Czyszczenie suchym lodem

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Czyszczenie suchym lodem"

Transkrypt

1 Czyszczenie suchym lodem ALKION Telefon: , Faks: ,

2 Czyszczenie suchym lodem Czyszczenie suchym lodem to proces, w którym granulat suchego lodu jest rozpędzany do ponaddźwiękowej prędkości w celu uderzenia o czyszczoną powierzchnię i w efekcie jej oczyszczenie. Granulat jest przyspieszany z wykorzystaniem sprężonego powietrza.

3 Suchy lód Suchy lód to produkt uboczny innych procesów przemysłowych np. produkcji amoniaku. W procesach tych odzyskuje się CO 2, oczyszcza, skrapla i wykorzystuje ponownie. Właściwości suchego lodu: przyjazny dla środowiska, sublimuje w gaz bez pozostałości, temperatura: -78,5 C, cięższy niż powietrze, bezzapachowy, obojętny smak, niepalny, nietoksyczny.

4 Proces 1. Energia kinetyczna granulki suchego lodu są wydmuchiwane z dyszy z ponaddźwiękową prędkością i uderzają w oczyszczaną powierzchnię. Energia kinetyczna granulek lodu przekazana na powierzchnię niszczy strukturę zanieczyszczeń. 2. Niska temperatura granulki suchego lodu uderzając w powierzchnię z zanieczyszczeniami wywołują szok termiczny spowodowany niską temperaturą suchego lodu -78,5ºC. Różnica temperatur pomiędzy powierzchnią zanieczyszczeń i suchym lodem doprowadza do mikropęknięć ułatwiających odpadanie zanieczyszczeń od powierzchni. Temperatura podłoża po czyszczeniu spada chwilowo jedynie o ok. 5-7ºC.

5 Proces 3. Mikroeksplozja - granulki suchego lodu uderzając w czyszczoną powierzchnię zmieniają swój stan skupienia na gazowy. Zmiana ta ma miejsce w pęknięciach zanieczyszczenia. Podczas zmiany stanu skupienia następuje zwiększenie objętości do ponad 700 razy większej niż objętość granulek i dzięki temu zanieczyszczenia są odrywane od podłoża.

6 Zalety technologii 1. Ograniczony czas wyłączenia maszyn z pracy podczas czyszczenia Maszyny mogą być czyszczone w miejscu eksploatacji, nie ma potrzeby demontażu maszyn i transportu ich do strefy czyszczenia. Nie ma potrzeby schładzania maszyn lub ich detali. 2. Szybkość i dokładność czyszczenia Czyszczenie suchym lodem zapewnia wyższą jakość i szybkość w porównaniu z innymi metodami czyszczenia - metoda ta zapewnia zwiększony czas dostępności maszyn w celach produkcyjnych. 3. Eliminacja uszkodzeń czyszczonej powierzchni Suchy lód nie posiada cech materiału ściernego i z tego powodu nie zmienia struktury powierzchni oczyszczanego materiału. Suchy lód usuwa tylko zanieczyszczenia.

7 Zalety technologii 4. Ograniczenie odpadów W metodzie czyszczenia suchym lodem granulki CO 2 podczas kontaktu z powierzchnią zanieczyszczenia zmieniają swój stan na gazowy, a jedynym odpadem jest samo zanieczyszczenie. Ogranicza to znacznie ilość odpadów. 5. Redukcja lub eliminacja rozpuszczalników Czyszczenie suchym lodem nie wykorzystuje agresywnych rozpuszczalników. Zamiast tego stosowane są niegroźne granulki CO 2. W czyszczeniu suchym lodem nie występują zagadnienia dotyczące toksyczności. 6. Zwiększone bezpieczeństwo Granulat suchego lodu jest nietoksyczny, bezpieczny dla środowiska, pracowników i procesu produkcyjnego.

8 Motoryzacja tradycyjne metody mogą wymagać demontażu maszyn i transportu do strefy czyszczenia. Czyszczenie suchym lodem wykonywane jest bez demontażu maszyn, ich schładzania i transportu co skraca czas wymagany do czyszczenia metoda stosowana do czyszczenia automatów spawalniczych, lakierni, przenośników łańcuchowych, montażownic do ogumienia, stanowisk diagnostycznych układu jezdnego oraz automatów do montażu szyb i uszczelnień.

9 Energetyka / elektryka suchy lód może być bezpiecznie wykorzystywany w urządzeniach elektrycznych, nie powoduje uszkodzeń stojanów, wirników i innych delikatnych części metoda stosowana do czyszczenia wirników, stojanów, transformatorów, turbin a także szaf sterowniczych.

10 Przemysł spożywczy, farmaceutyczny, produkcja napojów gdy czystość jest ważnym czynnikiem w produkcji, suchy lód jest bezpieczną alternatywą w czyszczeniu zbiorników, pojemników, mieszadeł, przenośników, pieców itp. nie pozostawiającą odpadów wtórnych z procesu czyszczenia. Czyszczeniu podlegają przemysłowe piece, przenośniki i mieszadła, pakowaczki, tableciarki czy ciągi technologiczne w produkcji napojów.

11 Drukarnie usuwanie farb, oleju, pyłu papierowego, smarów itp. zabrudzeń bez zniszczenia maszyn, przewodów, silników lub paneli kontrolnych. Czyszczenie suchym lodem pozwala na skrócenie czasu niezbędnego do wyczyszczenia wszystkich maszyn stosowanych w drukarniach.

12 Odlewnie czyszczenie gorących form w miejscu tworzenia odlewów jest niewątpliwie dużą oszczędnością czasu. Formy są natychmiast czyszczone z zanieczyszczeń i wprowadzone ponownie do procesu. Zwrot z inwestycji jest bardzo szybki.

13 Tworzywa sztuczne procesy związane z wtryskiem tworzyw sztucznych tworzą nowe warstwy na formach, ekstruderach itp. Czyszcząc je suchym lodem oszczędza się czas, ogranicza zużycie narzędzi, form oraz zmniejsza się ilość odpadów produkowanych elementów. Zwiększenie produkcji pozwala na osiągnięcie dodatkowych zysków.

14 Renowacja zabytków drogocenne zabytki architektoniczne, rzeźby lub pomniki mogą ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia tradycyjnymi metodami. Suchy lód oferuje bezpieczne usunięcie zabrudzeń, które narastały przez dziesięciolecia, bez tworzenia pęknięć, rys lub innych zniszczeń.

15 Transport masowy bez konieczności schładzania lub suszenia, czyszczenie suchym lodem jest efektywnym sposobem czyszczenia powierzchni i pojazdów: schody ruchome, windy, podłogi, wagony, autobusy oraz ich silniki i systemy elektryczne. Lotnictwo w przemyśle lotniczym czystość jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa i niezawodności metoda stosowana do czyszczenie podwozia, hamulców, silników i renowacji powierzchni lakierniczych.

16 Czyszczenie suchym lodem jest przemysłowym rodzajem czyszczenia, który nie wpływa na zużycie czyszczonej powierzchni, jest nietoksyczny, suchy i nie pozostawia odpadów środka czyszczącego. Czyszczenie suchym lodem jest wykorzystywane w aplikacjach takich jak Przemysł lotniczy i motoryzacyjny, Energetyka, Renowacja drewna i zabytków, Przemysł spożywczy, Przemysł opakowaniowy, Przemysł farmaceutyczny, Termoformowanie, Przemysł drukarski, Przemysł gumowy i wiele innych, Czyszczenie w ogólnym utrzymaniu ruchu. Zastosowanie metody czyszczenia suchym lodem jest ograniczone bardziej naszą wyobraźnią niż możliwościami technologii.

17 Dlaczego Alkion? Alkion to firma, w której zamieniamy problemy użytkowników z czyszczeniem elementów ciągów produkcyjnych w rozwiązania - sprzedajemy bezpieczeństwo i ekonomikę eksploatacji. Ile razy kupowałeś taki produkt? Tutaj doświadczenie zdobywa się przy każdym projekcie, a błędy kosztują przez lata eksploatacji. Poświęcamy dużo czasu na dogłębne przeanalizowanie problemu tak by zaproponować kilka rozwiązań o różnym stopniu bezpieczeństwa, jakości i ceny. To jednak klient decyduje się na wybór najlepszego dla niego rozwiązania.

Profesjonalne środki. do produkcji. konserwacji. napraw. katalog produktów

Profesjonalne środki. do produkcji. konserwacji. napraw. katalog produktów worldwide Profesjonalne środki do produkcji konserwacji napraw katalog produktów światowa jakość W każdych warunkach 1 2 3 4 5 6 7 8 Spis treści Strony O firmie 3 Plastyczne Metale 4 8 Repair Stick 9 Kleje

Bardziej szczegółowo

DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA 2006

DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA 2006 DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA 2006 BOMBARDIER TRANSPORTATION POLSKA SP. Z O.O. WROCŁAW, UL. FABRYCZNA 12 wrzesień 2006 Spis treści 1 Słowo wstępne...3 2 Wprowadzenie...4 3 Informacja o zakładzie we Wrocławiu...4

Bardziej szczegółowo

Profesjonalne środki. do produkcji. konserwacji. napraw. katalog produktów

Profesjonalne środki. do produkcji. konserwacji. napraw. katalog produktów PL w orld wide Profesjonalne środki do produkcji konserwacji napraw katalog produktów W każdych warunkach! światowa jakość światowa jakość Witamy, Miło nam, że zainteresowali się Państwo technologiami

Bardziej szczegółowo

ORAPI JAKOŚĆ GWARANTOWANA

ORAPI JAKOŚĆ GWARANTOWANA ORAPI to firma francuska mieszcząca się w Lyonie. Tam zgrupowane są laboratoria i zakłady produkcyjne. Produkujemy specjalistyczne produkty do konserwacji i ochrony w przemyśle. Profesjonalne smary, kleje,

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI GAZOWYCH

Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI GAZOWYCH BEZPIECZEŃSTWO EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI GAZOWYCH 1 Zawartość Wstęp... 5 1. Gazy stosowane w przemyśle... 7 1.1. Właściwości palne i wybuchowe gazów... 7 1.2. Gazy Przemysłowe... 8 1.3.

Bardziej szczegółowo

Energetyka Przemysł Telekomunikacja Trakcja Automatyka Sterowanie Informatyka Budownictwo Kolej

Energetyka Przemysł Telekomunikacja Trakcja Automatyka Sterowanie Informatyka Budownictwo Kolej Energetyka Przemysł Telekomunikacja Trakcja Automatyka Sterowanie Informatyka Budownictwo Kolej 11/2011 Rok 2, numer 2 Power News TEMATY NUMERU Zadanie na dziś - Stworzyć akumulatorownię Stworzenie akumulatorowni,

Bardziej szczegółowo

WASTE WATER Solutions. Technologia w ochronie środowiska

WASTE WATER Solutions. Technologia w ochronie środowiska WASTE WATER Solutions WASTE WATER Solutions Technologia w ochronie środowiska WASTE WATER Solutions WASTE WATER Solutions Worldwide HUBER SE jest znanym na całym świecie przedsiębiorstwem, działającym

Bardziej szczegółowo

ŻÓŁTA FABRYKA PRZYSZŁOŚCI. stworzona przez FANUC Polska

ŻÓŁTA FABRYKA PRZYSZŁOŚCI. stworzona przez FANUC Polska ŻÓŁTA FABRYKA PRZYSZŁOŚCI stworzona przez FANUC Polska w celu wspierania konkurencyjności firm produkcyjnych Wrocław, 11 12 września 2014 roboinnowacje DLA KONKURENCYJNOŚCI FIRM PRODUKCYJNYCH Polski oddział

Bardziej szczegółowo

#1 2012. ESAB News GLOBAL SOLUTIONS FOR LOCAL CUSTOMERS - EVERYWHERE

#1 2012. ESAB News GLOBAL SOLUTIONS FOR LOCAL CUSTOMERS - EVERYWHERE #1 2012 ESAB News GLOBAL SOLUTIONS FOR LOCAL CUSTOMERS - EVERYWHERE 2 ESAB News 1 2012 Od redakcji Szanowni Państwo, Mija właśnie 80 lat od opracowania w fi rmie ESAB pierwszych elektrod otulonych do stali

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA WYDZIAŁ BUDOWNICTWA i INŻYNIERII ŚRODOWISKA KATEDRA PODSTAW BUDOWNICTWA i OCHRONY BUDOWLI PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA TEMAT: SYSTEMY RENOWACJI ZABYTKOWYCH OBIEKTÓW BUDOWLANYCH

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkowania i oszczędzania energii w obiektach gminnych.

Instrukcja użytkowania i oszczędzania energii w obiektach gminnych. Instrukcja użytkowania i oszczędzania energii w obiektach gminnych. Zasady określone w niniejszej instrukcji stosuje się w Urzędzie Miasta oraz we wszystkich jednostkach Gminy Miejskiej Dzierżoniów, są

Bardziej szczegółowo

Poradnik budowlany. Rozwiązania ścienne

Poradnik budowlany. Rozwiązania ścienne Poradnik budowlany Rozwiązania ścienne Rozwiązania ścienne Spis treści Wienerberger...2 Ceramika poryzowana najlepszy wybór do budowy... 4 Rodzaje ścian z pustaków... 8 Ściana jednowarstwowa... 8 Ściana

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie zaplanować, przeprowadzić, wdrożyć i rozliczyć projekt ekologiczny Szkolenie z wykorzystaniem symulacji biznesowej do zarządzania

Jak skutecznie zaplanować, przeprowadzić, wdrożyć i rozliczyć projekt ekologiczny Szkolenie z wykorzystaniem symulacji biznesowej do zarządzania Jak skutecznie zaplanować, przeprowadzić, wdrożyć i rozliczyć projekt ekologiczny Szkolenie z wykorzystaniem symulacji biznesowej do zarządzania projektami Agenda -I dzień Archiwit Czym jest oraz jak zdefiniować

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo i higiena pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych

Bezpieczeństwo i higiena pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych Bezpieczeństwo i higiena pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych Andreas Markom Niels Hjorth Publikacja przygotowana w ramach projektu

Bardziej szczegółowo

Stałe urządzenia gaśnicze. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów. budowlanych. Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów

Stałe urządzenia gaśnicze. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów. budowlanych. Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ. na bezpieczeństwo pożarowe obiektów Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych Stałe urządzenia gaśnicze Rodzaje, zastosowanie oraz ich wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych Stałe

Bardziej szczegółowo

Dedykowane rozwiązania projektowe

Dedykowane rozwiązania projektowe Dedykowane rozwiązania projektowe Decyduje zastosowanie Festo Państwa partner w procesie automatyzacji Wczesna współpraca zwiększa sukces Festo specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu dedykowanych

Bardziej szczegółowo

Przemysłowe Powłoki malarskie NA PowierzCHNie metalowe

Przemysłowe Powłoki malarskie NA PowierzCHNie metalowe Przemysłowe Powłoki MALARSKIE NA POWIERZCHNIE METALOWE Przemysłowe powłoki malarskie na powierzchnie metalowe Przemysłowe powłoki malarskie na powierzchnie metalowe Zespół redakcyjny Raimo Flink Minna

Bardziej szczegółowo

NOWOŚCI ITM POLSKA 2008 HAPE. ARCHIMEDES SA pawilon 5, stoisko 4

NOWOŚCI ITM POLSKA 2008 HAPE. ARCHIMEDES SA pawilon 5, stoisko 4 NOWOŚCI ITM POLSKA 2008 HAPE ARCHIMEDES SA pawilon 5, stoisko 4 Szlifierki proste: SZ150C1, SZ230C1 Szlifierki pionowa: SC230C5/K Szlifierka kątowa: SK180C9 Szlifierka prosta z napędem pneumatycznym typu

Bardziej szczegółowo

EMAS easy. Poradnik dotyczący wdrażania EMAS w MŚP.

EMAS easy. Poradnik dotyczący wdrażania EMAS w MŚP. Właściwa droga by poprawić środowiskowe i finansowe wyniki firmy EMAS. Poradnik dotyczący wdrażania EMAS w MŚP. 10 dni 10 osób 10 stron 30 kroków Efektywność, wiarygodność, przejrzystość Co to jest EMAS?

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne, wydajne maszyny

Bezpieczne, wydajne maszyny No.18 PL Bezpieczne, wydajne maszyny Technology & Trends 04. Zintegrowane bezpieczne sterowanie ruchem 12. Funkcja rozpoznawania twarzy współgra z interfejsem HMI 16. Szybka i bezpieczna rejestracja danych

Bardziej szczegółowo

Aktualności w sieci Auto-Land

Aktualności w sieci Auto-Land Aktualności w sieci Auto-Land Nowy Land-Serwis Od 1 kwietnia do grona Land-Serwis dołączyła firma 3d Sp. z o.o. STECZ, znajdująca się przy ulicy Nowowiejskiej 25 w Mławie. Warsztat ten świadczy szeroką

Bardziej szczegółowo

System CRM konieczność

System CRM konieczność System CRM konieczność czy fanaberia? WYWIAD: Relacja z prac montażowych światłowodowych czujek temperatury na przenośnikach taśmowych w Dalkia Poznań ZEC. Strona 39 Strona 78 Polska technologia rozkładu

Bardziej szczegółowo

Prof. Leszek A. Dobrzański. Kształtowanie struktury i własności powierzchni materiałów inżynierskich i biomedycznych.

Prof. Leszek A. Dobrzański. Kształtowanie struktury i własności powierzchni materiałów inżynierskich i biomedycznych. Prof. Leszek A. Dobrzański 1. Kształtowanie struktury i własności powierzchni materiałów inżynierskich i biomedycznych Gliwice, 2009 Foresight wiodących technologii kształtowania własności powierzchni

Bardziej szczegółowo

materiał instruktażowo-szkoleniowy: BRANŻA MEDYCZNA

materiał instruktażowo-szkoleniowy: BRANŻA MEDYCZNA materiał instruktażowo-szkoleniowy: BRANŻA MEDYCZNA Materiał instruktażowy opracowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Life04 env/pl/000673 Opracowanie: Małgorzata Mrzygłód,

Bardziej szczegółowo

Odkurzacze przemysłowe. Zaprojektowane aby spełnić oczekiwania Klientów

Odkurzacze przemysłowe. Zaprojektowane aby spełnić oczekiwania Klientów Odkurzacze przemysłowe Zaprojektowane aby spełnić oczekiwania Klientów Mocny, inteligentny i oszczędny jakikolwiek odkurzacz wybierzesz Nilfisk-ALTO oferuje pełny asortyment innowacyjnych i mocnych odkurzaczy

Bardziej szczegółowo

Ceramizery. preparaty do samoregeneracji pojazdów i urządzeń. Dowiedz się więcej

Ceramizery. preparaty do samoregeneracji pojazdów i urządzeń. Dowiedz się więcej Ceramizery preparaty do samoregeneracji pojazdów i urządzeń Dowiedz się więcej 2013/2014 Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Dlaczego Ceramizery?... 4 3. Jakie będą dla mnie korzyści z posiadania Ceramizerów

Bardziej szczegółowo

Katalog doboru VLT OneGearDrive Moc, sprawność i higiena wszystko w obudowie o jednej tylko wielkości

Katalog doboru VLT OneGearDrive Moc, sprawność i higiena wszystko w obudowie o jednej tylko wielkości MAKING MODERN LIVING POSSIBLE Katalog doboru VLT OneGearDrive Moc, sprawność i higiena wszystko w obudowie o jednej tylko wielkości Certyfikat Urządzenie spełnia wymagania EHEDG (European Hygienic Engineering

Bardziej szczegółowo

1. ZARYS PROBLEMATYKI BEZPIECZEŃSTWA ŁADUNKÓW W TRANSPORCIE

1. ZARYS PROBLEMATYKI BEZPIECZEŃSTWA ŁADUNKÓW W TRANSPORCIE ŁADUNKOZNAWSTWO ŁADUNKOZNAWSTWO... 1 1. ZARYS PROBLEMATYKI BEZPIECZEŃSTWA ŁADUNKÓW W TRANSPORCIE... 2 1.1. WPROWADZENIE DO ŁADUNKOZNAWSTWA... 2 1.2. WŁAŚCIWOŚCI I WRAŻLIWOŚCI ŁADUNKÓW... 2 1.2.1. PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Inżynieria ścieków. Podręcznik projektowania instalacji.

Inżynieria ścieków. Podręcznik projektowania instalacji. Inżynieria ścieków. Podręcznik projektowania instalacji. rubriken Przybliżony sposób postępowania przy wykonywaniu obliczeń dla instalacji ściekowych z uwzględnieniem wytycznych normatywnych. PN EN 12056

Bardziej szczegółowo

PRECYZJA JAKOŚĆ SZYBKOŚĆ

PRECYZJA JAKOŚĆ SZYBKOŚĆ www.lasermedia.pl LASEROWE SYSTEMY DO CIĘCIA I GRAWEROWANIA PRECYZJA JAKOŚĆ SZYBKOŚĆ Lider w dziedzinie laserów CO 2 Sercem naszej firmy są nasi pracownicy. Duszą naszej firmy są nasi klienci. Trzonem

Bardziej szczegółowo