Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról."

Transkrypt

1 21. W czasie pobytu w Londynie chcesz zwiedzić Tower of London. Rozmawiasz z pracownikiem centrum informacji turystycznej. Zapytaj o: godziny otwarcia muzeum, zniżki dla młodzieży, możliwość robienia zdjęć w muzeum. Rozmawiasz ze znajomym / znajomą z Anglii o wycieczce w góry, na którą wybrałeś/aś się w czasie minionego weekendu. Opowiedz mu / jej o: przygotowaniach do wycieczki, przebiegu wycieczki, problemach z powrotem do domu. Wraz z kolegą / koleżanką z Danii chcecie wynająć mieszkanie w Londynie. On / Ona proponuje wynajęcie mieszkania poza centrum miasta. Ty wolisz mieszkać w centrum. Odrzuć propozycję kolegi / koleżanki, podając uzasadnienie. Zaproponuj mieszkanie w centrum i przedstaw swój argument. 22. Zwiedzając Londyn, zgubiłeś/aś plecak / torbę. Rozmawiasz z pracownikiem biura rzeczy znalezionych. Powiedz: czego szukasz, jak wygląda plecak / torba, jak można się z Tobą skontaktować. (rozmową rozpoczyna egzaminujący) Byłeś/aś na koncercie popularnej grupy młodzieżowej. Rozmawiasz na ten temat z kolegą / koleżanką z zagranicy. Opowiedz: jak udało Ci się zdobyć bilet, o swoich wrażeniach z koncertu, dokąd udałeś/aś się po koncercie. Przyjechałeś/aś na wakacje do Londynu. Rozmawiasz z kolegą / koleżanką z Danii na temat Waszego miejsca zakwaterowania. Zaproponuj wynajęcie pokoju w hotelu, podając uzasadnienie. Odrzuć propozycję kolegi / koleżanki zatrzymania się w schronisku młodzieżowym i podaj argument.

2 23. Rozmawiasz ze znajomym / znajomą z zagranicy. Osoba ta właśnie wynajęła mieszkanie w Twoim mieście / Twojej miejscowości. Dowiedz się, gdzie znajduje się to mieszkanie. Zapytaj, z jakich pomieszczeń się składa. Poinformuj, kiedy możesz przyjść zobaczyć jego / jej mieszkanie. Po powrocie z wymiany młodzieżowej rozmawiasz z kolegą / koleżanką z zagranicy. Opowiedz o problemie, jaki zaistniał w czasie podróży z Polski. Zrelacjonuj przebieg wymiany. Wyjaśnij, dlaczego wyjazd uważasz za udany. Wybierasz się ze znajomym / znajomą z zagranicy do kina. Ty chcesz zobaczyć komedię; on / ona woli film historyczny. Zaproponuj film i uzasadnij swój wybór. Nie zgódź się z argumentami znajomego / znajomej i podaj uzasadnienie. (rozmową rozpoczyna zdający) 24. Poznałeś/aś nową koleżankę. Rozmawiasz o tym spotkaniu ze znajomym / znajomą z zagranicy. Powiedz, jak wygląda poznana osoba. Poinformuj, jakie ma zainteresowania. Zapytaj, czy Twój rozmówca chciałby ją poznać. Podczas zwiedzania Londynu widziałeś/aś demonstrację zorganizowaną przez grupę działającą na rzecz ochrony środowiska. Rozmawiasz o tym zdarzeniu z osobą opiekującą się Tobą w trakcie pobytu w Anglii. Opowiedz: jak zachowywali się ludzie uczestniczący w demonstracji, o reakcjach przechodniów, co Ty zrobiłeś/aś, widząc protestujących. Podczas Twojego pobytu w Londynie osoba opiekująca się Tobą proponuje Ci wycieczkę do Walii. Ty chcesz najpierw zobaczyć główne atrakcje stolicy Anglii. Odrzuć propozycję, podając powód. Nie zgódź się z argumentami rozmówcy i podaj uzasadnienie.

3 25. Podczas pobytu w Londynie chciałbyś / chciałabyś zwiedzić Buckingham Palące. Rozmawiasz z osobą pracującą w centrum informacji. Dowiedz się, w jakich godzinach otwarty jest pałac. Zapytaj o ceny biletów. Powiedz, że interesuje Cię zwiedzanie z przewodnikiem. (rozmową rozpoczyna egzaminujący) Podczas pobytu w Anglii zwiedziłeś/aś ogród zoologiczny. Rozmawiasz o tym ze znajomym / znajomą z Anglii. Opowiedz: jak zachowywały się zwierzęta, które podobały Ci się najbardziej, o czym opowiadała osoba oprowadzająca Waszą grupę po ogrodzie, jak przebiegało karmienie zwierząt, które obserwowałeś/aś. (rozmową rozpoczyna egzaminujący) Zapraszasz znajomego / znajomą z Anglii, którego / którą gościsz u siebie, do restauracji. Ustalacie rodzaj restauracji, w której zjecie posiłek. Zaproponuj wyjście do restauracji serwującej kuchnię polską. Odrzuć propozycję znajomego / znajomej i podaj uzasadnienie. Nie zgódź się z kolejnym argumentem znajomego / znajomej i zaproponuj kompromisowe rozwiązanie. (rozmową rozpoczyna zdający) 26. Podczas wakacji pracujesz w recepcji hotelu. Rozmawiasz z turystą/turystką z zagranicy. Zapytaj o pokój, jakim jest zainteresowany/a. Powiedz, jaka jest cena pokoju. Poinformuj o dodatkowych usługach. Byłeś/aś na koncercie znanego piosenkarza. Rozmawiasz o tym ze znajomym / znajomą z zagranicy. Opowiedz: w jaki sposób zdobyłeś/aś bilety na koncert, jak publiczność odebrała występ piosenkarza, w jakich okolicznościach udało Ci się zdobyć autograf artysty. Będąc w Londynie, dzielisz pokój z kolegą / koleżanką z zagranicy. Jest późno. Twój współlokator / Twoja współlokatorka słucha głośnej muzyki, a Ty chcesz już iść spać. Zaproponuj wyłączenie / ściszenie muzyki. Nie zgódź się z argumentami współlokatora / współlokatorki i podaj uzasadnienie. Przedstaw kompromisowe rozwiązanie.

4 27. Rozmawiasz z pracownikiem przechowalni bagażu na jednym z dworców w Londynie. Poinformuj, jaki bagaż chciałbyś / chciałabyś zostawić. Zapytaj, ile to będzie kosztować. Dowiedz się, czy możesz odebrać bagaż wieczorem. Podczas pobytu w Londynie wraz z grupą przyjaciół poszedłeś / poszłaś na koncert. Po powrocie rozmawiasz z kolegą / koleżanką z zagranicy. Opowiedz, co wydarzyło się w drodze na koncert. Zrelacjonuj przebieg koncertu. Wyjaśnij, dlaczego wróciliście tak późno. Podczas pobytu w Londynie wybierasz się na zakupy wraz ze znajomym / znajomą z zagranicy. Chcecie kupić artykuły potrzebne na Wasze wspólne przyjęcie urodzinowe. Zaproponuj pójście do supermarketu. Nie zgódź się z propozycją rozmówcy i podaj uzasadnienie. Odrzuć kolejny argument rozmówcy i zaproponuj rozwiązanie. 28. Jesteś w restauracji w Anglii. Zapytaj kelnera / kelnerkę: jakie dania szczególnie poleca, o czas oczekiwania na wybrane danie, o możliwość zorganizowania przyjęcia dla kilku osób. Wyjechałeś/aś z kraju, aby podjąć pracę sezonową. Przebywasz u znajomego / znajomej z zagranicy. Opowiedz mu / jej: kto i jak pomógł Ci znaleźć pracę, co musiałeś/aś zrobić przed wyjazdem, jakie problemy miałeś/aś w pierwszych dniach pracy. ('. Negocjowanie Pracujesz jako pilot wycieczek. W rozmowie z przedstawicielem grupy turystów zagranicznych ustalasz plan zwiedzania. Turyści chcą najpierw iść na zakupy. Zaproponuj zwiedzanie zabytkowej części miasta. Odrzuć propozycję przedstawiciela grupy i podaj uzasadnienie. Nie zgódź się z kolejnym argumentem i zaproponuj inne rozwiązanie.

5 29. Rozmawiasz z kolegą / koleżanką z zagranicy o swojej nowej sympatii. Powiedz: jak on / ona wygląda, jakie ma zainteresowania, jakie macie plany na najbliższe wakacje. Spędziłeś/aś dwa tygodnie w Anglii. Rozmawiasz ze znajomym / znajomą z zagranicy. Opowiedz: w jakim celu tam pojechałeś/aś, jak długo trwała podróż, o przeżytej tam przygodzie. Chcesz wybrać się ze znajomym / znajomą z zagranicy do restauracji. Znajomy / Znajoma proponuje pójście do restauracji meksykańskiej. Ty wolisz jednak inne potrawy. Zaproponuj posiłek w innej restauracji i uzasadnij swój wybór. Nie zgódź się z argumentem znajomego / znajomej i podaj uzasadnienie. 30. Kolega / Koleżanka z Leeds opowiada Ci o zanieczyszczeniu środowiska w jego / jej mieście. Zapytaj, jakie są przyczyny zanieczyszczenia. Dowiedz się, jaka jest opinia mieszkańców Leeds o warunkach życia w mieście. Poinformuj, jaka sytuacja panuje w Twoim miejscu zamieszkania. Podczas festiwalu obejrzałeś/aś wiele filmów. Opowiedz koledze / koleżance z Anglii: o tematyce wyświetlanych filmów, o filmie, który najbardziej Ci się spodobał, jak zdobyłeś/aś autografy niektórych gwiazd filmowych. W trakcie wędrówki w górach z kolegą / koleżanką z Anglii zabłądziliście. Zapada zmrok. Kolega / Koleżanka proponuje, aby zatrzymać się gdzieś na noc. Ty chcesz iść dalej. Nie zgódź się z propozycją kolegi / koleżanki i podaj powód. Odrzuć argument rozmówcy i podaj uzasadnienie.

6 31. Spacerując po Londynie, zabłądziłeś/aś. Chciałbyś / Chciałabyś wrócić metrem do miejsca zakwaterowania. Rozmawiasz z przechodniem. Powiedz, że nie wiesz dokładnie, gdzie się znajdujesz. Zapytaj o drogę do najbliższej stacji metra. Dowiedz się, ile czasu zajmie Ci dojście do stacji. Podczas pobytu w Londynie wybrałeś/aś się na zakupy do sklepów przy Oxford Street. Po powrocie rozmawiasz ze znajomym Anglikiem / znajomą Angielką. Wytłumacz, jaki był cel zakupów. Opowiedz o problemie, jaki miałeś/aś w jednym ze sklepów. Wyjaśnij, dlaczego podobały Ci się zakupy przy Oxford Street. Rozmawiasz ze znajomym / znajomą z Anglii, który / która przebywa w Polsce, na temat zorganizowania wspólnego przyjęcia urodzinowego. Zaproponuj zorganizowanie przyjęcia w pubie. Odrzuć propozycję znajomego / znajomej zorganizowania imprezy u niego / niej w domu i podaj uzasadnienie. Nie zgódź się z argumentem znajomego / znajomej i zaproponuj rozwiązanie. 32. Jesteś w Anglii. Chcesz wynająć pokój w schronisku młodzieżowym. Rozmawiasz z osobą pracującą w recepcji. Powiedz, jaki pokój chcesz wynająć. Poinformuj, jak długo masz zamiar zatrzymać się tutaj. Zapytaj, ile kosztuje wynajęcie pokoju. Podczas pobytu w Londynie zostałeś/aś zaproszony/a przez swoich znajomych na obiad do restauracji. Rozmawiasz o tym z osobą opiekującą się Tobą w trakcie pobytu. Powiedz: jak dotarliście do restauracji, dlaczego podobał Ci się wystrój lokalu, o problemie, jaki miał jeden ze znajomych ze zjedzeniem swojego posiłku. Przed powrotem z Anglii do Polski, chciałbyś / chciałabyś kupić kilka prezentów dla swojej rodziny w Polsce. Wybierasz się na zakupy wraz z osobą, która gościła Cię u siebie. Odrzuć propozycję zrobienia zakupów w domu towarowym, podając uzasadnienie. Zaproponuj pójście do małych sklepów w centrum miasta. Nie zgódź się z argumentami rozmówcy i podaj uzasadnienie.

7 33. Rozmawiasz ze znajomym / znajomą z zagranicy, który / która ma zamiar złożyć Ci wizytę. Poinformuj go / ją, jak można dotrzeć do Twojego domu. Powiedz, ile czasu będzie potrzebować. Zapytaj, kiedy możesz się go / jej spodziewać. W Twojej szkole zorganizowano konferencję na temat zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Opowiedz koledze / koleżance z zagranicy o: przygotowaniach do konferencji, dyskusji po jednym z wystąpień, imprezach towarzyszących konferencji. Chcesz pójść wraz ze znajomym / znajomą z zagranicy na imprezę sportową. Znajomy / Znajoma interesuje się piłką nożną; Ty wolisz inną dyscyplinę sportu. Odrzuć propozycję znajomego / znajomej i podaj uzasadnienie. Zaproponuj pójście na inną imprezę. Odrzuć argument znajomego / znajomej i podaj swój. 34. Rozmawiasz ze znajomym / znajomą z Anglii o posiłkach. Zapytaj, co zazwyczaj Anglicy jadają na śniadanie. Dowiedz się, gdzie spożywają obiad. Poinformuj, jak regularnie Ty się odżywiasz. Podczas pobytu w Londynie udałeś/aś się na samodzielne zakupy. Po powrocie rozmawiasz o tym z osobą opiekującą się Tobą w trakcie pobytu. Powiedz, kto pomógł Ci dotrzeć do centrum handlowego. Wspomnij o problemie, jaki miałeś/aś ze znalezieniem jednego artykułu w sklepie. Opowiedz o niespodziewanym spotkaniu po wyjściu z centrum handlowego. Gościsz u siebie znajomego / znajomą z Anglii. Ustalacie, jak spędzić najbliższy weekend. Zaproponuj wyjazd poza miasto, podając uzasadnienie. Odrzuć propozycję znajomego / znajomej pozostania w mieście i podaj argument.

8 35. Przebywasz u znajomego / znajomej z Anglii. Osoba ta interesuje się kinem. Poinformuj go / ją, jakie filmy są obecnie popularne wśród polskiej młodzieży. Powiedz, jakie filmy Ty najchętniej oglądasz. Zapytaj o jego/jej zainteresowania filmowe. Podczas pobytu w Anglii opiekujesz się starszą osobą, która poprosiła Cię o zrobienie drobnych zakupów. Z realizacją prośby miałeś/aś pewne problemy. Opowiedz: co wydarzyło się w sklepie, jak poradziłeś/aś sobie z problemem, co ostatecznie kupiłeś/aś. W czasie pobytu w Londynie masz zamiar samodzielnie zwiedzić miasto. Pomysł ten nie podoba się osobie, u której mieszkasz. Uzasadnij chęć zwiedzania na własną rękę. Odrzuć argumenty gospodarza i podaj uzasadnienie. 36. Przebywasz w jednym ze schronisk młodzieżowych w Londynie. Zapytaj osobę pracującą w recepcji: gdzie można tanio zjeść posiłek, czy w schronisku można skorzystać z Internetu, jak dojechać do interesującego Cię miejsca. Obejrzałeś/aś w telewizji reportaż na temat klęski żywiołowej w pewnym kraju. Opowiedz koledze / koleżance z zagranicy o: przyczynach kataklizmu, przebiegu akcji ratunkowej, pomocy międzynarodowej. Podczas zagranicznego seminarium młodzieżowego dzielisz pokój z osobą z Danii. Proponujesz wyjście na wieczorny koncert. Współlokator / Współlokatorka chce pójść do dyskoteki. Zaproponuj wyjście na koncert i podaj uzasadnienie. Nie zgódź się z argumentacją współlokatora / współlokatorki i podaj swoją. Zaproponuj rozwiązanie.

Matury podstawowe 2005-2014

Matury podstawowe 2005-2014 Matury podstawowe 2005-2014 Forma wypowiedzi Rok 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Krótka forma wypowiedzi pisemnej max. 5 pkt. Wiadomość/notatka Ogłoszenie Zaproszenie Pocztówka Ankieta

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE ZESTAWY MATURALNE

PRZYKŁADOWE ZESTAWY MATURALNE PRZYKŁADOWE ZESTAWY MATURALNE MATURA USTNA język angielski poziom podstawowy Przygotował i opracował Jacek Szymański ZESTAW I Zadanie 1. Rozmowy sterowane. Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim

Bardziej szczegółowo

Instrukcja A: Instrukcja B: Instrukcja A Instrukcja B Instrukcja A Instrukcja B

Instrukcja A: Instrukcja B: Instrukcja A Instrukcja B Instrukcja A Instrukcja B : Nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośd zwięzłego przekazania wszystkich informacji określonych w poleceniu(4)

Bardziej szczegółowo

Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról

Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról Przykłady zadań Rozmowy sterowane Zapoznaj się z opisem sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról I. Uzyskiwanie, udzielanie informacji 21. Przyjechałeś/-aś na letni kurs językowy do Londynu.

Bardziej szczegółowo

2. Przeproś kolegę, że zgubiłeś jego CD. Powiedz, że odkupisz. 3. Tato jedzie zbyt szybko. Ostrzeż go o możliwym niebezpieczeństwie

2. Przeproś kolegę, że zgubiłeś jego CD. Powiedz, że odkupisz. 3. Tato jedzie zbyt szybko. Ostrzeż go o możliwym niebezpieczeństwie Zestawy do egzaminu ustnego Zestaw 1 1.Jesteś w restauracji. - zamów trzydaniowy obiad, zapytaj co kelner poleca, - na deser poproś truskawki ze śmietaną i mocną czarną kawę - poproś o rachunek. 2. Przeproś

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia egzaminacyjne z języka angielskiego dla słuchaczy. podchodzących do matury semestr VI. Rok szkolny 2013/2014 (semestr wiosenny)

Zagadnienia egzaminacyjne z języka angielskiego dla słuchaczy. podchodzących do matury semestr VI. Rok szkolny 2013/2014 (semestr wiosenny) Zagadnienia egzaminacyjne z języka angielskiego dla słuchaczy podchodzących do matury semestr VI Rok szkolny 2013/2014 (semestr wiosenny) I. Przeprowadź rozmowę z egzaminującym poruszając cztery podane

Bardziej szczegółowo

Materiały dla maturzystów

Materiały dla maturzystów TASK 1 (słownictwo : Describing people) Od dłuŝszego czasu korespondujesz w języku angielskim z młodym Japończykiem. Teraz chcecie się jednak spotkać osobiście. W liście do swojego japońskiego znajomego

Bardziej szczegółowo

CZŁOWIEK. Rozmowę zaczyna egzaminujący.

CZŁOWIEK. Rozmowę zaczyna egzaminujący. CZŁOWIEK 1. Wraz z koleżanką chcecie napisać powieść romantyczną. Wymyślacie głównego bohatera. Poniżej podane są cztery kwestie, które musisz omówić w Wiek i płeć Wygląd Charakter W kim się zakocha Rozmowę

Bardziej szczegółowo

Egzaminujący: [Proszę przekazać zestaw Zdającemu.] Let s start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that. Then we will start.

Egzaminujący: [Proszę przekazać zestaw Zdającemu.] Let s start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that. Then we will start. Zestaw I Żywienie Szkoła Życie rodzinne i towarzyskie Zadanie 1 3 minuty Egzaminujący: [Proszę przekazać zestaw Zdającemu.] Let s start with Task 1. Read the task. You have about half a minute for that.

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012)

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU Sprawozdanie z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY W SEKTORZE IT

Bardziej szczegółowo

Zmieniaj świat słowami karta pracy grupa 1/A

Zmieniaj świat słowami karta pracy grupa 1/A Zmieniaj świat słowami karta pracy grupa 1/A Przekonaj kolegę do wspólnego wyjścia do kina w czwartek wieczorem. Kolega lubi filmy akcji, a namawiasz go na wspólne obejrzenie kolejnej części jego ulubionego

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE...

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE... i NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZYGOTUJ SIĘ DO WYJAZDU Podstawowe informacje dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę Warszawa 2012 SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK

Bardziej szczegółowo

Moja Kariera. Praca i życie za granicą. Przygoda z Irlandią - s. 4-5. Magazyn Biura Karier Szkoły Głównej Służby Pożarniczej KWIECIEŃ 2007 1/2007 (2)

Moja Kariera. Praca i życie za granicą. Przygoda z Irlandią - s. 4-5. Magazyn Biura Karier Szkoły Głównej Służby Pożarniczej KWIECIEŃ 2007 1/2007 (2) 1/2007 (2) KWIECIEŃ 2007 Magazyn Biura Karier Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Moja Kariera ISSN: 1897-2551 Fot. M. Kosowska Fot. A. Czarnecka Praca i życie za granicą Praca w Anglii str. 8-9 Wolontariat

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻ 2013 PRZYŁĄCZ SIĘ ROZMOWY! EOS LANGUAGES PLUS

MŁODZIEŻ 2013 PRZYŁĄCZ SIĘ ROZMOWY! EOS LANGUAGES PLUS MŁODZIEŻ 2013 PRZYŁĄCZ SIĘ DO ROZMOWY! EOS LANGUAGES PLUS 1983 TM ANGLIA Malta usa Kanada NIEMCy HISZPANIA MeKSYK FrancJA WŁOCHY chiny - PRZYlaCZ, SIe, DO ROZMOWy WAKACJE JeZYKOWE, Fun factor Hi! Hola!

Bardziej szczegółowo

WNOP odcinek 013. Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim - część 2

WNOP odcinek 013. Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim - część 2 WNOP odcinek 013 Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim - część 2 Opis odcinka: /013 To jest podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - odcinek trzynasty. Cześć, dzień dobry. Witam Cię w trzynastym

Bardziej szczegółowo

Biuletyn maturalny. Aleksandra Bartmańska Dorota Obidniak. Centralna Komisja Egzaminacyjna

Biuletyn maturalny. Aleksandra Bartmańska Dorota Obidniak. Centralna Komisja Egzaminacyjna Biuletyn maturalny Aleksandra Bartmańska Dorota Obidniak Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor biuletynu: Aleksandra Bartmańska, Dorota Obidniak

Bardziej szczegółowo

Kinga Gąska. Anna Matuszewska-Rachuta

Kinga Gąska. Anna Matuszewska-Rachuta Anna Matuszewska-Rachuta Kinga Gąska Anna: Jestem wolontariuszem w Centrum Inicjatyw Senioralnych. Oni się opiekują różnymi klubami. Wyszukują te już działające i inicjują różne wydarzenia, by poszerzyć

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY B1 Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego

Bardziej szczegółowo

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN 1. Kraj / Nazwa uczelni przyjmującej Belgia, Katholieke Universiteit Leuven 2. Kierunek studiów filologia angielska, teologia, psychologia, ochrona środowiska, filozofia

Bardziej szczegółowo

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN 1. Kraj / Nazwa uczelni przyjmującej Belgia, Katholieke Universiteit Leuven 2. Kierunek studiów filologia angielska, teologia, psychologia, ochrona środowiska, filozofia

Bardziej szczegółowo

UNIVERSIDAD DE MURCIA

UNIVERSIDAD DE MURCIA UNIVERSIDAD DE MURCIA 1. Kierunek studiów: Filozofia teoretyczna, filologia angielska, filologia romańska, historia. 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W listopadzie

Bardziej szczegółowo

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie Nr 2(2) jesień 2014 Cena 7,00 zł w tym 8% VAT M A G A Z Y N L U D Z I C I E K A W Y C H Ż Y C I A Lidia popiel Profesjonaliści nie marudzą Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos

Bardziej szczegółowo

PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI. Zostań podróŝnikiem. Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku

PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI. Zostań podróŝnikiem. Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI Zostań podróŝnikiem Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku Darmowy e-book dostarczony przez autora bloga: Podróż przez życie Tytuł: Zostań podróżnikiem Jak zorganizować i

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Efekt Motyla" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli &, rok 2008 Autor: Tytuł: Efekt

Bardziej szczegółowo

Nauka za granicą SZKOŁY ŚREDNIE UNIWERSYTETY

Nauka za granicą SZKOŁY ŚREDNIE UNIWERSYTETY Nauka za granicą SZKOŁY ŚREDNIE UNIWERSYTETY USA AUSTRALIA KANADA NOWA ZELANDIA WIELKA BRYTANIA FRANCJA IRLANDIA NIEMCY HISZPANIA DANIA 2009/2010 www.albionhouse.com.pl Wstęp,Opis Drodzy studenci, drodzy

Bardziej szczegółowo

nr 2 (2014/2015) zima Konkurs teatralny Za sto dni matura Pasja i praca JESTEŚMY AKTYWNI!!!

nr 2 (2014/2015) zima Konkurs teatralny Za sto dni matura Pasja i praca JESTEŚMY AKTYWNI!!! nr 2 (2014/2015) zima Konkurs teatralny Za sto dni matura Pasja i praca JESTEŚMY AKTYWNI!!! W numerze: 3 Co w Ekonomiku piszczy? 19 Ruch to zdrowie 24 Muzyka łagodzi obyczaje 25 Hotelarium 27 Kącik ekonomisty

Bardziej szczegółowo

Poradnik. Moje Finanse PROJEKT ZACZNIJ LICZYĆ NA SIEBIE

Poradnik. Moje Finanse PROJEKT ZACZNIJ LICZYĆ NA SIEBIE Poradnik Moje Finanse PROJEKT ZACZNIJ LICZYĆ NA SIEBIE Poradnik Moje finanse Fundacja dla Polski, Warszawa 2013 Opracowanie tekstów: Piotr Zdaniewicz Fundacja dla Polski Ul. Narbutta 20/33 02-541 Warszawa

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY KOORDYNATORKI PROJEKTU: Marta Białek-Graczyk, Agata Nowotny ZESPÓŁ: W GÓRZE KALWARII PRACOWALI: Marta Olejnik, Łukasz Ostrowski,

Bardziej szczegółowo

high school WLICZONE W CENĘ USA ANGLIA AUSTRALIA DANIA FRANCJA HOLANDIA IRLANDIA KANADA NIEMCY NORWEGIA WŁOCHY SZKOCJA HISZPANIA SZWECJA NOWA ZELANDIA

high school WLICZONE W CENĘ USA ANGLIA AUSTRALIA DANIA FRANCJA HOLANDIA IRLANDIA KANADA NIEMCY NORWEGIA WŁOCHY SZKOCJA HISZPANIA SZWECJA NOWA ZELANDIA high school Ponad 30 lat doświadczeń! 2015 16 WLICZONE W CENĘ USA: 5 DNI OC NEW YORK KANADA: 4 DNI OC TORONTO NOWA ZELANDIA: 5 DNI OC AUCKLAND ANGLIA: 4 DNI OC LONDYN HISZPANIA: 8 DNI MADRYT IRLANDIA:

Bardziej szczegółowo

BIULETYN SIECI MPD NR 11

BIULETYN SIECI MPD NR 11 NR 11 1 Drodzy Czytelnicy! Tematyka podejmowana w naszym kolejnym biuletynie będzie i tym razem krążyć wokół zagadnień dotyczących praw osób z niepełnosprawnością. Praw płynących z Konwencji ONZ, której

Bardziej szczegółowo