JAKOŚĆ MA W FIRMIE STOLL DŁUGĄ TRA

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "JAKOŚĆ MA W FIRMIE STOLL DŁUGĄ TRA"

Transkrypt

1

2 2 JAKOŚĆ MA W FIRMIE STOLL DŁUGĄ TRA Już od ponad 130 lat maszyny STOLL ułatwiają rolnikom ich codzienną pracę STOLL produkuje już od ponad 130 lat wysokowartościowe maszyny rolnicze. Założone w Luckenwalde koło Berlina przedsiębiorstwo przenosi się w 1906 roku do Torgau koło Lipska (Leipzig). Jego siedziba jest tam do 1946 roku STOLL zaczyna działalność po zawirowaniach wojennych w nowym miejscu - w Lengede, rozwijając i produkując wyorywacze buraków. Te kombajny STOLL dominują na polach buraczanych w Niemczech przez kilkadziesiąt lat STOLL jako pierwszy producent ładowaczy czołowych rozwija i buduje najazdowy ładowacz czołowy. Dzięki temu ładowacz czołowy może zostać oddzielony od ciągnika bez wielkiego wysiłku i nakładu w przeciągu dwóch minut Budowa i konstrukcja ładowaczy czołowych zostaje w dalszym ciągu genialna uproszczona na przykładzie serii ładowaczy czołowych FZ/FS: drążki sterujące i przewody hydrauliczne zostają ułożone w wahaczu i nie ma to wpływu na stabilność. W firmie STOLL w Lengede (w Dolnej Saksonii) zatrudnionych jest ponad 320 pracowników i produkuje się tu rocznie około ładowaczy czołowych dla wszystkich traktorów znajdujących zbyt na rynku. Zaopatrzenie w części zamienne dla ponad przedstawicieli handlowych na całym świecie następuje także z Lengede. STOLL jest dzisiaj jednym z największych producentów ładowaczy czołowych w Europie i dostarcza je do wielu krajów na całym świecie.

3 3 DYCJĘ Paleta produktów STOLL zostaje rozszerzona o ładowacze czołowe. Ta linia produkcyjna od samego początku odnosi wielkie sukcesy STOLL dostarcza ładowacze czołowe na miarę dla wszystkich powszechnie stosowanych traktorów i oferuje szeroką paletę dołączanych narzędzi roboczych. DZISIAJ STOLL jest jednym z największych producentów ładowaczy czołowych w Europie i produkuje ich około rocznie. Aktualna paleta produktów obejmuje trzy serie (typoszeregi), pasujące do wszystkich wielkości, marek i typów ciągników, oraz szeroki wybór wysokowartościowych narzędzi roboczych.

4 4 SOLIDNIE I INNOWACYJNIE. Ładowacze czołowe STOLL są jak najlepiej przygotowane do ciężkiej, codziennej pracy. Przykładam wielką wagę do wysokiej jakości, dlatego zdecydowałem się właśnie na ładowacz czołowy STOLL. Montaż na moim traktorze nie stanowił żadnego problemu, gdyż STOLL oferuje mocowania i części montażowe jak na miarę. Ponadto jest on łatwy i komfortowy w obsłudze. I dzięki zamontowaniu ładowacza czołowego STOLL wzrosła też wartość mojego traktora.

5 5 Konstruktorom STOLL ponownie udało się w innowacyjnym, mocnym i wydajnym ładowaczu czołowym połączyć sprawdzoną technikę z całkowicie nowymi rozwiązaniami technicznymi. Bardzo szybko przy codziennej pracy docenią Państwo zalety mechanicznego prowadzenia równoległego z kinematyką Z, funkcji dodatkowego nagarniania oraz szybkiego opróżniania. Do tego dochodzi doskonała widoczność dzięki ułożonym w ramieniu ładowacza drążkom sterującym i spłaszczonej rurze poprzecznej. Ulokowane wewnątrz przewody hydrauliczne dbają o niezakłóconą optykę. Każdy centymetr tego ładowacza jest przemyślany i wprost promieniuje najwyższą jakością. Wejdźcie Państwo na ciągnik i cieszcie się swoim nowym ładowaczem FZ / FS. Nowe ładowacze czołowe STOLL FZ dla ciągników o mocy od 70 do 300 KM łączą wszystkie cechy takie jak siła, stabilność, wydajność ładowania i nowoczesny wygląd z innowacyjną koncepcją ładowacza. Funkcjonalność i inteligentne rozwiązania techniczne wyróżniają ten niezwykły ładowacz czołowy, a dzięki wysokiej wydajności i komfortowej obsłudze przekonają się Państwo o tym w codziennej pracy. Szerokie, tulejowe łożyskowanie wszystkich ruchomych części dla najtrudniejszych wymagań. Łatwo dostępne od zewnątrz punkty smarowania ułatwiają konserwację. Dobra widoczność dzięki ułożonym pod ramieniem ładowacza przewodom hydraulicznym. Dźwigary wahacza są ze stali drobnoziarnistej o dużej wytrzymałości. Oszczędza to nie tylko ciężar (masę), ale także zapewnia lepszą widoczność. Kinematyka Z dla doskonałej widoczności dla kierowcy ciągnika. Spłaszczona, owalna i leżąca daleko z przodu rura poprzeczna zapewnia znakomitą widoczność. Wsporniki zabezpieczające są indywidualnie ustawialne. Obsługa ich jest beznarzędziowa i w złożonym stanie przylegają one ciasno do dźwigara wahacza. Dźwignia zmiany kierunku z kutej stali - dla jeszcze większej stabilności. Ryglowanie narzędzi odbywa się automatycznie i na życzenie nawet elektro-hydraulicznie.

6 6 WIELE ZALEŻY OD WŁAŚCIWEJ KINEMAT Kinematyka Z jest wiodącą i dominującą kinematyką nowych ładowaczy FZ firmy STOLL. Pola widoczności kierowcy nie ogranicza żaden przeszkadzający drążek sterujący i żadne przewody hydrauliczne. Jest to innowacja, jakiej zapewne oczekiwali Państwo od nowych ładowaczy STOLL. Mechanicznie równolegle prowadzone ładowacze również z kinematyką Z istniały już wcześniej. STOLL jednak jako pierwszy producent zrealizował umiejscowienie drążka sterującego wewnątrz dźwigara wahacza. To genialne rozwiązanie poprawia nie tylko pole widzenia przy pracach z ładowaczem, ale także w pewnym stopniu upraszcza konstrukcję ładowacza czołowego. Koncepcja ta oferuje możliwości, które dotychczas można było realizować tylko przy hydraulicznym równoległym prowadzeniu ładowacza. Dzięki specjalnej konstrukcji bez położonych na górze drążków sterujących uzyskuje się dobry i pełny widok na materiał ładunkowy i na drogę z przodu przed ładowaczem oraz z jego boku, co umożliwia bezpieczny i szybki załadunek. Kinematyka Z punktuje także wydajnością siły udźwigu. Osiągane wartości od razu dają się zauważyć. Będą Państwo z całą pewnością zachwyceni potężną mocą tego ładowacza. Doskonała wydajność i zdolność przeładunkowa poprzez optymalne dopasowanie do traktora Sposób budowy kinematyki Z z leżącym wewnątrz dźwigara drążkiem sterującym wywiera korzystny wpływ na idealne wypozycjonowanie ładowacza czołowego w stosunku do traktora. Brak drążka sterującego u góry umożliwia ulokowanie ładowacza czołowego tuż obok kabiny, a więc bliżej centralnego punktu ciężkości traktora. Mimo tej bliskości szyba przednia daje się w większości przypadków otworzyć, a obciążenie osi przedniej zostaje zredukowane. Ciągnik jest więc mniej przeciążony i eksploatowany, a za to wzrasta jego wysoka trwałość i długa żywotność. STOLL ma największe doświadczenie ze stalą drobnoziarnistą odnośnie ładowaczy czołowych Wszystkie ładowacze czołowe z serii FZ wykonane są ze stali drobnoziarnistej najwyższej klasy jakości. Ma to swoje uzasadnienie: Stal

7 7 YKI. Dźwigar ładowacza czołowego zostaje wygięty z jednego kawałka blachy. W pustej przestrzeni znajduje się drążek sterujący, a pod spodem przewody hydrauliczne. Drążek sterujący i wszystkie przewody hydrauliczne są zintegrowane w dźwigarze wahacza. Dzięki mocnej kinematyce Z gwarantowane są wysokie siły udźwigu i zrywania. drobnoziarnista daje wahaczowi ładowacza nadzwyczajną stabilność i wytrzymałość, jakiej można oczekiwać od ładowacza tej jakości. Sposób budowy przeplatających się wzajemnie ramion ładowacza gwarantuje najwyższą stabilność, zwłaszcza że obszar ten dodatkowo wzmacnia na nakładce mocny element w kształcie kołnierza. Przekrój poprzeczny dźwigarów został także powiększony. W środku ładowacza szerokość wynosi 116 mm, w porównaniu do 80 mm w ładowaczach serii ROBUST F. Dzięki specjalnie dopasowanym mocowaniom (częściom montażowym), ładowacz czołowy jest tak umiejscowiony, że oś przednia nie zostaje niepotrzebnie obciążona dodatkowym ciężarem. Szyba przednia w wielu przypadkach daje się jednak mimo to otworzyć. U - nowy rodzaj profilu ramienia z przekładką pomiędzy nim Blacha dźwigara zostaje wygięta z jednego kawałka i ustabilizowana poprzeczną blachą przesuniętą do wewnątrz. W pustej przestrzeni ulokowany jest leżący wewnątrz drążek sterujący w dolnej, otwartej części znajdują się, optycznie ukryte, przewody hydrauliczne.

8 8 CZEGO NIE WIDAĆ, TO NIE PRZESZKADZA. Niewidocznie ułożone przewody hydrauliczne jednak dostępne w każdej chwili. Różnicę zauważa się od razu: nie ma żadnych przeszkadzających przewodów, a wewnętrzna strona dźwigarów jest gładka. W pewnym stopniu oszczędzam wzrok i mogę się w pełni skoncentrować na pracy załadunkowej. Szczególnie przydatne w praktyce jest to, że przewody oraz połączenia śrubowe w razie ewentualnej konieczności serwisowej są w każdej chwili szybko dostępne i osiągalne to naprawdę wspaniałe rozwiązanie. Ukryte ułożenie przewodów hydraulicznych Ciągnikowe maski silników są coraz szersze i przez to niewielki odstęp od wahaczy ładowacza staje się wręcz krytyczny. Także w tym wypadku STOLL oferuje szczególne rozwiązanie tego problemu. Genialnie proste, logiczne i ze wszelkich miar praktyczne okazało się ułożenie metalowych przewodów w bezpiecznym obszarze pod wahaczem ładowacza. STOLL uzyskał właśnie za to rozwiązanie duży plus, gdyż wszystkie przewody, a w szczególności ich połączenia śrubowe i zamocowania są mimo to osiągalne w każdej chwili, szybko i niewielkim wysiłkiem. Każdy rolnik i praktyk w technice rolnictwa zna wszak problematykę wycieków oleju, które to wycieki pojawiają się czasem także w starannie wykonanych złączach hydraulicznych. Wielki plus za przyjazny serwis Zdejmowana blacha osłony chroni przewody przed uszkodzeniami i jest przydatna także optycznie. Do ściągnięcia blachy maskującej potrzeba tylko kilka manewrów i już wszystkie przewody hydrauliczne są wtedy dobrze dostępne. Gładkie strony wewnętrzne Firmie STOLL udało się najlepsze z możliwych ulokowanie przewodów hydraulicznych poniżej dźwigarów wahacza. Strony wewnętrzne dźwigarów są gładkie, żaden materiał załadunkowy nie może się tam zaplątać. Bezpiecznie ułożonym przewodom hydraulicznym nie grozi tu uszkodzenie ani oderwanie. Możliwość parkowania STOLL pomyślał dosłownie o wszystkim jeśli odstawią Państwo swój ładowacz, mogą Państwo wtedy bezpiecznie włożyć węże hydrauliczne, Hydro-Fix i wtyczkę elektryczną do przewidzianego dla tego zamocowania (uchwytu). Seria FZ oferuje Państwu sprytne rozwiązania dla każdego detalu.

9 9 Przewody hydrauliczne ładowacza FZ są porządnie i schludnie ułożone pod ramieniem ładowacza. To jest naprawdę wielki plus, że są one w każdej chwili szybko dostępne w razie ewentualnych wycieków. Mocna rura poprzeczna, owalnego kształtu i leżąca daleko z przodu, nie ogranicza widoczności kierowcy. Blacha osłony znajdująca się na spodzie dźwigarów wahacza może zostać szybko zdjęta w przypadku kontroli i konserwacji.

10 10 DLA KAŻDEGO ŁOŻYSKA ODPOWIEDNIA Ładowacze czołowe STOLL stawiają na jakość w każdym detalu. Mam profesjonalny ciągnik i mój ładowacz STOLL to oczywiście także profesjonalny ładowacz czołowy. Po latach ciężkiej i intensywnej pracy nic w nim nie stuka, ani nie chybocze. To właśnie nazywa się jakość.

11 11 TULEJKA. Wszystkie punkty smarowania są łatwo dostępne z zewnątrz. Wytrzymałe i solidnie wykonane tuleje łożyskowe z tworzywa warstwowego. Każdy punkt łożyskowania jest pojedynczo smarowany. Zanim zdecydują się Państwo na ładowacz czołowy, należy zawsze spojrzeć krytycznym okiem na punkty łożyskowania. Właśnie one stanowią różnicę pomiędzy ładowaczami traktowanymi jako hobby a profesjonalnymi. W ładowaczach FZ firmy STOLL nawet łożyskowaniu zostaje zwrócona należyta uwaga. Średnice sworzni w ładowaczach FZ wynoszą w zależności od wielkości ładowacza mm w punkcie obrotu wahacza nawet niezrównane mm. Ekstremalnie obciążane punkty łożysk są często wykonywane przez wielu producentów tylko z użytkowanej grubości blachy, ze względu na koszty i pewne oszczędności. STOLL stawia wyższe wymagania odnośnie trwałości łożysk. Przy wszystkich ładowaczach FZ wszelkie punkty łożyskowania są dlatego wzmacniane obustronnie i każdorazowo wspawanymi tulejami łożyskowymi 22 mm kolejny dowód wysokich standardów jakościowych stosowanych przy ładowaczach czołowych STOLL. Wszystkie tuleje łożyskowe bez wyjątku składają się ze sprawdzonych tulei DX z tworzywa warstwowego. Dzięki tym wysokowartościowym rozwiązaniom technicznym profitują Państwo poprzez wysoką trwałość i długą żywotność ładowacza także przy jego wieloletniej ciężkiej pracy.

12 12 KTO TO WYNALAZŁ? Oryginalny system dołączania i system najazdowy firmy STOLL przekonuje już od ponad 25 lat. Gdy mamy tylko jeden traktor do wszystkich prac, nie trzeba zawsze ciągać ze sobą ładowacza czołowego. System najazdowy jest praktyczny i przede wszystkim szybki. Osobiście potrzebuję na dołączenie niewiele więcej niż jedną minutę. Już 15 lat temu miałem ładowacz STOLL z tym systemem najazdowym. Przekonał on mnie o tym, że ładowacz również po takim długim czasie, nadal mocno siedzi, dzięki przestawianym klinowym złączu napinającym.

13 13 Szybkie dołączanie i odłączanie ładowacza czołowego zawsze było mocną stroną firmy STOLL. Już w wersji standardowej następuje hydrauliczne połączenie ciągnika i ładowacza przez cztery płaskie szybkozłącza wtykowe. Barwne oznakowanie poszczególnych przyłączy wyklucza pomyłki. Ułożenie ich jedno za drugim w szeregu poprawia widoczność naprzód. Jedna wtyczka wszystkie połączenia Większy komfort oferuje złącze hydrauliczne HYDRO-FIX. Jednym ruchem ręki można aktywować albo rozdzielić połączenie równocześnie czterech przyłączy. HYDRO-FIX dostępny jest także do szybkiego dołączania narzędzi roboczych do trzeciego, względnie czwartego obwodu sterowania. W ten sposób redukuje się czas przygotowania do pracy i przestojów. Przy doczepianiu i odczepianiu nie ma znaczących wycieków, zatem HY- DRO-FIX jest również przyjazny dla środowiska. Gdy następuje częsta zmiana przyłączanych narzędzi, to podwójne przyłącze HYDRO-FIX dla narzędzi roboczych oszczędza czas i podwyższa komfort obsługi. Mocowanie ładowacza Tysiąckrotnie sprawdzony niezawodny system najazdowy STOLL został przejęty również dla serii FZ/FS. Mocowanie ładowacza jest kompatybilne także ze starszymi rocznikami z przyłączami hakowymi. Wsporniki zabezpieczające Nowe ładowacze czołowe FZ oferują wszystko, co sprawia, że ładowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Ładowacz stoi bezpiecznie na silnych i pewnych wspornikach zabezpieczających. Funkcja zaryglowania i odryglowania jest teraz bardziej inteligentnie rozwiązana i uskuteczniona w obsłudze bez nakładu siły. Rozłożone podczas użytkowania wsporniki, zasłaniają ulokowane w wahaczu przewody hydrauliczne. Wskaźnik do ustawienia narzędzi Wszystko, co ułatwia i polepsza ładowanie, zostało wprowadzone w czyn w nowych ładowaczach FZ. Również wskaźnik do ustawiania narzędzi został kompletnie przerobiony. Jest on teraz jeszcze łatwiejszy do regulacji i lepszy do zauważenia. Wystarczy po prostu wjechać i jednym ruchem ręki bezpiecznie zaryglować ładowacz czołowy. Przewody hydrauliczne zostają podłączone z Hydro-fix jednym ruchem ręki. Stabilna, kuta matrycowo kość mocowania systemu ładowacza najazdowego STOLL. Stabilnie i bez zużycia. Ładowacz jest szybko dołączony i zaryglowany. Trwa to tylko niewiele więcej niż minutę i traktor staje się rolniczą maszyną ładunkową.

14 14 KOMFORTOWA JAZDA ALEŻ OCZYWIŚC Comfort-Drive firmy STOLL eliminuje uciążliwe drgania i ruchy kiwania. Dzięki Comfort-Drive, nawet na złych odcinkach drogi, jedzie się traktorem z zamontowanym ładowaczem czołowym również tak samo spokojnie i komfortowo, jak i bez niego. Nie nadwyręża to moich pleców i chroni także przednią oś mojego ciągnika.

15 15 IE! zasobnik ciśnieniowy tłokowy stoi na ograniczniku ruchu gaz olej zasobnik ciśnieniowy tłokowy do tłumienia drgań wahacza COMFORT-DRIVE wewnątrz rury poprzecznej olej gaz zasobnik ciśnieniowy tłokowy stoi na ograniczniku ruchu czwarty obwód sterowania elektro-hydrauliczne ryglowanie narzędzi centralny blok hydrauliczny blok rozszerzony mechaniczny lub elektro-hydrauliczny zawór odcinający dla Comfort-Drive trzeci obwód sterowania funkcje Plus w pakiecie: dodatkowe nagarnianie szybkie opróżnianie Wiele zależy od hydrauliki W nowych ładowaczach czołowych FZ prawie wszystko zostało na nowo ukształtowane, albo w różnych detalach ulepszone. Dotyczy to oczywiście także centralnej hydrauliki ładowacza czołowego. Rezultat jest przekonywujący Centralny blok hydrauliczny razem z blokiem rozszerzonym został ściśle ulokowany za rurą poprzeczną. Nie utrudnia on bowiem tutaj widoczności na narzędzie robocze i ładunek. Cała hydraulika jest chroniona przed zabrudzeniami i uszkodzeniami stabilnym przykryciem. Działający dwukierunkowo zawór ograniczający ciśnienie (DBV), który reaguje przy ciśnieniu 210 bar, zabezpiecza siłowniki narzędzia przed przeciążeniem przy ciężkich pracach ładunkowych. Nie ma drgania ani kiwania Dzięki systemowi tłumienia drgań Comfort-Drive (na życzenie jest on dołączany elektrycznie), uciążliwe kiwanie się traktora podczas jazdy transportowej z zamontowanym ładowaczem czołowym zostało niemal całkowicie wyeliminowane. Ładowacz czołowy jest amortyzowany poprzez niemal niezniszczalny zasobnik ciśnieniowy tłokowy, który wbudowany jest w rurę poprzeczną. STOLL porzuca więc niniejszym system z pęcherzem azotu, ponieważ jest on podatny na uszkodzenia przy obciążeniach szczytowych. Dzięki dużej objętości i niskim ciśnieniu sprężonym, system Comfort-Drive tłumi drgania także nawet przy mniejszych ciężarach. Poza tym zasobnik ciśnieniowy tłokowy można później doładować, we właściwym punkcie specjalistycznym, dodatkowo również do większych ciśnień. Trzeci obwód sterowania, do dołączania hydraulicznie uruchamianych narzędzi roboczych, jest już przygotowany do doposażenia w centralnym bloku hydraulicznym.

16 16 MIEĆ WIĘCEJ W SZUFLI. Funkcje Plus ładowacza czołowego FZ: żadnych wysypanych strat, dodatkowe nagarnianie, szybkie opróżnianie, podnoszenie i równoczesne wysypywanie. Funkcja Return-to-level ustawia szuflę przez naciśnięcie przycisku równo na poziomie ziemi.

17 17 24 stopnie dodatkowego nagarniania tego nie oferuje żaden inny mechaniczny ładowacz równoległy Wadą wszystkich ładowaczy z mechanicznym prowadzeniem równoległym było dotąd to, iż przy pracach załadunkowych szuflą nie mogło być wyłączone prowadzenie równoległe. Dochodziło przez to nieuchronnie do wysypanych strat, a szufla była często niewystarczająco napełniona. Wprowadzenie nowych ładowaczy czołowych FZ zmieniło całą sytuację dzięki ich innowacyjnej technice. Szufla ma kąt nasypu 45 (stopni) w pobliżu ziemi. Wyjątkowy przy ładowaczu STOLL jest pozostający w siłowniku narzędzia posuw (suw resztkowy) 63 mm, który można wykorzystać przy unoszeniu ładowacza w celu dodatkowego nagarniania. Szufla może, mniej więcej na pierwszym metrze, przechylać się o dalsze 24 (stopnie) - tak, że uzyskuje się do 69 (stopni) przechyłu (kąta nasypu). Dzięki temu materiał załadunkowy jest nabierany przy unoszeniu szufli. Pozytywnym efektem jest eliminacja strat nabierania i zawsze całkowite napełnienie szufli, dające wysoką wydajność pracy. Bardzo szybko zauważą Państwo te zalety w praktyce i nie będą chcieli się bez nich obejść. Przy ładowaczach 60 i 80 PLUS mogą Państwo funkcję tę szybko i wygodnie uaktywnić, poprzez naciśnięcie przycisku na dźwigni obsługowej. Szybkie opróżnianie narzędzi roboczych Wersja PLUS oferuje ponadto funkcję szybkiego opróżniania szufli z ładunkiem, wykorzystując siłę ciężkości. Możliwa jest również funkcja kombi, łącząca unoszenie z równoczesnym opróżnianiem szufli. Nowa funkcja Return-to-level Poprzez naciśnięcie przycisku, szufla po wysypaniu i podczas opuszczania, ustawia się automatycznie równo na poziomie ziemi. Ułatwia to kierowcy wielogodzinne prace ładunkowe. Tak wygląda to w praktyce: dzięki funkcji dodatkowego nagarniania, pełna szufla pozostaje pełną także przy unoszeniu. Rezultat: żadnych wysypanych strat, wysoka wydajność i zdolność przeładunkowa. Ponadto funkcja Plus oferuje szybkie opróżnianie. 63 mm posuwu dodatkowego nagarniania podczas unoszenia cm Ten system jest tak prosty, a jednocześnie genialny. Po podniesieniu szufli ładunkowej, może ona przechylić się jeszcze o 24 (stopnie), podczas dalszego unoszenia się ładowacza. W ten sposób ładunek pozostaje w szufli i nie wysypuje się. Poprzez naciśnięcie przycisku ponownie równo na poziomie ziemi: nowa funkcja Return-to-level.

18 18 WIELE NARZĘDZI ROBOCZYCH SZYBKO Obfity asortyment znormalizowanych dołączanych narzędzi roboczych i ram szybkiej wymiany. Wymiana narzędzi poniżej 30 sekund. Rama szybkiej wymiany Euro Rama szybkiej wymiany jest sprawdzoną konstrukcją STOLL i tworzy stabilne oraz bezpieczne przyłącze wahacza i narzędzia. Automatyczne ryglowanie przyczepia narzędzie samoczynnie przy mocowaniu (zakładaniu). Jednym ruchem ręki zostają zwolnione obydwa sworznie ryglujące, aby móc odstawić narzędzie. Do dyspozycji jest ponadto ryglowanie z elektro-hydraulicznym komfortem obsługi, które zaoszczędzi Państwu wysiadania. Rama szybkiej wymiany narzędzi jest kompatybilna według ISO/FDIS ze wszystkimi narzędziami roboczymi EURO z wałem 40 mm i bolcami 20 mm. Obsługa ramy szybkiej wymiany jest bezpieczna i prosta od zewnątrz nie ma potrzeby żadnego zginania się i wchodzenia pod wahacz.

19 19 WYMIENIONYCH. Euro Obsługa odryglowania dołączonych narzędzi roboczych odbywa się bezpiecznie z boku. Euro + Alö Euro - Fr Wystarczy po prostu podjechać z ramą szybkiej wymiany do narzędzia roboczego Euro + SMS Różne ramy szybkiej wymiany (SWR). a ryglowanie nastąpi automatycznie podczas uchylenia narzędzia roboczego. Także dla hydraulicznie uruchamianych narzędzi roboczych dostępny jest Hydro- Fix na ramie szybkiej wymiany. Hydrauliczne ryglowanie narzędzi Hydro-Lock jest dostępne na życzenie.

20 20 OBSŁUGA NA ŻYCZENIE. STOLL ma pasującą dźwignię obsługową dla każdego ciągnika i dla wszystkich życzeń odnośnie obsługi. Ergonomiczna dźwignia obsługowa przy sterowaniu jedną dźwignią z cięgnami Bowdena jest zamontowana korzystnie do uchwycenia dla kierowcy w kabinie ciągnika. Trac Control Joystick do obsługi ładowacza czołowego z właściwym dla ciągnika proporcjonalnym sterowaniem jedną dźwignią. Wbudowanie następuje na miejscach przewidzianych na to przez producenta ciągnika. Z joystickiem Pro Control uruchamianie funkcji ładowacza następuje wyłącznie elektrycznie i dlatego jest szczególnie łatwe w obsłudze i komfortowe.

21 21 ŁADOWACZ STOLL PASUJE DO KAŻDEGO CIĄGNIKA. W sumie ponad 450 indywidualnych rozwiązań montażowych zostało zrealizowanych przez konstruktorów STOLL. Zawsze indywidualnie do typu ciągnika: mocowanie (część montażowa) z podparciem osi tylnej. Dla wszystkich ciągników z ramą jednosłupową: mocowanie bez podparcia osi tylnej. Inżynierowie z firmy STOLL konstruują każdą część montażową odpowiednio dopasowaną do każdego powszechnie stosowanego typu ciągnika. Indywidualność ta gwarantuje bezpieczny i perfekcyjnie dopasowany montaż ładowaczy czołowych STOLL do każdego traktora. Wahacze dostarczane są w dwóch szerokościach dla wąskich i szerokich masek silnika. To jest w firmie STOLL rzecz oczywista: wolny dostęp do filtra powietrza. Codzienne punkty konserwacyjne traktora są zawsze łatwo dostępne również przy zamontowanym ładowaczu czołowym.

22 22 DANE TECHNICZNE. DANE TECHNICZNE FS / FZ ProfiLine Wielkość Typ FS FZ FS FZ FS FZ FS FZ FS FZ FZ FZ FZ Pasujące do traktorów z mocą silnika kw / KM kw KM Moc pompy l / min Czas udźwigu, z dołu do góry sek. 4,4 4,8 5,9 4,9 5,7 5,5 6,2 7 Czas nasypu, narzędzie robocze sek. 0,5 0,6 0,6 1,3 0,8 1,3 0,7 1,1 0,7 1,2 1,3 1,3 1,4 Czas wysypu, narzędzie robocze sek. 1,6 1,7 2,2 2,2 2,6 2,2 2,5 1,9 2,5 2,1 2,1 2,1 2,3 Szybkie opróżnianie sek. 0,8-0,8-0,8-0,8-0, Ciężar, wahacz bez narzędzia roboczego kg Tabela wyposażenia FZ / FS ProfiLine Ładowacz FZ Ładowacz FZ funkcja Plus Ładowacz FZ automatyka poziomu Ładowacz FS Wyposażenie seryjne Wahacz ładowacza czołowego ze stali drobnoziarnistej Kinematyka Z, leżący wewnątrz drążek sterujący Ukryte rurki hydrauliczne z dostępnością serwisową Działające dwukierunkowo siłowniki hydrauliczne Siłowniki narzędzia, współbieżność Wskaźnik DX - tuleje łożyskowe dla wszystkich punktów obrotowych ładowacza Automatyczne mechaniczne ryglowanie narzędzi Wyposażenie na życzenie Elektro-hydrauliczne ryglowanie narzędzi Trzeci i czwarty hydrauliczny obwód sterowania Ładowacz czołowy FZ Trzeci i czwarty hydrauliczny obwód sterowania Sterowanie jedną dźwignią, cięgno Bowdena Proporcjonalne elektr. sterowanie jedną dźwignią ECO-Pro sterowanie proporcjonalne COMFORT-DRIVE (także włączany elektrycznie) Funkcja dodatkowego nagarniania włączana elektrycznie Szybkie opróżnianie narzędzi roboczych Równocześne podnoszenie wahacza i opróżnianie narzędzia Zawór szybkiego ruchu Return-to-level (automatyka poziomu) Ładowacz czołowy FS Ilustracje i dane liczbowe przybliżone i niezobowiązujące. Zastrzegamy zmiany konstrukcyjne i specyfikacyjne.

23 23 MASY I SIŁY. FS / FZ ProfiLine Wielkość Typ FS FZ FS FZ FS FZ FS FZ FS FZ FZ FZ FZ Siła udźwigu w punkcie obrotu na dole u góry Q1 Q2 dan Udźwig użyteczny w punkcie ciężkości szufli 300 mm na dole u góry N1 N2 dan dan Udźwig użyteczny, widły do palet 900 mm z przodu na dole u góry M1 M2 dan dan Siła zrywania 900 mm przed punktem obrotu narzędzia Maksymalna wysokość unoszenia w punkcie obrotu R dan H mm Wysokość przeładunkowa (H-210) L mm Wysokość wysypu A mm Rozpiętość wysypu W mm Głębokość kopania S mm Punkt obrotu wahacza B mm Kąt nasypu na dole X stopni przy dodatkowym nagar-nianiu X1 stopni Kąt wysypu na dole V oben Z Proszę zwrócić uwagę także na nasz szeroki zestaw narzędzi roboczych.

24 Wilhelm Stoll Maschinenfabrik GmbH Bahnhofstr Lengede telefon: +49 (0) / 20-0 faks: +49 (0) / internet: Przedstawiciel handlowy: P 1514-PL Printed in Germany Imprimé en Allemagne STLL Wszelkie zmiany zastrzeżone. Zdjęcia dodatkowego wyposażenia.

85-130 KMMF MASSEY FERGUSON

85-130 KMMF MASSEY FERGUSON 5600 85-130 KMMF MASSEY FERGUSON 02 www.masseyferguson.com Spis treści Strona 04 Skonstruowane przez nas, stworzone dla Was Strona 06 Duża moc i niezawodność od firmy Massey Ferguson Strona 10 Moc nowej

Bardziej szczegółowo

Lely splendimo Kosiarki dyskowe

Lely splendimo Kosiarki dyskowe Lely splendimo Kosiarki dyskowe www.lely.com innovators in agriculture Wykorzystaj optymalnie krótki czas Zminimalizowane zanieczyszczenie Inteligentnie zaprojektowane kosiarki zapewniają doskonałe kopiowanie

Bardziej szczegółowo

Świat potrzebuje coraz więcej żywności

Świat potrzebuje coraz więcej żywności 2 Spis treści Dlaczego Agrifac? Świat potrzebuje coraz więcej żywności 3 Opryskiwacze firmy Agrifac w czołówce przez dziesiątki lat 4 Brilliant Simple zgodnie z koncepcją 4E for growers 6 Podstawa StabiloPlus

Bardziej szczegółowo

Fendt 800 Vario 819 822 824 826 828

Fendt 800 Vario 819 822 824 826 828 Fendt 800 Vario 819 822 824 826 828 800 Nowe ciągniki Fendt 800 Vario Kiedy pasja tworzy innowację Wraz z nowymi ciągnikami Fendt serii 800 Vario, Fendt wprowadza nową generację ciągników kompaktowych

Bardziej szczegółowo

97+003.09.0812. MAGAZYN 2013 Program maszyn zielonkowych i uprawowych

97+003.09.0812. MAGAZYN 2013 Program maszyn zielonkowych i uprawowych 97+003.09.0812 MAGAZYN 2013 Program maszyn zielonkowych i uprawowych HISTORIA FIRMY Przedsiębiorstwo o długiej tradycji i nowoczesnym spojrzeniu 1871 Wyprodukowanie pierwszej sieczkarni 1909 Produkcja

Bardziej szczegółowo

Ładowarka kołowa. Kompaktowy fenomen pośród ładowarek kołowych. Genialna wielkość genialna wydajność.

Ładowarka kołowa. Kompaktowy fenomen pośród ładowarek kołowych. Genialna wielkość genialna wydajność. Ładowarka kołowa Kompaktowy fenomen pośród ładowarek kołowych. Genialna wielkość genialna wydajność. Zaprojektowane z potrzeby. Stworzone do działania. Manila, Philippinen Kompaktowe ładowarki kołowe marki

Bardziej szczegółowo

Zrównoważona logistyka z inteligentnymi systemami dokowania. Technika przeładunku Kompleksowe rozwiązania gwarantujące efektywność

Zrównoważona logistyka z inteligentnymi systemami dokowania. Technika przeładunku Kompleksowe rozwiązania gwarantujące efektywność Zrównoważona logistyka z inteligentnymi systemami dokowania Technika przeładunku Kompleksowe rozwiązania gwarantujące efektywność 2 Jakość marki Hörmann 4 Ekoprodukcja 6 Projektowanie zgodnie z zasadą

Bardziej szczegółowo

Amerykańskie. Unimog historia IToY Arocs MAN Euro 6. www.transportpolski.pl MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO ISSN 1642-7351.

Amerykańskie. Unimog historia IToY Arocs MAN Euro 6. www.transportpolski.pl MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO ISSN 1642-7351. Unimog historia IToY Arocs MAN Euro 6 www.transportpolski.pl ISSN 1642-7351 indeks 36939x Rok XIV NR 1/2 2013 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO Amerykańskie Pick-upy prostsza niż

Bardziej szczegółowo

Koparko-ładowarka 432F

Koparko-ładowarka 432F Koparko-ładowarka 432F Silnik wysokoprężny Cat 3054C DIT* Znamionowa moc maksymalna (wg normy ISO 14395) przy 2200 obr./min 74,5 kw (101 KM) Znamionowa moc użyteczna (wg normy ISO 9249) przy 2200 obr./min

Bardziej szczegółowo

WIELKA MOC Z NARWI. Pronar stawia na ludzi str. 80. Inwazja mocy str. 10 Pronar największym krajowym producentem str. 14

WIELKA MOC Z NARWI. Pronar stawia na ludzi str. 80. Inwazja mocy str. 10 Pronar największym krajowym producentem str. 14 AKTUALNOŚCI KWARTALNIK NR 2/2007 WIELKA MOC Z NARWI Inwazja mocy str. 10 Pronar największym krajowym producentem str. 14 Pronar stawia na ludzi str. 80 Mieszkania, dobre pensje, możliwość rozwoju zawodowego

Bardziej szczegółowo

Nowe kombajny John Deere serii W

Nowe kombajny John Deere serii W Nowe kombajny John Deere serii W Nowe kombajny serii W Zasiałeś. Nawoziłeś. Chroniłeś przed chwastami, chorobami i insektami. Teraz, gdy nadszedł czas żniw, zbierz tak dużo, jak to tylko możliwe oraz z

Bardziej szczegółowo

Koparki gąsienicowe DX420/490/530LC-5

Koparki gąsienicowe DX420/490/530LC-5 Koparki gąsienicowe DX420/490/530LC-5 STAGE IV COMPLIANT TIER 4 FINAL Moc maksymalna: 345/380/380 KM Ciężar roboczy: 42,6/49,5/52,1 t Maks. pojemność łyżki: 2,31/3,60/3,60 m³ Grupa Doosan buduj przyszłość

Bardziej szczegółowo

Najlepszy pakiet mocy 6130 CVT 6145 CVT 6160 CVT 6170 CVT 6185 CVT 6205 CVT 6215 CVT 6230 CVT. www.steyr-traktoren.com BETTER TRACTORS.

Najlepszy pakiet mocy 6130 CVT 6145 CVT 6160 CVT 6170 CVT 6185 CVT 6205 CVT 6215 CVT 6230 CVT. www.steyr-traktoren.com BETTER TRACTORS. Najlepszy pakiet mocy 630 CVT 645 CVT 660 CVT 670 CVT 685 CVT 605 CVT 65 CVT 630 CVT www.steyr-traktoren.com BETTER TRACTORS. Nasze plony. Nasza przyszłość. NAsz steyr. 03 WproWaDzeNIe 04 05 TeCHNoloGIa

Bardziej szczegółowo

TRANSPORT PRZYSZŁOŚCI Furgony.

TRANSPORT PRZYSZŁOŚCI Furgony. TRANSPORT PRZYSZŁOŚCI Furgony. Twój doradca KRONE POZKRONE Spółka Akcyjna sp.k. ul. Poznańska 37, 62-080 Tarnowo Podgórne tel. +48 61 814 72 11, fax +48 61 814 72 30 biuro@pozkrone.pl, www.pozkrone.pl

Bardziej szczegółowo

33,5 39,0 t 426 476 KM. Wozidła przegubowe Volvo A35E, A40E

33,5 39,0 t 426 476 KM. Wozidła przegubowe Volvo A35E, A40E 33,5 39,0 t 426 476 KM Wozidła przegubowe Volvo A35E, A40E ZAPRACOWALIŚMY NA TWOJE ZAUFANIE Czy wiesz, że co drugie wozidło przegubowe produkowane obecnie na świecie to Volvo? Koncepcję wozideł jako pierwsi

Bardziej szczegółowo

ixtrack A - B - C HSS, HSA, HBWP Opryskiwacz ciągany ixtrack

ixtrack A - B - C HSS, HSA, HBWP Opryskiwacz ciągany ixtrack ixtrack A - B - C HSS, HSA, HBWP Opryskiwacz ciągany ixtrack Najlepsza ochrona dla Twoich roślin Dział ochrony i nawożenia w firmie Kverneland uważa, że nowoczesna technologia buduje lepszą przyszłość.

Bardziej szczegółowo

Przemysłowe bramy segmentowe

Przemysłowe bramy segmentowe // DURATEC - przeszklenie z tworzywa sztucznego wyjątkowo odporne na zarysowania. Przemysłowe bramy segmentowe Pewne bezpieczeństwo z innowacyjnymi drzwiami przejściowymi bez wystającego progu 2 Know how

Bardziej szczegółowo

Case IH Magnum 380 CVX Ciągnik Roku 2015

Case IH Magnum 380 CVX Ciągnik Roku 2015 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY Case IH Magnum 380 CVX Ciągnik Roku 2015 Agro Show 2014 Chłodnie sadownicze Maszyny przeładunkowe Nowa seria T ciągników Valtra Przyczepy (bardziej) specjalistyczne Temat numeru Ciągniki

Bardziej szczegółowo

Przedstawiamy nowe. KIEROWANIE JEDNYM PALCEM Biuro na kołach Mistrz wagi ciężkiej. Zbudowane dla zabudowujących Obietnica na wagę złota

Przedstawiamy nowe. KIEROWANIE JEDNYM PALCEM Biuro na kołach Mistrz wagi ciężkiej. Zbudowane dla zabudowujących Obietnica na wagę złota Przedstawiamy nowe KIEROWANIE JEDNYM PALCEM Biuro na kołach Mistrz wagi ciężkiej Zbudowane dla zabudowujących Obietnica na wagę złota Spodoba się Twoim kierowcom Księgowemu też Nowe Volvo FM uszczęśliwia

Bardziej szczegółowo

Nowa seria A. ciągnik jeszcze bardziej komfortowy

Nowa seria A. ciągnik jeszcze bardziej komfortowy Nowa seria A ciągnik jeszcze bardziej komfortowy 2 Spis treści 3. Valtra Dokładnie dla Was 4. Nowe, praktyczne zalety 6. Modele HiTech nowej serii A 8. Funkcjonalny komfort Valtra A HiTech 10. Valtra seria

Bardziej szczegółowo

Atego. Antos. Transport dystrybucyjny. 6,5 26 ton.

Atego. Antos. Transport dystrybucyjny. 6,5 26 ton. Atego. Antos. Transport dystrybucyjny. 6,5 26 ton. RoadStars: Dołącz do nas to się opłaca. RoadStars. RoadStars to nowa interaktywna platforma komunikacyjna marki Mercedes-Benz dla kierowców, przedsiębiorców

Bardziej szczegółowo

Terra Dos T3 Maksymalna wydajność bez kompromisów.

Terra Dos T3 Maksymalna wydajność bez kompromisów. 11/2013 Terra Dos T3 Maksymalna wydajność bez kompromisów. Bezpiecznie, sprawnie i bez strat zebrać tegoroczny plon. W realizacji tego założenia pomoże Państwu Wasz wieloletni Partner w agrobiznesie firma

Bardziej szczegółowo

4/2014. 30 lat SaMASZ Demo Tour New Holland Zbiorniki na paliwo Opryskiwacze. Przyczepy rolnicze. Opony do maszyn rolniczych. www.agro-expert.

4/2014. 30 lat SaMASZ Demo Tour New Holland Zbiorniki na paliwo Opryskiwacze. Przyczepy rolnicze. Opony do maszyn rolniczych. www.agro-expert. 30 lat SaMASZ Demo Tour New Holland Zbiorniki na paliwo Opryskiwacze Przyczepy rolnicze Opony do maszyn rolniczych Koniec patenciarzy? olak ma na wszystko patent. Wystarczy kupić hektar ziemi, zaorać

Bardziej szczegółowo

Maszyny do kazdej pracy

Maszyny do kazdej pracy Maszyny do kazdej pracy NADSZEDŁ CZAS NOWEJ GENERACJI FASTRAC NOWEJ GENERACJI - JESZCZE LEPSZE OSIĄGI I WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ, KTÓRE ZAPEWNIAJĄ PŁYNNE STEROWANIE, WYSOKĄ PRĘDKOŚĆ DZIAŁANIA, LICZNE MOŻLIWOŚCI

Bardziej szczegółowo

Z pewnością indywidualne. Bramy segmentowe górne Euro i Aluframe. Wzór technologii i wzornictwa. www.normstahl.pl INBRAAK- DOOR

Z pewnością indywidualne. Bramy segmentowe górne Euro i Aluframe. Wzór technologii i wzornictwa. www.normstahl.pl INBRAAK- DOOR INBRAAK- ZABEZPIECZENIE antywłamaniowe VEILIGHEID INBEGREPEN w komplecie Dzięki DOOR Z pewnością indywidualne. Bramy segmentowe górne Euro i Aluframe Wzór technologii i wzornictwa. www.normstahl.pl Więcej

Bardziej szczegółowo

KWARTALNIK NR 1(28)/2014. Linia do zbioru zielonek i przygotowania pasz. na stronach 14-42

KWARTALNIK NR 1(28)/2014. Linia do zbioru zielonek i przygotowania pasz. na stronach 14-42 KWARTALNIK NR 1(28)/2014 Linia do zbioru zielonek i przygotowania pasz na stronach 14-42 Firma Pronar Sp. z o.o. w Narwi zatrudni na stanowiska: Analityk rynku Konstruktor - Technolog Inżynier ds. Jakości

Bardziej szczegółowo

Po prostu zrelaksowani w podróży Z Truma każda podróż staje się urlopem

Po prostu zrelaksowani w podróży Z Truma każda podróż staje się urlopem Truma Świat Campingu 2013 Po prostu zrelaksowani w podróży Z Truma każda podróż staje się urlopem Kemping to kwintesencja urlopu. W bliskości do natury, w bliskości do ludzi i w bliskości do samego siebie.

Bardziej szczegółowo

BiG X 700 / 850 / 1100 Sieczkarnia polowa z regulowaną długością sieczki

BiG X 700 / 850 / 1100 Sieczkarnia polowa z regulowaną długością sieczki BiG X 700 / 850 / 1100 Sieczkarnia polowa z regulowaną długością sieczki www.krone.de BiG X 1100 Sieczkarnia o największej mocy na świecie Nowa, komfortowa, duża kabina Nowy joystick o najwyższym komforcie

Bardziej szczegółowo

N A R Z Ę D Z I A S P R Z Ę T A K C E S O R I A

N A R Z Ę D Z I A S P R Z Ę T A K C E S O R I A ISSN 1644-2555 INDEKS 334928 2009 WYDANIE SPECJALNE bezpłatny dodatek do kwartalnika WARSTWY DACHY i ŚCIANY 2/2009 N A R Z Ę D Z I A S P R Z Ę T A K C E S O R I A n i e z b ę d n i k d e k a r z a & c

Bardziej szczegółowo

HISTORIA ROTOTILT RZECZYWISTE KORZYŚCI Z WIRTUALNEGO ŚWIATA PRELUDIUM DO BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI POŁĄCZENIE PRECYZJI Z WYDAJNOŚCIĄ:

HISTORIA ROTOTILT RZECZYWISTE KORZYŚCI Z WIRTUALNEGO ŚWIATA PRELUDIUM DO BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI POŁĄCZENIE PRECYZJI Z WYDAJNOŚCIĄ: NUMER 2 2012 WWW.B-M.PL POŁĄCZENIE PRECYZJI Z WYDAJNOŚCIĄ: HISTORIA ROTOTILT RZECZYWISTE KORZYŚCI Z WIRTUALNEGO ŚWIATA PRELUDIUM DO BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI Maszyny z niskim przebiegiem i gwarancją

Bardziej szczegółowo