Jak wprowadzić kasę fiskalną do Gabinetu?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak wprowadzić kasę fiskalną do Gabinetu?"

Transkrypt

1 Jak wprowadzić kasę fiskalną do Gabinetu?

2 SPIS TREŚCI: Wstęp podstawa prawna. 1. Zaczynam myśleć o kasie fiskalnej. Jaką kasę wybrać do swojego gabinetu? 2. Szukam informacji kontaktujemy się z firmą zajmującą się kasami fiskalnymi. 3. Dobieramy odpowie urządzenia do Swoich potrzeb i wymagań. 4. Kupuję więcej niż 1 kasę fiskalną (np..: dodatkową kasę rezerwową). a) Dokonujemy zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. WNIOSEK WŁASNY b) Dokonujemy zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. WYKORZYSTUJEMY WZÓR OKREŚLONY PRZEZ USTAWODAWCĘ - załącznik nr3 5. Szkolenie z obsługi urządzenia. 6. FISKALIZACJA (fiskalizujację wykonuje SERWIS) od tej pory zaczynamy pracować wykorzystując kasę fiskalną. 7. Zgłoszenia kasy przez podatnika - załącznik nr 3 8. Po otrzymaniu numeru ewidencyjnego dzwonimy DO SERWISU. 9. Składamy wniosek o zwrot kosztów określonych przez ustawodawcę. 10. Na co warto zwrócić uwagę i za co jesteśmy odpowiedzialni.

3

4 Wstęp podstawa prawna. Najważniejszy termin: 1. Do kasa powinna być zafiskalizowana. 2. Od dnia fiskalizacji mamy 7 dni na zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. O czym należy pamiętać: W jednym czasie kasy zamawia bardzo duża grupa ludzi. Dzisiejszy dzień już jest ostatnią chwilą, żeby zamówić urządzenie fiskalne. Pod koniec kwietnia po prostu może być za późno. Dlaczego? a) Musimy się zapoznać z urządzeniem, żeby podczas pracy wykonywać jak najmniej błędów. Każdy błąd to czas i pieniądze. b) Ktoś powinien wykonać tę fiskalizację => to jest czas. Jeżeli w jednym czasie duża grupa potrzebuje tego samego KTOŚ MOŻE NIE ZDĄŻYĆ w określonym czasie. Całe nasze opracowanie bazuje na poniższych ustawach. 1. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) art Link do ustawy: ow_i_uslug.pdf 2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz. U. Nr 228, poz. 1509). Link do ustawy: d_kwoty_podatku_naleznego_-_kasy.pdf 3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 224, poz. 1797). Link do ustawy: nienia.pdf 4. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930). Link do ustawy: _138,_poz.930.pdf 5. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338). Link do ustawy:

5 6. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) art. 60 1, Link do ustawy: Podajemy źródła nie po to, żeby teraz każdy usiadł i przestudiował kilkadziesiąt stron napisanych językiem prawniczym, ale po to żeby każdy wiedział, gdzie i od czego zacząć ewentualne poszukiwania pytania, na które do tej pory nie można było znaleźć odpowiedzi. To na co jednak proponujemy poświęcić czas to dokładne zapoznanie się z broszurą wydaną przez Ministerstwo Finansów. Jest to ogólna i bardzo dobrze opisana interpretacja powyższych artykułów prawnych. Język jest przystępny i zrozumiały. Nie chcąc kopiować i powielać już dobrze stworzonego opracowania postanowiliśmy w naszym poradniku skupić się na stworzeniu procesu postępowania, który ma za zadanie pomóc w praktyczny sposób przebrnąć przez wprowadzenie kas fiskalnych. Dlaczego używamy określenia kasy fiskalne, a nie urządzania fiskalne takie jak np.: drukarki fiskalne? Wynika to z faktu, iż większość stomatologów decyduje się na kasy. Jednak należy pamiętać, że proces postępowania przy wprowadzaniu zarówno kasy fiskalnej, jak i drukarki fiskalnej jest bardzo zbliżony. Zawsze służymy pomocą i cały czas jesteśmy do Państwa dyspozycji. Wszystkie konsultacje są bezpłatne. Dzięki temu jeszcze bardziej opłaca się po prostu zadzwonić i pytać. W końcu kto pyta nie błądzi. Kolejny powód, jaki wpłynął na posługiwanie się określeniem kasy fiskalne, a nie urządzenia fiskalne wynika z aspektu finansowego. Kasy fiskalne są tańsze i ten fakt jest często elementem bezpośrednio wpływającym na decyzję kupującego. Chcemy jednak zaznaczyć, że urządzenie fiskalne należy dobrać do własnych potrzeb i choć ogólnie mówiąc każdy biznes stomatologiczny w teorii jest zbliżony do siebie to przecież każdy z Państwa prowadzi działalność według własnych, często przez lata wypracowanych zasad. To w praktyce oznacza, że każdy biznes stomatologiczny jest inny indywidualnie prowadzony. Stąd właśnie zachęcamy do zadawania pytań, żebyście mogli Państwo w możliwie miękki sposób wprowadzić nowy sposób rozliczeniowy do swoich klinik. Reasumując zapraszamy do zapoznania się z broszurą wydaną przez ministerstwo finansów. Link znajduje się tutaj: _21_grudzien_2010r..pdf

6 1. Zaczynam myśleć o kasie fiskalnej. Jaką kasę wybrać do swojego gabinetu? W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy musimy wprowadzić kasę do naszej działalności. Skoro się spotykamy w naszym poradniku zakładamy, że jesteście Państwo świadomi ustawy o kasach. Pomimo tego chcielibyśmy zacytować fragment z broszury: Stosownie do regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. oraz z 26 lipca 2010 r. (pkt I-3 i 4), obowiązek ten, co do zasady, powstaje jeżeli podatnik przekroczył w poprzednim roku podatkowym obroty na rzecz w/w podmiotów w wysokości zł. Chcemy tylko zwrócić uwagę na pewne sformułowanie: obrót. Posługując się definicją z mfiles.pl link: są to wpływy brutto lub należności brutto ze sprzedaży towarów czy usług dostarczonych przez dany podmiot gospodarczy Jeżeli w ciągu roku uzyskujemy obrót poniżej pln czyli miesięcznie poniżej pln to nie musimy wprowadzać kasy. Jeżeli np. jedno wypełnienie kosztuje 100 pln to pracując 20 dni w miesiącu powinniśmy wykonać mniej niż 2 wypełnienia dzienne. Przyjmując średnio pięciu pacjentów dziennie (5x100pln=500pln), miesięcznie (20 dni) średnio robimy obrót pln. To daje nam roczny obrót pln. Jest to trzy krotne przekroczenie progu określonego przez ustawodawcę (40 000pln). Do obrotu nie wliczamy współpracy z NFZ lub innymi firmami ubezpieczeniowymi. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku wystawiamy rachunek. Wystawiamy rachunek firmom zewnętrznym pln obrotu rocznie odnosi się do osób fizycznych ( podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ). To właśnie tym osobom wręczmy paragon wydrukowany z kasy fiskalnej. Skoro jednak musimy wybrać jakąś kasę to jaką wybrać?

7 2. Szukam informacji kontaktujemy się z firmą zajmującą się kasami fiskalnymi. Najprościej jest odszukać firmę, która zajmuje się sprzedażą kas fiskalnych. Należy oczywiście pamiętać, że nie tylko sprzedaż jest istotna. A co zrobić jak urządzenie się zepsuje? Dzwonimy do serwisu. Dokładnie tak, stąd należy jeszcze pytać kto, za ile i w jakim czasie będzie serwisował naszą kasę. Kto produkuje kasy? Po wpisaniu w google kasy fiskalne możemy znaleźć trzech głównych producentów: Elzab, Posnet i Novitus. Oczywiście producentów jest znacznie więcej, ale nie chcemy tutaj tworzyć długiej listy. Jak poczytamy więcej na temat samych firm możemy się dowiedzieć, że Novitus kupił Elzab. Oznacza to, że mamy tak naprawdę dwóch dużych graczy: Novitus i Posnet. Pomimo faktu, iż jesteśmy przedstawicielem firmy Novitus i na pewno często będziemy bazowali na materiałach tej firmy nie chcemy wpływać i usilnie namawiać Państwa na te konkretne rozwiązania. To Państwo będziecie pracowali na tych urządzeniach. My postaramy się ogólnie przybliżyć kwestię kas fiskalnych i wielu zagadnień z nimi związanych. My wybraliśmy firmę Novitus. Bazowaliśmy przede wszystkim na wiedzy technicznej i zapleczu jaki firma oferuje swoim klientom czyli Państwu. Jeszcze raz jednak chcielibyśmy zaznaczyć, że wybór należy do Państwa.

8 3. Dobieramy odpowie urządzenia do Swoich potrzeb i wymagań. Na tym etapie odbywa się rozmowa z firmą, od której kupicie Państwo docelową kasę. Jako ciekawą propozycję możemy przedstawić dedykowaną dla lekarzy małą i elegancką kasę przenośną NANO E MED Pełny opis znajduje się pod linkiem: Ponieważ wszystkie usługi stomatologiczne są objęte 0% VAT-em czyli są zwolnione z podatku VAT, a ustawa nie określa inaczej, wszystkie zabiegi możemy określić jako np.: usługa stomatologiczna. Po wykonanym telefonie na infolinię Warszawskiego Urzędu Skarbowego (US) pod numer (informacja o podatku VAT) otrzymaliśmy potwierdzenie tej wiadomości. Ponieważ nie otrzymaliśmy tej informacji na piśmie należy zawsze tę informację sprawdzić w swoim US. To przecież Państwa US będzie sprawdzał Państwa kasę. Co w praktyce oznacza takie uproszczenie? Możemy sobie

9 zaprogramować jeden przycisk na kasie, pod którym będzie się znajdowała usługa stomatologiczna. W rezultacie po wykonanym leczeniu wybieramy na klawiaturze numerycznej wartość kwoty, jaką pacjent powinien zapłacić i wciskamy naszą usługę stomatologiczną. Po przejściu na powyższą stronę należy kliknąć na przycisk zobacz : Zachęcamy do zapoznania się z multimedialną prezentacją. Link znajduje się tutaj: Po przejściu pod powyższy link proszę o wciśnięciu przycisku zobacz :

10 Wspominaliśmy wcześniej o cenie takiej kasy: Powyżej przedstawiamy wartość końcową po zwrocie 700 pln. Nie chcemy robić z tego poradnika przekroju urządzeń fiskalnych stąd poprzestaniemy na przykładowym przedstawieniu jednej. Analizę należy przeprowadzić z przedstawicielem wstępnie wybranej przez Państwa kasy.

11 4. Kupuję więcej niż 1 kasę fiskalną (np..: dodatkową kasę rezerwową). Dlaczego wspominamy w tytule tego rozdziału o zakupie więcej niż jednej kasy do naszego gabinetu. Wynika to z czysto praktycznych zastosowań. Ustawodawca zabrania przyjmowania wynagrodzenia (pieniędzy) za usługi jeżeli nie możemy wydrukować pacjentowi paragonu: Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży. My wyznajemy zasadę, że każda przerwa w pracy to podwójna strata. Po pierwsze nie możemy zarabiać pieniędzy, a po drugie (i chyba najważniejsze) musimy odwołać wizytę lub odmówić pomocy pacjentowi. Taka postawa wobec pacjenta może nasz kosztować utratę nie tylko tego konkretnego pacjenta, ale również dziesięciu potencjalnych. Niezadowolony pacjent zabierze nam dziesięciu potencjalnych pacjentów. Należy pamiętać, że to zgłoszenie jest bezwzględnie wymagane procesie uzyskiwania zwrotu w wysokości 700pln. a) Dokonujemy zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. WNIOSEK WŁASNY (więcej niż jedna kasa fiskalna) W tym przypadku należy napisać własny wniosek lub skorzystać z wniosku przygotowanego przez odpowiedni dla siebie (swojej działalności) Urząd Skarbowy. Dlaczego? Ponieważ ustawodawca nie określił jednoznacznie wzoru. Możemy się spotkać z sytuacją, w której różne Urzędy Skarbowe będą posiadały różne formularze wniosków. Takie formularze są tworzone na zapotrzebowanie danego urzędu. Oczywiście można napisać własny wniosek. Niestety możemy napotkać na czynny opór przy przyjmowaniu i akceptowaniu takiego wniosku. Znacznie prościej będzie wypełnić przygotowany formularz. Dla przykładu załączmy taki formularz przygotowany przez Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów:

12

13 Należy jednak pamiętać, że jest to tylko propozycja jednego z urzędów. Inne Urzędy Skarbowe mogą niezaakceptować takiej formy wniosku. b) Dokonujemy zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania. WYKORZYSTUJEMY WZÓR OKREŚLONY PRZEZ USTAWODAWCĘ - załącznik nr3 (jedna kasa fiskalna) W tym celu możemy wykorzystać przygotowany przez ustawodawcę wzór, który znajduje się pod tym linkiem: z_kasy_war_tech.pdf Ten sam wzór będziemy również wykorzystywali w późniejszym etapie składania dokumentacji do US zaraz po zafiskalizowaniu kasy. To na tym wniosku. Jest tzw zgłoszenie kasy przez podatnika.

14 5. Szkolenie z obsługi urządzenia. Szkolenie przeprowadza firma, która sprzedała Państwu kasę fiskalną. Szkolenie z kasy przeprowadza serwisant lub osoba do tego wytypowana. Warto również przejrzeć oferty firm szkoleniowych. Na takim szkoleniu oprócz nauki obsługi urządzenia będzie można porozmawiać z prawnikiem. Przykład takiego szkolenia znajduje się tutaj: Proszę pamiętać, że na każdym szkoleniu z obsługi kasy powinny być przede wszystkim te osoby, które na co dzień będą kasę obsługiwały. Ważne jest również, żeby w takiej prezentacji uczestniczyli przełożeni tych osób. Dlaczego? Ponieważ to osobie odpowiedzialnej (szef, manager) zależy na popełnianiu jak najmniejszej ilości błędów. Przed szkoleniem kasa jest już najczęściej wstępnie przygotowana pod potrzeby firmy. Nie mniej jednak podczas szkolenia należy zgłaszać wszelkie uwagi odnośnie tego co chcielibyśmy zmienić. Przykład takiej uwagi to nieergonomiczne zaprogramowanie jakiejś usługi. Chcielibyśmy, żeby usługa była zaprogramowana pod przyciskiem y, a nie x. Są to drobnostki, ale na kasie będziemy pracowali przez długi okres czasu.

15 6. FISKALIZACJA (fiskalizujację wykonuje SERWIS) od tej pory zaczynamy pracować wykorzystując kasę fiskalną. W wikipedii można znaleźć taką definicję fiskalizacji: Fiskalizacja - proces przestawienia działania pamięci fiskalnej urządzenia fiskalnego z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Od momentu wykonania fiskalizacji kwoty raportów dobowych są magazynowane w pamięci nieulotnej i niekasowalnej. Na podstawie zapisów w pamięci fiskalnej następuje generowanie miesięcznych raportów dla celów podatkowych. Dodatkowo serwisant plombuje kasę. Na plombie jest wybijany unikatowy numer serwisanta, który jest przypisany do danego urządzenia. W praktyce oznacza to, że od momentu fiskalizacj zaczynamy używać kasy w codziennej pracy, a nasi pacjenci otrzymują paragony za każdą usługę jaką wykonaliśmy. Należy pamiętać, że na termin fiskalizacji musimy się umówić z serwisantem. Jeszcze raz zwracamy uwagę na fakt, iż do powinna zostać wykonana fiskalizacja. To ten właśnie moment jest istotny w aspekcie ubiegania się o zwrot kosztów. Prosimy mieć również na uwadze, że w jednym czasie na fiskalizację w ostatniej chwili będzie chciało się umówić bardzo dużo gabinetów.

16 7. Zgłoszenia kasy przez podatnika - załącznik nr 3 To co należy zrobić to wypełnić dokument przygotowany przez ustawodawcę. Dokument można pobrać tutaj: r_tech.pdf Po wypełnieniu zgłoszenia należy je złożyć do Urzędu Skarbowego. Uwaga!!! Na dostarczenie zgłoszenia mamy tylko 7dni. Co robimy dalej? Teraz czekamy, aż urząd skarbowy nada naszej kasie Numer Ewidencyjny.

17 8. Po otrzymaniu numeru ewidencyjnego dzwonimy DO SERWISU. Dlaczego powinniśmy się skontaktować z serwisem po otrzymaniu numeru ewidencyjnego? Po pierwsze numer ten powinien zostać naniesiony na urządzenie w sposób trwały. Po drugie to właśnie serwis ma obowiązek wprowadzić ten numer do książki kasy fiskalnej.

18 9. Składamy wniosek o zwrot kosztów określonych przez ustawodawcę. Wreszcie udało nam się złożyć dokumenty wymagane przez ustawodawcę. Gratulujemy. Teraz trzeba jeszcze poinformować Urząd Skarbowy, na jakie konto chcielibyśmy otrzymać zwrot kosztów. Ta kwestia dotyczy jednak tylko tych, którzy nie są płatnikami VAT. Znaczna część Gabinetów nie jest płatnikiem VAT i te właśnie firmy chcąc otrzymać zwrot powinny złożyć odpowiedni wniosek. Tutaj znowu natrafiamy na sytuację, w której ustawodawca określił co powinno się znaleźć na wniosku, ale nie sprecyzował jednoznacznie, jak taki wniosek powinien wyglądać. Ponownie urzędy formatują wygląd wniosku na własny użytek. To znacząco utrudnia podanie jednego dobrego dla wszystkich przykładu. W ROZPORZĄDZENIU MINISTRA FINANSÓW1) z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących możemy znaleźć następujące informacje: 2. Zwrot kwot, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy, jest dokonywany na wniosek podatnika składany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, 3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć: 1) dane określające imię i nazwisko lub nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej; 2) oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą; 3) informacje o numerze rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie Chcąc przedstawić Państwu przykład znowu posłużymy się formularzem, jaki można pobrać z Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów:

19

20 Prosimy jednak nie odnosić się bezwzględnie to tego formularza. Nasza prośba jest uzasadniona następującym przykładem. W US Warszawa-Ursynów należy złożyć powyższy wniosek do okienka wraz z opisanymi we wniosku załącznikami. W US Warszawa-Mokotów, po otrzymaniu numeru ewidencyjnego należy zgłosić się do urzędu ze wszystkimi dokumentami opisanymi w ustawie i dopiero (na miejscu) otrzymamy formularz do uzupełnienia. Kiedy możemy się spodziewać pieniędzy na koncie? Zwrot powinniśmy otrzymać do 25 dni od dnia złożenia wniosku. Gabinety Stomatologiczne, które są płatnikami VAT, zwrot ten otrzymają w postaci pomniejszonego podatku o kwotę 700pln (lub 90% wartości netto kasy, ale nie więcej niż 700pln).

21 10. Na co warto zwrócić uwagę i za co jesteśmy odpowiedzialni. Kiedy musimy oddać wartość zwróconej przez Urząd Skarbowy kwoty? Odpowiedź na to pytanie została precyzyjnie ujęta przez Przegląd Podatkowy. Tutaj znajduje się link: podatnik zobowiązany jest do zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, jeśli w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania: 1. zaprzestanie ich używania lub 2. nie dokona w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, 3. naruszy warunki związane z odliczeniem tych kwot... szczegółowe przypadki.. w sytuacji, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania: 1. podatnicy zaprzestaną działalności; 2. nastąpi otwarcie likwidacji; 3. zostanie ogłoszona upadłość; 4. nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału); 5. podatnicy dokonają odliczenia z naruszeniem warunków wskazanych w rozporządzeniu. Na poniższe pytania znajdziemy odpowiedź na stronie kasawgabinecie.pl. Tutaj znajduje się link: Co się stanie jeżeli zarejestrujemy kasę w późniejszym terminie niż to określił ustawodawca? (oczywiście w przypadku jeżeli spełniamy kryteria, które zobowiązują nas do wprowadzenia kasy) 1. Zapłacimy dodatkowo zobowiązanie, czyli podatek w wysokości 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Ta wartość jest liczona od do dnia wprowadzenia kasy. 2. Nie będziemy mogli liczyć na zwrot 700pln. Co się stanie jeżeli w ogóle nie zarejestrujemy kasy? (oczywiście w przypadku jeżeli spełniamy kryteria, które zobowiązują nas do wprowadzenia kasy) Możemy otrzymać karę grzywny do 240 stawek dziennych za nieprowadzenie księgi lub otrzymamy karę grzywny za wykroczenie skarbowe. Taka sama kara czeka nas za nieprawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży przy pomocy kasy. Czym jest opisana wyżej stawka dzienna? Wysokość stawki dziennej określa sąd, biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Sąd, określając wysokość stawki dziennej, porusza się w obszarze widełek określonych przez ustawodawcę. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia w czasie orzekania w pierwszej instancji ani też przekraczać jej czterystakrotności. Dokładny opis można przeczytać w Gazecie Podatnika. Link znajduje się tutaj:

22 si_stawka_dzienna_i_inne_przydatne_pojecia-a_5500.htm To podatnik odpowiada za swoją kasę: Podatnik ma obowiązek zgłosić do serwisu każdą nieprawidłowość w działaniu kasy. Podatnik ma obowiązek samodzielnej i stałej weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków. Podatnik ma obowiązek przechowywania książki kasy w miejscu i przez okres jej użytkowania oraz udostępniania jej na żądanie służby serwisowej. W przypadku utraty książki kasy rejestrującej podatnik jest obowiązany niezwłocznie zwrócić się do serwisu o wydanie duplikatu oraz powiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Na stronie tytułowej tej książki kasy rejestrującej musi być umieszczony napis "DUPLIKAT". Podatnik ma obowiązek poddania obowiązkowemu przeglądowi technicznemu kas, które zostały przez podatnika utracone, a następnie odzyskane, przed ich ponownym zastosowaniem przez podatnika do prowadzenia ewidencji. Naruszenie obowiązków w zakresie zgłoszenia kasy do serwisu celem wykonania przeglądu skutkuje utratą prawa odliczenia do 90% ceny netto kasy (nie więcej niż 700 zł) albo obowiązkiem zwrotu kwoty już odliczonej, albo otrzymanej wcześniej. Czy ktoś (np. Serwis) może za nas złożyć dokumenty do US? Oczywiście, że może tak jak każdy może złoży za nas dokumenty w US. Jest to jednak obarczone pewnymi warunkami. 1. Należy napisać upoważnienie. 2. Każde upoważnienie to koszt 17pln (opłata w US). 3. Każde zgłoszenie (każdy wniosek, oświadczenie, formularz) to osobne upoważnienie. 4. Każdy dokument należy odebrać z US. Chcąc wysłać kogoś po odbiór naszych dokumentów należy napisać upoważnienie. To, jak już wiemy kosztuje 17pln. Reasumując zlecenie złożenia dokumentów, a następnie ich odbioru w naszym imieniu po pierwsze będzie drogie, a po drugie dosyć uciążliwe. Idąc do US zawsze powinniśmy mieć dwa egzemplarze składanego dokumentu. Pierwszy (oryginał) jest dla US. Drugi (kopia) jest dla Państwa. Na kopii powinna zostać postawiona pieczęć US z aktualną datą. Taki dokument może nam się przydać w przypadku jakichkolwiek niejasności. Po więcej informacji zapraszamy na stronę

Poradnik kupującego kasę rejestrującą do ewidencji obrotu

Poradnik kupującego kasę rejestrującą do ewidencji obrotu Poradnik kupującego kasę rejestrującą do ewidencji obrotu Stoisz przed zakupem kasy fiskalnej? Nie wiesz jakie dokumenty złożyć do Urzędu Skarbowego? Jak uzyskać dodatkowy zwrot, przysługujący przy zakupie

Bardziej szczegółowo

KTO MUSI STOSOWAĆ KASY/DRUKARKI FISKALNE? Przepisy dotyczące obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących zmieniają się dość często. Kolejne rozporządzenia regulujące tę materię

Bardziej szczegółowo

ZMIANY W ZAKRESIE KAS REJESTRUJĄCYCH obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej od 1 marca 2013 r.

ZMIANY W ZAKRESIE KAS REJESTRUJĄCYCH obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej od 1 marca 2013 r. ZMIANY W ZAKRESIE KAS REJESTRUJĄCYCH obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej od 1 marca 2013 r. Obowiązek ewidencjonowania z pomocą kas rejestrujących usług prawniczych po raz

Bardziej szczegółowo

Porady dla użytkowników kas fiskalnych

Porady dla użytkowników kas fiskalnych Porady dla użytkowników kas fiskalnych Kasa fiskalna w firmie to dodatkowe obowiązki. Trzeba wydawać paragony, drukować raporty, pamiętać o obowiązkowych przeglądach. Warto jednak zainstalować ją w terminie

Bardziej szczegółowo

Kasy rejestrujące. Przepisy prawne - kto jest zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej?

Kasy rejestrujące. Przepisy prawne - kto jest zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej? Informator znajdujący się na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej INFORMATOR DLA LEKARZY I LEKARZY DENTYSTÓW w sprawie prowadzenia ewidencj i przy zastosowaniu kas rejest rujących Kasy rejestrujące Przepisy

Bardziej szczegółowo

Spis treści. I. Wstęp ogólnie o kasach rejestrujących

Spis treści. I. Wstęp ogólnie o kasach rejestrujących BROSZURA - GRUDZIEŃ 2010 R. KASY REJESTRUJĄCE PRAWA I OBOWIĄZKI PODATNIKA ROZPOCZYNAJĄCEGO EWIDENCJONOWANIE ZA POMOCĄ KASY REJESTRUJĄCEJ Spis treści I. Wstęp ogólnie o kasach rejestrujących II. Podstawowe

Bardziej szczegółowo

K A S Y R E J E S T R U J Ą C E Uregulowania prawne

K A S Y R E J E S T R U J Ą C E Uregulowania prawne KASY REJESTRUJĄCE - uregulowania prawne, stan na dzień 2013-10-01 K A S Y R E J E S T R U J Ą C E Uregulowania prawne Od wprowadzenia w roku 1993 obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego

Bardziej szczegółowo

Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej zasada ogólna

Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej zasada ogólna Przepisy prawne Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 j.t. ze zm.) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku

Bardziej szczegółowo

Kasy rejestrujące przepisy, zasady stosowania, prezentacja rozwiązań. Nowi podatnicy

Kasy rejestrujące przepisy, zasady stosowania, prezentacja rozwiązań. Nowi podatnicy Kasy rejestrujące przepisy, zasady stosowania, prezentacja rozwiązań Nowi podatnicy Plan szkolenia 1. Akty prawne dotyczące kas rejestrujących. 2. Kto jest zobowiązany do rejestracji obrotu za pomocą kas

Bardziej szczegółowo

Korekty sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej

Korekty sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej dodatek do Biuletynu VAT nr 18/2013 UWAGA ZMIANY! od 1 października 2013 r. Korekty sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej zmiany od 1 października br. zwroty towarów i reklamacje zaliczki oczywiste

Bardziej szczegółowo

Aktualne przepisy prawne. Obowiązki podatnika wynikające z użytkowania urządzenia fiskalnego. Najczęściej zadawane pytania.

Aktualne przepisy prawne. Obowiązki podatnika wynikające z użytkowania urządzenia fiskalnego. Najczęściej zadawane pytania. Aktualne przepisy prawne. Obowiązki podatnika wynikające z użytkowania urządzenia fiskalnego. Najczęściej zadawane pytania. Kogo dotyczy obowiązek posiadania urządzenia fiskalnego? Obowiązek zainstalowania

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ PIERWSZY URZĄD SKARBOWY W CZĘSTOCHOWIE INFORMATOR DLA OSÓB ROZPOCZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ Stan prawny luty 2014r ul. Rolnicza 33, tel.: +48 34 329 01 00 NIP: 949-00-02-731 42-200 Częstochowa

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 15 marca 2013 r. Poz. 363 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących

Warszawa, dnia 15 marca 2013 r. Poz. 363 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 15 marca 2013 r. Poz. 363 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących Na podstawie art. 111 ust. 7a

Bardziej szczegółowo

Kasy rejestrujące w 2013 r.

Kasy rejestrujące w 2013 r. Drugi Urząd Skarbowy Kasy rejestrujące w 2013 r. Drugi Urząd Skarbowy Podstawa prawna - ustawa art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. (Dz. U. 212 z 08-12-01

Bardziej szczegółowo

Wzory dokumentów dla e-przedsiębiorców

Wzory dokumentów dla e-przedsiębiorców 2012 Wzory dokumentów dla e-przedsiębiorców SPIS TREŚCI 1. Wzór regulaminu e-sklepu... 1.1. Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego... 1.2. Co nie powinno znaleźć się w regulaminie?... a. Klauzule

Bardziej szczegółowo

PRZYDATNE PYTANIA I ODPOWIEDZI. PODPOWIADA BIURO RACHUNKOWE BEST CONCEPT

PRZYDATNE PYTANIA I ODPOWIEDZI. PODPOWIADA BIURO RACHUNKOWE BEST CONCEPT Zadzwoń: (+48) 500 124 144! PRZYDATNE PYTANIA I ODPOWIEDZI. PODPOWIADA BIURO RACHUNKOWE BEST CONCEPT 1. Chciałbym rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce i nie wiem, jakie formy opodatkowania w Polsce

Bardziej szczegółowo

PORADNIK GAZETY PRAWNEJ. NR 33 (799) 3 9 września 2013 r. cena 16,90 zł (w tym 5% VAT) Opodatkowanie handlu w Internecie

PORADNIK GAZETY PRAWNEJ. NR 33 (799) 3 9 września 2013 r. cena 16,90 zł (w tym 5% VAT) Opodatkowanie handlu w Internecie Dziś: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT ZA TYDZIEŃ: Czy ZUS może zakwestionować rodzaj umowy UKAZUJE SIĘ OD 1995 ROKU PORADNIK GAZETY PRAWNEJ ISSN 1234-5695 INDEKS 331783 NR 33 (799) 3 9 września

Bardziej szczegółowo

KASY FISKALNE. Informacje ogólne

KASY FISKALNE. Informacje ogólne KASY FISKALNE Informacje ogólne Od 1 stycznia 2014 r. jedną z ewidencji podatkowych Uczelni stanowią kasy rejestrujące, które są niezależne od innych ewidencji prowadzonych dla celów rozliczeń podatku

Bardziej szczegółowo

PORADNIK GAZETY PRAWNEJ. NR 39 (805) 15 21 października 2013 r. cena 16,90 zł (w tym 5% VAT)

PORADNIK GAZETY PRAWNEJ. NR 39 (805) 15 21 października 2013 r. cena 16,90 zł (w tym 5% VAT) DZIŚ: Jak zaksięgować wypłacony zasiłek chorobowy ZA TYDZIEŃ: Jakie są zasady ewidencjonowania na kasie rejestrującej UKAZUJE SIĘ OD 1995 ROKU PORADNIK GAZETY PRAWNEJ ISSN 1234-5695 INDEKS 331783 NR 39

Bardziej szczegółowo

4) warunki zorganizowania i prowadzenia serwisu kas, mające znaczenie dla ewidencjonowania;

4) warunki zorganizowania i prowadzenia serwisu kas, mające znaczenie dla ewidencjonowania; Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Opracowano na podstawie: Dz. U.

Bardziej szczegółowo

PORADNIK BENEFICJENTA

PORADNIK BENEFICJENTA LUBELSKA AGENCJA WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W LUBLINIE PORADNIK BENEFICJENTA CZYLI JAK PRAWIDŁOWO REALIZOWAĆ PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW EFRR W RAMACH I i II* OSI REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA WARUNKÓW FORMALNYCH PODJĘCIA I PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA WARUNKÓW FORMALNYCH PODJĘCIA I PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ INSTRUKCJA DOTYCZĄCA WARUNKÓW FORMALNYCH PODJĘCIA I PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Niniejsza instrukcja skierowana jest do osób fizycznych planujących podjąć jednoosobową działalność gospodarczą.

Bardziej szczegółowo

1) KASY REJESTRUJĄCE 2015 2) USŁUGA PFR 3) ULGA NA DZIECKO 2014 4) PIT PRZEZ INTERNET

1) KASY REJESTRUJĄCE 2015 2) USŁUGA PFR 3) ULGA NA DZIECKO 2014 4) PIT PRZEZ INTERNET Urząd Skarbowy w Złotoryi SPOTKANIE INFORMACYJNO SZKOLENIOWE 1) KASY REJESTRUJĄCE 2015 2) USŁUGA PFR 3) ULGA NA DZIECKO 2014 4) PIT PRZEZ INTERNET Złotoryja, 20 lutego 2015 r. Urząd Skarbowy w Złotoryi

Bardziej szczegółowo

Opodatkowanie pożyczek według znowelizowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Opodatkowanie pożyczek według znowelizowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Opodatkowanie pożyczek według znowelizowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn i ustawy o podatku

Bardziej szczegółowo

Poradnik - Twoja firma krok po kroku

Poradnik - Twoja firma krok po kroku URZĄD SKARBOWY W CHEŁMNIE Poradnik - Twoja firma krok po kroku 1. Pomysł na biznes 2. Lokal 3. Wybór formy organizacyjno-prawnej firmy 4. Biznes plan 5. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej 6. Uzyskanie

Bardziej szczegółowo

Rozliczanie projektu edukacyjnego krok po kroku

Rozliczanie projektu edukacyjnego krok po kroku Rozliczanie projektu edukacyjnego krok po kroku czyli historia realizacji pewnego projektu Rozliczanie projektu edukacyjnego krok po kroku czyli historia finansowej realizacji pewnego projektu Warszawa,

Bardziej szczegółowo

VAT W AKWAKULTURZE nowa sytuacja prawna w 2011 r.

VAT W AKWAKULTURZE nowa sytuacja prawna w 2011 r. VAT W AKWAKULTURZE nowa sytuacja prawna w 2011 r. Ziemowit Pirtań marzec 2011 r. 1 Spis treści Wstęp... 3 Podatek od towarów i usług VAT... 3 Podstawy prawne... 3 Informacje ogólne... 4 Podatnik podatku

Bardziej szczegółowo

Bądź sobie szefem. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej

Bądź sobie szefem. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Bądź sobie szefem poradnik dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Opracowanie: Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Bardziej szczegółowo

PYTANIA I ODPOWIEDZI O ROZLICZENIA W E-HANDLU BANFI GROUP ODPOWIADA NA 34 PYTANIA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ KAŻDEMU E-SPRZEDAWCY

PYTANIA I ODPOWIEDZI O ROZLICZENIA W E-HANDLU BANFI GROUP ODPOWIADA NA 34 PYTANIA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ KAŻDEMU E-SPRZEDAWCY PYTANIA I ODPOWIEDZI O ROZLICZENIA W E-HANDLU BANFI GROUP ODPOWIADA NA 34 PYTANIA, KTÓRE MOGĄ SIĘ PRZYDAĆ KAŻDEMU E-SPRZEDAWCY ED YCJA PIER WSZA - PAŹDZI ERNI K 2014 W lutym 2015 roku minie dekada od kiedy

Bardziej szczegółowo