste przykłady dziedziczenia cech: -Dziedziczenie pręgowania -Dziedziczenie umaszczenia Omówienie wybranych genów: -Gen M -Gen

Bardziej szczegółowo

Odrobina Genetyki Autor: mgr inż. Konrad Szychowski

Odrobina Genetyki Autor: mgr inż. Konrad Szychowski Odrobina Genetyki Autor: mgr inż. Konrad Szychowski konrad.szychowski@gmail.com Coraz więcej hodowców zaczyna krzyżować swoje rośliny tworząc często bezwartościowe mieszańce. Jednak nie możemy robić tego

Bardziej szczegółowo

MAŁY ZBIÓR ZADAŃ Z GENETYKI

MAŁY ZBIÓR ZADAŃ Z GENETYKI MAŁY ZBIÓR ZADAŃ Z GENETYKI Prawa Mendla Cechy sprzężone Dziedziczenie niemendlowskie Mutacje Bloki metaboliczne Analiza kariotypów Analiza rodowodów Edward Sroka Edokacj@ SŁOPNICE 2009 2 Spis treści Wstęp..

Bardziej szczegółowo

Sposoby determinacji płci

Sposoby determinacji płci Sposoby determinacji płci TSD thermal sex determination GSD genetic sex determination 26 o C Środowiskowa: ekspresja genu DMRT zależna jest od warunków środowiska ~30 o C ~33 o C ~35 o C n=16

Bardziej szczegółowo

GIMNAZJUM SPRAWDZIANY SUKCES W NAUCE

GIMNAZJUM SPRAWDZIANY SUKCES W NAUCE GIMNAZJUM SPRAWDZIANY BIOLOGIA klasa III SUKCES W NAUCE II GENETYKA CZŁOWIEKA Zadanie 1. Cechy organizmu są warunkowane przez allele dominujące i recesywne. Uzupełnij tabelę, wykorzystując poniższe określenia,

Bardziej szczegółowo

Plan wykładów z genetyki ogólnej

Plan wykładów z genetyki ogólnej Plan wykładów z genetyki ogólnej 01 Metody genetyki klasycznej 02 Metody analizy DNA 03 Metody analizy genomu 04 Genomy prokariontów 05 Genomy eukariontów 06 Zmienność genomów w populacjach 07 Genomy a

Bardziej szczegółowo

Spokrewnienie prawdopodobieństwo, że dwa losowe geny od dwóch osobników są genami IBD. IBD = identical by descent, geny identycznego pochodzenia

Spokrewnienie prawdopodobieństwo, że dwa losowe geny od dwóch osobników są genami IBD. IBD = identical by descent, geny identycznego pochodzenia prawdopodobieństwo, że dwa losowe geny od dwóch osobników są genami ID. Relationship Relatedness Kinship Fraternity ID = identical by descent, geny identycznego pochodzenia jest miarą względną. Przyjmuje

Bardziej szczegółowo

Program ćwiczeń z przedmiotu BIOLOGIA MOLEKULARNA I GENETYKA, część I dla kierunku Lekarskiego, rok I 2015/2016. Ćwiczenie nr 1 (06-07.10.

Program ćwiczeń z przedmiotu BIOLOGIA MOLEKULARNA I GENETYKA, część I dla kierunku Lekarskiego, rok I 2015/2016. Ćwiczenie nr 1 (06-07.10. Program ćwiczeń z przedmiotu BIOLOGIA MOLEKULARNA I GENETYKA, część I dla kierunku Lekarskiego, rok I 2015/2016 Ćwiczenie nr 1 (06-07.10.2015) Temat: Wprowadzenie 1. Omówienie regulaminu zajęć Temat: Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

2. Rozdział materiału genetycznego w czasie podziałów komórkowych - mitozy i mejozy

2. Rozdział materiału genetycznego w czasie podziałów komórkowych - mitozy i mejozy Program ćwiczeń z przedmiotu BIOLOGIA MOLEKULARNA I GENETYKA, część I (GENETYKA) dla kierunku Lekarskiego, rok I 2017/2018 Ćwiczenie nr 1 (09-10.10.2017) Temat: Wprowadzenie 1. Omówienie regulaminu zajęć

Bardziej szczegółowo

ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra Dział VII. EKOLOGIA NAUKA O ŚRODOWISKU

ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra Dział VII. EKOLOGIA NAUKA O ŚRODOWISKU Dział VII. EKOLOGIA NAUKA O ŚRODOWISKU wyróżnia elementy żywe i nieożywione w obserwowanym ekosystemie oblicza zagęszczenie wybranej rośliny na badanym terenie określa znaczenie wiedzy ekologicznej w życiu

Bardziej szczegółowo

Regulamin hodowli i rejestracji miotów

Regulamin hodowli i rejestracji miotów Regulamin hodowli i rejestracji miotów wydany: 01.01.2006 1 Przepisy ogólne Dbałość o zdrowie i właściwą opiekę nad każdym kotem i kociakiem jest podstawowym obowiązkiem każdego hodowcy i właściciela kota.

Bardziej szczegółowo

DOBÓR. Kojarzenie, depresja inbredowa, krzyżowanie, heterozja

DOBÓR. Kojarzenie, depresja inbredowa, krzyżowanie, heterozja DOBÓR Kojarzenie, depresja inbredowa, krzyżowanie, heterozja SELEKCJA grupa osobników obu płci, która ma zostać rodzicami następnego pokolenia DOBÓR OSOBNIKÓW DO KOJARZEŃ POSTĘP HODOWLANY następne pokolenie

Bardziej szczegółowo

WZORZEC OCENY FENOTYPU SZYNSZYLI

WZORZEC OCENY FENOTYPU SZYNSZYLI KRAJOWE CENTRUM HODOWLI ZWIERZĄT WZORZEC OCENY FENOTYPU SZYNSZYLI uznanych na podstawie przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich za zwierzęta gospodarskie Warszawa, 22 r. Wzorzec

Bardziej szczegółowo

Kot. Przyjaciel z pazurkiem. Poradnik bez kantów. Wydanie II

Kot. Przyjaciel z pazurkiem. Poradnik bez kantów. Wydanie II Kot. Przyjaciel z pazurkiem. Poradnik bez kantów. Wydanie II Autor: Karen Leigh Davis T³umaczenie: Emilia Hahn ISBN: 978-83-246-1690-9 Tytu³ orygina³u: The Everything Cat Book (Everything: Pets), 2nd edition

Bardziej szczegółowo

Genetyka Populacji http://ggoralski.com

Genetyka Populacji http://ggoralski.com Genetyka Populacji http://ggoralski.com Frekwencje genotypów i alleli Frekwencja genotypów Frekwencje genotypów i alleli Zadania P AA = 250/500 = 0,5 P Aa = 100/500 = 0,2 P aa = 150/500 = 0,3 = 1 Frekwencje

Bardziej szczegółowo

Wybór Optymalnego Koloru w 4 Krokach:

Wybór Optymalnego Koloru w 4 Krokach: Wybór Optymalnego Koloru w 4 Krokach: KROK 1 OKREŚLENIE POZIOMU NATURALNEGO Poziom to dokładna miara stopnia rozjaśnienia lub przyciemnienia danego koloru. System Herbatint wyróżnia wszelkie możliwe głębokości

Bardziej szczegółowo

Większość genów E. coli ma w promotorach zgodne sekwencje -10 i -35 rozpoznawane przez σ 70 (o m.cz. 70 kda).

Większość genów E. coli ma w promotorach zgodne sekwencje -10 i -35 rozpoznawane przez σ 70 (o m.cz. 70 kda). Regulony Grupy bakteryjnych operonów i rozproszone po różnych chromosomach geny eukariotyczne pozostające pod kontrolą tego samego białka regulatorowego nazywamy regulonami. E. coli istnieje co najmniej

Bardziej szczegółowo

Białka układu immunologicznego. Układ immunologiczny

Białka układu immunologicznego. Układ immunologiczny Białka układu immunologicznego Układ immunologiczny 1 Białka nadrodziny immunoglobulin Białka MHC 2 Białka MHC typu I Łańcuch ciężki (alfa) 45 kda Łańcuch lekki (beta 2 ) 12 kda Występują na powierzchni

Bardziej szczegółowo

HOLOCEŃSKIE DZIEDZICTWO

HOLOCEŃSKIE DZIEDZICTWO Wszechświat, t. 115, nr 7 9/2014 ARTYKUŁY 179 HOLOCEŃSKIE DZIEDZICTWO Aleksandra Synowiec (Kraków) Około 8% ludzi na całym świecie ma niebieski kolor oczu. Czy taka sytuacja istniała od zawsze? Pierwsza

Bardziej szczegółowo

Ekologia wyk. 1. wiedza z zakresu zarówno matematyki, biologii, fizyki, chemii, rozumienia modeli matematycznych

Ekologia wyk. 1. wiedza z zakresu zarówno matematyki, biologii, fizyki, chemii, rozumienia modeli matematycznych Ekologia wyk. 1 wiedza z zakresu zarówno matematyki, biologii, fizyki, chemii, rozumienia modeli matematycznych Ochrona środowiska Ekologia jako dziedzina nauki jest nauką o zależnościach decydujących

Bardziej szczegółowo

Genetyka populacyjna. Populacja

Genetyka populacyjna. Populacja Genetyka populacyjna Populacja 1 Populacja Populacja jest to zbiór osobników jednego gatunku żyjących na danym terytorium w danym czasie. Genetykę populacyjną interesuje tzw. populacja panmiktyczna (mendlowska),

Bardziej szczegółowo

Algorytmy genetyczne w optymalizacji

Algorytmy genetyczne w optymalizacji Algorytmy genetyczne w optymalizacji Literatura 1. David E. Goldberg, Algorytmy genetyczne i ich zastosowania, WNT, Warszawa 1998; 2. Zbigniew Michalewicz, Algorytmy genetyczne + struktury danych = programy

Bardziej szczegółowo

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Gladiatorx1 Tryby mieszania warstw 2015-01- 10 Spis treści Tryby mieszania warstw... 2 Menu trybów mieszania... 2 Przykłady mieszania warstw... 3 Wykonał gladiatorx1 Strona

Bardziej szczegółowo

Ą Ą Ą Ą Ą Ą Ą Ą Ł Ó Ę Ń Ą Ą Ę Ł Ę Ś Ś Ś Ś Ł Ą Ż Ś Ź Ł Ó Ł Ą Ł Ę Ł Ą Ą Ą Ą Ą Ą Ą ĄĄ Ą Ś Ć Ą Ę Ę Ć Ł Ł Ś Ź Ź Ó ĆŚ Ż Ł Ś Ś Ź Ź Ó Ę Ę Ę Ó Ś Ź Ą Ę Ą Ś Ę Ł Ś Ł Ś Ś Ń Ś Ę Ę Ż Ż Ó Ś Ą Ć Ą Ź Ń Ś Ś Ś Ć Ł Ś

Bardziej szczegółowo

Depresja inbredowa i heterozja

Depresja inbredowa i heterozja Depresja inbredowa i heterozja Charles Darwin Dlaczego rośliny chronią się przed samozapyleniem? Doświadczenie na 57 gatunkach roślin! Samozapłodnienie obniża wigor i płodność większości z 57 gatunków

Bardziej szczegółowo

Teoria światła i barwy

Teoria światła i barwy Teoria światła i barwy Powstanie wrażenia barwy Światło może docierać do oka bezpośrednio ze źródła światła lub po odbiciu od obiektu. Z oka do mózgu Na siatkówce tworzony pomniejszony i odwrócony obraz

Bardziej szczegółowo

MODELE KOLORÓW. Przygotował: Robert Bednarz

MODELE KOLORÓW. Przygotował: Robert Bednarz MODELE KOLORÓW O czym mowa? Modele kolorów,, zwane inaczej systemami zapisu kolorów,, są różnorodnymi sposobami definiowania kolorów oglądanych na ekranie, na monitorze lub na wydruku. Model RGB nazwa

Bardziej szczegółowo

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe (wydany: 01.01.2015) FIFe 1 01.01.15 SPIS TREŚCI 1 Przepisy ogólne... 5 2 Hodowla i jej warunki bytowe... 5 2.1 Opieka ogólna... 5 2.2 Warunki bytowe... 5 2.2.1

Bardziej szczegółowo

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe (wydany: 01.01.2013) FIFe 1 01.01.13 SPIS TREŚCI 1 Przepisy ogólne... 5 2 Hodowla i jej warunki bytowe... 5 2.1 Opieka ogólna... 5 2.2 Warunki bytowe... 5 2.2.1

Bardziej szczegółowo

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe (wydany: 01.01.2014) FIFe 1 01.01.14 SPIS TREŚCI 1 Przepisy ogólne... 5 2 Hodowla i jej warunki bytowe... 5 2.1 Opieka ogólna... 5 2.2 Warunki bytowe... 5 2.2.1

Bardziej szczegółowo

GENETYKA I EWOLUCJA Zadania i problemy KORNELIA POLOK Olsztyn 2010

GENETYKA I EWOLUCJA Zadania i problemy KORNELIA POLOK Olsztyn 2010 GENETYKA I EWOLUCJA Zadania i problemy KORNELIA POLOK Olsztyn 2010 GENETYKA I EWOLUCJA Zadania i Problemy Kornelliia Pollok KKaatteeddrraa GGeenneettyykki ii UUnni iiwweerrssyytteett Waarrmi iińńsskkoo-

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału z biologii do klasy III.

Rozkład materiału z biologii do klasy III. Rozkład materiału z biologii do klasy III. L.p. Temat lekcji Treści programowe Uwagi 1. Nauka o funkcjonowaniu przyrody. 2. Genetyka nauka o dziedziczności i zmienności. -poziomy różnorodności biologicznej:

Bardziej szczegółowo

GENETYKA ZWIERZĄT STUDIA NIESTACJONARNE KIERUNEK: ZOOTECHNIKA SPECJALNOŚĆ: AGROTURYSTYKA ĆWICZENIE: 4 DATA: 13-12-2008

GENETYKA ZWIERZĄT STUDIA NIESTACJONARNE KIERUNEK: ZOOTECHNIKA SPECJALNOŚĆ: AGROTURYSTYKA ĆWICZENIE: 4 DATA: 13-12-2008 STUDIA NIESTACJONARNE KIERUNEK: ZOOTECHNIKA SPECJALNOŚĆ: AGROTURYSTYKA ĆWICZENIE: 4 DATA: 13-1-008 GENETYKA ZWIERZĄT 1. Markery genetyczne I klasy Obejmuje klasyczne markery, czyli sekwencje kodujące geny.

Bardziej szczegółowo

Algorytmy ewolucyjne - algorytmy genetyczne. I. Karcz-Dulęba

Algorytmy ewolucyjne - algorytmy genetyczne. I. Karcz-Dulęba Algorytmy ewolucyjne - algorytmy genetyczne I. Karcz-Dulęba Algorytmy klasyczne a algorytmy ewolucyjne Przeszukiwanie przestrzeni przez jeden punkt bazowy Przeszukiwanie przestrzeni przez zbiór punktów

Bardziej szczegółowo

Praca kontrolna z biologii LO dla dorosłych semestr V

Praca kontrolna z biologii LO dla dorosłych semestr V Praca kontrolna z biologii LO dla dorosłych semestr V Poniższa praca składa się z 15 zadań. Przy każdym poleceniu podano liczbę punktów możliwą do uzyskania za prawidłową odpowiedź. Za rozwiązanie zadań

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii dla uczniów gimnazjum woj. śląskiego w roku szkolnym 2013/2014 ETAP REJONOWY

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii dla uczniów gimnazjum woj. śląskiego w roku szkolnym 2013/2014 ETAP REJONOWY Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii dla uczniów gimnazjum woj. śląskiego w roku szkolnym 2013/2014 ETP REJONOWY Rozwiązania zadań i schemat punktowania Zadanie 1. D Zadanie 2. tętnica, D lub, D,

Bardziej szczegółowo

Rodzaje umaszczeń zasadniczych i złożonych

Rodzaje umaszczeń zasadniczych i złożonych Rodzaje umaszczeń zasadniczych i złożonych dla EFIB mgr Zuzanna Kurzownik PLACÓWKA EDUKACJI USTAWICZNEJ EFIB www.efib.pl WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 1 Co to jest maść? Dziedzicznie przekazywana barwa sierści,

Bardziej szczegółowo

1 Genetykapopulacyjna

1 Genetykapopulacyjna 1 Genetykapopulacyjna Genetyka populacyjna zajmuje się badaniem częstości występowania poszczególnych alleli oraz genotypów w populacji. Bada także zmiany tych częstości spowodowane doborem naturalnym

Bardziej szczegółowo

Dziedziczenie poligenowe

Dziedziczenie poligenowe Dziedziczenie poligenowe Dziedziczenie cech ilościowych Dziedziczenie wieloczynnikowe Na wartość cechy wpływa Komponenta genetyczna - wspólne oddziaływanie wielu (najczęściej jest to liczba nieznana) genów,

Bardziej szczegółowo

17.02.2012 r - Światowy Dzień Kota. Klara Twardowska klasa 2b

17.02.2012 r - Światowy Dzień Kota. Klara Twardowska klasa 2b 17.02.2012 r - Światowy Dzień Kota Klara Twardowska klasa 2b Kot rosyjski niebieski Kot rosyjski niebieski pochodzi z Rosji. Rasa odznacza się pięknym, niebieskim, srebrzącym się futrem. Koty rosyjskie

Bardziej szczegółowo

a) lokalizacja DNA i RNA w komórkach stożka wzrostu korzenia Allium cepa prep. mikr. rys.

a) lokalizacja DNA i RNA w komórkach stożka wzrostu korzenia Allium cepa prep. mikr. rys. Program ćwiczeń z przedmiotu GENETYKA dla kierunku Dietetyka studia stacjonarne licencjat, rok I 2015/2016 Ćwiczenie nr 1 (23.02.2016r.) 1. Omówienie regulaminu zajęć. 2. Budowa mikroskopu i zasady techniki

Bardziej szczegółowo

Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania człowieka ćwiczenia I rok pedagogika ogólna

Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania człowieka ćwiczenia I rok pedagogika ogólna Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania człowieka ćwiczenia I rok pedagogika ogólna Magdalena Krajewska Zakład Antropologii WBiOŚ UMK Ćwiczenie 2: Rozwój wiadomości ogólne 1. Czym jest rozwój 2. Cechy

Bardziej szczegółowo

38 Kemon KoLorYzaCja Performance HD

38 Kemon KoLorYzaCja Performance HD 38 technologia: pigment hd cząsteczki zaawansowanych technicznie pigmentów bez trudu wnikają w warstwę kutikuli i idealnie stapiają się ze strukturą włosa. pigmenty na stałe wiążą się z włóknem włosa,

Bardziej szczegółowo

6. Klasyczny algorytm genetyczny. 1

6. Klasyczny algorytm genetyczny. 1 6. Klasyczny algorytm genetyczny. 1 Idea algorytmu genetycznego została zaczerpnięta z nauk przyrodniczych opisujących zjawiska doboru naturalnego i dziedziczenia. Mechanizmy te polegają na przetrwaniu

Bardziej szczegółowo

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe

Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów FIFe (wydany: 01.01.2011) FIFe 1 01.01.11 SPIS TREŚCI 1 Przepisy ogólne... 4 2 Hodowla i jej warunki bytowe... 4 2.1 Opieka ogólna... 4 2.2 Warunki bytowe... 4 2.2.1

Bardziej szczegółowo

E 4. Poradnik doboru kolorów. Informacja techniczna. Sprawdzenie koloru

E 4. Poradnik doboru kolorów. Informacja techniczna. Sprawdzenie koloru Sprawdzenie koloru Dobrze wykonana naprawa lakiernicza oznacza czasem konieczność dobarwiania, cieniowania lub polerowania starej powłoki. Stąd godne polecenia jest dokładne porównanie koloru renowacyjnego

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po soczewkach

Przewodnik po soczewkach Przewodnik po soczewkach 1. Wchodzimy w program Corel Draw 11 następnie klikamy Plik /Nowy => Nowy Rysunek. Następnie wchodzi w Okno/Okno dokowane /Teczka podręczna/ Przeglądaj/i wybieramy plik w którym

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6 do Zarządzenia Nr 20/07 z dn r.

Załącznik nr 6 do Zarządzenia Nr 20/07 z dn r. Załącznik nr 6 do Zarządzenia Nr 20/07 z dn. 2.07.2007 r. Program ochrony zasobów genetycznych nutrii odmian: grenlandzka, standardowa, czarna dominująca, bursztynowo-złocista, biała niealbinotyczna, sobolowa,

Bardziej szczegółowo

Człowiek mendlowski? Genetyka człowieka w XX i XXI w.

Człowiek mendlowski? Genetyka człowieka w XX i XXI w. Człowiek mendlowski? Genetyka człowieka w XX i XXI w. Informacje Kontakt: Paweł Golik Instytut Genetyki i Biotechnologii, Pawińskiego 5A pgolik@igib.uw.edu.pl Informacje, materiały: http://www.igib.uw.edu.pl/

Bardziej szczegółowo