Enterprise Europe Network wsparcie współpracy międzynarodowej dla MSP

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Enterprise Europe Network wsparcie współpracy międzynarodowej dla MSP"

Transkrypt

1 Enterprise Europe Network wsparcie współpracy międzynarodowej dla MSP Grzegorz Cieśla Poznański Park Naukowo- Technologiczny Fundacji UAM 26 listopada 2010

2 Enterprise Europe Network zasięg sieci EU 27 Państwa kandydujące: Turcja, była Jugosłowiańska Republika Macedonii Państwa EOG: Norwegia, Islandia Inne państwa trzecie: Armenia, Izrael, Szwajcaria

3 Enterprise Europe Network - potencjał około 500 organizacji, w tym izby handlowe, regionalne agencje rozwoju i uniwersyteckie centra transferu technologii, około doświadczonych specjalistów, działalność w ponad 40 krajach.

4 Cele sieci Enterprise Europe Network wspieranie MSP w działalności handlowej wspieranie MSP w działalności technologicznej wspieranie MSP w działalności badawczo-rozwojowej Rezultat Kojarzenie biznesu międzynarodowego na poziomie handlowym (umowy handlowe) technologicznym (umowy technologiczne) badawczo-rozwojowym (konsorcja badawcze)

5 Usługi sieci EEN - procedury postępowania KROK 1 NAWIĄZANIE KONTAKTU WIZYTA W FIRMIE WSTĘPNY AUDYT TECHNOLOGICZNY KROK 2 IDENTYFIKACJA POTENCJAŁU TECHNOLOGICZNEGO i BADAWCZO-ROZWOJOWEGO ORAZ OFERTY HANDLOWEJ POTRZEBY TECHNOLOGICZNE, HANDLOWE I BADAWCZO-ROZWOJOWE OFERTY TECHNOLOGICZNE, HANDLOWE I BADAWCZO-ROZWOJOWE KROK 3 POSZUKIWANIE PARTNERÓW W EUROPIE POPRZEZ SIEĆ EEN SPOTKANIA BROKERSKIE MISJE TECHNOLOGICZNE I HANDLOWE KROK 4 OFEROWANIE WSPARCIA DORADZTWO - WSKAZYWANIE ŹRÓDEŁ FINANSOWANIA DORADZTWO - OCHRONA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ KROK 5 WSPARCIE W NEGOCJOWANIU UMÓW

6 Kluczowe usługi w ramach sieci EEN (1) - Konsultacje z zakresu uwarunkowań prawnych, dyrektyw, standardów UE, możliwości pozyskiwania publicznych środków finansowych na rozwój biznesu, inicjatyw badawczo-rozwojowych, itp.; - Organizacja seminariów i dni informacyjnych ; - Organizacja spotkań biznesowych; - Wsparcie w negocjacjach.

7 Kluczowe usługi w ramach sieci EEN (2) - Spotkania z przedsiębiorcami celem określenia ich profilu technologicznego niezbędnego do poszukiwania międzynarodowych kooperantów; audyty technologiczne; - Publikacja i promocja ofert i zapytań technologicznych, handlowych i badawczo-rozwojowych (internet, newsletter, bezpośredni mailing, indywidualne kontakty); - Organizacja międzynarodowych spotkań kooperacyjnych w kraju i za granicą; organizacja misji gospodarczych; - Organizacja warsztatów i seminariów branżowych; - Udział i wsparcie w negocjacjach prowadzących do podpisania międzynarodowych umów współpracy.

8 Kluczowe usługi w ramach sieci EEN (3) - Działania promocyjne i informacyjne w zakresie finansowania badań i rozwoju; - Wsparcie w formułowaniu i przygotowywaniu wniosków dot. międzynarodowych projektów badawczych; - Poszukiwanie zagranicznych podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach europejskich projektów badawczych; - Pomoc doradcza na dalszych etapach przygotowywania wniosku i poszukiwania partnerów.

9 Pytania i odpowiedzi (1) 1. Co sieć EEN może zrobić dla mojej firmy? Sieć EEN może pomóc Wam w rozwoju międzynarodowej działalności handlowej lub współpracy w zakresie technologii oraz udzielić porad na temat wsparcia dla innowacyjnej firmy. Sieć może również wyjaśnić, jakie świadczenia są dostępne w ramach programów i funduszy UE.

10 Pytania i odpowiedzi (2) 2. Czy partnerzy w sieci mogą pomóc w organizacji spotkań z firmami z innych państw europejskich? Tak, partnerzy w sieci regularnie organizują misje i imprezy związane z pośrednictwem dla lokalnych MŚP wszędzie w Europie i poza jej granicami. W odpowiedzi na konkretne zainteresowania swoich klientów zajmują się całą logistyką aranżują spotkania, zapewniają miejsca spotkań, zajmują się organizacją podróży i zakwaterowania w celu zagwarantowania, że cały proces współpracy gospodarczej i technologicznej przebiegnie sprawnie.

11 Pytania i odpowiedzi (3) 3. Czy sieć zajmuje się wszystkimi typami firm i technologii? Tak. Chociaż niektórzy partnerzy koncentrują się na współpracy gospodarczej, inni zaś specjalizują się w transferze technologii, MŚP mają dostęp lokalny do obu typów usług za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi. Organizacje partnerskie mogą w prosty sposób przekazywać wnioski współpracownikom w całej Europie oraz przyjmować od nich informacje.

12 Pytania i odpowiedzi (4) 4. Jak można się upewnić, że dana organizacja, z którą mam do czynienia, jest członkiem sieci EEN? Listę wszystkich partnerów sieci można znaleźć pod następującym adresem: lub 5. Czy moje informacje przekazywane ośrodkowi będą rozpatrywane w trybie poufnym? Tak. Wszelkie informacje wrażliwe z handlowego punktu widzenia będą traktowane jako poufne. Jedynie dane w wyraźny sposób związane z wnioskami (na przykład informacje na temat poszukiwania partnera w innym państwie) będą upublicznione za zgodą wnioskodawcy.

13 Bazy ofert i zapytań firm zagranicznych Baza ofert i zapytań technologicznych firm i jednostek B+R ponad profili technologicznych Baza ofert i zapytań handlowych dostęp poprzez konsultanta sieci EEN Możliwość otrzymywania cotygodniowej wiadomości o nowych profilach w bazach EEN

14 Spotkania kooperacyjne Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii POLEKO listopada 2010 MTP, Poznań ponad 45 uczestników i 110 spotkań

15 Przykładowe profile technologiczne i handlowe (1) Przykładowy formularz oferty Technology Offer

16 Przykładowe profile technologiczne (2) TO:10 BE J8A Innowacyjny elektromechaniczny system zaczepu umożliwiający holowanie Belgijski wynalazca opracował innowacyjny elektromechaniczny system zaczepu, który jest przeznaczony do holowania pojazdów ale również może zostać użyty przy innych zastosowaniach w przemyśle motoryzacyjnym lub innym. Wynalazek jest chroniony patentem europejskim. Poszukiwani są partnerzy zainteresowani jego rozwijaniem, stworzeniem prototypu lub testowaniem.

17 Przykładowe profile technologiczne (3) TR:10 BE I7V Tani, pasywny znacznik (tag) RFID zdolny do śledzenia towarów i do zabezpieczenia produktów Belgijskie przedsiębiorstwo poszukuje inteligentnego systemu magazynowania. System powinien rozpoznawać fakt czy dana półka (kosz) jest pusty czy nie i automatycznie go uzupełniać o małe elementy z zastosowaniem systemu 2 bin FIFO Kanban. Firma poszukuje partnerów badawczych lub branżowych w celu zastosowania istniejących rozwiązań lub aby wspólnie rozwinąć nowy system.

18 Przykładowe profile technologiczne (4) TO: 10 CZ G9O Inteligentny system magazynowania do automatycznej kontroli zasobów i logistyki Czeska firma, światowy lider w litografii elektronowej i hologramach opracowała unikatowy, tani znacznik RFID, który nie jest ani anteną ani czipem. Znacznik jest zrobiony z przewodzącego, odpornego na uszkodzenie materiału, który może być zastosowany w opakowaniach produktów. Może także zastąpić hologramy w celu zabezpieczenia produktów przed fałszerstwem. Firma poszukuje partnerów i użytkowników końcowych, którzy chcieliby współpracować celu rozwoju możliwych zastosować wynalazku.

19 Przykładowe profile handlowe (1) Czeska firma specjalizująca się w imporcie surowców i logistyce poszukuje przedstawicieli i partnerów handlowych. Firma chce uruchomić system informatyczny dla transportu ciężarowego w Europie Niemiecka firma specjalizująca się w produkcji, rozwoju i dystrybucji systemów kontroli stosowanych w transporcie poszukuje pośredników w Europie Francuski dystrybutor materiałów elektrycznych i oświetlenia poszukuje producentów systemów oświetleniowych i oferuje swoje usługi dystrybucji we Francji.

20 Przykładowe profile handlowe (2) Hiszpańska firma specjalizująca się w produkcji, mrożeniu, pakowaniu i dystrybucji owoców i warzyw poszukuje dystrybutorów swoich produktów w Europie Brytyjska firma transportowa i kurierska oferuje i poszukuje partnerów branżowych, którzy oferują usługi transportowe. Firma oferuje i poszukuje usługi transportowe/logistyczne. Firma poszukuje także partnerów joint venture, który oferują transport pasażerski autobusami i minibusami.

21 Dziękuję za uwagę Kontakt Poznański Park Naukowo -Technologiczny Fundacji UAM Centrum Wspierania Innowacji Dział Transferu Technologii ul. Rubież 46, Poznań tel./fax:

Enterprise Europe Network. Wsparcie dla internacjonalizacji i innowacyjności przedsiębiorców

Enterprise Europe Network. Wsparcie dla internacjonalizacji i innowacyjności przedsiębiorców Enterprise Europe Network Wsparcie dla internacjonalizacji i innowacyjności przedsiębiorców Kim jesteśmy? ok. 600 organizacji, w tym izby handlowe, regionalne agencje rozwoju i ośrodki transferu technologii,

Bardziej szczegółowo

INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK

INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK 2014 INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK Plany na przyszłość i biznes bez granic 3/2014 INNOWACJE W DZIAŁANIU E-PORADNIK SPIS TREŚCI n s. 3 Internacjonalizacja sektora małych i średnich przedsiębiorstw Młode

Bardziej szczegółowo

transferu technologii Zespół autorski:

transferu technologii Zespół autorski: O rganizacja transferu technologii w sieciach instytucji otoczenia biznesu Zespół autorski: Piotr Czupryński Marek Ćwiklicki Piotr Kopyciński Agata Machnik Ambroży Mituś Barbara Staszczyszyn Jadwiga Widziszewska

Bardziej szczegółowo

Niekomercyjne instytucje

Niekomercyjne instytucje Andrzej Stefanowski Uniwersytet Wrocławski Niekomercyjne instytucje wspomagające procesy innowacyjne na Dolnym Śląsku Procesy innowacyjne są złożone, obarczone ryzykiem i dotyczą różnych dziedzin ludzkiej

Bardziej szczegółowo

Portfolio Ośrodka Enterprise Europe Network

Portfolio Ośrodka Enterprise Europe Network Portfolio Ośrodka Enterprise Europe Network przy Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Szczecinie Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Szczecinie ul. Janosika 8, 71-424

Bardziej szczegółowo

XV FORUM EDUKACYJNE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW 15 LAT INNOWACJI W BIZNESIE

XV FORUM EDUKACYJNE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW 15 LAT INNOWACJI W BIZNESIE INFORMACJA PRASOWA 8.06.2015 XV FORUM EDUKACYJNE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW 15 LAT INNOWACJI W BIZNESIE Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa Miłosz Marczuk

Bardziej szczegółowo

10. ŹRÓDŁA POMOCY DORADCZEJ I FINANSOWEJ

10. ŹRÓDŁA POMOCY DORADCZEJ I FINANSOWEJ 10. ŹRÓDŁA POMOCY DORADCZEJ I FINANSOWEJ Początkujący przedsiębiorca może liczyć na pomoc zewnętrzną przy próbie organizacji pierwszego biznesu. Działania na rzecz wspierania przedsiębiorczości i tworzenia

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Standardu usługi informacyjnej opieka nad klientem LISTA USŁUG SPECJALISTYCZNYCH DOSTĘPNYCH W KSU W PODZIALE NA POZIOMY DOSTĘPNOŚCI

Załącznik nr 1 do Standardu usługi informacyjnej opieka nad klientem LISTA USŁUG SPECJALISTYCZNYCH DOSTĘPNYCH W KSU W PODZIALE NA POZIOMY DOSTĘPNOŚCI Załącznik nr 1 do Standardu usługi informacyjnej opieka nad klientem LISTA USŁUG SPECJALISTYCZNYCH DOSTĘPNYCH W KSU W PODZIALE NA POZIOMY DOSTĘPNOŚCI POZIOM I Usługi systemowe KSU oraz usługi testowane

Bardziej szczegółowo

z dnia 3 lutego 2015 r.

z dnia 3 lutego 2015 r. RM-111-10-15 U C H WA Ł A N R 1 7 / 2 0 1 5 R A D Y M I N I S T R Ó W z dnia 3 lutego 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą Udział Polski w Programie na rzecz konkurencyjności

Bardziej szczegółowo

NEWSLETTER Nr 2/2008

NEWSLETTER Nr 2/2008 Spis treści: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG)...1 Działanie 6.1 Paszport do eksportu...3 Działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej... 5 Działanie

Bardziej szczegółowo

PRZEDSIĘBIORCO! SKORZYSTAJ!

PRZEDSIĘBIORCO! SKORZYSTAJ! PRZEDSIĘBIORCO! SKORZYSTAJ! Warszawa 2010 Praca zbiorowa redakcja: Anna Forin Aleksandra Herba Małgorzata Seruga Adam Badach Maciej Kopytek Krzysztof Dudek Marek Hryniewicki Jakub Rawski Andrzej Szwoch

Bardziej szczegółowo

TWÓJ POMYSŁ + NASZA WIEDZA = SUKCES

TWÓJ POMYSŁ + NASZA WIEDZA = SUKCES TWÓJ POMYSŁ + NASZA WIEDZA = SUKCES Aleksandra Gajewska Giżycko, 19 VI 2012 r. Już od 1993 roku Agencja wspiera małą i średnią przedsiębiorczość w celu rozwoju gospodarczego całego regionu. Cel ten realizujemy

Bardziej szczegółowo

Samorząd Województwa Wielkopolskiego Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu

Samorząd Województwa Wielkopolskiego Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Samorząd Województwa Wielkopolskiego Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Informator o instytucjach wspierających przedsiębiorczość województwo wielkopolskie 2012 rok Spis treści Subregion poznański...3 1.

Bardziej szczegółowo

Program COSME Program na rzecz Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz MŚP 2014-2020

Program COSME Program na rzecz Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz MŚP 2014-2020 2015 Monika Łuczak Departamentu Promocji Gospodarczej Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Program COSME Program na rzecz Konkurencyjności Przedsiębiorstw oraz MŚP 2014-2020 Warszawa, 21 kwietnia

Bardziej szczegółowo

Spacerkiem po innowacjach II

Spacerkiem po innowacjach II Spacerkiem po innowacjach II Szanowni Państwo, Innowacje to bez wątpienia jeden z ważniejszych czynników warunkujących wzrost gospodarczy regionów. We współczesnym świecie zdolność do tworzenia oraz przyjmowania

Bardziej szczegółowo

NEWSLETTER. Nr 03/2012 MARZEC LUBELSKA FUNDACJA ROZWOJU. Spis treści: Giełda kooperacyjna RESTA 2012, Wilno.. 2

NEWSLETTER. Nr 03/2012 MARZEC LUBELSKA FUNDACJA ROZWOJU. Spis treści: Giełda kooperacyjna RESTA 2012, Wilno.. 2 Spis treści: Giełda kooperacyjna RESTA 2012, Wilno.. 2 Klucz do sukcesu bezpłatne szkolenia. 5 Regionalny Punkt Konsultacyjny.......... 8 Forum Gospodarcze InvestExpo 2012...... 12 Nabór do projektu -

Bardziej szczegółowo

Dofinansowanie będzie udzielane na wzmocnienie potencjału instytucji i wspólnych przedsięwzięć, z przeznaczeniem na:

Dofinansowanie będzie udzielane na wzmocnienie potencjału instytucji i wspólnych przedsięwzięć, z przeznaczeniem na: Program: Program Innowacyjna Gospodarka Priorytet: 5 Dyfuzja Innowacji Działanie: 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących usługi proinnowacyjne oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym

Bardziej szczegółowo

mgr Marzena Walasik Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu

mgr Marzena Walasik Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu Modelowa platforma technologiczna współpracy jednostki badawczej z sektorem przedsiębiorstw mgr Marzena Walasik Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu Wprowadzenie Jednym

Bardziej szczegółowo

NEWSLETTER Nr 06/2011

NEWSLETTER Nr 06/2011 Spis treści: KLUCZ DO SUKCESU nowy projekt realizowany przez Lubelską Fundację Rozwoju. 2 Spotkania brokerskie podczas Targów Spożywczych RIGA FOOD Ryga, 07 10.09.2011r. 4 Zgłoś swój projekt lub zostań

Bardziej szczegółowo

PRZEDSIĘBIORCO! SKORZYSTAJ! Pod redakcją Amandy Bełdowskiej Anny Forin Wandy Powałki

PRZEDSIĘBIORCO! SKORZYSTAJ! Pod redakcją Amandy Bełdowskiej Anny Forin Wandy Powałki PRZEDSIĘBIORCO! SKORZYSTAJ! Pod redakcją Amandy Bełdowskiej Anny Forin Wandy Powałki Warszawa, 2005 Praca zbiorowa redakcja: Amanda Bełdowska Anna Forin Wanda Powałka Korekta: Dominik Lada Pracownicy zespołów

Bardziej szczegółowo

Źródła finansowania tworzenia sieci powiązań kooperacyjnych z uwzględnieniem nowej perspektywy finansowej UE

Źródła finansowania tworzenia sieci powiązań kooperacyjnych z uwzględnieniem nowej perspektywy finansowej UE Źródła finansowania tworzenia sieci powiązań kooperacyjnych z uwzględnieniem nowej perspektywy finansowej UE Konin, 2 grudnia 2014 r. Beata Frontczak Konferencja organizowana przez Miasto Konin w ramach

Bardziej szczegółowo

High. Dlaczego firmy - nawet małe - powinny mieć strategię działania? nr 51

High. Dlaczego firmy - nawet małe - powinny mieć strategię działania? nr 51 ISSN 1730-5276 biuletyn informacyjny nr 51 kwiecień - czerwiec 2014 High Dlaczego firmy - nawet małe - powinny mieć strategię działania? Strategia to przemyślana, ogólna koncepcja działania, której realizacja

Bardziej szczegółowo

LUBELSKA FUNDACJA ROZWOJU

LUBELSKA FUNDACJA ROZWOJU Spis treści: Ostatnie konkursy unijne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców 2 Jak prawidłowo rozliczyć dotację unijną?...4 Międzynarodowe Forum Biznesowe - Global Connect 2012, 14-15 listopada 2012

Bardziej szczegółowo

WYSTĄPIENIE POKONTROLNE

WYSTĄPIENIE POKONTROLNE LPO 4101-31-03/2012 P/12/128 WYSTĄPIENIE POKONTROLNE (tekst jednolity z uwzględnieniem zmian wprowadzonych uchwałą Zespołu Orzekającego Komisji Rozstrzygającej) I. Dane identyfikacyjne kontroli Numer i

Bardziej szczegółowo

Wsparcie rozwojuprzedsiębiorczości przez AgencjęRozwoju Pomorza S.A.

Wsparcie rozwojuprzedsiębiorczości przez AgencjęRozwoju Pomorza S.A. Wsparcie rozwojuprzedsiębiorczości przez AgencjęRozwoju Pomorza S.A. Seminarium Dzień z przedsiębiorczością akademicką na Politechnice Gdańskiej 13 listopada 2013 r Agencja Rozwoju Pomorza S.A. - Tomasz

Bardziej szczegółowo

Programy Ramowe Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014 2020. Broszura informacyjna dla polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP

Programy Ramowe Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014 2020. Broszura informacyjna dla polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP 2014 Programy Ramowe Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014 2020 Broszura informacyjna dla polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE Instytut Podstawowych

Bardziej szczegółowo

Regionalna Strategia Współpracy Ogniw Pośredniczących

Regionalna Strategia Współpracy Ogniw Pośredniczących Regionalna Strategia Współpracy Ogniw Pośredniczących Opracowanie: Zespół ResPublic sp. z o.o. przy współpracy pracowników Krakowskiego Parku Technologicznego. Kraków, maj 2011 I. SPIS TREŚCI I. Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

2011 Wsparcie internacjonalizacji

2011 Wsparcie internacjonalizacji Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest agencją rządową podlegającą Ministrowi właściwemu ds. gospodarki. Powstała na mocy ustawy z 9 listopada 2000

Bardziej szczegółowo

NR 3/2011 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY BIZNES RODZI SIĘ NA UCZELNII BAZY PATENTOWE ENTERPRISE EUROPE NETWORK

NR 3/2011 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY BIZNES RODZI SIĘ NA UCZELNII BAZY PATENTOWE ENTERPRISE EUROPE NETWORK NR 3/2011 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY BIZNES RODZI SIĘ NA UCZELNII BAZY PATENTOWE ENTERPRISE EUROPE NETWORK PARTNEREM PROJEKTU JEST: PATRONAT HONOROWY NAD PROJEKTEM SPRAWUJĄ: PATRONAT MEDIALNY NAD PROJEKTEM SPRAWUJĄ:

Bardziej szczegółowo

I. 1) NAZWA I ADRES: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ul. Szopena 51, 35-959

I. 1) NAZWA I ADRES: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów: Wykonanie dodatkowych usług w ramach prowadzenia Punktu Kontaktowego w Rzeszowie. Jest to zamówienie uzupełniające nr 1 do umowy nr RARR/BP/7/2011 zawartej dnia 5.01.2011 z Innpuls Sp. z o.o.

Bardziej szczegółowo