Bezpieczeństwo W INTERNECIE

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bezpieczeństwo W INTERNECIE"

Transkrypt

1 Bezpieczeństwo W INTERNECIE SERFOWANIE PO SIECI Dobrze Julio, poserfujmy! powiedział entuzjastycznie Kuba. Zosia już miała zamiar biec na górę po swój nowy kostium kąpielowy, gdy Kuba, śmiejąc się, wytłumaczył, że serfowanie po sieci to tylko takie wyrażenie. Julia dowiedziała się, że w Internecie można serfować po stronach internetowych, które poświęcone są bardzo wielu różnym tematom. Wszystkie strony mają swój adres, taki jak na przykład Na całym świecie jest tak wiele stron internetowych, że stworzone zostały wyszukiwarki internetowe (Google, Yahoo, Onet, Netsprint itd.), które pozwalają na wyszukiwanie stron po wpisaniu jedynie słowa-klucza. Internet to kopalnia wiedzy i plac zabaw. Jednocześnie jednak, sieć jest, jak to określił Stanisław Lem, "wielkim śmietnikiem". Oprócz wielu wartościowych rzeczy można znaleźć też treści, z którymi kontakt jest szkodliwy. Korzyści z Internetu szybki dostęp do najświeższych informacji z kraju i ze świata, szybka i łatwa komunikacja z różnymi miejscami na świecie, za pomocą poczty , gadu-gadu, skypa, tanie rozmowy dzięki telefonii internetowej, możliwość obsługi kont bankowych bez wychodzenia z domu lub z firmy, możliwość robienia zakupów w sklepach internetowych, reklama i marketing firmy dzięki własnej stronie www, możliwość szybkiego sprawdzenia oferty konkurencyjnej firmy, rozrywka (gry komputerowe, muzyka, filmy) Wiele, wiele różnych możliwości wykorzystania ZAGROŻENIA, JAKIE NIESIE INTERNET Internet narzędziem wywiadu dla przestępców. Oszustwa i wyłudzenia. Włamania komputerowe. Groźby, nękanie. Obrót danymi osobowymi. Uzależnienie. Problemy psychospołeczne. Wirusy i inne zagrożenia techniczne. Szkodliwe treści (pornografia, przemoc, wulgarność, używki, hazard, broń, sekty, rasizm). Łamanie praw. Długotrwale korzystanie z wirtualnego kontaktu utrudnia bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Nieprawidłowe, błędne informacje

2 ZASADY POSTĘPOWANIA W INTERNECIE -Rodzicu, zapoznaj z nimi swoje dziecko! Nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców oraz nazwa i miejsce swojej szkoły. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz. Nigdy bez zgody rodziców nie umawiaj się na spotkanie z kimś, kogo poznałeś w Internecie. Jeżeli rodzice zgodzą się na spotkanie, upewnij się, że odbędzie się w miejscu publicznym i nie idź tam sam. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości czy inne wiadomości z sieci, które są dwuznaczne, wstydliwe, agresywne, przerażające albo wywołujące u ciebie zmieszanie. Zrób kopię takiej wiadomości i przekaż rodzicom, oni wyślą to do odpowiednich władz. Nigdy bez zgody rodziców nie wysyłaj własnych zdjęć ani innych prywatnych materiałów osobie, którą poznałeś online. Jeśli chcesz nagrać film lub zrobić komuś zdjęcie, zawsze zapytaj tę osób o pozwolenie. Nie można nagrywać ani fotografować osób, które sobie tego nie życzą. Przestrzegaj reguł, jakie ustalili twoi rodzice, dotyczących korzystania z Internetu. W Internecie znajdują się strony przeznaczone tylko dla dorosłych. Jeżeli sam znajdziesz taką stronę, opuść ją i idź na jedną ze stron dla dzieci. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal limit czasu, który poświęcasz komputerowi, i staraj się go nie przekraczać. Szanuj prawo własności w sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, programami, muzyką czy filmami, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia. Korzystając z Internetu podczas odrabiania prac domowych, zawsze sprawdzaj wiarygodność źródła. Nie wszystkie treści w sieci są prawdziwe i wartościowe. WYKORZYSTANO MATERIAŁY ZE STRON: Ważne strony: - Polska edycja cyklu kreskówek Owce w Sieci która została przygotowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, w skład którego wchodzi Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK. W ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet w Polsce działają również: Helpline.org.pl zespół konsultantów świadczących pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu oraz telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież (www.helpline.org.pl, bezpłatny telefon ) Dyżurnet.pl punkt kontaktowy, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści szkodliwych lub zabronionych prawem (www.dyzurnet.pl, tel , koszt połączenia lokalnego). Informacje na temat działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet można znaleźć na stronie Inne materiały edukacyjne dostępne są na stronie projektu Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje pod adresem: Spis bezpiecznych stron internetowych przeznaczonych dla dzieci można znaleźć w prowadzonym przez FDN serwisie Sieciaki (www.sieciaki.pl), zakładka BeSt (BEzpieczne STrony).

3 Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj e od nieznajomych. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym, pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby. Uważaj na e od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie limit czasu, który poświęcasz komputerowi, i staraj się go nie przekraczać. Szanuj prawo własności w sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, programami, muzyką czy filmami, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia. Korzystając z Internetu podczas odrabiania prac domowych, zawsze sprawdzaj wiarygodność źródła. Nie wszystkie treści w sieci są prawdziwe i wartościowe. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz. Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nigdy nie podawaj w Internecie prawdziwego imienia i nazwiska, adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz! WYKORZYSTANO MATERIAŁY ZE STRON: i ww Na drugim arkuszu - zasad postępowania, które pomogą czuć się bezpiecznie w Sieci. III. Część końcowa 7. Ekspozycja pracy uczniów. 8. Ewaluacja zajęć. PYTANIA NA PODSUMOWANIE WARSZTATÓW Wymień trzy przykłady zalet Internetu. Wymień trzy przykłady zagrożeń wynikających z używania Internetu. Jak można ustrzec się przed zagrożeniami związanymi z korzystania z Internetu? O czym mówiliśmy dzisiaj na zajęciach? Czego nowego dowiedziałem się podczas spotkania?

4 Jak powinienem postępować, by czuć się bezpiecznie w Sieci? Co pomogłoby mi uczyć się szybciej, bardziej interesująco? Czy dzisiejsze spotkanie podobało Ci się i dlaczego? Jak sądzisz, jaki był cel dzisiejszych warsztatów? 9. Pożegnanie uczniów. Uzależnienie od Internetu? Internet jest szczególnie groźnym i uzależniającym medium. Godziny spędzane w sieci to czas odebrany pracy, nauce czy życiu rodzinnemu. Uzależnienie od Internetu staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. "Liczba osób uzależnionych od Internetu przekracza w niektórych państwach uprzemysłowionych liczbę uzależnionych od narkotyków pochodzących z maku i jest konieczne podjęcie kroków przeciwko tej nowej chorobie" - ocenia austriacki specjalista Hurbert Poppe, specjalizujący się z terapiach odchodzenia od uzależnień narkotykowych Korzyści z Internetu szybki dostęp do najświeższych informacji z kraju i ze świata, szybka i łatwa komunikacja z różnymi miejscami na świecie, za pomocą poczty , gadu-gadu, skypa, tanie rozmowy dzięki telefonii internetowej, możliwość obsługi kont bankowych bez wychodzenia z domu lub z firmy, możliwość robienia zakupów w sklepach internetowych, reklama i marketing firmy dzięki własnej stronie www, możliwość szybkiego sprawdzenia oferty konkurencyjnej firmy, rozrywka (gry komputerowe, muzyka, filmy) Wiele, wiele różnych możliwości wykorzystania Zagrożenia z Internetu 1. Uzależnienie 2. Niebezpieczne znajomości 3. Nielegalne ściąganie gier,filmów,muzyki itp. 4. Można łatwo zostać oszukanym na stronie typu: wyślij sms-a aby aktywować konto, tylko że nie wspomniano o kwocie, lub jest ona ledwo widoczna i wynosi np.ponad 10 lub20 zł. 5. Wirusy zagrażające naszemu komputerowi. 6. Rozpowszechnianie nielegalnych treści. w.demotywatory.pl Jak się chronić? Istnieją trzy główne sposoby ochrony Krok 1: Nigdy nie należy otwierać załączników poczty od obcej osoby. Krok 2: Należy nieustannie aktualizować oprogramowanie antywirusowe.

5 Krok 3: Należy dbać o aktualność oprogramowania, korzystając z zasobów online Celem kreskówek jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Założeniem autorów było, by cykl kreskówek dla najmłodszych internautów był okazją do nauki, młodzieży pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle, a dla dorosłych był rozrywką ale i przyczynkiem do refleksji. Serial OVCE.sk powstał z inicjatywy eslovensko o.z. jako część projektów Zodpovedne.sk (słowacka organizacja pozarządowa zajmująca się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie i edukacją w tym zakresie), Pomoc.sk (słowacki helpline niosący pomoc w sytuacji zagrożeń związanych z Internetem i telefonami komórkowymi) oraz Stopline.sk (słowacki punkt kontaktowy, do którego można zgłaszać nielegalne lub szkodliwe treści w Internecie). Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej (Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky), Słowacki Komitet Narodowy UNICEF Infolinia Dziecięca (Slovenský výbor pre UNICEF Linka detskej istoty), Instytut Audiowizualny Republiki Słowackiej (Audiovizuálny fond SR), Rządowa Rada Republiki Słowackiej ds. Prewencji Kryminalnej (Rada vlady SR pre prevenciu kriminality), firma Slovak Telekom i inni. Polska edycja cyklu kreskówek Owce w Sieci została przygotowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, w skład którego wchodzi Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK. W ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet w Polsce działają również: Helpline.org.pl zespół konsultantów świadczących pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu oraz telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież (www.helpline.org.pl, bezpłatny telefon ) Dyżurnet.pl punkt kontaktowy, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści szkodliwych lub zabronionych prawem (www.dyzurnet.pl, tel , koszt połączenia lokalnego). Informacje na temat działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet można znaleźć na stronie Inne materiały edukacyjne dostępne są na stronie projektu Dziecko w Sieci Fundacji Dzieci Niczyje pod adresem: Spis bezpiecznych stron internetowych przeznaczonych dla dzieci można znaleźć w prowadzonym przez FDN serwisie Sieciaki (www.sieciaki.pl), zakładka BeSt (BEzpieczne STrony).

PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELI

PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELI PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELI Propozycje gier i zabaw z wykorzystaniem kreskówek Owce w Sieci w zapobieganiu negatywnym skutkom korzystania z nowych technologii SPIS TREŚCI O projekcie 3 Cele projektu Owce

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ /godziny z wychowawcą/

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ /godziny z wychowawcą/ TEMAT: BEZPIECZNY INTERNET KLASY PONADGIMNAZJALNE CZAS LEKCJI : 2 godziny lekcyjne 2 x 45 minut CELE LEKCJI: SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ /godziny z wychowawcą/ Cele ogólne: uświadomienie uczniom, jakie

Bardziej szczegółowo

Polskie Centrum Programu Safer Internet

Polskie Centrum Programu Safer Internet Główny Partner: Polskie Centrum Programu powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej. Tworzą je Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Centrum

Bardziej szczegółowo

przez Unię Europejską

przez Unię Europejską Projekt współfinansowany przez Unię Europejską Główny Partner Partner strategiczny Partnerzy Wstęp: Zakup kontrolow@ny Dziecko a nowe technologie Kiedy kupujesz komputer Kiedy kupujesz konsolę Kiedy kupujesz

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie!

Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Elementarz dla rodziców Dbaj o bezpieczeƒstwo dzieci w Internecie! Partnerem jest: Spis treści A. Jak należy korzystać z tego informatora 2 B. Wskazówki dla rodziców i opiekunów: 4 1. Ochrona oznacza

Bardziej szczegółowo

OCHRONA OZNACZA BEZPIECZEŃSTWO

OCHRONA OZNACZA BEZPIECZEŃSTWO OCHRONA OZNACZA BEZPIECZEŃSTWO KOMPUTER W DOMU Komputer w domu może być świetnym narzędziem, służącym do nauki i rozrywki dla całej rodziny. Umieszczenie komputera w pokoju dziennym oraz określenie warunków

Bardziej szczegółowo

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Rodzinny podręcznik bezpieczeństwa internetowego Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu Autor: Caroline Cockerill Przedmowa: Childnet International Wprowadzenie Internet to cudowne

Bardziej szczegółowo

bezpieczne media przewodnik dla rodziców

bezpieczne media przewodnik dla rodziców bezpieczne media przewodnik dla rodziców rozmawiaj z dzieckiem, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, telewizji i telefonu spis treści wstęp...3 Internet...5 komputer bezpieczny w sieci...7 zanim zainstalujesz

Bardziej szczegółowo

Szkolny Program Profilaktyki

Szkolny Program Profilaktyki Gimnazjum nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Koluszkach Szkolny Program Profilaktyki Bezpieczny komputer Koluszki, rok szkolny 2006/07 1 Program profilaktyczny Bezpieczny komputer jest jednym z elementów Szkolnego

Bardziej szczegółowo

Działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie - europejski projekt "Awareness" w Polsce

Działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie - europejski projekt Awareness w Polsce Działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie - europejski projekt "Awareness" w Polsce Agnieszka Wrzesień - Fundacja Dzieci Niczyje Anna Rywczyńska Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa W lawinowym

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców

Bezpieczne media. poradnik dla rodziców Bezpieczne media poradnik dla rodziców Spis treści To tylko statystyka, ale... Wstęp.... 5 To tylko statystyka, ale...... 6 Dla dziecka internet znaczy więcej... 6 Nie tylko w domu... 7 Serwisy społecznościowe

Bardziej szczegółowo

Oswajanie sieci! Partnerem jest:

Oswajanie sieci! Partnerem jest: Elementarz dla dzieci Oswajanie sieci! Partnerem jest: Spis treści: Ochrona oznacza bezpieczeństwo 1 Komunikowanie LOL ;-D 13 Cyberprzemoc 25 Rozrywka i pobieranie plików z sieci 28 Połàcz obrazki z odpowiednimi

Bardziej szczegółowo

ZAGROŻENIA W INTERNECIE.

ZAGROŻENIA W INTERNECIE. ZAGROŻENIA W INTERNECIE. Nie tylko dorośli, ale również dzieci narażone są na zagrożenia internetowe poprzez: kontakt z pornografią, pedofilią, przemocą, uzależnieniem oraz nieświadomym udostępnianiem

Bardziej szczegółowo

Dziecko w Sieci. Zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Internecie. www.fdn.pl www.dzieckowsieci.pl

Dziecko w Sieci. Zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Internecie. www.fdn.pl www.dzieckowsieci.pl Dziecko w Sieci Zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Internecie p r o f i l a k t y k a, p r e w e n c j a, n o w a le g i s l a c j a www.fdn.pl www.dzieckowsieci.pl Wstęp 2 Nowelizacja kodeksu

Bardziej szczegółowo

Szkolne standardy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online rekomendacje dla szkół

Szkolne standardy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online rekomendacje dla szkół Szkolne standardy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online rekomendacje dla szkół www.fdn.pl www.dzieckowsieci.fdn.pl Wstęp 2 Copyright 2013 Fundacja Dzieci Niczyje Fundacja Dzieci Niczyje ul. Walecznych

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie scenariusze zajęć. Dziecko w Sieci Sieciaki

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie scenariusze zajęć. Dziecko w Sieci Sieciaki Dziecko w Sieci Sieciaki Bezpieczeństwo dzieci w Internecie scenariusze zajęć Podręcznik zawiera scenariusze zajęć dotyczących bezpieczeństwa w Internecie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo w sieci, cyberprzemoc (dziecko ofiara i sprawca) Warszawa, dnia 21.01.2014 roku

Bezpieczeństwo w sieci, cyberprzemoc (dziecko ofiara i sprawca) Warszawa, dnia 21.01.2014 roku Bezpieczeństwo w sieci, cyberprzemoc (dziecko ofiara i sprawca) Warszawa, dnia 21.01.2014 roku Internet - krótka historia Internet - to kopalnia wiedzy i plac zabaw. Jednocześnie jednak sieć jest, jak

Bardziej szczegółowo

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w LUBLINIE Wydział dw z PG. Sposoby kontroli i blokowania treści Internetowych

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w LUBLINIE Wydział dw z PG. Sposoby kontroli i blokowania treści Internetowych KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI w LUBLINIE Wydział dw z PG Sposoby kontroli i blokowania treści Internetowych Trudności w chronieniu dzieci korzystających z Internetu Nieświadomość zagrożeń Największą przeszkodą

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska

Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska Bezpieczeństwo w sieci Anna Radziejowska WSTĘP Ilość spraw, jakie przeciętny użytkownik może załatwić przez Internet, rośnie w szybkim tempie. Dzięki Internetowi możemy komunikować się ze znajomymi, znaleźć

Bardziej szczegółowo

Bezpiecznie!!! Dy urnet.pl

Bezpiecznie!!! Dy urnet.pl J@k w necie? Bezpiecznie!!! Dy urnet.pl war szta ty dla klas gimnazjalnych Warszawa 2009 2 WARSZTATY DLA KLAS GIMNAZJALNYCH Jak w necie? BEZPIECZNIE!!! Spis treści 3 Scenariusz zajęć Moduł I 4 Informacje

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie PROGRAM PROFILAKTYCZNY BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie PROGRAM PROFILAKTYCZNY BEZPIECZEŃSTWO W SIECI Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie PROGRAM PROFILAKTYCZNY BEZPIECZEŃSTWO W SIECI W wychowaniu nie tyle daje się ocenić korzyści dobrej edukacji, ile następstwa złej. A. Dygasiński

Bardziej szczegółowo

Program Safer Internet w Polsce

Program Safer Internet w Polsce European Commission Information Society and Media Program Safer Internet w Polsce Raport roczny z realizacji projektów Awareness, Helpline i Hotline 1 stycznia - 31 grudnia 2007 www.saferinternet.pl Szanowni

Bardziej szczegółowo

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa. Projekt: POIG.07.01.00-00-019/09 Spis Treści Wstęp... 2 Ochrona danych osobowych... 3 Prawo do prywatności w sieci... 5 Serwisy społecznościowe... 6 Cyfrowe ślady mają wpływ na nasz wizerunek w sieci.... 8 Komunikacja w sieci... 10 Działania

Bardziej szczegółowo

Bezpieczny Internet. Jak uchronić siebie i swoje dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci

Bezpieczny Internet. Jak uchronić siebie i swoje dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci Bezpieczny Internet Jak uchronić siebie i swoje dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci Internet to kopalnia wiedzy, wirtualny plac zabaw, świetne narzędzie komunikacji, jak każde narzędzie może służyć

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNIE W INTERNECIE

BEZPIECZNIE W INTERNECIE BEZPIECZNIE W INTERNECIE Kompendium wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Opracowanie: Kinga Kaczmarek, Karolina Van Laere Konsultacja naukowa: dr Krzysztof Ostaszewski Korekta: Janina Węgrzecka-Giluń

Bardziej szczegółowo

Wirtualne życie, realne zagrożenia

Wirtualne życie, realne zagrożenia Niebezpieczeństwa z Internetu Wirtualne życie, realne zagrożenia Twoje dziecko korzystające z czatu może stać się ofiarą pedofila. Kiedy gra, jest narażone na kradzież. Umieszczając zdjęcia na blogu i

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka zagrożeń dzieci i młodzieży w Internecie

Profilaktyka zagrożeń dzieci i młodzieży w Internecie Agnieszka Wrzesień Fundacja Dzieci Niczyje Profilaktyka zagrożeń dzieci i młodzieży w Internecie Ryzyko zagrożeń dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży będzie rosło w miarę popularyzacji medium, jakim jest

Bardziej szczegółowo

Szkolne Wieści Wydanie Specjalne

Szkolne Wieści Wydanie Specjalne Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie Wydanie Specjalne marzec 2013r BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI www.spzarow.edupage.org E-mail: spzarow@wp.pl Program działań Bądź bezpieczny w sieci został opracowany

Bardziej szczegółowo