Określenie astma pochodzi od słowa greckiego, oznaczającego świszczący oddech. Świsty nad płucami słyszane przez chorego lub jego otoczenie są

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Określenie astma pochodzi od słowa greckiego, oznaczającego świszczący oddech. Świsty nad płucami słyszane przez chorego lub jego otoczenie są"

Transkrypt

1 Co wiemy???

2 Określenie astma pochodzi od słowa greckiego, oznaczającego świszczący oddech. Świsty nad płucami słyszane przez chorego lub jego otoczenie są podstawowym objawem średniociężkiego napadu astmy. Innymi objawami są: kaszel, duszność, uczucie braku powietrza i ściśnięcia klatki piersiowej. W ciężkim napadzie astmy oddychanie jest prawie niemożliwe. Wówczas najczęściej konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych.

3 Nadwrażliwe oskrzela reagują często na tak niewielkie bodźce, jak zimne powietrze lub wysiłek fizyczny. Mięśnie ściany oskrzela kurczą się, przekrój oskrzeli staje się węższy, a powietrze przedostaje się przez nie z trudem. Wysiłkowi przy oddychaniu zaczyna towarzyszyć uczucie braku powietrza. Czasami dochodzi do niego bardzo szybko, o czym każdy z chorych na astmę wie z własnego doświadczenia.

4 W napadzie astmy przez oskrzela przedostaje się znacznie mniej powietrza niż u osoby zdrowej. Światło oskrzeli jest zwężone, mięśnie kurczą się, błona śluzowa jest obrzęknięta, lepki śluz dodatkowo zaczopowuje drogi oddechowe.

5 Błona śluzowa oskrzeli, będąca w stanie ciągłego zapalenia, jest obrzęknięta, co dodatkowo ogranicza światło oskrzeli. Śluz wyścielający oskrzela jest u chorych na astmę szczególnie lepki, ciągliwy i zatyka drobne drogi oddechowe.

6 Zwężenie światła oskrzeli odczuwane jest jako brak powietrza. Uczucie to może w ciągu kilku minut narastać, aż do wrażenia duszenia się. Uczuciu całkowitego braku powietrza nie towarzyszy utrudnienie w zaczerpnięciu wdechu, lecz wysiłek przy wydychaniu powietrza z płuc. Zbyt duża ilość powietrza pozostaje w płucach i nie udaje się jej usunąć. To jest przyczyną odczucia, że nie można nabrać tak głębokiego wdechu, jak ma się ochotę: płuca są już częściowo wypełnione powietrzem.

7 Powietrze przepływające przez zwężone drogi oddechowe wydaje typowy, świszczący odgłos spotykany u wielu chorych na astmę. Osoba mająca silną duszność i uczucie, że klatka piersiowa jest ściśnięta, usiłuje oddychać coraz szybciej. To tylko pogarsza sytuację, szybsze oddychanie wymaga bowiem więcej wysiłku. U wielu astmatyków w trakcie silnego napadu pojawia się zasinienie twarzy. Powodem sinicy jest zbyt mała ilość powietrza docierająca do pęcherzyków płucnych, a co za tym idzie - niedostateczna ilość tlenu we krwi.

8 ???

9 Strach

10 Postrzeganie ruchów oddechowych

11 Koncentracja na rękach : - gładzenie kończyn - pytania o temperaturę rąk - działania receptorowe

12 Hamulec wargowy

13 Pozycja ułatwiająca oddychanie

14 Manualna pomoc wydechowa

15 Stłumienie bodźca kaszlowego

16 - Odwracanie uwagi - świadome oddychanie - postrzeganie ciała - świadome ruchy

17 - oddychanie ziewające - samodzielne chwyty za dolny brzeg żeber - pozycje ułatwiające oddychanie

18 Po wielu latach trwania choroby dochodzi do zmian degeneracyjnych w błonie śluzowej oskrzeli. Stwierdza się dużą ilość płynu gromadzącą się w błonie śluzowej, co zwiększa jeszcze jej obrzęk. Rzęski, które u osób zdrowych wyściełają powierzchnię błony śluzowej, są nieruchome lub w ogóle ulegają zanikowi. W ciężkiej astmie, powiększony obraz powierzchni oskrzela przypomina pusty krajobraz księżycowy z licznymi kraterami.

19 Dziecko Szkoła WF Sport Nadopiekuńczość

20

21 Częstość występowania EIA (astma wysiłkowa) u sportowców waha się w granicach 15-30%. Częstszą zapadalność notuje się u sportowców trenujących sporty zimowe. Astma wysiłkowa u sportowców wyczynowych występuje znacznie częściej (49%) niż u osób nietrenujących (28%). Najwięcej chorych na astmę sportowców odnotowujemy w narciarstwie biegowym, pływaniu, kolarstwie. Najrzadziej objawy EIA występują u trenujących nurkowanie i podnoszenie ciężarów. Dane: Astma i Sport Wacław Droszcz

22

23 Mechanizm skurczu oskrzeli w astmie wysiłkowej nie został do końca wyjaśniony. Wiadomo że istotną rolę w jego patomechanizmie odgrywa nasycenie wdychanego powietrza parą wodną oraz jego temperatura. Natomiast ciężkość występujących dolegliwości w głównej mierze zależy od utraty wody w drogach oddechowych. Wyróżniamy dwie teorie mechanizmu skurczu oskrzeli.

24 Wysiłek fizyczny wzrost wentylacji utrata wody ochłodzenie dróg oddechowych wzrost stężenia jonów wzrost osmolarności wydzieliny oskrzelowej degranulacja mastocytów i bazofilów w błonie śluzowej oskrzeli uwalnianie mediatorów Reakcja skurczowa oskrzeli

25 Wysiłek fizyczny wzrost wentylacji utrata ciepła ochłodzenie dróg oddechowych kompensacyjny skurcz naczyń krwionośnych w czasie wysiłku wazodylatacja po zaprzestaniu wysiłku obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oskrzeli Zaburzenia wentylacji

26 Objawy astmy wysiłkowej są zazwyczaj takie same, jak w przypadku astmy alergicznej, lecz występują w trakcie lub po zakończeniu wysiłku i po skończonej aktywności fizycznej utrzymują się przez kilkanaście minut. Napady choroby występują częściej wtedy, gdy powietrze jest zimne i suche lub przy wysokim stężeniu alergenów wziewnych (np. pyłków roślinnych lub zanieczyszczeniu powietrza). Osoby ze słabą kondycją fizyczną i z częstymi infekcjami płuc bardziej narażone są na wystąpienie astmy wysiłkowej. Może jednak zdarzyć się, że choroba nie będzie wykryta przez długi czas, z powodu nietypowego przebiegu.

27 Próbę wysiłkową można wykonywać przy wykorzystaniu biegu, marszu, jazdy na rowerze, biegu na bieżni ruchomej. Bieganie, bardziej niż jazda rowerem, wywołuje powysiłkowy skurcz oskrzeli u dzieci - optymalny czas trwania próby od 4 do 8 minut.

28 Astmy nie można wyleczyć, ale prawidłowe leczenie zazwyczaj pozwala kontrolować chorobę.

29 Jeszcze 20 lat temu choremu na astmę wysiłkową zakazywano większych wysiłków, a tym bardziej przekreślano szanse na karierę sportową, gdyż aktywność fizyczna w astmie powoduje ostre napady duszności. Z czasem stwierdzono, że sport wyczynowy jest możliwy, dzięki stosowaniu się do pewnych zasad.

30 Tonja Harding : amerykańska mistrzyni w łyżwiarstwie figurowym z krótką karierą bokserską

31 Gary Roberts : kanadyjski hokeista, 21sezonów w NHL

32 W 1997r. u polskiego chodziarza, Roberta Korzeniowskiego, wtedy już złotego medalisty z Atlanty, stwierdzono astmę wysiłkową. Ataki duszności pojawiały się głównie podczas treningów. Nie przeszkodziło mu to jednak w zdobyciu jeszcze trzech złotych medali olimpijskich (20km i 50km w Sydney w 2000r.; 50km w Atenach w 2004r.) Obecnie jest inicjatorem wielu akcji pod hasłem: wygraj z astmą promujących podejmowanie wysiłku sportowego u dzieci chorych na astmę.

33 - Mark Spitz dziewięciokrotny medalista olimpijski w pływaniu. - Amy Van Dyken złota medalistka w pływaniu (Atlanta 1996). Musiała ona, co najmniej raz w roku byd hospitalizowana z powodu zaostrzenia astmy. Zastanawiające jest też i to, że Amy Van Dyken miała, jak na pływaczkę, stosunkowo niskie wskaźniki spirometryczne, szczególnie te, które świadczą o oporach w drogach oddechowych (35-69% normy). - Otylia Jędrzejczak mistrzyni olimpijska, podwójna wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni Świata i Europy, trzykrotna rekordzistka świata, rekordzistka Europy - Tom Dolan trzykrotny medalista olimpijski, wielokrotny rekordzista świata, specjalista stylu zmiennego

34 Musimy wygrać!!!

35 Kuna P., Kupczyk M., Astma wysiłkowa i powysiłkowy skurcz oskrzeli diagnostyka i leczenie [w:] Przewodnik Lekarza, nr 10, 2000r., str Gawlik R., Pitsch T., Astma wysiłkowa [w:] Alergia, nr 4/15, 2002r. Carlsen K., Delgado L., Astma, nadwrazliwosc oskrzelowa i uprawianie sportu Obrazy: Wacław Droszcz Astma wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2007 Radosław Gawlik, Paweł Pitsch Patofizjologia, leczenie i zapobieganie napadom astmy powysiłkowej Alergia Astma Immunologia 2003 (83-88)

36 Opr. mgr Marek Gerlic

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA.

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA. P O R A D N I K P A C J E N T A LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC Choroby przewlekłe FOT. EAST NEWS P A R T N E R D O D A T K U AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI

Bardziej szczegółowo

KIESZONKOWE WYTYCZNE DOTYCZĄCE LECZENIA I ZAPOBIEGANIA ASTMIE

KIESZONKOWE WYTYCZNE DOTYCZĄCE LECZENIA I ZAPOBIEGANIA ASTMIE KIESZONKOWE WYTYCZNE DOTYCZĄCE LECZENIA I ZAPOBIEGANIA ASTMIE (u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 5 lat) Kieszonkowe wytyczne dla lekarzy i pielęgniarek zaktualizowane w 2014 r. NA PODSTAWIE GLOBAL STRATEGY

Bardziej szczegółowo

Nagłe zagrożenia zdrowotne w środowisku górskim Zasady udzielania pierwszej pomocy. Paweł Podsiadło

Nagłe zagrożenia zdrowotne w środowisku górskim Zasady udzielania pierwszej pomocy. Paweł Podsiadło Nagłe zagrożenia zdrowotne w środowisku górskim Zasady udzielania pierwszej pomocy Paweł Podsiadło 2010 Spis treści 1.Wstęp............str. 3 2.Wybrane wiadomości z fizjologii człowieka..str. 4 3.Postępowanie

Bardziej szczegółowo

Agencja Zbierania Informacji & Strefa 13. Choroby człowieka

Agencja Zbierania Informacji & Strefa 13. Choroby człowieka Choroby człowieka http://www.cai.pl/uklad_krazenia.htm Alergologia to gałąź medycyny która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób alergicznych (alergia to nadwrażliwość, uczulenie najczęściej na

Bardziej szczegółowo

vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 1

vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 1 vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 1 vademecum pacjenta jak rozpoznawać objawy chorób 3 A l+ Angina paciorkowcowa Choroba powszechna, szczególnie wśród dzieci, z bólem gardła i gorączką.

Bardziej szczegółowo

z Medicusem PIERWSZE CENTRUM DIAGNOSTYKI CZERWONEGO OKA ALERGII NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ NASI NOWI EKSPERCI ZADBAJ O GARDŁO I ZATOKI Z MEDICUSEM

z Medicusem PIERWSZE CENTRUM DIAGNOSTYKI CZERWONEGO OKA ALERGII NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ NASI NOWI EKSPERCI ZADBAJ O GARDŁO I ZATOKI Z MEDICUSEM Informator CDT MEDICUS z Medicusem LUBIN JAWOR POLKOWICE LEGNICA GŁOGÓW BOLESŁAWIEC ZŁOTORYJA Temat numeru PIERWSZE CENTRUM DIAGNOSTYKI CZERWONEGO OKA s.8 NASI NOWI EKSPERCI ZADBAJ O GARDŁO I ZATOKI Z

Bardziej szczegółowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo

Wstęp do Poradnika Serce na nowo Wstęp do Poradnika Serce na nowo Z chorobami układu krążenia można żyć aktywnie! Spis treści Wstęp do Poradnika Serce na nowo 2 O programie Serce na nowo 3 Rozdział 1. Choroby układu krążenia a praca zawodowa

Bardziej szczegółowo

Rozróżnianie procesów patologicznych w obrębie układów i narządów322[15].o2.04

Rozróżnianie procesów patologicznych w obrębie układów i narządów322[15].o2.04 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Monika Koczańska Rozróżnianie procesów patologicznych w obrębie układów i narządów322[15].o2.04 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut

Bardziej szczegółowo

Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1

Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1 Poradnik jest produktem firmy Adamed i nie można wykorzystywać jego części bądź fragmentów, bez pisemnej zgody właściciela. 1 WSTĘP CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA A PRACA ZAWODOWA Zbyt wysokie ciśnienie krwi

Bardziej szczegółowo

www.alergoprofil.pl Glikokortykosteroidy wziewne w astmie jakie, komu, kiedy, jak? A. Emeryk, M. Bartkowiak-Emeryk, J.

www.alergoprofil.pl Glikokortykosteroidy wziewne w astmie jakie, komu, kiedy, jak? A. Emeryk, M. Bartkowiak-Emeryk, J. Glikokortykosteroidy wziewne w astmie jakie, komu, kiedy, jak? A. Emeryk, M. Bartkowiak-Emeryk, J. Emeryk-Maksymiuk Rehabilitacja oddechowa chorych na astmę R. Gawlik, M. Wróbel-Rajzer, M. Tukaj Anafilaksja

Bardziej szczegółowo

DZIECKO PRZEWLEKLE CHORE W SZKOLE

DZIECKO PRZEWLEKLE CHORE W SZKOLE DZIECKO PRZEWLEKLE CHORE W SZKOLE Poradnik jest częścią projektu TO TAKŻE TWÓJ UCZEŃ Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Rodzaje i przyczyny

Bardziej szczegółowo

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia

19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19. Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia 19.1. Definicja pierwszej pomocy 19.2. Organizacja akcji ratunkowej 19.2.1. Wezwanie pomocy 19.2.2. Bezpieczeństwo akcji ratunkowej 19.2.3. Apteczka pierwszej

Bardziej szczegółowo

Budowa i czynność serca. Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Budowa i czynność serca. Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych Studenckie Koło Zakładu Medycyny Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Budowa i czynność serca Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych Pielęgniarstwo III Rok, Studia I stopnia, Paulina Krahel

Bardziej szczegółowo

ZASADY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM PRZEWLEKLE CHORYM W SZKOLE obowiązujące w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze

ZASADY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM PRZEWLEKLE CHORYM W SZKOLE obowiązujące w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze ZASADY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM PRZEWLEKLE CHORYM W SZKOLE obowiązujące w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze PROJEKT Opracowano na podstawie publikacji One są wśród nas zamieszczonych na

Bardziej szczegółowo

PROCEDURY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM PRZEWLEKLE CHORYM W SZKOLE

PROCEDURY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM PRZEWLEKLE CHORYM W SZKOLE Szkoła Podstawowa Im. Tytusa i Jana Działyńskich Ul. Szkolna 64 62-064 Plewiska PROCEDURY POSTĘPOWANIA Z DZIECKIEM PRZEWLEKLE CHORYM W SZKOLE Opracowano na podstawie publikacji One są wśród nas" zamieszczonych

Bardziej szczegółowo

12. Powikłania wad serca

12. Powikłania wad serca 12. Powikłania wad serca Małgorzata Procelewska, Adam Stebel Niewydolność krążenia W przypadku niewydolności krążenia serce nie jest w stanie dostarczyć życiowo ważnym narządom utlenowanej krwi w ilości

Bardziej szczegółowo

Wysiłek fizyczny w cukrzycy. prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska

Wysiłek fizyczny w cukrzycy. prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska Wysiłek fizyczny w cukrzycy prof. dr hab. n. med. Anna Jegier dr n. med. Barbara Kopff dr n. med. Katarzyna Szmigielska Spis treści Dlaczego konieczne jest podejmowanie wysiłku fizycznego?... 3 Wpływ wysiłku

Bardziej szczegółowo

Zadania i kompetencje pielęgniarki w opiece nad pacjentem w wybranych stanach internistycznych (wydanie II uzupełnione)

Zadania i kompetencje pielęgniarki w opiece nad pacjentem w wybranych stanach internistycznych (wydanie II uzupełnione) Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu Zadania i kompetencje pielęgniarki w opiece nad pacjentem w wybranych stanach internistycznych (wydanie II uzupełnione) Urszula Cisoń-Apanasewicz Nowy Sącz

Bardziej szczegółowo

Astma i stan astmatyczny w codziennej praktyce lekarskiej*

Astma i stan astmatyczny w codziennej praktyce lekarskiej* Praca POglądowa Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013, Tom 19, Nr 4, 397 402 www.monz.pl Astma i stan astmatyczny w codziennej praktyce lekarskiej* Anna Grzywa-Celińska 1, Patrycja Lachowska-Kotowska

Bardziej szczegółowo

Materiał ukazał się dzięki grantowi naukowemu firmy Servier Polska

Materiał ukazał się dzięki grantowi naukowemu firmy Servier Polska Materiał ukazał się dzięki grantowi naukowemu firmy Servier Polska Opracowanie zaktualizowano dzięki konsultacji merytorycznej specjalistów: prof. Ryszarda Piotrowicza i dr Jadwigi Wolszakiewicz Sekcja

Bardziej szczegółowo

Zasady rozpoznawania i leczenia mukowiscydozy

Zasady rozpoznawania i leczenia mukowiscydozy Zasady rozpoznawania i leczenia mukowiscydozy Zalecenia Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy 2009 Poznań Warszawa Rzeszów Jarosław Walkowiak, Andrzej Pogorzelski, Dorota Sands, Wojciech Skorupa, Andrzej

Bardziej szczegółowo

Patron akcji: Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale. Inicjator akcji:

Patron akcji: Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale. Inicjator akcji: Patron akcji: Materiały edukacyjne dla pacjentów po przebytym zawale Inicjator akcji: spis treści Wstęp 5 Co to jest zawał serca? 7 ABC... Czyli jak zapobiegać kolejnym zawałom serca 13 Udane życie seksualne

Bardziej szczegółowo

Adam Skrzypkowski FIZJOLOGIA I TRENING LOTNICZY

Adam Skrzypkowski FIZJOLOGIA I TRENING LOTNICZY Adam Skrzypkowski FIZJOLOGIA I TRENING LOTNICZY Warszawa 2012 2 3 SPIS TREŚCI Wstęp.... 5 Rozdział I. Atmosfera ziemska 9 1. Troposfera....11 2. Stratosfera Mezosfera, Termosfera, Egzosfera.... 14 3. Wzorzec

Bardziej szczegółowo

CIEŚŃ NADGARSTKA SZCZEPIENIA. ŚWIĘTY MIKOŁAJ Kto naprawdę go potrzebuje? Czy naprawdę są bezpieczne? Choroba pracujących przy komputerze

CIEŚŃ NADGARSTKA SZCZEPIENIA. ŚWIĘTY MIKOŁAJ Kto naprawdę go potrzebuje? Czy naprawdę są bezpieczne? Choroba pracujących przy komputerze kwiecień 2014 04 124 www.estr efazdrowia.pl grudzień 2014 12 131 ŚWIĘTY MIKOŁAJ Kto naprawdę go potrzebuje? w w w. e stre fazdr owi a.pl w w w. e stre fazdr owi a.pl CIEŚŃ NADGARSTKA Choroba pracujących

Bardziej szczegółowo

Leki bez recepty dla dzieci. Przewodnik jak bezpiecznie stosować leki z reklam

Leki bez recepty dla dzieci. Przewodnik jak bezpiecznie stosować leki z reklam Leki bez recepty dla dzieci Przewodnik jak bezpiecznie stosować leki z reklam Copyright MediCodex Sp. z o.o. Autorzy i konsultanci włożyli w tę książkę swoją pracę i doświadczenie, podpisują się pod nią

Bardziej szczegółowo

Badanie fizykalne ocena pielęgniarska. mgr Dariusz Klonowski

Badanie fizykalne ocena pielęgniarska. mgr Dariusz Klonowski Badanie fizykalne ocena pielęgniarska mgr Dariusz Klonowski Ocena podstawowych czynności Ŝyciowych Zakres oceny, stosowane metody i techniki Oddychanie KrąŜenie Termoregulacja Stan świadomości Procedury

Bardziej szczegółowo

5. Wybrane badania diagnostyczne

5. Wybrane badania diagnostyczne 5. Wybrane badania diagnostyczne Katarzyna Bieganowska, Tomasz Mroczek Badanie krwi Morfologia krwi Morfologia jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, gdyż w przypadku dzieci z wadami

Bardziej szczegółowo

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS)

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) Prof. dr hab. med. Piotr Kuna Klinika Pneumonologii i Alergologii, Katedra Medycyny Wewnętrznej, Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi Kierownik Kliniki: prof. dr hab.

Bardziej szczegółowo

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych dr n. med. Piotra Rapiejko - Klinika Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie - Zakład

Bardziej szczegółowo

Farmacja. Studia. praktyczna. farmaceutyczne. Jak postrzegasz rzeczywistość? Recepta transgraniczna. Żylaki

Farmacja. Studia. praktyczna. farmaceutyczne. Jak postrzegasz rzeczywistość? Recepta transgraniczna. Żylaki PRAKTYCZNY MAGAZYN DLA FARMACEUTÓW www.farmacjapraktyczna.pl Farmacja praktyczna POLPHARMA FARMACEUTOM Nr 6 (76) Czerwiec 2014 Cena: 6,70 zł prawo Recepta transgraniczna Zalecenia Komisji Europejskiej

Bardziej szczegółowo